PL214762B1 - Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, zastosowanie kompozycji do zwalczania szkodników oraz sposób wytwarzania kompozycji - Google Patents

Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, zastosowanie kompozycji do zwalczania szkodników oraz sposób wytwarzania kompozycji

Info

Publication number
PL214762B1
PL214762B1 PL389106A PL38910609A PL214762B1 PL 214762 B1 PL214762 B1 PL 214762B1 PL 389106 A PL389106 A PL 389106A PL 38910609 A PL38910609 A PL 38910609A PL 214762 B1 PL214762 B1 PL 214762B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
aphids
oil
composition
hemp
composition according
Prior art date
Application number
PL389106A
Other languages
English (en)
Other versions
PL389106A1 (pl
Inventor
Ryszard Kaniewski
Romuald Górski
Józef Jakimcio-Turowski
Original Assignee
Inst Wlokien Naturalnych I Roslin Zielarskich
Univ Przyrodniczy W Poznaniu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Wlokien Naturalnych I Roslin Zielarskich, Univ Przyrodniczy W Poznaniu filed Critical Inst Wlokien Naturalnych I Roslin Zielarskich
Priority to PL389106A priority Critical patent/PL214762B1/pl
Publication of PL389106A1 publication Critical patent/PL389106A1/pl
Publication of PL214762B1 publication Critical patent/PL214762B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, zastosowanie kompozycji do zwalczania szkodników oraz sposób wytwarzania kompozycji. Bardziej szczegółowo wynalazek dotyczy kompozycji na bazie olejku konopnego do zwalczania szkodników, zwłaszcza pluskwiaków, a szczególnie mszyc oraz zastosowanie kompozycji na bazie olejku konopnego do zwalczania mszyc. Koncentrat do sporządzania emulsji wodnej na bazie olejku konopnego przeznaczony jest przede wszystkim do zwalczania mszycy jabłoniowej (Aphis pomi Deg.) i jabłoniowo-babkowej (Dysaphis plantaginea Pass.).
Mszyce (Aphididae) należące do gromady owadów (Insecta) w rzędzie pluskwiaków równoskrzydłych (Homeptera) obejmują około 4 tys. gatunków, z czego w Polsce występuje ponad 700. W wyniku żerowania mszyc na roślinach następuje ogładzanie roślin z asymilatów. Mszyce żywią się sokiem roślinnym, zasiedlając z reguły najmłodsze, niezdrewniałe pędy, młode liście oraz pąki kwiatowe i kwiatostany. Przy pomocy kłująco-ssącego aparatu gębowego wysysają sok komórkowy i jednocześnie wprowadzają do roślin wraz ze śliną fitotoksyczne enzymy, powodując między innymi skręcanie się liści (kędzierzawienie), ich przebarwienie, deformację w postaci wypukłości oraz zamieranie tkanek, bardzo często prowadzące do wykruszania się fragmentów blaszki liściowej. Uszkodzone liście przedwcześnie opadają. Pędy na skutek zasiedlenia przez mszyce są zahamowane we wzroście, a ich wierzchołki często zasychają. Występowanie pluskwiaków na pąkach kwiatowych może prowadzić do ich zamierania. W wyniku silnego nasilenia mszyc rośliny obumierają.
Mszyce przejawiają również szkodliwość pośrednią jako wektory wielu groźnych wirusów roślinnych, przenosząc je z roślin chorych na zdrowe. Kolejnym aspektem żerowania mszyc jest spadziowanie. Odchody mszyc nazywane spadzią lub „rosą miodową” stanowią lepką substancję o wysokiej zawartości niestrawionych cukrów. Oblepienie spadzią liści prowadzi do zapchania aparatów szparkowych, co znacznie ogranicza oddychanie i fotosyntezę roślin. Bogata w cukry spadź stanowi doskonałą pożywkę dla grzybów sadzakowych, między innymi z rodzaju Cladosporium, które rozrastając się, pokrywają liście czarnym nalotem, hamującym proces fotosyntezy. Rosa miodowa przyczynia się do deficytu wody w roślinie. Żerujące na roślinach mszyce powodują obniżenie plonu i pogorszenie jego jakości.
