PL210676B1 - Sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośności - Google Patents
Sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośnościInfo
- Publication number
- PL210676B1 PL210676B1 PL369946A PL36994604A PL210676B1 PL 210676 B1 PL210676 B1 PL 210676B1 PL 369946 A PL369946 A PL 369946A PL 36994604 A PL36994604 A PL 36994604A PL 210676 B1 PL210676 B1 PL 210676B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- charges
- soil
- layer
- holes
- thickness
- Prior art date
Links
Classifications
-
- E—FIXED CONSTRUCTIONS
- E02—HYDRAULIC ENGINEERING; FOUNDATIONS; SOIL SHIFTING
- E02D—FOUNDATIONS; EXCAVATIONS; EMBANKMENTS; UNDERGROUND OR UNDERWATER STRUCTURES
- E02D3/00—Improving or preserving soil or rock, e.g. preserving permafrost soil
- E02D3/02—Improving by compacting
- E02D3/10—Improving by compacting by watering, draining, de-aerating or blasting, e.g. by installing sand or wick drains
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Structural Engineering (AREA)
- Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Paleontology (AREA)
- General Engineering & Computer Science (AREA)
- Environmental & Geological Engineering (AREA)
- General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
- Mining & Mineral Resources (AREA)
- Agronomy & Crop Science (AREA)
- Civil Engineering (AREA)
- Soil Sciences (AREA)
- Investigation Of Foundation Soil And Reinforcement Of Foundation Soil By Compacting Or Drainage (AREA)
- Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)
- Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)
- Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
- Non-Metallic Protective Coatings For Printed Circuits (AREA)
- Lubricants (AREA)
- Multiple-Way Valves (AREA)
- Piles And Underground Anchors (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośności, nazywanych gruntami słabymi. Sposób stosowny jest przy budowie takich obiektów jak: autostrady, drogi, lotniska, linie kolejowe, budowle hydrotechniczne, budowle lądowe, budowle portowe.
Metody pirotechniczne wykorzystują do zagęszczania gruntu energię fali uderzeniowej powstałej przy wybuchu ładunku. Znany z polskiego opisu patentowego nr 151405 sposób zagęszczania nawodnionych gruntów niespoistych polega na stosowaniu ładunków wybuchowych o długości co najmniej grubości warstwy zagęszczonego gruntu i masie g = k x H’/2 kg/mb, gdzie H stanowi miąższość zagęszczanej warstwy gruntu a k jest empirycznym współczynnikiem zależnym od stopnia zagęszczania i uziarnienia gruntu, i dobierany jest w zakresie od 0,3 do 1,0 kg/m2. Ładunki rozmieszcza się w nieorurowanych otworach strzałowych, w co najmniej trzech warstwach równoległych do siebie. Ładunki w każdej warstwie znajdują się w wierzchołkach siatki trójkątów równobocznych, których bok odpowiada ¼ promienia efektywnego działania fali uderzeniowej. Warstwy względem siebie usytuowane są w ten sposób, ze wierzchołki trójkątów jednej warstwy są przesunięte o / długości boku trójkąta w stosunku do wierzchołków najbliższej warstwy, a odległości między warstwami są takie, że końce ładunków jednej warstwy stykają się z płaszczyzną utworzoną w połowie długości ładunków sąsiedniej warstwy. Nieorurowane otwory strzałowe o średnicy 15 do 30 cm wiercone są przy użyciu płuczki bentonitowej. Korzystne jest stosowanie ładunków wybuchowych o średnicy 5-6 cm.
Znany jest również sposób konsolidacji gruntu spoistego zalegającego pod warstwą nawodnionego gruntu niespoistego przedstawiony w polskim opisie patentowym nr 145208. Sposób ten polega na tym, że ładunki wykonane z materiału wybuchowego odpala się w trzech seriach, przy czym pierwszą serię w postaci wydłużonych ładunków wybuchowych umieszcza się w gruncie spoistym w otworach wiertniczych sięgających do gruntu nośnego. Ładunki są rozmieszczone w równych od siebie odległościach odpowiadających czterokrotnemu promieniowi efektywnego działania wybuchu ładunków, który jest zależny od masy materiału wybuchowego w ładunku. W kolejnych seriach wybuchów rozmieszczenie ładunków w planie ulega przesunięciu. Opisany sposób konsolidacji gruntu ma ograniczone zastosowanie wyłącznie do warunków zagęszczania gruntu spoistego zalegającego pod warstwą nawodnionego gruntu niespoistego.
