PL216823B1 - Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych - Google Patents

Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych

Info

Publication number
PL216823B1
PL216823B1 PL391187A PL39118710A PL216823B1 PL 216823 B1 PL216823 B1 PL 216823B1 PL 391187 A PL391187 A PL 391187A PL 39118710 A PL39118710 A PL 39118710A PL 216823 B1 PL216823 B1 PL 216823B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
yoke
groove
output shaft
sleeve
channel
Prior art date
Application number
PL391187A
Other languages
English (en)
Other versions
PL391187A1 (pl
Inventor
Rudolf Płonka
Original Assignee
Masz Famur Spółka Akcyjna Fab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Masz Famur Spółka Akcyjna Fab filed Critical Masz Famur Spółka Akcyjna Fab
Priority to PL391187A priority Critical patent/PL216823B1/pl
Publication of PL391187A1 publication Critical patent/PL391187A1/pl
Publication of PL216823B1 publication Critical patent/PL216823B1/pl

Links

Landscapes

  • General Details Of Gearings (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych.
Znana jest z polskiego opisu patentowego nr 179 679 przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych, której wieniec zębaty posiada przelotowe kanały połączone ze sobą rowkami. Rowki są usytuowane na przemian na obu czołowych powierzchniach wieńca zębatego za wyjątkiem otworu wlotowego i wylotowego kanału. Pomiędzy powierzchnią kadłuba ramienia kombajnowego a dolegającym do niej wieńcem zębatym oraz pomiędzy wieńcem zębatym a tuleją łożyskową znajdują się pierścienie uszczelniające, a całość połączona jest ze sobą w sposób rozłączny. W pierścieniu uszczelniającym usytuowanym pomiędzy wieńcem zębatym a kadłubem ramienia kombajnowego znajdują się dwa otwory przelotowe usytuowane w osi otworu wlotowego i otworu wylotowego kanałów oraz otworów wykonanych w kadłubie ramienia, przez które doprowadza się i odprowadza medium chłodzące.
Znane jest także rozwiązanie wg polskiego opisu patentowego nr 192 737, gdzie w kadłubie przekładni obiegowej zabudowana jest chłodnica w kształcie tulei. W osi chłodnicy umieszczone są łopatki wirujące, które wymuszają obieg czynnika chłodzącego. Łopatki wirujące osadzone są na wałku koła słonecznego przekładni obiegowej, a w jarzmie przekładni wykonane są przelotowe kanały, którymi przepływa chłodzony olej przekładniowy. Kanały przelotowe są centrycznie rozmieszczone i ukierunkowane skośnie względem osi przekładni obiegowej. Łopatki wirujące osadzone są na wałku koła słonecznego w taki sposób, że płaszczyzna ich osadzenia jest odchylona w stosunku do płaszczyzny poprzecznej wałka w kierunku przeciwnym do obrotu wskazówek zegara. Chłodnica posiada przelotowe kanały równoległe do osi tulei oraz rowki do tej tulei prostopadłe. Rowki wykonane są na przemian na powierzchniach czołowych tulei i łączą sąsiednie kanały. Kanały i rowki zamknięte są z obu stron tulei pierścieniami połączonymi z tuleją w sposób nierozłączny.
Stosowane są też zewnętrzne systemy chłodzenia oleju, nierzadko wyposażone w dodatkową pompę przetłaczającą olej przez chłodnicę. Wszystkie te rozwiązania mają ograniczone zastosowanie, ponieważ wpływają na zewnętrzne gabaryty urządzenia.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji przekładni obiegowej wyposażonej w układ chłodzenia zapewniający skuteczne odprowadzanie ciepła bez zmiany gabarytów zewnętrznych i konieczności stosowania zewnętrznych urządzeń chłodzących.
Założony cel został osiągnięty w wyniku dokonania rozwiązania według wynalazku, zgodnie z którym koniec przewodu doprowadzającego umieszczonego wewnątrz wałka koła słonecznego i poprowadzonego poprzez zabudowaną w wale wyjściowym jarzma tuleję wprowadzony jest do komory wydrążonej wewnątrz wału wyjściowego jarzma. Komora poprzez co najmniej jeden, wydrążony także wewnątrz wału wyjściowego jarzma, wzdłużny przelotowy kanał zamknięty uszczelką połączona jest z kolektorem. Na powierzchni wewnętrznej każdego przelotowego kanału nacięte są wzdłużne lub poprzeczne rowki.