Corocznie obserwuje się wzmożone nasilenie mszyc. Mszyce należą do najgroźniejszych szkodników roślin przez swoją specyfikę rozwoju. Mają one wyjątkowo duże możliwości rozrodcze (żyworodność, dzieworództwo), dzięki czemu możliwe są ich nagłe, masowe pojawy. Owady te posiadają również różnorodne mechanizmy przystosowawcze do zmieniających się warunków środowiska, np. powstawanie form uskrzydlonych (migrantki i reemigrantki) w zagęszczonych populacjach, wytwarzanie biotypów odpornych na stosowane środki ochrony roślin. Mszyce występują w postaci bezskrzydłej, jednak gdy kolonia staje się zbyt liczna, pojawiają się uskrzydlone, migrujące samice, które przelatują na nowe rośliny i dają początek następnym koloniom. Żerować zaczynają wczesną wiosną, początkowo na chwastach, a następnie przenoszą się na rośliny uprawne, gdy tylko pojawią się na nich młode liście i pędy. Wiosną i latem wysysają sok komórkowy z zielonych części roślin i jednocześnie masowo namnażają się dzięki zdolności do żyworodności i dzieworództwa. Późną jesienią składają zimujące jaja na chwastach, krzewach i drzewach, na których wiosną pojawiają się nowe pokolenia mszyc. Mszyce atakujące rośliny uprawiane pod osłonami rozwijają się nieprzerwanie przez cały rok, wytwarzając w ciągu roku kilkadziesiąt pokoleń.
Mszyce bytują na jednym tylko gatunku (mszyce jednodomowe), bądź mają dwóch żywicieli (mszyce dwudomowe). Mszyce dwudomowe wiosną żerują, np. na drzewach owocowych, a następnie (w połowie lata) wytwarzają formy uskrzydlone i przelatują na rożnego rodzaju rośliny, w tym uprawne. Często drugim żywicielem są gatunki uważane za chwasty.
Zwalczanie mszyc jest trudne i uciążliwe przede wszystkim ze względu na ich masowe pojawianie się, różnorodność form oraz wyjątkowo łatwe tworzenie się biotypów odpornych na stosowane insektycydy. Dobierając insektycydy, należy zwrócić uwagę na ospadziowanie i kwitnienie roślin, a tym samym na szkodliwość preparatów dla pszczół. Należy również uwzględnić wpływ insektycydów na inną faunę pożyteczną, tj. biedronki (Coccinellidae), larwy bzygowatych (Syrphidae), złotooków (Chrysopidae) oraz błonkówki z rodziny mszycarzowatych (Aphidiidae), które są naturalnymi wrogami mszyc.
Systematyczne monitorowanie występowania mszyc na roślinach oraz podjęcie skutecznej ochrony roślin umożliwia ograniczenie zakładania nowych kolonii przez te szkodniki. Do powszechnie
PL 214 762 B1 stosowanych preparatów chemicznych do zwalczania mszyc należą między innymi: Afidol AL, ABC na mszyce AL, Pirimor 500 WG, Mospilan 20 SP, Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Ripcord Super 050 EC, Sumi-Alpha 050 EC, Talstar 100 EC. Jedynie nieliczne spośród preparatów chemicznych nie niszczą równocześnie pożytecznych owadów, będących naturalnymi wrogami mszyc, czy też innych szkodników, a także nie powodują zatrucia owadów zbierających pożytek, takich jak: pszczoły, czy mrówki, które wabione są słodką spadzią, pokrywającą rośliny.
Obecnie, zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej (Dyrektywa Rady z dnia 15.07.1991, wersja skonsolidowana z dnia 01.08.2006, dotycząca wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin 91/414/EWG) coraz więcej preparatów chemicznych jest wycofywanych z produkcji, ze względu na to, że ich substancje aktywne są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego. W związku z powyższym koniecznością staje się poszukiwanie innych, alternatywnych sposobów zwalczania szkodników. Duże nadzieje wiąże się z zastosowaniem środków biotechnicznych, tj. pochodzenia naturalnego, opartych między innymi na ekstraktach roślinnych.
Można, na przykład zastosować napary, odwary, czy też gnojówki z roślin zawierających substancje chroniące uprawy przed owadami. Preparaty te działają odstraszająco (repelentnie), trująco lub hamują żerowanie szkodników (antyfidanty). Szczególnie dużo związków działających niekorzystnie na mszyce zawierają: krwawnik pospolity, wrotycz pospolity, powojnik pnący, pokrzywa zwyczajna, bieluń dziędzierzawa, lulek czarny, rumianek pospolity, mniszek lekarski, papryka roczna, cebula, czosnek oraz łęty ziemniaka. Do sporządzania takich preparatów wykorzystuje się świeże pędy, liście, pąki kwiatowe lub kwiatostany tych roślin. Poza opryskiwaniem roślin, wycina się także zakończenia pędów z koloniami mszyc oraz usuwa się zaatakowane przez nie liście.
