PL209381B1 - Przyrząd do odprowadzania moczu - Google Patents

Przyrząd do odprowadzania moczu

Info

Publication number
PL209381B1
PL209381B1 PL365726A PL36572604A PL209381B1 PL 209381 B1 PL209381 B1 PL 209381B1 PL 365726 A PL365726 A PL 365726A PL 36572604 A PL36572604 A PL 36572604A PL 209381 B1 PL209381 B1 PL 209381B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
catheter
flexible
fastening element
urine
collar
Prior art date
Application number
PL365726A
Other languages
English (en)
Other versions
PL365726A1 (pl
Inventor
Aleksy Żurek
Zygmunt Dobrowolski
Original Assignee
Zygmunt Dobrowolski
Aleksy Żurek
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zygmunt Dobrowolski, Aleksy Żurek filed Critical Zygmunt Dobrowolski
Priority to PL365726A priority Critical patent/PL209381B1/pl
Publication of PL365726A1 publication Critical patent/PL365726A1/pl
Priority to SI200431712T priority patent/SI1570819T1/sl
Priority to PT04077823T priority patent/PT1570819E/pt
Priority to DE602004032305T priority patent/DE602004032305D1/de
Priority to EP04077823A priority patent/EP1570819B1/en
Priority to ES04077823T priority patent/ES2364930T3/es
Priority to AT04077823T priority patent/ATE506043T1/de
Priority to PL04077823T priority patent/PL1570819T3/pl
Priority to DK04077823.5T priority patent/DK1570819T3/da
Publication of PL209381B1 publication Critical patent/PL209381B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61FFILTERS IMPLANTABLE INTO BLOOD VESSELS; PROSTHESES; DEVICES PROVIDING PATENCY TO, OR PREVENTING COLLAPSING OF, TUBULAR STRUCTURES OF THE BODY, e.g. STENTS; ORTHOPAEDIC, NURSING OR CONTRACEPTIVE DEVICES; FOMENTATION; TREATMENT OR PROTECTION OF EYES OR EARS; BANDAGES, DRESSINGS OR ABSORBENT PADS; FIRST-AID KITS
    • A61F5/00Orthopaedic methods or devices for non-surgical treatment of bones or joints; Nursing devices; Anti-rape devices
    • A61F5/44Devices worn by the patient for reception of urine, faeces, catamenial or other discharge; Portable urination aids; Colostomy devices
    • A61F5/451Genital or anal receptacles
    • A61F5/453Genital or anal receptacles for collecting urine or other discharge from male member

