PL214887B1 - Sposób wytwarzania i zastosowanie lepiszcza z politereftalanu etylenu - Google Patents

Sposób wytwarzania i zastosowanie lepiszcza z politereftalanu etylenu

Info

Publication number
PL214887B1
PL214887B1 PL390401A PL39040110A PL214887B1 PL 214887 B1 PL214887 B1 PL 214887B1 PL 390401 A PL390401 A PL 390401A PL 39040110 A PL39040110 A PL 39040110A PL 214887 B1 PL214887 B1 PL 214887B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polyethylene terephthalate
binder
weight
glycerin
pelleting
Prior art date
Application number
PL390401A
Other languages
English (en)
Other versions
PL390401A1 (pl
Inventor
Anna Tokarska
Andrzej Mianowski
Jacek Kijeński
Original Assignee
Politechnika Slaska Im Wincent
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Slaska Im Wincent filed Critical Politechnika Slaska Im Wincent
Priority to PL390401A priority Critical patent/PL214887B1/pl
Publication of PL390401A1 publication Critical patent/PL390401A1/pl
Publication of PL214887B1 publication Critical patent/PL214887B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W30/00Technologies for solid waste management
    • Y02W30/50Reuse, recycling or recovery technologies
    • Y02W30/62Plastics recycling; Rubber recycling

