PL210245B1 - Urządzenie do uprawy gleby - Google Patents

Urządzenie do uprawy gleby

Info

Publication number
PL210245B1
PL210245B1 PL382644A PL38264407A PL210245B1 PL 210245 B1 PL210245 B1 PL 210245B1 PL 382644 A PL382644 A PL 382644A PL 38264407 A PL38264407 A PL 38264407A PL 210245 B1 PL210245 B1 PL 210245B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shaft
gear
support frame
shafts
cultivating
Prior art date
Application number
PL382644A
Other languages
English (en)
Other versions
PL382644A1 (pl
Inventor
Jerzy Przybysławski
Original Assignee
Jerzy Przybysławski
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jerzy Przybysławski filed Critical Jerzy Przybysławski
Priority to PL382644A priority Critical patent/PL210245B1/pl
Publication of PL382644A1 publication Critical patent/PL382644A1/pl
Publication of PL210245B1 publication Critical patent/PL210245B1/pl

Links

Landscapes

  • Soil Working Implements (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do uprawy gleby znajdujące zastosowanie w rolnictwie do przedsiewnej uprawy dokonywanej po orce. Urządzenie może być stosowane zarówno po orce jesiennej, jak i wiosennej.
Z opisu patentowego PL nr 116 853 znane jest urzą dzenie do doprawiania roli zaopatrzone w ramę zawieszania sprzęganą z ciągnikiem. Do ramy zawieszania przegubowo zamocowana jest rama wahliwa, której położenie sterowane jest siłownikiem hydraulicznym. Do ramy zawieszania podwieszone jest obrotowe przednie narzędzie robocze, a do ramy wahliwej podwieszone jest obrotowe tylne narzędzie robocze. Przednie i tylne narzędzia robocze sprzężone są ze sobą poprzez przekładnię oraz wałek teleskopowo-przegubowy. Przy przetaczaniu narzędzia roboczego przedniego po podłożu powstaje w tym narzędziu wskutek oporów roboczych moment obrotowy, który podawany jest poprzez przekładnię i wałek teleskopowy na narzędzie robocze tylne obracające się z prędkością obrotową zależną od przełożenia w przekładni.
Z opisu patentowego PL nr 132 837 znany jest zespół uprawowy stosowany do rotacyjnego skrawania gleby. Zespół uprawowy wyposażony jest w korpus z dwoma wałami: głównym i wspomagającym sprzęgniętymi ze sobą poprzez przekładnię. Wał główny otrzymuje napęd poprzez przekładnię redukcyjną i przekładnię łańcuchową z ciągnika i przekazuje go poprzez przekładnię do wału wspomagającego. Na obu wałach osadzone są trwale tarcze. Do tarcz osadzonych na wale głównym zamocowane są rozłącznie noże kątowe, a do tarcz osadzonych na wale wspomagającym zamocowane są rozłącznie noże proste. Tarcze na wałach osadzone są względem siebie tak, aby przy obracaniu się wałów noże proste przechodziły pomiędzy nożami kątowymi. Przekładnia sprzęgająca oba wały jest przekładnią o regulowanym przełożeniu, umożliwiającą regulowanie prędkości wału wspomagającego od zera do wartości nie przekraczającej prędkości wału głównego. Mniejsza prędkość wału wspomagającego od prędkości wału głównego umożliwia przecinanie gleby najpierw na mniejszej głębokości przez noże proste a następnie na większej głębokości przez noże kątowe.
Z opisu patentowego PL nr 134 954 znane jest urzą dzenie do uprawy roli stosowane po orce w celu przygotowania roli pod siew. Urzą dzenie posiada ramę gł ówną maj ąc ą w przekroju podł uż nym kształt rozwartej rynienki. Rama główna połączona jest z układem zawieszenia za pomocą przegubu oraz cięgła, przy czym do przedniej części ramy głównej zamocowana jest za pośrednictwem przegubu rama środkowa, na której umieszczone są sprzężone ze sobą przekładniami elementy robocze. Zmianę położenia elementów roboczych uzyskuje się za pomocą wrzeciona. Do tylnej części ramy zamocowany jest element pozycyjny.