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Nursing (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Orthopedic Medicine & Surgery (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Heart & Thoracic Surgery (AREA)
  • Vascular Medicine (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Reproductive Health (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Physical Water Treatments (AREA)
  • Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
  • Saccharide Compounds (AREA)
  • Media Introduction/Drainage Providing Device (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Feeding, Discharge, Calcimining, Fusing, And Gas-Generation Devices (AREA)
  • Gas-Filled Discharge Tubes (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do odprowadzania moczu, przeznaczony do użytkowania przez mężczyzn, którzy z różnych przyczyn chorobowych, urazów, zabiegów operacyjnych nie mają możliwości panowania nad czynnością oddawania moczu. Wówczas mocz wydalany jest w sposób ciągły.
Znane są cewniki wewnętrzne, wprowadzane do cewki moczowej, które nie doprowadzają do kontaktu skóry z moczem, a tym samym jej podrażnienia, jednakże pozostaje problem infekcji wewnętrznych, które z cewki moczowej przenoszą się na pęcherz i nerki. Infekcje takie są trudne w leczeniu i groźne dla osób w podeszłym wieku, obarczonych częstokroć innymi schorzeniami. Ponadto samo zakładanie cewnika jest trudne, czasochłonne i nieprzyjemne.
Innym powszechnie stosowanym rozwiązaniem są cewniki zewnętrzne zakładane na prącie, których końcówka połączona jest cienką, elastyczną rurką ze zbiornikiem na mocz w postaci worka mocowanego do nogi chorego. Zbiornik ma zaopatrzony w zaworek króciec, służący do okresowego opróżniania go. Cewnik ma postać prezerwatywy, która przy oddawaniu moczu lub ruchu chorego często zsuwa się z prącia, powodując nieużyteczność rozwiązania.
Dla usunięcia tej wady cewnik zamocowuje się do prącia lub do ciała w jego okolicy za pomocą kleju lub przylepców, co nie jest połączeniem pewnym, a ponadto powoduje podrażnienia skóry, odparzenia i rany.
Istotną wadą tego przyrządu jest obciążenie prącia przewodem odprowadzającym mocz, co po pewnym czasie wywołuje ból prącia, a następnie jąder.
Przechodzenie z pozycji leżącej lub siedzącej do pozycji stojącej w momencie oddawania moczu, powoduje powstanie bańki powietrznej, która powstrzymuje przez chwilkę odpływ moczu, a w efekcie zamakanie prącia, odklejanie cewnika i zsuwanie go z pr ą cia. Natomiast przy niekontrolowanych zmianach pozycji chorego w czasie snu dochodzi do ściągnięcia cewnika przez przewód odprowadzający mocz.
Opisaną niedogodność usuwa częściowo wzór użytkowy przedstawiony w polskim opisie ochronnym nr 42016. Zestaw dla mężczyzn nietrzymających moczu składa się z pasa umieszczonego na filcowej pelocie, połączonego guzikami z uchami walcowego krążka, mającego obwodowy rowek. Na krążek nałożona jest prezerwatywa, przytrzymywana w miejscu rowka zabezpieczeniem z jednym zaczepem. Krążek ma niesymetrycznie umieszczone na obwodzie cztery ucha, za pomocą których mocowany jest do pasa i do nóg taśmami udowymi. Na końcu prezerwatywy jest otwór, w którym umieszczony jest nieelastyczny łącznik mający kielichowe poszerzenie odchylone od tulejki pod kątem od 0 do 45°. Na łącznik nasunięty jest koniec przewodu rurowego, którego drugi koniec nasunięty jest na końcówkę zbiornika moczu, który jest wielokątem co najmniej dziewięciobocznym. Ma on dwie komory utworzone przez pionową zgrzeinę o długości większej od połowy długości całego pojemnika. Pojemnik ma u dołu króciec wypływowy zamykany zatyczką.
Wadą opisanego rozwiązania są twarde, nieelastyczne elementy, które usztywniają zestaw i uwierają chorego. Pozostaje również niedogodność wynikająca z postaci cewnika, którym jest wiotka prezerwatywa.
Znany jest również z polskiego opisu ochronnego nr Ru 48648 pas do zbierania moczu u mężczyzn. Składa się on z pasa biodrowego, z którym połączone są elastyczne szelki, które z kolei połączone są cewnikiem mającym część sztywną w kształcie stożka ściętego, wygiętego wzdłuż jego osi i pokrytego od zewną trz elastyczn ą powł oką . Cz ęść sztywna przechodzi w nasadkę z otworem zakoń czoną gwintem, za pomocą którego przykręcona jest rurka moczowa, której drugi koniec połączony jest ze zbiornikiem moczu, przymocowanym szelkami do goleni chorego. Dolna część zbiornika, wraz z rurką wylewową zakończoną zaworem jest zagięta o 180° ku górze.
Wadą przedstawionego powyżej przyrządu jest sztywny cewnik, który jest niewygodny i uwiera chorego.
Wspólną wadą wszystkich znanych przyrządów jest centralnie usytuowany w cewniku zewnętrznym otwór odpływowy moczu nie pozwalający na całkowity odpływ moczu do zbiornika, co powoduje długotrwałe zawilgocenie prącia, a w konsekwencji zmiany chorobowe i dyskomfort chorego. Nie rozwiązana jest również sprawa tworzenia bańki powietrznej utrudniającej odpływ moczu.
