PL208984B1 - Sposób i komora paleniskowa kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem - Google Patents

Sposób i komora paleniskowa kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem

Info

Publication number
PL208984B1
PL208984B1 PL373775A PL37377505A PL208984B1 PL 208984 B1 PL208984 B1 PL 208984B1 PL 373775 A PL373775 A PL 373775A PL 37377505 A PL37377505 A PL 37377505A PL 208984 B1 PL208984 B1 PL 208984B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
combustion
dust
biomass
funnel
Prior art date
Application number
PL373775A
Other languages
English (en)
Other versions
PL373775A1 (pl
Inventor
Maciej Ostap
Tadeusz Ekiert
Original Assignee
Energiawir Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Energiawir Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Energiawir Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority to PL373775A priority Critical patent/PL208984B1/pl
Publication of PL373775A1 publication Critical patent/PL373775A1/pl
Publication of PL208984B1 publication Critical patent/PL208984B1/pl

Links

Landscapes

  • Combustion Of Fluid Fuel (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i komora paleniskowa kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem, znajdujące zastosowanie w energetyce ciepłowniczej opartej na alternatywnych paliwach odnawialnych.
Spalanie biomasy lub jej współspalanie z węglem w klasycznych komorach paleniskowych kotła energetycznego jest poprzedzone procesem przygotowania paliwa polegającym na rozdrobnieniu biomasy i węgla w młynach energetycznych lub specjalnych liniach technologicznych a następnie na nawęglaniu biomasy. Stosowane w ciepłownictwie procesy przygotowawcze paliwa nie zapewniają zbliżonego poziomu rozdrobnienia składników mieszaniny biomasa-węgiel. W praktyce występuje przemiał węgla na poziomie 200 μ a przemiał biomasy na poziomie 2-5 mm, co prowadzi do występowania znacznych różnic w czasach spalania mieszaniny biomasa-węgiel w klasycznej komorze spalania zapewniającej przebywanie cząstek paliwa w strefie spalania przez czas około 1 sek. - a w konsekwencji do niedopalenia biomasy i powstawania dużej ilości odpadów paleniskowych. Ponadto strefa spalania klasycznej komory paleniskowej kotła energetycznego posiada ograniczone możliwości przyjęcia masy paliwa w postaci biomasa-węgiel z powodu jej 35%-wego wzrostu objętości, spowodowanego małą gęstością biomasy.
Opisane niedogodności doprowadziły do szukania rozwiązań, które zapewniłyby do zwiększenie udziału biomasy w mieszaninie paliwowej biomasa-węgiel i jednocześnie eliminowały drogie ekonomiczne procesy przygotowawcze polegające, na rozdrobnieniu biomasy i jej nawęglaniu. Dodatkowo, niska temperatura samozapłonu biomasy, skierowała poszukiwanie rozwiązania problemu współspalania biomasy z paliwem węglowym na wirowe komory paleniskowe do niskotemperaturowego spalania pyłu węglowego.
Znane są różne rozwiązania wirowych paleniskowych komór przeznaczonych do spalania drobnozmielonego węgla w szczególności pyłu węglowego, które różnią się między sobą sposobami wywoływania zawirowania przestrzennego spalonego pyłu węglowego i doprowadzonego powietrza na przykład wywołanego urządzeniami zewnętrznymi jak opisano w polskim opisie patentowym PL 180167 lub wytworzonego w procesie niskotemperaturowego spalania mieszaniny pyłowo-powietrznej opisanego w polskim opisie patentowym nr 170075, gdzie niskotemperaturowe zawirowanie przestrzenne spalanej mieszaniny pyłowo-powietrznej powstaje dzięki usytuowaniu w narożach pionowych ścian bocznych komory, palników mieszaniny pyłowo-powietrznej o wylotach skierowanych tangencjonalnie w dół komory oraz dysz powietrza w leju komory, o wylotach skierowanych w górę komory paleniskowej. Zgodność kierunku wypływu mieszaniny pyłowo-powietrznej z palników tangencjonalnych i powietrza z dysz w leju komory skierowanego w górę komory zapewnia powstanie wiru przestrzennego powietrza i mieszaniny pyłowo-powietrznej.
Jak opisano w polskim opisie zgłoszeniowym PL 326412 dodatkowe umieszczenie na pionowych ścianach komory palników mieszaniny pyłowo-powietrznej na różnych poziomach wysokości ścian o zróżnicowanych kątach osi wypływu rosnących w dół komory oraz wyposażeniu leja komory w urządzenie dolnego nadmuchu powietrza zapewnia wyodrębnienie w komorze wirowej do niskotemperaturowego spalania pyłu węglowego dwu stref spalania, różniących się odrębnym usytuowaniem, temperaturą i czasem przebywania w nich spalanych cząstek, strefy dopalania usytuowanej w górnej części komory o temperaturach od 1200° do 1500° oraz strefy wirowej usytuowanej w leju komory o wydłużonym czasie spalania i niskich temperaturach od 600° do 900°. Dotychczasowe podejmowane przez specjalistów z dziedziny ciepłownictwa energetycznego próby wykorzystania komór paleniskowych do