PL214661B1 - Urządzenie mieszające - Google Patents

Urządzenie mieszające

Info

Publication number
PL214661B1
PL214661B1 PL385726A PL38572608A PL214661B1 PL 214661 B1 PL214661 B1 PL 214661B1 PL 385726 A PL385726 A PL 385726A PL 38572608 A PL38572608 A PL 38572608A PL 214661 B1 PL214661 B1 PL 214661B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tank
mixing device
agitator
mixing
attached
Prior art date
Application number
PL385726A
Other languages
English (en)
Other versions
PL385726A1 (pl
Inventor
Kazimierz Niznik
Original Assignee
Kazimierz Niznik
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kazimierz Niznik filed Critical Kazimierz Niznik
Priority to PL385726A priority Critical patent/PL214661B1/pl
Publication of PL385726A1 publication Critical patent/PL385726A1/pl
Publication of PL214661B1 publication Critical patent/PL214661B1/pl

Links

Landscapes

  • Preparation Of Clay, And Manufacture Of Mixtures Containing Clay Or Cement (AREA)

Description

(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 214661 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 385726 (51) Int.Cl.
B01F 7/18 (2006.01) B28C 5/16 (2006.01) B28C 5/42 (2006.01) (22) Data zgłoszenia: 23.07.2008 (54)
Urządzenie mieszające
(73) Uprawniony z patentu:
(43) Zgłoszenie ogłoszono: NIŻNIK KAZIMIERZ, Raba Niżna, PL
01.02.2010 BUP 03/10 (72) Twórca(y) wynalazku:
KAZIMIERZ NIŻNIK, Raba Niżna, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono:
30.08.2013 WUP 08/13 (74) Pełnomocnik:
rzecz. pat. Henryk Drelichowski
PL 214 661 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie mieszające, montowane na podnośniku ciągnika lub innego pojazdu.
Szczególnym obszarem przydatności i stosowania przedmiotu wynalazku jest konieczność przygotowywania zapraw i mieszanek betonowych na niewielkich budowach, w trudnych warunkach polowych, zwłaszcza na obszarach górskich, na których dostarczenie gotowych zapraw i betonów jest niemożliwe. Urządzenie może być również wykorzystane jako stacjonarny mieszalnik szerokiego zastosowania szczególnie w rolniczych gospodarstwach domowych i przemysłowych.
Znane są różnego rodzaju urządzenia mieszające do zapraw i betonów oraz różne sposoby opróżniania tych urządzeń. Znane są również różnego rodzaju urządzenia do transportu gotowych zapraw i betonów.
Znana jest betoniarka ciągnikowa z możliwością montowania do tylnej części ciągnika. Betoniarka ta posiada okrągłe dno, zespół mieszadła oraz otwór opróżniający umiejscowiony w dnie betoniarki, zakończony trwale zamocowanym płaskim lejem opróżniającym. Betoniarka posiada zespół napędowy składający się z hydraulicznego silnika zasilanego w medium robocze z ciągnika oraz z przekładni.
Wadą betoniarki ciągnikowej jest jej mała możliwość manewru na terenie budowanego obiektu, brak możliwości jej opróżniania na dowolnej wysokości budowanego obiektu, konieczność użycia dodatkowego, zewnętrznego transportu wymieszanej masy betonowej na budowany obiekt, brak możliwości transportu wypełnionej betoniarki po terenie górzystym, nachylonym powyżej 10%.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr PL 109867 urządzenie mieszająco-dozujące do zapraw tynkarskich. Urządzenie to funkcjonalnie zastępuje w agregacie tynkarskim kosz zasypowy oraz mieszarkę. Urządzenie posiada podwozie, na którym umieszczone są motoreduktor, wciągarka oraz zblocze. W podwoziu, osadzone są obrotowo dwie pary ramion, związanych ze sobą poprzeczkami, tworząc układ równoległoboku przegubowego, na którym jest przegubowo osadzony pojemnik oraz zblocze. W pojemniku osadzone jest obrotowo mieszadło. Wciągarka służy do podnoszenia pojemnika wraz z układem ramion do góry tak, aby umożliwić poprzez obrót pojemnika wokół własnej osi, wylanie zaprawy tynkarskiej z pojemnika do zbiornika.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr PL 167536 urządzenie do wykonywania betonu natryskowego, w którym do tradycyjnego mieszadła, zabudowano dodatkowo elementy mieszające, w postaci płaskiego ramienia, odgiętego od głównych ramion, co najmniej dwóch łopatek mieszająconagarniających, o kąt wynoszący 5° do 45° w ten sposób, że wierzchołek kąta odgięcia zaczepiony jest na promieniu wynoszącym do 1/4 średnicy zbiornika oraz w postaci co najmniej dwóch pomocniczych łopatek, usytuowanych na różnych promieniach na ramieniu prostopadłym do osi wału.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr PL 179845 urządzenie do wytwarzania i natrysku zapraw tynkarskich zamontowane na podwoziu kołowym. Urządzenie to posiada zainstalowany rozłącznie zespół sterująco-napędowy, do którego jest przymocowany zbiornik mieszanki z przytwierdzonym zespołem mieszania zaprawy. Zespół mieszania zaprawy jest połączony ze zbiornikiem mieszanki poprzez uchwyt obrotowy. Zbiornik mieszanki zaopatrzony w nóż tnący posiada podajnik wirnikowy.