Stosowanie znanych cewników w postaci prezerwatywy powoduje również inne dolegliwości, jak na przykład wsysanie napletka w przewód odpływowy, co tamuje swobodny odpływ moczu do
PL 209 381 B1 zbiornika, a po dłuższym okresie martwicę napletka, czemu sprzyja stałe zawilgocenie prącia i napletka moczem.
Opis patentowy US 6635037B1 przedstawia urządzenie dla mężczyzn nietrzymających moczu, składające się z części nośnej i cewnika w postaci prezerwatywy, połączonej górnym końcem z elementem podpierającym, zamocowanym rozłącznie do ciała chorego elementami nośnymi. Element podpierający ma kształt w przybliżeniu stożka ściętego z wewnętrznym otworem przelotowym. Większa podstawa elementu podpierającego przylega do części łonowej mężczyzny, a mniejsza podstawa połączona jest otworem z cewnikiem uformowanym w kształt prącia. Cewnik składa się z trzonu odpowiadającemu korpusowi prącia, gruszkowatego poszerzenia odpowiadającego żołędzi prącia i rurkowej końcówki, do przyłączenia przewodu rurowego moczowego.
Element nośny składa się z pasa i systemu regulowanych pasków, mających konwencjonalne elementy łączące i regulujące, którymi mogą być: taśmy, haczyki, rzepy, guziki lub zatrzaski.
Opis patentowy WO 02/094126A ujawnia rozwiązanie dotyczące worka na płyny ustrojowe wydalane przez organizm człowieka. Ma ono worek zewnętrzny wielokrotnego użytku, w którym umieszczony jest wewnętrzny worek jednokrotnego użytku, zawierający odpowiednią ilość środka hydrofilowego, korzystnie o właściwościach antybakteryjnych lub antyseptycznych. Do worka wewnętrznego wprowadzana jest z zewnątrz, od góry rurka, którą spływa płyn ustrojowy. Rurka poza workiem ma zawór trójdrogowy, który umożliwia lub zamyka przepływ płynu ustrojowego, a także umożliwia pobranie próbek płynu ustrojowego.
Rozwiązaniami według wynalazków są trzy przyrządy do odprowadzania moczu, służące temu samemu celowi, podobnie zbudowane, mocowane i używane.
Tylko ze względów redakcyjnych, dla uporządkowania i ułatwienia zrozumienia opisu, używa się określeń wynalazek pierwszy, wynalazek drugi i wynalazek trzeci, co wyznacza jedynie porządek ich przedstawienia.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że zakładany na prącie cewnik zewnętrzny ma postać elastycznego, a zarazem miękkiego króćca wygiętego kolankowo w górnej części pod kątem α od 80 do 140° lub zasklepionego u góry, z otworem bocznym, obwiedzionym elastycznym i miękkim zarazem kołnierzem, połączonym rozłącznie lub nierozłącznie z elementem lub elementami mocującymi.
Cewnik ma budowę samonośną, to znaczy zachowuje nadany kształt nie dopasowując się ściśle do kształtu prącia, jak to jest w przypadku cewników mających postać prezerwatywy o takiej samej lub zbliżonej grubości ścianki.
Cewnik jest w dolnej części zasklepiony i ma wyprowadzony, połączony szczelnie elastyczny przewód rurowy moczowy, połączony ze zbiornikiem moczu, z którego wyprowadzony jest dodatkowy przewód rurowy odpowietrzający.
Korzystnie otwór boczny połączony jest pierścieniem z kołnierzem, który ma co najmniej dwa wypusty.
Korzystnie kołnierz i/lub jego wypusty mają elementy łącznikowe jak pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy. Korzystnie taśmowy element mocujący ma z jednego lub dwóch końców elementy łącznikowe jak pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy.
Korzystnie element mocujący ma postać płata materiału nasuniętego otworem na cewnik.
Istota rozwiązania według drugiego wynalazku polega na tym, że zakładany na prącie cewnik ma postać elastycznego, a zarazem miękkiego króćca wygiętego kolankowo w górnej części pod kątem α od 80 do 140° lub zasklepionego u góry z otworem bocznym obwiedzionym elastycznym kołnierzem, połączonym rozłącznie lub nierozłącznie z elementem lub elementami mocującymi.
Cewnik ma budowę samonośną, to znaczy zachowuje on nadany kształt, nie dopasowując się ściśle do kształtu prącia, jak to jest w przypadku cewników mających postać prezerwatywy o takiej samej lub zbliżonej grubości ścianki. Wymiary wewnętrzne cewnika są nieco większe od wymiarów prącia.
Cewnik w dolnej części jest zasklepiony i ma wyprowadzone, połączone szczelnie elastyczne przewody rurowe moczowe w liczbie od dwóch do czterech, połączone szczelnie drugimi końcami ze zbiornikiem moczu.
Korzystnie otwór boczny połączony jest pierścieniem z kołnierzem, który ma co najmniej dwa wypusty.
PL 209 381 B1
Korzystnie kołnierz i/lub jego wypusty mają elementy łącznikowe jak pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy. Służą one do połączenia elementów mocujących.
Korzystnie taśmowy element mocujący ma z jednego lub dwóch końców elementy łącznikowe jak pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy.
Korzystnie element mocujący ma postać płata materiału nasuniętego otworem na cewnik.
