PL208598B1 - Sposób modyfikacji włóknin filtracyjnych - Google Patents

Sposób modyfikacji włóknin filtracyjnych

Info

Publication number
PL208598B1
PL208598B1 PL378871A PL37887106A PL208598B1 PL 208598 B1 PL208598 B1 PL 208598B1 PL 378871 A PL378871 A PL 378871A PL 37887106 A PL37887106 A PL 37887106A PL 208598 B1 PL208598 B1 PL 208598B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
woven fabric
plasma
modification
nonwovens
filtrating
Prior art date
Application number
PL378871A
Other languages
English (en)
Other versions
PL378871A1 (pl
Inventor
Agnieszka Brochocka
Katarzyna Majchrzycka
Wiesława Urbaniak-Domagała
Hieronim Szymanowski
Henryk Wrzosek
Original Assignee
Politechnika Lodzka
Tsinst Ochrony Pracy Panstwowy Inst Badawczy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Lodzka, Tsinst Ochrony Pracy Panstwowy Inst Badawczy filed Critical Politechnika Lodzka
Priority to PL378871A priority Critical patent/PL208598B1/pl
Publication of PL378871A1 publication Critical patent/PL378871A1/pl
Publication of PL208598B1 publication Critical patent/PL208598B1/pl

Links

Landscapes

  • Filtering Materials (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób modyfikacji włóknin filtracyjnych będących podstawowym materiałem konstrukcyjnym filtrujących ochron indywidualnych.
Zanieczyszczenie powietrza w środowisku pracy i życia w postaci aerozoli ze stałą (pyły, dymy) i ciekłą (mgły) fazą rozproszenia stwarza poważ ne zagrożenia dla zdrowia, w szczególności przewlekłe schorzenia układu oddechowego. Z tego powodu podejmowane są działania profilaktyczne związane, między innymi, ze stosowaniem filtrujących ochron indywidualnych.
Podstawowym materiałem konstrukcyjnym tego typu ochron są włókniny filtracyjne, charakteryzujące się zdolnością zatrzymywania w swojej strukturze cząstek aerozoli. Charakteryzują się one określonymi własnościami fizykochemicznymi surowców, z których są wytwarzane pojedyncze włókna, jak i sposobem ich upakowania.
Materiałem powszechnie używanym do filtracji w sprzęcie ochrony układu oddechowego są włókniny wytwarzane systemem pneumotermicznego formowania runa z polimerów poliolefinowych. Metoda ta powszechnie zwana jest melt-blown. W tego typu włókninach struktura tworzonych włóknin, stopień wypełnienia włóknami przestrzeni włókniny, parametry metrologiczne włókien i włókniny są czynnikami, wpływającymi na opory przepływu i skuteczność filtracji cząstek aerozoli obecnych w przepływającym gazie nośnym. Zwiększanie skuteczności filtrów włókninowych dotychczas realizowano na drodze modyfikowania wyżej wymienionych czynników lub metodą wprowadzania ładunków elektrostatycznych na drodze wyładowań koronowych (tworzenia włóknistych struktur elektretowych).
Najnowsze prace badawcze prowadzone w Centralnym instytucie Ochrony Pracy - Państwowym instytucie Badawczym i w Katedrze Fizyki Włókna Wydziału Inżynierii i Marketingu Tekstyliów Politechniki Łódzkiej wykazały, ze sposób depozycji cząstek aerozoli na włóknach bardzo silnie zależy od powierzchni i grubości włókien elementarnych tworzących włókninę filtracyjną. Stanowiło to przyczynę podjęcia prac nad zmianą powierzchni włókien we włókninach filtracyjnych powszechnie stosowanych do ochrony układu oddechowego w kierunku poprawy ich skuteczności filtracji. Jest to metoda alternatywna do aktywacji elektrostatycznej włóknin filtracyjnych stosowanych do ochrony układu oddechowego. Potrzeba opracowania takiej alternatywnej metody wynika z konieczności zastąpienia w filtrujących ochronach układu oddechowego warstwy z włóknin elektretowych, które, jak wykazały badania prowadzone przez europejskie ośrodki badawcze, tracą swoje właściwości ochronne w czasie stosowania w narażeniu na szkodliwe aerozole znajdujące się w atmosferze środowiska pracy.
Sposób według wynalazku polega na modyfikacji uformowanej włókniny melt-blown w taki sposób, aby nie uległa zmianie wyjściowa struktura włókniny, natomiast podlegały zmianie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne włókien tworzących włókninę. Do realizacji wynalazku wykorzystano środowisko plazmy niskotemperaturowej (PNT).
Plazma niskotemperaturowa stanowi nowoczesne narzędzie subtelnego modyfikowania powierzchni materiałów, powodując zmiany właściwości chemicznych, fizykochemicznych i mechanicznych warstwy powierzchniowej materiałów. W środowisku PNT i zachodzą unikalne syntezy chemiczne, prowadzące między innymi do wytwarzania cienkich warstw jakościowo nowych materiałów o właściwościach różniących je od podłoża.
Środowisko plazmy niskotemperaturowej można traktować jako czyste, ekologiczne, względnie tanie - stanowiące alternatywę do stosowanych dotychczas technologii mokrych, szkodliwych osa środowiska.