Niedogodnością znanych rozwiązań jest nierówna głębokość uprawy roli występująca na polach z kamieniami. Kamienie leżące na uprawianych polach powodują zmniejszenie trwałoś ci urządzeń służących do uprawy gleby doprowadzając niejednokrotnie do uszkodzeń tych urządzeń.
Istotą urządzenia do uprawy gleby według wynalazku jest wyposażenie go w ramę nośną, do której przymocowane są poprzez elementy mocujące koła jezdne oraz poprzez łączniki dwa równoległe względem siebie i sprzężone ze sobą poprzez przekładnię, stanowiące obrotowe narzędzia robocze, wały z palcami uprawowymi. Wał przedni ma średnicę większą od średnicy wału tylnego. Elementy mocujące koła jezdne współpracują z siłownikami umożliwiającymi przez zmianę odchylenia kół jezdnych względem ramy nośnej niezależną zmianę odległości zarówno przedniej, jak i tylnej części ramy nośnej względem podłoża.
Korzystnie, mocowane prostopadle do walcowej powierzchni wałów palce uprawowe zawierają mocowane obrotowo na sworzniu ramię palca zakończone pazurem oraz sprężynę dociskającą ramię palca do ogranicznika.
Korzystnie, przekładnię sprzęgającą ze sobą dwa wały stanowią łańcuch oraz dwa łańcuchowe koła zębate.
Korzystnie, każdy wał ma postać rury zamkniętej z obu stron kołnierzami i jest wyposażony w otwór zamykany korkiem spustowym.
Zaletą urządzenia do uprawy gleby według wynalazku jest możliwość regulowania wysokości zarówno przedniej, jak tylnej części ramy nośnej względem poziomu podłoża, a tym samym możliwość regulowania głębokości na jaką spulchniana jest gleba. Dociążenie wałów poprzez wlanie do wnętrza wałów odpowiedniej ilości cieczy lub wsypanie piasku zwiększa stabilność głębokości uprawy gleby. Urządzenie oznacza się dużą trwałością dzięki zastosowaniu w zespołach tworzących palce uprawowe sprężyn umożliwiających chwilowe odchylanie ramion palców przy uderzeniu w kamień lub inny
PL 210 245 B1 przedmiot stanowiący przeszkodę. Wyposażenie urządzenia w dwa, o różnej średnicy, wały z palcami obrotowymi sprawia, że urządzenie może spełniać funkcje pługa wykonującego podorywkę, kultywatora, brony talerzowej, wału Campbella, ciężkich bron, glebogryzarki. Ze względu na mniejsze opory robocze występujące przy pracy urządzeniem będącym przedmiotem wynalazku stwierdzono mniejsze zużycie paliwa w porównaniu ze zużyciem paliwa przy korzystaniu ze znanych urządzeń.
Przedmiot wynalazku pokazany jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w rzucie aksonometrycznym, fig. 2 przedstawia palec uprawowy z przodu, fig. 3 przedstawia palec uprawowy w widoku z boku.
Urządzenie do uprawy gleby ma prostokątną ramę nośną 1, do której przedniej części przytwierdzone są dwie belki transportowe 2 wyposażone na końcach w uchwyty transportowe 3. Belki transportowe 2 połączone są ze sobą łącznikami 4, 4', z których jeden 41 przymocowany jest w części środkowej belek transportowych 2, a drugi 4, z przytwierdzonym prostopadle wspornikiem 5, na ich końcach.
Wspornik 5 wyposażony jest na swoich końcach w jarzma 6, 7, z których górne 6 służy do podczepiania cięgna ciągnika, zaś do dolnego 7 przyłączony jest element mocujący 8 w postaci widełek, na którego końcu poprzez oś osadzone jest przednie koło jezdne 9.