Znane jest z polskiego opisu patentowego nr PL 187344 urządzenie do ciągłego mieszania materiału budowlanego w szczególności na tynk wewnętrzny i jastrych, z wodą. Urządzenie to posiada zasobnik, zasilany z zasobnika mieszalnik i jest wyposażone w przyłącze wodne, elektryczne urządzenie sterujące oraz w armaturę wodociągową. Urządzenie to zbudowane jest z dwóch przejezdnych zespołów. Zespół pierwszy zawiera zasobnik i mieszalnik, natomiast zespół drugi zawiera elektryczne urządzenia sterujące i armaturę wodociągową.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych nr US 4268174 znany jest mieszalnik do betonu montowany do podnośnika ciągnika ładowarki lub innego podobnego urządzenia. Mieszalnik zbudowany jest z poziomo zamontowanego podłużnego cylindra posiadającego od góry otwór o kształcie prostokąta. Otwór ten służy do napełniania i opróżniania cylindrycznego bębna mieszalnika. Ponadto otwór ten od swojej dolnej strony na całej długości cylindrycznego bębna mieszalnika posiada odpowiednie wyprofilowanie ułatwiające opróżnianie mieszalnika. Wzdłuż całej długości mieszalnik posiada obrotową oś na której zamontowane są elementy mieszające.
Wadą tego mieszalnika jest skomplikowana konstrukcja, niekorzystny sposób jego opróżniania, brak możliwości mieszania w trakcie transportu oraz brak możliwości montażu tego mieszalnika do innych mniejszych lub większych urządzeń transportowych. Innym mankamentem tego mieszalnika
PL 214 661 B1 jest brak możliwości jego wykorzystania w trudnych warunkach polowych, zwłaszcza na obszarach górskich. Ponadto pionowe ułożenie elementów mieszających wzdłuż otworu opróżniającego powoduje znaczny rozbryzg mieszanego medium poza mieszalnik.
Z brytyjskiego opisu patentowego nr GB 132852 znane jest urządzenie do mieszania batonu oraz materiałów o podobnej do betonów strukturze. Urządzenie to stanowi wyposażenie betoniarni lub jest stacjonarnym wyposażeniem placu budowy. Urządzenie usytuowane jest trwale na belce konstrukcyjnej zamocowanej trwale do podłoża. Płaski okrągły zbiornik urządzenia usytuowany jest trwale na korpusie pionowej osi zespołu napędowego mieszadeł. Do kołnierza pionowej osi napędowej zamocowane są poziomo ramiona wyposażone w pionowe i w dolnej części zaokrąglone łopatki. Z przeciwnej strony ramiona mieszadła zakończone są wałkami usytuowanymi na szynie o kształcie ceownika zamocowanej wokół okrągłej ściany płaskiego zbiornika. Dno płaskiego zbiornika wyposażone jest w otwór opróżniający.
Wadą tego znanego urządzenia jest jego ograniczone zastosowanie z uwagi na jego trwałe usytuowanie oraz skomplikowana konstrukcja wymagająca ciągłej konserwacji toczących się po obwodzie wałków. Zastosowane w tym znanym urządzeniu łopatki, pomimo wykonania z grubej blachy posiadają wiotką konstrukcję, co powoduje ich odgięcia od pionu w czasie użytkowania, a tym samym ich częstą wymianę.
Znana jest z polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr W-92124 mieszarka mas zalewowych, składająca się z podstawy zaopatrzonej w nóżki oraz w dwa kółka jezdne, z mechanizmu zębatkowego, z mieszadła oraz z wiertarki wolnoobrotowej, stanowiącej napęd mieszadła.
Z polskiego zgłoszenia wzoru użytkowego nr W-100632 znane jest urządzenie do transportu zapraw budowlanych i betonu. Istota tego urządzenia polega na tym, że silnik napędowy wraz z reduktorem, zbiornik mieszarki i pompa przewodowa usytuowane są współosiowo i pionowo na podwoziu jezdnym, przy czym mieszadło zbiornika mieszarki i wirnik pompy przewodowej usytuowane są na jednym wspólnym wale napędowym.
