PL208981B1 - Układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego zwłaszcza opon metodą krakingu - Google Patents

Układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego zwłaszcza opon metodą krakingu

Info

Publication number
PL208981B1
PL208981B1 PL368005A PL36800504A PL208981B1 PL 208981 B1 PL208981 B1 PL 208981B1 PL 368005 A PL368005 A PL 368005A PL 36800504 A PL36800504 A PL 36800504A PL 208981 B1 PL208981 B1 PL 208981B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cracking
dome
retort
cooled
jacket
Prior art date
Application number
PL368005A
Other languages
English (en)
Other versions
PL368005A1 (pl
Inventor
Marek Szewczuk
Jarosław Wojciech Przybyłowicz
Tadeusz Kondlewski
Original Assignee
Kondlewski Tadeusz Przedsiębiorstwo Prod Handlowe Konmech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kondlewski Tadeusz Przedsiębiorstwo Prod Handlowe Konmech filed Critical Kondlewski Tadeusz Przedsiębiorstwo Prod Handlowe Konmech
Priority to PL368005A priority Critical patent/PL208981B1/pl
Publication of PL368005A1 publication Critical patent/PL368005A1/pl
Publication of PL208981B1 publication Critical patent/PL208981B1/pl

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego zwł aszcza opon metodą krakingu, na uż yteczne materia ł y techniczne wtórne, takie jak węgiel aktywny, olej opałowy oraz złom metalowy.
Znane są i stosowane w praktyce różne wieloelementowe układy urządzeń i pojedyncze urządzenia do utylizacji zużytych opon samochodowych, gumowych przenośników taśmowych, oraz innych części i elementów z kauczuku syntetycznego i tworzyw sztucznych, metodą pirolizy. Znane jest między innymi urządzenie do pirolitycznej utylizacji zużytych opon samochodowych, składające się ze szczelnego ciśnieniowego autoklawu, mającego usytuowane na zewnątrz jego płaszcza źródło ciepła w postaci zespołu palników najczęściej gazowych, zaopatrzone w odejmowalną szczelnie dołączaną do płaszcza pokrywę, mającą charakter płaszczowego klosza chłodzonego czynnikiem chłodniczym, najczęściej wodą. Opisanej budowy urządzenie pozwala na odzyskiwanie niewielkiego wagowo procentu (w porównaniu z wagą wsadu) jedynie częściowo użytecznych materiałów wtórnych, takich jak złom stalowy ze zbrojenia opon, dwusiarczek węgla, jako gaz techniczny do dalszego przerobu, wysoce zanieczyszczone oleje węglowodorowe frakcji ciężkich do dalszego przerobu na paliwa, oraz wysoce zanieczyszczony węgiel do dalszego przerobu na węgiel aktywny. Ze względu na budowę ciśnieniową, znane urządzenie pirolitycznej utylizacji opon samochodowych, wymaga dla uzyskania poprawnych wskaźników ekonomiki eksploatacji, odpowiedniego przygotowania wstępnego samego wsadu, a jego eksploatacja w porównaniu z uzyskanymi wynikami jest wysoce energochłonna. Urządzenie to jest nadto trudne w eksploatacji, ze względu na konieczność zastosowania wysokich ciśnień i aplikowania wysokich temperatur na zewnę trz jego pł aszcza.
Znane są nadto układy urządzeń do utylizacji zużytych opon samochodowych na użyteczne materiały techniczne, metodą wysokociśnieniowej pirolizy, z zachowaniem stosunkowo łagodnych warunków prowadzenia procesów degradacyjnych na materiale wsadowym, w celu zminimalizowania procesu lawinowego zgazowywania. Układy te składają się z wielozabiegowego stanowiska zmechanizowanego sortowania, mycia i suszenia całych, lecz zużytych opon, stanowiska do ich częściowego rozdrabniania na półłubki, oraz z kolumny pirolitycznej jednostopniowej z podgrzewem zewnętrznym. Kolumna ta ma podobnie jak wyżej opisano, charakter hermetycznego niskociśnieniowego autoklawu, z odejmowalną płaszczową pokrywą chłodzoną. Końcowymi elementami opisanego układu są separator magnetyczny metalowego złomu drucianego, oraz separator węgla technicznego. Znany i opisany układ urządzeń, na skutek zastosowania w nim wielu stanowisk i wielu zmechanizowanych urządzeń, jest stosunkowo pracochłonny w obsłudze oraz energochłonny w eksploatacji, a nadto wymaga znacznych stosunkowo nakładów na serwis obsługowy i na czynności przygotowawczo - zakończeniowe, w znaczącym stopniu obniżających ekonomikę finalną jego eksploatacji.
Znane są w przemyśle materiałów budowlanych wielowalcowe rozdrabniacze poziomo osiowe kalandrowe, składające się z przynajmniej jednej pary wolnoobrotowych walców o nastawialnej między nimi szczelinie, będącej miarą wielkości finalnych cząstek rozdrabnianego materiału budowlanego, najczęściej grysu lub tłucznia. Znanej i opisanej budowy rozdrabniacze kalandrowe, nie są stosowane w wieloelementowych opisanych układach urządzeń do utylizacji zużytych opon samochodowych na użyteczne materiały techniczne, ze względu na ich charakterystykę, limitującą użycie w nich odpowiedniej twardości materiału wymagającego rozdrobnienia, przez rozgniecenie pomiędzy wolno obracającymi się walcami kalandrującymi.
Znane są nadto w budowie urządzeń do rozdrabniania odpadów komunalnych i budowlano - remontowych, separatory magnetyczne metali żelaznych, w których stosuje się zespoły magnesów trwałych lub elektromagnesów o impulsowo - pulsacyjnym działaniu, wychwytujących w strumieniowo przepływającym materiale pochodzącym z rozdrabniacza, cząstki żelazne. Tego typu separatory są również stosowane w układach do utylizacji zużytych opon samochodowych na użyteczne materiały techniczne.
Wynalazek rozwiązuje zagadnienie opracowania budowy nowego układu do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego zwłaszcza opon metodą krakingu, eliminującego wskazane wady znanych układów i znanych urządzeń do pirolizy i umożliwiającego znaczące zmniejszenie jednostkowych nakładów energetycznych wymaganych dla prowadzenia procesu krakingu, przy jednoczesnym znaczącym zwiększeniu ilości uzyskiwanych bardziej wartościowych produktów końcowych w stosunku do wagi użytego wsadu, charakteryzujących się nadto korzystniejszym niż dotychczas składem chemicznym. Wynalazek rozwiązuje nadto zagadnienie obniżenia energochłonności jednostkowej procesu, przy jednoczesnym wyeliminowaniu wysoce pracochłonnego wieloczynnościowego
PL 208 981 B1 wstępnego przygotowywania wsadu, w tym zwłaszcza wyeliminowaniu konieczności wstępnego rozczłonkowywania opon na pół-łupiny.
Układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego, zwłaszcza opon metodą krakingu, zawierający znany szczelny ciśnieniowy autoklaw, zaopatrzony w źródło ciepła w postaci zespołu grzejników, mają cy odejmowalną, lecz szczelnie dołączaną do płaszcza pokrywę , w postaci płaszczowego klosza chłodzonego wodą, oraz zawierający znany separator magnetyczny metalowego złomu drucianego i separator węgla technicznego, jak również zawierający znany wielowalcowy rozdrabniacz poziomo osiowy kalandrowy, charakterystyczny jest tym według wynalazku, że składa się ze szczelnej pionowo osiowej płaszczowej izolowanej termicznie niskociśnieniowej cylindrycznej retorty krakingu 1°, mającej rozłączalną chłodzoną płaszczowo kopułę deflegmacyjną, z usytuowanego za retortą mechanicznego jednozabiegowego rozdrabniacza kalandrowego produktów stałych, powstałych po krakingu 1°, oraz ze szczelnej poziomo osiowej płaszczowej łupinowo - walcowej izolowanej termicznie niskociśnieniowej retorty krakingu 2°, zaopatrzonej w mechanizm mikroruchów na-wrotnych, oraz mającej chłodzoną integralną kopułę deflegmacyjną 2° krakingu. Króćce wylotowe medium chłodzącego, produktów gazowych i produktów płynnych obydwu retort, są zaopatrzone w mierniki obję toś ciowe i/lub wagowe, sprzężone z ukł adem przetwarzania danych sterują co - rejestracyjnym, zwłaszcza mikroprocesorowym.
