PL214138B1 - Asfalt fluksowany i sposób wytwarzania asfaltu fluksowanego - Google Patents

Asfalt fluksowany i sposób wytwarzania asfaltu fluksowanego

Info

Publication number
PL214138B1
PL214138B1 PL389156A PL38915609A PL214138B1 PL 214138 B1 PL214138 B1 PL 214138B1 PL 389156 A PL389156 A PL 389156A PL 38915609 A PL38915609 A PL 38915609A PL 214138 B1 PL214138 B1 PL 214138B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
asphalt
vegetable oils
fluxant
esters
fatty acid
Prior art date
Application number
PL389156A
Other languages
English (en)
Other versions
PL389156A1 (pl
Inventor
Jerzy Pilat
Irena Gaweł
Piotr Radziszewski
Łukasz Niczke
Jan Król
Michał Sarnowski
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL389156A priority Critical patent/PL214138B1/pl
Publication of PL389156A1 publication Critical patent/PL389156A1/pl
Publication of PL214138B1 publication Critical patent/PL214138B1/pl

Links

Landscapes

  • Working-Up Tar And Pitch (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest asfalt fluksowany i sposób otrzymywania asfaltu fluksowanego.
W tradycyjnym sposobie wytwarzania mieszanki mineralno-asfaltowej na gorąco, podgrzewa się asfalt do temperatury około 180°C w celu obniżenia jego lepkości, co umożliwia zmieszanie lepiszcza z kruszywem mineralnym. Wiąże się to jednak ze zużyciem znacznych ilości energii.
Zmniejszenie lepkości asfaltów można uzyskać przez dodatek tzw, fluksantu, najczęściej oleju mineralnego lub wysokowrzącego destylatu. Takie lepiszcze, zwane asfaltem fluksowanym, można stosować na zimno.
Znany z opisu patentowego CA 2256045 sposób otrzymywania fluksowanych asfaltów polega na tym, że jako fluksanty stosuje się monoestry kwasów tłuszczowych olejów roślinnych. Estry te miesza się bezpośrednio z katalizatorem w postaci soli metali (kobaltu, cyrkonu) i z asfaltem drogowym. Pod wpływem tlenu z powietrza zachodzi reakcja utleniającej polimeryzacji, w wyniku której następuje utwardzanie asfaltu. Tak otrzymane asfalty fluksowane mogą być stosowane w technologii utrwalania powierzchniowego.
W zgłoszeniu patentowym EP 1717275 ujawniono skład rozpuszczalników asfaltów w postaci kwasów tłuszczowych olejów roślinnych z dodatkiem katalizatorów metali przejściowych oraz dodatkiem pochodnych fenantroliny.
Ze zgłoszenia patentowego EP 1482012 znany jest skład kompozytów zawierających asfalt modyfikowany elastomerem oraz estry alkoholi (C1-C4) i kwasów tłuszczowych olejów roślinnych, których dodatek miał na celu poprawienie homogeniczności układu asfalt- polimer. Nowość stanowił dodatek przyspieszający wulkanizację (donor siarki - w postaci disiarczku tetrametylotiuramu, siarki elementarnej) poprzez sieciowanie wiązań nienasyconych, zarówno elastomeru, jak i fluksantu.
Celem wynalazku było poprawienie szybkości i efektywności procesu utwardzania asfaltu fluksowanego.
Asfalt fluksowany według wynalazku zawiera jako fluksant produkt utleniania olejów roślinnych i/lub estrów kwasów tłuszczowych olejów roślinnych w obecności katalizatora metalicznego i nadtlenku organicznego.
Korzystnie asfalt fluksowany stanowi mieszaninę 85-93% asfaltu drogowego i 7-15% m/m fluksantu, najkorzystniej 10% m/m fluksantu dla utlenionych estrów kwasów tłuszczowych olejów roślinnych i 15% m/m fluksantu dla utlenionych olejów roślinnych, przy czym korzystniej jest stosować jako fluksant utlenione estry kwasów tłuszczowych olejów roślinnych.
Sposób wytwarzania asfaltów fluksowanych według wynalazku polega na tym, że asfalt miesza się z produktami modyfikacji estrów alkilowych kwasów tłuszczowych olejów roślinnych i/lub olejów roślinnych, polegającej na ich utlenieniu w obecności katalizatora metalicznego i nadtlenku organicznego, użytego jako promotor reakcji polimeryzacji.
Korzystnie jako estry stosuje się estry kwasów tłuszczowych olejów roślinnych, stanowiące produkt transestryfikacji oleju roślinnego alkoholami nasyconymi lub nienasyconymi CrC^
Korzystnie jako katalizatory metaliczne stosuje się sole kwasów organicznych kobaltu, manganu lub żelaza, najkorzystniej sole kobaltu.
Korzystnie jako promotor polimeryzacji stosuje się wodoronadtlenek kumenu lub nadtlenek benzoilu.
Korzystnie katalizator metaliczny stosuje się w ilości 0,01 -0,02% m/m. w przeliczeniu na metal.
Korzystnie stosuje się 0,1-0,2% m/m nadtlenku organicznego.
Korzystnie jako oleje roślinne stosuje się olej rzepakowy, lniany i tungowy.
Zaletą wynalazku jest możliwość przyśpieszenia procesu twardnienia lepiszcza dzięki obecności fluksantów otrzymanych z estrów kwasów tłuszczowych olejów roślinnych W poprzez zastosowanie nadtlenku organicznego w czasie ich utleniania w obecności katalizatora metalicznego. Zastosowanie nadtlenków organicznych w obecności katalizatora metalicznego, najkorzystniej soli kobaltu, pozwala zainicjować polimeryzację nienasyconych kwasów tłuszczowych w temperaturze poniżej temperatury połowicznego rozpadu nadtlenku organicznego. Dzięki temu proces utleniającej polimeryzacji może być prowadzony w temperaturze otoczenia.
