PL209532B1 - Sposób i urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów - Google Patents

Sposób i urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów

Info

Publication number
PL209532B1
PL209532B1 PL383582A PL38358207A PL209532B1 PL 209532 B1 PL209532 B1 PL 209532B1 PL 383582 A PL383582 A PL 383582A PL 38358207 A PL38358207 A PL 38358207A PL 209532 B1 PL209532 B1 PL 209532B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
indicator
substances
activating
subassembly
gelling agent
Prior art date
Application number
PL383582A
Other languages
English (en)
Other versions
PL383582A1 (pl
Inventor
Wojciech Chrzanowski
Original Assignee
Invenview Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Invenview Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Invenview Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL383582A priority Critical patent/PL209532B1/pl
Priority to PCT/PL2008/000036 priority patent/WO2008143537A1/en
Publication of PL383582A1 publication Critical patent/PL383582A1/pl
Publication of PL209532B1 publication Critical patent/PL209532B1/pl

Links

Landscapes

  • Measuring Temperature Or Quantity Of Heat (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób i urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów.
Z opisu patentowego nr WO 0172601 A1 znane jest urzą dzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych produktów, które zbudowane jest ze zbiorniczka wewnętrznego i zbiorniczka zewnętrznego, które wypełnione są różnymi roztworami. Roztwory te w przypadku zmieszania ze sobą tworzą mieszaninę o innym kolorze. Po zamrożeniu, powstający lód powoduje pęknięcie zbiorniczka wewnętrznego, w przypadku rozmrożenia roztwory wypływające ze zbiorniczków mieszają się ze sobą, co powoduje wywołanie zabarwienia powstałej mieszaniny.
Z polskiego zgł oszenia patentowego nr P. 370 395 znany jest wskaź nik przekroczenia temperatury rozmrożenia do zamrożonych produktów spożywczych. Wskaźnik ten zbudowany jest z woreczka foliowego, w którym umieszczony jest element wskaźnikowy wykonany z zamrożonej cieczy w formie soczewki, która zabarwiona jest w dwóch kolorach. W przypadku rozmrożenia następuje roztopienie lodu i wymieszanie kolorów cieczy. Powrót do formy wyjściowej jest niemożliwy.
Sposób nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów, polegający na umieszczeniu obok zamrożonego produktu, na elemencie nośnym zespołu wskaźnikowego, zmieniającego swą barwę po rozmrożeniu, składającego się z dwóch podzespołów, przy czym podzespoły umieszcza się w taki sposób, aby w stanie sygnalizacji umożliwić im kontaktowanie się ze sobą za pośrednictwem wody, charakteryzuje się tym, że pierwszy podzespół tworzy się z mieszaniny zawierającej środek żelujący, wodę i korzystnie zawierającej substancje obniżające jej temperaturę krzepnięcia oraz substancje wskaźnikowe, które w stanie sygnalizacji są aktywowane w roztworze wodnym przez substancje aktywujące, zaś drugi podzespół tworzy się z mieszaniny zawierającej środek żelujący, wodę i korzystnie zawierającej substancje obniżające jej temperaturę krzepnięcia oraz substancje aktywujące, które w stanie sygnalizacji w roztworze wodnym aktywują substancje wskaźnikowe.
W wariancie realizacji stosuje się żel, który sporządza się z wody i środka żelującego, korzystnie z agarozy i/lub żelatyny.
W kolejnym wariancie stosuje się bezwodną mieszaninę zawierają c ą ś rodek wiążący i nanokapsułki i/lub mikrokapsułki, wypełnione wodą co najmniej w 90% objętości.
W następnym wariancie realizacji jako substancję obniżającą temperaturę krzepnięcia wody stosuje się chlorek sodu i/lub chlorek wapnia.
W wariancie innym realizacji jako substancję wskaźnikową stosuje się barwny wskaźnik chemiczny, korzystnie jednobarwny, a jako substancję aktywującą substancję wskaźnikową stosuje się bufor chemiczny.
W jeszcze innym wariancie realizacji jako barwny wskaź nik chemiczny stosuje się fenoloftaleinę, a jako bufor chemiczny stosuje się bufor fosforanowy. W kolejnym wariancie realizacji pierwszy podzespół i drugi podzespół ustawia się liniowo względem siebie i mierzy się w stanie sygnalizacji długość l strefy barwnej i z zależności l = κ I ΔΤ (τ) dT gdzie:
ΔΤ = Τ-Τ0, przy czym Τ0 oznacza górną zadaną temperaturę wskazania, w której następuje stopnienie roztworów substancji aktywujących i sygnalizacyjnych w obu podzespołach,
Τ - oznacza temperaturę wskaźnika w dowolnym momencie w stanie wskazania, κ - oznacza stałą wskaźnika, którą ustala się eksperymentalnie niezależnie dla każdego podzespołu poprzez dobór stężenia i składu żelu, określa się czas τ, w którym produkt pozostawał w temperaturze wyższej niż górna zadana temperatura.
Urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów, składające się z elementu osłonowego oraz elementu nośnego, na którym umieszczony jest zespół wskaźnikowy w postaci mediów oddzielonych od siebie w stanie czuwania, który zmienia swoją barwę po rozmrożeniu charakteryzuje się tym, że zespół wskaźnikowy umieszczony jest w pierwszym wgłębieniu oraz w drugim wgłębieniu, które wykonane są w elemencie nośnym, przy czym w pierwszym wgłębieniu umieszczona jest mieszanina zawierająca środek żelujący, wodę i korzystnie substancje obniżające jej temperaturę krzepnięcia oraz substancje wskaźPL 209 532 B1 nikowe, które w stanie sygnalizacji są aktywowane w roztworze wodnym przez substancje aktywujące, a w drugim wgłębieniu umieszczona jest mieszanina zawierająca środek żelujący, wodę i korzystnie substancje obniżające jej temperaturę krzepnięcia oraz substancje aktywujące, które w stanie sygnalizacji w roztworze wodnym aktywują substancje wskaźnikowe, przy czym pierwsze wgłębienie połączone jest kanalikiem przelotowym z drugim wgłębieniem, zaś na elemencie nośnym, korzystnie umieszczony jest element termoizolacyjny.
W wariancie realizacji wgłębienia wykonane są w postaci podłużnych liniowo względem siebie usytuowanych rowków, zaś korzystnie na elemencie nośnym umieszczone są wskaźnikowe elementy graficzne.
W przypadku zamroż enia urządzenia, struktury fizyczne, w których znajduje się immobilizowana woda, tj. nanokapsułki i/lub mikrokapsułki lub żel, ulegają zniszczeniu przez powstający lód. Od tego momentu układ znajduje się w stanie czuwania, czyli gotowości do wskazania.
Natomiast w przypadku rozmrożenia, lód topi się, a uwolniona woda tworzy połączenie pomiędzy podzespołem zawierającym substancje aktywujące i podzespołem zawierającym substancje sygnalizacyjne. Od tego momentu układ znajduje się w stanie sygnalizacji, co uwidocznione jest poprzez nieodwracalną zmianę zabarwienia zespołu wskaźnikowego.
Korzystną cechą sposobu według wynalazku w stosunku do znanego sposobu jest łatwość przeprowadzenia czynności przygotowawczych, które wszystkie mogą być wykonywane w temperaturach dodatnich.
Korzystną cechą urządzenia według wynalazku w stosunku do znanych urządzeń jest możliwość jego przygotowywania i przechowywania w temperaturach dodatnich.
Szczególnie korzystną cechą urządzenia jest również samorzutne przejście w stan czuwania. Urządzenie posiada prostą budowę i jest łatwe w stosowaniu i w przechowywaniu. Zastosowanie elementu termoizolacyjnego pozwala na sterowanie dynamiką wskazania urządzenia, możliwe jest regulowanie opóźnienia wskazania. Opóźnienie wskazań można także regulować odległością pomiędzy obydwoma podzespołami. Dzięki dodatkowi substancji zmieniających temperaturę krzepnięcia, bądź topnienia immobilizowanych roztworów, możliwa jest także budowa urządzeń wskazujących różne górne zadane temperatury, tzn. temperatury, w których następuje stopnienie roztworów substancji aktywujących i sygnalizacyjnych w obu podzespołach. W miarę dyfuzji obu reagentów do podzespołów, barwa powstaje w stopniowo narastającej strefie, co umożliwia wyskalowanie odczytu czasu przekroczenia górnej zadanej temperatury.
Wielkość wskazania, odpowiadająca długości strefy barwnej l, zależy od różnicy temperatur ΔΤ i czasu t i opisana jest w przybliżeniu wzorem:
l = κ I ΔT (τ) dT gdzie:
ΔT = T-T0, przy czym T0 oznacza górną zadaną temperaturę wskazania (np. 0°C lub -18°C), przy czym całkowanie (narost długości strefy barwnej) ustaje, gdy T < T0, co oznacza, że wtedy ΔT = 0,
T - oznacza temperaturę wskaźnika w dowolnym momencie w stanie wskazania, κ - stała wskaźnika, zależna od ustalonego składu żelu i zawartości środka żelującego, inna dla substancji aktywującej oraz wskaźnikowej.