Dla procesu technologicznego budowy istotnym jest by po wykonaniu czynności wzmacniania podłoża wystąpiła szybka konsolidacja gruntu, stanowiąca, że osiadanie w trakcie budowy zapobiegnie wystąpieniu późniejszych, przekraczających dopuszczalne osiadania od obciążeń eksploatacyjnych.
Istota sposobu wzmacniania gruntu metodą pirotechniczną według wynalazku polega na tym, że otwory strzałowe o średnicach od 0,02 do 1,5 m i głębokości do 50 m, wiercone są z płuczką wodną, iłową albo glinową oraz w rozstawieniu od 3 do 25 m dobieranym odwrotnie proporcjonalnie do miąższości warstwy. Ładunek o łącznej długości nie większej od miąższości wzmacnianej warstwy wykonuje się małymi ładunkami składowymi, które sytuowane są w odstępach od 1 do 10 m oraz z zablokowaniem dolnego końca każdego ładunku prętem o średnicy większej od otworu strzałowego. Odpalanie każdego ładunku prowadzi się od górnego do dolnego ładunku składowego, ze zwłoką od 0,05 do 10 msek. Odpalanie wykonuje się jedną serią rozpoczynając od jednego końca planu wzmacnianego podłoża, kolejno pojedynczymi lub w grupach po kilka ładunków oraz w odstępach czasowych.
W wyniku odpalania ładunków następuje liniowo postępujące w planie równomierne zagęszczanie gruntu, i jednocześnie tworzenie pali z gruntu osypującego się grawitacyjnie lub zasypywanego mechanicznie albo ręcznie w pionowe otwory powybuchowe. Pale przy kolejnych odpaleniach sąsiednich ładunków spełniają funkcje pionowych drenów, przez które następuje wypływ wody, a oddziaływania odpaleń w dalszym etapie zagęszczają nawilgocony grunt w palach.
Dla warunków gruntu nie sypkiego inaczej określanego jako spoistego, przykładowo torfowego, korzystnym jest gdy przed wierceniem otworów strzałowych na wzmacnianym podłożu wykonany zostanie nasyp z gruntu niespoistego, zwłaszcza z piasku, o grubości warstwy 0,5 do 20 m. W szczególnych warunkach geodezyjnych należy stosować nasyp o większej grubości, dochodzącej nawet korzystnie do 20 m. Przykładowo, sytuacja taka występuje przy robotach wzmocnieniowych wykonywanych z nasypu, np. pirsu naregulowanego do wody. W przypadku budowli morskich, miąższości refulatów są niejednokrotnie znacznie większe niż 20 m. Po odpaleniu grunt niespoisty wypełnia otwory powstałe po eksplozji ładunków - tworząc pale spełniające funkcje pionowych drenów.
Korzystnym jest również, gdy ładunki składowe sytuowane są w pionie za pomocą prętów dystansowych, wykonanych z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu.
PL 210 676 B1
Przedstawiony sposób według wynalazku stwarza strukturę zagęszczenia podłoża powodującą szybką konsolidację gruntu o stopniu konsolidacji Sk > 0,9 gwarantującym, że osiadania eksploatacyjne będą mniejsze od osiadań dopuszczalnych, określonych w normach budowlanych.
Pełne zrozumienie wynalazku umożliwi opis technologii wykonania dwóch przykładowych wzmocnień gruntu podłoża budowlanego.