W literaturze jest bardzo mało informacji na temat przydatności konopi siewnej w zwalczaniu szkodników, a zamieszczone dane nie dotyczą jednak olejku eterycznego pozyskanego z tej rośliny. Grewal (1989) stwierdził toksyczne działanie suszonych liści konopi na Aphelenchoides composticola, tj, nicienia atakującego strzępki grzybów uprawnych. Liście te dodawano do kompostu używanego do produkcji pieczarki dwuzarodnikowej. Z kolei Goswami i Vijayalakshmi (1986) ograniczyli populację guzaka południowego (Meloidogyne incognita) w uprawie pomidora po dodaniu do podłoża nasion konopi. W innych badaniach Rothschild i wsp. (1977) zanotowali dużą śmiertelność larw niedźwiedziówki kaja (Arctia caja) żywionych pędami konopi siewnej.
Silne właściwości toksyczne w stosunku do szkodników roślin wykazują wodne i alkoholowe ekstrakty z konopi siewnej. Stwierdzono bowiem ich silne działanie w stosunku do stonki ziemniaczanej (Leptinotarsa decemlineata) (Stratii 1976), przędziorka chmielowca (Tetranychus urticae) (Fenili i Pegazzano 1974) oraz nicieni, takich gatunków jak: Heterodera cajani, Hoplolaimus indicus, Rotylenchulus reniformis, Tylenchorynchus brassicae (Mojumder i wsp. (1989).
Konopia siewna działa nie tylko toksycznie na szkodniki, ale jak się również okazuje niektóre związki chemiczne zawarte w tej roślinie mają właściwości repelentne. Rothschild i Fairbairn (1980) zaobserwowali odstraszające działanie wyciągów z konopi na bielinka kapustnika (Pieris brassicae), a Metzger i Grant (1932) na popilię japońską (Popillia japonica).
W opisie patentowym PL 171651 (opubl. 1995-02-20) opisano środek ochrony roślin o działaniu owadobójczym, zwłaszcza mszycobójczym. Przedstawiony środek składa się z 6 do 12 części wagowych dowolnej kompozycji zagęszczonych do sucha ekstraktów następujących roślin: Cephalophora aromatica, Chrysanthemum macrophyllum, Chrysanthemum parthenium, Geranium macrorhizum, Inula helenium, Tagetes erecta, Tanacetum vulgare, Telekia speciosa i Petasites spurius oraz z 988 do 994 części wagowych wody destylowanej i 10 części wagowych detergentu. Środek ten stosuje się do opryskiwania roślin, w celu ochrony ich przed mszycami oraz do ich zwalczania.
W zgłoszeniu patentowym P-321178 (opubl. 1997-11-24) opisano sposoby i mieszaniny oparte na naturalnych aldehydach flawonoidalnych, obejmujących aldehyd cynamonowy, aldehyd cynamonowy α-heksylu i aldehyd koniferylu, które znajdują zastosowanie jako pestycydy. Mieszaniny są skuteczne wobec grzybów patogenicznych, pajęczaków i owadów przy stężeniach, które nie są fitotoksyczne dla roślin. Podatnymi agrofagami na wyżej opisany środek są: rdze, mączniak prawdziwy zbóż, grzyby z rodzaju Botrytis, filoksera winiec, mszyce, przylżeńce, mole, nicienie i komiki drzewne.
W zgłoszeniu patentowym CN 101317582 (opubl. 2008-12-10) opisano przyjazne dla środowiska pestycydy przeznaczone do stosowania w rolnictwie i leśnictwie. Kompozycja składa się z roztworów ekstraktu selera, ekstraktu olejku pomarańczowego i złocienia dalmatyńskiego. Stosunek wagowy poszczególnych składników jest zawarty w następujących proporcjach 40 - 60 roztworu ekstraktu
PL 214 762 B1 z selera, 5 - 10 roztworu ekstraktu z olejku pomarańczowego oraz 5 - 10 złocienia dalmatyńskiego. Kompozycja ta charakteryzuje się wysoką skutecznością, zwłaszcza w przypadku zwalczania mszyc.
W zgłoszeniach patentowych MX PA04006012 (opubl. 2004-09-27), US 2002107287 (opubl. 2002-08-08) i WO 0118201 (opubl. 2001-03-15) opisano pestycyd oparty o oczyszczone naturalne substancje roślinne, a w szczególności o propionian fenyloetylu, salicylan metylu, pulegon, karwakrol; tymol; olejek tymolowy; citronellal, mieszanina eugenolu, alfa-terpineolu i alkoholu cynamonowego, mieszanina alkoholu benzylowego, fenyloetylowego, propionianu fenyloetylu i alfa-terpineolu oraz mieszanina tymolu, tanetolu, alfa-terpineolu, eugenolu i citronellalu.