Szybkość dyfuzji w żelach, tzn. szybkość narastania strefy barwnej zależy od wielkości przekroczenia górnej zadanej temperatury i można ją regulować składem żelu. Ponadto, wykorzystując różnicę szybkości jonów wodorotlenowych (większa) i substancji wskaźnikowej (mniejsza) w żelu o danej zawartości środka żelującego, można wykorzystać różnice w szybkości narastania strefy barwnej w obu podzespołach do stworzenia dwóch skal całkowania temperatury po czasie (krótkookresowej i długookresowej).
Wynalazek objaśniony jest bliżej w przykładach wykonania i na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia odmianę urządzenia w widoku z góry, fig. 2 przedstawia przekrój A-A z fig. 1.
P r z y k ł a d
1. Wyznaczanie stałych wskaźnika κ
Wyznaczanie stałych wskaźnika k dokonuje się z zależności l = κ I ΔT (τ) dT gdzie:
l - oznacza długość strefy barwnej,
PL 209 532 B1
ΔΤ = T-T0, przy czym T0 oznacza górną zadaną temperaturę wskazania, w której następuje stopnienie roztworów substancji aktywujących i sygnalizacyjnych w obu podzespołach,
T - oznacza temperaturę wskaźnika w dowolnym momencie w stanie wskazania, τ - oznacza czas, w którym produkt pozostawał w temperaturze wyższej niż górna zadana temperatura.
W tym celu z arkusza tworzywa sztucznego o szorstkiej powierzchni wykonuje się element nośny 1 o wymiarach 50 x 25 mm. Powierzchnię elementu nośnego 1 formuje się poprzez wytłoczenie tak, aby utworzyć dwa liniowo ustawione względem siebie wgłębienia 1a i 1b w postaci rowków. Odległość między wgłębieniami 1a i 1b wynosi 0,25 mm. Do tak utworzonego wgłębienia 1a nanosi się za pomocą grafionu mieszaninę składającą się z 10% roztworu chlorku sodowego, 1% roztworu fenoloftaleiny w alkoholu i agarozy w stanie tuż przed zakrzepnięciem o łącznej objętości 15 mm3 tworząc pierwszy podzespół 4. Do wgłębienia 1b nanosi się za pomocą grafionu mieszaninę składającą się z buforu fosforanowego o alkalicznym pH i agarozy w stanie tuż przed zakrzepnięciem o łącznej objętości 15 mm3 tworząc drugi podzespół 5, nie dopuszczając do kontaktu pomiędzy tymi podzespołami. Wzdłuż pierwszego podzespołu 4 i drugiego podzespołu 5 na powierzchni elementu nośnego 1 rysuje się element graficzny 8 w postaci skali. Pierwszy podzespół 4 i drugi podzespół 5 oraz element graficzny 8 osłania się elementem osłonowym 6, w postaci kopułki z przezroczystego, nieprzepuszczającego wody tworzywa sztucznego.
Przy założonym parametrze T0 wskaźnik poddaje się operacji zamrożenia, a następnie rozmrożenia. W trakcie rozmrożenia produktu, dochodzi do kontaktu pomiędzy pierwszym podzespołem 4 i drugim podzespołem 5 poprzez uwolnioną wodę. Powstały roztwór wodny o odczynie alkalicznym wywołuje zabarwienie fenoloftaleiny na kolor malinowy. W pierwszym podzespole następuje narastanie strefy barwnej 9. W drugim podzespole następuje narastanie strefy barwnej 10.
Następnie, mierzy się długość strefy barwnej 9 i strefy barwnej 10, powstałych w czasie T. Z powyższej zależności wyznacza się stałe wskaźnika κ.
Korzystnie, powyższe operacje wykonuje się dla kilku różnych wartości T.
2. Wykonanie wskaźnika przekroczenia górnej zadanej temperatury
Wskaźnik wykonuje się jak w p. 1. Tak wykonane urządzenie jest mocowane do opakowania zamrażanego produktu taśmą dwustronnie przylepną. Po wyjęciu z urządzenia chłodniczego produktu, który w trakcie przebywania w urządzeniu chłodniczym uległ rozmrożeniu, mierzy się długość l strefy barwnej 9 i z zależności l = k j ΔT (τ) dT gdzie:
ΔT = T-T0, przy czym T0 oznacza górną zadaną temperaturę wskazania, w której następuje stopnienie roztworów substancji aktywujących i sygnalizacyjnych w obu podzespołach,
T - oznacza temperaturę wskaźnika w dowolnym momencie w stanie wskazania, κ - oznacza stałą wskaźnika, określa się czas t, w którym produkt pozostawał w temperaturze wyższej niż górna zadana temperatura.
Występujące zabarwienie nie ulegnie zmianie po ponownym zamrożeniu. Tak wykonany wskaźnik wskazuje przekroczenie górnej zadanej temperatury zamrożonego produktu i czas, przez jaki produkt ten był rozmrożony.

