PL211794B1 - Krzyżowy pas utrzymujący, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach - Google Patents

Krzyżowy pas utrzymujący, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach

Info

Publication number
PL211794B1
PL211794B1 PL380316A PL38031606A PL211794B1 PL 211794 B1 PL211794 B1 PL 211794B1 PL 380316 A PL380316 A PL 380316A PL 38031606 A PL38031606 A PL 38031606A PL 211794 B1 PL211794 B1 PL 211794B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
lock
strap
handle
threaded
cross
Prior art date
Application number
PL380316A
Other languages
English (en)
Other versions
PL380316A1 (pl
Inventor
Piotr Stasiak
Waldemar Filutowski
Original Assignee
Kujawski Edward Ramatti
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kujawski Edward Ramatti filed Critical Kujawski Edward Ramatti
Priority to PL380316A priority Critical patent/PL211794B1/pl
Publication of PL380316A1 publication Critical patent/PL380316A1/pl
Publication of PL211794B1 publication Critical patent/PL211794B1/pl

Links

Landscapes

  • Emergency Lowering Means (AREA)

Description

Przedmiotem patentu jest krzyżowy układ taśm utrzymujących ludzkie ciało, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach do przewozu dzieci w pojazdach.
Znane są i stosowane powszechnie dziecięce foteliki samochodowe wykorzystujące pasy szelkowe składające się z trzech taśm ułożonych tak, że pierwsza taśma jest połączona z lewym górnym i lewym dolnym punktem kotwiczenia, druga taś ma jest połączona z prawym górnym i prawym dolnym punktem kotwiczenia, przy czym obie taśmy są zakończone klamrami, natomiast taśma trzecia zwana taśmą kroczową jest połączona ze środkowym punktem kotwiczenia umiejscowionym w siedzisku i jest zakończona zamkiem. Poprawne ułożenie pasów szelkowych uzyskuje się poprzez zatrzaśnięcie klamer taśm pierwszej i drugiej w zamku taśmy trzeciej. Odblokowanie pasów następuje po naciśnięciu przycisku, zwalniającego klamry taśm pierwszej i drugiej. W znanych i stosowanych dziecięcych fotelikach samochodowych zamek usytuowany jest na wysokości brzucha dziecka narażając dziecko w czasie wypadku na obraż enia w okolicach krocza i brzucha.
Znany jest z treści opisu zgłoszenia do Europejskiego Urzędu Patentowego wynalazku Nr EP 1523966, układ pasów bezpieczeństwa krzyżujących się na klatce piersiowej pasażera pojazdu. Taśma skrzyżowana na klatce piersiowej pasażera przebiega od punktu mocowania dolnego prawego jako taśma piersiowa lewa do ramienia lewego, następnie jest przewleczona przez otwór przelotowy znajdujący się w elemencie pionowym przymocowanym do oparcia fotela i jako taśma piersiowa prawa przebiega od ramienia prawego w kierunku punktu mocowania dolnego lewego. Taśma biodrowa ma przebieg od punktu mocowania dolnego prawego do punktu mocowania dolnego lewego. Układ taśm jest wyposażony w dwa zamki, a długość taśmy jest regulowana.
Z brytyjskiego opisu patentowego Nr 1314321 znany jest ukł ad krzyż ują cych się na klatce piersiowej pasów bezpieczeństwa z trzecim pasem obejmującym biodra, w którym taśma mocowana jest trwale do górnych uchwytów, a długość taśmy jest regulowana.
Krzyżowy pas utrzymujący, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach, składający się z taśmy tworzącej układ krzyżujących się na klatce piersiowej taśm przytrzymujących o regulowanej długości, wyposażonych w zamki i mocowanych do uchwytów górnych trwale lub przewlekanych przez podłużne otwory w uchwytach górnych, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że taśma przytrzymująca przebiega od uchwytu górnego lewego w kierunku zamka dolnego prawego wyposażonego w zaczep i po przewleczeniu przez ten zaczep biegnie w kierunku zamka dolnego lewego wyposażonego w zaczep i po przewleczeniu przez ten zaczep biegnie do uchwytu górnego prawego, przy czym zamek dolny prawy i zamek dolny lewy są połączone z układem zwalniającym składającym się z dźwigni prawej i lewej, osi, ramienia i popychacza. Zamek dolny lewy i zamek dolny prawy są blokowane niezależnie jeden od drugiego, po włożeniu zaczepów tych zamków z przewleczoną taśmą przytrzymującą. Zamek dolny lewy i zamek dolny prawy są zwalniane jednocześnie poprzez obrót lewej lub prawej dźwigni, obrót osi, obrót ramienia i popychacza oddział ują cego na przyciski zwalniają ce zamka dolnego lewego i zamka dolnego prawego.