Produkty utleniania olejów roślinnych i/lub estrów kwasów tłuszczowych olejów roślinnych metodą według wynalazku, po zmieszaniu z asfaltem obniżają jego lepkość, co umożliwia wytworzenie mieszanki mineralno-asfaltowej na ciepło, a tym samym pozwala zaoszczędzić znaczne ilości energii cieplnej.
PL214 138 Β1
Otrzymane fluksanty nie powodują skażenia środowiska naturalnego, gdyż po ich zmieszaniu z asfaltem drogowym nie zachodzi odparowanie lotnych składników podczas utwardzania. Ze względu na wysokie temperatury zapłonu mieszanin tych fluksantów z asfaltem, lepiszcza fluksowane nie stanowią zagrożenia pożarowego. Zastosowanie asfaltów fluksowanych otrzymanych metodą wg wynalazku pozwala na obniżenie o kilkadziesiąt stopni temperatur technologicznych w produkcji, transporcie i układaniu mieszanek mineralno-asfaltowych stosowanych do budowy nawierzchni, w porównaniu z odpowiednimi temperaturami dla tradycyjnych mieszanek mineralno-asfaltowych wytwarzanych na gorąco. Wytwarzanie mieszanek mineralno-asfaltowych w obniżonych temperaturach technologicznych (mieszanki na ciepło) jest w pełni uzasadnione ekonomicznie, ze względu na oszczędność energii i zgodne z aktualnymi zasadami zrównoważonego rozwoju.
Przedmiot wynalazku jest bliżej przedstawiony w przykładach wykonania.
Przykład 1.
Estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju lnianego (9,89% m/m)
Katalizator kobaltowy (0,01% m/m Co w przeliczeniu na metal)
Nadtlenek benzoilu (0,1% m/m)
Asfalt drogowy 70/100 (90% m/m)
Estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju lnianego, otrzymane wyniku transetryfikacji oleju roślinnego metanolem, miesza się z katalizatorem kobaltowym w postaci soli kwasów naftenowych (o zawartości 6% Co) oraz z dodatkiem nadtlenku benzoilu. Komponowanie upłynniacza odbywa się w warunkach intensywnego mieszania składników przez 15 minut, przy dostępie powietrza. Otrzymany fluksant dodaje się do ogrzanego do temperatury mieszania asfaltu drogowego rodzaju 70/100. Całość miesza się w temperaturze 100°C przez 10 minut. Asfalty fluksowane rozprowadza się na metalowych tackach w warstwie o grubości 1 mm i stabilizuje w temperaturze otoczenia przez 31 dni. Zdolność do twardnienia upłynniacza po zmieszaniu z asfaltem ocenia się na podstawie zwiększenia temperatury mięknienia i wzrostu lepkości. Właściwości otrzymanego asfaltu fluksowanego podano w tabeli 1 - kolumna 1.
Przykład 2
Estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju lnianego (9,99% m/m)
Katalizator kobaltowy (0,01% m/m Co w przeliczeniu na metal)
Asfalt drogowy 70/100 (90% m/m)
Dla celów porównawczych, estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju lnianego miesza się z katalizatorem kobaltowym bez zastosowania promotora nadtlenkowego, w warunkach utleniania i komponowania z asfaltem, jak w przykładzie 1.
Właściwości otrzymanego asfaltu fluksowanego podano w tabeli 1 - kolumna 2.
Przykład 3
Estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju rzepakowego (9,89% m/m)
Katalizator kobaltowy (0,01% m/m Co w przeliczeniu na metal)
Wodoronadtlenek kumenu (0,1% m/m)
Asfalt drogowy 70/100 (90% m/m)
Estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju rzepakowego miesza się z katalizatorem kobaltowym, o składzie podanym w przykładzie 1 oraz z dodatkiem wodoronadtlenku kumenu i poddaje utlenianiu tlenem powietrza w temperaturze 20°C. Utlenianie prowadzi się w reaktorze zapewniającym dużą powierzchnię kontaktu gazu z ciekłym surowcem. Czas utleniania wynosi 2 godziny przy przepływie powietrza 500 1/kg h. Dalej postępuje się jak w przykładzie 1. Właściwości otrzymanego asfaltu fluksowanego podano w tabeli 1 - kolumna 3.
Przykład 4
Estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju rzepakowego (9,99% m/m)
Katalizator kobaltowy (0,01 % m/m Co w przeliczeniu na metal)
Asfalt drogowy 70/100 (90% m/m)
Dla celów porównawczych, estry metylowe kwasów tłuszczowych oleju rzepakowego utleniano katalitycznie bez zastosowania promotora nadtlenkowego, w warunkach utleniania i komponowania z asfaltem, jak w przykładzie 3. Właściwości otrzymanego asfaltu fluksowanego podano w tabeli 1 kolumna 4.
PL214 138B1
Tabela 1. Właściwości asfaltu fluksowanego
Właściwość Numer przykładu
1 2 3 4
Temperatura odpowiadająca lepkości 0,2 Pa-s*, °C 115 115 119 118
Temperatura zapłonu, °C 275 277 269 279
Wzrost temperatury mięknienia po 31 dniach, °C 10,0 9,0 7,0 6,0
Zwiększenie lepkości w 60°C po 31 dniach, % 345 299 261 190
* temperatura, w której prowadzi się otaczanie kruszywa lepiszczem

