PL210804B1 - Sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego (54) przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym - Google Patents

Sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego (54) przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym

Info

Publication number
PL210804B1
PL210804B1 PL379640A PL37964006A PL210804B1 PL 210804 B1 PL210804 B1 PL 210804B1 PL 379640 A PL379640 A PL 379640A PL 37964006 A PL37964006 A PL 37964006A PL 210804 B1 PL210804 B1 PL 210804B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
blade
image
technical condition
tested
gas turbine
Prior art date
Application number
PL379640A
Other languages
English (en)
Other versions
PL379640A1 (pl
Inventor
Józef Błachnio
Original Assignee
Inst Tech Wojsk Lotniczych
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Tech Wojsk Lotniczych filed Critical Inst Tech Wojsk Lotniczych
Priority to PL379640A priority Critical patent/PL210804B1/pl
Publication of PL379640A1 publication Critical patent/PL379640A1/pl
Publication of PL210804B1 publication Critical patent/PL210804B1/pl

Links

Landscapes

  • Investigating Materials By The Use Of Optical Means Adapted For Particular Applications (AREA)
  • Testing Of Devices, Machine Parts, Or Other Structures Thereof (AREA)
  • Radiation Pyrometers (AREA)

Abstract

Wynalazek rozwiązuje zagadnienie oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym i ma główne zastosowanie w diagnostyce silników turbinowych. Nową łopatkę wygrzewa się w piecu do temperatur w zakresie poniżej i powyżej temperatury jej pracy według procedury nagrzewanie, wygrzewanie i chłodzenie z piecem. Następnie dokonuje się akwizycji obrazu powierzchni tej oraz badanej łopatki oświetlonej światłem w zakresie widzialnym za pomocą matrycy CCD. W kolejnym etapie dokonuje się filtracji zakłóceń i analizy obrazu powierzchni obu łopatek w zakresie barw podstawowych oraz filtracji zakłóceń i analizy obrazu tych powierzchni w stopniach szarości określając parametry statystyczne ich histogramów. Odczytuje się wartość temperatury, jaka oddziaływała na badaną łopatkę i przyrównuje ją do wartości krytycznej temperatury pracy, wyznaczonej dla nowej łopatki, a następnie na tej podstawie przeprowadza się wnioskowanie o stanie technicznym badanej łopatki i prognozuje jej dalszą eksploatację.

