PL213819B1 - Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza - Google Patents

Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza

Info

Publication number
PL213819B1
PL213819B1 PL386690A PL38669008A PL213819B1 PL 213819 B1 PL213819 B1 PL 213819B1 PL 386690 A PL386690 A PL 386690A PL 38669008 A PL38669008 A PL 38669008A PL 213819 B1 PL213819 B1 PL 213819B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fan
frame
sprayer
posts
outlet
Prior art date
Application number
PL386690A
Other languages
English (en)
Other versions
PL386690A1 (pl
Inventor
Grzegorz Doruchowski
Tadeusz Jędrachowicz
Andrzej Sujka
Krzysztof Poszwiński
Ryszard Hołownicki
Original Assignee
Inst Sadownictwa Kwiaciarstwa
Instytut Sadownictwa I Kwiaciarstwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Sadownictwa Kwiaciarstwa, Instytut Sadownictwa I Kwiaciarstwa filed Critical Inst Sadownictwa Kwiaciarstwa
Priority to PL386690A priority Critical patent/PL213819B1/pl
Priority to EP09460055A priority patent/EP2193709A3/en
Publication of PL386690A1 publication Critical patent/PL386690A1/pl
Publication of PL213819B1 publication Critical patent/PL213819B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M7/00Special adaptations or arrangements of liquid-spraying apparatus for purposes covered by this subclass
    • A01M7/0003Atomisers or mist blowers
    • A01M7/0014Field atomisers, e.g. orchard atomisers, self-propelled, drawn or tractor-mounted

