PL213345B1 - Rama okienna drewniana, zwłaszcza ościeżnica - Google Patents

Rama okienna drewniana, zwłaszcza ościeżnica

Info

Publication number
PL213345B1
PL213345B1 PL388530A PL38853009A PL213345B1 PL 213345 B1 PL213345 B1 PL 213345B1 PL 388530 A PL388530 A PL 388530A PL 38853009 A PL38853009 A PL 38853009A PL 213345 B1 PL213345 B1 PL 213345B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
section
frame
wall
window
window frame
Prior art date
Application number
PL388530A
Other languages
English (en)
Other versions
PL388530A1 (pl
Inventor
Ryszard Florek
Original Assignee
Fakro Pp Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Fakro Pp Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia filed Critical Fakro Pp Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia
Priority to PL388530A priority Critical patent/PL213345B1/pl
Publication of PL388530A1 publication Critical patent/PL388530A1/pl
Publication of PL213345B1 publication Critical patent/PL213345B1/pl

Links

Landscapes

  • Door And Window Frames Mounted To Openings (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest rama okienna drewniana, w szczególności ościeżnica, mająca na jednej parze przeciwległych swych odcinków zawiasy, łączące ościeżnicę ze skrzydłem tego okna, otwieranym obrotowo. Rozwiązanie to może być stosowane również w ramie skrzydła okiennego. Rama według wynalazku przeznaczona jest głównie dla okien dachowych.
Stan techniki. Znane są okna dachowe mające drewnianą ościeżnicę, oraz skrzydło otwierane poprzez obrót wokół poziomej osi usytuowanej w środkowej strefie okna. Skrzydło połączone jest z ościeżnicą zawiasami mocowanymi do odcinków bocznych ościeżnicy usytuowanymi w połowie długości tych odcinków bocznych, albo przesuniętymi nieco w stronę górnej poprzeczki ościeżnicy. Zawiasy przytwierdzone są do ościeżnicy za pomocą wkrętów do drewna. Takie osadzenie zawiasów nie zabezpiecza przed zagrożeniem włamania się poprzez to okno do wnętrza budynku, ponieważ łatwo można prostym narzędziem typu dłuto lub śrubokręt rozszczepić drewno ościeżnicy wymontować zawiasy wyważając wkręty mocujące je do ościeżnicy.
Istotą rozwiązania według wynalazku, jest to, że rama okienna, zwłaszcza ościeżnica, mająca na swych bocznych odcinkach zamontowane zawiasy, łączące ościeżnicę ze skrzydłem okna, otwieranym obrotowo wokół poziomej osi, posiada w sąsiedztwie zawiasów metalowy kształtownik, zabezpieczający drewno przed próbami jego rozwarstwienia, szczególnie w celach włamania się poprzez to okno do wnętrza budynku. Ścianka osłonowa kształtownika usytuowana jest wzdłuż odcinka bocznego ramy, bliżej zewnętrznej strony okna niż łączniki pośrednie, korzystnie wkręty, mocujące zawias, natomiast ścianka poprzeczna do ścianki osłonowej kształtownika usytuowana jest od strony tej powierzchni ramy, na której zamocowany jest podzespół zawiasu.
Najczęściej rama okienna według wynalazku jest ościeżnicą mającą odcinki boczne złożone z kilku sklejonych segmentów usytuowanych wzdłuż odcinka bocznego ramy, czyli obok siebie w przekroju poprzecznym tego odcinka, gdzie co najmniej jeden segment wewnętrzny usytuowany jest poprzecznie do płaszczyzny głównej ościeżnicy od tej strony jej powierzchni, do której zamocowany jest podzespół zawiasu. W takim przypadku ścianka poprzeczna kształtownika umieszczona jest w zagłębieniu odpowiadającym grubości tej ścianki, usytuowanym w zewnętrznych segmentach odcinka bocznego ościeżnicy od strony wewnętrznej ramy, to jest od strony zawiasu. Ścianka poprzeczna kształtownika przykryta jest drewnianym segmentem wewnętrznym odcinka bocznego ościeżnicy.