Wymieniona szczelna pionowo osiowa płaszczowa izolowana termicznie niskociśnieniowa cylindryczna retorta krakingu 1°, składa się z zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego, oraz współśrodkowego z nim wewnętrznego płaszcza gazoszczelnego, połączonych nierozłącznie z dnem, w postać tworu dwu kielichowego tworzącego komorę krakingu 1°. We wnętrzu tak uformowanej komory jest osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy, o wysokości czynnej odpowiadającej głębokości komory krakingu, zaopatrzony w górne denko, pod którym znajduje się termoizolacyjna warstwa buforowa, realizująca funkcję bariery cieplnej zmniejszającej promieniowanie ciepła z komory krakingu, zakoń czonej od góry umocowanym do zewnę trznego pł aszcza gazoszczelnego, kołnierzem chłodzonym. Ma on budowę skrzynkową i jest zaopatrzony w dolotowe i wylotowe króćce czynnika chłodzącego. Wymieniony kołnierz chłodzony za pośrednictwem elastycznego uszczelniacza pierścieniowego i śrubowych elementów złącznych, jest połączony z podobnej budowy skrzynkowym kołnierzem chłodzonym, odłączalnej chłodzonej płaszczowo kopuły deflegmacyjnej, we wnętrzu, której w najbliższym są siedztwie skrzynkowego kołnierza chłodzonego, znajduje się stożko kształtny pierścień zbierający skropliny, mający odpływowy króciec skroplin, wyprowadzony na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej, poprzez jej komorę chłodzącą. Jest ona zaopatrzona w dolotowe i odlotowe króćce medium chłodzącego, oraz ma na zewnątrz manewrowe uchwyty i jest zakończona od góry usytuowanym w osi symetrii, króćcem odlotowym frakcji gazowych, zaopatrzonym w dławiąco - odcinający zawór. Wymieniony zewnętrzny płaszcz gazoszczelny, współśrodkowy z nim wewnętrzny płaszcz gazoszczelny, oraz dno mają od wewnątrz umocowane liczne panelowe i wielo-sekcyjne elementy grzewcze, osadzone w grubej warstwie materiału termoizolacyjnego wypełniającego w całości wewnętrzny płaszcz gazoszczelny, oraz osłoniętego od zewnątrz osłonową obudową zewnętrzną. Zewnętrzny płaszcz gazoszczelny, wewnętrzny płaszcz gazoszczelny, oraz dno, są wykonane z żaroodpornego i chemoodpornego materiału metalicznego, zwłaszcza stali stopowej, odpływowy króciec skroplin stożko kształtnego pierścienia zbierającego skropliny, jest dołączony do zbiornika skroplin po przez regulowany zawór nadciśnieniowy skroplin, natomiast panelowe i wielosekcyjne elementy grzewcze, są każdy z osobna osłonięte od strony materiału termoizolacyjnego dodatkowymi termo refleksyjnymi ekranami radiacyjnymi.
Istotnym jest w układzie według wynalazku, że niskociśnieniowa cylindryczna retorta krakingu 1° jest zaopatrzona w usytuowany nad jej kopułą deflegmacyjną, przejezdny w poziomie, mechanizm transportu pionowego, że panelowe i wielosekcyjne elementy grzewcze, są korzystnie elementami elektro rezystancyjnymi, przyłączonymi do centralnego punktu zasilania indywidualnie, w sposób umożliwiający ich włączanie i wyłączanie indywidualne, sekcjami, grupami sekcji lub pakietami. Istotnym jest, że szerokość komory krakingu 1°, stanowiąca połowę różnicy pomiędzy średnicą wewnętrzną zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego, oraz średnicą zewnętrzną wewnętrznego płaszcza gazoszczelnego, jest uśrednioną wysokością opon odpowiedniego typowymiaru, przeznaczonych do utylizacji w retorcie krekingu 1°, oraz jest wyróżnikowym wymiarem nominalnym urządzenia.
Istotnym jest w układzie według wynalazku, że w niektórych jego wykonaniach wynalazku, że wewnątrz wymienionej kopuły deflegmacyjnej, znajduje się więcej jak jeden stożko kształtny pierścień zbierający skropliny, każdy zaopatrzony w indywidualny odpływowy króciec skroplin, że elastyczny
PL 208 981 B1 uszczelniacz pierścieniowy chłodzonych kołnierzy, jest zwłaszcza uszczelniaczem żaroodpornym i chemoodpornym, sporządzonym korzystnie z syntetycznych materiałów karbo pochodnych, a nadto, że na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej jest usytuowany przynajmniej jeden pomiarowo - kontrolny i/lub obserwacyjny króciec, a nadto, że gęstość i grubość termoizolacji w retorcie pionowej jest najmniejsza na jej dnie i w bezpośrednim sąsiedztwie dna, a największa w części górnej sąsiedztwie kołnierza chłodzonego. W niektórych charakterystycznych wykonaniach układu, w dolnej części zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego retorty pierwszego stopnia, znajduje się przynajmniej jeden izolowany termicznie właz rewizyjny, że osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy, jest zaopatrzony w wahliwe lub odejmowalne dno, lub też ma on budowę palisadową, w której sztywne wannowe dno o kształcie solenoidu, ma obrzeże zewnętrzne i obrzeże wewnętrzne połączone z wewnętrznym górnym pierścieniem i zewnętrznym górnym pierścieniem przy pomocy licznych pionowych sztywnych prętów.
W innych charakterystycznych wykonaniach wynalazku, wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy ma budowę siatkową, przy czym gęstość oczek sita jest największa przy jego dnie i w pobliżu dna i najmniejsza w pobliżu obrzeża górnego, a nadto jest on sporządzony z materiału metalicznego o wysokiej przewodności cieplnej, zwłaszcza z żaroodpornego stopu miedzio - niklowego.
Istotnym jest, że kąt wierzchołkowy wymienionej kopuły deflegmacyjnej, jest większy lub najwyżej równy 90°, że kopuła deflegmacyjna jest zaopatrzona w warstwę termoizolacji okrywającą jej płaszcz chłodniczy, a nadto, że stożkokształtny pierścień zbierający skropliny kopuły deflegmacyjnej, jest osadzony pod kątem ostrym α° utrzymywanym w przedziale od 2° do 12°.
Istotnym jest w układzie według wynalazku, że wymieniony mechaniczny jednozabiegowy rozdrabniacz kalandrowy produktów stałych, jest zwłaszcza rozdrabniaczem jednostopniowym i ma stały odstęp pomiędzy powierzchniami roboczymi walców kalandrowych, odpowiadający zoptymalizowanej wielkości uśrednionych cząstek półproduktu po 1° krakingu, opuszczających retortę, oraz jest zaopatrzony w usytuowany na jego wyjściu separator magnetyczny cząstek ferromagnetycznych obecnych w pół produkcie.
W niektórych innych charakterystycznych wykonaniach ukł adu wedł ug wynalazku, istotnym jest, że separator magnetyczny cząstek ferromagnetycznych obecnych w półprodukcie, jest usytuowany na wejściu do kosza zasypowego mechanicznego jednozabiegowego rozdrabniacza kalandrowego produktów stałych.