W zgłoszeniu patentowym CN 1615704 (opubl. 2005-05-18) opisano bezpieczny ekologicznie środek ochrony roślin otrzymywany z czosnku, chili i oleju rącznikowego. Formulacja ta przygotowywana jest poprzez zgniatanie, fermentację i filtrację, tak by otrzymać w wyciśniętym soku zmieszane wyżej wymienione składniki. Pestycyd według wynalazku stosuje się do zwalczania mszyc, gąsienic motyli, pajęczaków. Nie jest on toksyczny dla ludzi i dla środowiska.
W zgłoszeniu patentowym JP 9110623 (opubl. 1997-04-28) opisano preparat przeciwko mszycom zapobiegający rozprzestrzenianiu się wirusów przenoszonych przez te szkodniki. Kompozycja ta osłabia mszyce poprzez blokowanie ich funkcji życiowych i jest bezpieczna dla środowiska. Preparat według wynalazku zawiera olejki eteryczne rośliny z gatunku Allium fistulosum (czosnek dęty zwany też cebulą siedmiolatką). Substancję aktywną preparatu stanowi kwas L-(-)karboksylowy lub tymol. Innymi olejkami eterycznymi zawartymi w tym preparacie są olejki pochodzące z roślin należących do pachnotek, olejek bazyliowy, olejek lawendowy, majerankowy, miętowy, olejek z mięty polnej, olejek z mięty pieprzowej, olejek rozmarynowy, olejek z szałwii, itd. Olejkami eterycznymi zawartymi w Allium fistulosum są olejek czosnkowy, cebulowy, itd. Olejki mogą być stosowane w formie niezmienionej, tj. samych olejków eterycznych bez dodatku emulgatorów, kwas L-(-)karboksylowy lub tymol w formie w jakiej występuje, mogą być jednak także stosowane jako czynnik zemulsyfikowany, w formie granulek, w formie uwodnionej oraz jako aerozol. W przypadku opryskiwania roślin korzystnie jest rozpuszczenie tych związków, tak by czynnik aktywny preparatu stanowił około 2% w stosunku do masy całkowitej.
Pomimo prowadzonych prac i badań nad preparatami skutecznie zwalczającymi szkodniki istnieje ciągła potrzeba stworzenia rozwiązania, które umożliwiłoby skuteczne zwalczanie szkodników nie niszcząc równocześnie pożytecznych stawonogów, będących ich wrogami naturalnymi, a także nie powodującego zatrucia owadów zbierających pożytek, takich jak pszczoły, czy mrówki oraz nie wpływającego ujemnie na pożyteczną florę i faunę glebową.
Celem niniejszego wynalazku jest opracowanie kompozycji o polepszonych właściwościach fizykochemicznych charakteryzujących się dużą zwilżalnością i przyczepnością do opryskiwanej powierzchni. Kompozycja ta stanowi koncentrat do sporządzania emulsji wodnej na bazie olejku konopnego, przeznaczony do zwalczania mszyc, a w szczególności mszycy jabłoniowej (Aphis pomi Deg.) i jabłoniowo-babkowej (Dysaphis plantaginea Pass.) i jest skuteczna do zwalczania tych owadów przy jednoczesnym uwzględnieniu dużej płodności samic, dużej liczby pokoleń występujących w sezonie, zimowania w postaci jaj, wczesnego ich pojawu w dużym nasileniu, zmienności morfologicznej w obrębie jednego gatunku, możliwości migracji mszyc uskrzydlonych na inne rośliny uprawne, przystosowania do zmiennych warunków, sposobu żerowania, wpływającego na fizjologię zasiedlonej rośliny oraz obserwowaną ostatnio małą wrażliwość mszyc na stosowane insektycydy.
Realizacja tak określonego celu i rozwiązanie opisanych w stanie techniki problemów związanych z uzyskaniem skutecznych preparatów przeciwko mszycom, które jednocześnie nie zagrażałyby pożytecznym stawonogom, tj. naturalnym wrogom mszyc, a także nie powodujących zatrucia owadów zbierających pożytek i nie wpływających ujemnie na pożyteczną florę i faunę glebową oraz inne pożyteczne organizmy zostały osiągnięte w niniejszym wynalazku.
