PL214436B1 - Podnośnik do telewizora - Google Patents

Podnośnik do telewizora

Info

Publication number
PL214436B1
PL214436B1 PL393319A PL39331910A PL214436B1 PL 214436 B1 PL214436 B1 PL 214436B1 PL 393319 A PL393319 A PL 393319A PL 39331910 A PL39331910 A PL 39331910A PL 214436 B1 PL214436 B1 PL 214436B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
tubular
console
runway
supporting structure
chain
Prior art date
Application number
PL393319A
Other languages
English (en)
Other versions
PL393319A1 (pl
Inventor
Zenon Wilk
Original Assignee
Zenon Wilk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zenon Wilk filed Critical Zenon Wilk
Priority to PL393319A priority Critical patent/PL214436B1/pl
Publication of PL393319A1 publication Critical patent/PL393319A1/pl
Publication of PL214436B1 publication Critical patent/PL214436B1/pl

Links

Landscapes

  • Handcart (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest podnośnik do telewizora, z konstrukcją wsporczą unieruchamianą nieinwazyjnie, z wózkiem jezdnym, z zespołem obrotowym i uchwytem telewizora.
Znana jest z europejskiego zgłoszenia wynalazku WO 2009 143771 A „Półka do telewizora” składająca się z konstrukcji wsporczej utwierdzonej do części stałych pomieszczenia i z konsoli wózka jezdnego, utworzonych z profili otwartych o kształtach ceowych i rozbudowanych półkach bocznych ceowników, w której wózek jezdny jest podwieszony na linie umieszczonej na zewnątrz profili konstrukcji wsporczej a zespół do mocowania telewizora jest wychylny w ograniczonym zakresie względem osi umieszczonej na zewnątrz wózka jezdnego.
Wynalazek ma na celu opracowanie konstrukcji wsporczej wspornika telewizora, nadającej się do nieinwazyjnego ustawiania w dowolnym miejscu pomieszczenia, bez najmniejszego naruszenia ścian, sufitu czy podłogi, o minimalnych wymiarach przestrzennych.
Drugim celem wynalazku jest opracowanie mechanizmu przesuwu pionowego telewizora, mieszczącego się w obrysie rdzenia konstrukcji wsporczej, a także obrotu telewizora wokół osi pionowej.
Dalszym celem wynalazku jest estetyka i prostota konstrukcji oraz łatwość obsługi i niski koszt wykonania, przydatność do zastosowania w pomieszczeniach o różnych wysokościach z możliwością wspierania telewizorów o wadze do 50 KG.
Według wynalazku, konstrukcja wsporcza jest utworzona z rurowego toru jezdnego, połączonego korzystnie u dołu z zespołem wypierającym. Zespół wypierający utworzony jest korzystnie z płyty górnej, połączonej mechanicznie z rurą toru jezdnego i z płyty oporowej zaopatrzonej we wgłębienia, o które opierają się korzystnie dwie śruby wkręcone do płyty górnej. Zespół wypierający jest umieszczony w obudowie w kształcie stolika, napędu łańcucha. Zarówno czoło górne rury odległościowej konstrukcji wsporczej, jak i dolna część zespołu wypierającego, są wyłożone miękką wykładziną, ochraniającą zarówno sufit jak i podłogę przed uszkodzeniem w czasie wypierania utwierdzającego wybrane umiejscowienie konstrukcji wsporczej podnośnika, w szczególności podczas wkręcania śrub do płyty górnej. Część konstrukcji wsporczej, stykająca się z sufitem, zakończona jest korzystnie poprzez dekiel rury odległościowej podkładką z korka a u dołu płyty oporowej zespołu wypierającego, jest umieszczona podkładka gumowa.