W jeszcze innym charakterystycznym wykonaniu istotnym jest, ż e mechaniczny rozdrabniacz kalandrowy produktów stałych, jest zaopatrzony w usytuowany na jego wejściu separator magnetyczny cząstek ferromagnetycznych obecnych w półprodukcie, oraz ma umieszczony przed separatorem dodatkowy łamacz palcowy.
Układ według wynalazku charakterystyczny jest tym, że szczelna poziomo osiowa płaszczowa izolowana termicznie niskociśnieniowa cylindryczna retorta, składa się z dwudzielnej budowy sztywnego płaszcza, zaopatrzonego w denka, z osadzonymi w nich półósiami, za pośrednictwem, których jest on osadzony w ułożyskowaniach, obsadzonych w podporach ramy. Sztywny płaszcz wraz z jego denkami, jest podzielony asymetrycznie na dwie nie jednakowe części, z których dolna większa ma kołnierz chłodzony, o budowie skrzynkowej, mający dolotowe i wylotowe króćce czynnika chłodzącego, który za pośrednictwem elastycznego uszczelniacza pierścieniowego i śrubowych elementów złącznych, jest połączony z podobnej budowy skrzynkowym kołnierzem chłodzonym mniejszej części górnej, w której najwyższym punkcie jest usytuowana chłodzona płaszczowo kopuła deflegmacyjna 2°. We wnętrzu kopuły deflegmacyjnej, w najbliższym sąsiedztwie sztywnego płaszcza, znajduje się stożkokształtny pierścień zbierający skropliny, osadzony pod kątem ostrym utrzymywanym w przedziale od 2° do 12° i mający odpływowy króciec skroplin. Jest on wyprowadzony na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej, poprzez jej komorę chłodzącą, zakończoną od góry usytuowanym w osi symetrii kopuły deflegmacyjnej króćcem odlotowym frakcji gazowych, zaopatrzonym w dławiąco - odcinający zawór nadciśnieniowy regulowany. Dolna większa część sztywnego płaszcza, jest zaopatrzona w liczne rurowe elementy grzejne usytuowane w jej osi symetrii. Przynajmniej jedna z wymienionych półosi, jest dołączona do mechanizmu półobrotu, o co najmniej 180°, który jest nadto zaopatrzony w układ ruchów frykcyjnych, realizują cych w nastawialnej czę stotliwo ś ci krótkie ruchy poprzeczno osiowe całego sztywnego płaszcza, wymuszające wzajemne przemieszczanie się cząstek węgla poddawanego krekingowi 2°. Obydwie części sztywnego korpusu niskociśnieniowej cylindrycznej retorty, są zaopatrzone w termoizolacyjną warstwę, okrytą od zewnątrz ochronnym sztywnym płaszczem, zaopatrzonym, w co najmniej dwa manewrowe uchwyty usytuowane na górnej mniejszej części płaszcza.
PL 208 981 B1
Istotnym jest w układzie według wynalazku, że liczne rurowe elementy grzejne retorty 2° są elementami panelowymi i wielosekcyjnymi, są korzystnie elementami elektrorezystancyjnymi, przyłączonymi do centralnego punktu zasilania indywidualnie, w sposób umożliwiający ich włączanie i wyłączanie indywidualne, sekcjami, grupami sekcji lub pakietami, a nadto że są rozmieszczone w całej przestrzeni dolej większej części sztywnego płaszcza w taki sposób, że odległość pomiędzy ich zewnętrznymi powierzchniami jest wielokrotnością zoptymalizowanej wielkości uśrednionych cząstek półproduktu po 1° krakingu, przy czym wielkość tej krotności jest utrzymywana w przedziale od 10 do 50.
W niektórych innych charakterystycznych wykonaniach układu, do sztywnego płaszcza retorty 2°, jest dołączony mechanizm realizujący poprzeczno osiowe oscylacyjne drgania o częstotliwościach infraakustycznych i o amplitudzie milimetrowej. Istotnym jest, że elastyczny uszczelniacz pierścieniowy chłodzonych kołnierzy retorty 2°, jest zwłaszcza uszczelniaczem żaroodpornym i chemoodpornym, sporządzonym korzystnie z materiałów syntetycznych, że niskociśnieniowa cylindryczna retorta krakingu 2°, jest zaopatrzona w usytuowany nad jej kopułą deflegmacyjną, przejezdny w poziomie, mechanizm transportu pionowego, a nadto że w dolnej partii górnej mniejszej części sztywnego korpusu, jest usytuowany przynajmniej jeden dodatkowy stożkokształtny pierścień zbierający skropliny, osadzony pod kątem ostrym α° utrzymywanym w przedziale od 2° do 12° i mający odpływowy króciec skroplin, wyprowadzony na zewnątrz korpusu, poprzez jego warstwę termoizolacyjną.
W jeszcze innych charakterystycznych wykonaniach ukł adu wedł ug wynalazku, istotnym jest, że odpływowy króciec skroplin jest dołączony bezpośrednio do mniejszej części górnej płaszcza i wyprowadzony po przez jego izolację w najwyższym punkcie tej części, oraz że retorta niskociśnieniowa krakingu 1° i retorta krakingu 2°, mają wspólny obieg medium chłodzącego, dołączony do wymiennika ciepła - rekuperatora, usytuowanego na stanowisku wstępnego przygotowania wsadu, realizującego podgrzewanie wstępne wsadu, przed załadunkiem do kosza.
Dzięki wytworzeniu właściwych parametrów nagrzewania w retorcie pierwszego stopnia krakingu, poprzez wytworzenie równomiernego pola termicznego w komorze krakingu, na skutek charakterystycznego usytuowania wzdłuż wewnętrznych powierzchni cylindrycznych retorty i jej dna, wielosekcyjnych i sekwencyjnie uruchamianych elementów grzewczych, jak również przez zastosowanie właściwie ukierunkowanych wektorów radiacji termicznej tych elementów, osiągnięty został zaskakujący efekt wydatnego zmniejszenia jednostkowych nakładów energetycznych i skrócenia czasu trwania operacji krakingu pierwszego stopnia. Opisane cechy techniczne retorty pierwszego stopnia krakingu, poprawiają nadto znacząco efekt zwiększenia stopnia wypełnienia przestrzeni aktywnej retorty utylizowanym materiałem wsadowym (na przykład zużytymi, lecz całymi oponami samochodowymi), co wpływa na dalszą poprawę efektywności procesów ich utylizacji termicznej. Zwiększenie stopnia odzysku wtórnych materiałów technicznych w procesie krakingu w układzie według wynalazku, okazało się możliwe dzięki zastosowaniu po operacji krakingu pierwszego stopnia, zabiegu rozdrabniania zwęglonego wsadu na drobiny o średnicy nie większej jak 2 mm, z następnym wprowadzeniem ich do krakingu drugiego stopnia, w wyodrębnionej retorcie niskociśnieniowej poziomo osiowej ruchomej. Opisane charakterystyczne cechy techniczne retorty pierwszego stopnia krakingu, sprzyjają wytworzeniu w jej przestrzeni aktywnej łagodniejszych niż dotychczas warunków prowadzenia procesów termicznych, co sprzyja zwiększeniu udziału bardziej pożądanych frakcji węglowodorów ciekłych.
