PL208385B1 - Maszt nadawczy sieci telefonicznej, radiowej albo radiokomunikacyjnej - Google Patents

Maszt nadawczy sieci telefonicznej, radiowej albo radiokomunikacyjnej

Info

Publication number
PL208385B1
PL208385B1 PL361012A PL36101203A PL208385B1 PL 208385 B1 PL208385 B1 PL 208385B1 PL 361012 A PL361012 A PL 361012A PL 36101203 A PL36101203 A PL 36101203A PL 208385 B1 PL208385 B1 PL 208385B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
mast
chamber
space chamber
space
support plate
Prior art date
Application number
PL361012A
Other languages
English (en)
Other versions
PL361012A1 (pl
Inventor
Georg Grötz
Original Assignee
Grotz Georg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Grotz Georg filed Critical Grotz Georg
Publication of PL361012A1 publication Critical patent/PL361012A1/pl
Publication of PL208385B1 publication Critical patent/PL208385B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01QANTENNAS, i.e. RADIO AERIALS
    • H01Q1/00Details of, or arrangements associated with, antennas
    • H01Q1/12Supports; Mounting means
    • H01Q1/1242Rigid masts specially adapted for supporting an aerial
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04HBUILDINGS OR LIKE STRUCTURES FOR PARTICULAR PURPOSES; SWIMMING OR SPLASH BATHS OR POOLS; MASTS; FENCING; TENTS OR CANOPIES, IN GENERAL
    • E04H5/00Buildings or groups of buildings for industrial or agricultural purposes
    • E04H5/02Buildings or groups of buildings for industrial purposes, e.g. for power-plants or factories

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Fencing (AREA)
  • Support Of Aerials (AREA)
  • Transceivers (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)