Według wynalazku, wózek jezdny jest utworzony z rurowej konsoli, umieszczonej przesuwnie wzdłuż rurowego toru jezdnego, podwieszonej na łańcuchu, na której jest wsparty zespół obrotowy z umieszczonym na nim uchwytem w postaci listew do mocowania telewizora. Do rurowej konsoli zamocowane są rozłącznie dwa kliny o kształcie kolistych odcinków z promieniowo ukierunkowanymi występami, korzystnie symetrycznie usytuowanymi, umieszczonymi w kanałach rurowego toru jezdnego i rurowej konsoli a do otworów występów klinów, są zamocowane ogniwa dwóch końców łańcucha podnośnika, umieszczonego wewnątrz rurowego toru jezdnego, opasującego jednym końcem koło łańcuchowe napinacza, korzystnie śrubowego a drugim końcem, koło łańcuchowe napędzające, korzystnie niskonapięciowego silnika elektrycznego. Na części długości rurowego toru jezdnego oraz rurowej konsoli, w ich jednych ściankach, na całej ich grubości, są wykonane wzdłużne kanały, rozszerzone na jednym ich końcu, rozmieszczone naprzeciwlegle, promieniowo względem siebie po zmontowaniu.
Oba koła łańcuchowe napędu łańcucha mieszczą się w obrysie wewnętrznym rurowego toru jezdnego. Wewnątrz rurowej konsoli, na jej końcach, są umieszczone teflonowe panewki a na jej średnicy zewnętrznej jest umieszczone wzdłużne, korzystnie kulkowe łożysko. Bezpośrednio nad łożyskiem i w pewnej odległości nad nim, są umieszczone dwie panewki ślizgowe, korzystnie o zarysie kwadratowym, współpracujące z rurową konsolą, połączone ze sobą płytą, do której są zamocowane listwy do mocowania telewizora, korzystnie za pomocą śrub. Zespół obrotowy jest utworzony z panewek ślizgowych umieszczonych obrotowo na rurowej konsoli, zamocowanych na jednej stronie płyty, z drugiej strony której są zamocowane listwy do mocowania telewizora.
Konstrukcja wsporcza podnośnika do telewizora według wynalazku jest unieruchamiana nieinwazyjnie w dowolnym miejscu pomieszczenia, bez naruszania substancji otoczenia. Można ją zainstalować wypierając ją między podłogą a sufitem, korzystnie za pomocą dwóch śrub zespołu wypierającego, po uprzednim ustaleniu wysokości konstrukcji wsporczej za pomocą ustalenia położenia teleskopowej rury odległościowej w zakresie do 300 mm, przy czym przesuw telewizora w kierunku dół - góra wynosi 1200 mm a ciężar telewizora do 50 KG.
PL 214 436 B1
Wózek jezdny podnośnika do telewizora według wynalazku przesuwa się wzdłuż toru jezdnego, wykonanego z jednej rury aluminiowej, za pomocą łańcucha, umieszczonego w jego obrysie wewnętrznym, sterowanego niskonapięciowym silnikiem elektrycznym za pomocą przełącznika przyciskowego lub pilota. Efekt wizualny jest duży, ponieważ widoczny jest tylko telewizor a rura o średnicy 60 mm pokryta jest sproszkowanym lakierem a na dole, przy podłodze, znajduje się mały stolik, przykrywający zespół wypierający z napędem. Dobry efekt wizualny uzyskano dzięki małej średnicy - 60 mm rury toru jezdnego oraz dużą jej wytrzymałość uzyskano dzięki miejscowemu poszerzeniu wzdłużnych kanałów rury toru jezdnego i rury konsoli. Dzięki temu możliwe było założenie łańcucha do środka rury toru jezdnego bez wykonywania tych kanałów na całej ich długości, co pozwala utrzymać ich niezbędną wytrzymałość, przy stosunkowo małych średnicach. Uzyskanie tych wskaźników nie było by możliwe przy wykonaniu tych kanałów na całej ich długości.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia konstrukcję wsporczą z telewizorem w rzucie pionowym w widoku z boku, fig. 2 - konstrukcję wsporczą w rzucie pionowym w widoku z tyłu, fig. 3 - rzut pionowy górnej części konstrukcji wsporczej z rurą odległościową i napinaczem w przekroju, fig. 4 - rurową konsolę w przekroju częściowym w rzucie pionowym, fig. 5 - rurową konsolę w widoku obróconym w rzucie pionowym, fig. 6 rurową konsolę z przekroju A-A na fig. 4, fig. 7 - rurową konsolę z przekroju B-B na fig. 5, fig. 8 - rurową konsolę w rzucie pionowym z wyrwaniami, fig. 9 - rura toru jezdnego w rzucie pionowym z wyrwaniem.
