PL210204B1 - Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy - Google Patents

Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy

Info

Publication number
PL210204B1
PL210204B1 PL376038A PL37603805A PL210204B1 PL 210204 B1 PL210204 B1 PL 210204B1 PL 376038 A PL376038 A PL 376038A PL 37603805 A PL37603805 A PL 37603805A PL 210204 B1 PL210204 B1 PL 210204B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
stent
lines
segment
wavy lines
transverse
Prior art date
Application number
PL376038A
Other languages
English (en)
Other versions
PL376038A1 (pl
Inventor
Romuald Będziński
Dominika Grygier
Piotr Kowalewski
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL376038A priority Critical patent/PL210204B1/pl
Publication of PL376038A1 publication Critical patent/PL376038A1/pl
Publication of PL210204B1 publication Critical patent/PL210204B1/pl

Links

Landscapes

  • Media Introduction/Drainage Providing Device (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy stosowany w medycynie, zwłaszcza w kardiologii interwencyjnej, przy leczeniu choroby niedokrwiennej serca. Interwencja polega na zastosowaniu krótkich metalowych lub polimerowych cylindrów, nazwanych stentami, które po wszczepieniu do ściany naczynia wieńcowego stanowią rusztowanie, umożliwiające utrzymanie drożności i przywrócenie prawidłowego przepływu krwi. Stent implantowany jest do naczynia przy użyciu cewnika, wprowadzanego przez tętnicę udową lub promieniową. Najczęściej zwężone miejsce poszerza się przy użyciu cewnika balonowego, a następnie uzyskany efekt utrwala się poprzez wszczepienie stentu.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 184105 stent i sposób wytwarzania stenta. Stent wykonany jest w postaci rurki udrażniającej i ma oryginalny plaski wzór z punktami łączenia, którymi łączy się boki płaskiego wzoru. Sposób polega na tym, że wzór rurki udrażniającej wycina się w płaskim kawałku metalu, w wyniku czego wytwarza się metalowy wzór, po czym metalowy wzór odkształca się tak, że doprowadza się do spotkania się przeciwległych boków ze sobą, łączy się dwa przeciwległe boki co najmniej w jednym punkcie. W zasadzie żadna część rurki udrażniającej nie wystaje do prześwitu rurki udrażniającej, kiedy rurka udrażniająca jest rozszerzana ku wewnętrznej ściance naczynia krwionośnego.
Znany jest też z polskiego opisu patentowego nr 184956 półfabrykat do wytwarzania stentu, stent uformowany z półfabrykatu oraz sposób i urządzenie do wytwarzania stentu. Rurka rozporowa stentu jest kształtowana z płaskiego arkusza metalowego, zawierającego punkty połączeniowe, za pomocą których są łączone boki arkusza. Sposób wytwarzania rurki rozporowej polega na tym, że wycina się wzór rurki rozporowej w płaskim fragmencie metalu, po czym kształtuje się rurkę, łącząc ze sobą dwa przeciwległe boki arkusza w co najmniej jednym punkcie, usytuowanym na przeciwległych bokach arkusza. Żadna część rurki rozporowej nie wystaje do wewnątrz jej prześwitu, kiedy rurka rozporowa jest rozszerzana w stronę wewnętrznej ścianki naczynia krwionośnego.
Inny znany jest z polskiego opisu patentowego nr 184769 stent ma rurkowaty korpus z wzdłużnymi prętami, połączonymi wieloczłonowymi łącznikami. Pręty uniemożliwiają skrócenie korpusu, zaś względny obrót pomiędzy łącznikami umożliwia promieniowe poszerzenie stentu. Łączniki są odkształcalne plastycznie podczas gdy są one poszerzane w celu zachowania średnicy uzyskanej w wyniku poszerzenia.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 183920 poszerzalny stent wewnątrznaczyniowy obejmuje elastyczny, rurkowaty korpus z osią wzdłużną, którego ścianka jest utworzona przez wzajemnie połączone, zamknięte komórki szkieletu, przy czym co najmniej dwie komórki przylegają do siebie w kierunku obwodowym. Materiał szkieletowy w postaci wł ókien, zdolny do przenoszenia sił ś ciskają cych w kierunku osiowym włókna, rozciąga się w sposób ciągły od jednej komórki szkieletu bezpośrednio do następnej komórki szkieletu kolejno w kierunku wzdłużnym. Stent może być poszerzony od stanu ściśniętego promieniowo do stanu o większej średnicy. W poszerzonym stanie stentu, materiał szkieletowy przenoszący naciski wielu komórkom szkieletu nadaje kształt serca lub grotu strzały, z dwoma połączonymi krótszymi bokami komórki usytuowanymi naprzeciw i połączonymi z dwoma wzajemnie zbiegającymi się dłuższymi bokami komórki.
Istota stentu, według wynalazku polega na tym, że w rurce z ciągłego materiału wykonane są wycięcia tworzące wzór linii falistych. Linie faliste usytuowane wzdłuż osi stentu stanowią linie faliste segmentu równoległego i są połączone z dwiema liniami falistymi segmentu poprzecznego, które leżą na obwodzie stentu. Ponadto linie faliste segmentu poprzecznego są połączone naprzemiennie łącznikami.
Korzystnie linie faliste segmentu poprzecznego są ułożone względem siebie równolegle.
Korzystne jest również to, że linie faliste drugiego segmentu poprzecznego są zwierciadlanym odbiciem dla linii falistych pierwszego segmentu poprzecznego.
