PL215026B1 - Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika i zawór regulacyjny pływakowy - Google Patents

Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika i zawór regulacyjny pływakowy

Info

Publication number
PL215026B1
PL215026B1 PL394135A PL39413511A PL215026B1 PL 215026 B1 PL215026 B1 PL 215026B1 PL 394135 A PL394135 A PL 394135A PL 39413511 A PL39413511 A PL 39413511A PL 215026 B1 PL215026 B1 PL 215026B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
valve
levers
float
force
disc
Prior art date
Application number
PL394135A
Other languages
English (en)
Other versions
PL394135A1 (pl
Inventor
Jan Gutkowski
Original Assignee
Gutkowski Jan Gutkowski Fa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gutkowski Jan Gutkowski Fa filed Critical Gutkowski Jan Gutkowski Fa
Priority to PL394135A priority Critical patent/PL215026B1/pl
Publication of PL394135A1 publication Critical patent/PL394135A1/pl
Publication of PL215026B1 publication Critical patent/PL215026B1/pl

Links

Landscapes

  • Float Valves (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika i zawór regulacyjny, pływakowy. Wynalazek ma zastosowanie do regulacji poziomu cieczy w zbiorniku przy jego napełnianiu z jednoczesnym opróżnianiem w wyniku zamykania lub otwierania zaworu przez działanie siłą wyporu pływaka zaworu.
Znane zawory regulacyjne pływakowe zbudowane są z korpusu, w gnieździe którego znajduje się element zamykający w postaci grzybka zaworu. Element zamykający połączony jest poprzez pojedynczą dźwignię i cięgno z pływakiem. Dźwignia utworzona jest z połączonych ze sobą obrotowo ramion, z których ramię środkowe swym jednym zakończeniem połączone jest obrotowo z zakończeniem ramienia wyprowadzonego z grzybka zaworu, a drugim zakończeniem połączone jest obrotowo z cięgnem, przy czym dźwignia środkowa dodatkowo zamocowana jest obrotowo we wsporniku przymocowanym do korpusu zaworu. W wyniku ruchu pływaka spowodowanego zmianą poziomu cieczy w zbiorniku, dźwignia oddziaływuje na ruchomą część zaworu, powodując jego zamknięcie lub otwarcie.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 138784 samoczynny zawór pływakowy posiada korpus, w którym znajduje się komora pływakowa z pływakiem. Pływak połączony jest z trzpieniem zaopatrzonym w odcinający grzybek oraz grzybek odciążający. Trzpień osadzony jest w osi głowicy, natomiast grzybek odciążający w górnej części głowicy, a grzybek odcinający pod głowicą. W innym wykonaniu zawór posiada dźwignię łączącą pływak z trzpieniem.
Znany sposób regulowania napływem cieczy w zbiorniku polega na regulacji poziomu cieczy w zbiorniku przy jego napełnianiu z jednoczesnym opróżnianiem w wyniku zamykania lub otwierania zaworu przez działanie siłą wyporu pływaka.
Niedogodnością znanych zaworów jest ich połączenie z pływakiem poprzez dźwignię zamontowaną po stronie bocznej zaworu. Takie usytuowanie oraz pojedyncza dźwignia powodują, ze do regulowania napływu cieczy potrzebna jest duża siła wyporu pływaka.
W celu poprawy tego stanu opracowano sposób regulowania napływem cieczy i zawór do realizacji tego sposobu, które umożliwiają zastosowanie dźwigni, która kilkakrotnie zmniejsza potrzebną do zamknięcia zaworu siłę wyporu pływaka.
Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika polegający na regulacji stałego poziomu cieczy w zbiorniku przy jego napełnianiu z jednoczesnym opróżnianiem poprzez zamykanie lub otwieranie zaworu w wyniku działania siłą wyporu pływaka, charakteryzuje się tym, że centralnie działającą siłę zamykania zaworu rozdziela się na kilka równych składowych tej siły z jednoczesnym równomiernym rozmieszczeniem składowych tej siły na obwodzie elementu zamykającego zaworu, korzystnie tarczowego grzybka, przy czym składowe centralnie działającej siły z pływaka przenosi się poprzez dźwignie na element zamykający zaworu, korzystnie tarczowy grzybek zaworu.
Zawór regulacyjny pływakowy, mający element zamykający przepływ cieczy oraz pływak, charakteryzuje się tym, że zawiera zespół dźwigni umieszczony pomiędzy pływakiem i nieruchomą częścią zaworu, przy czym dźwignie tworzące zespół dźwigni wyposażone są w obrotowe elementy naciskowe, korzystnie kółka umieszczone na zakończeniach dźwigni i współpracujące z elementem zamykającym zaworu, korzystnie tarczowym grzybkiem zaworu, zaś dźwignie połączone są obrotowo ze wspornikami przymocowanymi do zakończenia cięgna pływaka oraz wspornikami powiązanymi z nieruchomą częścią zaworu.
W pierwszej odmianie, zespół dźwigni składa się dwóch dźwigni i dwóch podwójnych elementów naciskowych, korzystnie podwójnych kółek, rozmieszczonych równomiernie na obwodzie elementu zamykającego zaworu w dwóch punktach.
W drugiej odmianie, zespół dźwigni składa się z czterech dźwigni z pojedynczymi elementami naciskowymi, korzystnie pojedynczymi kółkami, rozmieszczonymi równomiernie na obwodzie elementu zamykającego zaworu w czterech punktach.
W trzeciej odmianie, zespół dźwigni składa się z trzech dźwigni z pojedynczymi elementami naciskowymi, korzystnie pojedynczymi kółkami, rozmieszczonymi równomiernie na obwodzie elementu zamykającego zaworu w trzech punktach.
Rozdział centralnie działającej siły zamykania na kilka równych składowych tej siły z równomiernym rozmieszczeniem tych składowych na obwodzie tarczowego grzybka zaworu daje możliwość usytuowania dźwigni w małej przestrzeni instalacyjnej zaworu, powodując zmniejszenie siły wyporu, potrzebnej do zamknięcia zaworu. Poprawia to warunki pracy zaworu oraz sam proces regulacji naPL 215 026 B1 pływem cieczy do zbiornika. Zastosowanie układu dźwigni oraz jego położenie względem zaworu i samego pływaka powoduje zmniejszenie przestrzeni instalacyjnej zaworu.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - pokazuje zawór w stanie otwartym w wersji z dwoma dźwigniami, umieszczony w przestrzeni rurowej, fig. 2 - zawór z fig. 1 w stanie zamkniętym, fig. 3 - zawór z fig. 1 w przekroju A-A zaznaczonym na fig. 1, fig. 4 - zawór w stanie otwartym z czterema dźwigniami, umieszczony w przestrzeni rurowej, fig. 5 - zawór z fig. 4 w stanie zamkniętym, fig. 6 - zawór w przekroju A-A zaznaczonym na fig. 4, fig. 7 - zawór w stanie otwartym z trzema dźwigniami, które wyprowadzone są poza przestrzenią instalacyjną zaworu, fig. 8 - zawór z fig. 7 w stanie zamkniętym, fig. 9 - zawór w przekroju A-A zaznaczonym na fig. 7.
Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika według wynalazku polega na tym, że reguluje się poziom cieczy w zbiorniku przy jego napełnianiu z jednoczesnym opróżnianiem poprzez zamykanie lub otwieranie zaworu na napływie cieczy w wyniku działania siłą wyporu pływaka.
Centralnie działającą siłę zamykania zaworu grzybkowego rozdziela się na kilka równych składowych tej siły z jednoczesnym równomiernym rozmieszczeniem składowych tej siły na obwodzie elementu zamykającego 1 zaworu. Elementem zamykającym 1 przepływ cieczy może być tarczowy grzybek zaworu. Składowe centralnie działającej siły przenosi się z pływaka 2 poprzez dźwignie 4 na element zamykający 1 zaworu.
Zawór regulacyjny pływakowy według wynalazku posiada element zamykający 1 przepływ cieczy, który ma postać ruchomego tarczowego grzybka zaworu oraz pływak 2.
Zawór zawiera zespół 3 dźwigni, który umieszczony jest pomiędzy cięgnem 5 pływaka 2 i nieruchomą częścią 9 zaworu. Dźwignie 4 tworzące zespół 3 wyposażone są w obrotowe elementy naciskowe 6, korzystnie kółka lub rolki umieszczone na zakończeniach dźwigni 4.
Obrotowe elementy naciskowe 6 współpracują z elementem zamykającym 1, przemieszczając się po powierzchni tarczowego grzybka zaworu.
Dźwignie 4 połączone są obrotowo ze wspornikami 7 przymocowanymi do zakończenia cięgna 5 pływaka 2 oraz wspornikami 8 powiązanymi z nieruchomą częścią 9 zaworu.
Ramiona 10 dźwigni 4 umieszczone są w obrębie przestrzeni rurowej 11 instalacyjnej zaworu, jak pokazano na fig. 1 i 2 lub wyprowadzone są poza przestrzeń instalacyjną zaworu, co zostało pokazane na fig. 3. W tym ostatnim przypadku, długość ramion 10 zależna jest tylko od rozmiarów tej przestrzeni.
Zespół 3 dźwigni usytuowany jest w osi podłużnej cięgna 5 i części zamykającej 1 zaworu.
W pierwszej odmianie pokazanej na fig. 1, 2 i 3 zespół 3 dźwigni składa się dwóch dźwigni 4 i dwóch podwójnych obrotowych elementów naciskowych 6 w postaci podwójnych kółek lub rolek, rozmieszczonych równomiernie na obwodzie elementu zamykającego 1 zaworu w dwóch punktach.
W drugiej odmianie pokazanej na fig. 4, 5 i 6 zespół 3 dźwigni składa się z czterech dźwigni 4 z pojedynczymi elementami naciskowymi 6 w postaci pojedynczych kółek lub rolek, rozmieszczonymi równomiernie na obwodzie elementu zamykającego 1 zaworu w czterech punktach.
W trzeciej odmianie pokazanej na fig. 7, 8 i 9 zespół 3 dźwigni składa się z trzech dźwigni 4 z pojedynczymi elementami naciskowymi 6 w postaci pojedynczych kółek lub rolek, rozmieszczonymi równomiernie na obwodzie elementu zamykającego 1 zaworu w trzech punktach.
W stanie otwartym zaworu umożliwiającym napływ cieczy do zbiornika, dźwignie 4 zespołu 3 są złożone. Elementy naciskowe 6 są swobodnie położone i nie naciskają na element zamykający 1 zaworu.
Podnoszący się poziom cieczy w zbiorniku powoduje przemieszczanie się pływaka 2 i rozkładanie dźwigni 4. Składowe centralnie działającej siły przenoszone są poprzez dźwignie 4 naciskające obrotowymi elementami naciskowymi 6 w postaci kółek na powierzchnię tarczowego grzybka zaworu. Naciskające kółka obracając się po powierzchni elementu zamykającego 1 powodują dosunięcie i dociśnięcie grzybka do gniazda zaworu i tym samym zamknięcie zaworu regulacyjnego i dopływu cieczy do zbiornika.