Ścianka osłonowa kształtownika korzystnie umieszczona jest we wnęce wyfrezowanej w odcinku bocznym ramy, dostępnej od strony tej powierzchni ramy, na której zamocowany jest podzespół zawiasu. W przypadku ościeżnicy, jest to strona wewnętrzna tej ramy. W wyniku tego, a także wskutek przykrycia ścianki poprzecznej kształtownika segmentem wewnętrznym odcinka bocznego ościeżnicy, kształtownik jest ukryty we wnętrzu drewnianych jej elementów. W innym wariancie usytuowania ścianki osłonowej kształtownika, nie znajduje się ona wewnątrz drewnianych elementów ramy, lecz przylega do powierzchni ramy od zewnętrznej strony okna. Takie usytuowanie ścianki osłonowej może występować zarówno w kształtowniku, którego ścianka poprzeczna przykryta jest drewnianym segmentem ramy, jak i w kształtowniku, którego ścianka poprzeczna przylega do powierzchni ramy.
W pierwszym wariancie wynalazku kształtownik jest ceownikiem, korzystnie giętym z blachy. Jego ścianka mocująca, równoległa do ścianki osłonowej, usytuowana jest w większej odległości od zewnętrznej strony okna niż łączniki mocujące zawiasy. Korzystnie ścianka mocująca ceownika umieszczona jest we wnęce wyfrezowanej w odcinku bocznym ramy, usytuowanej od strony tej powierzchni ramy, na której zamocowany jest podzespół zawiasu, w ościeżnicy jest to wewnętrzna strona tej ramy. Ceownik w swej ściance poprzecznej do ścianki osłonowej ma przelotowe otwory, a segmenty zewnętrzne odcinka bocznego ościeżnicy w zagłębieniu mieszczącym ściankę poprzeczną ceownika mają wypusty wchodzące do tych otworów w ściance poprzecznej. Wypusty segmentów zewnętrznych odcinka bocznego ościeżnicy swymi powierzchniami czołowymi przylegają do segmentu wewnętrznego odcinka bocznego ościeżnicy, z którym to segmentem wewnętrznym powierzchnie czołowe wypustów są sklejone. Korzystnie, otwory w ściance poprzecznej ceownika mają kształt wielokątów, zwłaszcza prostokątów. Pozwala to wykonać wypusty poprzez proste frezowanie rowków pomiędzy nimi. Po zamontowaniu kształtownika do ramy drewnianej, w rowkach tych mieszczą się odcinki ścianki poprzecznej, znajdujące się między jej otworami dla wypustów ramy.
W drugim wariancie wynalazku kształtownik jest kątownikiem, korzystnie giętym z blachy, mającym ściankę osłonową oraz ściankę poprzeczną do niej. Ścianka poprzeczna przytwierdzona jest do odcinka bocznego ramy łącznikami pośrednimi, korzystnie wkrętami. Dodatkowo kątownik w swej
PL 213 345 B1 ściance poprzecznej może mieć zaczepy wchodzące w materiał drewnianych segmentów odcinka bocznego ramy. Zaczepy te są albo kołkami wprowadzanymi do wywierconych w ramie otworów, albo są ostrzami wbijanymi w drewno ramy.
Kątownik w swej ściance poprzecznej do ścianki osłonowej ma przelotowe otwory, a segmenty zewnętrzne odcinka bocznego ościeżnicy w zagłębieniu mieszczącym ściankę poprzeczną kształtownika mają wypusty wchodzące do tych otworów w ściance poprzecznej. Wypusty segmentów zewnętrznych odcinka bocznego ościeżnicy swymi powierzchniami czołowymi przylegają do segmentu wewnętrznego odcinka bocznego ościeżnicy, z którym to segmentem wewnętrznym powierzchnie czołowe wypustów są sklejone.