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Insects & Arthropods (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Special Spraying Apparatus (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest przystawka wentylatorowa do opryskiwacza, mająca zastosowanie w opryskiwaczach sadowniczych do wykonywania oprysków w sadach.
Znana jest przystawka wentylatorowa do opryskiwacza sadowniczego według polskiego opisu patentowego nr 162 198 złożona z wirnika wentylatora promieniowego, który osadzony jest na wale przekładni napędowej zamontowanej w opryskiwaczu, z obudowy wentylatora z ośmioma króćcami wylotowymi, po cztery z lewej i prawej strony, dwóch belek pionowych rozłącznie zamocowanych do ramy opryskiwacza, do których przytwierdzona jest obudowa, listwowych stałych wsporników zamocowanych do belek pionowych u góry i u dołu, listwowych wsporników ruchomych rozłącznie przytwierdzonych do wsporników stałych tak, że wsporniki jedne i drugie tworzą figurę geometryczną w postaci trapezu o dłuższej podstawie u góry. Do króćców wylotowych przytwierdzone są elastyczne przewody powietrzne zakończone gardzielami, w świetle których zamocowane są rozpylacze połączone przewodami, wewnątrz elastycznych przewodów, z kolektorem cieczy opryskowej, przy czym gardziele zamocowane są do ruchomych wsporników listwowych. Elementami mocującymi są zaciski suwakowe.
Znana jest przystawka wentylatorowa do opryskiwacza według polskiego opisu patentowego nr 188 291, która zaopatrzona jest w wentylator osiowy o odwróconym ciągu, z czaszą po stronie tłocznej, która zamyka od czoła obudowę wentylatora. Na czaszy rozmieszczone są króćce wylotowe, korzystnie dziesięć, do których zamocowane są elastyczne przewody powietrzne zakończone gardzielami, w świetle których osadzone są rozpylacze cieczy opryskowej. Przystawka posiada dwie kątowe żerdzie, o znacznie dłuższych pionowych ramionach w stosunku do poziomych ramion, zamocowane z lewej i prawej strony opryskiwacza do łącznika poziomego, przytwierdzonego do ramy nośnej opryskiwacza. Żerdzie kątowe na pionowych ramionach zaopatrzone są w rozstawione podłużne wybrania, niezbędne do zamocowania do żerdzi krótkich listew mocujących z podłużnymi przelotowymi wybraniami przy pomocy części złącznych i ceowych nakładek, przy czym listwy mocujące układa się dowolnie na żerdziach w obrębie ich podłużnych wybrań tak, by po założeniu nakładek ceowych od góry na listwy mocujące, można było przeprowadzić przez otwory w nich i podłużne wybrania w żerdziach i listwach mocujących śruby, które blokuje się nakrętkami. Gardziele zaś mocuje się do listew mocujących, wykorzystując do tego celu podłużne w nich wybrania. Listwy mocujące mogą w płaszczyźnie żerdzi wykonać pełny obrót z dowolną gradacją wartościową w jego obrębie.
Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza według wynalazku charakteryzuje się tym, że w obrębie ramy nośnej podwozia opryskiwacza, za zbiornikiem cieczy opryskowej, zamontowane są pionowo i w rozstawieniu wzdłuż podłużnej osi symetrii ramy nośnej podwozia opryskiwacza dwie ramy: na końcu obudowy wentylatora płaska rama łamana, dwustronnie otwarta, i przed wentylatorem płaska rama przednia, zaś między ramami zabudowany wentylator promieniowy jest zaopatrzony na wlocie w wielosegmentową przepustnicę przysłonową, a na wylocie w bryłowy, kolektorowy króciec wylotowy, który ma obrys ściętego ostrosłupa o podstawie większej u góry, w przestrzeni którego zamocowana jest do wałka, przeprowadzonego i ułożyskowanego w dwóch przeciwległych ściankach króćca, przepustnica płytowa obrotowa, zaś wylot króćca wylotowego od góry zamknięty jest pokrywą o obrysie dwuspadowego daszku z zamontowanymi w otworach obydwóch połaci walcowymi wypustami, korzystnie szesnastoma, do zamocowania na nich elastycznych przewodów powietrznych dla prawej i lewej strony opryskiwacza. Płaska rama łamana, dwustronnie otwarta, stanowi rozłączne przegubowe połączenie segmentu dolnego ramowego i segmentu ramowego górnego z tym, że dolny segment ramowy zestawiony jest z dwóch równoległych słupków i poziomego łącznika trapezowego, który połączony jest przy pomocy widełkowego ucha na łączniku z uchem płytkowym na