Wadą znanych urządzeń do mieszania i opróżniania zapraw i betonów jest ich ograniczone zastosowanie, które polega na braku możliwości wykorzystania tych urządzeń jednocześnie do mieszania komponentów, do transportu w trakcie mieszania, do transportu i do wylewania gotowej, wymieszanej masy. Znane ze stanu techniki urządzenia ograniczone są do poruszania się po dobrze utwardzonych drogach i utwardzonych placach budowy. Opróżnianie znanych urządzeń z uzyskanej zaprawy lub betonu wymaga konieczności podłączania pomp lub przy mniejszych mieszarkach, wymaga przechylania zbiorników tych mieszarek i ich opróżniania, polegającego na przelaniu gotowej zaprawy do dodatkowego zbiornika, który stanowi środek transportu na miejsce przeznaczenia. Podstawową wadą znanych urządzeń do mieszania zapraw i betonów jest brak możliwości stosowania tych urządzeń w trudnych warunkach polowych małych budów, na terenie których występuje brak prądu elektrycznego oraz brak utwardzonych dróg dojazdowych.
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie mieszające, w szczególności do zapraw i betonów o dowolnej gęstości. Urządzenie mieszające według wynalazku stanowi jeden z wymiennych zespołów podnośnika dowolnego samojezdnego urządzenia budowlanego, takiego jak między innymi koparko- ładowarka, koparka, podnośnik i innego, ze zbiornikiem urządzenia mieszającego. Zbiornik urządzenia mieszającego jest montowany sztywno, w sposób rozłączny do podnośnika dowolnego urządzenia samojezdnego, korzystnie jest to przedni podnośnik, lub do przedniego podnośnika koparko-ładowarki. W przypadku montowania zbiornika urządzenia mieszającego do podnośnika dowolnego urządzenia samojezdnego, korzystnie jest do tego podnośnika zamontować również jako dodatkowy osprzęt - widły. Urządzenie mieszające według wynalazku jest zbudowane z otwartego od góry zbiornika urządzenia mieszającego z dnem w kształcie okręgu. Do ściany zbiornika od zewnątrz jest zamontowany element usztywniający zespołu szybkiego mocowania do przedniego podnośnika koparko-ładowarki lub do przedniego podnośnika dowolnego samojezdnego urządzenia, a do górnej otwartej części zbiornika urządzenia mieszającego jest zamontowana belka konstrukcyjna z zespołem napędowym mieszadła i z zamocowaną osią mieszadła. Mieszadło składa się z ramienia, do którego zamocowane są słupki zakończone od dołu łopatkami mieszająco-nagarniającymi i zgarniaki, przy czym do jednego ze skrajnych słupków mieszadła zamontowanych do ramienia jest zamontowany pionowy zgarniak, natomiast do zewnętrznej strony dna zbiornika urządzenia mieszającego są zamocowane w sposób trwały dwie szuflady oraz klapa otworu wylewowego sterowana mechanicznie lub klapa sterowana ręcznym urządzeniem.
PL 214 661 B1
Inna odmiana urządzenia mieszającego charakteryzuje się tym, że otwarty od góry zbiornik urządzenia mieszającego jest zbudowany z dna w kształcie elipsy z dwoma otworami wylewowymi. Do ściany zbiornika od zewnątrz jest zamontowany element usztywniający zespołu szybkiego mocowania do przedniego podnośnika koparko-ładowarki lub do przedniego podnośnika dowolnego samojezdnego urządzenia. Do górnej otwartej części zbiornika urządzenia mieszającego są zamocowane dwie belki konstrukcyjne, każda z zamontowanym zespołem napędowym mieszadła i z zamocowaną osią mieszadła, gdzie każde z dwóch mieszadeł składa się z co najmniej dwóch ramion, do których są zamocowane słupki zakończone od dołu łopatkami mieszająco-nagarniającymi i zgarniakiem, przy czym odległość pomiędzy dwoma osiami dwóch mieszadeł musi być większa od długości jednego ramienia. Do jednego ze skrajnych słupków mieszadła, zamontowanych do ramienia każdego mieszadła jest zamontowany pionowy zgarniak, a do zewnętrznej strony dna zbiornika urządzenia mieszającego są zamocowane w sposób trwały dwie szuflady oraz dwie klapy, przy czym każda klapa jest sterowana ręcznym urządzeniem.