Przedmiotem wynalazku jest kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, znamienna tym, że zawiera koncentrat na bazie olejku konopnego, korzystnie eterycznego olejku konopnego, do sporządzania emulsji wodnej, przy czym olejek konopny zawiera co najmniej 2,3% α-pinenu, co najmniej 0,7% β-pinenu, co najmniej 0,9% β-kariofilenu, co najmniej 0,3% mircenu, 0,2% limonenu, co najmniej 0,2% trans-3-ocymenu i co najmniej 0,2% terpinolenu.
Korzystnie, gdy kompozycja zawiera emulgator niejonowy do emulgujących koncentratów olejowych i/lub adiuwant.
PL 214 762 B1
Korzystnie, gdy stosunek olejku konopnego do emulgatora jest zawarty w przedziale od 6:1 do 1:1, zaś stosunek olejku konopnego do emulgatora do adiuwanta jest zawarty w przedziale od 6:1:1 do 1:1:1.
Korzystnie, gdy stężenie koncentratu na bazie olejku konopnego z emulgatorem i/lub adiuwantem zawarte jest w przedziale od 0,01 do 0,75%.
Korzystnie, gdy kompozycja stosowana przeciwko pluskwiakom, w tym mszycom, między innymi przeciwko mszycy jabłoniowej (Aphis pomi Deg.) i mszycy jabłoniowo-babkowej (Dysaphis plantaginea Pass.).
Kolejnym przedmiotem wynalazku jest zastosowanie kompozycji określonej powyżej, w której zawarty jest koncentrat na bazie eterycznego olejku konopnego do sporządzania emulsji wodnej, do zwalczania szkodników, zwłaszcza pluskwiaków.
Kolejnym przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania kompozycji określonej powyżej do zwalczania szkodników, charakteryzującej się tym, że zdefiniowana kompozycja mieszana jest z rozcieńczalnikami i/lub z substancjami powierzchniowo czynnymi.
Poniżej zaprezentowano przykładowe realizacje zdefiniowanego powyżej wynalazku.
P r z y k ł a d y
Olejek konopny stosowano w stężeniach 0,02; 0,05 i 0,10%. Dla uzyskania jednorodnej emulsji wodnej, do roztworu olejku dodawano emulgator Roksol EM 8, w koncentracji 0,0125%. We wstępnych badaniach określono wpływ emulgatora na śmiertelność mszycy, traktując szkodnika jego roztworem w zastosowanym stężeniu. Po przeprowadzonym zabiegu z dodatkiem samego emulgatora nie stwierdzono wzrostu śmiertelności pluskwiaka. Jako preparat porównawczy zastosowano insektycyd Mospilan 20 SP (acetamipryd), w dawce 0,125 kg/ha. Zabiegi przeprowadzono na odmianie jabłoni Topaz, w miesiącu lipcu, w fazie rozwojowej BBCH, stosując opryskiwanie drobnokropliste przy zastosowaniu plecakowego opryskiwacza spalinowego STIHL SR 420, zużywając 750 I cieczy użytkowej/ha. W kombinacji kontrolnej zaatakowane przez mszycę jabłonie opryskiwano wodą. Każda kombinacja była wykonana w 4 powtórzeniach. W jednym w powtórzeniu analizowano 10 długich pędów z koloniami mszyc na 4 losowo wybranych drzewach (Norma EPPO PP 1/21(2). Śmiertelność szkodnika określono po 24 godzinach oraz po 5 dniach od wykonania zabiegu.
P r z y k ł a d I
Do 1000 ml olejku konopnego dodano 500 ml emulgatora RoksoI EM 8. Dodane składniki dokładnie wymieszano. W celu zwalczenia mszyc sporządzony koncentrat rozpuszczono w wodzie, uzyskując zalecane stężenia koncentratu w wodzie 0,02, 0,05 oraz 0,10%. Opanowane przez mszycę jabłonie dokładnie opryskiwano przygotowaną cieczą użytkową.
P r z y k ł a d II
Do 1000 ml olejku konopnego dodano 500 ml emulgatora Roksol EM 8 oraz 500 ml adiuwanta Trend 90 EC. Dodane składniki dokładnie wymieszano. W celu zwalczenia mszyc sporządzony koncentrat rozpuszczono w wodzie, uzyskując zalecane stężenia koncentratu w wodzie 0,02, 0,05 oraz 0,10%. Opanowane przez mszycę jabłonie dokładnie opryskiwano przygotowaną cieczą użytkową.