Podnośnik do telewizora ma konstrukcję wsporczą 1 unieruchamianą nieinwazyjnie w dowolnym miejscu pomieszczenia, posiadającego sufit i podłogę. Jest na niej umieszczony wózek jezdny z zespołem obrotowym 19 i uchwytem telewizora 21. Konstrukcja wsporcza 1 jest utworzona z rurowego toru jezdnego 2, połączonego korzystnie u góry teleskopowo z zamocowaną na żądany wymiar rurą odległościową 3 a u dołu z zespołem wypierającym 4. Zespół wypierający 4 utworzony jest korzystnie z płyty górnej 5, połączonej mechanicznie z rurą toru jezdnego 2 i z płyty oporowej 6 zaopatrzonej we wgłębienia 7, o które opierają się korzystnie dwie śruby 8 wkręcone do płyty górnej 5. Zespół wypierający 4 jest umieszczony w obudowie 9 napędu łańcucha 18 w kształcie stolika. Zarówno czoło górne rury odległościowej 3 konstrukcji wsporczej 1, jak i dolna część zespołu wypierającego 4, są wyłożone miękką wykładziną, ochraniającą zarówno sufit 11 jak i podłogę 12 przed uszkodzeniem w czasie wypierania utwierdzającego wybrane umiejscowienie konstrukcji wsporczej 1 podnośnika, w szczególności podczas wkręcania śrub 8 do płyty górnej 5. Część konstrukcji wsporczej 1, stykająca się z sufitem 11, zakończona jest korzystnie poprzez dekiel 13 rury odległościowej 3 podkładką 14 z korka, a u dołu płyty oporowej 6 zespołu wypierającego 4 jest umieszczona podkładka gumowa 15.
Podnośnik do telewizora z wózkiem jezdnym, zespołem obrotowym, i uchwytem telewizora, w którym wózek jezdny 16 jest utworzony z rurowej konsoli 17, umieszczonej przesuwnie wzdłuż rurowego toru jezdnego 2, podwieszonej na łańcuchu 18 na której jest wsparty zespół obrotowy 19 z umieszczonym na nim uchwytem do mocowania telewizora 21 w postaci listew 41. Na części długości rurowego toru jezdnego 2 oraz rurowej konsoli 17, w ich jednych ściankach 22, 23, na całej ich grubości, są wykonane wzdłużne kanały 24, 25, rozszerzone na jednym ich końcu 26, 27, rozmieszczone naprzeciwlegle, promieniowo względem siebie po zmontowaniu. Do rurowej konsoli 17 zamocowane są rozłącznie dwa kliny 28 o kształcie kolistych odcinków z promieniowo ukierunkowanymi występami 29, korzystnie symetrycznie usytuowanymi, umieszczonymi w kanałach 24, 25 rurowego toru jezdnego 2 i rurowej konsoli 17 a do otworów 30 występów 29 klinów 28, są zamocowane ogniwa 31 dwóch końców 32, 33 łańcucha 18, podnośnika, umieszczonego wewnątrz rurowego toru jezdnego 2, opasującego jednym końcem 32 koło łańcuchowe 34 napinacza 35, korzystnie śrubowego, a drugim końcem 33, koło łańcuchowe 36 napędzające, korzystnie niskonapięciowego silnika elektrycznego 37. Oba koła łańcuchowe 34, 36 napędu łańcucha 18 mieszczą się w obrysie wewnętrznym rurowego toru jezdnego 2. Wewnątrz rurowej konsoli 17, na jej końcach, są umieszczone teflonowe panewki 38 a na jej średnicy zewnętrznej jest umieszczone wzdłużne, korzystnie kulkowe łożysko 39, przy czym bezpośrednio nad łożyskiem 39 i w pewnej odległości nad nim, są umieszczone dwie panewki ślizgowe 40, korzystnie o zarysie kwadratowym, współpracujące z rurową konsolą 17, połączone ze sobą płytą 20, do której są zamocowane listwy 41 do mocowania telewizora 21, korzystnie za pomocą śrub. Zespół obrotowy 19 jest utworzony z panewek ślizgowych 40 umieszczonych obrotowo na rurowej konsoli 17, zamocowanych na jednej stronie płyty 20, z drugiej strony której są zamocowane listwy 41 do mocowania telewizora 21.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Podnośnik do telewizora z konstrukcją wsporczą połączoną u góry teleskopowo z zamocowaną ma żądany wymiar rurą odległościową unieruchamianą nieinwazyjnie w dowolnym miejscu pomieszczenia posiadającego sufit i podłogę, zaopatrzoną w umieszczony na niej wózek jezdny z zespołem obrotowym i uchwytem telewizora, znamienny tym, że konstrukcja wsporcza /1 jest utworzona z rurowego toru jezdnego /2/, połączonego u dołu z zespołem wypierającym /4/, przy czym zespół wypierający /4/ jest utworzony korzystnie z płyty górnej /5/ połączonej mechanicznie z rurą toru jezdnego /2/ i z płyty oporowej /6/ zaopatrzonej we wgłębienia /7/, o które opierają się korzystnie dwie śruby /8/ wkręcone do płyty górnej /5/, przy czym zespół wypierający /4/ jest umieszczony w obudowie /9/ napędu łańcucha /16/ w kształcie stolika.