Urządzenie mieszające składa się z otwartego od góry zbiornika o podstawie okręgu, którego wysokość ściany jest dobierana w zależności od potrzeb wydajnościowych, z mieszadła oraz ze zgarniaka, wspomagającego opróżnianie urządzenia z zaprawy lub betonu. Wzmocnione dno urządzenia mieszającego od strony zewnętrznej zawiera zamontowany zespół napędowy mieszadła oraz wyposażone jest w otwór wylewowy. Zewnętrzna strona dna urządzenia mieszającego wyposażona jest w dwie szuflady do umieszczania w nich wideł podnośnika, które stanowią wyposażenie podnośnika dowolnego urządzenia samojezdnego lub przedniego podnośnika koparko-ładowarki. Zespół napędowy mieszadła stanowi przekładnia napędzana dowolnym silnikiem, korzystnie silnikiem hydraulicznym. Zespół napędowy mieszadła może być również montowany w górnej części urządzenia mieszającego. W takim przypadku do górnej otwartej części zbiornika urządzenia mieszającego montowana jest belka konstrukcyjna do montażu zespołu napędowego mieszadła. Korzystnym jest, aby górny koniec osi mieszadła w sposób trwały został zamocowany do belki konstrukcyjnej i poprzez koło napędowe został połączony z przekładnią zespołu napędowego mieszadła. W przypadku, kiedy przekładnia zespołu napędowego mieszadła jest napędzana silnikiem hydraulicznym, medium napędowe do tego silnika jest dostarczane z dowolnego urządzenia samojezdnego lub z koparko-ładowarki. Mieszadło jest montowane do górnego końca pionowej osi centralnie znajdującej się w urządzeniu mieszającym, którego dno stanowi okrąg. Dolny koniec osi jest trwale zamocowany w dnie urządzenia mieszającego, a jej koło napędowe jest połączone z przekładnią zespołu napędowego mieszadła. Mieszadło składa się z zamocowanych do górnej części osi co najmniej dwóch poziomych ramion. Każde z ramion jest wyposażone w co najmniej jeden trwale zamocowany słupek zakończony łopatką mieszająco-nagarniającą zaprawę lub beton po dnie zbiornika. Korzystnie mieszadło jest wyposażone w trzy poziome ramiona, na których zamocowane są co najmniej dwa słupki zakończone łopatkami mieszająco-nagarniającymi. Słupki montowane są naprzemiennie w taki sposób, aby każda łopatka mieszająco-nagarniająca pracowała na innym wycinku okręgu dna urządzenia mieszającego. Do słupków jednego z ramion jest zamocowany zgarniak zaprawy lub betonu poruszający się po dnie urządzenia mieszającego, wspomagający opróżnianie urządzenia z zaprawy lub betonu. Korzystnie do jednego ze skrajnych słupków jest zamontowany pionowy zgarniak oczyszczający ścianę wewnątrz zbiornika urządzenia mieszającego w trakcie opróżniania urządzenia z gotowej zaprawy lub betonu. Na zewnętrz ściany zbiornika zamontowany jest zespół mocujący rozłącznie w sposób sztywny urządzenie mieszające do podnośnika dowolnego urządzenia samojezdnego lub do przedniego podnośnika koparko-ładowarki. Zespół mocujący składa się z elementu usztywniającego w kształcie ceownika z zamontowanym trwale zespołem tak zwanego szybkiego mocowania do różnych typów podnośników dowolnych urządzeń samojezdnych, korzystnie do koparko-ładowarek. Zespół mocujący pozwala na sztywne połączenie urządzenia mieszającego z budowlanym urządzeniem samojezdnym. Połączone urządzenie mieszające z urządzeniem samojezdnym pozwala na transport urządzenia mieszającego z jednoczesnym mieszaniem zaprawy lub betonu w trakcie tego transportu i opróżniania gotowej zaprawy w miejscu budowanej konstrukcji. W dnie zbiornika urządzenia mieszającego jest usytuowany otwór wylewowy zamykany i otwierany klapą sterowaną ręcznym urządzeniem lub mechanicznie. Otwór ten korzystnie jest usytuowany po przeciwnej stronie zespołu montażowego urządzenia mieszającego do dowolnego budowlanego urządzenia samojezdnego. Korzystnym jest, aby do otworu wylewowego był zamontowany od zewnątrz sterowany obrotowo lej wylewowy.
W innej odmianie wynalazku urządzenie mieszające składa się z otwartego od góry zbiornika o podstawie elipsy. Wówczas górna otwarta część zbiornika urządzenia mieszającego, jest wyposaPL 214 661 B1 żona w dwie belki konstrukcyjne do montażu dwóch zespołów napędowych mieszadeł. Do każdej belki konstrukcyjnej jest zamocowana oś mieszadła oraz zespół napędowy mieszadła. Do każdej osi jest zamontowane mieszadło ze zgarniakiem zaprawy lub betonu poruszającym się po dnie zbiornika i wspomagający opróżnianie urządzenia mieszającego. Każde mieszadło składa się z zamocowanych do górnej części osi co najmniej dwóch poziomych ramion. Każde z ramion jest wyposażone w co najmniej jeden, trwale zamocowany słupek zakończony łopatką mieszająco-nagarniającą zaprawę lub beton po dnie zbiornika urządzenia mieszającego. Korzystnie mieszadło jest wyposażone w trzy poziome ramiona, a na każdym z ramion zamocowane są co najmniej dwa słupki łopatek mieszająconagarniających. Słupki montowane są naprzemiennie w taki sposób, aby każda łopatka mieszająconagarniająca pracowała na innym wycinku dna