Istota rozwiązania według trzeciego wynalazku polega na tym, że zakładany na prącie cewnik ma postać elastycznego, a zarazem miękkiego króćca wygiętego kolankowo w górnej części pod kątem α od 80 do 140° lub zasklepionego u góry z otworem bocznym obwiedzionym elastycznym i miękkim zarazem kołnierzem, połączonym rozłącznie lub nierozłącznie z elementem lub elementami mocującymi.
Cewnik ma budowę samonośną, to znaczy zachowuje nadany kształt, nie dopasowując się ściśle do kształtu prącia, jak to ma miejsce w przypadku cewników mających postać prezerwatywy o takiej samej lub zbliżonej grubości ścianki. Wymiary wewnętrzne cewnika są nieco wię ksze od wymiarów prącia.
Cewnik w dolnej części jest zasklepiony i ma wyprowadzone, połączone szczelnie przewody rurowe moczowe w liczbie od dwóch lub trzech, które następnie połączone są w jeden przewód, którego koniec połączony jest szczelnie ze zbiornikiem moczu.
Korzystnie otwór boczny połączony jest pierścieniem z kołnierzem, który ma co najmniej dwa wypusty.
Korzystnie kołnierz i/lub jego wypusty mają elementy łącznikowe jak pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy.
Korzystnie taśmowy element mocujący ma z jednego lub dwóch końców elementy łącznikowe jak pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy.
Korzystnie element mocujący ma postać płata materiału nasuniętego otworem na cewnik.
Podstawową zaletą przedstawionych powyżej rozwiązań jest luźny, elastyczny, samonośnej budowie cewnik zapewniający całkowity i stały dostęp powietrza do prącia oraz układ odprowadzania moczu do zbiornika moczu, umożliwiający dobry spływ moczu bez jego cofania na skutek wytwarzanej w dotychczasowych rozwiązaniach bańki powietrznej. W pierwszym wynalazku służy temu przewód odpowietrzający, a w drugim i trzecim wynalazku co najmniej jeden z przewodów rurowych moczowych, nieodprowadzających w danej chwili moczu. Kilka przewodów rurowych moczowych, podłączonych w odstępach do końcówki cewnika umożliwia dobre odprowadzenie moczu w pozycji leżącej i to w dowolnym ukł adzie, co z kolei sprzyja wypoczynkowi i niezakł óconemu snowi chorego.
Istotną zaletą jest również odmienny od dotychczasowych sposób mocowania cewnika do ciała, pozwalający uniknąć mechanicznego obciążania prącia oraz odparzeń i odczynów alergicznych skóry.
Rozwiązania według wynalazków zilustrowane są przykładami wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia widok z boku przyrządu według wynalazku pierwszego, fig. 2 - widok cewnika 1, od strony otworu bocznego 2, z górnym fragmentem przewodu rurowego moczowego 5 - według wynalazku pierwszego, fig. 3 - widok z boku przyrządu - według wynalazku drugiego, fig. 4 - widok cewnika 1 od strony otworu bocznego 2 z górnym fragmentem przewodów rurowych moczowych 5 według wynalazku drugiego, fig. 5 - widok z boku przyrządu - według wynalazku trzeciego, fig. 6 widok cewnika 1 od strony otworu bocznego 2 z górnym fragmentem dwóch przewodów rurowych moczowych 5, połączonych następnie w jeden przewód rurowy moczowy 5 - według wynalazku trzeciego, fig. 7 - widok od strony zewnętrznej kołnierza 3 cewnika 1 takiego samego dla rozwiązań według wynalazku pierwszego, drugiego i trzeciego - opisanego w przykładzie I, fig. 8 - widok od strony zewnętrznej kołnierza 3 cewnika 1 takiego samego dla rozwiązania według wynalazku pierwszego, drugiego i trzeciego - opisanego w przykładzie II, fig. 9 - widok taśmowego elementu mocującego 9 z elementami łącznikowymi 10 na obydwu koń cach, dla rozwiązania wedł ug wynalazku pierwszego, drugiego i trzeciego - opisanego w przykładzie I.
P r z y k ł a d I
Przyrząd według wynalazku pierwszego ma cewnik 1 w postaci elastycznego zasklepionego w części górnej króć ca o wymiarach nieco wię kszych od prącia w stanie niewzbudzonym. Cewnik 1 ma budowę samonośną, to znaczy ma ten sam kształt przed i po nałożeniu na prącie, a kąt jego wygięcia α = 110°. Ścianki jego wykonane są z materiału elastycznego a zarazem miękkiego i mają gruPL 209 381 B1 bość od 0,5 do 2 mm. W bezpośredniej bliskości górnej, zasklepionej końcówki cewnik 1 ma boczny otwór 2 o kształcie zbliżonym do owalu, którego krótsza oś jest nieco większa od średnicy prącia w stanie niewzbudzonym. Otwór 2 obwiedziony jest elastycznym i miękkim koł nierzem 4, zbliż onym kształtem do owalu, o powierzchni znacznie większej od powierzchni otworu 2. Cewnik 1 w dolnej części zwęża się tulejkowo i połączony jest nierozłącznie i szczelnie z elastycznym przewodem rurowym moczowym 5 o małej średnicy, który z kolei połączony jest szczelnie ze zbiornikiem moczu 7, mającym w dolnej części otwór spustowy zamykany zaworkiem. Ze zbiornika moczu 7 obok przewodu rurowego moczowego 5 wyprowadzony jest elastyczny przewód rurowy odpowietrzający 6 o średnicy znacznie mniejszej od średnicy przewodu rurowego moczowego 5. Przewód rurowy odpowietrzający 6 połączony jest wzdłużnie z przewodem rurowym moczowym 5 i kończy się wylotem otwartym na odcinku około 1/3 jego długości.