kątowym ściągu, przytwierdzonym do konstrukcji nośnej podwozia opryskiwacza, a ponadto pod łącznikiem trapezowym umieszczone są w rozstawieniu dodatkowo dwie łamane poprzeczki sprzęgające słupki i stanowiące podstawę do zamontowania skrzynki podłączeń, przy czym słupki u góry zaopatrzone są w tulejki łożyskowe ślizgowe, zaś górny ramowy segment posiada także dwa słupki połączone dwoma rozstawionymi łącznikami, z których dolny zaopatrzony jest na stałe w dwa ramiona łącznikowe, przez otwory w których przeprowadzone są sworznie łączeniowe z łbami i osadzone ślizgowo w tulejach łożyskowych ślizgowych dolnego segmentu ramowego i zablokowane przed wysunięciem. Przednia rama płaska zestawiona jest z dwóch równoległych słupków sprzęgniętych dwoma rozstawionymi prętami poziomymi górnym i środkowym, przy czym słupki u dołu zaopatrzone są na stałe w wysięgniki łącznikowe, prostopadłe do słupków, przy czym na wysięgnikach tych od góry, przy ich końcach,
PL 213 819 B ułożony jest i zamocowany do nich pręt łączący kątownikowy, przykręcony następnie elementami śrubowymi, to jest śrubami zabezpieczonymi podkładkami i nakrętkami, do kołnierzy czworokątnych wysięgników mocowania, zespolonych z ramą montażową wentylatora promieniowego, związaną z konstrukcją nośną podwozia opryskiwacza. Przepustnica wielosegmentowa przysłonową napędzana jest przy pomocy siłownika elektrycznego, rozpiętego między uchem widełkowym na obudowie dwubryłowej tej przepustnicy, a dźwignią kątową sprzęgniętą z pierścieniem w cylindrycznej części dwubryłowej obudowy przepustnicy, do którego zamocowane są przegubowo jedne końce dźwigien prostych, których drugie końce połączone są także przegubowo z dźwigniami kształtowymi, a te z kolei swoimi drugimi końcami połączone są z ruchomymi płytami przepustnicy tak ukształtowanymi, że ich zewnętrzne krawędzie w czasie ruchu płyt ułożonych dwuwarstwowo dają obrys kołowy otworu o różnej średnicy, zawartej między maksimum i minimum. Przepustnica płytowa obrotowa umieszczona w przestrzeni kolektorowego, bryłowego króćca wylotowego napędzana jest także siłownikiem elektrycznym, rozpiętym między uchem zamocowanym na zewnątrz do wałka z przepustnicą i widełkowym uchem na kołnierzu obudowy wirnika wentylatora promieniowego.
Zaopatrzenie przystawki wentylatorowej w wielosegmentową przepustnicę przysłonową na wlocie pozwala regulować w sposób płynny, w określonym zakresie, wydatek wentylatora, zaś przepustnica płytowa obrotowa w kolektorowym, bryłowym króćcu wylotowym pozwala rozdzielić, z możliwością regulacji, wydatek wentylatora na lewą i prawą stronę opryskiwacza. Możliwe jest też całkowite odcięcie dopływu powietrza do przewodów powietrznych prawej lub lewej strony opryskiwacza, co ma swoje znaczenie w programach oprysków sadów.
Przedmiot wynalazku objaśniony jest szczegółowo w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia opryskiwacz z przystawką wentylatorową w widoku bocznym, fig. 2 - w widoku z góry, oznaczonym jako A na fig. 1, fig. 3 - w widoku od tyłu, oznaczonym jako B na fig. 1, fig. 4 przedstawia wentylator promieniowy z wlotem obudowanym i króćcem wylotowym w widoku bocznym, fig. 5 - tenże sam wentylator w widoku z przodu, fig. 6 przedstawia w widoku od przodu wielosegmentową przepustnicę przysłonową w stanie określonego otwarcia, fig. 7 - tę samą wielosegmentową przepustnicę przysłonową w widoku z przodu w stanie maksymalnego przymknięcia, fig. 8 przedstawia w widoku bocznym płaską łamaną ramę, fig. 9 - tę samą ramę w widoku z przodu, fig. 10 - szczegół „A”, oznaczony na fig. 3, uwidaczniający w widoku z przodu konstrukcję węzła mocowania, przytwierdzonego do słupka ramy, fig. 11 - węzeł mocowania w widoku bocznym, oznaczonym jako A1 na fig. 10, uwidaczniającym dokładniej sposób jego mocowania na słupku ramy, fig. 12 - węzeł mocowania w przekroju B-B, oznaczonym na fig. 11, uwidaczniającym także sposób mocowania, ale w innym ujęciu, fig. 13 - węzeł mocowania w widoku z góry, oznaczonym jako C na fig. 10, uwidaczniającym zaklinowanie zamka węzła mocowania na słupku ramy, fig. 14 przedstawia w przekroju C-C, oznaczonym na fig. 8 poprzeczny przekrój przez ramę płaską łamaną, uwidaczniający poprzeczkę łamaną