Description

RZECZPOSPOLITA
POLSKA
(12) OPIS PATENTOWY (19) PL (11) 210804 (13) B1 (21) Numer zgłoszenia: 379640 (51) Int.Cl.
G01M 15/14 (2006.01) G01N 21/84 (2006.01)
(22) Data zgłoszenia: 08.05.2006 Urząd Patentowy
Rzeczypospolitej Polskiej
(54) Sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego (54) przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym
(43) Zgłoszenie ogłoszono: 12.11.2007 BUP 23/07 (73) Uprawniony z patentu: INSTYTUT TECHNICZNY WOJSK LOTNICZYCH, Warszawa, PL
(45) O udzieleniu patentu ogłoszono: 30.03.2012 WUP 03/12 (72) Twórca(y) wynalazku: JÓZEF BŁACHNIO, Warszawa, PL
PL 210 804 B1
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym. Główne zastosowanie wynalazek znajduje w diagnostyce silników turbinowych.
W procesie eksploatacji silnika turbinowego wskutek różnych czynników związanych z wadliwą pracą komór spalania, układu automatycznej regulacji temperatury gazów spalinowych przed turbiną czy układu chłodzenia łopatek turbiny, występują przypadki powstawania uszkodzeń łopatek aparatu dyszowego oraz wieńca wirnikowego. Uszkodzenia tworzą się w postaci niekorzystnych zmian mikrostruktury warstwy powierzchniowej oraz rdzennego materiału łopatek takich jak przegrzanie materiału i zmę czenie cieplne. Uszkodzenia tego typu stanowią zagroż enie bezpieczeństwa eksploatacji silnika turbinowego i stwarzają ryzyko wystąpienia wypadku.
Z patentu amerykań skiego nr US 6,205,240 znane jest urządzenie, które rzuca warstwę światła na obiekt taki jak łopatka turbiny silnika turbinowego, wywołując iluminację jego profilu, odczytywanego przez czujniki optyczne, których sygnały są porównywane za pomocą procesora z uprzednio kalibrowanymi parametrami.
Wadą znanego rozwiązania jest to, że umożliwia określenie stanu technicznego łopatki po znacznym przegrzaniu jej materiału, doprowadzającym do deformacji profilu łopatki.
Tej wady jest pozbawione rozwiązanie według wynalazku, którego istota polega na tym, że nową łopatkę wygrzewa się w piecu do temperatur w zakresie poniżej i powyżej temperatury jej pracy według procedury nagrzewanie, wygrzewanie i chłodzenie z piecem. Następnie dokonuje się akwizycji obrazu powierzchni tej oraz badanej łopatki oświetlonej światłem w zakresie widzialnym za pomocą matrycy CCD. Korzystnie kąt detekcji obrazu wynosi 90 stopni, a kąt padania promieni światła 45 stopni. W kolejnym etapie dokonuje się filtracji zakłóceń i analizy obrazu powierzchni obu łopatek w zakresie barw podstawowych - czerwonej, zielonej i niebieskiej oraz filtracji zakłóceń i analizy obrazu tych powierzchni w stopniach szarości. Parametry statystyczne histogramów barw podstawowych określa się za pomocą iloczynu wartości szczytu oraz szerokości połówkowej histogramu dla każdej z barw. Parametry statystyczne histogramów odcieni szarości okreś la się za pomocą iloczynu wartoś ci szczytu oraz szerokości połówkowej histogramu obrazu monochromatycznego. Za pomocą tak określonych, niezależnych i zupełnych parametrów diagnostycznych z analizy obrazu powierzchni badanej łopatki odczytuje się wartość temperatury, jaka na nią oddziaływała. Tę temperaturę przyrównuje do wartości krytycznej temperatury pracy, wyznaczonej dla nowej łopatki. Na tej podstawie przeprowadza się wnioskowanie o stanie technicznym badanej łopatki i prognozuje jej dalszą eksploatację.
Sposób według wynalazku zapewnia obiektywną ocenę stanu technicznego łopatki turbiny gazowej uzyskując dostępność ściśle określonych parametrów diagnostycznych.
Przykład realizacji sposobu według wynalazku
Ocenę stanu technicznego eksploatowanej łopatki turbiny gazowej poprzedza się opracowaniem nomogramu z wykorzystaniem parametrów analizy obrazu jej powierzchni, odniesionych do mikrostruktury materiału łopatki. Nową łopatkę tego samego typu wygrzewa się w piecu w zakresie temperatur poniżej i powyżej temperatury jej pracy według procedury nagrzewanie, wygrzewanie i chłodzenie z piecem. Następnie za pomocą matrycy CCD dokonuje się detekcji obrazu jej powierzchni w zakresie światła widzialnego. Kąt detekcji obrazu wynosi 90 stopni, a kąt padania promieni światła 45 stopni. W dalszej kolejności dokonuje się filtracji zakłóceń i analizy obrazu powierzchni tej łopatki w zakresie barw podstawowych - czerwonej, zielonej i niebieskiej oraz filtracji zakłóceń i analizy obrazu tej powierzchni w stopniach szarości. Parametry statystyczne histogramów barw podstawowych określa się za pomocą iloczynu wartości szczytu oraz szerokości połówkowej histogramu dla każdej z barw. Parametry statystyczne histogramów odcieni szarości okreś la się za pomocą iloczynu wartości szczytu oraz szerokości połówkowej histogramu obrazu monochromatycznego. Za pomocą tak określonych, niezależnych i zupełnych parametrów diagnostycznych oraz parametrów mikrostruktury materiału łopatki takich jak wielkość ziarna oraz ilość ziaren przypadająca na jednostkę powierzchni zgładu metalograficznego, tworzy się nomogram, którego końcową zależnością jest wykres wyżej wskazanych niezależnych i zupełnych parametrów diagnostycznych obrazu powierzchni w funkcji temperatury oddziaływującej na łopatkę. Na nomogramie tym zaznacza się wartość krytycznej temperatury pracy łopatki. Następnie dokonując akwizycji obrazu powierzchni eksploatowanej łopatki według wyżej podanych czynności wyznacza się jej niezależne i zupełne parametry diagnostyczne analogiczne do określonych w nomogramie. Za pomocą tych parametrów wyznacza się z nomogramu temperaturę
PL 210 804 B1 pracy eksploatowanej łopatki i porównując ją z wartością temperatury krytycznej określa się stan techniczny łopatki w kontekście oddziaływania na nią temperatury gazów spalinowych.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym, w którym łopatkę oświetla się, wywołując jej iluminację, znamienny tym, że nową łopatkę wygrzewa się w piecu do temperatur w zakresie poniżej i powyżej temperatury jej pracy według procedury nagrzewanie, wygrzewanie i chłodzenie z piecem, następnie dokonuje się akwizycji obrazu powierzchni tej oraz badanej łopatki oświetlonej światłem w zakresie widzialnym za pomocą matrycy CCD, w kolejnym etapie dokonuje się filtracji zakłóceń i analizy obrazu powierzchni obu łopatek w zakresie barw podstawowych oraz filtracji zakłóceń i analizy obrazu tych powierzchni w stopniach szarości określając parametry statystyczne ich histogramów, odczytuje się wartość temperatury, jaka oddziaływała na badaną łopatkę i przyrównuje ją do wartości krytycznej temperatury pracy, wyznaczonej dla nowej łopatki, a następnie na tej podstawie przeprowadza się wnioskowanie o stanie technicznym badanej łopatki i prognozuje jej dalszą eksploatację.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze kąt detekcji obrazu wynosi 90 stopni, a kąt padania promieni światła 45 stopni.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że parametry statystyczne histogramów barw podstawowych określa się za pomocą iloczynu wartości szczytu oraz szerokości połówkowej histogramu dla każdej z barw, a parametry statystyczne histogramów odcieni szarości określa się za pomocą iloczynu wartości szczytu oraz szerokości połówkowej histogramu obrazu monochromatycznego.
PL379640A 2006-05-08 2006-05-08 Sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego (54) przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym PL210804B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379640A PL210804B1 (pl) 2006-05-08 2006-05-08 Sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego (54) przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL379640A PL210804B1 (pl) 2006-05-08 2006-05-08 Sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego (54) przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL379640A1 PL379640A1 (pl) 2007-11-12
PL210804B1 true PL210804B1 (pl) 2012-03-30

