PL215376B1 - Sposób spalania paliwa płynnego w biokominku i urządzenie do tego sposobu - Google Patents

Sposób spalania paliwa płynnego w biokominku i urządzenie do tego sposobu

Info

Publication number
PL215376B1
PL215376B1 PL387513A PL38751309A PL215376B1 PL 215376 B1 PL215376 B1 PL 215376B1 PL 387513 A PL387513 A PL 387513A PL 38751309 A PL38751309 A PL 38751309A PL 215376 B1 PL215376 B1 PL 215376B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fuel
heating
liquid fuel
heating chamber
chamber
Prior art date
Application number
PL387513A
Other languages
English (en)
Other versions
PL387513A1 (pl
Inventor
Miroslaw Nowak
Dariusz Krywalski
Original Assignee
Krajenski Zaklad Prod Uslugowy Remtor Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Krajenski Zaklad Prod Uslugowy Remtor Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Krajenski Zaklad Prod Uslugowy Remtor Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL387513A priority Critical patent/PL215376B1/pl
Priority to US12/661,298 priority patent/US8622053B2/en
Publication of PL387513A1 publication Critical patent/PL387513A1/pl
Publication of PL215376B1 publication Critical patent/PL215376B1/pl

Links

Landscapes

  • Spray-Type Burners (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób spalania paliwa płynnego w biokominku i urządzenie do tego sposobu przeznaczone, zwłaszcza do domowych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń w postaci tak zwanych biokominków grzewczych i dekoracyjnych, takich jak na przykład kominki grzewcze zasilane paliwem płynnym w postaci ekologicznego alkoholu etylowego lub dekoracyjne ogniska domowe, które też są zasilane w podobny sposób.
W znanych urządzeniach grzewczych w postaci kominków zasilanych paliwem płynnym, co przedstawiono w opisie patentowym EP 2028420 A1 sposób spalania paliwa płynnego polega na tym, że paliwo płynne jest w sposób regulowany doprowadzane przewodem do paleniska, mającego postać otwartego naczynia z przesłoną regulacyjną i spalania paliwa płynnego następowało w wyniku powstania i spalania powstałych gazów palnych nad powierzchnią paleniska. Ten sposób spalania paliwa płynnego wymagał stosowania skomplikowanych systemów sterowania i nadzoru procesu spalania, co opisuje w/w zgłoszenie patentowe. Bez zastosowania tych systemów sposób spalania paliwa płynnego w urządzeniach grzewczych ma szereg wad np. w przypadku przechylenia przenośnego urządzenia grzewczego, powstaje niebezpieczeństwo wylania się płonącego paliwa poza palenisko, co może doprowadzić do pożaru. Poza tym np. przy stosowaniu długich palenisk koniecznym jest idealne wypoziomowanie przenośnego urządzenia grzewczego, aby uniknąć gromadzenia się paliwa w palenisku po jednej jego stronie, co może doprowadzić też do przelania się płonącego paliwa poza obszar paleniska. W znanym sposobie spalania regulacja wielkości płomienia jest realizowana przez przesłanianie części paleniska, ponad lustrem paliwa, przesłoną, co wpływało na niekorzystną zmianę emisji spalin związaną z ograniczonym dostępem tlenu niezbędnego do prawidłowego procesu spalania. Poza tym w znanych rozwiązaniach palenisko nagrzewało się do bardzo wysokich temperatur, co było niebezpieczne w przypadku jego dotknięcia. Również w znanych rozwiązaniach występuje efekt niekontrolowanego obłoku ognia w przypadku ponownego rozpalania chwilę po wygaszeniu procesu palenia, co jest spowodowane nadmiernym nagromadzeniem się oparów przy rozgrzanym palenisku. Wadą znanych rozwiązań jest również brak możliwości zapalenia paliwa w sposób automatyczny za pomocą iskry elektrycznej, gdy temperatura otoczenia jest niższa od 15°, gdyż przy niższych temperaturach nie występuje zjawisko odpowiedniego parowania paliwa, aby stężenie par było możliwe do zapalenia przeskokiem iskry elektrycznej. Znane urządzenia z paleniskiem otwartym nie są też odporne na nagłe podmuchy powietrza, co może spowodować niekontrolowany wzrost płomienia i przerzut ognia na inne przedmioty w sąsiedztwie. Wadą tych znanych urządzeń jest też fakt, że przy zakończeniu procesu palenia paliwa płynnego następowało spalanie ciężkich frakcji, które powodowało emisję toksycznych i wonnych gazów.
Znane jest też z opisu wzoru użytkowego CN2387393 urządzenie grzewcze na paliwo płynne przeznaczone jako urządzenie do gotowania i smażenia potraw, które bazuje na spalaniu oparów paliwa. Zawiera ono zbiornik paliwa, komorę odparowującą do wytwarzania oparów paliwa, rurę podgrzewającą doprowadzane opary paliwa, kompresor do zasilania powietrzem oparów paliwa i palenisko z otworami nad którymi po zapaleniu oparów paliwa powstają płomienie o wysokiej temperaturze potrzebne do gotowania lub smażenia.
