PL217317B1 - Wiatrowa siłownia energetyczna dużej mocy - Google Patents

Wiatrowa siłownia energetyczna dużej mocy

Info

Publication number
PL217317B1
PL217317B1 PL390976A PL39097610A PL217317B1 PL 217317 B1 PL217317 B1 PL 217317B1 PL 390976 A PL390976 A PL 390976A PL 39097610 A PL39097610 A PL 39097610A PL 217317 B1 PL217317 B1 PL 217317B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotor
blades
power plant
rotation
rotor frame
Prior art date
Application number
PL390976A
Other languages
English (en)
Other versions
PL390976A1 (pl
Inventor
Anatoliy Naumenko
Original Assignee
Anew Inst Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Anew Inst Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Anew Inst Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL390976A priority Critical patent/PL217317B1/pl
Publication of PL390976A1 publication Critical patent/PL390976A1/pl
Publication of PL217317B1 publication Critical patent/PL217317B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E10/00Energy generation through renewable energy sources
    • Y02E10/70Wind energy
    • Y02E10/74Wind turbines with rotation axis perpendicular to the wind direction

Landscapes

  • Wind Motors (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wiatrowa siłownia energetyczna dużej mocy, posiadająca turbinę wiatrową i napędzany nią generator elektryczny.
Energia wiatru najczęściej wykorzystywana jest w zgrupowaniach siłowni energetycznych z turbinami wiatrowymi o poziomej osi obrotu wirników śmigłowych. Moc tych siłowni ograniczona jest do kilku MW, co wynika z bardzo dużych wymiarów i ciężaru łopat śmigła oraz generatora wraz z multiplikatorem, zabudowanych w obrotowej głowicy wieżowej konstrukcji wsporczej. Analiza aerodynamiczna dużych turbin wiatrowych o poziomej osi obrotów wirnika śmigłowego wykazuje sprawność przetwarzania energii wiatru na energię mechaniczną na poziomie poniżej 20%. Głównym powodem tak niskiej sprawności są znaczne wymiary wirnika. Przykładowo, znana siłownia wiatrowa „The Britannia” 2 ma śmigło o średnicy 150 m, zakreślające przy obrocie okrąg o powierzchni 17662 m2. Strumień powietrza przepływający przez taki wirnik składa się z około 20 charakterystycznych stref o powierzch2 niach przekroju poprzecznego rzędu 800 do 1000 m2. Strumienie powietrza w tych strefach różnią się kierunkiem, prędkością, również temperaturą i gęstością powietrza. Podczas ruchu obrotowego poszczególne łopaty wirnika śmigłowego rozpatrywane jako całość oraz w zakresach różnych odcinków promieniowych przemieszczają się w środowiskach o innych parametrach - co istotnie rzutuje na wielkości sił parcia wiatru. Zróżnicowanie to jest szczególnie widoczne przy prędkościach wiatru mniejszych od 10 m/sek.
Znane jest z opisu międzynarodowego zgłoszenia wynalazku WO2009099344 rozwiązanie turbiny wiatrowej z wirnikiem o pionowej osi obrotu łożyskowanym na jednosłupowej konstrukcji wsporczej. Wirnik wyposażany jest w co najmniej dwie, zasadniczo pionowo ukierunkowane łopaty, symetrycznie rozmieszczone na obwodzie trajektorii ruchu. Łopaty połączone są w strefie ich środków ciężkości z wspornikami poziomej ramy wirnika. Każda z łopat ma skrzydło górne i dolne, promieniowo i pod kątem odchylone na zewnątrz od osi obrotu wirnika. Przekroje poprzeczne skrzydeł mają symetryczny lub wklęsło- wypukły profil aerodynamiczny o malejących w kierunku obu końców długościach cięciw i grubościach profilu. Wzdłużne profilowanie skrzydeł spełnia warunek by długości cięciw profilu na obu końcach skrzydeł i w strefie środkowej były odwrotnie proporcjonalne do promieni ich położenia względem osi obrotu wirnika. Rozwiązanie zapewnia równomierny pobór energii wiatru na długości skrzydeł, poprawia wyważenie i zmniejsza naprężenia ściskające w zewnętrznych warstwach.