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania i zastosowanie lepiszcza z odpadowego politereftalanu etylenu, zwanego dalej pod akronimem PET.
Najczęściej do brykietowania mineralnych materiałów rozdrobnionych jako lepiszcze organiczne stosuje się ług posulfitowy - który powstaje jako produkt odpadowy w technologii produkcji papieru metodą siarczynową i zawiera szkodliwe związki siarki. Jako lepiszcza stosowane są także oleje lub frakcje olejowe pochodzenia karbo- i petrochemicznego. Te wysoko wrzące gęste substancje ciekłe, bądź półciekłe, wymagają ogromnej staranności w stosowaniu ich w procesie technologicznym, ponieważ w podwyższonej temperaturze są źródłem emisji kancerogennych wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, a więc nadają się tylko do brykietowania w procesach realizowanych w sposób zhermetyzowany, np. takie możliwości stwarza przemysł koksowniczy wykorzystujący brykiety w systemie zasypowym. Kolejną możliwością w tym zakresie są żywice fenolowo-formaldehydowe, mocznikowe i inne, ale ich atrakcyjność staje się coraz mniejsza wraz ze wzrostem ich wysokiej ceny, a także zwiększenia emisji wielu toksycznych substancji w trakcie prowadzenia procesów termicznych w warunkach otwartych.
Interesujące są również możliwości wytwarzania klejów z surowców roślinnych, najbardziej znane to melasa, dekstryna, skrobia, celuloza, hemiceluloza i produkty z nich wytwarzane, bądź komponowane z ich udziałem. Szczególne znaczenie posiada karboksymetyloceluza znana w formie soli sodowej karboksymetylowego eteru celulozy utożsamiana z glikocelem.
Z kolei dużo uwagi poświęca się utylizacji PET-ów. Zarówno odpady poprodukcyjne, jak i poużytkowe, których jest około 5% w masie produkowanych tworzyw sztucznych, a liczbowo to przekłada się na skalę wytwarzania w świecie jednorazowych opakowań w ilości 5 mln Mg. Przewiduje się globalne zużycie PET do 2015 r. do 68 mln Mg, głównie do produkcji jednorazowych butelek.
Utylizacja PET-ów polega na wykorzystaniu recyklingu mechanicznego lub technologii wykorzystania energetycznego i co jest najbardziej interesujące - recyklingu chemicznego. Najbardziej znane metody recyklingu chemicznego polegają na: hydrolizie - kwaśnej lub zasadowej, metanolizie, alkoholizie 2-etyloheksanolem (wytwarzanie plastyfikatora PCW), glikolizie, aminolizie.
Z wymienionych największe znaczenie posiada metanoliza, która prowadzi do powstawania dimetylotereftalanu (DMT) i glikolu etylenowego, po oczyszczeniu ponownie surowców do polikondensacji i wytwarzania PET-ów.
W pozostałych przypadkach - hydroliza, glikoliza, czy aminoliza w warunkach przemysłowych prowadzi do otrzymywania substancji chemicznych o nie zadawalającym stopniu czystości. Przykładowo - z hydrolizy wobec NaOH w warunkach termiczno-ciśnieniowych i po zobojętnieniu kwasem siarkowym (VI) otrzymuje się trzy produkty wzajemnie sobą zanieczyszczone: kwas tere ftalowy, glikol etylenowy i siarczan sodu (VI).
Z opisu patentowego PL nr 193 676 znany jest sposób wytwarzania wypełniaczy do ochrony warstw powierzchniowych z poli(teraftalanu etylenu) w procesie alkoholizy, który polega na tym, że poli(teraftalan etylenu), korzystnie pochodzący z odpadów butelek, folii lub włókien rozdzielonych ewentualnie na frakcje jednobarwne, jest poddawany procesowi alkoholizy przy użyciu alkoholi dwufunkcyjnych o budowie liniowej bez podstawników bocznych lub o budowie cyklicznej, zawierających grupy hydroksylowe połączone z węglami w położeniach 1 i 4 pierścienia lub alkoholi jednofunkcyjnych o budowie liniowej bez podstawników bocznych, lub o budowie cyklicznej również nie zawiewających dodatkowych podstawników poza pierścieniem aromatycznym lub acyklicznym, połączonych z grupą hydroksylową, przy czym proces alkoholizy przebiega w temperaturze 160-260°C przez 2-10 godzin w obecności lub bez katalizatora, a uzyskaną żywicę tereftalową w: postaci oligoestru o średniej masie cząsteczkowej M = 500-5000 jedno- lub dwustronnie zakończonego grupami hydroksylowymi, wylewa się z reaktora, chłodzi, rozdrabia i miele, korzystnie na mokro, do uzyskania założonego uziarnienia.
Sposób według wynalazku polega na tym, że rozdrobniony politereftalan etylenu i gliceryna są mieszane w proporcjach na 1 część wagową politereftalanu etylenu dodaje się 0,5-2 części wagowych gliceryny i ogrzewa do temperatury wrzenia i utrzymuje w tej temperaturze do czasu uznanego za zanik fazy stałej, a otrzymany produkt oziębia się do temperatury korzystnej dla dalszego wykorzystania, przy czym proces prowadzi się w układzie reaktor-odbieralnik, w zakresie temperatur w reaktorze 200-250°C z odbiorem wody i innych produktów ubocznych wrzących do około 120°C.
PL 214 887 B1
Korzystnie, w sposobie wg wynalazku stosuje się w procesie glicerynę powstającą w procesach transestryfikacji tłuszczowych olejów roślinnych lub o niskiej czystości komponentu, w których stosuje się wodorotlenki, bądź tlenki metali alkalicznych sodu, potasu lub wapnia w ilości do 5% masowych w stosunku do mieszaniny, korzystnie 1-2% masowych.