Pomiędzy liniami falistymi segmentu równoległego i liniami falistymi segmentu poprzecznego są łagodne przejścia.
Krańcowymi segmentami stentu, korzystnie są linie faliste segmentu poprzecznego stanowiące elementy usztywniające.
Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy według wynalazku, charakteryzuje się dużą giętkością i jednocześnie dużą wytrzymałością na siły zewnętrzne, dzięki wprowadzeniu konstrukcji dwusegmentowej; przy czym segment równoległy umożliwia przeprowadzanie stentu poprzez zakręty proksymalnych
PL 210 204 B1 odcinków naczyń wieńcowych, natomiast segment poprzeczny charakteryzuje się większą sztywnością. Zastosowanie nowego stentu w naczyniach krwionośnych zmniejsza cykliczne rozciąganie ściany naczynia i redukują tworzenie się komórek mięśni gładkich, a jednocześnie cała konstrukcja stanowi rusztowanie podtrzymujące ściany naczynia wieńcowego. Dodatkowo kształt wykonanych wycięć w implancie zapewnia ł agodne przejś cie pomię dzy poszczególnymi segmentami, co zmniejsza wartości naprężeń w charakterystycznych miejscach, wydłużając jednocześnie okres eksploatacji stentu i bezpieczeństwo jego stosowania. Powtarzalność poszczególnych segmentów w całej konstrukcji oraz wzmocnione zakończenie stentu elementami sztywniejszymi i jednocześnie dłuższymi umożliwia dobre pokrycie implantem ściany naczynia i to zarówno na końcach jak i na całej jego długości. Własności biomechaniczne nowego stentu w istotny sposób wpływają zarówno na bezpieczeństwo jak i na jego skuteczność zabiegu. Rozwiązanie to w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko nawrotu zwężenia i zamknię cia tę tnicy wień cowej. Nowe stenty wykonane ze stali austenitycznej AISI 316L, są stentami rurkowymi w kształcie litery „I i tworzą typoszereg stentów o długościach od 8 mm do 20 mm, grubościach ścianek od 0,07 mm do 0,12 mm oraz o średnicach po rozprężeniu 2,25 mm, 2,5 mm, 2,75 mm i 3,0 mm. Tak małe rozmiary zapewniają dużo lepsze pokrycie implantem ściany naczynia krwionośnego, zwłaszcza przy użyciu techniki balonowej i przy zalecanym ciśnieniu 10 atm. Powierzchnia stentu po pasywacji, może być pokryta warstwą wierzchnią w postaci powłoki zol-żelowej, warstwy polimerowej napylonej plazmowo, warstwy azotków tytanu wytwarzane metodą PLD lub PVD, czy też warstwy diamentowej (DLC). Technologia uwzględnia również możliwość wprowadzenia leku hamującego proliferacje komórkową i obniżającego trombogenność.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest uwidoczniony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy, fig. 2 - charakterystyczny fragment rozwinięcia stentu wieńcowego wewnątrznaczyniowego, a fig. 3 - fragment stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy wraz z jego wzmocnionym zakończeniem elementami sztywniejszymi.
P r z y k ł a d 1
Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy jest stentem rurkowym, w kształcie litery „I”, wykonany ze stali austenitycznej AISI 316L z rurki o długości 8 mm i grubości ścianki 0,07 mm, z ciągłego materiału, w którym są wykonane wycięcia 1 tworzące wzór linii w postaci linii falistych segmentu równoległego 2 i linii falistych segmentu poprzecznego 3, połączonych naprzemiennie łącznikami 4. Linie faliste segmentu poprzecznego 3 są ułożone względem siebie równolegle, zaś linie faliste drugiego segmentu poprzecznego 3 są zwierciadlanym odbiciem dla linii falistych pierwszego segmentu poprzecznego 3 i jednocześnie linie faliste segmentu równoległego 2 są prostopadłe do linii falistych segmentu poprzecznego 3, co umożliwia pracę stentu w zakresie sprężystym zarówno w kierunku równoległym jak i promieniowym do osi stentu 5. Pomiędzy liniami falistymi 2 i 3 są łagodne przejścia 6, natomiast krańcowymi segmentami stentu są linie faliste segmentu poprzecznego 3, które stanowią elementy usztywniające 7. Tak wykonany stent rozprężany jest przy użyciu techniki balonowej, przy zalecanym ciśnieniu 10 atm a jego rozmiary zapewniają dużo lepsze pokrycie implantem ściany naczynia krwionośnego. Giętkość i wytrzymałość na siły zewnętrzne zapewnia konstrukcja dwusegmentowa, umożliwiające przeprowadzanie stentu poprzez zakręty proksymalnych odcinków naczyń wieńcowych. Ponadto kształt wycięć 1 w konstrukcji implantu zapewnia łagodne przejście 6 pomiędzy poszczególnymi segmentami 2 i 3 oraz zmniejsza wartości naprężeń w charakterystycznych miejscach, wydłużając jednocześnie okres eksploatacji stentu i bezpieczeństwo jego stosowania. Powtarzalność poszczególnych segmentów 2, 3 w całej konstrukcji oraz zakończenie stentu elementami usztywniającymi 7 i jednocześnie dłuższymi zapewnia dobre pokrycie implantem ściany naczynia i to zarówno na końcach jak i na całej jego długości.
P r z y k ł a d 2
Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy jest stentem rurkowym, wykonany jak w przykładzie pierwszym z tą różnicą, że jest wykonany z rurki o długości 20 mm i grubości ścianki 0,12 mm.