Krzyżowy pas utrzymujący, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że długość taśmy przytrzymującej trwale zamocowanej do uchwytu górnego lewego i do uchwytu górnego prawego jest regulowana przy pomocy regulatora długości taśmy.
Krzyżowy pas utrzymujący, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że końce taśmy przytrzymującej są przewleczone przez podłużne otwory w uchwycie górnym lewym i w uchwycie górnym prawym i zamocowane trwale na bębnach dwóch zwijaczy z blokowaniem awaryjnym.
Krzyżowy pas utrzymujący, według wynalazku, charakteryzuje się tym, że końce taśmy przytrzymującej są przewleczone przez podłużne otwory w uchwycie górnym lewym i w uchwycie górnym prawym i są zamocowane trwale na bębnie jednego zwijacza z blokowaniem awaryjnym.
Krzyżowy pas utrzymujący, według wynalazku zapewnia bezpieczne przewożenie dzieci w samochodach. Krzyżowy układ taśm piersiowych powoduje, że podczas wypadku siły działające na ciało dziecka są równomiernie rozłożone na całej klatce piersiowej. Z kolei taśmy biodrowe opasujące nogi dziecka na wysokości bioder zapobiegają wysuwaniu się bioder dziecka podczas wypadku, przy jednoczesnym zapobieganiu urazom brzucha i genitaliów dziecka. Zastosowane w systemie według wynalazku zwijacze utrzymują stałe napięcie taśm przez co zapobiegają nadmiernemu luzowaniu taśmy w czasie uż ytkowania.
PL 211 794 B1
Przedmiot wynalazku jest odtworzony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia krzyżowy pas utrzymujący w widoku perspektywicznym, fig. 2 - krzyżowy pas utrzymujący z dwoma zwijaczami, fig. 3 - krzyż owy pas utrzymujący z jednym zwijaczem.
Krzyżowy pas utrzymujący, według wynalazku składa się z korpusu 1, z zamocowanym uchwytem lewym górnym 3, od którego przebiega taśma przytrzymująca 10 w kierunku zamka dolnego prawego 9 wyposażonego w zaczep 12 i po przewleczeniu przez zaczep 12 biegnie w kierunku zamka dolnego lewego 8 wyposażonego w zaczep 13 i po przewleczeniu przez zaczep 13 biegnie do uchwytu górnego prawego 2. Zamek dolny prawy 9 i zamek dolny lewy 8 są połączone z układem zwalniającym składającym się z dźwigni 4 prawej i lewej, osi 5, ramienia 6 i popychacza 7. Zamek dolny lewy 8 i zamek dolny prawy 9 są blokowane niezależnie jeden od drugiego, po włożeniu zaczepów 12 i 13 z przewleczoną taśmą przytrzymującą 10. Zamek dolny lewy 8 i zamek dolny prawy 9 są zwalniane jednocześnie poprzez obrót lewej lub prawej dźwigni 4, obrót osi 5, obrót ramienia 6 i popychacza 7 oddziałującego na przyciski zwalniające zamka dolnego lewego 8 i zamka dolnego prawego 9.
Regulowanie długości taśmy przytrzymującej 10, według wynalazku, w odmianie wykonania, gdy taśma przytrzymująca 10 jest trwale zamocowana do uchwytu górnego lewego 3 i do uchwytu górnego prawego 2 odbywa się przy pomocy regulatora długości taśmy 14 (fig. 1).
Regulowanie długości taśmy przytrzymującej 10, według wynalazku, w odmianie wykonania, gdy końce taśmy przytrzymującej 10 są przewleczone przez podłużne otwory w uchwycie górnym lewym 3 i w uchwycie górnym prawym 2 odbywa się przy pomocy dwóch zwijaczy 11 z blokowaniem awaryjnym. Końce taśmy przytrzymującej 10 są trwale przymocowane do bębnów zwijaczy 11 (fig. 2).
Regulowanie długości taśmy przytrzymującej 10, według wynalazku, w odmianie wykonania, gdy końce taśmy przytrzymującej 10 są przewleczone przez podłużne otwory w uchwycie górnym lewym 3 i w uchwycie górnym prawym 2 odbywa się przy pomocy jednego zwijacza 15 z blokowaniem awaryjnym. Końce taśmy przytrzymującej 10 są trwale przymocowane w jednym punkcie do bębna zwijacza 15 (fig. 3).