sprzęgającą słupki ramy, fig. 15 ilustruje szczegół „B”, oznaczony na fig. 10, uwidaczniający element mocowania, fig. 16 - ten sam element mocowania w widoku F, oznaczonym na fig. 15, uwidaczniającym tenże element od przodu z zaznaczeniem schematycznym przytwierdzonej obsady do przewodów i rozpylaczy, fig. 17 - ramę płaską łamaną w przekroju poprzecznym, oznaczonym jako A-A na fig. 8, uwidaczniającym trapezowy łącznik sprzęgający słupki ramy, fig. 18 - szczegół „C”, oznaczony na fig. 16, uwidaczniający w widoku od przodu obsadę przewodu powietrznego i rozpylaczy, łącznie z nimi, fig. 19 - tę samą obsadę przewodu powietrznego i rozpylaczy w widoku D, oznaczonym na fig. 18, uwidaczniającym obsadę w innym ujęciu, fig. 20 - obsadę przewodu powietrznego i rozpylaczy w widoku z góry, oznaczonym jako E na fig. 19, fig. 21 - w przekroju D-D miejscowym, oznaczonym na fig. 19, uwidaczniającym zamocowanie ceowych elementów osadczych do prętów montażowych, na których to elementach osadczych przytwierdzone są rozpylacze cieczy, fig. 22 i fig. 23 - w widoku bocznym i z przodu ramę płaską przednią, zaś fig. 24 - w widoku z tyłu opryskiwacz z przewodami.
Przystawka wentylatorowa według wynalazku zbudowana jest z szeregu elementów, połączonych w logiczną całość, na którą składają się: płaska łamana rama 1, dwustronnie otwarta, zamocowana za wentylatorem promieniowym 5 do ramy montażowej 14 tegoż wentylatora, przy zbiorniku 1 cieczy opryskowej, rama płaska przednia 2 zamocowana przed wentylatorem promieniowym 5 do dwóch wysięgników mocowania 7, przytwierdzonych do ramy nośnej 9 podwozia opryskiwacza, wentylator promieniowy 5, zaopatrzony na wlocie w przepustnicę wielosegmentową przysłonową 5.3 i na wylocie w kolektorowy, bryłowy króciec 5.5, w którego przestrzeni zamocowana jest obrotowa przepustnicą płytowa 5.7, podwozie opryskiwacza z ramą nośną 9, wsparte na kołach wsporczo-jezdnych 10 i z zabudowanym na nim zbiornikiem 11 cieczy opryskowej, ściąg kątowy 3, z jednej strony zwią4
PL 213 819 B zany z konstrukcją podwozia, a z drugiej strony połączony przegubowo z ramą płaską łamaną 1 poprzez ucho widełkowe 1.1.3 tej ramy i ucho płytkowe 3.3 ściągu 3, przez które przesunięty jest sworzeń 3.4 zabezpieczony przez podkładkę 3.5 zawleczkę 3.6, siłownik hydrauliczny 4, rozpięty między kątowym ściągiem 3, a górnym segmentem ramowym 1.2 ramy płaskiej łamanej 1, węzły mocowania 6, korzystnie w ilości szesnastu, po osiem z lewej i prawej strony opryskiwacza, obsady 8 do przewodów powietrznych 15 prawej strony i 16 lewej strony opryskiwacza oraz rozpylaczy 8.6.2 cieczy opryskowej, skrzynka podłączeń 12 przewodów elektrycznych układu sterowania, zamocowana do dwóch poprzeczek łamanych 12.1, sprzęgających słupki 1.1.1 ramy płaskiej łamanej 1. Do segmentu ramowego górnego 1.2 ramy płaskiej łamanej 1 zamocowany jest element przytrzymujący 13 przewody elektryczne układu sterowania. Rama płaska łamana 1 składa się z segmentu ramowego dolnego 1.1 i segmentu ramowego górnego 12, połączonych przegubowo przy pomocy dwóch sworzni 1.2.5 z łbami przesuniętych przez otwory w ramionach łącznikowych 1.2.4 górnego segmentu ramowego 1.2 i wprowadzonych do tulejek 1.1.8 łożyskowych ślizgowych osadzonych w górnej części słupków
1.1.1 dolnego segmentu ramowego 1.1 i zabezpieczonych podkładkami 1.2.8 i nakrętkami 1.2.7. Dolny segment ramowy 1.1 posiada dwa słupki 1.1.1 sprzęgnięte poziomym łącznikiem trapezowym 1.1.2, pod którym zamocowane są w rozstawieniu dwie poprzeczki łamane 12.1, usztywniające dodatkowo dolny segment ramowy 1.1 i służące do zamocowania skrzynki podłączeń 1.2 przy pomocy otworów montażowych 12.2 oraz śrub 12.6, podkładek 12.8 i nakrętek 12.7. Poprzeczki łamane 12.1 do słupków 1.1.1 przykręcone są śrubami 12.3 z podkładkami 12.5 i nakrętkami 12.4. Słupki 1.1.1 zaopatrzone są w otwory 1.1.4 do przykręcenia do ramy montażowej 14 wentylatora promieniowego 5 śrubami 1.1.5 z podkładkami 1.1.6 i nakrętkami 1.1.7. Górny segment ramowy 1.2 posiada także dwa słupki 1.2.1 sprzęgnięte łącznikami poziomymi: dolnym 1.2.2 i górnym 1.2.3. Do dolnego łącznika