Claims (5)

1. Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy w postaci z rurki, która posiada powtarzający się segmentami symetryczny wzór wycięty na bocznej powierzchni, znamienny tym, że w rurce z ciągłego materiału są wykonane wycięcia (1) tworzące wzór linii falistych, przy czym linie faliste usytuowane wzdłuż osi stentu (5) stanowią linie faliste segmentu równoległego (2) i są połączone z dwiema liniami
PL 210 204 B1 falistymi segmentu poprzecznego (3), które leżą na obwodzie stentu, ponadto linie faliste segmentu poprzecznego (3) są połączone naprzemiennie łącznikami (4).
2. Stent, według zastrz. 1, znamienny tym, że linie faliste segmentu poprzecznego (3) są ułożone względem siebie równolegle.
3. Stent, według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że linie faliste drugiego segmentu poprzecznego (3) są zwierciadlanym odbiciem dla linii falistych pierwszego segmentu poprzecznego (3).
4. Stent, według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiędzy liniami falistymi segmentu równoległego (2) i liniami falistymi segmentu poprzecznego (3) są łagodne przejścia (6).
5. Stent, według zastrz. 1, znamienny tym, że krańcowymi segmentami stentu są linie faliste segmentu poprzecznego (3) stanowiące elementy usztywniające (7).
PL376038A 2005-07-04 2005-07-04 Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy PL210204B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376038A PL210204B1 (pl) 2005-07-04 2005-07-04 Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376038A PL210204B1 (pl) 2005-07-04 2005-07-04 Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL376038A1 PL376038A1 (pl) 2007-01-08
PL210204B1 true PL210204B1 (pl) 2011-12-30

Family

ID=40561598

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL376038A PL210204B1 (pl) 2005-07-04 2005-07-04 Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL210204B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL376038A1 (pl) 2007-01-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US20200170815A1 (en) Uniformly Expandable Stent
KR101055157B1 (ko) 보강된 혈관 보호를 위해 중첩식 핑거를 구비한 스텐트
US7722658B2 (en) Longitudinally flexible stent
US8337544B2 (en) Endoprosthesis having flexible connectors
US6709453B2 (en) Longitudinally flexible stent
KR101346382B1 (ko) 높은 피로 저항을 갖는 임플란트와, 임플란트 이송 시스템과, 이의 사용 방법
JP5259746B2 (ja) 管腔用補綴物
US7828835B2 (en) Longitudinally flexible stent
US20070299507A1 (en) Flexible Expandable Stent
KR100778020B1 (ko) 다중 약물 적재 및 보다 효과적인 약물 방출을 위한 혈관스텐트
KR20040076816A (ko) 로킹 스텐트
US20030065383A1 (en) Longitudinally flexible stent
US9675479B2 (en) Stent to be implanted within or around a hollow organ
PL210204B1 (pl) Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy
PL210205B1 (pl) Stent wieńcowy wewnątrznaczyniowy
KR20060048255A (ko) 이분기 혈관의 치료방법
AU2014201135B2 (en) Flexible stent
PL227552B1 (pl) Biodegradowalny, anizotropowy stent strukturalny

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20120704