Korzystnie otwory w ściance poprzecznej kątownika mają kształt wielokątów, zwłaszcza prostokątów, jak w pierwszym wariancie wynalazku.
W trzecim wariancie wynalazku kształtownik również jest kątownikiem, korzystnie giętym z blachy. W swej ściance poprzecznej do ścianki osłonowej kątownik ma wycięcie lub więcej wycięć, otwarte od strony krawędzi ścianki poprzecznej przeciwległej względem ścianki osłonowej. Zagłębienie wykonane w zewnętrznych segmentach odcinka bocznego ościeżnicy mieszczące ściankę poprzeczną kątownika ma kształt dostosowany do wycięcia w tej ściance, zaś wchodzące do wycięcia w ściance poprzecznej wystające części segmentów zewnętrznych odcinka bocznego ościeżnicy przylegają swymi powierzchniami czołowymi do segmentu wewnętrznego odcinka bocznego ościeżnicy, z którym to segmentem są sklejone.
W czwartym wariancie wynalazku kształtownik jest ceownikiem, identycznym, jak w wariancie pierwszym, również identycznie jest on osadzony w drewnianych segmentach ramy. W swej ściance poprzecznej do ścianki osłonowej ceownik ma wycięcie lub więcej wycięć (jak kątownik z wariantu trzeciego), otwarte od strony przeciwległej względem ścianki osłonowej. Wycięcia te w zastosowaniu do ceownika według wariantu czwartego przedłużone są na ściankę mocującą ceownika, dochodząc do jej krawędzi równoległej do ścianki poprzecznej. Zagłębienie wykonane w zewnętrznych segmentach odcinka bocznego ościeżnicy mieszczące ściankę poprzeczną ceownika ma kształt dostosowany do wycięcia w tej ściance, zaś wchodzące do wycięcia w ściance poprzecznej wystające części segmentów zewnętrznych odcinka bocznego ościeżnicy przylegają swymi powierzchniami czołowymi do segmentu wewnętrznego odcinka bocznego ościeżnicy, z którym to segmentem są sklejone.
W piątym wariancie wynalazku kształtownik także jest ceownikiem, jak w wariantach pierwszym i czwartym. Jego ścianka poprzeczna nie jest przykryta drewnianym segmentem odcinka bocznego ramy, lecz pozostaje nieosłonięta. W związku z tym ścianka poprzeczna nie ma otworów ani wycięć, gdyż w tym wariancie są one zbyteczne.
W szóstym wariancie wynalazku kształtownik jest kątownikiem, jak w wariantach drugim i trzecim. Jego ścianka poprzeczna nie jest przykryta drewnianym segmentem odcinka bocznego ramy, lecz pozostaje nieosłonięta. W związku z tym ścianka poprzeczna nie ma otworów ani wycięć, gdyż w tym wariancie także są one zbyteczne.
Korzystnym skutkiem stosowania wynalazku jest zwiększenie odporności ramy okiennej, głównie ościeżnicy na próby rozwarstwienia (rozszczepienia) jej drewnianych elementów, tym samym dotarcia przez osoby niepowołane do wkrętów mocujących zawiasy i wyłamania zawiasów okna. Poprawia to bezpieczeństwo antywłamaniowe okien dachowych.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładach wykonania na rysunku, na którym poszczególne figury przedstawiają:
Fig. 1 - Ościeżnicę okna dachowego wzmocnioną ceownikiem - w widoku aksonometrycznym, z częściowym przekrojem;
Fig. 2 - Przekrój poprzeczny środkowej strefy odcinka bocznego ościeżnicy (pokazanej na fig. 1) wzmocnionej ceownikiem;
Fig. 3 - Szczegół środkowej strefy odcinka bocznego ościeżnicy z fig. 1 - w przekroju aksonometrycznym od wewnętrznej strony ościeżnicy;