Description

Opis wynalazku
Wynalazek dotyczy masztu antenowego sieci telefonicznej, radiowej albo radiokomunikacyjnej, który za pomocą konstrukcji podporowej osadzony jest na górnej stronie komory przestrzennej wspartej na podłożu.
Aby znanego rodzaju sieć pokrywała swoim zasięgiem możliwie dużą powierzchnię, na obszarze sieci rozmieszcza się zbiór odpowiednich masztów nadawczych. Maszt nadawczy może być wykonany na przykład jako stalowy maszt kratownicowy lub jako maszt żelbetowy, a w swym górnym obszarze zawiera on konieczne urządzenia nadawczo-odbiorcze. Dolny koniec masztu, za pośrednictwem konstrukcji podporowej wspiera się na gruncie lub jest w nim osadzony.
Do każdego masztu antenowego przyporządkowane są elektryczne i/lub elektroniczne urządzenia sterujące. Mogą być one zamontowane bezpośrednio do masztu, znanym jest jednak rozwiązanie, w którym urządzenia sterujące umieszcza się w zasobniku lub kontenerze usytuowanym obok masztu, gdyż są one tam łatwiej dostępne przy konserwacji i naprawach. Jednakże, umieszczenie osobnego kontenera obok podstawy masztu zwiększa zapotrzebowanie na miejsce i powoduje dodatkowe trudności związane z koniecznością dodatkowych prac instalacyjnych w celu połączenia znajdujących się w kontenerze urządzeń sterujących z masztem, względnie ze znajdującą się przy nim aparaturą i urządzeniami nadawczymi.
Z publikacji WO 93/17208 A1 i DE 200 13 446 U1 wiadomym jest, ż e dolny koniec masztu nasadzony jest na górną stronę komory przestrzennej, która wspiera się na podłożu, przy czym urządzenia sterujące umieszczone są wewnątrz komory przestrzennej. W ten sposób utworzona jest przez komorę przestrzenną pusta przestrzeń służąca do umieszczenia w niej urządzeń sterujących. Urządzenia sterujące są więc bezpośrednio scalone z konstrukcją podporową masztu nadawczego i nie wymagają żadnej dodatkowej budowli obok masztu. Jednakże, konstrukcja dla uzyskania przestrzennej stabilności masztu i komory przestrzennej, jest kłopotliwa w montażu i pracochłonna. Według WO 93/17208 A1 maszt zamocowany jest za pomocą lin, a przy komorze przestrzennej zamontowane są wystające na bok ramy wsporcze, za pomocą których komora przestrzenna wspiera się na podłożu. Ze względu na zastosowanie lin i ram wsporczych konstrukcja według WO 93/17208 A1 jest konstrukcyjnie pracochłonna i bardzo ciężka oraz wymaga dużego nakładu pracy przy montażu.
W publikacji DE 200 13 446 U1 przedstawiony jest maszt nadawczy z komorą przestrzenną , która osadzona jest na wstępnie przygotowanym fundamencie wykonanym w gruncie na miejscu budowy. Wskutek tego, według DE 200 13 446 U1 do ustawienia komory przestawnej konieczne są znaczne prace wstępne na miejscu budowy tak, że możliwość stosowania komory przestrzennej jest znacznie ograniczona.
Z dokumentu US 5 904 004 znany jest ponadto maszt antenowy posadowiony na górnej stronie komory przestrzennej z urządzeniami elektrycznymi lub elektronicznymi oraz wspartej na podłożu za pomocą elementów pośredniczących.
Maszt antenowy sieci telefonicznej, radiowej albo radiokomunikacyjnej, posadowiony za pośrednictwem konstrukcji podporowej, na górnej stronie komory przestrzennej z elektrycznymi lub elektronicznymi urządzeniami sterującymi, wspartej na podłożu, zwłaszcza na gruncie, za pomocą elementów pośredniczących, przy czym płyta podporowa wystaje poza komorę przestrzenną, według wynalazku charakteryzuje się tym, że płyta podporowa swobodnie spoczywa na podłożu, a komora przestrzenna połączona jest z płytą podporową rozłączalnie, przy czym płyta podporowa składa się z przynajmniej dwóch prefabrykowanych, połączonych ze sobą betonowych elementów płytowych i jest zaopatrzona w boczne wystające do góry opory brzegowe.
Korzystnym jest, że płyta podporowa wystaje wzdłuż obwodu komory przestrzenne na odległość co najmniej 70 cm poza tę komorę.
Korzystnym jest, że płyta podporowa wystaje poza komorę przestrzenną na odległość w granicach 80 cm do 120 cm, a zwłaszcza o 100 cm.
Korzystnym jest, że na częściach płyty podporowej wystających poza obwód komory przestrzennej' umieszczony jest płot otaczający tę komorę przestrzenną.