P r z y k ł a d 1
Na terenie budowy dojazdów do nowego mostu przez rzekę wykonano wzmocnienie podłoża złożonego z torfów i namułów, których stopień plastyczności IL zawierał się w granicach od 0,60 do 0,80. Miąższość wzmacnianego podłoża wynosiła od 6 do 16 m, przy stropie warstwy słabej od 1 m p.p.t. i spągu do 16 m p.p.t. Przed wykonaniem wzmocnienia na wzmacnianym terenie wybudowano nasyp roboczy z piasku o miąższości 1,0 m, który umożliwiał ruch maszyn a także gwarantował samoczynne zapełnianie się powstałych po wybuchach otworów - co ograniczyło pracę spycharek i rę cznego zasypywania. Otwory strzał owe o ś rednicy od 0,05 m do 0,25 m i głębokości do spą gu warstwy wzmacnianej wykonano za pomocą samojezdnego urządzenia wiertnicze, wypłukując zwierciny, nazywane też jako urobek wiertniczy, czystą wodą bez użycia płuczki wiertniczej. Rozstawienia otworów wierconych według punktów przecięć siatki o oczku kwadratowym dobierano według głębokości otworu: dla miąższości wzmacnianego podłoża od 13 m do 16 m - bok kwadratu R miał wymiar 4 m, dla miąższości od 9 do 13 m - R = 6 m, a dla miąższości od 6 do 9 m - R = 8 m. Odstęp między małymi ładunkami składowymi o średnicy od 2,5 cm do 10 cm ustalany był za pomocą drewnianych prętów i był mniejszy od 2,0 m. Łączna masa ładunku dynamitu lub dynamonitu nie przekraczała 4,0 kg w ładunku. Odpalanie prowadzono w jednej serii wybuchów. Pojedynczy ładunek odpalany był od ładunku górnego po kolei do dolnego, ze zwłoką od 0,05 do 5 milisekund. Na dolnym końcu każdego ładunku osadzany był drewniany pręt o średnicy większej od średnicy otworu wiertniczego, którego zadaniem było zablokowanie dolnego końca i uniemożliwienia wypłynięcia ładunku wybuchowego z otworu wiertniczego. Ładunki odpalano po kolei, jeden po drugim rozpoczynając od jednego końca wzmacnianego podłoża. Wzmocnienie całej warstwy podłoża osiągnięto w wyniku nakładania się pojedynczych zagęszczeń następujących w odległości równej 0.75xR między ładunkami. Po okresie
4.5 miesiąca od przeprowadzonego wzmacniania uzyskano stopień konsolidacji podłoża Sk = 0,92.
P r z y k ł a d 2
Na terenie budowy autostrady wykonano wzmocnienie podłoża składającego się ze słabych glin pylastych, namułów oraz słabych piasków drobnych o stopniu plastyczności IL od 0,55 do 0,85 i stopniu zagęszczenia ID od 0,25 do 0,40. Miąższość wzmacnianego podłoża wynosiła od 5 do 6 m, przy stropie warstwy słabej od 1 do 1,5 m p.p.t. i spągu warstwy słabej od 5 do 6 m. Ładunki o średnicy od
1.5 cm do 5 cm i długości równej miąższości wzmacnianego podłoża umieszczane były w otworach wiertniczych wykonanych za pomocą stalowych żerdzi łączonych miedzy sobą zamkami typu wpust i gniazdo. Łączna masa ładunku dynamitu, dynamonitu lub amonitu nie przekraczała 2,5 kg. Pojedynczy ładunek odpalany był w ten sposób, że górny ładunek składowy uzbrojony był w zapalnik ze zwłoką 1 milisekundy, środkowy miał zapalnik ze zwłoką 3 milisekund a dolny ze zwłoką 5 milisekund. Ładunki były rozmieszczone w planie, w odległościach R = 5 m, w siatce trójkątów równobocznych i przy założeniu, że strefa wzmocnienia podłoża od osi ładunku wybuchowego wynosi 0,6 R. Odpalanie ładunków prowadzono pojedynczo. Wzmocnienie podłoża dało w wyniku - zmierzone po 21 dniach od wykonania - osiadanie średnie powierzchni terenu o wartości 0,27 cm. Późniejsze pomiary potwierdziły skuteczność wykazującą że osiadania eksploatacyjne podłoża były mniejsze od dopusz-
Claims (3)
1. Sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośności, polegający na określeniu parametrów gruntu warstwy wzmacnianej, wykonaniu nieorurowanych, pionowych otworów strzałowych rozstawionych w planie według punktów przecięć siatki o oczkach kwadratowych lub trójkąta równobocznego, doborze i przygotowaniu wydłużonych ładunków wybuchowych oraz ich odpalaniu, znamienny tym, że otwory strzałowe o średnicach 0,02 do 1,5 m i głębokości do 50 m, wiercone z płuczką wodną, iłową albo glinową wykonuje się w rozstawieniu 3 do 25 m dobieranym odwrotnie proporcjonalnie do miąższości warstwy, a ładunek o łącznej długości nie większej od miąższości wzmacnianej warstwy wykonuje się małymi ładunkami składowymi
PL 210 676 B1 sytuowanymi w odstępach od 1 do 10 m oraz z zablokowaniem dolnego końca ładunku prętem o średnicy większej od otworu strzał owego, natomiast odpalanie każdego ładunku prowadzi się ze zwłoką ładunków składowych od górnego do dolnego od 0,05 do 10 msek, jedną serią rozpoczynając od jednego końca planu wzmacnianego podłoża, kolejno pojedynczymi lub w grupach po kilka ładunków oraz w odstępach czasowych.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przed wierceniem otworów strzałowych na wzmacnianym podłożu wykonuje się nasyp z gruntu niespoistego o grubości warstwy od 0,5 do 20 m, w którym po odpaleniu wypeł niane są otwory powstał e po eksplozji ł adunków.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ładunki składowe sytuowane są w pionie w otworach strzałowych za pomocą prętów dystansowych, wykonanych z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu.