Claims (12)

1. Asfalt fluksowany stanowiący mieszaninę asfaltu z fluksantem, którym jest produkt utleniania olejów roślinnych i/lub estrów kwasów tłuszczowych olejów roślinnych, znamienny tym, że fluksantjest utleniany w obecności katalizatora metalicznego i nadtlenku organicznego.
2. Asfalt według zastrz. 1. znamienny tym, że stanowi mieszaninę 85-93% m/m asfaltu drogowego i 7-15% m/m fluksantu.
3. Asfalt według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako fluksant zawiera 10% m/m utlenionych estrów kwasów tłuszczowych olejów roślinnych.
4. Asfalt według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienny tym, że jako utlenione estry zawiera estry kwasów tłuszczowych olejów roślinnych, stanowiące produkt transestryfikacji oleju roślinnego alkoholami nasyconymi lub nienasyconymi Ci-C4.
5. Asfalt według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że jako fluksant zawiera 15% m/m utlenionych olejów roślinnych.
6. Asfalt według zastrz. 1 albo 2, albo 5, znamienny tym, że jako utleniony olej roślinny zawiera olej rzepakowy, lniany i tungowy.
7. Sposób wytwarzania asfaltu fluksowanego przez zmieszanie asfaltów z produktami modyfikacji estrów alkilowych kwasów tłuszczowych olejów roślinnych i/lub olejów roślinnych, polegającej na ich utlenieniu w obecności katalizatora metalicznego, znamienny tym, że proces utleniania estrów alkilowych kwasów tłuszczowych olejów roślinnych i/lub olejów roślinnych prowadzi się w obecności nadtlenku organicznego, użytego jako promotor reakcji polimeryzacji.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że jako estry stosuje się estry kwasów tłuszczowych olejów roślinnych, stanowiące produkt transestryfikacji oleju roślinnego alkoholami nasyconymi lub nienasyconymi Ci-C4.
9. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że jako katalizatory metaliczne stosuje się sole kwasów organicznych kobaltu, manganu lub żelaza.
10. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że jako promotor polimeryzacji stosuje się wodoronadtlenek kumenu albo nadtlenek benzoilu.
11. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że katalizator metaliczny stosuje się w ilości 0,01-0,02% m/m, w przeliczeniu na metal.
12. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że stosuje się 0,1-0,2% m/m nadtlenku organicznego.
PL389156A 2009-09-29 2009-09-29 Asfalt fluksowany i sposób wytwarzania asfaltu fluksowanego PL214138B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389156A PL214138B1 (pl) 2009-09-29 2009-09-29 Asfalt fluksowany i sposób wytwarzania asfaltu fluksowanego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL389156A PL214138B1 (pl) 2009-09-29 2009-09-29 Asfalt fluksowany i sposób wytwarzania asfaltu fluksowanego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL389156A1 PL389156A1 (pl) 2011-04-11
PL214138B1 true PL214138B1 (pl) 2013-06-28