niskotemperaturowego współspalania pyłu węglowego i biomasy okazały się w praktyce bezskuteczne, natomiast wzmocniona została tendencja pogłębiania procesu przeróbki biomasy, aż do fazy uzyskania czynnika gazowego w postaci spalin z biomasy, co przedstawia polski opis patentowy nr 203792, pt. Sposób i instalacja wprowadzania gorących spalin z przedpaleniska spalającego biomasę do wirowej komory kotła pyłowego, w którym entalpia spalin z uzyskanych ze spalonej biomasy jest przekazywana do układu wodno-parowego kotła energetycznego. Spaliny z biomasy uzyskuje się przez spalenie biomasy w usytuowanym poza kotł em energetycznym specjalnym przedpalenisku rusztowym schodkowym i dopalającym a następnie przewodem zewnętrznym doprowadza się je do otworów wlotowych w kotle, wspomagając przepływ spalin strumienicą lub wentylatorem w zależności od odległości przedpaleniska od kotła pyłowego. Spaliny z biomasy o temperaturze około 850°C wprowadza się do wirowej komory na pył węglowy wyposażonej w palniki strumieniowe i dysze dopalające, dyszami spalin rozmieszczonymi w leju lub na ścianach komory i ukierunPL 208 984 B1 kowanymi tak, aby nastąpiło maksymalne przekazanie ciepła z doprowadzonych do komory paleniskowej spalin, do układu wodno -parowego kotła energetycznego.
Wadą opisanego rozwiązania jest prowadzenie osobnego procesu spalania biomasy, wymagającego budowy przedpaleniska, co wskazuje na znaczną komplikację techniczną związana z prowadzeniem dwu osobnych procesów osobno spalania biomasy i osobno spalania pyłu węglowego, powodujących wzrost kosztów ekonomicznych będących przeszkodą w eksploatacji rozwiązania.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu i konstrukcji komory paleniskowej do współspalania biomasy z pyłem węglowym niewymagających procesu przetwarzania biomasy przed wprowadzeniem jej do paleniska kotła energetycznego.
Istota sposobu współspalania biomasy z węglem w komorze paleniskowej kotła energetycznego, w którym przez podanie z różnego poziomu wysokości pionowych ścian komory wirowej, strumieni mieszaniny pyłowo-powietrznej skierowanych tangencjonalnie w dół komory o kątach wypływu strumieni mieszaniny pyłowo-powietrznej rosnących w dół komory, oraz jednoczesne podanie powietrza dolnego nadmuchu z dołu leja w górę komory, wytwarza się proces niskotemperaturowego spalania, mieszaniny pyłowo-powietrznej z wyodrębnioną w przestrzeni komory spalania, strefą dopalania wysokotemperaturową, usytuowaną w górnej części komory i wirową strefą niskotemperaturową usytuowaną w leju komory według wynalazku polega na tym, że do wytworzonej w wyniku wielokrotnej recyrkulacji spalin i powietrza dolnego nadmuchu strefy wirowej niskotemperaturowej, usytuowanej w leju komory paleniskowej, wprowadza się korzystnie do dolnych warstw strefy wirowej jednocześ nie z dwu stron leja komory przy pomocy strug powietrza wzajemnie przeciwległych, skierowanych w dół komory, gruboziarnistą biomasę, poddając ją wypaleniu w strefie wirowej.
Istota komory paleniskowej kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem wykorzystująca konstrukcję niskotemperaturowej wirowej komory paleniskowej, której pionowe ściany są wyposażone w tangencjonalne palniki mieszaniny pyłowo-powietrznej umieszczone na różnych poziomach wysokości ścian pionowych komory, których osie wypływu tworzą z prostopadłą ściany pionowej kąty o wartościach rosnących w dół komory a której lej posiada urządzenie dolnego nadmuchu powietrza skierowane wylotem w górę komory paleniskowej, według wynalazku polega na tym, że w odległ o ś ci wynoszą cej 0,15 do 0,20 szerokoś ci komory paleniskowej liczonej od najniż ej usytuowanego palnika mieszaniny pyłowo-powietrznej na ostatnim n-tym poziomie wysokości ścian pionowych komory, są zainstalowane na przeciwległych ścianach leja komory dysze-palniki biomasy pochylone wylotami w dół komory, których oś wypływu tworzy z prostopadłą do pionowych ścian komory, kąt o wartości zbliżonej w granicach plus/minus 5° do wartości kąta, jaki tworzy prostopadła do ściany pionowej komory z osią wypływu najniżej położonego palnika mieszaniny pyłowo-powietrznej usytuowanego na n-tym poziomie wysokości ściany pionowej komory.
Zaletą sposobu i komory do współspalania biomasy z węglem w kotłach energetycznych jest według wynalazku wyeliminowanie procesu przygotowawczego rozdrobnienia i suszenia biomasy, wymagającego zaangażowania dużych środków technicznych i ekonomicznych. Istotny jest również aspekt bezpieczeństwa spalania biomasy, który zapewnia wynalazek. Biomasa wprowadzana jest bezpośrednio do wytworzonej wcześniej strefy wirowej o niskiej temperaturze, w atmosferze doprowadzanego do leja komory, zimnego powietrza dolnego nadmuchu, co dodatkowo obniża niebezpieczeństwo samozapłonu biomasy mogące prowadzić do uszkodzenia kotła energetycznego.