Wynalazek jest szczegółowo opisany na przykładzie jego wykonania i zobrazowany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia uproszczony schemat kinematyczny układu, fig. 2 przedstawia schematyczny uproszczony przekrój pionowy retorty pierwszego stopnia krakingu, fig. 3 przedstawia schematyczny uproszczony przekrój pionowy retorty drugiego stopnia krakingu, fig. 4 przedstawia schematyczny uproszczony przekrój poprzeczny retorty drugiego stopnia krakingu z fig. 3, fig. 5 przedstawia schematyczny przekrój pionowy odmiany wykonania dwuzabiegowego rozdrabniacza kalandrowego produktów stałych z fig. 1, fig. 6 przedstawia przekrój pionowy innej odmiany palisadowego wykonania kosza załadowczo - wyładowczego retorty pierwszego stopnia krakingu, fig. 7 przedstawia schematyczny przekrój pionowy górnej części innej odmiany wykonania retorty drugiego stopnia krakingu, fig.8 przedstawia schematyczny przekrój pionowy innej odmiany wykonania kopuły deflegmacyjnej retorty drugiego stopnia krakingu z fig. 3 i fig. 9 przedstawia widok z boku innego wykonania retorty drugiego stopnia krakingu, opartej na planie owalu.
Jak pokazano na rysunku ( fig. 1) układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego, zwłaszcza opon na przykład samochodowych metodą krakingu, składa się ze szczelnej pionowo osiowej płaszczowej izolowanej termicznie niskociśnieniowej cylindrycznej retorty A krakingu 1°, której wysokość całkowita jest, co najmniej dwukrotnie większa od średnicy zewnętrznej.
PL 208 981 B1
Retorta ma rozłączalną chłodzoną płaszczowo kopułę deflegmacyjną. Za retortą jest usytuowany mechaniczny jednozabiegowy rozdrabniacz kalandrowy produktów stałych B, powstałych po krakingu 1°, a za nim w ciągu technologicznym znajduje się szczelna poziomo osiowa płaszczowa łupinowo - walcowa izolowana termicznie niskociśnieniowa retorta C krakingu 2°, zaopatrzona w mechanizm mikroruchów nawrotnych. Ma ona chłodzoną integralną kopułę deflegmacyjną 2° krakingu. Króćce wylotowe medium chłodzącego, produktów gazowych i produktów płynnych obydwu retort, są zaopatrzone w mierniki objętościowe i/lub wagowe sprzężone z układem przetwarzania danych sterująco - rejestracyjnym, zwłaszcza mikroprocesorowym.
Szczelna pionowo osiowa płaszczowa izolowana termicznie niskociśnieniowa cylindryczna retorta A ( fig. 2) krakingu 1°, składa się z zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego A1. oraz współśrodkowego z nim wewnętrznego płaszcza gazoszczelnego A2. połączonych nierozłącznie z dnem A3 w postać tworu dwukielichowego tworzącego komorę krekingu 1°. We wnętrzu tak utworzonej komory jest osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy A4, o wysokości czynnej odpowiadającej głębokości komory krakingu, zaopatrzony w górne denko A5, pod którym znajduje się termoizolacyjna warstwa buforowa A6, realizująca funkcję bariery cieplnej zmniejszającej promieniowanie ciepła z komory krakingu. Jest ona zakończona od góry umocowanym do zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego A1 kołnierzem chłodzonym A7, mającym budowę skrzynkową, zaopatrzonym w dolotowe i wylotowe króćce A8 czynnika chłodzącego. Kołnierz chłodzony za pośrednictwem elastycznego uszczelniacza pierścieniowego A9 i śrubowych elementów złącznych A10, jest połączony z podobnej budowy skrzynkowym kołnierzem chłodzonym A11, odłączalnej chłodzonej płaszczowo kopuły deflegmacyjnej A12, we wnętrzu której w najbliższym sąsiedztwie skrzynkowego kołnierza chłodzonego A11, znajduje się stożkokształtny pierścień zbierający skropliny A13, mający odpływowy króciec skroplin A14, wyprowadzony na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej A12, poprzez jej komorę chłodzącą A15, zaopatrzoną w dolotowe i odlotowe króćce A16 medium chłodzącego. Kopuła deflagmacyjna ma na zewnątrz manewrowe uchwyty A17 i jest zakończona od góry usytuowanym w osi symetrii, króćcem odlotowym frakcji gazowych A24, zaopatrzonym w dławiąco - odcinający zawór A18. Zewnętrzny płaszcz gazoszczelny A1, współśrodkowy z nim wewnętrzny płaszcz gazoszczelny A2, oraz dno A3 mają od wewnątrz umocowane liczne panelowe i wielosekcyjne elementy grzewcze A19. osadzone w grubej warstwie materiału termoizolacyjnego A20. wypełniającego w całości wewnętrzny płaszcz gazoszczelny A2, oraz osłoniętego od zewnątrz osłonową obudową zewnętrzną A21. Zewnętrzny płaszcz gazoszczelny A1, wewnętrzny płaszcz gazoszczelny A2, oraz dno A3, są wykonane z żaroodpornego i chemoodpornego materiału metalicznego, zwłaszcza stali stopowej. Odpływowy króciec skroplin A14 stożko kształtnego pierścienia zbierającego skropliny A13, jest dołączony do zbiornika skroplin po przez regulowany zawór nadciśnieniowy A26 skroplin. Panelowe i wielosekcyjne elementy grzewcze A19, są każdy z osobna osłonięte od strony materiału termoizolacyjnego A20 dodatkowymi termo refleksyjnymi ekranami radiacyjnymi A22. Niskociśnieniowa cylindryczna retorta A krakingu 1°, jest zaopatrzona w usytuowany nad jej kopułą deflegmacyjną A12, przejezdny w poziomie, mechanizm transportu pionowego A28. Panelowe i wielosekcyjne elementy grzewcze A19, są korzystnie elementami elektro rezystancyjnymi, przyłączonymi do centralnego punktu zasilania indywidualnie, w sposób umożliwiający ich włączanie i wyłączanie indywidualne, sekcjami, grupami sekcji lub pakietami. Szerokość b komory krakingu 1°, stanowiąca połowę różnicy pomiędzy średnicą wewnętrzną zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego A1, oraz średnicą zewnętrzną wewnętrznego płaszcza gazoszczelnego A2, jest uśrednioną wysokością opon odpowiedniego typowymiaru, przeznaczonych do utylizacji w retorcie A krakingu 1°, oraz jest wyróżnikowym wymiarem nominalnym urządzenia. W korzystnym wykonaniu wynalazku, wewnątrz kopuły deflegmacyjnej A12 znajduje się więcej jak jeden stożkokształtny pierścień zbierający skropliny A13, każdy zaopatrzony w indywidualny odpływowy króciec skroplin A14. Elastyczny uszczelniacz pierścieniowy A9 chłodzonych kołnierzy A7 i A11, jest zwłaszcza uszczelniaczem żaroodpornym i chemoodpornym, sporządzonym korzystnie z syntetycznych materiałów karbo pochodnych. Na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej A12 jest usytuowany przynajmniej jeden pomiarowo - kontrolny i / lub obserwacyjny króciec A23. Gęstość i grubość termoizolacji w retorcie pionowej jest najmniejsza na jej dnie i w bezpośrednim sąsiedztwie dna, a największa w części górnej sąsiedztwie kołnierza chłodzonego A7. W dolnej części zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego Al. znajduje się przynajmniej jeden izolowany termicznie właz rewizyjny A27.
W niektórych przykładowych wykonaniach wynalazku, osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy A4, jest zaopatrzony w wahliwe lub odejmowalne dno.
PL 208 981 B1
W niektórych innych przykł adowych wykonaniach wynalazku, osadzony swobodnie, wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy A4 (fig. 6), ma budowę palisadową, w której sztywne wannowe dno o kształcie solenoidu, ma obrzeże zewnętrzne i obrzeże wewnętrzne połączone z wewnętrznym górnym pierścieniem i zewnętrznym górnym pierścieniem przy pomocy licznych pionowych sztywnych prętów.