Family

ID=44060453

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL389156A PL214138B1 (pl) 2009-09-29 2009-09-29 Asfalt fluksowany i sposób wytwarzania asfaltu fluksowanego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL214138B1 (pl)

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424858A1 (pl) * 2018-03-13 2019-09-23 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Mieszanka mineralno-asfaltowa
PL442789A1 (pl) * 2022-11-14 2023-06-19 Politechnika Świętokrzyska Lepiszcze asfaltowe do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych przeznaczonych do nawierzchni drogowych
PL442790A1 (pl) * 2022-11-14 2023-06-19 Politechnika Świętokrzyska Lepiszcze asfaltowe do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych przeznaczonych do nawierzchni drogowych

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL424858A1 (pl) * 2018-03-13 2019-09-23 Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie Mieszanka mineralno-asfaltowa
PL442789A1 (pl) * 2022-11-14 2023-06-19 Politechnika Świętokrzyska Lepiszcze asfaltowe do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych przeznaczonych do nawierzchni drogowych
PL442790A1 (pl) * 2022-11-14 2023-06-19 Politechnika Świętokrzyska Lepiszcze asfaltowe do wytwarzania mieszanek mineralno-asfaltowych przeznaczonych do nawierzchni drogowych

Also Published As

Publication number Publication date
PL389156A1 (pl) 2011-04-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6156113A (en) Bituminous binder, composition and use
US10696868B2 (en) Use of an additive and paving grade asphalt in shingle coating asphalt composition manufacture
US8017819B2 (en) Thermal treatment of triglycerides
EP2368967A1 (en) Solvent composition
PL214138B1 (pl) Asfalt fluksowany i sposób wytwarzania asfaltu fluksowanego
CA2942516C (en) Use of an ester additive and paving grade asphalt in built up roofing asphalt composition manufacture
JP2015508814A (ja) 潤滑油の物質組成および生成方法
WO2004092310A2 (en) Viscosity modification of heavy hydrocarbons
Hayyan et al. Esterification of sludge palm oil using trifluoromethanesulfonic acid for preparation of biodiesel fuel
CN101802133B (zh) 用于控制焦煤的堆密度的方法和组合物
CN104024355A (zh) 沥青稀释剂
RU2461594C1 (ru) Модифицированный битум
JP2017531063A (ja) 粉末コーティングにおけるポリエステルポリオールおよびその使用
Gawel et al. Bitumen fluxes of vegetable origin
UA114169C2 (uk) Вихідні розчини, що мають високу концентрацію полімерів, на основі олій рослинного та/або тваринного походження для одержання бітум/полімерних композицій
EP1956050B1 (en) Bituminous compositions for road construction
EP2161306B1 (en) Use of polyesters as bituminous binders in road construction
US8507424B2 (en) Process for producing oligomers
KR101942490B1 (ko) 락카 조성물 및 이의 제조방법
US20160152547A1 (en) Dibasic Esters and the Use Thereof in Plasticizer Compositions
EP2550345B1 (en) Fatty acid ester based firelighter
CN111423705B (zh) 一种环保型沥青改良剂及其制备方法和应用
CN104277465A (zh) 一种改性沥青的提取加工工艺
US8686170B2 (en) Method of preparing alcohol esters from triglycerides and alcohols using heterogeneous catalysts based on nitrogen-containing metallophosphates
CN104293370A (zh) 一种制备烷烃的方法