Wynalazek został uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku przedstawiającym przekrój pionowy niskotemperaturowej komory paleniskowej kotła energetycznego do współspalania biomasy z mieszaniną pyłowo-powietrzną.
Według wynalazku sposób współspalania biomasy z węglem polega na wytworzeniu w wirowej komorze paleniskowej do spalania pyłu węglowego procesu niskotemperaturowego spalania mieszaniny pyłowo-powietrznej polegającego na podaniu z różnych poziomów wysokości ścian pionowych strug mieszaniny pyłowo-powietrznej skierowanych w dół do centrum komory K o kątach zróżnicowanych rosnących w dół komory K przy jednoczesnym podaniu powietrza dolnego nadmuchu z l eja w górę komory K w wyniku, czego wskutek wielokrotnej recyrkulacji spalin i powietrza powstają w przestrzeni komory dwie strefy zawirowania charakteryzujące się rożnymi temperaturami i różnym czasem przebywania spalanych cząstek paliwa. Strefa dopalająca D wysokotemperaturowa, usytuowana w górnej części komory paleniskowej K o temperaturach od 1200°C do 1500°C i krótkim czasie przybywania spalonych cząstek paliwa oraz strefa wirowa W niskotemperaturowa, usytuowana w leju SB komory K o temperaturach od 600°C do 900°C i dłuższym czasie spalania. Według wynalazku do dolnych warstw strefy wirowej W wprowadza się jednocześnie z obu stron leja SB komory K przy
PL 208 984 B1 pomocy strug powietrza wzajemnie przeciwległych, skierowanych w dół komory K, gruboziarnistą biomasę o rozdrobnieniu od 20 do 40 mm i wilgotności 50% pozostawiając ją przez okres 3 sek. w strefie wirowej W do odparowania i wypalenia samoistnego.
W znanej wirowej komorze paleniskowej K do niskotemperaturowego spalania pyłu węglowego przykładowo w kotle OP-140 z lejem SB zastosowano jak pokazano na rysunku, trzy poziomy rozmieszczenia palników podstawowych mieszaniny pyłowo-powietrznej PPi, PP2, PP3. wzdłuż ścian pionowych SP. Palniki podstawowe mieszaniny pyłowo-powietrznej PP^ PP2, PP3 posiadają wyloty skierowane tangencjonalnie w dół komory K a ich osie wypływu tworzą z prostopadłą do ścian pionowych SP komory K kąty <α1, <α2, <α o wartościach rosnących w dół komory przykładowo 28°, 29°, 30°. Według wynalazku w odległości L stanowiącej od 0,15 do 0,20 szerokości komory S wynoszącej dla kotła OP-140 przykładowo 6,5 m mierzonej od miejsca zamocowania palnika mieszaniny pyłowopowietrznej PP3 na 3-cim poziomie wysokości ścian pionowych SP, zainstalowana jest na każdej z dwu przeciwległych ścianach leja SB komory K, dysze-palniki PD o wylocie skierowanym w dół komory K. Osie wypływu dysz-palników PD doprowadzających biomasę w strugach powietrza tworzą z prostopadłą do pionowych ścian SP komory K kąt <β o wartości zbliżonej w granicach ±5° do wartości kąta <α3 jaki tworzy prostopadła do ściany SP komory K z osią wypływu mieszaniny pyłowopowietrznej palnika PP3 usytuowanego na 3-cim poziomie wysokości ścian. Przykładowo kąt <0,3 wynosi 30° a kąt <β2 25°.
Współspalanie biomasy i węgla w niskotemperaturowej komorze paleniskowej według wynalazku odbywa się w następująco. Strumienie pyłowo-powietrzne paliwa podstawowego poziomu PP1 wytwarzają strefę wysokotemperaturową dopalającą D o temperaturze 1250°C usytuowaną w górnej części komory K. Natomiast strumienie mieszaniny pyłowo-powietrznej z palników podstawowych drugiego PP2 i trzeciego poziomu PP3 oraz strumień powietrza dysz powietrznych DP wytwarzają niskotemperaturową strefę wirową W o temperaturach na poziomie 600-900°C usytuowaną w leju SB komory K.
Ustalenie według wynalazku ścisłych relacji wartości miedzy kątem <α utworzonym przez prostopadłą do ściany pionowej SP komory K a osią wypływu palników podstawowych PPn mieszaniny pyłowo-powietrznej oraz kątem <β między prostopadłą do pionowej ściany SP komory K a osią wypływu dysz-palników PD biomasa/powietrze, w leju SB, gwarantuje, że biomasa jest wprowadzona dyszami-palnikami PD w dolne warstwy strefy wirowej W w leju SB i przebywa w strefie wirowej W przez około 3 sek. w temperaturze 800°C, co zapewnia jej odparowanie i wypalenie samoistne.
Wynalazek został eksperymentalnie sprawdzony na kotłach energetycznych OP-140 w Elektrociepłowni w Jastrzębiu Zdroju.
Dzięki wynalazkowi możliwe jest spalanie gruboziarnistej biomasy rozdrobnieniu od 20-40 mm i wilgotności 50% bez wstępnej obróbki przygotowawczej, co eliminuje konieczność stosowania specjalnych młynów tzw. dezintegratorów, obniżając koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Ponadto podanie biomasy o wilgotności do 50% eliminuje konieczność stosowania energochłonnego osuszania biomasy. Użyte według wynalazku palenisko wirowe z rozszerzoną strefą spalania w postaci chłodnego leja komory paleniskowej SB daje możliwość znacznego powiększenia udziału biomasy do poziomu ponad 20% udziału w paliwie całkowitym podawanym do paleniska.