Fig. 4 - Przekrój poprzeczny środkowej strefy odcinka bocznego ościeżnicy, wzmocnionej kątownikiem;
Fig. 5 - Kątownik wzmacniający z fig. 4 - w widoku aksonometrycznym.
P r z y k ł a d 1
Ościeżnica drewniana okna dachowego jest ramą składającą się z dwóch odcinków bocznych 1 oraz poprzecznie do nich usytuowanych odcinków: górnego 1g oraz dolnego 1d, tej ościeżnicy.
PL 213 345 B1
Każdy z odcinków bocznych 1 ościeżnicy sklejony jest z kilku drewnianych poskładanych wzdłużnie segmentów zewnętrznych, a to: segmentu zewnętrznego górnego 11, segmentu zewnętrznego pośredniego 12 i segmentu zewnętrznego dolnego 13. W skład odcinków bocznych 1 ościeżnicy wchodzą też segmenty wewnętrzne: segment wewnętrzny górny 14 oraz segment wewnętrzny dolny 15 - sklejone z segmentami zewnętrznymi odcinka bocznego ościeżnicy.
Użyte tutaj, i w drugim przykładzie wykonania, określenia „zewnętrzny” oraz „wewnętrzny” odnoszą się do strony odcinka rozpatrywanej względem ościeżnicy, a nie odnoszą się do powierzchni okna, będącej na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Segmenty odcinka bocznego usytuowane po zewnętrznej stronie budynku, określone są jako „górne”, gdyż w oknie zamontowanym w dachu faktycznie są one u góry.
Okno dachowe, którego zespołem jest ościeżnica, ma także skrzydło 2, otwierane przez jego obrót wokół poziomej osi. połączone z ościeżnica 1 znanymi zawiasami obrotowymi 3, z których każdy ma łukową prowadnicę i przemieszczający się w niej łukowy suwak. Zawiasy umieszczone są w środkowej strefie ościeżnicy między jej odcinkami bocznymi 1, a ramą 21 skrzydła 2, przy czym dla każdego zawiasu, w obu ramach okiennych są wykonane wnęki. W ościeżnicy 1 jest wnęka 16 dla prowadnicy zawiasu, a w ramie skrzydła 2 jest wnęka dla łukowego suwaka zawiasu.
W sąsiedztwie zawiasu obrotowego 3, w drewnianych elementach odcinka bocznego 1 ościeżnicy, umieszczony jest metalowy kształtownik, będący w niniejszym przykładzie wykonania ceownikiem 4, giętym z blachy, usytuowanym wzdłuż odcinka bocznego ościeżnicy. Ścianka osłonowa 41 ceownika 4 usytuowana jest równolegle do płaszczyzny głównej ościeżnicy, w wąskiej wnęce wyfrezowanej w segmencie zewnętrznym górnym 11, w wyniku czego ścianka ta jest ukryta wewnątrz drewnianej konstrukcji. Prostopadła do niej ścianka poprzeczna 42 ceownika 4, umieszczona jest w zagłębieniu odpowiadającym grubości tej ścianki, usytuowanym w segmencie zewnętrznym gó rnym 11 oraz segmencie zewnętrznym pośrednim 12 odcinka bocznego 1 od wewnętrznej strony ościeżnicy. Ścianka mocująca 43 ceownika 4, równoległa do ścianki osłonowej 41, umieszczona jest we wnęce usytuowanej od strony wewnętrznej ościeżnicy, na styku segmentów: zewnętrznego pośredniego 12 oraz zewnętrznego dolnego 13, odcinka bocznego 1 ościeżnicy.
Ścianka poprzeczna 42 ceownika 4 przykryta jest segmentem wewnętrznym górnym 14 i częścią segmentu wewnętrznego dolnego 15 odcinka bocznego ościeżnicy, a wskutek usytuowana tej ścianki w zagłębieniu, jej powierzchnia od wewnętrznej strony ościeżnicy pozostaje na styku segmentów zewnętrznych i wewnętrznych odcinka bocznego 1 ościeżnicy. W ściance poprzecznej 42 są przelotowe prostokątne otwory 44, przez które przechodzą wypusty 17 segmentu zewnętrznego górnego 11, oraz wypusty 18 segmentu zewnętrznego pośredniego 12. Czołowe powierzchnie wypustów 17 i 18 przylegają do segmentu wewnętrznego górnego 14, a wypust 18 także częściowo do segmentu wewnętrznego dolnego 15, z którymi to segmentami wewnętrznymi czołowe powierzchnie wypustów 17 i 18 są sklejone. W ściance poprzecznej 42 ceownika są także okrągłe otwory 45 dla wkrętów 31, przytwierdzających zawias obrotowy 3 do odcinka bocznego 1 ościeżnicy.