Kołnierz 4 ma w czterech umownych narożach elementy łącznikowe 10 w postaci elementu zaczepowego, szczelinowego otworu, otworka o małej średnicy, przez który przewleczona jest pętelka i naklejonego małego elementu rzepowego. Z kołnierzem 4 połączone są, za pomocą jego i własnych elementów łącznikowych 10, elementy mocujące 9 w postaci tasiemek. Na końcach elementów mocujących 9 są elementy łącznikowe 10 w postaci elementu zaciskowego i elementu rzepowego do połączenia z elementem rzepowym kołnierza 4. Koniec jednego z taśmowych elementów mocujących 9 przewleczony jest przez szczelinowy otwór kołnierza 4 i połączony z elementem mocującym 9 elementem łącznikowym 10 w postaci zacisku.
Przyrząd według wynalazku przeznaczony jest w zasadzie dla chorego chodzącego. Po nałożeniu cewnika 1 na prącie, mocuje się go elementami mocującymi 9 do ciała, przewód rurowy moczowy 5 i przewód rurowy odpowietrzający 6 umieszcza wzdłuż jednej z nóg, a zbiornik moczu 7 mocuje opaskami do łydki. Przewód rurowy odpowietrzający 6 umożliwia odprowadzenie powietrza ze zbiornika moczu 7 i zapobiega w ten sposób bulgotaniu i cofaniu go przez przewód rurowy moczowy 5.
P r z y k ł a d II
Przyrząd według wynalazku drugiego ma cewnik 1 w postaci elastycznego i zarazem miękkiego króćca o wymiarach nieco większych od prącia w stanie niewzbudzonym. Cewnik 1 ma budowę samonośną, to znaczy ma ten sam kształt przed i po nałożeniu na prącie. Ścianki jego wykonane są z materiału średnio elastycznego, a równocześnie miękkiego i mają grubość od 0,5 do 2 mm. Cewnik 1 wykształcony jest kolankowato pod kątem α = 90° z utworzeniem w górnej części krótkiego pierścienia 3 wokół bocznego otworu 2 o kształ cie zbliż onym do koł a o ś rednicy nieco wię kszej od ś rednicy prącia w stanie niewzbudzonym. Pier ś cień 3 zakoń czony jest elastycznym koł nierzem 4, zbliż onym kształ tem do prostokąta, którego krótsze, poziome boki wykształcone są łukowato. W miejscach przejścia boków prostych w łukowate, kołnierz 4 ma dla szerszej ilustracji różnie wykształcone wypusty 8 z elementami łącznikowymi 10 w postaci zatrzasku, krótkiego paska zakończonego sprzączką, krótkiego paska zakończonego klamerką, elementu rzepowego. Z kołnierzem 4 połączone są, za pomocą jego i odpowiadających im własnych elementów łącznikowych 10, elementy mocujące 9 w postaci elastycznych taśm połączonych z ciałem chorego.
Cewnik 1 w dolnej części jest zasklepiony i połączony szczelnie z wyprowadzonymi trzema cienkimi, elastycznymi przewodami rurowymi moczowymi 5, których końce połączone są szczelnie ze zbiornikiem moczu 7. Wyloty końców przewodów rurowych moczowych 5 rozmieszczone są w dolnej części cewnika 1 w pewnej odległości od siebie w narożach umownego trójkąta. Przewody rurowe moczowe 5 są na swej długości połączone z sobą, co przeciwdziała zaplątaniu w nie drugiej nogi chorego w czasie leżenia.
Przyrząd według wynalazku przeznaczony jest w zasadzie dla chorego leżącego. Po nałożeniu cewnika 1 na prącie, mocuje się go elementami mocującymi 9 do ciała chorego, a przewody rurowe moczowe 5 i zbiornik moczu 7 przywiązuje do nogi chorego lub wyprowadza poza łóżko. Rozmieszczenie końców przewodów rurowych moczowych 5 w narożach trójkąta cewnika 1 powoduje, że jeden lub dwa z nich - w zależności od pozycji chorego - odprowadzają wydalany mocz, a pozostały lub pozostałe pełnią rolę przewodu rurowego odpowietrzającego.
P r z y k ł a d III
Przyrząd według wynalazku trzeciego ma cewnik 1 w postaci elastycznego i zarazem miękkiego króćca o wymiarach nieco większych od prącia w stanie niewzbudzonym. Cewnik 1 ma budowę samonośną, to znaczy ma ten sam kształt przed i po nałożeniu na prącie, a kąt jego wygięcia α = 90°. Ścianki jego wykonane są z materiału średnio elastycznego, a równocześnie miękkiego i mają grubość od 0,8 do 2,2 mm. Górny koniec cewnika 1 jest zasklepiony i poniżej niego jest boczny kołowy
PL 209 381 B1 otwór 2 o średnicy nieco większej od średnicy prącia. Otwór 2 obwiedziony jest krótkim pierścieniem 3 zakończonym elastycznym, a zarazem miękkim kołnierzem 4 o znacznie większych wymiarach i kształcie prostokąta o zaokrąglonych naroż ach.
Cewnik 1 w dolnej części jest zasklepiony i połączony szczelnie z wyprowadzonymi w dół dwoma cienkimi, elastycznymi przewodami rurowymi moczowymi 5, które poniżej około połowy długości połączone są w jeden przewód rurowy moczowy 5, połączony z kolei szczelnie ze zbiornikiem moczu 7.
Cewnik 1 połączony jest z ciałem chorego płatowym elementem mocującym 9 nie pokazanym na rysunku.
Przedstawione w powyższym przykładzie rozwiązanie według wynalazku trzeciego jest rozwiązaniem uniwersalnym, przeznaczonym zarówno do użytkowania przez chorego leżącego, jak i chodzącego.