Claims (6)

1. Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika polegający na regulacji stałego poziomu cieczy w zbiorniku przy jego napełnianiu z jednoczesnym opróżnianiem poprzez zamykanie lub otwieranie zaworu w wyniku działania siłą wyporu pływaka, znamienny tym, że centralnie działającą siłę zamykania zaworu rozdziela się na kilka równych składowych tej siły z jednoczesnym równomiernym rozmieszczeniem składowych tej siły na obwodzie elementu zamykającego (1) zaworu, korzystnie tarczowego grzybka, przy czym składowe centralnie działającej siły z pływaka (2) przenosi się poprzez dźwignie (4) na element zamykający (1) zaworu, korzystnie tarczowy grzybek zaworu.
2. Zawór regulacyjny pływakowy mający element zamykający przepływ cieczy oraz pływak, znamienny tym, że zawiera zespół (3) dźwigni umieszczony pomiędzy pływakiem (2) i nieruchomą częścią (9) zaworu, przy czym dźwignie (4) tworzące zespół (3) dźwigni wyposażone są w obrotowe elementy naciskowe (6), korzystnie kółka umieszczone na zakończeniach dźwigni (4) i współpracujące z elementem zamykającym (1) zaworu, korzystnie tarczowym grzybkiem zaworu.
3. Zawór według zastrz. 2, znamienny tym, że korzystnie dźwignie (4) połączone są obrotowo ze wspornikami (7) przymocowanymi do cięgna (5) pływaka (2) oraz wspornikami (8) powiązanymi z nieruchomą częścią (9) zaworu.
4. Zawór według zastrz. 2, znamienny tym, że zespół (3) dźwigni składa się dwóch dźwigni (4) i dwóch podwójnych elementów naciskowych (6), korzystnie podwójnych kółek, rozmieszczonych równomiernie na obwodzie elementu zamykającego (1) zaworu w dwóch punktach.
5. Zawór według zastrz. 2, znamienny tym, że zespół (3) dźwigni składa się z czterech dźwigni (4) z pojedynczymi elementami naciskowymi (6), korzystnie pojedynczymi kółkami, rozmieszczonymi równomiernie na obwodzie elementu zamykającego (1) zaworu w czterech punktach.
6. Zawór według zastrz. 2, znamienny tym, że zespół (3) dźwigni składa się z trzech dźwigni (4) z pojedynczymi elementami naciskowymi (6), korzystnie pojedynczymi kółkami, rozmieszczonymi równomiernie na obwodzie elementu zamykającego (1) zaworu w trzech punktach.
PL394135A 2011-03-07 2011-03-07 Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika i zawór regulacyjny pływakowy PL215026B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394135A PL215026B1 (pl) 2011-03-07 2011-03-07 Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika i zawór regulacyjny pływakowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL394135A PL215026B1 (pl) 2011-03-07 2011-03-07 Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika i zawór regulacyjny pływakowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL394135A1 PL394135A1 (pl) 2012-09-10
PL215026B1 true PL215026B1 (pl) 2013-10-31

Family

ID=46800528

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL394135A PL215026B1 (pl) 2011-03-07 2011-03-07 Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika i zawór regulacyjny pływakowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL215026B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL394135A1 (pl) 2012-09-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2160507B1 (fr) Dispositif électrohydraulique de pilotage en boucle fermée du verin de commande d'un moteur a taux de compression variable
JP2004528520A (ja) 制御バルブ
CN105042167A (zh) 杠杆式自力调节阀
JP6162335B2 (ja) ターボ機械のための弁
PL215026B1 (pl) Sposób regulowania napływem cieczy do zbiornika i zawór regulacyjny pływakowy
US2130611A (en) Valve
WO2009063204A3 (en) Valves
DK1925872T3 (en) Vandudlader
US2685276A (en) Valve operated pressure control
US1650370A (en) Marine toilet
JP2012082936A (ja) 充水機能付きバタフライ弁
CN211924919U (zh) 直通双座控制阀门
CN201858391U (zh) 内螺纹球阀
JP6029325B2 (ja) 複合弁及び給湯装置
CN110529618B (zh) 一种直通双座控制阀门
CN105683637A (zh) 螺线管驱动的蝶阀
US1409550A (en) A corpora
US816133A (en) Faucet.
US1478289A (en) Double-acting faucet
US2593848A (en) Flap valve automatically guided by a feeling member
KR100604966B1 (ko) 버터플라이 밸브의 개폐장치
GB2158616A (en) Hydraulic operated pressure reducing valve
US1941711A (en) Self-closing valve
US1575851A (en) Means for controlling the admission of water to tanks
CN212360910U (zh) 等比例精准调流调压阀