P r z y k ł a d 2
Ościeżnica drewniana okna dachowego jest ramą składającą się z dwóch odcinków bocznych 1 oraz poprzecznie usytuowanych odcinków: górnego i dolnego. Każdy z odcinków bocznych 1 ościeżnicy sklejony jest z kilku drewnianych poskładanych wzdłużnie segmentów (jak w przykładzie pierwszym) a to: segmentu zewnętrznego górnego 11, segmentu zewnętrznego pośredniego 12 i segmentu zewnętrznego dolnego 13, a także segmentu wewnętrznego górnego 14 oraz segmentu wewnętrznego dolnego 15. Okno dachowe, którego zespołem jest ościeżnica, ma także skrzydło 2, połączone z ościeżnicą 1 zawiasami obrotowymi 3, umieszczonymi w środkowej strefie ościeżnicy między jej odcinkami bocznymi 1, a ramą 21 skrzydła 2 - identycznie jak w pierwszym przykładzie wykonania.
W sąsiedztwie zawiasu obrotowego 3, w drewnianych elementach odcinka bocznego ościeżnicy umieszczony jest metalowy kształtownik, będący w niniejszym przykładzie wykonania kątownikiem 5 giętym z blachy, usytuowanym wzdłuż odcinka bocznego 1 ościeżnicy. Ścianka osłonowa 51 kątownika 5 usytuowana jest równolegle do płaszczyzny głównej ościeżnicy, przylegając do górnej powierzchni segmentu zewnętrznego górnego 11 odcinka bocznego ościeżnicy. Prostopadła do niej ścianka poprzeczna 52 kątownika umieszczona jest w zagłębieniu odpowiadającym grubości tej ścianki, usytuowanym od strony wewnętrznej ościeżnicy, w segmencie zewnętrznym górnym 11 i segmencie zewnętrznym pośrednim 12 odcinka bocznego ościeżnicy.
Ścianka poprzeczna 52 kątownika 5 przykryta jest segmentem wewnętrznym górnym 14 i częścią segmentu wewnętrznego dolnego 15 odcinka bocznego ościeżnicy, a wskutek usytuowana tej
PL 213 345 B1 ścianki w zagłębieniu, jej powierzchnia od wewnętrznej strony ościeżnicy pozostaje na styku segmentów zewnętrznych i wewnętrznych odcinka bocznego 1 ościeżnicy. W ściance poprzecznej 52 są wycięcia 53, otwarte od strony dolnego jej brzegu, a zagłębienie dla ścianki 52 w segmentach zewnętrznych: górnym 11 i pośrednim 12, ma kształt dostosowany do tych wycięć. Przechodzące przez wycięcia 53 wystające części segmentów zewnętrznych 11 i 12 sklejone są swymi powierzchniami czołowymi z segmentami wewnętrznymi: górnym 14 i dolnym 15. W ściance poprzecznej 52 są także przelotowe prostokątne otwory 54, przez które przechodzą wypusty segmentów zewnętrznych (jak w pierwszym przykładzie wykonania) sklejone czołowymi powierzchniami z segmentami w ewnętrznymi.
Kątownik 5 przytwierdzony jest do odcinka bocznego 1 ościeżnicy wkrętami 55, przechodzącymi przez otwory 56 usytuowane w dolnej części ścianki poprzecznej 52, a także ma zaczepy 57 wbijane w drewniane segmenty ramy przy montażu kątownika. Dodatkowo kątownik przytwie rdzony jest też wkrętami 58, przechodzącymi przez otwory 59 w ściance osłonowej 51. Kątownik 5 ma także okrągłe otwory 45 dla wkrętów przytwierdzających zawias obrotowy do odcinka bocznego ościeżnicy, rozmieszczone w ściance poprzecznej 52, identycznie jak w ceowniku z pierwszego przykładu wykonania.