Pod pojęciem plazmy niskotemperaturowej rozumiany jest częściowo zjonizowany gaz, złożony z jonów, elektronów i obojętnych cząsteczek, który wytwarzany jest rożnymi sposobami. Zgodnie ze sposobem według wynalazku wytwarzano plazmę w elektrycznym wyładowaniu jarzeniowym, za pomocą zmiennego pola o częstotliwości radiowej 13,56 MHz. Wyładowanie generowano w sposób bezelektrodowy (typu E lub H). Proces modyfikacji włóknin realizowano w szklanym reaktorze, wyposażonym w dwie naprzeciwległe elektrody miedziane, umieszczone na zewnątrz reaktora, do których moc była doprowadzona z generatora wysokich częstotliwości przez rezonansowy układ dopasowujący. Stosowano rożne media plazmotwórcze: gazowe węglowodory, powietrze, lotne ciekłe związki krzemoorganiczne. Parametry procesu modyfikacji włókniny w zależności od typu zastosowanego związku plazmotwórczego wynosiły: ciśnienie od 1,33 Pa do 11,99 hPa, moc wyładowania od 10 W do 200 W, szybkość przepływu gazów roboczych od 1 do 50 sccm i czasu oddziaływania plazmy na włókninę od 1 mm do 10 min.
PL 208 598 B1
Sposób według wynalazku umożliwia zwiększenie efektywności depozycji cząstek aerozoli na włókninach filtracyjnych o różnej strukturze, grubości włókien i współczynniku wypełnienia nie powodując jednocześnie zmian oporów przepływu gazu nośnego. Oddziaływanie plazmy NT na włókninę powoduje trwałe zwiększenie efektywnego pola powierzchni włókien. Sposób według wynalazku jest prosty w realizacji, skuteczny i przyjazny dla środowiska. Jednocześnie stanowi alternatywę dla pneumotermicznych włóknin elektretowych stosowanych w sprzęcie ochrony układu oddechowego.
Sposób według wynalazku ilustrują bliżej następujące przykłady.
P r z y k ł a d !
Do reaktora wprowadzono próbkę włókniny uformowanej metodą melt-blown o średniej grubości włókien polipropylenowych 2,12 μm. Odpowietrzono próbkę w próżni (p=1,99 Pa) w czasie 10 min, a następnie przeprowadzono proces wstępnej obróbki plazmą argonową (moc 100 W, p=13,33 Pa, t=5min). Po tym procesie ponownie odpompowywano układ i wprowadzono gaz roboczy metan. Po uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia (3,33 Pa) inicjowano wyładowanie tworząc plazmę metanową. Po 10 min oddziaływania plazmy o mocy 25 W wyładowanie wyłączono. Następnie po czasie 10 min reaktor zapowietrzono (doprowadzono do ciśnienia atmosferycznego) i wyjmowano włókninę, na której wykonano testowe badania porównawcze, polegające na ocenie penetracji aerozoli przez modyfikowaną włókninę (badania według metody zawartej w normie EN 143:2000 „Sprzęt ochrony układu oddechowego. Filtry. Wymagania, badanie, znakowanie”).
Wyniki badania były następujące:
Włóknina niemodyfikowana:
Penetracja włókniny niemodyfikowanej: 22,70%,
Opory przepływu powietrza: 94,0 Pa
Włóknina modyfikowana:
Penetracja włókniny modyfikowanej: 2,96%,
Opory przepływu powietrza: 91,8 Pa
P r z y k ł a d II
Do reaktora wprowadzono próbkę włókniny formowanej metodą melt-blown z włókien polipropylenowych o średniej grubości 5,80 μm. Odpowietrzono próbkę w próżni (p=1,99 Pa), a następnie przeprowadzono proces wstępnej obróbki plazmą argonową (moc 100W, p=13,33 Pa, t=5 min). Po tym procesie ponownie odpompowywano układ i wprowadzono pary związku krzemoorganicznego, heksametylodisiloksanu (HMDSO). Po uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia (3.33 Pa) inicjowano wyładowanie tworząc plazmę. Po czasie 1 min oddziaływania plazmy HMDSO o mocy 50 W na włókninę wyłączono wyładowanie. Po odczekaniu 10 min układ zapowietrzono i wyjęto próbkę, na której wykonano analogiczne testy jak w przykładzie I.
Wyniki badania były następujące:
Włóknina niemodyfikowana:
Penetracja włókniny niemodyfikowanej: 36,00%,
Opory przepływu powietrza. 60,0 Pa
Włóknina modyfikowana:
Penetracja włókniny modyfikowanej: 5,58%,
Opory przepływu powietrza: 58,6 Pa
P r z y k ł a d III
Do reaktora wprowadzono próbkę włókniny uformowanej metodą melt-blown z włókien polipropylenowych o średniej grubości 2,12 μm. Odpowietrzono próbkę w próżni (p=1,99 Pa), a następnie przeprowadzono proces wstępnej obróbki plazmą argonową (moc 100 W, p=13,33 Pa, t=5min). Po tym procesie ponownie odpompowywano układ i wprowadzono do układu jako gaz roboczy powietrze. Po uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia (3,33 Pa) inicjowano wyładowanie tworząc plazmę. Po czasie 1 min oddziaływania plazmy powietrza o mocy 200 W wyjęto włókninę z reaktora i wykonano badania porównawcze testowe włókniny, w sposób analogiczny jak w przykładzie I.
Wyniki badania były następujące:
Włóknina niemodyfikowana:
Penetracja włókniny niemodyfikowanej: 18,50%,
Opory przepływu powietrza: 100,0 Pa
PL 208 598 B1
Włóknina modyfikowana:
Penetracja włókniny modyfikowanej: 1,99%,
Opory przepływu powietrza: 95,4 Pa
Dla zobrazowania wyników przeprowadzonej modyfikacji powierzchni włókien we włókninach filtracyjnych poniżej przedstawiono obrazy wykonane techniką mikroskopii skaningowej (SEM).