urządzenia. Odległość pomiędzy dwoma osiami dwóch mieszadeł musi być większa od długości jednego z ramion mieszadła. Korzystnie do jednego ze skrajnych słupków mieszadła jest zamontowany pionowy zgarniak oczyszczający ścianę wewnątrz zbiornika. Każde mieszadło jest połączone z zespołem napędowym mieszadła. Zespół napędowy mieszadła składa się korzystne z silnika hydraulicznego oraz z przekładni. Dla poprawienia jakości mieszania przy pracujących dwóch mieszadłach, korzystnym jest zainstalowanie dwóch dodatkowych mieszadeł, zamontowanych w pobliżu ściany zbiornika urządzenia mieszającego, których osie zamocowane są w połowie odległości pomiędzy osiami mieszadeł. Na zewnętrz ściany zbiornika zamontowany jest zespół mocujący rozłącznie w sposób sztywny urządzenie mieszające do podnośnika dowolnego urządzenia samojezdnego lub do przedniego podnośnika koparko-ładowarki. Zespół mocujący składa się z elementu usztywniającego w kształcie ceownika z zamontowanym trwale zespołem szybkiego mocowania do różnych typów podnośników dowolnych urządzeń samojezdnych, korzystnie do koparko-ładowarek. Zespół mocujący pozwala na sztywne połączenie urządzenia mieszającego z budowlanym urządzeniem samojezdnym. Połączone urządzenie mieszające z urządzeniem samojezdnym pozwala na transport urządzenia mieszającego z jednoczesnym mieszaniem zaprawy lub betonu w trakcie tego transportu i opróżniania gotowej zaprawy w miejscu budowanej konstrukcji. W przypadku, kiedy dno zbiornika urządzenia mieszającego jest o kształcie elipsy, korzystnym jest aby w dnie urządzenia były usytuowane dwa otwory wylewowe do opróżniania urządzenia z zaprawy lub z betonu. Każdy otwór wylewowy jest zamykany i otwierany klapą sterowaną ręcznym urządzeniem. Zewnętrzna strona dna urządzenia mieszającego wyposażona jest w dwie szuflady do umieszczania w nich wideł podnośnika. Urządzenie mieszające, rozłącznie w sposób sztywny, jest montowane do przedniego podnośnika koparko-ładowarki lub do przedniego podnośnika dowolnego urządzenia samojezdnego.
Przygotowanie koparko-ładowarki do pracy z urządzeniem mieszającym polega na umieszczeniu wideł przedniego podnośnika w szufladach usytuowanych na zewnętrznej stronie dna urządzenia mieszającego. Następnie do zespołu napędowego mieszadeł doprowadza się medium hydrauliczne uruchamiające silnik hydrauliczny. Po umieszczeniu wideł w szufladach urządzenia mieszającego oraz po doprowadzeniu medium hydraulicznego do silnika zespołu napędowego, urządzenie mieszające jest gotowe do pracy w każdych warunkach polowo-terenowych. Przygotowanie innego dowolnego urządzenia samojezdnego do transportu urządzenia mieszającego i jednoczesnego mieszania transportowanego medium polega na zamontowaniu urządzenia mieszającego do przedniego podnośnika, za pomocą istniejących na podnośniku zaczepów osprzętu z zespołem mocującym urządzenie mieszające, usytuowanym na zewnątrz ściany zbiornika. Korzystnym jest, aby do podnośnika dowolnego urządzenia samojezdnego zostały zamontowane dodatkowo widły widlaka.
Dowolnym urządzeniem samojezdnym posiadającym przedni podnośnik jest najbardziej typowa na terenie każdej budowy samojezdna koparko-ładowarka, albo dowolna ładowarka, ciągnik rolniczy z turem, czy wózek widłowy. Urządzeniem takim może być również każda koparka, której podnośnik lub wysięgnik posiada możliwość uniesienia napełnionego urządzenia mieszającego.
Komponenty do zaprawy lub betonu są ładowane do urządzenia mieszającego z różnych miejsc na terenie budowy. W przypadku braku możliwości magazynowania komponentów na terenie budowy, mogą one być dozowane do urządzenia mieszającego wprost ze środków transportu i już jako gotowa zaprawa lub beton transportowane do miejsca przeznaczenia. Podnośnik dowolnego samojezdnego urządzenia budowlanego pozwala na dowolny kąt obrotu zamontowanym do niego urządzeniem mieszającym. Pozwala to na użycie urządzenia mieszającego jako urządzenia nabierającego samoistnie komponenty przeznaczone do mieszania.
Po uruchomieniu mieszadła oraz po napełnieniu zbiornika urządzenia mieszającego komponentami zaprawy lub betonu, urządzenie mieszające jest podnoszone do góry na taką wysokość, aby koparko-ładowarka lub inne dowolne samojezdne urządzenie mogło się swobodnie poruszać z pracu6
