PL208447B1 - Układ instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu pod chłodnią - Google Patents

Układ instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu pod chłodnią

Info

Publication number
PL208447B1
PL208447B1 PL364689A PL36468904A PL208447B1 PL 208447 B1 PL208447 B1 PL 208447B1 PL 364689 A PL364689 A PL 364689A PL 36468904 A PL36468904 A PL 36468904A PL 208447 B1 PL208447 B1 PL 208447B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
heating
ground
circuit
cooler
heater
Prior art date
Application number
PL364689A
Other languages
English (en)
Other versions
PL364689A1 (pl
Inventor
Bogusław Zakrzewski
Edward Partshaladze
Original Assignee
Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Univ West Pomeranian Szczecin Tech filed Critical Univ West Pomeranian Szczecin Tech
Priority to PL364689A priority Critical patent/PL208447B1/pl
Publication of PL364689A1 publication Critical patent/PL364689A1/pl
Publication of PL208447B1 publication Critical patent/PL208447B1/pl

Links

Landscapes

  • Other Air-Conditioning Systems (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu pod chłodnią.
Eksploatacja chłodni lądowych wymaga podgrzewania gruntu pod powierzchnią podłóg komór niskotemperaturowych aby nie dopuścić do obniżenia temperatury poniżej 0°C. Zabezpieczenie gruntu pod chłodnią przed zamarzaniem ma na celu zapobieżenie zwiększeniu objętości gruntu, które może spowodować deformację podłóg i konstrukcji chłodni, a także doprowadzić do trwałych uszkodzeń budynku. Proces zwiększania objętości następuje od momentu gdy temperatura gruntu obniży się poniżej 0°C i jego skutki następują już w okresie 2 - 3 letniej eksploatacji w takich warunkach.
Znane są z literatury sposoby ogrzewania gruntu pod chłodniami powietrzem, cieczą i elektrycznie-oporowo. Znane są sposoby ogrzewania gruntu za pomocą kanałów powietrznych z grawitacyjnym lub wymuszonym przepływem powietrza. Chłodnia nie jest posadowiona bezpośrednio na gruncie, lecz na konstrukcji nośnej kanałów z prefabrykowanych płyt i podpór. Znane jest także podgrzewanie gruntu przy pomocy układu rur, przez który przepływa roztwór wodny glikolu. Do podgrzewania roztworu glikolu wykorzystuje się ciepło przegrzania par amoniaku. W systemach podgrzewania gruntu za pomocą energii elektrycznej jako elementy grzejne stosuje się druty, pręty, taśmy stalowe i opornikowe zalane w płycie grzewczej lub elementy grzejne w rurach os łonowych.
Znane są także instalacje chłodnicze, zawierające wymiennik ciepła zainstalowany w pobliżu chłodnicy międzystopniowej i/lub osuszacza, w których odzyskuje się ciepło odpadowe i wykorzystuje je do podgrzewania gruntu pod chłodnią.
Układ instalacji chłodniczej według wynalazku zawiera skraplacz, sprężarkę, parowacz oraz obieg do podgrzewania gruntu pod chłodnią składający się z wężownic grzewczych, pompy, zaworów i naczynia wzbiorczego. Istota rozwiązania polega na tym. że pomię dzy instalacją chł odniczą a obiegiem do podgrzewania gruntu usytuowany jest doziębiacz ciekłego czynnika chłodniczego. Doziębiacz połączony jest przez zbiornik ze skraplaczem i z układem chłodnic oraz z wężownicami grzewczymi obiegu do podgrzewania gruntu i poprzez zawory odcinające z podgrzewaczem nośnika ciepła i pompą obiegu do podgrzewania gruntu. Podczas normalnej pracy układu, czynnik chłodniczy tłoczony jest ze sprężarki, przez skraplacz i doziębiacz. skąd trafia bezpośrednio do zaworów rozprężnych układu chłodnic, a nośnik ciepła przepływa tylko przez doziębiacz i rurociąg łączący doziębiacz z pompą, omijając podgrzewacz. Następuje wtedy w doziębiaczu wymiana ciepła pomiędzy ciekłym czynnikiem chłodniczym a powracającym z wężownic grzewczych nośnikiem ciepła. Zimny płyn powracający z wężownic grzewczych doziębia ciekły czynnik chłodniczy. Stan taki trwa do momentu gdy temperatura nośnika ciepła na powrocie z chłodni zacznie się zbliżać do temperatury bliskiej 0°C, wtedy do podgrzewacza płynie sprężony, nieskroplony, gorący czynnik chłodniczy w postaci gazu. Jednocześnie nośnik ciepła po przejściu przez doziębiacz przepływa przez dogrzewacz gdzie zostaje ogrzany przez gorący czynnik chłodniczy. W momencie ustalenia się temperatury powracającego z chłodni nośnika ciepła na poziomie, 0°C, konfiguracja całego układu wraca do postaci pierwotnej. Praca układu sterowana jest przy pomocy zaworów regulacyjnych półautomatycznie.
W innej wersji rozwiązania praca układu może być sterowana automatycznie przy pomocy zaworów elektronicznych. Wówczas układ wyposażony jest w elektroniczny sterownik, kontrolujący pracę całej instalacji. W tej wersji inny jest przepływ nośnika ciepła, który po przejściu przez doziębiacz zawsze przepływa przez podgrzewacz, przy czym pomiędzy doziębiaczem a podgrzewaczem znajduje się rurociąg cyrkulacyjny, sterowany elektronicznym zaworem regulacyjnym o płynnej regulacji przepływu, który dozuje udział nośnika ciepła krążącego w wężownicach grzewczych. Nastawami zaworów i wydajnością pompy steruje elektroniczny sterownik na podstawie odczytów temperatury nośnika ciepła na powrocie z chłodni.