Sposób spalania oparów paliwa, jak opisano w/w wzorze użytkowym nie był dotychczas wykorzystany w biokominkach, ze względu na inne wymagania z zakresie uzyskiwanych płomieni, które oprócz uzyskiwanej temperatury muszą mieć regulowaną wysokość i estetyczny wygląd, przy czym biokominki muszą spełniać też szereg ostrych wymagań w zakresie bezpieczeństwa użytkowania.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wymienionych wad, jakie stwarza sposób spalania paliwa płynnego w kominkach domowych opalanych paliwem płynnym w postaci alkoholu etylowego, przez opracowanie nowego sposobu spalania oraz opracowanie urządzenia wykorzystującego ten nowy sposób spalania.
Nieoczekiwanie okazało się, że postawiony cel można zrealizować poprzez eliminację procesu spalania na powierzchni paliwa, jak stosowano dotychczas i wprowadzenie spalania wyłącznie oparów paliwa płynnego.
Postawione zadanie w zakresie sposobu spalania w biokominku opalanym alkoholem etylowym zawierającym zbiornik paliwa połączony przewodem rurowym doprowadzającym paliwo do wzdłużnego paleniska zawierającego licznie ukształtowane otwory, w którym spala się wyłącznie opary paliwa płynnego po doprowadzeniu iskry elektrycznej, charakteryzuje się tym według istoty wynalazku, że opary paliwa płynnego uzyskuje się w komorze grzewczej, stanowiącej część przewodu rurowego,
PL 215 376 B1 którą podgrzewa się zainstalowanym na komorze grzewczej regulowanym elektrycznym elementem grzejnym, przy czym powstałe opary paliwa płynnego pod wpływem powstałego ciśnienia na skutek ogrzewania przemieszczają się przewodem rurowym do wzdłużnego paleniska i po wyjściu przez ukształtowane otwory, korzystnie w podłużnym kształcie w formie szczelin, spalają się w strefie spalania, którą stanowi powierzchnia wzdłużnego paleniska, przy czym wysokość płomienia reguluje się zwiększając ciśnienie w komorze grzewczej za pomocą regulacji elementu grzejnego.
Również sposób charakteryzuje się tym, że regulację elementu grzejnego przeprowadza się regulując jego czas podgrzewania lub regulując jego moc.
Postawione zadanie w zakresie urządzenia do spalania paliwa płynnego, zwłaszcza w kominkach opalanych paliwem płynnym składające się ze zbiornika paliwa, z wylotem połączonym przewodem rurowym z komorą grzewczą, która połączona jest z komorą rozprowadzającą z uformowanymi licznymi otworami, przy czym zbiornik z paliwem wyposażony jest w części górnej w otwór do wlewania paliwa, zamykany nakrętką z otworem odpowietrzającym, charakteryzuje się tym według istotnych cech wynalazku, że w dnie zbiornika z paliwem osadzony jest wylot, wyposażony w wężyk, którym paliwo doprowadzane jest do komory grzewczej wyposażonej w grzałkę elektryczną z termoelementem, przy czym komora grzewcza połączona jest bezpośrednio z komorą rozprowadzającą w kształcie zamkniętej z obu stron rury zawierającej w części górnej liczne otwory, zaś zbiornik z paliwem usytuowany jest tak względem komory grzewczej, aby grzanie paliwa w komorze grzewczej było poniżej lustra paliwa.
Przedstawiony sposób spalania paliwa płynnego i urządzenie do tego sposobu przynosi znaczne korzyści głównie w zakresie bezpieczeństwa użytkowania urządzeń grzewczych, zwłaszcza kominków domowych opalanych paliwem płynnym. Główne zalety nowego sposobu spalania i urządzenia do tego sposobu w stosunku do znanych urządzeń według tradycyjnego spalania to:
- przede wszystkim eliminacja możliwości przepełnienia naczynia paleniska, które występowało w znanych urządzeniach, gdyż użytecznego nowym sposobie spaleniu ulegają wyłącznie opary paliwa - nie ma naczynia paleniska
- w związku z tym, że spalanie następuje poza naczyniem wyeliminowane jest osadzanie się sadzy, co wpływa korzystnie na czystość procesu spalania,
- umożliwienie szybszego wyłączania procesu spalania, gdyż nie musi się dopalić do końca zgromadzone paliwo w palenisku
- płynność regulacji wielkości płomienia jest bardziej komfortowa, gdyż nie trzeba czekać na przestudzenie się paleniska. Ponadto brak elementów ruchomych znacząco wpływa na trwałość i niezawodność urządzenia,
- wyeliminowanie efektu nieprzyjemnego zapachu jaki wydostawał się z urządzenia przy zakończeniu palenia w którym stosowane było palenisko, gdyż charakterystyka nowego sposobu spalania jest stała przez cały czas, użytecznego nowym sposobie spalania odparowywane są na bieżąco również frakcje ciężkie i spalane w całym procesie, a nie jak do tej pory na samym końcu palenia i jako osady spalając się w niższych temperaturach powodowały emisję toksycznych i wonnych gazów,