Claims (6)

1. Krzyżowy pas utrzymujący, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach, składający się z taśmy tworzącej układ krzyżujących się na klatce piersiowej taśm przytrzymujących o regulowanej długości, wyposażonych w zamki i mocowanych do uchwytów górnych trwale lub przewlekanych przez podłużne otwory w uchwytach górnych, znamienny tym, że taśma przytrzymująca (10) przebiega od uchwytu górnego lewego (3) w kierunku zamka dolnego prawego (9) wyposażonego w zaczep (12) i po przewleczeniu przez zaczep (12) biegnie w kierunku zamka dolnego lewego (8) wyposażonego w zaczep (13) i po przewleczeniu przez zaczep (13) biegnie do uchwytu górnego prawego (2), przy czym zamek dolny prawy (9) i zamek dolny lewy (8) są połączone z układem zwalniającym składającym się z dźwigni (4) prawej i lewej, osi (5), ramienia (6) i popychacza (7).
2. Krzyżowy pas utrzymujący, według zastrz. 1, znamienny tym, że zamek dolny lewy (8) i zamek dolny prawy (9) są blokowane niezależnie jeden od drugiego, po włożeniu zaczepów (12) i (13) z przewleczoną taśmą przytrzymującą (10).
3. Krzyżowy pas utrzymujący, według zastrz. 1, znamienny tym, że zamek dolny lewy (8) i zamek dolny prawy (9) są zwalniane jednocześnie poprzez obrót lewej lub prawej dźwigni (4), obrót osi (5), obrót ramienia (6) i popychacza (7) oddziałującego na przyciski zwalniające zamka dolnego lewego (8) i zamka dolnego prawego (9).
4. Krzyżowy pas utrzymujący, według zastrz. 1, znamienny tym, że długość taśmy przytrzymującej (10) trwale zamocowanej do uchwytu górnego lewego (3) i do uchwytu górnego prawego (2) jest regulowana przy pomocy regulatora długości taśmy (14).
5. Krzyżowy pas utrzymujący, według zastrz. 1, znamienny tym, że końce taśmy przytrzymującej (10) są przewleczone przez podłużne otwory w uchwycie górnym lewym (3) i w uchwycie górnym prawym (2) i zamocowane trwale na bębnach dwóch zwijaczy (11) z blokowaniem awaryjnym.
6. Krzyżowy pas utrzymujący, według zastrz. 1, znamienny tym, że końce taśmy przytrzymującej (10) są przewleczone przez podłużne otwory w uchwycie górnym lewym (3) i w uchwycie górnym prawym (2) i są zamocowane trwale na bębnie jednego zwijacza (15) z blokowaniem awaryjnym.
PL380316A 2006-07-26 2006-07-26 Krzyżowy pas utrzymujący, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach PL211794B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380316A PL211794B1 (pl) 2006-07-26 2006-07-26 Krzyżowy pas utrzymujący, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL380316A PL211794B1 (pl) 2006-07-26 2006-07-26 Krzyżowy pas utrzymujący, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL380316A1 PL380316A1 (pl) 2008-02-04
PL211794B1 true PL211794B1 (pl) 2012-06-29

Family

ID=43027803

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL380316A PL211794B1 (pl) 2006-07-26 2006-07-26 Krzyżowy pas utrzymujący, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL211794B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11027693B2 (en) 2016-09-01 2021-06-08 Luczak Maciej Device cooperating with vehicle safety belt

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US11027693B2 (en) 2016-09-01 2021-06-08 Luczak Maciej Device cooperating with vehicle safety belt

Also Published As

Publication number Publication date
PL380316A1 (pl) 2008-02-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL211795B1 (pl) System taśm przytrzymujących, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach
EP1116633B1 (en) Seat belt restraint system
US5660445A (en) Supine position restraint harness
US5529341A (en) Restraining net for passenger vehicles
EP1918164B1 (en) Device for stepwise height adjustment of vehicle seat belt
US6637377B2 (en) Animal restraint system for vehicles
US4709966A (en) Protective device
EP1918163B1 (en) Child safety restraint
EP1927520B1 (en) Child Safety Restraint
CA2874810C (en) Apparatus for adapting a seatbelt for a child
US4759311A (en) Child safety restraining device
US20080136246A1 (en) Safety Ski Harness for Children
US9981629B2 (en) Child restraint system for use in vehicles
US7891741B2 (en) Criss-cross harness system for use with seats
US6857430B2 (en) Restraining harness
US4411473A (en) Webbing harness restraints
PL211794B1 (pl) Krzyżowy pas utrzymujący, w szczególności przeznaczony do stosowania w urządzeniach służących do przewozu dzieci w pojazdach
US20190070983A1 (en) Apparatus for adapting a seatbelt to a child
IL255869A (en) A device for restraining a passenger in a vehicle
RU75358U1 (ru) Удерживающее устройство для перевозки детей в автобусе
GB2417224A (en) Coupling device for child safety harness
WO2005025948A1 (en) Seat belt system for a vehicle
WO2022231565A1 (en) A child safety harness
GB2588782A (en) A harness
JPH0356132Y2 (pl)