Priority Applications (8)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL369946A PL210676B1 (pl) | 2004-09-08 | 2004-09-08 | Sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośności |
DE602005004169T DE602005004169T2 (de) | 2004-09-08 | 2005-06-13 | Pyrotechnisches verfahren zur stabilisierung von untergrund mit geringer tragfähigkeit |
PCT/PL2005/000039 WO2005121457A1 (en) | 2004-09-08 | 2005-06-13 | A pyrotechnic method for the stabilisation of low bearing capacity subsoil |
PL05752697T PL1792018T3 (pl) | 2004-09-08 | 2005-06-13 | Sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośności |
RU2007112334/03A RU2370595C2 (ru) | 2004-09-08 | 2005-06-13 | Пиротехнический способ закрепления подпочвы с низкой несущей способностью |
US11/662,324 US20080003061A1 (en) | 2004-09-08 | 2005-06-13 | Pyrotechnic Method for the Stabilisation of Low Bearing Capacity Subsoil |
EP05752697A EP1792018B1 (en) | 2004-09-08 | 2005-06-13 | A pyrotechnic method for the stabilisation of low bearing capacity subsoil |
AT05752697T ATE382744T1 (de) | 2004-09-08 | 2005-06-13 | Pyrotechnisches verfahren zur stabilisierung von untergrund mit geringer tragfähigkeit |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL369946A PL210676B1 (pl) | 2004-09-08 | 2004-09-08 | Sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośności |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL369946A1 PL369946A1 (pl) | 2006-03-20 |
PL210676B1 true PL210676B1 (pl) | 2012-02-29 |
Family
ID=34972627
Family Applications (2)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL369946A PL210676B1 (pl) | 2004-09-08 | 2004-09-08 | Sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośności |
PL05752697T PL1792018T3 (pl) | 2004-09-08 | 2005-06-13 | Sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośności |
Family Applications After (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL05752697T PL1792018T3 (pl) | 2004-09-08 | 2005-06-13 | Sposób wzmacniania metodą pirotechniczną podłoży budowlanych o niskiej nośności |
Country Status (7)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US20080003061A1 (pl) |
EP (1) | EP1792018B1 (pl) |
AT (1) | ATE382744T1 (pl) |
DE (1) | DE602005004169T2 (pl) |
PL (2) | PL210676B1 (pl) |
RU (1) | RU2370595C2 (pl) |
WO (1) | WO2005121457A1 (pl) |
Families Citing this family (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US9279289B2 (en) | 2013-10-03 | 2016-03-08 | Renegade Manufacturing, LLC | Combination mud motor flow diverter and tiled bearing, and bearing assemblies including same |
DE102014107577B4 (de) * | 2014-05-28 | 2019-01-24 | BIUG Beratende Ingenieure für Umweltgeotechnik und Grundbau GmbH | Verfahren zur Stabilisierung von zur Verflüssigung neigenden Lockergesteinen |
CN109255191B (zh) * | 2018-09-20 | 2022-04-26 | 中铁第四勘察设计院集团有限公司 | 一种定量计算铁路路基堆载预压后所产生沉降量的方法 |
CN111898177B (zh) * | 2019-07-12 | 2021-03-05 | 江苏科能岩土工程有限公司 | 一种成层地基固结度的计算方法 |
Family Cites Families (12)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
US3050149A (en) * | 1957-09-26 | 1962-08-21 | Texaco Inc | Method for seismic prospecting |
US3356178A (en) * | 1965-06-29 | 1967-12-05 | Shell Oil Co | Method and apparatus for seismic exploration |
US3295445A (en) * | 1965-07-21 | 1967-01-03 | Atlas Chem Ind | Method of blasting |
US3590738A (en) * | 1967-12-07 | 1971-07-06 | Shell Oil Co | Method of shot-hole loading |
US3714895A (en) * | 1970-01-13 | 1973-02-06 | Gulf Oil Corp | Method for excavating by explosions |
US3687075A (en) * | 1970-12-11 | 1972-08-29 | Hercules Inc | Modified presplitting technique |
NL7703935A (en) * | 1977-04-12 | 1978-10-16 | Ruiter Boringen En Bemalingen | Soil compaction system - uses explosive charges and forms drainage channels round charges |