- wyeliminowano praktycznie całkowicie przedostawanie się oparów paliwa do pomieszczenia w przypadku zagaszenia urządzenia przed wyczerpaniem się paliwa w palenisku (dotyczy to manualnych palenisk).
Dodatkową korzyścią użytecznego zastosowania nowego sposobu spalania, zwłaszcza w urządzeniach typu kominki domowe opalane paliwem płynnym, to możliwość prawie dowolnego kształtowania linii ognia, może być linia ukośna, łukowa, falista. Wcześniejsze znane rozwiązania pozwalały na tworzenie tylko linii prostych równoległych do podłoża. Dalszą korzyścią jest brak konieczności długiego oczekiwania na przestygnięcie paleniska przed ponownym uruchomieniem. Również korzystną cechą nowego sposobu jest możliwość zapalania iskrą elektryczną nawet, gdy w pomieszczeniu temperatura jest poniżej 15°.
Przykłady użytecznego wykorzystania wynalazku w zakresie sposobu uwidocznione są na rysunku, na którym na fig. 1 schematycznie przedstawiono proces spalania paliwa płynnego według istoty wynalazku, a na fig. 2 - schematycznie urządzenie do spalania paliwa płynnego według nowego sposobu.
Przedstawiony na fig. 1 przykład sposobu spalania, zwłaszcza w domowych kominkach opalanych paliwem płynnym w postaci alkoholu etylowego, polega na tym, że po napełnieniu paliwem płynnym zbiornika paliwa 1 paliwo płynne ze zbiornika 1 przewodem 2 doprowadza się do komory grzewczej 3. W tej komorze podgrzewa się je, najkorzystniej wbudowanym elektrycznym elementem grzej4
PL 215 376 B1 nym 4 do temperatury 70° - 80°, co powoduje uzyskania oparów. Opary te pod wpływem powstającego ciśnienia przedostają się przewodem rurowym 5 do strefy spalania 6, którą stanowi powierzchnia 7 komory rozprowadzającej 8. Ma ona postać rury z licznymi ukształtowanymi otworami 9, z których opary po wydostaniu się z komory spalania 8 spalają się, po doprowadzeniu iskry elektrycznej, tworząc płomień. Płomień ten reguluje się zwiększając ciśnienie w komorze grzewczej 3 przez regulację czasu podgrzewania wbudowanego elementu grzejnego 4 lub przez regulację mocy elementu grzejnego 4.
Przedstawione na fig. 2 urządzenie do spalania według istoty wynalazku zawiera zbiornik z paliwem 1 wyposażonym w części górnej w otwór 10 do wlewania paliwa, przy czym otwór 10 zamykany jest nakrętką z otworem odpowietrzającym 11, natomiast w dnie 12 zbiornika z paliwem 1 osadzony jest wylot 13 wyposażony w wężyk 14, którym paliwo doprowadzane jest do komory grzewczej 3 wyposażonej w grzałkę elektryczną z termoelementem 15, przy czym komora grzewcza 3 połączona jest bezpośrednio z komorą rozprowadzającą 8 w kształcie zamkniętej z obu stron rury zawierającej w części górnej liczne otwory 9, przy czym zbiornik z paliwem 1 usytuowany jest tak względem komory grzewczej 3, aby grzanie paliwa w komorze grzewczej było poniżej lustra paliwa 16. Działanie urządzenia do spalania przebiega zgodnie z opisem sposobu spalania. Przedstawiony na fig. 2 schemat urządzenia jest korzystny w budowie, gdyż paliwo płynne ze zbiornika paliwa 1 przepływa do komory grzewczej 3 pod wpływem grawitacji. W komorze tej następuje podgrzanie paliwa do temperatury wrzenia, co osiąga się przez zainstalowaną grzałkę elektryczną z termoelementem 15, której moc grzania jest realizowana poprzez zmianę napięcia prądu doprowadzanego przewodem elektrycznym 17. Następnie odparowane paliwo z komory grzewczej 3 przechodzi do komory rozprowadzającej 8, a wydostające się z niej opary poprzez otwory 9 ulegają zapaleniu dając efekt ognia. Wielkość płomienia jest zależna od stopnia nagrzania komory grzewczej 3. Im większa jest ilość dostarczanego tam ciepła tym więcej oparów paliwa wydostaje się z otworów 9.
Grzanie paliwa w tym rozwiązaniu następuje zawsze poniżej poziomu paliwa 16, co zaznaczo1 no linią przerywaną, a najniższy poziom zaznaczoną linią przerywaną 161. Przy braku paliwa w komorze grzewczej 3 zainstalowana grzałka z termoelementem 15 wyłącza się.
Przedstawiony w przykładzie sposób i urządzenie do spalania paliw płynnych, według istotnych cech wynalazku, nie wyczerpuje wszystkich możliwych odmian jego realizacji. Te szczegółowe przykłady nie powinny być interpretowane jako ograniczające jego ideę wynalazczą. Dla znawcy z dziedziny do której należy wynalazek jest oczywiste, że może on być poddany wielu modyfikacjom, które jednak, o ile wykorzystują istotne cechy wynalazku, stanowić będą zawsze tylko jego dalszą odmianę realizacji.