Najlepsze efekty działania układu uzyskujemy wtedy gdy temperatura nośnika ciepła na powrocie z wężownic grzewczych jest bliska 0°C.
Układ według wynalazku wykorzystuje ciepło odpadowe z chłodni lub z innego źródła, do podgrzania nośnika ciepła, na przykład glikolu czy solanki, który przepływając przez wężownice grzewcze ogrzewa grunt pod chłodnią. Wyposażenie układu w dodatkowy wymiennik - doziębiacz usytuowany pomiędzy instalacją chłodniczą a obiegiem do podgrzewania gruntu, umożliwia dochłodzenie czynnika chłodniczego przez wracający z wężownic grzewczych zimny nośnik ciepła. Prowadzi to do poprawy efektywności termicznej obiegu i wydajności ziębniczej. Jednocześnie zmniejszy to moc cieplną podgrzewacza nośnika ciepła. Szczególnie korzystne efekty zastosowania wynalazku będą powstawały
PL 208 447 B1 w okresie letnim. W tym okresie moż liwa jest poprawa wydajnoś ci zię bniczej od 5 do 12% oraz poprawa efektywności ziębniczej od 3 do 7%.
Układ według wynalazku przedstawiony jest w przykładach wykonania i na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat ideowy układu instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu sterowany półautomatycznie regulatorami, fig. 2 przedstawia schemat ideowy układu instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu sterowany automatycznie elektronicznym sterownikiem, fig. 3 przedstawia schemat ideowy układu instalacji z obiegiem do podgrzewania gruntu, w którym podgrzewacz wyposażony jest w dowolne źródło ciepła np. grzałki elektryczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła.
P r z y k ł a d I
Układ zawiera instalację chłodniczą połączoną z obiegiem do podgrzewania gruntu. Instalacja chłodnicza składa się z zespołu chłodnic 8, sprężarki 7 skraplacza 6a. Obieg do podgrzewania gruntu pod chłodnią składa się z pompy 1, naczynia wzbiorczego 9 i zespołu wężownic grzewczych 2. Skraplacz 6a połączony jest z dodatkowym wymiennikiem - doziębiaczem 3 oraz podgrzewaczem 4. Doziębiacz 3 poprzez system rurociągów połączony jest z wężownicami grzewczymi 2 umieszczonymi pod płytą fundamentową 14 chłodni oraz poprzez zawór odcinający 11b z podgrzewaczem 4. Podgrzewacz 4 poprzez pompę 1 oraz termostatyczne zawory regulacyjne 16 połączony jest z wężownicami grzewczymi 2. Podczas normalnej pracy układu, czynnik chłodniczy tłoczony jest ze sprężarki 7, przez skraplacz 6a, zbiornik czynnika chłodniczego 6b i doziębiacz 3, skąd trafia bezpośrednio na zawory rozprężne 13 układu chłodnic 8, a nośnik ciepła przepływa tylko przez doziębiacz 3 i rurociąg otwarty zaworem odcinającym 11 a, omijając podgrzewacz 4. Następuje wtedy w doziębiaczu 3 wymiana ciepła pomiędzy ciekłym czynnikiem chłodniczym a powracającym z wężownic grzewczych 2 nośnikiem ciepła. Zimny płyn powracający z wężownic grzewczych 2 doziębia ciekły czynnik chłodniczy. Stan taki trwa do momentu gdy temperatura nośnika ciepła na powrocie z chłodni zacznie zbliżać się do 0°C, wtedy otwiera się zawór 12 i rurociągiem 5 do podgrzewacza 4 płynie sprężony, nieskroplony, gorący czynnik chłodniczy w postaci gazu. Jednocześnie zamknięty zostaje zawór odcinający 11a i otwarty zawór odcinający 11b, nośnik ciepła po przejściu przez doziębiacz 3 przepływa przez podgrzewacz 4 gdzie zostaje ogrzany przez gorący czynnik chłodniczy. W momencie ustalenia się temperatury powracającego z chłodni nośnika ciepła na poziomie powyżej 0°C, konfiguracja całego układu wraca do postaci pierwotnej. Praca układu sterowana jest przy pomocy zaworów regulacyjnych półautomatycznie.
P r z y k ł a d II
W tej wersji rozwiązania przedstawionej na fig. 2, praca układu sterowana jest automatycznie przy pomocy zaworów elektronicznych. Układ wyposażony jest w elektroniczny sterownik 15, który kontroluje całą jego pracę. Instalacja chłodnicza i obieg do podgrzewania gruntu pod chłodnią zawiera te same elementy jak w przykładzie I. Inny jest obieg nośnika ciepła, który po przejściu przez doziębiacz 3 zawsze przepływa przez podgrzewacz 4, przy czym pomiędzy doziębiaczem 3 a podgrzewaczem 4 znajduje się rurociąg cyrkulacyjny, sterowany elektronicznym zaworem regulacyjnym 11 o płynnej regulacji przepływu, który dozuje udział nośnika ciepła krążącego w wężownicach grzewczych 2. Nastawami zaworu 11 i wydajnością pompy 1 steruje elektroniczny sterownik 15 na podstawie odczytów temperatury nośnika ciepła na powrocie z chłodni. Zmiany natężenia przepływu, nośnika ciepła kompensowane są przez zawory regulacyjne 10.
P r z y k ł a d III
Układ taki jak w przykładzie I, z tym, że podgrzewacz 4 wyposażony jest w zewnętrzne źródło