W innej wersji rozwiązania według wynalazku koniec przewodu doprowadzającego umieszczonego wewnątrz wałka koła słonecznego i poprowadzonego poprzez zabudowaną w wale wyjściowym jarzma tuleję wprowadzony jest do komory znajdującej się wewnątrz wału wyjściowego jarzma. Komora przez osiowy kanał wejściowy wydrążony wewnątrz wału wyjściowego jarzma, rowek doprowadzający wydrążony na powierzchni czołowej jarzma, kanał osiowy doprowadzający również wydrążony wewnątrz wału wyjściowego jarzma, rowek wydrążony w tulei, kanał osiowy wyprowadzający i rowek wyprowadzający wydrążony także na powierzchni czołowej jarzma połączona jest z kolektorem. Przekładnia obiegowa według innej wersji zawiera co najmniej jeden szczelny układ hydrauliczny składający się z rowka doprowadzającego, kanału osiowego doprowadzającego, rowka wydrążonego w tulei, kanału osiowego wyprowadzającego i rowka wyprowadzającego. Każdy rowek doprowadzający i rowek wyprowadzający zamknięte są kolektorem poprzez uszczelkę kolektora. Każdy rowek wydrążony w tulei zamknięty jest poprzez uszczelkę tulei podtoczeniem w wale wyjściowym jarzma.
Rozwiązanie wg wynalazku w pełni spełniło oczekiwane założenia. Konstrukcja przekładni obiegowej pozwoliła na znaczne ograniczenie maksymalnej temperatury, a tym samym na zwiększenie trwałości całej przekładni przy zachowaniu niezmienionych wymiarów gabarytowych.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój wzdłużny części przekładni obiegowej. Inna wersja przedmiotu wynalazku przedstawiona jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 2 przedstawia przekrój wzdłużny
PL 216 823 B1 części przekładni obiegowej, fig. 3 przedstawia widok jarzma od strony kolektora, fig. 4 przedstawia widok jarzma od strony tulei, a fig. 5 - widok tulei od strony jarzma.
Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych wg wynalazku charakteryzuje się tym, że koniec przewodu doprowadzającego 1 umieszczonego wewnątrz wałka 2 koła słonecznego i poprowadzonego poprzez zabudowaną w wale wyjściowym jarzma 4 tuleję 3 wprowadzony jest do komory 5 wydrążonej wewnątrz wału wyjściowego jarzma 4. Komora 5 poprzez co najmniej jeden, wydrążony także wewnątrz wału wyjściowego jarzma 4, wzdłużny przelotowy kanał 16 zamknięty uszczelką 17 połączona jest z kolektorem 12. Na powierzchni wewnętrznej każdego przelotowego kanału 16 nacięte są wzdłużne lub poprzeczne rowki 15.
W innej wersji wynalazku koniec przewodu doprowadzającego 1 umieszczonego wewnątrz wałka 2 koła słonecznego i poprowadzonego poprzez zabudowaną w wale wyjściowym jarzma 4 tuleję 3 wprowadzony jest do komory 5 znajdującej się wewnątrz wału wyjściowego jarzma 4. Komora 5 przez osiowy kanał wejściowy 6 wydrążony wewnątrz wału wyjściowego jarzma 4, rowek doprowadzający 7 wydrążony na powierzchni czołowej jarzma 4, kanał osiowy doprowadzający 8 również wydrążony wewnątrz wału wyjściowego jarzma 4, rowek 9 wydrążony w tulei 3, kanał osiowy wyprowadzający 10 i rowek wyprowadzający 11 wydrążony także na powierzchni czołowej jarzma 4 połączona jest z kolektorem (12).
Przekładnia obiegowa według innej wersji zawiera co najmniej jeden szczelny układ hydrauliczny składający się z rowka doprowadzającego 7, kanału osiowego doprowadzającego 8, rowka 9 wydrążonego w tulei 3, kanału osiowego wyprowadzającego 10 i rowka wyprowadzającego 11. Każdy rowek doprowadzający 7 i rowek wyprowadzający 11 zamknięte są kolektorem 12 poprzez uszczelkę 13 kolektora. Każdy rowek 9 wydrążony w tulei 3 zamknięty jest poprzez uszczelkę 14 tulei podtoczeniem w wale wyjściowym jarzma 4.
Woda instalacji zraszającej doprowadzona jest przewodem 1 od strony wałka 2 koła słonecznego poprzez zabudowaną w wale wyjściowym jarzma 4 tuleję 3 do komory 5 wydrążonej wewnątrz wału wyjściowego jarzma 4. Następnie poprzez co najmniej jeden, wydrążony także wewnątrz wału wyjściowego jarzma 4, wzdłużny przelotowy kanał 16 zamknięty uszczelką 17 wyprowadzana jest kolektorem 12 do instalacji zraszającej organ.
W przekładni obiegowej wg innej wersji wynalazku woda instalacji zraszającej doprowadzona jest przewodem 1 od strony wałka 2 koła słonecznego poprzez zabudowaną w wale wyjściowym jarzma 4 tuleję 3 do komory 5 znajdującej się wewnątrz wału wyjściowego jarzma 4. Następnie osiowym kanałem wejściowym 6 poprzez rowek doprowadzający 7 wydrążony na powierzchni czołowej jarzma 4 i zamknięty uszczelką 13 kolektora woda prowadzona jest kanałem osiowym doprowadzającym 8 poprzez rowek 9 wydrążony w tulei 3 i zamknięty uszczelką 14 tulei do kanału osiowego wyprowadzającego 10. Stąd poprzez rowek wyprowadzający 11 wydrążony także na powierzchni czołowej jarzma 4 i zamknięty również uszczelką 13 kolektora woda wyprowadzana jest kolektorem 12 do instalacji zraszającej organ.