Claims (3)

1. Sposób spalania paliwa płynnego w biokominku opalanym alkoholem etylowym zawierającym zbiornik paliwa połączony przewodem rurowym doprowadzającym paliwo do wzdłużnego paleniska zawierającego licznie ukształtowane otwory, w którym spala się wyłącznie opary paliwa płynnego po doprowadzeniu iskry elektrycznej, znamienny tym, że opary paliwa płynnego uzyskuje się w komorze grzewczej (3), stanowiącej część przewodu rurowego (5), którą podgrzewa się zainstalowanym na komorze grzewczej (3) regulowanym elektrycznym elementem grzejnym (4), przy czym powstałe opary paliwa płynnego pod wpływem powstałego ciśnienia na skutek ogrzewania przemieszczają się przewodem rurowym (5) do wzdłużnego paleniska (8) i po wyjściu przez ukształtowane otwory (9), korzystnie w podłużnym kształcie w formie szczelin, spalają się w strefie spalania (6), którą stanowi powierzchnia (7) wzdłużnego paleniska (8), przy czym wysokość płomienia reguluje się zwiększając ciśnienie w komorze grzewczej (3) za pomocą regulacji elementu grzejnego (4).
2. Sposób spalania paliwa płynnego według zastrz. 1, znamienny tym, że regulację elementu grzejnego (4) przeprowadza się regulując jego czas podgrzewania lub regulując jego moc.
3. Urządzenie do spalania paliwa płynnego, zwłaszcza w kominkach opalanych paliwem płynnym, składające się ze zbiornika paliwa, z wylotem połączonym przewodem rurowym z komorą grzewczą, która połączona jest z komorą rozprowadzającą z uformowanymi licznymi otworami, przy czym zbiornik z paliwem wyposażony jest w części górnej w otwór do wlewania paliwa, zamykany nakrętką z otworem odpowietrzającym, znamienne tym, że w dnie zbiornika (12) z paliwem osadzony jest wylot (13), wyposażony w wężyk (14), którym paliwo doprowadzane jest do komory grzewczej (3)
PL 215 376 B1 wyposażonej w grzałkę elektryczną z termoelementem (15), przy czym komora grzewcza (3) połączona jest bezpośrednio z komorą rozprowadzającą (8) w kształcie zamkniętej z obu stron rury zawierającej w części górnej liczne otwory (9), zaś zbiornik z paliwem (1) usytuowany jest tak względem komory grzewczej (3), aby grzanie paliwa w komorze grzewczej (3) było poniżej lustra paliwa (16).
PL387513A 2009-03-16 2009-03-16 Sposób spalania paliwa płynnego w biokominku i urządzenie do tego sposobu PL215376B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387513A PL215376B1 (pl) 2009-03-16 2009-03-16 Sposób spalania paliwa płynnego w biokominku i urządzenie do tego sposobu
US12/661,298 US8622053B2 (en) 2009-03-16 2010-03-15 Burner and method of its operation