Claims (2)

1. Sposób współspalania biomasy w komorze paleniskowej kotła energetycznego, w którym przez podanie z różnego poziomu wysokości pionowych ścian komory wirowej strumieni mieszaniny pyłowo-powietrznej skierowanych tangencjonalnie w dół komory o kątach wypływu mieszaniny pyłowo-powietrznej rosnących w dół komory oraz jednoczesne podanie powietrza dolnego nadmuchu z dołu leja w górę komory wytwarza się proces niskotemperaturowego spalania mieszaniny pyłowopowietrznej z wyodrębnioną w przestrzeni komory spalania, strefą dopalania, wysokotemperaturową usytuowaną w górnej części komory i wirową strefę niskotemperaturową usytuowaną w leju, znamienny tym, że do wytworzonej w wyniku wielokrotnej recyrkulacji spalin i powietrza strefy wirowej (W) niskotemperaturowej, usytuowanej w leju (SB) komory (K), wprowadza się korzystnie do dolnych warstw strefy wirowej (W) jednocześnie z dwu stron leja (SB) przy pomocy strug powietrza, wzajemnie przeciwległych skierowanych w dół komory (K) gruboziarnistą biomasą, poddając ją wypaleniu.
PL 208 984 B1
2. Komora paleniskowa kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem wykorzystująca konstrukcję niskotemperaturowej wirowej komory paleniskowej do spalania pyłu węglowego, której pionowe ściany są wyposażone w tangencjonalne palniki mieszaniny pyłowo-powietrznej umieszczone na różnych poziomach wysokości ścian pionowych komory, których osie wypływu tworzą z prostopadłą do ściany pionowej kąty o wartościach rosnących w dół komory a której lej posiada urządzenie dolnego nadmuchu powietrza skierowane wylotem w górę komory paleniskowej, znamienny tym, że w odległości (L) wynoszącej 0,15 do 0,20 szerokości (S) komory paleniskowej (K) liczonej od najniżej usytuowanego palnika mieszaniny pyłowo-powietrznej (PPn) na n-tym poziomie wysokości pionowych ścian (SP) komory (K) z ciągu palników mieszaniny pyłowo-powietrznej rozmieszczonych na 1,2... n poziomach wysokości ścian pionowych (SP) są zainstalowane na przeciwległych ścianach leja (SB) dysze-palniki biomasy (PD) pochylone wylotami w dół komory, których oś wypływu tworzy z prostopadłą do pionowych ścian (SP) komory kąt (β), wartości zbliżonej w granicach plus/minus 5° do kąta (an) jaki tworzy prostopadła do ściany pionowej (SP) komory z osią wypływu najniżej położonego palnika mieszaniny pyłowo-powietrznej (PPn) usytuowanego na n-tym poziomie wysokości pionowych ścian (SP) komory paleniskowej.
PL373775A 2005-03-18 2005-03-18 Sposób i komora paleniskowa kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem PL208984B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL373775A PL208984B1 (pl) 2005-03-18 2005-03-18 Sposób i komora paleniskowa kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL373775A PL208984B1 (pl) 2005-03-18 2005-03-18 Sposób i komora paleniskowa kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL373775A1 PL373775A1 (pl) 2006-10-02
PL208984B1 true PL208984B1 (pl) 2011-07-29