PL 214 661 B1 jącym urządzeniem mieszającym. Po dokonaniu transportu urządzenia mieszającego z wymieszaną zaprawą lub betonem na miejsce przeznaczenia, urządzenie mieszające jest podnoszone na żądaną wysokość i przemieszczone nad budowany element konstrukcji w taki sposób, aby otwór wylewowy usytuowany w dnie urządzenia, znajdował się w miejscu najbardziej korzystnym do zalania konstrukcji zaprawą lub betonem.
Urządzenie mieszające według wynalazku posiada możliwość zamontowania stabilnych podpór. Po ich zamontowaniu oraz po zamontowaniu silnika elektrycznego do zespołu napędowego mieszadeł, może pracować jako stacjonarne urządzenie mieszające, różnego przeznaczenia, na przykład jako mieszarka pasz zwierzęcych w gospodarstwach rolnych lub przemysłowych.
Zaletą urządzenia mieszającego według wynalazku jest jego niczym nieograniczona możliwość mieszania transportowanego medium w trakcie jego transportu po dowolnym placu budowy, doskonała możliwość sterowania w poziomie i w pionie w trakcie pracy i transportu urządzeniem mieszającym, bardzo dobra jakość mieszanych zapraw i betonów, możliwość zbierania komponentów takich jak piasek, kruszywo, wapno, cement, czy woda, z różnych miejsc na budowie, możliwość betonowania konstrukcji budowlanych w miejscach trudno dostępnych, zwłaszcza w terenach górskich, na stokach o znacznym nachyleniu, w miejscach braku utwardzonych dróg dojazdowych oraz możliwość betonowania konstrukcji budowlanych na dowolną wysokość lub na dowolną odległość od miejsca postoju zespołu podnośnika dowolnego samojezdnego urządzenia budowlanego i urządzenia mieszającego, ograniczonego jedynie zasięgiem podnośnika, bez konieczności stosowania ciężkich pomp lub innych dodatkowych urządzeń do transportu betonu. Urządzenie mieszające stanowi w tym przypadku nowy osprzęt dowolnego samojezdnego urządzenia budowlanego. Zaletą urządzenia mieszającego jest również możliwość mieszania zaprawy lub betonu w trakcie transportu urządzenia znajdującego się na widłach koparko-ładowarki lub innego dowolnego urządzenia samojezdnego. Doskonała sterowalność zespołu podnośnika i urządzenia mieszającego pozwala na spełnianie jednocześnie funkcji mieszarki, funkcji urządzenia transportującego gotowe zaprawy lub betony na trudno dostępny teren budowy oraz funkcji pompy opróżniającej urządzenie z gotowej zaprawy lub betonu bezpośrednio na budowany element konstrukcyjny. Dodatkową zaletą urządzenia mieszającego jest prostota konstrukcji, uniwersalność stosowania, łatwość obsługi, szybki montaż i demontaż do podnośnika dowolnego budowlanego urządzenia samojezdnego lub do przedniego podnośnika koparko-ładowarki.
Urządzenie według wynalazku może być wykorzystane między innymi w budownictwie mieszkaniowym, do budowy ogrodzeń, budowy dróg i chodników, na wszystkich rodzajach budów, na których brak jest dostępu do energii elektrycznej, na wszystkich rodzajach budów prowadzonych w trudnych warunkach terenowych, a zwłaszcza w trudno dostępnych terenach górskich oraz na placach budowy i na budowach, na których występują ciasne, wąskie i niskie możliwości dostarczania betonu.
Urządzenie mieszające według wynalazku w przykładzie wykonania jest pokazane schematycznie na rysunku, na którym Fig. 1, Fig. 2, Fig. 3, Fig. 4 i Fig. 5 przedstawia urządzenie z dnem w kształcie okręgu, natomiast Fig. 6 i Fig. 7 przedstawia urządzenie z dnem w kształcie elipsy. Fig. 1 przedstawia zbiornik urządzenia w widoku z boku, Fig. 2 przedstawia widok zbiornika urządzenia od góry z widocznym mieszadłem, Fig. 3 przedstawia widok zewnętrznej strony dna zbiornika urządzenia, Fig. 4 przedstawia ramię mieszadła z zamocowanymi do słupków łopatkami mieszająco-nagarniającymi, Fig. 5 przedstawia zbiornik urządzenia w odmianie z napędem zamontowanym od zewnętrznej strony dna, Fig. 6 przedstawia zbiornik urządzenia z dnem w kształcie elipsy w widoku z góry, natomiast Fig. 7 przedstawia wnętrze urządzenia z dnem w kształcie elipsy w widoku z boku.