Claims (13)

1. Rama okienna drewniana, zwłaszcza ościeżnica, stosowana głównie w oknie dachowym, której zasadniczymi elementami składowymi są odcinki boczne tej ramy oraz odcinki poprzeczne do nich, zwykle prostopadłe, mająca na swych bocznych odcinkach zamontowane zawiasy, łączące ościeżnicę ze skrzydłem okna, otwieranym obrotowo wokół poziomej osi, umieszczone korzystnie w środkowej strefie odcinków bocznych ramy, pomiędzy ościeżnicą a ramą skrzydła, przytwierdzone do obu ram łącznikami pośrednimi, korzystnie wkrętami, znamienna tym, że w sąsiedztwie zawiasów (3) ma metalowy kształtownik (4, 5), zabezpieczający drewno przed próbami jego rozwarstwienia, a ścianka osłonowa (41, 51) tego kształtownika usytuowana jest wzdłuż odcinka bocznego ramy, bliżej zewnętrznej strony okna niż łączniki (31) mocujące zawias (3), natomiast ścianka poprzeczna (42, 52) do ścianki osłonowej kształtownika usytuowana jest od strony tej powierzchni ramy, na której zamocowany jest podzespół zawiasu.
2. Rama okienna według zastrz. 1, znamienna tym, że rama będąca ościeżnicą, ma odcinki boczne (1) złożone z kilku sklejonych segmentów usytuowanych obok siebie w przekroju poprzecznym tego odcinka ramy, przy czym co najmniej jeden segment wewnętrzny (14, 15) usytuowany jest poprzecznie do płaszczyzny głównej ościeżnicy od tej strony jej powierzchni, do której zamocowany jest podzespół zawiasu, a ścianka poprzeczna (42, 52) kształtownika umieszczona jest w zagłębieniu odpowiadającym grubości tej ścianki, usytuowanym od strony wewnętrznej w zewnętrznych segmentach (11, 12, 13) odcinka bocznego ościeżnicy, i przykryta jest segmentem wewnętrznym (14, 15) odcinka bocznego ościeżnicy.
3. Rama okienna według zastrz. 1, albo 2, znamienna tym, że ścianka osłonowa (41) kształtownika (4) umieszczona jest we wnęce w odcinku bocznym (1) ramy, dostępnej od strony tej powierzchni ramy, na której zamocowany jest podzespół zawiasu (3).
4. Rama okienna według zastrz. 1, znamienna tym, że ścianka osłonowa (51) kształtownika (5) przylega do powierzchni ramy od zewnętrznej strony okna.
5. Rama okienna według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, znamienna tym, że kształtownik jest ceownikiem, korzystnie giętym z blachy, którego ścianka mocująca usytuowana jest w większej odległości od zewnętrznej strony okna niż łączniki mocujące zawiasy.
6. Rama okienna według zastrz. 5, znamienna tym, że ścianka mocująca (43) umieszczona jest we wnęce w odcinku bocznym ramy, usytuowanej od strony tej powierzchni ramy, na której zamocowany jest podzespół zawiasu.
7. Rama okienna według zastrz. 1, albo 2, albo 3, albo 4, znamienna tym, że kształtownik jest kątownikiem (5), korzystnie giętym z blachy, którego ścianka poprzeczna (52) do ścianki osłonowej (51) przytwierdzona jest do odcinka bocznego ramy łącznikami pośrednimi, korzystnie wkrętami (55).
8. Rama okienna według zastrz. 7, znamienna tym, że kształtownik, w swej ściance poprzecznej (52) do ścianki osłonowej ma zaczepy (57) wchodzące w materiał odcinka bocznego ramy.
PL 213 345 B1
9. Rama okienna według zastrz. 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienna tym, że kształtownik (4, 5) w swej ściance poprzecznej (42, 52) do ścianki osłonowej ma przelotowe otwory, a segmenty zewnętrzne odcinka bocznego ościeżnicy w zagłębieniu mieszczącym ściankę poprzeczną kształtownika mają wypusty wchodzące do otworów w tej ściance i przylegające powierzchniami czołowymi do segmentu wewnętrznego odcinka bocznego ościeżnicy, z którym to segmentem wewnętrznym wypusty segmentów zewnętrznych są sklejone.
10. Rama okienna według zastrz. 9, znamienna tym, że w otwory (44, 54) w ściance poprzecznej (42, 52) kształtownika (4, 5) mają kształt wielokątów, korzystnie prostokątów.
11. Rama okienna według zastrz. 2, albo 3, albo 4, albo 5, albo 6, albo 7, albo 8, znamienna tym, że kształtownik (5) w swej ściance poprzecznej (52) do ścianki osłonowej (51), po stronie przeciwległej do ścianki osłonowej, ma wycięcie (53), a zagłębienie w zewnętrznych segmentach odcinka bocznego ościeżnicy mieszczące ściankę poprzeczną kształtownika ma kształt dostosow any do wycięcia w tej ściance, zaś wchodzące do wycięcia w ściance poprzecznej kształtownika wystające części segmentów zewnętrznych odcinka bocznego ościeżnicy przylegające swymi powierzchniami czołowymi do segmentu wewnętrznego odcinka bocznego ościeżnicy, z którym to segmentem są sklejone.
12. Rama okienna według zastrz. 11, znamienna tym, że wycięcie w kształtowniku jest również w ściance mocującej, będąc przedłużeniem wycięcia w ściance poprzecznej.
13. Rama okienna według zastrz. 11, albo 12, znamienna tym, że w wycięcia w ściance poprzecznej kształtownika mają kształt wielokątów, korzystnie prostokątów.
PL388530A 2009-07-13 2009-07-13 Rama okienna drewniana, zwłaszcza ościeżnica PL213345B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388530A PL213345B1 (pl) 2009-07-13 2009-07-13 Rama okienna drewniana, zwłaszcza ościeżnica