Do elementu mocującego 8 przytwierdzone są uszy 10, pomiędzy którymi poprzez sworzeń osadzona jest tuleja 11. Do tulei 11 przytwierdzony jest siłownik 12, którego drugi koniec przytwierdzony jest do tulei osadzonej poprzez sworzeń w uszach 13 przytwierdzonych do łącznika 4 mocowanego do części środkowej belek transportowych 2.
Dla wzmocnienia konstrukcji urządzenia do górnego końca wspornika 6 przymocowane są końce dwóch belek, których drugie końce przymocowane są do bocznych belek ramy nośnej 1.
Do tylnej części ramy nośnej 1 przytwierdzone są dwie obejmy 14, w których osadzona jest oś tylnych kół 15. Na kształtowych końcach osi tylnych kół 15 poprzez elementy mocujące 81 osadzone są tylne koła jezdne 16. Do osi tylnych kół 15 przytwierdzone jest jarzmo 17 z osadzoną poprzez sworzeń tuleją 18. Do tulei 18 przytwierdzony jest siłownik 19, którego drugi koniec przytwierdzony jest do tulei osadzonej poprzez sworzeń w łączniku 20 przytwierdzonym do tylnej części ramy nośnej 1. Urządzenie posiada dwa obrotowe narzędzia robocze w postaci dwóch równoległych wałów: przedniego 21 i tylnego 21' z rozmieszczonymi na powierzchni walcowej palcami uprawowymi. Wał przedni 21 ma dwa razy większą średnicę od wału tylnego 21'.
Każdy wał 21, 21' jest rurą zamkniętą z obu stron kołnierzami 22. Do kołnierzy 22, w ich osi, przymocowane są prostopadle czopy 23 osadzone w łożyskach, których obudowy 24 przytwierdzone są do łączników 25 przymocowanych od dołu do boków ramy nośnej 1. Po jednej stronie ramy nośnej 1 na czopach 23 każdego z wałów 21, 21' osadzone są łańcuchowe koła zębate 26, 26' z nałożonym na nie łańcuchem 27. Łańcuch 27 i łańcuchowe koła zębate 26, 26' tworzą przekładnię sprzęgającą ze sobą wały 21, 211.
Prostopadle do powierzchni walcowej każdego z wałów 21 mocowane są cztery rzędy palców uprawowych. Zespół elementów tworzących palec uprawowy zawiera parę mocowanych do wału 21 uchwytów 28 wyposażonych w otwór na sworzeń 29. Na sworzniu 29, pomiędzy uchwytami 28 obrotowo zamocowane jest ramię palca 30 wyposażone na swoim końcu w pazur 31 osadzony na bolcu 32 do ramienia palca 30. Na częściach sworznia znajdujących się na zewnątrz uchwytów 28 zamocowana jest końcami sprężyna 33 w kształcie zbliżonym do litery U dociskająca swoją środkową częścią ramię palca 30 do ogranicznika 34 mocowanego do uchwytów 28.
Każdy z wałów 21, 21' wyposażony jest w otwór zamykany korkiem spustowym 35 umożliwiający dociążenie wałów 21, 21' przez wlanie do ich wnętrza cieczy albo wsypanie piasku w ilości zależnej od głębokości, na którą uprawiana ma być gleba i od spójności gleby. Zastosowane siłowniki 12, 19 umożliwiają regulowane odchylanie elementów mocujących 8, 01 koła jezdne 9, 16 względem ramy nośnej 1, a tym samym na niezależną zmianę odległości zarówno przedniej, jak i tylnej części ramy nośnej 1 względem podłoża.
W przykładzie wykonania przekładnia ma przełożenie 1:2, co oznacza, że na każdy obrót wału przedniego 21 tylny wał 21' wykonuje dwa obroty. Przy przemieszczaniu urządzenia po podłożu kolejno rzędy palców uprawowych wału przedniego 21 zagłębiają się w glebie, zaś palce uprawowe wału tylnego 21 obracając się z dwa razy większą prędkością obrotową od prędkości wału przedniego 21 spulchniają glebę.