1.2.2 zamocowane są prostopadle do niego dwa ramiona łącznikowe 1.2.4, a także w osi symetrii, po stronie przeciwnej do ramion łącznikowych 1.2.4, ucho widełkowe 1.2.6 do podłączenia siłownika hydraulicznego 4. Rama płaska przednia 2 zestawiona jest z dwóch słupków 2.1 sprzężonych prętami poziomymi: górnym 2.2 i środkowym 2.3, zaś u dołu słupków 2.1 zamocowane są na stałe wysięgniki łącznikowe 2.4, połączone prętem łączącym kątownikowym 2.5, którego półka pionowa, w czasie montażu, styka się z kołnierzami 7.2, korzystnie czworokątnymi, prętów 7.1 wysięgników mocowania 7. Do konstrukcji nośnej opryskiwacza zamocowany jest krótszym ramieniem 3.2 ściąg kątowy 3, którego długie ramię 3.1 ponad zbiornikiem 11 cieczy opryskowej dochodzi do dolnego segmentu ramowego 11, ramy płaskiej łamanej 1 i połączone jest z nim przegubowo poprzez ucho widełkowe 1.1.3, zamocowane do trapezowego łącznika poziomego 1.1.2, i ucho płytkowe 33, zamocowane do końca długiego ramienia 3.1 ściągu kątowego 3 oraz sworzeń 3.4, podkładkę 3.5 i zawleczkę 3.6. Na długim ramieniu 3.1 zamocowane jest widełkowe ucho 3.7, między którym, a uchem widełkowym 1.2.6 na łączniku poziomym dolnym 1.2.2 segmentu ramowego górnego 1.2 rozpięty jest siłownik hydrauliczny 4. W uchu 3.7 cylinder siłownika 4 zamocowany jest przegubowo przy pomocy sworznia 3.8, podkładki 3.9 i zawleczki 3.10. Wentylator promieniowy 5 składa się z cylindrycznej obudowy 5.1 wirnika, z dwubryłowej obudowy 5.2 przepustnicy wlotowej wielosegmentowej przysłonowej 5.3, na której od czoła zabudowana jest prętowa osłona 5.1.1 wlotu, zaś na wylocie znajduje się bryłowy króciec kolektorowy 5.5 o obrysie ściętego ostrosłupa, którego ścianki przednia 5.5.1 i tylna 5.5.2 nie są dodatkowo usztywnione, zaś dwie boczne ścianki 5.5.3 i 5.5.4 są usztywnione kątownikami i przez te ścianki przesunięty jest u góry wałek 5.8.3, ułożyskowany w tych ściankach, na którym zamocowana jest płytowa obrotowa przepustnicą 5.7. Króciec wylotowy 5.5 zamknięty jest od góry pokrywą 5.6 o obrysie dwuspadowego daszku, którego obydwie połacie zaopatrzone są w cylindryczne wypusty 5.9 do zamocowania elastycznych przewodów powietrznych 15 dla prawej strony opryskiwacza i w cylindryczne wypusty 5.10 do zamocowania elastycznych przewodów powietrznych 16 dla lewej strony opryskiwacza.
Mechanizm otwierania i przymykania wielosegmentowej przepustnicy przysłonowej 5.3 napędzany jest elektrycznym siłownikiem 5,4, rozpiętym między uchem widełkowym 5.4.1 na obudowie 5.2 przepustnicy 5.3, a dźwignią kątową 5.4.2, która jest sprzęgnięta z pierścieniem 5.3.7 i przesunięta przez walcową część dwubryłowej obudowy 5.2. Wielosegmentowa przepustnica przysłonowa 5.3 na wlocie działa podobnie do przysłony aparatu fotograficznego: ułożone okrężnie ruchome płyty 5.3.1 przepustnicy 5.3, dwuwarstwowo, połączone są odpowiednio przy pomocy dźwigien prostych 5.3.2 i dźwigien kształtowych 5.3.3, przy czym jedne końce dźwigien prostych 5.3.2 połączone są z pierścieniem 5.3.7 wmontowanym w obudowę, który można obrócić, co powoduje zmianę położenia płyt 5.3.1 tak, że otwór wlotowy 5.11 jest maksymalnie otwarty lub otwór wlotowy 5.12 jest maksymalnie przymknięty. Połączenia dźwigni 5.3.2 i 5.3.3 z płytami 5.3.1 i pierścieniem 5.3.7 wykonane są przy
PL 213 819 B pomocy sworzni 5.3.4 zabezpieczonych podkładkami 5.3.6 i nakrętkami 5.3.5. Przepustnica płytowa obrotowa 5,7 napędzana jest także siłownikiem elektrycznym 5.8, rozpiętym między uchem 5.8.2 połączonym z wałkiem 5.8.3, a uchem widełkowym 5.8.1 na kołnierzu obudowy 5.1 wirnika.
Przystawka wentylatorowa zaopatrzona jest w szesnaście węzłów mocowania 6, zamontowanych rozłącznie na słupkach 1.1.1 ramy płaskiej łamanej 1 i słupkach 2.1 płaskiej ramy przedniej 2 z tym, że na niej zamontowanych jest w rozstawieniu sześć węzłów mocowania, a na płaskiej ramie łamanej 1 dziesięć z podziałem; sześć na segmencie ramowym górnym 1.2 i cztery na segmencie ramowym dolnym 1.1. Węzeł mocowania 6 jest zbudowany z prowadnicy rurowej 6.1, przesuwnego w niej rurowego elementu 6.2, płyty mocowania 6.3 przyspawanej do prowadnicy rurowej 6.2. Na płycie mocowania 6.3 z jednej strony zamocowane są w rozstawieniu bolce prowadzące 6.4 tak, aby między nimi z luzem mogła przesuwać się półka ceowego słupka każdej z ram, to jest