Claims (8)

1. Sposób nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów, polegający na umieszczeniu obok zamrożonego produktu, na elemencie nośnym zespołu wskaźnikowego, zmieniającego swą barwę po rozmrożeniu, składającego się z dwóch podzespołów, przy czym podzespoły umieszcza się w taki sposób, aby w stanie sygnalizacji umożliwić im kontaktowanie się ze sobą za pośrednictwem wody, znamienny tym, że pierwszy podzespół tworzy się z mieszaniny zawierającej środek żelujący, wodę i korzystnie zawierającej substancje obniżające jej temperaturę krzepnięcia oraz substancje wskaźnikowe, które w stanie sygnalizacji są aktywowane w roztworze wodnym przez substancje aktywujące, zaś drugi podzespół tworzy się z mieszaniny zawierającej środek żelujący, wodę i korzystnie zawierającej substancje obniżające jej
PL 209 532 B1 temperaturę krzepnięcia oraz substancje aktywujące, które w stanie sygnalizacji w roztworze wodnym aktywują substancje wskaźnikowe.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako środek żelujący stosuje się agarozę i/lub żelatynę.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako substancję obniżającą temperaturę krzepnięcia mieszaniny stosuje się chlorek sodu i/lub chlorek wapnia.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako substancję wskaźnikową stosuje się barwny wskaźnik chemiczny, korzystnie jednobarwny, a jako substancję aktywującą substancję wskaźnikową stosuje się bufor chemiczny.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że jako barwny wskaźnik chemiczny stosuje się fenoloftaleinę, a jako bufor chemiczny stosuje się bufor fosforanowy.
6. Sposób według zastrz. 1 albo 2, albo 3, albo 4, albo 5, znamienny tym, że pierwszy podzespół (4) i drugi podzespół (5) ustawia się liniowo względem siebie i mierzy się w stanie sygnalizacji długość l strefy barwnej (9, 10) i z zależności l = κ I ΔΤ (τ) dT gdzie:
ΔT = T-T0, przy czym T0 oznacza górną zadaną temperaturę wskazania, w której następuje stopnienie roztworów substancji aktywujących i sygnalizacyjnych w obu podzespołach, T oznacza temperaturę wskaźnika w dowolnym momencie w stanie wskazania, κ - oznacza stałą wskaźnika, którą ustala się eksperymentalnie niezależnie dla każdego podzespołu poprzez dobór stężenia i składu żelu, określa się czas τ, w którym produkt pozostawał w temperaturze wyższej niż górna zadana temperatura.
7. Urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów, składające się z elementu osłonowego oraz elementu nośnego, na którym umieszczony jest zespół wskaźnikowy w postaci mediów oddzielonych od siebie w stanie czuwania, który zmienia swoją barwę po rozmrożeniu, znamienne tym, że zespół wskaźnikowy umieszczony jest w pierwszym wgłębieniu (1a) oraz w drugim wgłębieniu (1b), które wykonane są w elemencie nośnym (1), przy czym w pierwszym wgłębieniu (1a) umieszczona jest mieszanina zawierająca środek żelujący, wodę i korzystnie substancje obniżające jej temperaturę krzepnięcia oraz substancje wskaźnikowe, które w stanie sygnalizacji są aktywowane w roztworze wodnym przez substancje aktywujące, a w drugim wgłębieniu (1 b) umieszczona jest mieszanina zawierająca środek żelujący, wodę i korzystnie substancje obniżające jej temperaturę krzepnięcia oraz substancje aktywujące, które w stanie sygnalizacji w roztworze wodnym aktywują substancje wskaźnikowe, przy czym pierwsze wgłębienie (1a) połączone jest kanalikiem przelotowym (7) z drugim wgłębieniem (1b), zaś na elemencie nośnym (1) korzystnie umieszczony jest element termoizolacyjny (2).
8. Urządzenie według zastrz. 7, znamienne tym, że pierwsze wgłębienie (1a) i drugie wgłębienie (1 b) wykonane są w postaci podłużnych, liniowo względem siebie usytuowanych rowków, zaś na elemencie nośnym (1) umieszczone są wskaźnikowe elementy graficzne (8).
PL383582A 2007-05-17 2007-10-22 Sposób i urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów PL209532B1 (pl)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383582A PL209532B1 (pl) 2007-10-22 2007-10-22 Sposób i urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów
PCT/PL2008/000036 WO2008143537A1 (en) 2007-05-17 2008-05-16 Method and device for an irreversible indication of exceeding a set maximum temperature of frozen objects especially products