P r z y k ł a d III
Do 1000 ml olejku konopnego dodano 250 ml emulgatora Roksol EM 8. Dodane składniki dokładnie wymieszano. W celu zwalczenia mszyc sporządzony koncentrat rozpuszczono w wodzie, uzyskując zalecane stężenia koncentratu w wodzie 0,02, 0,05 oraz 0,10%. Opanowane przez mszycę jabłonie dokładnie opryskiwano przygotowaną cieczą użytkową.
P r z y k ł a d IV
Do 1000 ml olejku konopnego dodano 250 ml emulgatora Roksol EM 8 oraz 500 ml adiuwanta Trend 500 EC. Dodane składniki dokładnie wymieszano. W celu zwalczenia mszyc sporządzony koncentrat rozpuszczono w wodzie, uzyskując zalecane stężenia koncentratu w wodzie 0,02, 0,05 oraz 0,10%. Opanowane przez mszycę jabłonie dokładnie opryskiwano przygotowaną cieczą użytkową.
P r z y k ł a d V
Do 1000 ml olejku konopnego dodano 500 ml emulgatora ABS Na. Dodane składniki dokładnie wymieszano. W celu zwalczenia mszyc sporządzony koncentrat rozpuszczono w wodzie, uzyskując zalecane stężenia koncentratu w wodzie 0,02, 0,05 oraz 0,10%. Opanowane przez mszycę jabłonie dokładnie opryskiwano przygotowaną cieczą użytkową.
P r z y k ł a d VI
Do 1000 ml olejku konopnego dodano 500 ml emulgatora ABS Na oraz 500 ml adiuwanta Trend 500 EC. Dodane składniki dokładnie wymieszano. W celu zwalczenia mszyc sporządzony koncentrat
PL 214 762 B1 rozpuszczono w wodzie, uzyskując zalecane stężenia koncentratu w wodzie 0,02, 0,05 oraz 0,10%. Opanowane przez mszycę jabłonie dokładnie opryskiwano przygotowaną cieczą użytkową.
P r z y k ł a d VII
Do 1000 ml olejku konopnego dodano 250 ml emulgatora ABS Na. Dodane składniki dokładnie wymieszano. W celu zwalczenia mszyc sporządzony koncentrat rozpuszczono w wodzie, uzyskując zalecane stężenia koncentratu w wodzie 0,02, 0,05 oraz 0,10%. Opanowane przez mszycę jabłonie dokładnie opryskiwano przygotowaną cieczą użytkową.
P r z y k ł a d VIII
Do 1000 ml olejku konopnego dodano 250 ml emulgatora ABS Na oraz 500 ml adiuwanta Trend 500 EC. Dodane składniki dokładnie wymieszano. W celu zwalczenia mszyc sporządzony koncentrat rozpuszczono w wodzie, uzyskując zalecane stężenia koncentratu w wodzie 0,02, 0,05 oraz 0,10%. Opanowane przez mszycę jabłonie dokładnie opryskiwano przygotowaną cieczą użytkową.
W przeprowadzonych badaniach stwierdzono wysoką skuteczność działania olejku z konopi siewnej w zwalczaniu mszycy jabłoniowo-babkowej (D. plantaginea) na jabłoni, który w stężeniach 0,05 i 0,10% wykazywał podobną efektywność działania jak insektycyd Mospilan 20 SP (tab. 1).
T a b e l a 1. Skuteczność działania olejku eterycznego z konopi siewnej w zwalczaniu mszycy jabłoniowo-babkowej (Dysaphis plantaginea Pass.) na jabłoni
Zabieg Liczba dni po zabiegu
1 5
Olejek konopny - 0,10% 93,49 b 95,52 b
Olejek konopny - 0,05% 93,01 b 94,87 b
Olejek konopny - 0,02% 80,34 a 81,23 a
Mospilan 20 SP (acetamiprid) - 0,125 kg/ha 94,70 b 96,27 b
Średnie w kolumnach oznaczone tą samą literą nie różnią się istotnie (p = 0,05), według testu Newmana-Kelsa
Po 24 godzinach od wykonania zabiegu zanotowano odpowiednio 93,01 i 93,49% śmiertelności szkodnika, natomiast po 5 dniach 94,87 i 95,52%.
Koncentrat o polepszonych właściwościach fizykochemicznych do sporządzania emulsji wodnej na bazie olejku konopnego, przeznaczony jest do zwalczania mszyc, w tym mszycy jabłoniowej (Aphis pomi Deg.) i jabłoniowo-babkowej (Dysaphis plantaginea Pass.). Ciecz użytkowa powstała z koncentratu o polepszonych właściwościach fizykochemicznych charakteryzuje się dużą zwilżalnością i przyczepnością do opryskiwanej powierzchni.