US4382410A (en) * | 1980-12-22 | 1983-05-10 | Bowling David S | Explosive blasting method and means |
NL194337C (nl) * | 1993-12-24 | 2002-01-04 | Nacap Nederland Bv | Werkwijze en installatie voor het verdichten van een bodem met behulp van springladingen. |
US6009946A (en) * | 1997-11-14 | 2000-01-04 | Exploration Products Company, Llc | Device for sealing charges in shot holes and a method for using the same |
JP4540022B2 (ja) * | 2000-08-01 | 2010-09-08 | 佐藤工業株式会社 | 発破工法を併用した地盤改良工法 |
ATE320587T1 (de) * | 2000-11-21 | 2006-04-15 | Internat Technologies Llc | Sprengen im bohrloch |
-
2004
- 2004-09-08 PL PL369946A patent/PL210676B1/pl not_active IP Right Cessation
-
2005
- 2005-06-13 DE DE602005004169T patent/DE602005004169T2/de active Active
- 2005-06-13 WO PCT/PL2005/000039 patent/WO2005121457A1/en active IP Right Grant
- 2005-06-13 RU RU2007112334/03A patent/RU2370595C2/ru active
- 2005-06-13 AT AT05752697T patent/ATE382744T1/de not_active IP Right Cessation
- 2005-06-13 PL PL05752697T patent/PL1792018T3/pl unknown
- 2005-06-13 US US11/662,324 patent/US20080003061A1/en not_active Abandoned
- 2005-06-13 EP EP05752697A patent/EP1792018B1/en active Active
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
DE602005004169D1 (de) | 2008-02-14 |
PL1792018T3 (pl) | 2008-05-30 |
RU2007112334A (ru) | 2008-10-27 |
WO2005121457A1 (en) | 2005-12-22 |
US20080003061A1 (en) | 2008-01-03 |
RU2370595C2 (ru) | 2009-10-20 |
ATE382744T1 (de) | 2008-01-15 |
DE602005004169T2 (de) | 2008-12-18 |
EP1792018B1 (en) | 2008-01-02 |
EP1792018A1 (en) | 2007-06-06 |
PL369946A1 (pl) | 2006-03-20 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Mitchell et al. | Performance of improved ground during the Loma Prieta earthquake | |
Evstatiev | Loess improvement methods | |
KR20080040730A (ko) | 물 저장 시스템 | |
Šebela et al. | The problems of constructions on karst-The examples from Slovenia | |
WO2020136664A1 (en) | Method of reducing swelling of expansive soils reinforced with granular pile | |
EP1792018B1 (en) | A pyrotechnic method for the stabilisation of low bearing capacity subsoil | |
Wagener et al. | Construction on dolomite in South Africa | |
Hodgkinson | Foundation design | |
Alamanis et al. | Improvements to loose soil | |
Kath et al. | Engineering impacts of karst: three engineering case studies in cambrian and ordovician carbonates of the valley and ridge province | |
Olyansky et al. | Features of construction of buildings and constructions on loessial the bases in Moldova | |
Wilson et al. | Earth and rockfill dams | |
RU2801237C1 (ru) | Способ защиты склона и комплект грунтовых анкеров для его осуществления | |
GB2232701A (en) | Mini-piled retaining wall and a method for its construction | |
Swart et al. | Subsurface grout barriers for ground stabilization in dolomite areas near Carletonville, South Africa | |
RU2275467C1 (ru) | Способ закрепления оползневых склонов | |
Allen et al. | Fundamentals of Building Construction | |
Dembicki et al. | Polish experience in soil improvement using explosion techniques | |
Stepanischev et al. | Using the method of vertical reinforcement for design of the soil base | |
Bosco et al. | Small diameter jacked piles to stop long lasting differential settlements on fine peaty soils | |
Bogdanova | Soil improvement by the method of microblasting | |
SU1652431A1 (ru) | Способ возведени набивной сваи | |
Glossop et al. | SOIL STABILITY PROBLEMS IN ROAD ENGINEERING. | |
PL220026B1 (pl) | Sposób elaboracji ładunku materiału wybuchowego w gruncie oraz zestaw do elaboracji ładunku materiału wybuchowego w gruncie | |
SU996620A1 (ru) | Способ упрочнени массива просадочного грунта |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20070908 |