Claims (5)

1. Układ instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu pod chłodnią zawierający skraplacz, sprężarkę, parowacz oraz obieg do podgrzewania gruntu pod chłodnią składający się z wężownic grzewczych, pompy, zaworów i naczynia wzbiorczego, znamienny tym, że pomiędzy instalacją chłodniczą a obiegiem do podgrzewania gruntu usytuowany jest doziębiacz (3) ciekłego czynnika chłodniczego, przy czym doziębiacz (3) połączony jest ze skraplaczem i z układem chłodnic (8) oraz z wężownicami grzewczymi (2) obiegu do podgrzewania gruntu i poprzez zawory odcinające (11, 11a, 11b) z podgrzewaczem (4) nośnika ciepła i pompą (1) obiegu do podgrzewania gruntu.
PL 208 447 B1
2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że wyposażony jest w termostatyczne zawory regulacyjne (16).
3. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że wyposażony jest w zawory regulacyjne (10) sterowane elektronicznie.
4. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że wyposażony jest w elektroniczny sterownik regulacyjny (15).
5. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że podgrzewacz (4) wyposażony jest w dowolne zewnętrzne źródło ciepła (5a).
PL364689A 2004-02-02 2004-02-02 Układ instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu pod chłodnią PL208447B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL364689A PL208447B1 (pl) 2004-02-02 2004-02-02 Układ instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu pod chłodnią

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL364689A PL208447B1 (pl) 2004-02-02 2004-02-02 Układ instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu pod chłodnią

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL364689A1 PL364689A1 (pl) 2005-08-08
PL208447B1 true PL208447B1 (pl) 2011-05-31

Family

ID=36241572

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL364689A PL208447B1 (pl) 2004-02-02 2004-02-02 Układ instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu pod chłodnią

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL208447B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL364689A1 (pl) 2005-08-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP3475640B1 (en) Phase change material-based enhancement for reversed-cycle defrosting in vapour compression refrigeration systems
US7617697B2 (en) In-ground geothermal heat pump system
EP1403598B1 (en) Heat pump
CN104813121B (zh) 空调供热水复合系统
EP2368081B1 (en) Heat pump/air conditioning apparatus with sequential operation
US20100252232A1 (en) Thermal energy module
US20100038441A1 (en) Energy system with a heat pump
US7832217B1 (en) Method of control of thermal energy module background of the invention
CN103109142B (zh) 利用地热的热泵系统
KR101336012B1 (ko) 지열 히트펌프장치를 이용한 냉,난방 및 급탕용 히트펌프장치
US20180259197A1 (en) Local thermal energy consumer assembly and a local thermal energy generator assembly for a district thermal energy distribution system
CN103983052A (zh) 制冷循环装置和具备它的热水生成装置
JP3928251B2 (ja) 排熱回収システム
KR100734904B1 (ko) 냉난방 겸용 히트펌프 시스템
KR20120137743A (ko) 냉난방시스템에서의 잉여열 활용장치
JP2003279079A (ja) 氷蓄熱システムおよび氷蓄熱システムによる暖房方法
EP3242992B1 (en) Mud cooling device
JP6060463B2 (ja) ヒートポンプシステム
US20230349568A1 (en) Energy saving conditioner and heat supply method
KR20120082158A (ko) 발전기가 구비된 수열교환방식 냉난방장치
CN109000392A (zh) 一种空调冷水机组的变频器冷却方法、空调冷水机组及空调
PL208447B1 (pl) Układ instalacji chłodniczej z obiegiem do podgrzewania gruntu pod chłodnią
KR20110017941A (ko) 혹한기에 증발압력을 조정하여 고효율에너지를 생성하는 히트펌프
KR20150040399A (ko) 지열원 히트펌프냉난방시스템
KR101351826B1 (ko) 지하수를 이용한 온실용 히트펌프 냉난방 장치

Legal Events

Date Code Title Description
LICE Declarations of willingness to grant licence

Free format text: RATE OF LICENCE: 10%

Effective date: 20101206