Wynalazek dotyczy również zastosowania lepiszcza z politereftalanu etylenu do brykietowania, granulowania, grudkowania, peletowania i formowania zaprogramowanych kształtek geometrycznych z substancji rozdrobnionych.
Korzystnie jest stosować wodorotlenki, bądź tlenki metali alkalicznych sodu, potasu lub wapnia w ilości do 5% masowych w stosunku do mieszaniny, korzystnie 1-2% masowych celem usunięcia powstającej w tym procesie propenalu (akroleiny) poprzez jej polimeryzację do poliakroleiny, substancji biodegradowalnej i nie toksycznej.
Jak wiadomo, akroleina jest lakrymatorem, a więc musi być wyeliminowana jej emisja nawet w zakresie minimalnej ilości jej powstawania.
Produkt reakcji, po oziębieniu do żądanej temperatury, wykorzystuje się do brykietowania, granulowania, grudkowania, peletowania i formowania zaprogramowanych kształtek geometrycznych z substancji rozdrobnionych. Nadaje się zarówno do brykietowania węgli kamiennych, jak również koncentratów miedziowych lub innych substancji mineralnych. Zasadniczą jego zaletą jest możliwość wytwarzania lepiszcz organicznych z odpadowych PET-ów, jak również z biogliceryny.
Tak więc, możliwością, która prowadzi do utylizacji PET-ów przy pomocy transestryfikacji jest sposób polegający na wykorzystaniu reakcji chemicznej przy użyciu gliceryny - alkoholu trójhydroksylowego, przy czym nie jest koniecznością, aby produkt reakcji stanowił oczekiwany jeden produkt o wysokiej czystości. Glicerynolizat PET jest mieszaniną związków chemicznych o masie cząsteczkowej od 500-800 g/mol.
P r z y k ł a d 1
Przeprowadzono glicerynolizę 100 g rozdrobnionych płatków PET, powstałych z butelek pozbawionych nakrętek i etykiet, z 100 g gliceryny technicznej. Po upływie 1 godziny w temperaturze wrzenia rozpuszczalnika 111°C, w aparaturze przystosowanej do odbioru produktów ubocznych, tj. wody (w ilości nie większej niż 1% masowych) zaobserwowano całkowitą konwersję fazy stałej. Otrzymano glicerynolizat PET, substancję o konsystencji miodowej w temperaturze otoczenia z wydajnością 99%. Dodatek gliceryny zmieniano w zakresie 0,5 do 2 części w stosunku do fazy stałej, do dalszego korzystania rekomenduje się stosunek 1:1, natomiast ilości gliceryny mniejsze od udziału tylko 1 części są niekorzystne. Po podgrzaniu lepiszcza do temperatury 60-70°C wykorzystano go do wytwarzania brykietów o wymiarach φ 40 x 15 mm w prasie laboratoryjnej przy ciśnieniu około 4 MPa, stosując udział 8-12% masowych, przy czym najkorzystniejsze rezultaty uzyskano dla udziału 10% masowych. Badania jakości brykietów przeprowadzono metodą typu Shatter Test jako krotność wytrzymałości na zrzut z wysokości 2 m na stalową płytę po czasie 72 godzin od nich wytworzenia. Empirycznie przyjmuje się, że 6-krotna wytrzymałość na zrzut w tych warunkach jest wytrzymałością bardzo dobrą.
Dane podane w: przykładzie 1 dotyczą dalszych, tj. 2 do 5.
P r z y k ł a d 2
Brykietowano otrzymany w przemyśle miedziowym koncentrat miedziowy o rozdrobnieniu 100% poniżej 5 mm i o wilgotności 3,8%. Otrzymano brykiety wytrzymujące 40 zrzutów.
P r z y k ł a d 3
Brykietowano mieszankę węglową stosowaną w systemie zasypowym do produkcji koksu, złożoną z węgli kamiennych ortokoksowych (typu 35.1) i gazowo-koksowych (typu 34.2) o rozdrobnieniu 100% poniżej 3 mm i wilgotności 7%. Otrzymano brykiety wytrzymujące 10 zrzutów.
P r z y k ł a d 4
Brykietowano skałę płonną jako substancję zbliżoną do minerałów wysokokrzemowych (wełna mineralna) o rozdrobnieniu 100% poniżej 2 mm i wilgotności 4%. Otrzymano brykiety o bardzo wysokich walorach wytrzymałościowych, wytrzymujące co najmniej 40 zrzutów.
P r z y k ł a d 5
Przeprowadzono proces glicerynolizy 50 g PET przy użyciu mongu, tj. odpadu - pozostałości po destylacji gliceryny zawierającej wiele innych związków niż gliceryna oraz substancje stałe, m. in. katalizatory z transestryfikacji oleju rzepakowego metanolem. W odebranym produkcie ubocznym, po1 przez analizę H1 MNR stwierdzono obecność akroleiny. Kolejny proces glicerynolizy był realizowany 1 z dodatkiem 2% stałego NaOH. Analiza H1 NMR wykazała, że intensywność sygnałów protonów cha4
PL 214 887 B1 rakterystycznych dla akroleiny zmniejszyła się o 50% i zanikł drażniący zapach. Dodatek NaOH w trakcie glicerynolizy nieznacznie niekorzystnie wpłynął na zdolności wiążące lepiszcza. Wytworzone z jego udziałem brykiety z koncentratu miedziowego wytrzymywały 10-15 zrzutów.
P r z y k ł a d 6 - próba przemysłowa
Wykonano partię formowanych paliw opałowych z miału węglowego przy użyciu przemysłowej prasy wibracyjnej. Jedna partia brykietów wymaga wykorzystania 200 kg węgla. Miał węglowy wymieszany został z lepiszczem podgrzanym uprzednio do ok. 60°C w zbiorniku z mieszadłem, a następnie podany na prasę wibracyjną. Formowanie brykietów opałowych o wymiarach 110 x 95 x 50 mm trwało 8-10 sekund, przy zmierzonym nacisku ok. 1 MPa. Otrzymane brykiety charakteryzują się wysoką wytrzymałością i posiadają walory produktu rynkowego.