Korzystnym jest, że komora przestrzenna i płyta podporowa wykonane są z betonu.
Korzystnym jest, że boczne opory brzegowe płyty podporowej tworzą wgłębione osadzenie dla komory przestrzennej przy ścisłym dopasowaniu.
Korzystnym jest, że wnętrze komory przestrzennej ma rozmiary dostosowane do przebywania w niej człowieka, a w przynajmniej jednej ścianie bocznej komory przestrzennej znajdują się drzwi.
PL 208 385 B1
Korzystnym jest, że komora przestrzenna na dnie i/lub ścianach bocznych, i/lub na stropie ma izolację cieplną.
Korzystnym jest, że strop komory przestrzennej w obszarach punktów podporowych maszt ma wzmocnienie.
Korzystnym jest, że punkty podporowe masztu są przestawne w pionie.
Zgodnie z wynalazkiem, stabilność przestrzenną komory przestrzennej i znajdującego się na niej masztu, uzyskuje się za pomocą jedno- lub wieloczęściowej płyty podporowej. Nie jest ona zakotwiona w podłożu, względnie w gruncie lub osadzona na wstępnie przygotowanym fundamencie, lecz spoczywa swobodnie na gruncie. W tym celu tworzy się powierzchnię podłoża, którą można wykonać szybko i w prosty sposób. Może to być budowa ziemna lub też powierzchnia wzmocniona, na przykład stanowisko asfaltowane lub wybrukowane. Boczny nadmiar płyty podporowej względem komory przestrzennej zapewnia wystarczające zabezpieczenie przed przechyleniem, a tym samym przestrzenną stabilność, bez konieczności stosowania lin odciągowych lub zakotwienia w gruncie.
Korzystnym okazało się, gdy płyta podporowa wystaje poza komorę przestrzenną ze wszystkich czterech stron, a zwłaszcza obwodowo przynajmniej o 70 cm. Komora przestrzenna, która może mieć wymiary typowych międzynarodowych kontenerów, za pomocą takiego nadmiaru usytuowana jest pewnie na podłożu. W korzystnym wykonaniu wynalazku płyta podporowa wystaje poza komorę przestrzenną z każdej strony o 80 do 120 cm, korzystnie o 100 cm.
Aby utrudnić dostęp niepowołanym osobom do komory przestrzennej i do znajdujących się w niej urz ą dzeń sterują cych, komora przestrzenna moż e być otoczona pł otem.
W korzystnym wykonaniu wynalazku przewiduje się , ż e pł ot otaczający komorę przestrzenną umieszczony jest na odcinkach płyty podporowej wystających po bokach komory przestrzennej.
Komora przestrzenna i/lub płyta podporowa wykonane są korzystnie z betonu, a zwłaszcza z ż elbetu. Komora przestrzenna i pł yta podporowa są prefabrykowane i jako gotowe elementy dostarczane na miejsce budowy, gdzie osadzane są na podłożu. Komora przestrzenna z płytą podporową mogą być wykonane jednolicie, jednakże możliwe jest także wykonanie komory przestrzennej i płyty podporowej jako oddzielnych elementów, a następnie połączenie ich za pomocą kołków lub śrub. Również płot może być już zamontowany uprzednio na płycie podporowej tak, że na miejscu budowy wykonuje się tylko niewielkie roboty.
Prawidłowe usytuowanie komory przestrzennej względem płyty podporowej uzyskuje się przez zamocowanie komory przestrzennej na płycie podporowej za pomocą kołków lub śrub. Przy tym kołki lub śruby są tak ukształtowane, że umożliwiają korekcję nachylenia komory przestrzennej tak, że znajduje się on w dokładnie poziomym położeniu. Dodatkowo lub alternatywnie, płyta podporowa posiada boczne opory brzegowe, pomiędzy którymi komora przestrzenna osadzona jest przy ścisłym dopasowaniu. Opory brzegowe zapobiegają bocznemu przesunięciu komory przestrzennej względem płyty podporowej, to znaczy ruchowi równoległemu względem płaszczyzny płyty.
Aby ułatwić konserwację i naprawy urządzeń sterujących znajdujących się wewnątrz komory przestrzennej, wnętrze komory przestrzennej powinno być tak duże, aby umożliwiało poruszanie się w nim czł owieka. Ponadto, przynajmniej w jednej ze ś cian komory przestrzennej wykonane są drzwi, poprzez które użytkownik może wejść i wyjść z wewnętrznej przestrzeni komory.
W korzystnym wykonaniu wynalazku komora przestrzenna na swym dnie i/lub na swych ś cianach bocznych, i/lub na stropie zawiera warstwę izolacji cieplnej, co szczególnie wtedy jest zalecane, gdy urządzenia sterujące zawierają elementy konstrukcyjne wrażliwe na temperaturę otoczenia i które powinny być chronione przed ekstremalnymi temperaturami.