Claims (24)

1. Przyrząd do odprowadzania moczu, mający zakładany na prącie, mocowany rozłącznie elementami mocującymi do ciała zewnętrzny cewnik, połączony cienkim i elastycznym przewodem rurowym ze zbiornikiem moczu, znamienny tym, że cewnik (1) ma postać elastycznego, a zarazem miękkiego, o budowie samonośnej, zachowującej nadany kształt zarówno przed, jak i po nałożeniu go na prącie, króćca wygiętego kolankowo w górnej części pod kątem α od 80 do 140° lub zasklepionego u góry, z otworem bocznym (2) zakończonym elastycznym i miękkim zarazem kołnierzem (3), połączonym rozłącznie lub nierozłącznie z elementem lub elementami mocującymi (9), a ponadto cewnik (1) jest w dolnej części zasklepiony i ma wyprowadzony, połączony szczelnie, elastyczny przewód rurowy moczowy (5), połączony z kolei ze zbiornikiem moczu (7), z którego wyprowadzony jest dodatkowy przewód rurowy odpowietrzający (6).
2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że otwór boczny (2) połączony jest z kołnierzem (4) krótkim pierścieniem (3).
3. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierz (4) ma wypusty (8), korzystnie co najmniej dwa.
4. Przyrząd według zastrz. 1 lub 3, znamienny tym, że kołnierz (4) i/lub jego wypusty (8) mają elementy łącznikowe (10) do połączenia elementów mocujących (9).
5. Przyrząd według zastrz. 4, znamienny tym, że elementem łącznikowym (10) jest pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy.
6. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że taśmowy element mocujący (9) ma korzystnie z jednego lub dwóch końców elementy łącznikowe (10).
7. Przyrząd według zastrz. 6, znamienny tym, że elementem łącznikowym (10) jest pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy.
8. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że na cewnik (1) nasunięty jest otworem płatowy element mocujący (9).
9. Przyrząd do odprowadzania moczu, mający zakładany na prącie, mocowany rozłącznie elementami mocującymi do ciała zewnętrzny cewnik, połączony cienkim i elastycznym przewodem rurowym ze zbiornikiem moczu, znamienny tym, że cewnik (1) ma postać elastycznego, a zarazem miękkiego, o budowie samonośnej, zachowującej nadany kształt zarówno przed, jak i po nałożeniu go na prącie, króćca wygiętego kolankowo w górnej części pod kątem od 80 do 140° lub zasklepionego u góry, z otworem bocznym (2) zakoń czonym elastycznym i mię kkim zarazem kołnierzem (4), połączonym rozłącznie lub nierozłącznie z elementem lub elementami mocującymi (9), a ponadto cewnik (1) jest w dolnej części zasklepiony i ma wyprowadzone, połączone z kolei szczelnie elastyczne przewody rurowe moczowe (5), w liczbie od dwóch do czterech, połączone szczelnie ze zbiornikiem moczu (7).
10. Przyrząd według zastrz. 9, znamienny tym, że otwór boczny (2) połączony jest z kołnierzem (4) krótkim pierścieniem (3).
11. Przyrząd według zastrz. 9, znamienny tym, że kołnierz (4) ma wypusty (8), korzystnie co najmniej dwa.
12. Przyrząd według zastrz. 9 lub 11, znamienny tym, że kołnierz (4) i/lub jego wypusty (8) mają elementy łącznikowe (10) do połączenia elementów mocujących (9).
PL 209 381 B1
13. Przyrząd według zastrz.12, znamienny tym, że elementem łącznikowym (10) jest pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy lub element zaczepowy, element zatrzaskowy.
14. Przyrząd według zastrz. 9, znamienny tym, że taśmowy element mocujący (9) ma korzystnie z jednego lub dwóch końców elementy łącznikowe (10).
15. Przyrząd według zastrz. 14, znamienny tym, że elementem łącznikowym (10) jest klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, pętelka, element zatrzaskowy.
16. Przyrząd według zastrz. 9 znamienny tym, że na cewnik (1) nasunięty jest otworem płatowy element mocujący (9).
17. Przyrząd do odprowadzania moczu, mający zakładany na prącie, mocowany rozłącznie elementami mocującymi do ciała zewnętrzny cewnik, połączony cienkim i elastycznym przewodem rurowym ze zbiornikiem moczu, znamienny tym, że cewnik (1) ma postać elastycznego, a zarazem miękkiego, o budowie samonośnej zachowującej nadany kształt zarówno przed, jak i po nałożeniu go na prącie, króćca, wygiętego kolankowo w górnej części pod kątem α od 80 do 140° lub zasklepionego u góry, z otworem bocznym (2) zakończonym elastycznym i miękkim zarazem kołnierzem (3), połączonym rozłącznie lub nierozłącznie z elementem lub elementami mocującymi (9), a ponadto cewnik (1) jest w dolnej części zasklepiony i ma wyprowadzone, połączone szczelnie dwa lub trzy elastyczne przewody rurowe moczowe (5), które poniżej połączone są w jeden elastyczny przewód rurowy moczowy (5), połączony z kolei szczelnie ze zbiornikiem moczu (7).
18. Przyrząd według zastrz. 17, znamienny tym, że otwór boczny (2) połączony jest z kołnierzem (4) krótkim pierścieniem (3).
19. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że kołnierz (4) ma wypusty (8), korzystnie co najmniej dwa.
20. Przyrząd według zastrz. 17 lub 19, znamienny tym, że kołnierz (4) i/lub jego wypusty (8) mają elementy łącznikowe (10) do połączenia elementów mocujących (9).
21. Przyrząd według zastrz. 20, znamienny tym, że elementem łącznikowym (10) jest pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy.
22. Przyrząd według zastrz. 17, znamienny tym, że taśmowy element mocujący (9) ma korzystnie z jednego lub dwóch końców elementy łącznikowe (10).
23. Przyrząd według zastrz. 22, znamienny tym, że elementem łącznikowym (10) jest pętelka, klamerka, element rzepowy, element zaciskowy, element zaczepowy, element zatrzaskowy.
24. Przyrząd według zastrz. 17, znamienny tym, że na cewnik (1) nasunięty jest otworem płatowy element mocujący (9).
PL365726A 2004-03-01 2004-03-01 Przyrząd do odprowadzania moczu PL209381B1 (pl)