  2. 2. Podnośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że zarówno czoło górne rury odległościowej /3/ konstrukcji wsporczej /1/, jak i dolna część zespołu wypierającego /4/, są wyłożone miękką wykładziną, ochraniającą zarówno sufit /11/, jak i podłogę /12/ przed uszkodzeniem w czasie wypierania utwierdzającego wybrane umiejscowienie konstrukcji wsporczej /1/ podnośnika, w szczególności podczas wkręcania śrub /8/ do płyty górnej /5/.
  3. 3. Podnośnik według zastrz. 1, znamienny tym, że część konstrukcji wsporczej /1/, stykająca się z sufitem /11/, zakończona jest korzystnie poprzez dekiel /13/ rury odległościowej /3/ podkładką /14/ z korka a u dołu płyty oporowej /6/ zespołu wypierającego /4/ jest umieszczona podkładka gumowa /15/.
  4. 4. Podnośnik do telewizora z konstrukcją wsporczą połączoną u góry teleskopowo z zamocowaną na żądany wymiar rurą odległościową nieinwazyjnie w dowolnym miejscu pomieszczenia, posiadającego sufit i podłogę, zaopatrzoną w umieszczony na niej wózek jezdny z zespołem obrotowym i uchwytem telewizora, znamienny tym, że wózek jezdny /16/ jest utworzony z rurowej konsoli /17/, umieszczonej przesuwnie wzdłuż rurowego toru jezdnego /2/, podwieszonej na łańcuchu /18/, na której jest wsparty zespół obrotowy /19/ z umieszczonym na nich uchwytem do mocowania telewizora /21 w postaci listew /41/, przy czym do rurowej konsoli /17/ zamocowane są rozłącznie dwa kliny /28/ o kształcie kolistych odcinków z promieniowo ukierunkowanymi występami /29/, korzystnie symetrycznie usytuowanymi, umieszczonymi w kanałach /24, 25/ rurowego toru jezdnego /2/ i rurowej konsoli /17/ a do otworów /30/ występów /29/ klinów /28/, są zamocowane ogniwa /31/ dwóch końców /32, 33/ łańcucha /18/ podnośnika, umieszczonego wewnątrz rurowego toru jezdnego /2/, opasującego jednym końcem /32/ koło łańcuchowe /34/ napinacza /35/, korzystnie śrubowego a drugim końcem /33/ koło łańcuchowe /36/ napędzające, korzystnie niskonapięciowego silnika elektrycznego /37/.
  5. 5. Podnośnik według zastrz. 4, znamienny tym, że na części długości rurowego toru jezdnego /2/ oraz rurowej konsoli /17/, w jednych ich ściankach /22, 23/, na całej ich grubości, są wykonane wzdłużne kanały /24, 25/, rozszerzone na jednym ich końcu /26, 27/, rozmieszczone naprzeciwlegle, promieniowo względem siebie po zmontowaniu.
  6. 6. Podnośnik według zastrz. 4, znamienny tym, że oba koła łańcuchowe /34, 35/ napędu łańcucha /18/ mieszczą się w obrysie wewnętrznym rurowego toru jezdnego /2/.
  7. 7. Podnośnik według zastrz. 4, znamienny tym, że wewnątrz rurowej konsoli /17/, na jej końcach, są umieszczone teflonowe panewki /38/ a na jej średnicy zewnętrznej jest umieszczone wzdłużne, korzystnie kulkowe łożysko /39/, przy czym bezpośrednio nad łożyskiem /39/ i w pewnej odległości nad nim, są umieszczone dwie panewki ślizgowe /40/, korzystnie o zarysie kwadratowym, współpracujące z rurową konsolą /17/, połączone ze sobą płytą /20/, do której są zamocowane listwy /41/ do mocowania telewizora /21/, korzystnie za pomocą śrub.
  8. 8. Podnośnik według zastrz. 4, znamienny tym, że zespół obrotowy /19/ jest utworzony z panewek ślizgowych /40/ umieszczonych obrotowo na rurowej konsoli /17/, zamocowanych na jednej stronie płyty /20/, z drugiej strony której są zamocowane listwy /41/ do mocowania telewizora /21/.
PL393319A 2010-12-16 2010-12-16 Podnośnik do telewizora PL214436B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393319A PL214436B1 (pl) 2010-12-16 2010-12-16 Podnośnik do telewizora