Family

ID=39592452

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL373775A PL208984B1 (pl) 2005-03-18 2005-03-18 Sposób i komora paleniskowa kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL208984B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL373775A1 (pl) 2006-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL206626B1 (pl) Palnik do paliwa stałego oraz sposób spalania za pomocą palnika do paliwa stałego
JP4766562B2 (ja) 木質ペレット焚き蒸気ボイラ
RU2518772C1 (ru) Топка с наклонно-переталкивающей колосниковой решеткой для сжигания древесных отходов
KR20030019364A (ko) 폐기물 소각로 및 그 조업방법
RU52977U1 (ru) Котел кипящего слоя
RU2377466C1 (ru) Топка
RU2389948C1 (ru) Устройство для сжигания водоугольного топлива
PL208984B1 (pl) Sposób i komora paleniskowa kotła energetycznego do współspalania biomasy z węglem
JP2005226970A (ja) 火格子式廃棄物焼却炉及びその操業方法
RU2573078C2 (ru) Вихревая камерная топка
RU2716961C2 (ru) Воздухонагревательная установка
RU2386079C1 (ru) Способ сжигания влажных дробленых пластинчатых фанерных отходов
JP5469878B2 (ja) 炭化物燃焼装置及びその方法
RU2032125C1 (ru) Предтопок
RU2373457C2 (ru) Топка парогенератора
JP2015209992A (ja) 廃棄物焼却処理装置及び廃棄物焼却処理方法
RU2784766C1 (ru) Топка с наклонно-переталкивающей колосниковой решеткой для сжигания отходов фанерного производства и гранулированных и брикетированных топлив
RU2627757C2 (ru) Слоевой котел с вертикальной вихревой топкой
RU2740234C1 (ru) Теплоэнергетический комплекс
RU2244211C1 (ru) Вихревая низкотемпературная топка
RU2756712C1 (ru) Комбинированное топочное устройство для сжигания кородревесного топлива
CN220061735U (zh) 一种包含一个以上烟气涡流燃烧室的烟气后燃烧装置
RU2228489C2 (ru) Вихревая топка
JP2001108220A (ja) 廃棄物焼却炉
JP2008281316A (ja) 炭化物燃焼装置及びその方法