Priority Applications (9)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL365726A PL209381B1 (pl) 2004-03-01 2004-03-01 Przyrząd do odprowadzania moczu
SI200431712T SI1570819T1 (sl) 2004-03-01 2004-10-14 Naprava za odvajanje urina
PT04077823T PT1570819E (pt) 2004-03-01 2004-10-14 Dispositivo para a drenagem de urina
DE602004032305T DE602004032305D1 (de) 2004-03-01 2004-10-14 Harnableitvorrichtung
EP04077823A EP1570819B1 (en) 2004-03-01 2004-10-14 Urine drainage device
ES04077823T ES2364930T3 (es) 2004-03-01 2004-10-14 Dispositivo de drenaje de orina.
AT04077823T ATE506043T1 (de) 2004-03-01 2004-10-14 Harnableitvorrichtung
PL04077823T PL1570819T3 (pl) 2004-03-01 2004-10-14 Przyrząd do odprowadzania moczu
DK04077823.5T DK1570819T3 (da) 2004-03-01 2004-10-14 Anordning til udtømning af urin

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL365726A PL209381B1 (pl) 2004-03-01 2004-03-01 Przyrząd do odprowadzania moczu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL365726A1 PL365726A1 (pl) 2004-08-23
PL209381B1 true PL209381B1 (pl) 2011-08-31