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL388530A PL213345B1 (pl) 2009-07-13 2009-07-13 Rama okienna drewniana, zwłaszcza ościeżnica

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL388530A1 PL388530A1 (pl) 2011-01-17
PL213345B1 true PL213345B1 (pl) 2013-02-28

Family

ID=43502738

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL388530A PL213345B1 (pl) 2009-07-13 2009-07-13 Rama okienna drewniana, zwłaszcza ościeżnica

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL213345B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422604A1 (pl) * 2017-08-21 2019-02-25 Okpol Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Modułowy świetlik dachowy

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
PL422604A1 (pl) * 2017-08-21 2019-02-25 Okpol Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Modułowy świetlik dachowy

Also Published As

Publication number Publication date
PL388530A1 (pl) 2011-01-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4861082A (en) Door security system
US7716884B2 (en) Shutter assembly
US11203898B2 (en) Security screen mounting system and method therefor
US5074606A (en) Door security system
US11649672B2 (en) Security screen mounting system and method therefor
PL217849B1 (pl) Rama drewniana okna, zwłaszcza dachowego
GB2457994A (en) Security device for sliding door
US10947761B2 (en) Security door hinge assembly
PL213345B1 (pl) Rama okienna drewniana, zwłaszcza ościeżnica
US11280110B1 (en) Entry door frame reinforcement assembly
EP1795690A1 (en) Crime prevention structure of steel door
US4694608A (en) Security bar system for louvered window units
PL228463B1 (pl) Okno dachowe z zawiasem o podwyzszonej odpornosci na włamanie
EP2625361A1 (en) Device in fittings for windows and doors for preventing burglary
US20080163549A1 (en) Sliding Window Assebly Having Security Pane Unit
EP2426305B1 (en) Wooden window frame
EP2990580A1 (en) Break-in protection
US20090158789A1 (en) Lockable shutter assembly
US20090160200A1 (en) Locking assembly for shutters
JP4459760B2 (ja) サッシ
US20050217182A1 (en) Method and device for buttressing a sliding door
EA020727B1 (ru) Дверь пластмассовая со стопорным устройством дверного замка, а также стопорное устройство дверного замка для нее
EP3604726B1 (de) Türumrahmung bzw. tür
US10392856B2 (en) Mullion for use with narrow stile doors
WO2009056891A1 (en) Security apparatus