Znane są również wiatrowe siłownie energetyczne dużej mocy, w których turbina wiatrowa o pionowej osi obrotów napędza generator pierścieniowy ze stojanem i wirnikiem ukształtowanych w postaci pierścieni o dużej średnicy. Przykładowo, rozwiązanie wiatrowej siłowni energetycznej przedstawione w opisie patentowym US4168439 ma turbinę wiatrową, której rama wirnika o kształcie pierścienia podparta jest na rolkach łożyskowych. Pierścień ramy wirnika jednocześnie stanowi wirnik generatora, który z zewnątrz objęty jest przez pierścień stojana. Na górnej powierzchni pierścienia ramy wirnika zamocowane są jednoskrzydłowe łopaty, promieniowo i pod kątem odchylone na zewnątrz od osi obrotu wirnika. Przekroje poprzeczne łopat mają symetryczny profil aerodynamiczny o malejących w kierunku końca długościach cięciw i grubościach profilu. Przy dużych wymiarach występuje niekorzystne sumowanie się oddziaływań; ciężaru jednostronnych, nachylonych łopat, sił odśrodkowych i sił aerodynamicznych - obciążeń, które odbierane są przez pierścieniową ramę wirnika. Podczas ruchu w kierunku pod wiatr siły aerodynamiczne i bezwładności mają jednakowy zwrot, natomiast podczas ruchu z wiatrem mają zwrot przeciwny. W wyniku wytwarzane jest niesymetryczne obciążenie pulsujące pierścieniowej ramy wirnika w płaszczyźnie poziomej jak i pionowej, deformujące wirnik z niekorzystnym skutkiem w sprawności połączenia obrotowego i skuteczności indukcji elektrycznej generatora.
Siłownia energetyczna według niniejszego wynalazku ma podobnie jak w znanych rozwiązaniach turbinę wiatrową z wirnikiem o pionowej osi obrotu, łożyskowanym na konstrukcji wsporczej i wyposażonym w co najmniej dwie łopaty, symetrycznie rozmieszczone na obwodzie trajektorii ruchu. Łopaty są sztywno połączone w strefie ich środków ciężkości z poziomą ramą wirnika a każda z łopat ma skrzydło górne i dolne, promieniowo i pod katem odchylone na zewnątrz od osi obrotu wirnika. Istota wynalazku polega na tym, że rama wirnika łożyskowana jest na poziomym pierścieniu oporowym za pomocą wózków kołowych promieniowo-poosiowych. Pierścień oporowy, o wymiarze średnicy zewnętrznej w zakresie od 0,1 do 0,9 średnicy zamocowania łopat do ramy, podparty jest na konstrukcji wsporczej złożonej z co najmniej trzech słupów wieżowych o wysokości większej od długości skrzydła dolnego łopaty.
PL 217 317 B1
Konstrukcja siłowni według takiego rozwiązania zasadniczo nie ma ograniczeń w zakresie wytwarzanej mocy elektrycznej. Dla prędkości wiatru w zakresie od 4 do 30 m/s osiąga sprawność przetwarzania energii wiatru w energię elektryczna powyżej 60%. Praca turbiny wiatrowej jest stabilna, w poziomej ramie wirnika występują prawie wyłącznie naprężenia rozciągające a wyższa częstość drgań własnych łopat uodparnia wirnik na porywy wiatru.
Korzystnym jest rozwiązanie, w którym turbina ma łopaty połączone z ramą wirnika na co najmniej dwóch średnicach zamocowania, a pierścień oporowy ma średnicę zewnętrzną mniejszą od najmniejszej z średnic zamocowania łopat do ramy.
Korzystnym jest również, gdy generator elektryczny stanowią: zamocowany na pierścieniu centrującym stojan liniowy lub wielobiegunowy oraz wirnik generatora połączony z ramą wirnika.
Przekazanie mocy mechanicznej turbiny wiatrowej może być również korzystnie dokonane w rozwiązaniu siłowni z generatorem elektrycznym posadowionym na podłożu i napędzanym przez przegubowy wał pionowy, górnym końcem zamocowany przez przegub do ramy wirnika w osi obrotu.
Wynalazek przybliżony jest opisem dwóch przykładowych rozwiązań wiatrowych siłowni pokazanych w ujęciu schematycznym na rysunkach. Figury 1 i 2 rysunku przedstawiają pierwszą siłownię w widok z boku i z góry. Fig. 3 i 4 siłownię według drugiego wykonania wynalazku w analogicznych rzutach a fig. 5 - przekrój poprzeczny według linii X-X z fig. 2.