ramy 1 i 2, a za dwiema parami bolców prowadzących 6.4 wykonany jest otwór 6.3.1. Od strony bolców 6.4 do płyty mocowania 6.3 przyspawane są, tuż przy krawędzi krótszej, ograniczniki prętowe 6.5, pomiędzy które wsuwa się gięty docisk płytkowy 6.6 z otworem 6.7 i przyspawaną nakrętką 6.8, w którą poprzez otwory 6.3.1 i 6.7 wkręca się śrubę 6.9 z łbem z przyspawanym do łba chwytem giętym 6.10. Po przyłożeniu węzła mocowania 6 do półki słupka którejś z ram 1 lub 2 tak, by bolce prowadzące 6.4 objęły tę półkę, zakłada się od strony wewnętrznej słupka ram 1 i 2 docisk płytkowy gięty 6.6 i wkręca śrubę z łbem zaopatrzonym w chwyt gięty 6.10, którym po ustaleniu położenia węzła mocowania dokręca się i unieruchamia na słupkach ram 1 i 2. Położenie przesuwnego elementu rurowego 6.2 w prowadnicy rurowej 6.1 ustala się przy pomocy śruby 6.2.3, wkręcanej w nakrętkę 6.2.2 przyspawaną nad otworem 6.2.1, wykonanym w prowadnicy rurowej 6.1. Drugi koniec przesuwnego elementu rurowego 6.2 jest rozcięty w pionie z uzyskaniem szczeliny 6.12 i za szczeliną tą posiada przelotowy otwór 6.2.4, w który wprowadza się sworzeń 6.13.2 elementu mocowania 6.13. Do kątownika 6.13.1 z otworem 6.13.3 przykręca się obsadę 8 śrubą 8.9 z podkładka 8.11 i nakrętką 8.10, przy czym w obsadzie 8 mocuje się przewody powietrzne 15 i 16 i rozpylacze 8.6.2. Zaciśnięcie sworznia 6.13.2 uzyskuje się poprzez ścisk śrubowy 6.14, stanowiący śrubę 6.14.1 z przyspawanym chwytem giętym 6.14.3. Śrubę wkręca się w nakrętkę 6.14.2 przyspawaną nad otworem 6.11, wykonanym współosiowo w obydwóch przeciwległych ściankach elementu przesuwnego 6.2 w obrębie wykonanego przecięcia ze szczeliną 6.12. Obsada 8 do przewodów powietrznych i rozpylaczy jest podzespołem konstrukcyjnym o obrysie ceowym, którego półki stanowią dwa kątowniki: górny 8.1 i dolny 82, spięte w płaszczyźnie ich półek blachą spinającą 8.3 i zamknięte na jednym końcu blachą zamykającą 84. Wewnątrz, między poziomymi półkami kątowników 8.1 i 82, wzdłuż wolnej krawędzi blachy spinającej 8.3, wmontowana jest przegroda płaskownikowa 8.5, a za nią w półkach kątowników 8.1 i 8.2, bliżej ich swobodnych końców, w wykonane w nich otwory w tandemie wprowadzone są dwa pręty montażowe 8.6, zablokowane przed przesunięciem się u góry i u dołu przy pomocy dwóch dwusiodłowych kostek 8.7 obejmujących wybraniami pręty 8.6 i opartych o pionowe półki kątowników 8.1 i 8.2 oraz dociśniętych dociskami nakładkowymi 8.8, obejmującymi także wybraniami pręty 8.6 i skręconych śrubami 8.12, przesuniętymi przez otwory w dociskach nakładkowych 8.8, kostkach dwusiodłowych 8.7 i pionowych półkach kątowników 8.1 i 8.2 oraz zabezpieczonych podkładkami 8.13 i nakrętkami 8.14. Do prętów 8.6 zamocowane są ceowe elementy osadcze 8.6.1 dla rozpylaczy 8.6.2, zamontowanych w rozstawieniu w otworach środników ceowych elementów osadczych 8.6.1. Pręty 8.6 ustawia się tak, po poluzowaniu docisków nakładkowych 8.8, aby oś rozpylaczy 8.6.2 skierować w pożądanym kierunku. W drugim końcu obsady 8, naprzeciw prętów 8.6, zamocowane są na stałe dwa pręty mocowania 8.12, prostopadłe do blachy spinającej 8.3, w pobliżu blachy zamykającej 8.4 i tuż pod poziomymi półkami kątowników 8.1 i 8.3. Do prętów mocowania 8.12 montuje się końcówki 15.1 i 16.1 przewodów powietrznych 15 dla prawej strony opryskiwacza i 16 dla lewej strony opryskiwacza przy pomocy cokołów 15.2 i nakładek 15.3 z odpowiednimi wybraniami w obydwóch elementach, obejmującymi pręty mocowania 8.12 i skręconych śrubami 15.4. Na końcówki 15.1 i 16.1 zakłada się elastyczne przewody powietrzne 15 i 16 prowadzące od wentylatora promieniowego 5.
Posługiwanie się przystawką jest następujące. Jest ona powiązana z odpowiednim elektronic znym układem sterowania, który wykorzystuje w ramach programów ochrony zalety konstrukcji przystawki, to znaczy steruje zależnie od potrzeb przepustnicą wielosegmentową przysłonową 5.3, otwierając ją lub przymykając, zależnie od potrzebnej ilości powietrza, a także steruje przepustnicą obrotową płytową 5.7, kierując strumień powietrza o odpowiednim wydatku na prawą lub lewą stronę opr yskiwacza, w tym odcinając też całkowicie dopływ powietrza na określoną stronę opryskiwacza.