Claims (4)

1. Urządzenie do uprawy gleby wyposażone w ramę nośną, obrotowe narzędzia robocze, przekładnię i siłowniki hydrauliczne, znamienne tym, że do ramy nośnej (1) przymocowane są poprzez elementy mocujące (8, 8) koła jezdne (9, 16) oraz poprzez łączniki (25) dwa równoległe względem siebie i sprzężone ze sobą poprzez przekładnię, stanowiące obrotowe narzędzia robocze, wały (21, 21') z palcami uprawowymi, przy czym wał przedni (21) ma średnicę większą od średnicy wału tylnego (21'), zaś elementy mocujące (8, 8) koła jezdne (9, 16) współpracują z siłownikami (15, 19) umożliwiającymi przez zmianę odchylenia kół jezdnych (9, 16) względem ramy nośnej (1) niezależną zmianę odległości zarówno przedniej, jak i tylnej części ramy nośnej (1) względem podłoża.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że mocowane prostopadle do walcowej powierzchni wałów (21, 21') palce uprawowe zawierają mocowane obrotowo na sworzniu (29) ramię palca (30) zakończone pazurem (31) oraz sprężynę (33) dociskającą ramię palca (30) do ogranicznika (34).
3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przekładnię sprzęgającą ze sobą dwa wały (21, 21') stanowią łańcuch (27) oraz dwa łańcuchowe koła zębate (26, 26').
4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że każdy wał (21, 21') ma postać rury zamkniętej z obu stron kołnierzami (22) i jest wyposażony w otwór zamykany korkiem spustowym (35).
PL382644A 2007-06-12 2007-06-12 Urządzenie do uprawy gleby PL210245B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382644A PL210245B1 (pl) 2007-06-12 2007-06-12 Urządzenie do uprawy gleby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL382644A PL210245B1 (pl) 2007-06-12 2007-06-12 Urządzenie do uprawy gleby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL382644A1 PL382644A1 (pl) 2008-12-22
PL210245B1 true PL210245B1 (pl) 2011-12-30

Family

ID=43036796

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL382644A PL210245B1 (pl) 2007-06-12 2007-06-12 Urządzenie do uprawy gleby

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL210245B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL382644A1 (pl) 2008-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3885633A (en) Soil cultivating implements or harrows
US20160037705A1 (en) Rear folding toolbar implement
US20090236108A1 (en) Agricultural Machine
US20110284253A1 (en) Disc cultivator
US9629300B2 (en) Turnbuckle adjustment for tillage implement tracking
HUE027540T2 (en) Integrated soil cultivator for gearboxes
US4058068A (en) Soil cultivating and sowing implement
EP0475480A2 (en) A soil cultivating machine
PL210245B1 (pl) Urządzenie do uprawy gleby
SE524621C2 (sv) Anordning vid jordbruksredskap
US4074765A (en) Soil cultivating implements
EP2820931B1 (fr) Machine de travail du sol avec un dispositif de réglage de la profondeur de travail perfectionné
EP1763299A1 (en) Soil tilling tine entity for soil tillage implement
EP0182432B1 (en) Soil cultivating implements
RU2532453C2 (ru) Колесная тележка полунавесного плуга
RU2779178C1 (ru) Борона пружинная
RU2374804C1 (ru) Почвообрабатывающее широкозахватное орудие
US3981366A (en) Soil cultivator
EP0305600B1 (en) A soil cultivating machine
EP0666015B1 (en) An agricultural machine
US4907652A (en) Packer harrow implement
EP0305601A1 (en) A soil cultivating machine
JP6668223B2 (ja) 対地作業機
RU16890U1 (ru) Почвообрабатывающее орудие
PL245201B1 (pl) Urządzenie do precyzyjnego usuwania chwastów, zwłaszcza w uprawach szeroko-rzędowych