Siłownia z fig. 1 i 2 posiada turbinę wiatrową i napędzany nią generator elektryczny G. Wirnik W turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu ma poziomą ramę 3, utworzoną z pięciu pylonów promieniowo rozstawionych według kąta środkowego 72°. Pylony są sztywno połączone ze sobą końcami w osi obrotu wirnika. Na drugich, zewnętrznych końcach pylonów zamocowane są łopaty 5. Długość pylonu ramy wirnika 3 wyznacza średnicę zamocowania Dł łopat 5. Każda z pięciu łopat 5 ma skrzydło górne 5a i dolne 5b promieniowo i pod kątem a odchylone na zewnątrz od osi obrotu wirnika. Rama wirnika 3 łożyskowana jest na poziomym pierścieniu oporowym 2 za pomocą wózków kołowych 4 promieniowo-poosiowych, co przedstawia fig. 5 rysunku. Pierścień oporowy 2 ma średnicę zewnętrzną Dp równą 0,7 średnicy zamocowania Dł1 łopat 5 i jest podparty na konstrukcji wsporczej złożonej z trzech słupów wieżowych 1, rozstawionych co 120°, o wysokości H większej od długości I2 skrzydła dolnego 5b łopaty 5. Generator elektryczny G jest prądnicą bezwałową, którą stanowią; zamocowany na pierścieniu centrującym 2 wielobiegunowy stojan 6 oraz połączony z ramą wirnika 3 wirnik generatora 7.
Na fig. 3 i 4 pokazana jest siłownia, której turbina wiatrowa ma wirnik W z ośmioma łopatami 5 połączonymi z ramą wirnika 3 na dwóch średnicach zamocowania Dł1 i Dł2, po cztery na każdej średnicy. Rama 3 utworzona jest przez sztywne połączenie w jednej, poziomej płaszczyźnie: czterech promieniowo-prostopadłych pylonów o kształcie równoramiennego krzyża oraz nałożenie na niego kwadratu z prostopadłych do pylonów belek. Łopaty 5 zamocowane są na czterech końcach pylonów krzyża i w czterech narożach kwadratu. Pierścień oporowy 2 ma średnicę zewnętrzną Dp mniejszą od mniejszej średnicy zamocowania Dł1 i łopat 5, korzystnie równą długości boku kwadratu. Podparty jest na czterech słupach wieżowych 1. W tym wykonaniu siłownia ma wirnikowy generator elektryczny G, który posadowiony jest na podłożu i napędzany od turbiny wiatrowej przez pionowy wał 8 Cardana, sprzęgło i przekładnię multiplikatora.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wiatrowa siłownia energetyczna dużej mocy, posiadająca turbinę wiatrową i napędzany przez nią generator elektryczny (G), oraz w której turbina wiatrowa ma wirnik (W) łożyskowany według pionowej osi obrotu na konstrukcji wsporczej, wyposażony w co najmniej dwie, zasadniczo pionowo ukierunkowane łopaty (5), symetrycznie rozmieszczone na obwodzie trajektorii ruchu oraz sztywno połączone w strefie ich środków ciężkości z poziomą ramą wirnika (3), przy czym każda z łopat (5) ma skrzydło górne (5a) i dolne (5b) promieniowo i pod kątem (a) odchylone na zewnątrz od osi obrotu wirnika (W), znamienna tym, że rama wirnika (3) łożyskowana jest na poziomym pierścieniu oporowym (2) za pomocą wózków kołowych (4) promieniowo-poosiowych, przy czym pierścień oporowy (2) o wymiarze średnicy zewnętrznej (Dp) w zakresie od 0,1 do 0,9 średnicy zamocowania (Dł) łopat (5) podparty jest na konstrukcji wsporczej złożonej z co najmniej trzech słupów wieżowych (1), o wysokości (H) większej od długości (I2) skrzydła dolnego (5b) łopaty (5).
    PL 217 317 B1
  2. 2. Siłownia według zastrz. 1, znamienna tym, że łopaty (5) połączone są z ramą wirnika (3) na co najmniej dwóch średnicach zamocowania (Dł1, Dł2) a pierścień oporowy (2) ma średnicę zewnętrzną (Dp) mniejszą od najmniejszej z średnic zamocowania (Dł1).
  3. 3. Siłownia według zastrz.1 albo 2, znamienna tym, że generator elektryczny (G) stanowią: stojan (6) liniowy lub wielobiegunowy, zamocowany na pierścieniu centrującym (2) oraz wirnik generatora (7) połączony z ramą wirnika (3).
  4. 4. Siłownia według zastrz.1 albo 2, znamienna tym, że generator elektryczny (G) posadowiony jest na podłożu i napędzany przez przegubowy wał pionowy (8), górnym końcem zamocowany do ramy wirnika (3) w osi obrotu.
PL390976A 2010-04-14 2010-04-14 Wiatrowa siłownia energetyczna dużej mocy PL217317B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390976A PL217317B1 (pl) 2010-04-14 2010-04-14 Wiatrowa siłownia energetyczna dużej mocy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390976A PL217317B1 (pl) 2010-04-14 2010-04-14 Wiatrowa siłownia energetyczna dużej mocy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL390976A1 PL390976A1 (pl) 2011-10-24
PL217317B1 true PL217317B1 (pl) 2014-07-31