Family

ID=43016957

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL379640A PL210804B1 (pl) 2006-05-08 2006-05-08 Sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego (54) przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL210804B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL379640A1 (pl) 2007-11-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8818078B2 (en) Apparatus and method for optically measuring creep
CN110603438B (zh) 激光热成像法
JP4753787B2 (ja) 蛍光分光式内部応力検査装置
US8370084B2 (en) Method for estimating physical property of ceramic, method for estimating physical property of thermal barrier coating, method for estimating remaining lifetime of thermal barrier coating, method for estimating remaining lifetime of high-temperature member, and physical property acquiring apparatus
CN105122054B (zh) 涡轮发动机部分的断裂面的分析方法
EP2362181B1 (en) An apparatus and a method of determining the prescence of an alumina layer on a surface of a component
EP3623788B1 (en) Automated distress ranking system
PL210804B1 (pl) Sposób oceny stanu technicznego łopatki turbiny gazowej na podstawie cyfrowego (54) przetwarzania obrazu powierzchni w świetle widzialnym
EP3299784A1 (en) Interpreting thermal paint
Karagiannopoulos et al. Advanced Thermal Profiling of Turbocharger Compressor Wheels Using Phosphorescence Thermal History Coatings
Kułaszka et al. The Impact of Temperature on the Surface Colour of Gas Turbine Blades Heated in the Presence of Kerosene. Aerospace 2023, 10, 375
RU2614023C1 (ru) Способ неразрушающего контроля термодеформационной обработки полуфабрикатов из двухфазных титановых сплавов на перегрев методом рентгеноструктурного анализа
Bogdan et al. Concept of computer-aided assessment of the technical condition of operated gas turbine vanes
Błachnio Analysis of technical condition assessment of gas turbine blades with non-destructive methods
Błachnio et al. A non-destructive method to assess a degree of overheating of gas turbine blades
Samoilova ROTOR BLADES OF A FREE TURBINE OF A GAS-TURBINE ENGINE: INCREASED OPERATING TIME RESEARCH
Bogdan An attempt of evaluation of overheating of gas turbine blades
Román-Román et al. Non-destructive evaluation of thermal barrier coating thickness using IR thermography in chemical removal processes
Kułaszka et al. Analysis of feasibility to assess microstructure of gas turbine blades by means of the thermographic method
Kułaszka et al. The assessment of changes in the microstructure of a gas turbine blade with a non-destructive thermographic method
Pietsch et al. The development of opto-acoustic diagnostic systems for industrial thermal processing plants
Mehrali Detection of Coating Defects in High Pressure-Temperature Turbine Blades by Image Processing
Fischer et al. Non-invasive, optical latent fingerprint acquisition from cartridge casings: A first feasibility study using a laser-scanning confocal microscope