Claims (3)

1. Sposób wytwarzania lepiszcza z politereftalanu etylenu za pomocą transestryfikacji, zwłaszcza glicerynolizy, znamienny tym, że rozdrobniony politereftalan etylenu i gliceryna są mieszane w proporcjach na 1 część wagową politereftalanu etylenu dodaje się 0,5-2 części wagowych gliceryny i ogrzewa do temperatury wrzenia i utrzymuje w tej temperaturze do czasu uznanego za zanik fazy stałej, a otrzymany produkt oziębia się do temperatury korzystnej dla dalszego wykorzystania, przy czym proces prowadzi się w układzie reaktor-odbieralnik, w zakresie temperatur w reaktorze 200-250°C z odbiorem wody i innych produktów ubocznych wrzących do około 120°C.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosując w procesie glicerynę powstającą w procesach transestryfikacji tłuszczowych olejów roślinnych lub o niskiej czystości komponentu stosuje się wodorotlenki, bądź tlenki metali alkalicznych sodu, potasu lub wapnia w ilości do 5% masowych w stosunku do mieszaniny, korzystnie 1-2% masowych.
3. Zastosowanie lepiszcza z politereftalanu etylenu do brykietowania, granulowania, grudkowania, peletowania i formowania zaprogramowanych kształtek geometrycznych z substancji rozdrobnionych.
Departament Wydawnictw UP RP
PL390401A 2010-02-09 2010-02-09 Sposób wytwarzania i zastosowanie lepiszcza z politereftalanu etylenu PL214887B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390401A PL214887B1 (pl) 2010-02-09 2010-02-09 Sposób wytwarzania i zastosowanie lepiszcza z politereftalanu etylenu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL390401A PL214887B1 (pl) 2010-02-09 2010-02-09 Sposób wytwarzania i zastosowanie lepiszcza z politereftalanu etylenu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL390401A1 PL390401A1 (pl) 2011-08-16
PL214887B1 true PL214887B1 (pl) 2013-09-30

Family

ID=44510322

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL390401A PL214887B1 (pl) 2010-02-09 2010-02-09 Sposób wytwarzania i zastosowanie lepiszcza z politereftalanu etylenu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214887B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL390401A1 (pl) 2011-08-16

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN110225958A (zh) 用于生产生物燃料的方法和设备
EP2475754B1 (en) Integrated process for the production of jatropha methyl ester and by products
CN103282467A (zh) 亲有机物质的生物质的催化加氢热解
CN104508087A (zh) 在生物质预处理后应用浆液催化剂提供整合稳定的水解产物的生物质转化系统及其应用方法
AU2011242181A1 (en) Process for the production of biofuel
CN104583368A (zh) 包括用于稳定水解产物的移动床催化剂的生物质转化系统及其应用方法
US7758661B2 (en) Method for forming compressed structures using byproducts of biodiesel production as a binding agent
Saad et al. Preparation and characterization of biodiesel from waste cooking oils using heterogeneous Catalyst (Cat. TS-7) based on natural zeolite
Yatish et al. Sodium phosphate synthesis through glycerol purification and its utilization for biodiesel production from dairy scum oil to economize production cost
US20090099380A1 (en) Fatty acid alkyl ester production from oleaginous seeds
Syariffuddeen et al. Glycolysis of poly (ethylene terephthalate)(PET) waste under conventional convection-conductive glycolysis
CN109022053A (zh) 一种k-f沸石催化制备生物柴油的方法
Pratap et al. Kinetics of transesterification of Madhuca Indica oil over modified zeolites: biodiesel synthesis
CN113646258B (zh) 气化密实化纺织品和固体化石燃料以生产有机化合物
PL214887B1 (pl) Sposób wytwarzania i zastosowanie lepiszcza z politereftalanu etylenu
US20110172461A1 (en) Polymer Recycling Methods Employing Catalytic Transfer Hydrogenation and Base Cleavage Reactions
KR101543515B1 (ko) 반응성이 증가된 무회분 복합탄의 제조방법, 이에 의한 무회분 복합탄
CN101913638B (zh) 一种微米氧化钙及其制备方法和在生物柴油制备中的应用
Yildirir Chemical recycling of waste plastics via hydrothermal processing
KR101610768B1 (ko) 폴리에스테르 합성 공정 슬러지의 화학적 재활용 방법
RU2471768C2 (ru) Способ утилизации глицеринсодержащего побочного продукта производства биодизельного топлива
Ahmed Enhanced conversion of Glycerol to Glycerol carbonate on modified Bio-Char from reed plant
KR101582457B1 (ko) 폴리에스테르 합성 공정 슬러지의 화학적 재활용 방법
EP3820935B1 (en) Method of producing bioplastic granules from olive pit waste (prina)
Ali et al. Waste frying vegetable oil as a source of biodiesel.