Jeżeli maszt osadzony na górnej stronie, względnie na stropie komory przestrzennej wykonany jest jako stalowy maszt kratownicowy, względnie jako słup kratowy, to siły pochodzące od masztu wprowadzane są do stropu komory przestrzennej w niewielu punktach.
Korzystnie, punkty wprowadzania obciążenia umieszczone są bezpośrednio powyżej ścian bocznych komory przestrzennej. Aby przy tym występujące lokalnie koncentracje naprężeń przejmować niezawodnie i występujące siły odprowadzać do podłoża poprzez ściany boczne komory przestrzennej, koniecznym jest wyposażenie stropu i/lub ścian bocznych komory przestrzennej we wzmocnienia znajdujące się w obszarze punktów podporowych masztu, co wykonuje się zwłaszcza przez umieszczenie płyt podporowych lub rozkładających obciążenie i/lub przez lokalne zwiększenie zbrojenia betonu.
PL 208 385 B1
Korzystnie, punkty oporu masztu na komorze przestrzennej wykonane są z możliwością przestawiania ich w pionie tak, że możliwe jest późniejsze ustawianie masztu, aby umieścić go w możliwie najbardziej pionowym położeniu.
Przedmiot wynalazku zostanie objaśniony bliżej w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przekrój znanej konstrukcji podporowej masztu, fig. 2 - konstrukcję podporową masztu według wynalazku, a fig. 3 przedstawia przekrój wzdłuż linii III-III z fig. 1.
Na figurze 1 przedstawiona jest płyta podporowa 12 wykonana z żelbetu, osadzona swobodnie na podłożu 13, którym jest umocniona powierzchnia lub grunt, a zwłaszcza przygotowana powierzchnia, przy czym płytę podporową stanowi jednolita płyta betonowa wykonana na miejscu lub prefabrykowana płyta betonowa.
Na płytę podporową 12 nasadzona jest prefabrykowana komora przestrzenna 11 wykonana z żelbetu, której dno 11b połączone jest z płytą podporową 12 za pomocą kołków 14. Komora przestrzenna 11 na swym dnie 11b, na ścianach bocznych 11a i na swym stropie 11c ma warstwę izolacji cieplnej 15. Wnętrze 18 komory przestrzennej 11 dostępne jest dla obsługi poprzez drzwi 17, przy czym wnętrze 18 ma takie rozmiary, że może poruszać się w nim wyprostowany człowiek.
We wnętrzu 18 komory przestrzennej 11 znajdują się schematycznie przedstawione urządzenia sterujące 19 nie uwidocznionych na rysunku urządzeń odbiorczych i nadawczych.
Na stropie 11c komory przestrzennej 11 osadzony jest maszt antenowy 10 wykonany jako kratownica, przy czym w obszarze punktów oporu masztu antenowego 10, w stropie 11c komory przestrzennej 11 umieszczone są płyty podporowe 16, które służą do przejmowania i odprowadzania obciążeń powodowanych przez maszt antenowy 10, a są przestawne w pionie, aby umożliwiać nastawienie i korygowanie ustawienia masztu nadawczego 10.
Jak przedstawiono na fig. 3, płyty podporowe 16, a tym samym punkty podparcia masztu antenowego 10, umieszczone są bezpośrednio powyżej, względnie na ścianach bocznych 11 a komory przestrzennej 11 tak, że obciążenie odprowadzane jest bezpośrednio do ścian bocznych 11a.
Jak przedstawiono na fig. 1 i 3, płyta podporowa 12 jest większa niż dno 11 b komory przestrzennej 11 tak, że płyta podporowa 12 wystaje ze wszystkich stron poza komorę przestrzenną 11 na odległość przynajmniej 70 cm. W zewnętrznym obszarze brzegowym płyty podporowej 12 umieszczony jest obwodowy płot 20, który uniemożliwia, względnie utrudnia dostęp do komory przestrzennej 11 osobom niepowołanym.
Przedstawiona na fig. 2 rysunku konstrukcja podporowa masztu antenowego zawiera płytę podporową 12, która swobodnie spoczywa na podłożu. Komora przestrzenna 11 połączona jest z płytą podporową 12 rozłączalnie. Płyta podporowa 12 składa się z przynajmniej dwóch prefabrykowanych i połączonych ze sobą betonowych elementów płytowych 12a, a jest zaopatrzona w boczne wystające do góry opory brzegowe 12b, pomiędzy którymi utworzone jest wgłębione osadzenie, w którym osadza się od góry komorę przestrzenną 11, przy ścisłym dopasowaniu. Opory brzegowe 12b przylegają do zewnętrznych stron betonowych ścian bocznych 11 a osadzonej komory przestrzennej 11 i zapobiegają przesuwaniu się płyty podporowej 12 względem komory przestrzennej 11 w kierunku równoległym do płaszczyzny płyty podporowej.