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL393319A PL214436B1 (pl) 2010-12-16 2010-12-16 Podnośnik do telewizora

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL393319A1 PL393319A1 (pl) 2011-07-04
PL214436B1 true PL214436B1 (pl) 2013-08-30

Family

ID=44357384

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL393319A PL214436B1 (pl) 2010-12-16 2010-12-16 Podnośnik do telewizora

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214436B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202022100443U1 (de) 2022-01-26 2022-02-01 Loewe IP Holding Ltd. Ständer zum Montieren einer audiovisuellen Ausrüstung

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE202022100443U1 (de) 2022-01-26 2022-02-01 Loewe IP Holding Ltd. Ständer zum Montieren einer audiovisuellen Ausrüstung

Also Published As

Publication number Publication date
PL393319A1 (pl) 2011-07-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5116489B2 (ja) 滑動式ドア構造
US3517774A (en) Tower elevator
CA2924794C (en) Lightweight telescoping camera crane
US20170151491A1 (en) Apparatus and method for installing and removing panels
WO2021249389A1 (zh) 升降装置及抹灰设备
JP2015511917A (ja) 1階から2階にまで積荷を運搬するための装置およびレールシステム、特に階段昇降機
CN107975161A (zh) 一种绿色环保隔热保温节能墙体
WO2015117615A1 (en) Hoist device for a scaffold
PL214436B1 (pl) Podnośnik do telewizora
US6773218B1 (en) Adjustable ceiling panel lifting apparatus
EP3240617B1 (en) System for a tilting amusement ride
US20100319476A1 (en) Adjust and lock mechanism
US10822817B2 (en) Lifting and carrying system for maintaining building facades
US8402700B2 (en) Wall assembly comprising panels configured to reside in an overhead structure
CN108939321A (zh) 一种质子治疗装置旋转机架的旋转地板
JP6887221B2 (ja) エレベーター用足場台
CN102290721A (zh) 一种开关柜活门机构
KR100526959B1 (ko) 이동식 디스플레이 고정 장치
CN209009936U (zh) 一种带扶手的观光电梯轿厢
US20150013059A1 (en) Assistance Device For Entering And Exiting A Swimming Pool
CN209009937U (zh) 一种观光电梯轿厢
CN207017503U (zh) 一种幕墙保温板的固定装置
CN209009931U (zh) 一种扶手可拆装的观光电梯轿厢
KR101546295B1 (ko) 피난기능을 구비한 건축용 안전난간
KR200253134Y1 (ko) 적외선 조사기의 램프위치 조절장치