Zbiornik urządzenia mieszającego zbudowany jest z okrągłego dna z otworem wylewowym 8, i ze ściany 1, na której od zewnątrz zamontowany jest element usztywniający 10 zespołu szybkiego mocowania 9 do podnośnika dowolnego samojezdnego urządzenia. Do górnej otwartej części zbiornika jest zamontowana belka konstrukcyjna 13, na której jest zamontowany zespół napędowy mieszadła 2. Mieszadło składa się z trzech ramion 5, do których są zamocowane słupki 15 zakończone od dołu łopatkami mieszająco-nagarniającymi 6 oraz zgarniak 7. Do skrajnego słupka 15 mieszadła jest zamocowany pionowy zgarniak 14. Do zewnętrznej strony dna urządzenia mieszającego są zamontowane w sposób trwały dwie szuflady 12 oraz klapa 11 otworu wylewowego 8 sterowana mechanicznie lub klapa 4 otworu wylewowego 8 sterowana ręcznym urządzeniem 3.
Ujawnione na Fig. 6 i 7 urządzenie mieszające zbudowane jest ze zbiornika z dnem w kształcie elipsy z dwoma otworami wylewowymi 8 oraz ze ściany 1, na której od zewnątrz jest zamontowany element usztywniający 10 zespołu szybkiego mocowania 9. Do górnej otwartej części zbiornika urządzenia zamontowane są dwie belki konstrukcyjne 13. Na każdej belce konstrukcyjnej 13 jest zamonPL 214 661 B1 towany zespół napędowy mieszadła 2. Urządzenie jest wyposażone w dwa mieszadła. Każde mieszadło składa się z trzech ramion 5, do których są zamocowane słupki 15 zakończone od dołu łopatkami mieszająco-nagarniającymi 6 oraz zgarniak 7. Do jednego skrajnego słupka 15 każdego mieszadła jest zamocowany pionowy zgarniak 14. Do zewnętrznej strony dna urządzenia mieszającego zamontowane są w sposób trwały dwie szuflady 12 oraz dwie klapy 4 i dwa ręczne urządzenia 3 sterujące klapą 4.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Urządzenie mieszające montowane na podnośniku ciągnika lub innego pojazdu składające się z otwartego od góry zbiornika, z zespołu napędowego mieszadła, mieszadła składającego się z ramion z zamontowanymi łopatkami, ze zgarniaka dna zbiornika, z otworu wylewowego, znamienne tym, że otwarty od góry zbiornik urządzenia mieszającego jest zbudowany z dna w kształcie okręgu i ściany (1), na której od zewnątrz jest zamontowany element usztywniający (10) zespołu szybkiego mocowania (9) do przedniego podnośnika koparko-ładowarki lub do przedniego podnośnika dowolnego samojezdnego urządzenia, a do górnej otwartej części zbiornika urządzenia mieszającego jest zamontowana belka konstrukcyjna (13) z zespołem napędowym mieszadła (2) i z zamocowaną osią mieszadła, gdzie mieszadło składa się z ramienia (5), do którego zamocowane są słupki (15) zakończone od dołu łopatkami mieszająco-nagarniającymi (6) i zgarniak (7), przy czym do jednego ze skrajnych słupków (15) mieszadła zamontowanych do ramienia (5) jest zamontowany pionowy zgarniak (14), natomiast do zewnętrznej strony dna zbiornika urządzenia mieszającego są zamocowane w sposób trwały dwie szuflady (12) oraz klapa (11) otworu wylewowego (8) sterowana mechanicznie lub klapa (4) sterowana ręcznym urządzeniem (3).
2. Urządzenie mieszające montowane na podnośniku ciągnika lub innego pojazdu, składające się z otwartego od góry zbiornika, z zespołu napędowego mieszadła, mieszadła składającego się z ramion z zamontowanymi łopatkami, ze zgarniaka dna zbiornika, z otworu wylewowego, znamienne tym, że otwarty od góry zbiornik urządzenia mieszającego jest zbudowany z dna w kształcie elipsy z dwoma otworami wylewowymi (8) i ze ściany (1), na której od zewnątrz jest zamontowany element usztywniający (10) zespołu szybkiego mocowania (9) do przedniego podnośnika koparko-ładowarki lub do przedniego podnośnika dowolnego samojezdnego urządzenia, a do górnej otwartej części zbiornika urządzenia mieszającego są zamocowane dwie belki konstrukcyjne (13), każda z zamontowanym zespołem napędowym mieszadła (2) i z zamocowaną osią mieszadła, gdzie każde z dwóch mieszadeł składa się z co najmniej dwóch ramion (5), do których są zamocowane słupki (15) zakończone od dołu łopatkami mieszająco-nagarniającymi (6) i zgarniakiem (7), przy czym odległość pomiędzy dwoma osiami dwóch mieszadeł musi być większa od długości jednego ramienia (5), natomiast do jednego ze skrajnych słupków (15) mieszadła, zamontowanych do ramienia (5) każdego mieszadła jest zamontowany pionowy zgarniak (14), a do zewnętrznej strony dna zbiornika urządzenia mieszającego są zamocowane w sposób trwały dwie szuflady (12) oraz dwie klapy (4), przy czym każda klapa (4) jest sterowana ręcznym urządzeniem (3).
PL385726A 2008-07-23 2008-07-23 Urządzenie mieszające PL214661B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385726A PL214661B1 (pl) 2008-07-23 2008-07-23 Urządzenie mieszające