W jeszcze innych przykładowych wykonaniach wynalazku, osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy A4, ma budowę siatkową, przy czym gęstość oczek sita jest największa przy jego dnie i w pobliżu dna i najmniejsza w pobliżu obrzeża górnego i jest sporządzony z materiału metalicznego o wysokiej przewodności cieplnej, zwłaszcza z żaroodpornego stopu miedzio - niklowego. W korzystnym przykładzie wykonania wynalazku kąt wierzchołkowy kopuły deflegmacyjnej A12, jest większy lub najwyżej równy 90°, a cała kopuła deflegmacyjna A12 (fig. 8) lub jej część jest zaopatrzona w warstwę termoizolacji okrywającą jej płaszcz chłodniczy. Stożkokształtny pierścień zbierający skropliny A13 kopuły deflegmacyjnej A12 jest osadzony pod kątem ostrym α° utrzymywanym w przedziale od 2° do 12°.
Mechaniczny jednozabiegowy rozdrabniacz kalandrowy produktów stałych B (fig. 1), jest zwłaszcza rozdrabniaczem jednostopniowym i ma stały odstęp K pomiędzy powierzchniami roboczymi walców kalandrowych, odpowiadający zoptymalizowanej wielkości uśrednionych cząstek półproduktu po 1° krekingu, opuszczających retortę A, oraz jest zaopatrzony w usytuowany na jego wyjściu separator magnetyczny B1 cząstek ferromagnetycznych obecnych w półprodukcie.
W niektórych wykonaniach wynalazku (fig. 5), separator magnetyczny B1 cząstek ferromagnetycznych obecnych w półprodukcie, jest usytuowany na wejściu do kosza zasypowego mechanicznego jednozabiegowego rozdrabniacza kalandrowego produktów stałych B.
W jeszcze innym wykonaniu wynalazku (fig. 5), mechaniczny rozdrabniacz kalandrowy produktów stałych B, jest zaopatrzony w usytuowany na jego wejściu separator magnetyczny B1 cząstek ferromagnetycznych obecnych w półprodukcie, oraz ma umieszczony przed separatorem dodatkowy łamacz palcowy B2.
Szczelna poziomo osiowa płaszczowa izolowana termicznie niskociśnieniowa cylindryczna retorta C (fig. 3 i 4) składa się z dwudzielnej budowy sztywnego płaszcza C1, zaopatrzonego w denka C2, z osadzonymi w nich półósiami C3, za pośrednictwem których jest on osadzony w ułożyskowaniach C4, obsadzonych w podporach ramy C5. Sztywny płaszcz C1 wraz z jego denkami C2, jest podzielony asymetrycznie na dwie nie jednakowe części, z których dolna większa ma kołnierz chłodzony C6, o budowie skrzynkowej, mający dolotowe i wylotowe króćce C7 czynnika chłodzącego, który za pośrednictwem elastycznego uszczelniacza pierścieniowego C8 i śrubowych elementów złącznych C9, jest połączony z podobnej budowy skrzynkowym kołnierzem chłodzonym C10 mniejszej części górnej. W jej najwyższym punkcie jest usytuowana chłodzona płaszczowo kopuła deflegmacyjna 2° C11, we wnętrzu, której, w najbliższym sąsiedztwie sztywnego płaszcza C1 znajduje się stożkokształtny pierścień zbierający skropliny C12, osadzony pod kątem ostrym α° utrzymywanym w przedziale od 2° do 12°. Ma on odpływowy króciec skroplin C13, wyprowadzony na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej C11, poprzez jej komorę chłodzącą C14, zakończoną od góry usytuowanym w osi symetrii kopuły deflegmacyjnej C11, króćcem odlotowym frakcji gazowych C15 zaopatrzonym w dławiąco - odcinający zawór nadciśnieniowy regulowany C16. Dolna większa część sztywnego płaszcza C1, jest zaopatrzona w liczne rurowe elementy grzejne C17 usytuowane w jej osi symetrii. Przynajmniej jedna z jej półosi C3 jest dołączona do mechanizmu C24 półobrotu, o co najmniej 180°, który jest nadto zaopatrzony w układ ruchów frykcyjnych, realizujących w nastawialnej częstotliwości krótkie ruchy poprzeczno osiowe całego sztywnego płaszcza C1, wymuszające wzajemne przemieszczanie się cząstek węgla poddawanego krekingowi 2°. Obydwie części sztywnego korpusu C1 niskociśnieniowej cylindrycznej retorty C, są zaopatrzone w termoizolacyjną warstwę C18, okrytą od zewnątrz ochronnym sztywnym płaszczem C19, zaopatrzonym, w co najmniej dwa manewrowe uchwyty C20 usytuowane na górnej mniejszej części płaszcza C1, liczne rurowe elementy grzejne C17 są elementami panelowymi i wielo-sekcyjnymi, są korzystnie elementami elektro rezystancyjnymi, przyłączonymi do centralnego punktu zasilania indywidualnie, w sposób umożliwiający ich włączanie i wyłączanie indywidualne, sekcjami, grupami sekcji lub pakietami. Są one rozmieszczone w całej przestrzeni dolnej większej części sztywnego płaszcza C1 w taki sposób, że odległość pomiędzy ich zewnętrznymi powierzchniami jest n wielokrotnością zoptymalizowanej wielkości K uśrednionych cząstek półproduktu po 1° krakingu, przy czym wielkość n jest utrzymywana w przedziale od 10 do 50 i najkorzystniej wynosi 10. Elastyczny uszczelniacz pierścieniowy C8 chłodzonych kołnierzy C6 i C10, jest zwłaszcza
PL 208 981 B1 uszczelniaczem żaroodpornym i chemoodpornym, sporządzonym korzystnie z materiałów syntetycznych. Niskociśnieniowa cylindryczna retorta C krakingu 2°, jest zaopatrzona w usytuowany nad jej kopułą deflegmacyjna C11, przejezdny w poziomie, mechanizm transportu pionowego C21. W dolnej partii górnej mniejszej części sztywnego korpusu C1, jest usytuowany przynajmniej jeden dodatkowy stożkokształtny pierścień zbierający skropliny C22, osadzony pod kątem ostrym α° utrzymywanym w przedziale od 2° do 12° i mający odpływowy króciec skroplin C23, wyprowadzony na zewnątrz korpusu C1, poprzez jego warstwę termoizolacyjną C18.
W korzystnym przykładowym wykonaniu wynalazku, do sztywnego płaszcza C1, jest dołączony mechanizm realizujący poprzeczno osiowe oscylacyjne drgania o częstotliwościach infra akustycznych i o amplitudzie milimetrowej.
W innym przykładowym wykonaniu wynalazku brak jest w ogóle kopuły deflegmacyjnej, a (fig. 7), odpływowy króciec skroplin C13, jest dołączony bezpośrednio do mniejszej części górnej płaszcza C1 i wyprowadzony po przez jego izolację w najwyższym punkcie tej części.
W niektórych innych wykonaniach wynalazku, retorta niskociśnieniowa A krakingu 1° i retorta C krakingu 2°, mają wspólny obieg medium chłodzącego, dołączony do wymiennika ciepła - rekuperatora, usytuowanego na stanowisku wstępnego przygotowania wsadu, realizującego podgrzewanie wstępne wsadu, przed załadunkiem do kosza A4.
Opisany na przykładach wykonania i zobrazowany na schematycznym rysunku układ, stanowi jedynie kilka z licznych możliwości realizacji wynalazku, które mogą być zmieniane i łączone w ramach zastrzeżeń patentowych.
Układ według wynalazku nadaje się do wykorzystania przy budowie linii utylizacji przemysłowej zużytych lub wadliwych opon samochodów osobowych i ciężarowych, maszyn roboczych i rolniczych, opon sztaplarek, opon lotniczych, opon pojazdów jednośladowych, wszelkiego typu uszczelek, elementów kauczukowych krążników i gąsienic pojazdów wojskowych, okładzin rolek krążnikowych przenośników taśmowych oraz pasów transmisyjnych i przenośnikowych, bosmańskich odbijaczy portowych i okrętowych odbijaczy burtowych.