Family

ID=44838417

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL390976A PL217317B1 (pl) 2010-04-14 2010-04-14 Wiatrowa siłownia energetyczna dużej mocy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL217317B1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014175755A1 (en) 2013-04-26 2014-10-30 Anew Institute Sp. Z.O.O. Vertical axis wind turbine brake
PL410164A1 (pl) 2014-11-17 2016-05-23 Zdzisław Kajda Sposób naprowadzania strugi wiatru na łopaty wirnika bębnowej turbiny wiatrowej oraz bębnowa turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu

Also Published As

Publication number Publication date
PL390976A1 (pl) 2011-10-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP6522700B2 (ja) 風力エネルギー変換デバイス
US8258647B2 (en) Vertical axis wind turbine
US6465899B2 (en) Omni-directional vertical-axis wind turbine
US8157501B2 (en) Vertical axis sail-type windmill power transfer device
US9404474B2 (en) System and method for efficient wind power generation
JP2013540934A (ja) 最適化されたブレードを有し、風力および/または水力のために風/水を追跡するツインタービンシステム
US20080159873A1 (en) Cross fluid-flow axis turbine
US20100158697A1 (en) Multi-rotor vertical axis wind turbine
US20110038728A1 (en) Independent variable blade pitch and geometry wind turbine
GB2468881A (en) Vertical axis wind turbine
US20110038726A1 (en) Independent variable blade pitch and geometry wind turbine
US9890768B2 (en) Hybrid vertical axis wind turbine
PL217317B1 (pl) Wiatrowa siłownia energetyczna dużej mocy
Hossain et al. Design and development of a 1/3 scale vertical axis wind turbine for electrical power generation
WO2008088921A2 (en) Vertical windmills and methods of operating the same
US20100124506A1 (en) Vertical axis wind turbine blade
US11885302B2 (en) Efficient wind energy convertor without gearbox or multi-pole generator
RU2705531C1 (ru) Ротор вертикально-осевой ветряной установки
CA3074025A1 (en) Wind turbine system
Loth Aerodynamic tower shake force analysis for VAWT
Walters et al. A Unique Single Blade Wind Turbine Senior Design Project
PL231149B1 (pl) Turbina wiatrowa o pionowej osi obrotu
PL69353Y1 (pl) Turbina wiatrowa opionowej osi obrotu zkierownicami wiatru
KR20100131537A (ko) 자가기동 수직축 풍력발전기