Claims (1)

  1. Sposób modyfikacji włóknin filtracyjnych, znamienny tym, że uformowana dowolną techniką włóknina filtracyjna, wprowadzana jest do środowiska plazmy niskotemperaturowej w następujących warunkach: ciśnienie od 1,33 Pa do 11,99 hPa, moc wyładowania od 10 W do 200 W, szybkość przepływu gazów roboczych od 1 do 50 sccm, czas oddziaływania plazmy na włókninę od 1 min do 10 min, przy czym jako gaz plazmotwórczy stosuje się gazowe węglowodory, powietrze, argon, lotne ciekłe związki krzemoorganiczne.
PL378871A 2006-02-02 2006-02-02 Sposób modyfikacji włóknin filtracyjnych PL208598B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL378871A PL208598B1 (pl) 2006-02-02 2006-02-02 Sposób modyfikacji włóknin filtracyjnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL378871A PL208598B1 (pl) 2006-02-02 2006-02-02 Sposób modyfikacji włóknin filtracyjnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL378871A1 PL378871A1 (pl) 2007-08-06
PL208598B1 true PL208598B1 (pl) 2011-05-31

Family

ID=43015277

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL378871A PL208598B1 (pl) 2006-02-02 2006-02-02 Sposób modyfikacji włóknin filtracyjnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL208598B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL378871A1 (pl) 2007-08-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4944100B2 (ja) 高フルオロ飽和比を有するエレクトレット物品
US10464001B2 (en) Remote fluorination of fibrous filter webs
EP1453897B1 (en) Plasma fluorination treatment of porous materials
KR101248677B1 (ko) 기체 기류로부터 미립자 물질을 여과하기 위한 여과 매질
TWI601769B (zh) 具有駐極體性質之非織布網及纖維、其製造方法及用途
JP4944099B2 (ja) ヘテロ原子及び低フルオロ飽和度を有するエレクトレット物品
TWI462772B (zh) 過濾媒介
US20180236385A1 (en) Electret-containing filter media
Yildiz et al. High performance carbon nanotube–polymer nanofiber hybrid fabrics
KR20170075011A (ko) 대전 부직포 및 그것을 사용한 여과재, 대전 부직포의 제조 방법
JP2006069141A (ja) 複合繊維構造体およびその製造方法
PL208598B1 (pl) Sposób modyfikacji włóknin filtracyjnych
KR20100001060A (ko) 탄소나노튜브를 포함하는 나노섬유 벽지
Cao et al. Filtration Performance and Fiber Shedding Behavior in Common Respirator and Face Mask Materials
JP2013193025A (ja) Cvd装置用エアフィルターおよびそれを有するcvd装置
Szymanowski et al. Plasma modification of filter nonwovens used for the protection of respiratory tracts
Walls et al. Nanofiber Mats as High‐Efficiency Filters
Kolte et al. Bilayer non-woven fabric for air filtration
Pacheco et al. Carbon nanofibers synthesis by a glow-electric arc at high frequencies and low power supply
DE102014224547A1 (de) Industrieller Wärmetauscher
JP2003275513A (ja) エアフィルタ用濾材およびエアフィルタユニットの製造方法