PL 208 981 B1
Wykaz oznaczeń części do opisu patentowego
A - szczelna pionowo osiowa płaszczowa izolowana termicznie niskociśnieniowa cylindryczna retorta krakingu 1°
B - mechaniczny jednozabiegowy rozdrabniacz kalandrowy produktów stałych, powstałych po krekingu 1°
C - szczelna poziomo osiowa płaszczowa łupinowo - walcowa izolowana termicznie niskociśnieniowa retorta krakingu 2°
A1 - zewnętrzny płaszcz gazoszczelny
A2 - współśrodkowy z zewnętrznym, wewnętrzny płaszcz gazoszczelny
A3 - dno połączone nierozłącznie z płaszczami w postać tworu dwukielichowego tworzącego komorę krakingu 1°
A4 - osadzony swobodnie we wnętrzu komory wyjmowalny ażurowy kosz załadunkowo wyładunkowy, o wysokości czynnej odpowiadającej głębokości komory krakingu A5 - górne denko kosza
A6 - termoizolacyjna warstwa buforowa, pod górnym denkiem, realizująca funkcję bariery cieplnej zmniejszającej promieniowanie ciepła z komory krakingu
A7 - kołnierz chłodzony zakończonej umocowany od góry do zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego, mający budowę skrzynkową
A8 - dolotowe i wylotowe króćce czynnika chłodzącego, kołnierza chłodzonego
A9 - elastyczny uszczelniacz pierścieniowy
A10 - śrubowe elementy złączne kołnierza chłodzonego
A11 - skrzynkowy kołnierz chłodzony
A12 - odłączalna chłodzona płaszczowo kopuła deflegmacyjna,
A13 - stożkokształtny pierścień zbierający skropliny we wnętrzu kopuły deflegmacyjnej w najbliższym sąsiedztwie skrzynkowego kołnierza chłodzonego
A14 - odpływowy króciec skroplin, wyprowadzony na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej A15 - komora chłodząca
A16 - dolotowe i odlotowe króćce medium chłodzącego
A17 - manewrowe uchwyty usytuowane na zewnątrz
A24 - króciec odlotowy frakcji gazowych usytuowany w osi symetrii kopuły od góry deflegmacyjnej A18 - dławiąco - odcinający zawór, przy czym zewnętrzny płaszcz gazoszczelny A1,
A19 - panelowe i wielosekcyjne elementy grzewcze
A20 - gruba warstwa materiału termoizolacyjnego, wypełniającego w całości wewnętrzny płaszcz gazoszczelny
A21 - osłonowa obudowa zewnętrzna
A22 - dodatkowe termorefleksyjne ekrany radiacyjne
A23 - pomiarowo - kontrolny i/lub obserwacyjny króciec
A24 - przejezdny w poziomie, mechanizm transportu pionowego
A26 - regulowany zawór nadciśnieniowy skroplin pierścienia zbierającego skropliny A27 - izolowany termicznie właz rewizyjny A28 - mechanizm transportu pionowego
B1 - separator magnetyczny cząstek ferromagnetycznych obecnych w półprodukcie
B2 - dodatkowy łamacz palcowy
C1 - dwudzielnej budowy sztywny płaszcz
C2 - denko sztywnego płaszcza
C3 - półosie sztywnego płaszcza
C4 - ułożyskowanie półosi
C5 - podpory ramy
C6 - kołnierz chłodzony o budowie skrzynkowej
C7 - dolotowe i wylotowe króćce czynnika chłodzącego
C8 - elastyczny uszczelniacz pierścieniowy
C9 - śrubowe elementy złączne
C10 - skrzynkowy kołnierz chłodzony mniejszej części górnej sztywnego płaszcza
C11 - chłodzona płaszczowo kopuła deflegmacyjna 2°
C12 - stożkokształtny pierścień zbierający skropliny
PL 208 981 B1
C13 - odpływowy króciec skroplin
C14 - komora chłodząca
C15 - króciec odlotowy frakcji gazowych
C16 - ławiąco - odcinający zawór nadciśnieniowy regulowany
C17 - rurowe elementy grzejne usytuowane w osi symetrii
C18 - termoizolacyjna warstwa
C19 - ochronny sztywny płaszcz
C20 - manewrowe uchwyty usytuowane na górnej mniejszej części płaszcza
C21 - przejezdny w poziomie mechanizm transportu pionowego
C22 - dodatkowy stożkokształtny pierścień zbierający skropliny, osadzony pod kątem ostrym
C23 - odpływowy króciec skroplin
C24 - mechanizm półobrotu o co najmniej 180°, zaopatrzony w układ ruchów frykcyjnych, realizujących w nastawialnej częstotliwości krótkie ruchy poprzeczno osiowe całego sztywnego płaszcza C1, wymuszające wzajemne przemieszczanie się cząstek węgla poddawanego krakingowi 2°, b - wyróżnikowy wymiar nominalny urządzenia = szerokość komory krakingu 1°, stanowiąca połowę różnicy pomiędzy średnicą wewnętrzną zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego A1, oraz średnicą zewnętrzną wewnętrznego płaszcza gazoszczelnego A2, będąca uśrednioną wysokością opon odpowiedniego typowymiaru, przeznaczonych do utylizacji w retorcie A krekingu 1°
K - stały odstęp pomiędzy powierzchniami roboczymi walców kalandrowych rozdrabniacza jednostopniowego, odpowiadający zoptymalizowanej wielkości uśrednionych cząstek półproduktu po 1° krakingu, opuszczających retortę A α° - kąt ostry utrzymywany w przedziale od 2° do 12°

Claims (32)

1. Układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego, zwłaszcza zużytych opon samochodowych metodą krakingu, zawierający szczelny ciśnieniowy autoklaw, zaopatrzony w źródło ciepła w postaci zespołu grzejników, mający odejmowalną, lecz szczelnie dołączaną do płaszcza pokrywę, w postaci płaszczowego klosza chłodzonego wodą, oraz zawierający separator magnetyczny metalowego złomu drucianego i separator węgla technicznego, jak również zawierający wielowalcowy rozdrabniacz poziomo osiowy kalandrowy, znamienny tym, że składa się ze szczelnej pionowo osiowej płaszczowej izolowanej termicznie niskociśnieniowej cylindrycznej retorty (A) krekingu 1°, mającej rozłączalną chłodzoną płaszczowo kopułę deflegmacyjną, z usytuowanego za retortą mechanicznego jednozabiegowego rozdrabniacza kalandrowego produktów stałych (B), powstałych po krekingu 1°, oraz ze szczelnej poziomo osiowej płaszczowej łupinowo - walcowej izolowanej termicznie niskociśnieniowej retorty (C) krekingu 2°, zaopatrzonej w mechanizm mikroruchów nawrotnych, oraz mającej chłodzoną integralną kopułę deflegmacyjną 2° krekingu, przy czym króćce wylotowe medium chłodzącego, produktów gazowych i produktów płynnych obydwu retort, są zaopatrzone w mierniki objętościowe i/lub wagowe sprzężone z układem przetwarzania danych sterująco - rejestracyjnym, zwłaszcza mikroprocesorowym.