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL383582A PL209532B1 (pl) 2007-10-22 2007-10-22 Sposób i urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL383582A1 PL383582A1 (pl) 2009-04-27
PL209532B1 true PL209532B1 (pl) 2011-09-30

Family

ID=42985894

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL383582A PL209532B1 (pl) 2007-05-17 2007-10-22 Sposób i urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL209532B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL383582A1 (pl) 2009-04-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1095340A (en) Freeze-thaw indicator with a liquid-filled frangible ampul
US5215378A (en) Dual temperature indicator
US4163427A (en) Freeze-thaw indicator apparatus
US3055759A (en) Temperature indicators
CN100474178C (zh) 时间指示器及其制造方法
CN1554016B (zh) 状态变化指示器
US3414415A (en) Thaw indicator
US4457252A (en) Critical temperature indicator
EP2641070B1 (en) Lower threshold temperature indicator device
EP2697617B1 (en) Time-temperature indicator system i
US4038873A (en) Temperature monitor and indicator
US8957780B2 (en) System for remotely monitoring changes in condition
GB1332410A (en) Device for indicating that a refrigerated objects has undergone rewarming
KR20140035906A (ko) 시간-온도 표시기 시스템
CN108884380A (zh) 蓄热材料组合物及其应用
PL209532B1 (pl) Sposób i urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów
US7475653B2 (en) Sealed-system critical temperature indicator
AU2006324303A1 (en) Freeze indicating device
ES267379U (es) &#34;indicador irreversible de descongelacion a temperatura que se requiera&#34;.
WO1984001826A1 (en) Temperature/time limit indicator
EP3377866B1 (en) Temperature indicator for the indication of temperature fluctuations of items
PL214426B1 (pl) Urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów, zwłaszcza produktów
US3082624A (en) Condition responsive devices
PL215241B1 (pl) Urządzenie do nieodwracalnego wskazania przekroczenia górnej zadanej temperatury zamrożonych obiektów zwłaszcza produktów
WO2002000552A2 (en) Water-filter lifetime indicator