Family

ID=33129383

Family Applications (2)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL365726A PL209381B1 (pl) 2004-03-01 2004-03-01 Przyrząd do odprowadzania moczu
PL04077823T PL1570819T3 (pl) 2004-03-01 2004-10-14 Przyrząd do odprowadzania moczu

Family Applications After (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL04077823T PL1570819T3 (pl) 2004-03-01 2004-10-14 Przyrząd do odprowadzania moczu

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP1570819B1 (pl)
AT (1) ATE506043T1 (pl)
DE (1) DE602004032305D1 (pl)
DK (1) DK1570819T3 (pl)
ES (1) ES2364930T3 (pl)
PL (2) PL209381B1 (pl)
PT (1) PT1570819E (pl)
SI (1) SI1570819T1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2009009832A1 (en) * 2007-07-17 2009-01-22 Goulter, Barbara A condom catheter with detachable drainable reservoir
CN101347363B (zh) * 2007-07-20 2012-07-04 李广成 男用防脱落防反流尿袋
US10226377B2 (en) 2015-12-10 2019-03-12 Venkata Buddharaju Condom catheter

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5013308A (en) * 1990-08-20 1991-05-07 Mark Sullivan External male catheter
US6113582A (en) * 1999-03-04 2000-09-05 Dwork; Paul Male urinary incontinence device
US6635037B1 (en) * 2000-12-29 2003-10-21 Patricia A. Bennett Male urinary incontinence device
WO2002094126A1 (en) 2001-05-22 2002-11-28 Marius Jordaan Drainage bag
USD647046S1 (en) 2011-06-01 2011-10-18 Tsai Jen Lo Tire sidewall

Also Published As

Publication number Publication date
DE602004032305D1 (de) 2011-06-01
PL365726A1 (pl) 2004-08-23
ATE506043T1 (de) 2011-05-15
PT1570819E (pt) 2011-07-25
SI1570819T1 (sl) 2011-09-30
DK1570819T3 (da) 2011-08-01
ES2364930T3 (es) 2011-09-16
EP1570819A1 (en) 2005-09-07
EP1570819B1 (en) 2011-04-20
PL1570819T3 (pl) 2011-09-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11426303B2 (en) Devices and methods for urine collection
US20200179156A1 (en) Urinary incontinence device
US10449083B2 (en) Incontinence collection device and related methods
US20080183157A1 (en) D. A. W. (Non-Invasive) Catheters
US4673401A (en) Male incontinence device
US7160277B2 (en) Male urinary incontinence sheath having gel adhesive and elastic securement tape
ES2241592T3 (es) Apertura continente para la ostomia.
US7658730B2 (en) Adult male disposable incontinence system for disposable underwear
US5087252A (en) Urinary catheter for human males
US6248096B1 (en) Male urinary incontinence device having expandable flutes
US20150359660A1 (en) Hydro-block air vent female external catheter and method of use
US5267988A (en) Non-invasive female urine collection device
US9254218B2 (en) External urinary catheter system
EP2759282A1 (en) Urine-collection device for male use
WO1996000096A1 (en) External urinary receptacle
CN113692262A (zh) 用于与导管一起使用的吸收装置
US20050101923A1 (en) Male urinary incontinence sheath
US4013077A (en) Collecting device
PL209381B1 (pl) Przyrząd do odprowadzania moczu
US3661156A (en) Urinary drainage device
US8192410B2 (en) Control device for surgical stoma
CN217366256U (zh) 一种用于尿失禁女性患者的接尿装置
WO2023095113A1 (en) Female external urinary catheter
CN220256608U (zh) 一种泌尿外科临床导尿装置
JP3049606U (ja) 男性用尿取り補助おむつ