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL387513A PL215376B1 (pl) 2009-03-16 2009-03-16 Sposób spalania paliwa płynnego w biokominku i urządzenie do tego sposobu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL387513A1 PL387513A1 (pl) 2010-09-27
PL215376B1 true PL215376B1 (pl) 2013-11-29

Family

ID=42940969

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL387513A PL215376B1 (pl) 2009-03-16 2009-03-16 Sposób spalania paliwa płynnego w biokominku i urządzenie do tego sposobu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215376B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL2549182T3 (pl) 2011-07-21 2014-04-30 Planika Sp Z O O Urządzenie paleniskowe do kominka na paliwo płynne

Also Published As

Publication number Publication date
PL387513A1 (pl) 2010-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8622053B2 (en) Burner and method of its operation
EP2549182B1 (en) A liquid fuel-fired furnace appliance for fireplace
US9074763B2 (en) Spill proof alcohol burner
RU182520U1 (ru) Горелочное устройство
PL215376B1 (pl) Sposób spalania paliwa płynnego w biokominku i urządzenie do tego sposobu
CN204901873U (zh) 带有风箱的导气帽式炉芯的节能型炉具
KR100977012B1 (ko) 기압차를 이용한 연소장치 겸용 보일러
JP4768465B2 (ja) バイオマス燃料の着火方法
RU2237217C2 (ru) Горелочное устройство и бытовая отопительная печь для жидкого топлива
RU98546U1 (ru) Котел отопительный водогрейный с отбором горячей воды
CN205332218U (zh) 一种多功能工业燃气燃烧器
RU108568U1 (ru) Котел отопительный водогрейный с отбором горячей воды
JP2010139184A (ja) グリセリン燃焼暖房装置
EP2735792B1 (en) Manifold arrangement, burner arrangement and fireplace
KR20170081494A (ko) 펠릿 난로
RU2662739C2 (ru) Банная печь с газогорелочным устройством и способ ее применения
RU98548U1 (ru) Котел отопительный водогрейный стальной газовый
CN202993193U (zh) 一种能安全点燃与熄灭的座式酒精喷灯
RU108566U1 (ru) Котел отопительный водогрейный с отбором горячей воды
RU2560463C2 (ru) Печное устройство и принцип его работы
JP2013221728A (ja) 補助暖房装置
RU2760466C1 (ru) Печь для розжига кальянных углей
CN203464347U (zh) 红外线节能燃气灶
RU85215U1 (ru) Установка для сжигания жидкого топлива
CN212339248U (zh) 一种高效环保燃烧炉头