Referencje
Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z dnia 15 lipca 1991 r., wersja skonsolidowana z dnia 01.08.2006 dotycząca wprowadzenia do obrotu środków ochrony roślin (91/414/EWG)
Fenili G.A., Pegazzano F. 1974. Metodi avanzati di lotta contro gliacri fitofagi. Noti ed Appunti Sperimentali di Entomologia Agraria 15: 33-41.
Goswami B.K., Vijayalakshmi K. 1986. Efficacy of some indigenous plant materials and oil cake amended soil on the growth of tomato and root-knot nematode population. Ann. Agric. Res. 7 (2): 263-266.
Grewal P.S. 1989. Effect of leaf-matter incorporation on Aphelenchoides composticola (Nematoda), mycofloral composition, mushroom compost quality and yield of Agaricus bisporus. Ann. Appl. Biology 115: 299-312.
Metzger F.W., Grant D.H. 1932. Repellency to the Japanese beetle of extract made from plants immune to attack. USDA Technical Bulletin 299: 21.
Mojumder V., Mishra S.D., Haque M.M., Goswami B.K. 1989. Nematicidal efficacy of some wild plants against pigeon pea cyst nematode Heterodera cajani. Int. Nematol. Network Newsletter 6 (2): 21-24.
Rothschild M., Rowan M.R., Fairbaim J.W. 1977. Storage of cannabinoids by Arctia caja and Zonocerus eleganns fed on chemically distinct strains of Cannabis sativa. Nature 266: 650-651.
Rothschild M., Fairbairn J.W. 1980. Ovipositing butterfly (Pierris brassicae L.) distinguishes between aqueous extracts of two strains Cannabis sativa L. and THC and CBD,. Nature 286: 56-59.
Stratii Y.I. 1976. Hemp and the Colorado beetle. Zashchita Rastenii 5: 61.
PL 214 762 B1
Norma EPPO PP 1/21(2). Ocena skuteczności insektycydów - Mszyce na roślinach sadowniczych (drzewach, krzewach i pnączach).
Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, Dz. U. 2005.179.1485, z dnia 19 września 2005 r.
M. Oleszczak, Zwalczanie mszyc na jabłoniach, Miesięcznik Praktycznego Sadownictwa SAD, 7/2008, http://www.agrosimex.pl/fiIes/artykuly naukowe/0807zwalczaniemszyc.pdf http://www.bayercropscience.p1/strony/1/i/360.php
G. Łabanowski, Mszyce - szkodniki roślin ozdobnych pod osłonami, Hasło ogrodnicze, nr 08/2004, http://www.eurequa.pl/pl/L3.htm http ://www.wymarzonyogrod.pl/pielegnacja-roslin/szkodniki - choroby/mszyce, 1255 47.htm http://www.wymarzonyogrod.pl/pielegnacja-roslin/szkodniki - choroby/mszyyce. 1255 47.htm
Zastrzeżenia patentowe

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, znamienna tym, że zawiera koncentrat na bazie olejku konopnego, korzystnie eterycznego olejku konopnego, do sporządzania emulsji wodnej, przy czym olejek konopny zawiera co najmniej 2,3% α-pinenu, co najmniej 0,7% β-pinenu, co najmniej 0,9% β-kariofilenu, co najmniej 0,3% mircenu, 0,2% limonenu, co najmniej 0,2% trans-e-ocymenu i co najmniej 0,2% terpinolenu.
  2. 2. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że zawiera emulgator niejonowy do emulgujących koncentratów olejowych i/lub adiuwant.
  3. 3. Kompozycja według zastrz. 2, znamienna tym, że stosunek olejku konopnego do emulgatora jest zawarty w przedziale od 6:1 do 1:1.
  4. 4. Kompozycja według zastrz. 2, znamienna tym, że stosunek olejku konopnego do emulgatora do adiuwanta jest zawarty w przedziale od 6:1:1 do 1:1:1.
  5. 5. Kompozycja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że stężenie koncentratu na bazie olejku konopnego z emulgatorem i/lub adiuwantem zawarte jest w przedziale od 0,01 do 0,75%.
  6. 6. Kompozycja według zastrz. 1, znamienna tym, że jest stosowana przeciwko pluskwiakom, w tym mszycom, między innymi przeciwko mszycy jabłoniowej (Aphis pomi Deg.) i mszycy jabłoniowo-babkowej (Dysaphis plantaginea Pass.).