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych, zawierająca umieszczone w kadłubie przekładni jarzmo z wydrążonymi kanałami i z osadzonymi w nim satelitami współpracującymi z wałkiem koła słonecznego, znamienna tym, że koniec przewodu doprowadzającego (1) umieszczonego wewnątrz wałka (2) koła słonecznego i poprowadzonego poprzez zabudowaną w wale wyjściowym jarzma (4) tuleję (3) wprowadzony jest do komory (5) wydrążonej wewnątrz wału wyjściowego jarzma (4), która to komora poprzez co najmniej jeden, wydrążony także wewnątrz wału wyjściowego jarzma (4), wzdłużny przelotowy kanał (16) zamknięty uszczelką (17) połączona jest z kolektorem (12), przy czym na powierzchni wewnętrznej każdego przelotowego kanału (16) nacięte są wzdłużne lub poprzeczne rowki (15).
2. Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych, zawierająca umieszczone w kadłubie przekładni jarzmo z wydrążonymi kanałami i z osadzonymi w nim satelitami współpracującymi z wałkiem koła słonecznego, znamienna tym, że koniec przewodu doprowadzającego (1) umieszczonego wewnątrz wałka (2) koła słonecznego i poprowadzonego poprzez zabudowaną w wale wyjściowym jarzma (4) tuleję (3) wprowadzony jest do komory (5) znajdującej się wewnątrz wału wyjściowego jarzma (4), która to komora przez osiowy kanał wejściowy (6) wydrążony wewnątrz
PL 216 823 B1 wału wyjściowego jarzma (4), rowek doprowadzający (7) wydrążony na powierzchni czołowej jarzma (4), kanał osiowy doprowadzający (8) również wydrążony wewnątrz wału wyjściowego jarzma (4), rowek (9) wydrążony w tulei (3), kanał osiowy wyprowadzający (10) i rowek wyprowadzający (11) wydrążony także na powierzchni czołowej jarzma (4) połączona jest z kolektorem (12).
3. Przekładnia obiegowa według zastrz. 2, znamienna tym, że zawiera co najmniej jeden szczelny układ hydrauliczny składający się z rowka doprowadzającego (7), kanału osiowego doprowadzającego (8), rowka (9) wydrążonego w tulei (3), kanału osiowego wyprowadzającego (10) i rowka wyprowadzającego (11), przy czym każdy rowek doprowadzający (7) i rowek wyprowadzający (11) zamknięte są kolektorem (12) poprzez uszczelkę (13) kolektora, a każdy rowek (9) wydrążony w tulei (3) zamknięty jest poprzez uszczelkę (14) tulei podtoczeniem w wale wyjściowym jarzma (4).
PL391187A 2010-05-10 2010-05-10 Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych PL216823B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391187A PL216823B1 (pl) 2010-05-10 2010-05-10 Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL391187A PL216823B1 (pl) 2010-05-10 2010-05-10 Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL391187A1 PL391187A1 (pl) 2011-11-21
PL216823B1 true PL216823B1 (pl) 2014-05-30

Family

ID=50781002

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL391187A PL216823B1 (pl) 2010-05-10 2010-05-10 Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL216823B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL391187A1 (pl) 2011-11-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
ES2750653T3 (es) Unidad de accionamiento con cambio de aceite
ES2608928T3 (es) Compresor de pistón para comprimir gas
KR101667845B1 (ko) 암반 드릴링 기계, 회전 슬리브 및 윤활 방법
ES2812505T3 (es) Disposición con dispositivos para refrigeración y/o calefacción integradas y un método para la calefacción o refrigeración integradas
DK172332B1 (da) Centrifugalpumpe med akseltætning
RU2016141477A (ru) Устройство трансмиссии, содержащее трансмиссионный узел и систему распределения масла
ES2444497T3 (es) Válvula con obturador rotativo e instalación de tratamiento de agua que contiene dicha válvula
EP2645543A1 (en) Drive apparatus and construction machine provided with same
CN102767479A (zh) 具有热控制系统的直接驱动型风力涡轮机
ES2410884T3 (es) Pistones enfriados moldeados en matriz
RU2573696C2 (ru) Гидродинамическая муфта
ES2946157T3 (es) Dispositivo de acondicionamiento térmico para unidades de accionamiento y/o de engranaje tal como un engranaje de tuneladora
TW200642578A (en) Liquid cooling apparatus
ES2305861T3 (es) Transmision planetaria.
RU2013125972A (ru) Уплотнительное устройство для насоса
CN104295782A (zh) 溢流阀
PL216823B1 (pl) Przekładnia obiegowa, zwłaszcza do kombajnów górniczych
ES2796658T3 (es) Bomba con acoplamiento magnético
ES2317362T3 (es) Maquina de piston giratorio.
JP5682756B2 (ja) 建設機械の駆動装置
RU2010121166A (ru) Устройства для подачи малых количеств жидкости и способы их использования
CN211174096U (zh) 一种冷却水管装置、采煤机摇臂及超大采高采煤机
TW201836245A (zh) 動力模組
ES2970231T3 (es) Dispositivo de accionamiento con filtración en circulación
KR200467905Y1 (ko) 윤활유 쿨러 파이프 모듈형 베이스 프레임