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że szczelna pionowo osiowa płaszczowa izolowana termicznie niskociśnieniowa cylindryczna retorta (A) krekingu 1°, składa się z zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego (A1), oraz współśrodkowego z nim wewnętrznego płaszcza gazoszczelnego (A2). połączonych nierozłącznie z dnem (A3) w postać tworu dwukielichowego tworzącego komorę krekingu 1°, we wnętrzu, której jest osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy (A4), o wysokości czynnej odpowiadającej głębokości komory krekingu, zaopatrzony w górne denko (A5), pod którym znajduje się termoizolacyjna warstwa buforowa (A6), realizująca funkcję bariery cieplnej zmniejszającej promieniowanie ciepła z komory krekingu, zakończonej od góry umocowanym do zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego (A1), kołnierzem chłodzonym (A7), mającym budowę skrzynkową, zaopatrzonym w dolotowe i wylotowe króćce (A8) czynnika chłodzącego, który to kołnierz chłodzony za pośrednictwem elastycznego uszczelniacza pierścieniowego (A9) i śrubowych elementów złącznych (A10), jest połączony z podobnej budowy skrzynkowym kołnierzem chłodzonym (A11), odłączalnej chłodzonej płaszczowo kopuły deflegmacyjnej (A12), we wnętrzu, której w najbliższym sąsiedztwie skrzynkowego kołnierza chłodzonego (A11), znajduje się stożkokształtny pierścień zbierający skropliny (A13), mający
PL 208 981 B1 odpływowy króciec skroplin (A14), wyprowadzony na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej (A12), poprzez jej komorę chłodzącą (A15), zaopatrzoną w dolotowe i odlotowe króćce (A16) medium chłodzącego, oraz mającą na zewnątrz manewrowe uchwyty (A17) i zakończoną od góry usytuowanym w osi symetrii kopuły deflegmacyjnej (A12) króćcem odlotowym frakcji gazowych (A24), zaopatrzonym w dławiąco - odcinający zawór (A18) przy czym zewnętrzny płaszcz gazoszczelny (A1), współśrodkowy z nim wewnętrzny płaszcz gazoszczelny (A2), oraz dno (A3) mają od wewnątrz umocowane liczne panelowe i wielosekcyjne elementy grzewcze (A19), osadzone w grubej warstwie materiału termoizolacyjnego (A20), wypełniającego w całości wewnętrzny płaszcz gazoszczelny (A2), oraz osłoniętego od zewnątrz osłonową obudową zewnętrzną (A21).
3. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że zewnętrzny płaszcz gazoszczelny (A1), wewnętrzny płaszcz gazoszczelny (A2), oraz dno (A3), są wykonane z żaroodpornego i chemoodpornego materiału metalicznego, zwłaszcza stali stopowej.
4. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że odpływowy króciec skroplin (A14) stożkokształtnego pierścienia zbierającego skropliny (A13), jest dołączony do zbiornika skroplin poprzez regulowany zawór nadciśnieniowy (A26) skroplin.
5. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że panelowe i wielosekcyjne elementy grzewcze (A19), są każdy z osobna osłonięte od strony materiału termoizolacyjnego (A20) dodatkowymi termorefleksyjnymi ekranami radiacyjnymi (A22).
6. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że niskociśnieniowa cylindryczna retorta (A) krekingu 1° jest zaopatrzona w usytuowany nad jej kopułą deflegmacyjną (A12), przejezdny w poziomie, mechanizm transportu pionowego (A28).
7. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że panelowe i wielosekcyjne elementy grzewcze (A19), są korzystnie elementami elektrorezystancyjnymi, przyłączonymi do centralnego punktu zasilania indywidualnie, w sposób umożliwiający ich włączanie i wyłączanie indywidualne, sekcjami, grupami sekcji lub pakietami.
8. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że szerokość (b) komory krekingu 1°, stanowiąca połowę różnicy pomiędzy średnicą wewnętrzną zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego (A1), oraz średnicą zewnętrzną wewnętrznego płaszcza gazoszczelnego (A2), jest uśrednioną wysokością opon odpowiedniego typowymiaru, przeznaczonych do utylizacji w retorcie (A) krekingu 1°, oraz jest wyróżnikowym wymiarem nominalnym urządzenia.
9. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że wewnątrz kopuły deflegmacyjnej (A12) znajduje się więcej jak jeden stożkokształtny pierścień zbierający skropliny (A13), każdy zaopatrzony w indywidualny odpływowy króciec skroplin (A14).
10. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że elastyczny uszczelniacz pierścieniowy (A9) chłodzonych kołnierzy (A7) i (A11), jest zwłaszcza uszczelniaczem żaroodpornym i chemoodpornym, sporządzonym korzystnie z materiałów syntetycznych.
11. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej (A12) jest usytuowany przynajmniej jeden pomiarowo - kontrolny i/lub obserwacyjny króciec (A23).
12. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że gęstość i grubość termoizolacji w retorcie pionowej jest najmniejsza na jej dnie i w bezpośrednim sąsiedztwie dna, a największa w części górnej sąsiedztwie kołnierza chłodzonego (A7).
13. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że w dolnej części zewnętrznego płaszcza gazoszczelnego (A1), znajduje się przynajmniej jeden izolowany termicznie właz rewizyjny (A27).
14. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy (A4), jest zaopatrzony w wahliwe lub odejmowalne dno.
15. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy (A4), ma budowę palisadową, w której sztywne wannowe dno o kształcie solenoidu, ma obrzeże zewnętrzne i obrzeże wewnętrzne połączone z wewnętrznym górnym pierścieniem i zewnętrznym górnym pierścieniem przy pomocy licznych pionowych sztywnych prętów.
16. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy (A4), ma budowę siatkową, przy czym gęstość oczek sita jest największa przy jego dnie i w pobliżu dna i najmniejsza w pobliżu obrzeża górnego.
17. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że osadzony swobodnie wyjmowalny kosz załadunkowo - wyładunkowy (A4), jest sporządzony z materiału metalicznego o wysokiej przewodności cieplnej, zwłaszcza z żaroodpornego stopu miedzio - niklowego.
PL 208 981 B1
18. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że kąt wierzchołkowy kopuły deflegmacyjnej (A12), jest większy lub najwyżej równy 90°.
19. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że kopuła deflegmacyjna (A12) jest zaopatrzona w warstwę termoizolacji okrywającą jej płaszcz chłodniczy.
20. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że stożkokształtny pierścień zbierający skropliny (A13) kopuły deflegmacyjnej (A12) jest osadzony pod kątem ostrym α° utrzymywanym w przedziale od 2° do 12°.
21. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że mechaniczny jednozabiegowy rozdrabniacz kalandrowy produktów stałych (B), jest zwłaszcza rozdrabniaczem jednostopniowym i ma stały odstęp (K) pomiędzy powierzchniami roboczymi walców kalandrowych, odpowiadający zoptymalizowanej wielkości uśrednionych cząstek półproduktu po 1° krekingu, opuszczających retortę (A), oraz jest zaopatrzony w usytuowany na jego wyjściu separator magnetyczny (B1) cząstek ferromagnetycznych obecnych w półprodukcie.
22. Układ według zastrz. 21, znamienny tym, że separator magnetyczny (B1) cząstek ferromagnetycznych obecnych w półprodukcie, jest usytuowany na wejściu do kosza zasypowego mechanicznego jednozabiegowego rozdrabniacza kalandrowego produktów stałych (B).
23. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że mechaniczny rozdrabniacz kalandrowy produktów stałych (B), jest zaopatrzony w usytuowany na jego wejściu separator magnetyczny (B1) cząstek ferromagnetycznych obecnych w półprodukcie, oraz ma umieszczony przed separatorem dodatkowy łamacz palcowy (B2).
24. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że szczelna poziomo osiowa płaszczowa izolowana termicznie niskociśnieniowa cylindryczna retorta (C) składa się z dwudzielnej budowy sztywnego płaszcza (C1), zaopatrzonego w denka (C2), z osadzonymi w nich półosiami (C3), za pośrednictwem, których jest on osadzony w ułożyskowaniach (C4), obsadzonyh w podporach ramy (C5), przy czym sztywny płaszcz (C1) wraz z jego denkami (C2), jest podzielony asymetrycznie na dwie nie jednakowe części, z których dolna większa ma kołnierz chłodzony (C6), o budowie skrzynkowej, mający dolotowe i wylotowe króćce (C7) czynnika chłodzącego, który za pośrednictwem elastycznego uszczelniacza pierścieniowego (C8) i śrubowych elementów złącznych (C9), jest połączony z podobnej budowy skrzynkowym kołnierzem chłodzonym (C10) mniejszej części górnej, w której najwyższym punkcie jest usytuowana chłodzona płaszczowo kopuła deflegmacyjna 2° (C11), we wnętrzu, której, w najbliższym sąsiedztwie sztywnego płaszcza (C1) znajduje się stożkokształtny pierścień zbierający skropliny (C12), osadzony pod kątem ostrym (α°) utrzymywanym w przedziale od 2° do 12° i mający odpływowy króciec skroplin (C13), wyprowadzony na zewnątrz kopuły deflegmacyjnej (C11), poprzez jej komorę chłodzącą (C14), zakończoną od góry usytuowanym w osi symetrii kopuły deflegmacyjnej (C11), króćcem odlotowym frakcji gazowych (C15) zaopatrzonym w dławiąco - odcinający zawór nadciśnieniowy regulowany (C16), przy czym dolna większa część sztywnego płaszcza (C1), jest zaopatrzona w liczne rurowe elementy grzejne (C17) usytuowane w jej osi symetrii, a przynajmniej jedna z jej półosi (C3) jest dołączona do mechanizmu (C24) półobrotu o co najmniej 180°, który jest nadto zaopatrzony w układ ruchów frykcyjnych, realizujących w nastawialnej częstotliwości krótkie ruchy poprzeczno osiowe całego sztywnego płaszcza (C1), wymuszające wzajemne przemieszczanie się cząstek węgla poddawanego krekingowi 2°, przy czym obydwie części sztywnego korpusu (C1) niskociśnieniowej cylindrycznej retorty (C), są zaopatrzone w termoizolacyjną warstwę (C18), okrytą od zewnątrz ochronnym sztywnym płaszczem (C19), zaopatrzonym, w co najmniej dwa manewrowe uchwyty (C20) usytuowane na górnej mniejszej części płaszcza (C1).
25. Układ według zastrz. 24, znamienny tym, że liczne rurowe elementy grzejne (C17) są elementami panelowymi i wielosekcyjnymi, są korzystnie elementami elektrorezystancyjnymi, przyłączonymi do centralnego punktu zasilania indywidualnie, w sposób umożliwiający ich włączanie i wyłączanie indywidualne, sekcjami, grupami sekcji lub pakietami.
26. Układ według zastrz. 24, znamienny tym, że liczne rurowe elementy grzejne (C17) są rozmieszczone w całej przestrzeni dolej większej części sztywnego płaszcza (C1) w taki sposób, że odległość pomiędzy ich zewnętrznymi powierzchniami jest (n) wielokrotnością zoptymalizowanej wielkości (K) uśrednionych cząstek półproduktu po 1° krekingu, przy czym wielkość (n) jest utrzymywana w przedziale od 10 do 50.
27. Układ według zastrz. 24, znamienny tym, że do sztywnego płaszcza (C1), jest dołączony mechanizm realizujący poprzeczno osiowe oscylacyjne drgania o częstotliwościach infraakustycznych i o amplitudzie milimetrowej.
PL 208 981 B1
28. Układ według zastrz. 24, znamienny tym, że elastyczny uszczelniacz pierścieniowy (C8) chłodzonych kołnierzy (C6) i (C10), jest zwłaszcza uszczelniaczem żaroodpornym i chemoodpornym, sporządzonym korzystnie z materiałów syntetycznych.
29. Układ według zastrz. 24, znamienny tym, że niskociśnieniowa cylindryczna retorta (C krekingu 2°, jest zaopatrzona w usytuowany nad jej kopułą deflegmacyjną (C11), przejezdny w poziomie, mechanizm transportu pionowego (C21).
30. Układ według zastrz. 24, znamienny tym, że w dolnej partii górnej mniejszej części sztywnego korpusu (C1), jest usytuowany przynajmniej jeden dodatkowy stożkokształtny pierścień zbierający skropliny (C22), osadzony pod kątem ostrym α° utrzymywanym w przedziale od 2° do 12° i mający odpływowy króciec skroplin (C23), wyprowadzony na zewnątrz korpusu (C1), poprzez jego warstwę termoizolacyjną (C18).
31. Układ według zastrz. 24, znamienny tym, że odpływowy króciec skroplin (C13), jest dołączony bezpośrednio do mniejszej części górnej płaszcza (C1) i wyprowadzony po przez jego izolację w najwyższym punkcie tej części.
32. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że retorta niskociśnieniowa (A) krekingu 1° i retorta (C) krekingu 2°, mają wspólny obieg medium chłodzącego, dołączony do wymiennika ciepła - rekuperatora, usytuowanego na stanowisku wstępnego przygotowania wsadu, realizującego podgrzewanie wstępne wsadu, przed załadunkiem do kosza (A4).
PL368005A 2004-05-14 2004-05-14 Układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego zwłaszcza opon metodą krakingu PL208981B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL368005A PL208981B1 (pl) 2004-05-14 2004-05-14 Układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego zwłaszcza opon metodą krakingu

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL368005A PL208981B1 (pl) 2004-05-14 2004-05-14 Układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego zwłaszcza opon metodą krakingu

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL368005A1 PL368005A1 (pl) 2005-11-28
PL208981B1 true PL208981B1 (pl) 2011-07-29

Family

ID=37037994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL368005A PL208981B1 (pl) 2004-05-14 2004-05-14 Układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego zwłaszcza opon metodą krakingu

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL208981B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL368005A1 (pl) 2005-11-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1451265B1 (en) Coke drum discharge system
US4038152A (en) Process and apparatus for the destructive distillation of waste material
EP2351812A2 (en) Apparatus and process for thermal decomposition of any kind of organic material
RU2124036C1 (ru) Вращаемая топочная камера для твердого материала
US20170044060A1 (en) Method and device for cooling and comminuting hot cement clinker
CN102369408A (zh) 热解反应器
CN103298911A (zh) 热反应器
CN107309243A (zh) 一种塑料垃圾的处理方法
US5018968A (en) Revolving grate cooler for cooling of clinker or similar products
PL208981B1 (pl) Układ do utylizacji materiałów na bazie kauczuku naturalnego i syntetycznego zwłaszcza opon metodą krakingu
CN109715762A (zh) 用于封闭的气密系统的从焦炭塔单元中的固化石油焦炭中获得可销售的石油焦炭碎片的焦炭塔和焦炭粉碎单元的布置,以及包括这种布置的封闭的气密系统
CN107537847A (zh) 一种塑料垃圾处理系统用的分拣设备
CN206846729U (zh) 一种塑料垃圾处理系统
RU2260615C1 (ru) Способ переработки минерального и твердого органосодержащего сырья методом пиролиза и установка для его осуществления
CN106477834A (zh) 一种用于简易填埋老污泥土壤修复的处理设备及其工艺
CN105618475A (zh) 土壤修复系统及其土壤修复方法
US1800366A (en) Retort for the treatment of oil shales, bitumens, hydrocarbons, and other elements
CN107384465A (zh) 一种塑料垃圾裂解炉的炉体
Rao et al. Failure investigation of a cooling coil tube in zinc roaster furnace
CN206840502U (zh) 一种塑料垃圾分拣设备
CN104927884B (zh) 一种废料催化裂解制取可燃气体的设备及其方法
CN206838752U (zh) 一种塑料垃圾处理中和装置
CN206846727U (zh) 一种塑料垃圾处理冷凝器
CN206846726U (zh) 一种塑料垃圾输送设备
CN207567173U (zh) 一种塑料垃圾裂解炉的炉体

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20070514