  7. 7. Zastosowanie kompozycji określonej zastrz. od 1 do 6, w której zawarty jest koncentrat na bazie eterycznego olejku konopnego do sporządzania emulsji wodnej, do zwalczania szkodników, zwłaszcza pluskwiaków.
  8. 8. Sposób wytwarzania kompozycji do zwalczania szkodników, znamienny tym, że kompozycja zdefiniowana w zastrz. od 1 do 6 mieszana jest z rozcieńczalnikami i/lub z substancjami powierzchniowo czynnymi.
PL389106A 2009-09-23 2009-09-23 Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, zastosowanie kompozycji do zwalczania szkodników oraz sposób wytwarzania kompozycji PL214762B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389106A PL214762B1 (pl) 2009-09-23 2009-09-23 Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, zastosowanie kompozycji do zwalczania szkodników oraz sposób wytwarzania kompozycji

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389106A PL214762B1 (pl) 2009-09-23 2009-09-23 Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, zastosowanie kompozycji do zwalczania szkodników oraz sposób wytwarzania kompozycji

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL389106A1 PL389106A1 (pl) 2011-03-28
PL214762B1 true PL214762B1 (pl) 2013-09-30

Family

ID=43981305

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL389106A PL214762B1 (pl) 2009-09-23 2009-09-23 Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, zastosowanie kompozycji do zwalczania szkodników oraz sposób wytwarzania kompozycji

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214762B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2023070165A1 (en) * 2021-10-28 2023-05-04 Supercritical Pty Ltd Method of producing a biological response

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2023070165A1 (en) * 2021-10-28 2023-05-04 Supercritical Pty Ltd Method of producing a biological response

Also Published As

Publication number Publication date
PL389106A1 (pl) 2011-03-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Oguh et al. Natural pesticides (biopesticides) and uses in pest management-a critical review
Balikai et al. Status of pomegranate pests and their management strategies in India
JP7503096B2 (ja) サバジラアルカロイドとピレスラムの混合物およびその使用
JP5514829B2 (ja) シンナムアルデヒド−アリシン組成物及びそれらの用途
Balikai et al. Global scenario of insect and non-insect pests of jujube and their management options
EP3478078B1 (en) Mixtures of sabadilla alkaloids and azadirachtin and uses thereof
Saruhan et al. Toxicity of some biopesticides to the fall webworm, Hyphantria cunea Durry (Lepidoptera: Arctidae)
Smaili et al. Impact of some alternative methods to chemical control in controlling aphids (Hemiptera: Sternorrhyncha) and their side effects on natural enemies on young Moroccan citrus groves
Singh et al. Bioefficacy, environmental safety and synergistic impacts of biorational formulations against whitefly, leafhopper and blister beetle in organic okra ecosystem
US20110274677A1 (en) Biological Pest Control Mixture Containing D-Limonene and Nutmeg Oil
Gahukar Use of indigenous plant products for management of pests and diseases of spices and condiments: Indian perspective
Nikolova et al. Effects of biological insecticides NeemAzal T/S and Pyrethrum FS EC and their interaction with organic products in treatments of pea aphid Acyrthosiphon pisum (Harris)(Hemiptera: Aphididae) on Pisum sativum (L.)
PL214762B1 (pl) Kompozycja przeciwko szkodnikom, zwłaszcza pluskwiakom, zastosowanie kompozycji do zwalczania szkodników oraz sposób wytwarzania kompozycji
Gahukar Botanicals for use against vegetable pests and diseases: A review
Gahukar Management of pests and diseases of tropical sericultural plants by using plant-derived products: a review
Uniyal et al. Larvicidal and oviposition deterrent activity of twenty three essential oils against Aedes aegypti
Chakraborti Development and evaluation of a non-chemical pest management system for bitter gourd with emphasis on fruit fly
Sonkar et al. Role of Botanicals in Pest Management
Tobing et al. The effect of concentration and frequency of neem leaf extract on aphid attacks on chili plants
El-Ashram et al. Potential toxicity of some essential oils on mealybug, Maconellicoccus hirsutus (Hemiptera: Pseudococcidae).
Tillman et al. Pest insects and natural enemies in transitional organic cotton in Georgia
US20180014537A1 (en) Novel compositions and methods for controlling soil borne pathogens of agricultural crops
KR20100091611A (ko) 유채의 추출물을 유효성분으로 하는 식물 유해곤충 방제용 조성물
Chakraborti et al. Environmentally safe approaches to protect cucumber plants
Yusuf et al. Natural weapons unleashed: Harnessing Hyptis suaveolens, charcoal dust, and wood ash extracts for controlling insect pests of Maize (Zea mays)