Claims (3)

1. Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza zaopatrzona w wentylator promieniowy lub osiowy, w stelaż, na którym rozpięte są i zamocowane przewody powietrzne, w rozpylacze ciecz opryskowej umieszczone w świetle końcówek wylotowych przewodów powietrznych, a więc w strumieniach powietrza, w podwozie kołowe, na którym zamontowany jest zbiornik cieczy opryskowej, wentylator i stelaż, w urządzenia przekazu mocy z ciągnika na wentylator, znamienna tym, że w obrębie ramy nośnej (9) podwozia opryskiwacza, za zbiornikiem (11) cieczy opryskowej, zamontowane są pionowo i w rozstawieniu wzdłuż podłużnej osi symetrii ramy nośnej (9) podwozia opryskiwacza dwie ramy: na końcu obudowy wentylatora promieniowego (5) płaska rama łamana (1), dwustronnie otwarta, i przed wentylatorem promieniowym (5) płaska rama przednia (2), zaś między ramami zabudowany wentylator promieniowy (5) jest zaopatrzony na wlocie w wielosegmentową przepustnicę przysłonową (5.3), a na wylocie w bryłowy, kolektorowy króciec wylotowy (5.5), w przestrzeni którego zamocowana jest do wałka (5.8.3) przepustnicą płytowa obrotowa (5.7), przy czym płaska rama łamana (1) dwustronnie otwarta, stanowi rozłączne, przegubowe połączenie segmentu dolnego ramowego (1.1) i segmentu ramowego górnego (1.2) z tym, że dolny segment ramowy (1.1) zestawiony jest z dwóch równoległych słupków (1.1.1) i poziomego łącznika trapezowego (1.1.2), który połączony jest przy pomocy widełkowego ucha (1.1.3) na łączniku z uchem płytkowym (3.3) na ściągu kątowym (3), przytwierdzonym do konstrukcji nośnej podwozia opryskiwacza, a ponadto pod łącznikiem trapezowym (1.1.2) umieszczone są w rozstawieniu dodatkowo dwie łamane poprzeczki (12.1), sprzęgające słupki (1.1.1) i stanowiące podstawę do zamontowania skrzynki podłączeń (12), przy czym słupki (1.1.1) u góry zaopatrzone są w tulejki łożyskowe ślizgowe (1.1.8), zaś górny ramowy segment (1.2) posiada także dwa słupki (1.2.1) połączone dwoma rozstawionymi łącznikami (1.2.2) i (1.2.3), z których dolny (1.2.2) zaopatrzony jest na stałe w dwa ramiona łącznikowe (1.2.4), przez otwory w których przeprowadzone są sworznie łączeniowe (1.2.5) z łbem i osadzone ślizgowo w tulejkach łożyskowych ślizgowych (1.1.8) dolnego segmentu ramowego (1.1) i zablokowane przed wysunięciem, a poza tym przednia rama płaska (2) zestawiona jest z dwóch równoległych słupków (2.1) sprzęgniętych dwoma rozstawionymi prętami poziomymi górnym (2.2) i środkowym (2.3), przy czym słupki (2.1) u dołu zaopatrzone są na stałe w wysięgniki łącznikowe (2.4), prostopadłe do słupków (2.1), przy czym na wysięgnikach tych, od góry, przy ich końcach, ułożony jest i zamocowany do nich pręt łączący kątownikowy (2.5) przykręcony następnie elementami śrubowymi, to jest śrubami (2.5.1) zabezpieczonymi pod kładkami (2.5.2) i nakrętkami (2.5.3) do kołnierzy czworokątnych (7.2) wysięgników mocowania (7), zespolonych z ramą montażową (14) wentylatora promieniowego (5), związaną z konstrukcją nośną podwozia opryskiwacza, a poza tym przepustnica wielosegmentowa przysłonowa (5.3) napędzana jest przy pomocy siłownika elektrycznego (5.4), rozpiętego między uchem widełkowym (5.4.1) na obudowie dwubryłowej (5.2) przepustnicy (5.3), a dźwignią kątową (5.4.2) sprzęgniętą z pierścieniem (5.3.7) w cylindrycznej części dwubryłowej obudowy (5.2) przepustnicy (5.3), do którego zamocowane są przegubowo jedne końce dźwigien prostych (5.3.2), których drugie końce połączone są także przegubowo z dźwigniami kształtowymi (5.3.3), a te z kolei swoimi drugimi końcami połączone są z ruchomymi płytami (5.3.1) przepustnicy (5.3) tak ukształtowanymi, że ich zewnętrzne krawędzie w czasie ruchu płyt (5.3.1), ułożonych dwuwarstwowo, dają obrys kołowy otworu (5.11) lub (5.12) o różnej średnicy zawartej między maksimum i minimum, zaś przepustnica płytowa obrotowa (5.7), umieszczona w przestrzeni króćca kolektorowego, bryłowego, wylotowego (5.5) napędzana jest także siłownikiem elektrycznym (5.8), rozpiętym między uchem (5.8.2) zamocowanym na zewnątrz do wałka (5.8.3) z przepustnicą (5.7) i uchem widełkowym (5.8.1) na kołnierzu obudowy (5.1) wirnika wentylatora promieniowego (5).
2. Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza według zastrz. 1, znamienna tym, że bryłowy, kolektorowy króciec wylotowy (5.5) ma obrys ściętego ostrosłupa o większej podstawie u góry, zaś wylot króćca wylotowego (5.5) od góry zamknięty jest pokrywą (5.6) o obrysie dwuspadowego daszku z zamontowanymi w otworach obydwóch połaci walcowymi wypustami (5.9) i (5.10), korzystnie szesnastoma, do zamocowania na nich elastycznych przewodów powietrznych (15) i (16) dla prawej i lewej strony opryskiwacza.
3. Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza według zastrz. 1, znamienna tym, że wałek (5.8.3) z przepustnicą obrotową płytową (5.7) przeprowadzony jest i ułożyskowany w dwóch przeciwległych ściankach (5.5.3) i (5.5.4) króćca (5.5), które są usztywnione kątownikami.
PL386690A 2008-12-04 2008-12-04 Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza PL213819B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386690A PL213819B1 (pl) 2008-12-04 2008-12-04 Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza
EP09460055A EP2193709A3 (en) 2008-12-04 2009-12-03 Fan assembly for a spraying machine