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL385726A PL214661B1 (pl) 2008-07-23 2008-07-23 Urządzenie mieszające

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL385726A1 PL385726A1 (pl) 2010-02-01
PL214661B1 true PL214661B1 (pl) 2013-08-30

Family

ID=43012220

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL385726A PL214661B1 (pl) 2008-07-23 2008-07-23 Urządzenie mieszające

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214661B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422382A1 (pl) * 2017-07-28 2019-02-11 Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Elżbieta I Jerzy Pater Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Zgarniak boczny mieszalnika

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422382A1 (pl) * 2017-07-28 2019-02-11 Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe Elżbieta I Jerzy Pater Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Zgarniak boczny mieszalnika

Also Published As

Publication number Publication date
PL385726A1 (pl) 2010-02-01

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11173630B1 (en) Volumetric concrete mixing system, equipment, and method
KR101055156B1 (ko) 몰탈 제조기
EP3169498B1 (en) Self loading mobile mixer
KR100907245B1 (ko) 이동식 배치 플랜트
CN207757851U (zh) 一种电气自动化的搅拌装置
EP0809563B1 (en) Mobile concrete mixing and delivery system
US5848871A (en) Metering trough hopper having flexible bladed auger
US20210339427A1 (en) Concrete mixer
CN109366726A (zh) 可升降液压翻斗搅拌机
US2815195A (en) Portable mortar and concrete mixer and elevator
US20100118640A1 (en) Mobile concrete mixing plant
CN213947008U (zh) 一种土木工程用的小型混凝土搅拌装置
US7165877B2 (en) Slurry mixing apparatus
PL214661B1 (pl) Urządzenie mieszające
US3767171A (en) Small volume transit-mix
CN209254969U (zh) 一种低污染砂石回收装置
EP1785247A2 (en) Building yard apparatus for feeding cement to a mixing device
KR100920109B1 (ko) 현장 거치식 배치 플랜트
CN219006511U (zh) 一种混凝土搅拌手推车
CZ2014283A3 (cs) Mobilní zařízení pro výrobu betonové směsi
CN219427100U (zh) 一种建筑混凝土搅拌装置
CN218713033U (zh) 一种底板漏水加固用注浆装置
CN220864344U (zh) 一种手推式水泥搅拌车
CN211868219U (zh) 一种混凝土泵车搅拌泵送装置
RU2036092C1 (ru) Установка для приготовления, подачи и укладки бетонной смеси

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140723