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL386690A PL213819B1 (pl) 2008-12-04 2008-12-04 Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL386690A1 PL386690A1 (pl) 2010-06-07
PL213819B1 true PL213819B1 (pl) 2013-05-31

Family

ID=41858623

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL386690A PL213819B1 (pl) 2008-12-04 2008-12-04 Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza

Country Status (2)

Country Link
EP (1) EP2193709A3 (pl)
PL (1) PL213819B1 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103340190B (zh) * 2013-05-29 2015-02-18 西北农林科技大学 一种果园实时喷药-供给-维护多机器人系统
ES2609732B1 (es) * 2015-10-21 2018-01-30 Asesores Y Técnicas Agricólas, S.A Máquina fumigadora para cultivos arbóreos
ES2624178B1 (es) * 2016-01-12 2018-04-26 Pulverizadores Fede, S.L. Pulverizador multisalida perfeccionado
CN105831054B (zh) * 2016-04-15 2018-07-03 农业部南京农业机械化研究所 一种强力风送远程施药装备
CN106508859B (zh) * 2016-10-19 2019-08-13 盐城工学院 一种可收缩多喷头打药装置
CN107318361B (zh) * 2017-07-28 2018-08-28 周建南 一种用于农业生产种植的农药喷洒装置
CN108353874A (zh) * 2018-03-27 2018-08-03 华南农业大学 风送式农药喷雾机、山地果园轨道运输车及喷雾方法
CN109392873B (zh) * 2018-12-04 2024-02-23 广西科技大学 一种移动载体上的升降式农药喷洒装置
CN113261548B (zh) * 2021-04-28 2023-03-28 山东泰盛市政园林工程有限公司 一种基于市政环保工程用的调节式绿化药物喷洒装置
CN113862784B (zh) * 2021-09-27 2024-04-23 杭州中欣晶圆半导体股份有限公司 一种制备高平坦度外延片的方法和装置
CN114208800B (zh) * 2021-11-29 2023-09-22 江苏大学 一种果园喷雾机可调节药液回收装置
CN115625373B (zh) * 2022-12-02 2023-05-30 广东创昇金属结构有限公司 一种型材双向切割装置

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2727829A1 (fr) * 1994-12-12 1996-06-14 Tecnoma Appareillage mobile de traitement
FR2887119B1 (fr) * 2005-06-21 2009-07-24 Exel Ind Sa Pulverisateur du type adapte pour traiter des vegetaux cultives sous des ecrans de protection tels que des filets paragreles
DE102006003992A1 (de) * 2006-01-24 2007-07-26 Gebrüder Holder GmbH Verteilergebläsevorrichtung

Also Published As

Publication number Publication date
EP2193709A3 (en) 2010-12-08
EP2193709A2 (en) 2010-06-09
PL386690A1 (pl) 2010-06-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL213819B1 (pl) Przystawka wentylatorowa do opryskiwacza
US8585361B1 (en) Livestock cooling fan system
CN108271617A (zh) 一种市政园林用树木灌溉装置
BR102015020381B1 (pt) braço articulado suporte de bicos para pulverizadora agrícola
WO1998031212A1 (en) A device for a milking stall
DE102008025719B4 (de) Windkraftanlage
US20030141419A1 (en) Hose constraint for planter apparatus
US2938672A (en) One sided air mist sprayer for row crops
CN109042595A (zh) 一种搭载于温室喷雾机轨道移动装置的可伸缩喷雾机构
PL226820B1 (pl) Opryskiwacz sadowniczy
RU2525922C2 (ru) Передвижной навес для животных
CN111707126B (zh) 一种空调水系统冷媒管用超声清理装置
PL226819B1 (pl) Opryskiwacz, zwłaszcza sadowniczy
KR101355402B1 (ko) 토출관 기반의 환풍기 설치장치 및 이를 이용한 환풍기 설치 방법
KR100856142B1 (ko) 다목적 전동 손수레
KR200140959Y1 (ko) 농약살포기
CN210492302U (zh) 方便过植株间距的行过式猕猴桃车载喷雾机具
CN208600389U (zh) 一种可任意拆卸组合的多用途洗筐机
JP3176832U (ja) 農薬散布器
US3093312A (en) Irrigation system device
JP3739865B2 (ja) 自走式防除機の噴霧装置
KR20090066850A (ko) 무인헬기용 방제장치
EP1694902B1 (de) Vorrichtung zur aufbewahrung und trocknung einer sportausr s tung
CN110107146A (zh) 变电站便接式围栏网
KR102409268B1 (ko) 비닐하우스 보온비닐 및 보온덮개 개폐장치