Claims (10)

1. Maszt antenowy sieci telefonicznej, radiowej albo radiokomunikacyjnej, posadowiony za pośrednictwem konstrukcji podporowej, na górnej stronie komory przestrzennej z elektrycznymi lub elektronicznymi urządzeniami sterującymi, wspartej na podłożu, zwłaszcza na gruncie, za pomocą elementów pośredniczących, przy czym płyta podporowa wystaje poza komorę przestrzenną, znamienny tym, że płyta podporowa (12) swobodnie spoczywa na podłożu (13), a komora przestrzenna (11) połączona jest z płytą podporową (12) rozłączalnie, przy czym płyta podporowa (12) składa się z przynajmniej dwóch prefabrykowanych, połączonych ze sobą betonowych elementów płytowych (12a) i jest zaopatrzona w boczne wystające do góry opory brzegowe (12b).
2. Maszt według zastrz. 1, znamienny tym, że płyta podporowa (12) wystaje wzdłuż obwodu komory przestrzennej (11) na odległość co najmniej 70 cm poza tę komorę (11).
3. Maszt według zastrz. 2, znamienny tym, że płyta podporowa (12) wystaje poza komorę przestrzenną (11) na odległość w granicach 80 cm do 120 cm, a zwłaszcza o 100 cm.
PL 208 385 B1
4. Maszt według zastrz. 3, znamienny tym, że na częściach płyty podporowej (12) wystających poza obwód komory przestrzennej (11) umieszczony jest płot (20) otaczający tę komorę przestrzenną (11).
5. Maszt według zastrz. 4, znamienny tym, że komora przestrzenna (11) i płyta podporowa (12) wykonane są z betonu.
6. Maszt według zastrz. 1, znamienny tym, że boczne opory brzegowe (12b) płyty podporowej (12) tworzą wgłębione osadzenie dla komory przestrzennej (11) przy ścisłym dopasowaniu.
7. Maszt według zastrz. 6, znamienny tym, że wnętrze (18) komory przestrzennej (11) ma rozmiary dostosowane do przebywania w niej człowieka, a w przynajmniej jednej ścianie bocznej (11 a) komory przestrzennej (11) znajdują się drzwi (17).
8. Maszt według zastrz. 7, znamienny tym, że komora przestrzenna (11) na dnie (11b) i/lub ścianach bocznych (11a), i/lub na stropie (11c) ma izolację cieplną (15).
9. Maszt według zastrz. 8, znamienny tym, że strop (11c) komory przestrzennej (11) w obszarach punktów podporowych masztu (10) ma wzmocnienie.
10. Maszt według zastrz. 9, znamienny tym, że punkty podporowe masztu (10) są przestawne w pionie.
PL361012A 2002-07-02 2003-07-01 Maszt nadawczy sieci telefonicznej, radiowej albo radiokomunikacyjnej PL208385B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE20210148U DE20210148U1 (de) 2002-07-02 2002-07-02 Sendemast für ein Telefon-, Radio- oder Funknetz

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL361012A1 PL361012A1 (pl) 2004-01-12
PL208385B1 true PL208385B1 (pl) 2011-04-29

Family

ID=7972714

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL361012A PL208385B1 (pl) 2002-07-02 2003-07-01 Maszt nadawczy sieci telefonicznej, radiowej albo radiokomunikacyjnej

Country Status (2)

Country Link
DE (2) DE20210148U1 (pl)
PL (1) PL208385B1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN101845911A (zh) * 2010-04-14 2010-09-29 电联工程技术有限公司 一种系统集成化和工厂化基础形式的通讯基站装置
AT513706B1 (de) * 2012-11-20 2014-11-15 Ebner Wolfgang Funkstation
AT513705B1 (de) * 2012-11-20 2014-11-15 Ebner Wolfgang Funkstation

Also Published As

Publication number Publication date
DE20210148U1 (de) 2002-09-26
DE10327445A1 (de) 2004-01-15
PL361012A1 (pl) 2004-01-12

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6095482A (en) Universal equipment mounting structure and method of using
US10107003B1 (en) Systems and methods for self-standing, self-supporting, rapid-deployment, movable communications towers
US7098864B2 (en) Temporary cellular antenna site
US8443573B1 (en) Blast-resistant foundations
WO2000046452A1 (en) Support structure for elevating and supporting monopoles and associated equipment
NZ220869A (en) Elevated floor assembly with adjustable foundation posts
WO2007136241A1 (en) A portable mobile communication tower
WO2017145137A1 (en) Building structure and method
AU2001237666B2 (en) Telecommunications mast installation
US6351250B1 (en) Antenna tower and support apparatus
NL1016191C2 (nl) Antenneplatform.
PL208385B1 (pl) Maszt nadawczy sieci telefonicznej, radiowej albo radiokomunikacyjnej
US20090151297A1 (en) Method for attaching a cabinet to a ground surface
US20210002844A1 (en) Foundation system and method of construction
EP1242695A1 (en) Structure
WO2012087145A1 (en) Method for building a site for a telecommunication device
US20170218649A1 (en) CMU Cooling Tower and Method of Construction
EP1367195B1 (en) A floor plate
US20020190914A1 (en) Antenna tower and support apparatus
EP3916159B1 (en) Structure for supporting telecommunications stations
WO2005068730A1 (en) Self-stable prefabricated foundation for towers
AU2014265049B1 (en) Tower installation
JP2000248632A (ja) タワークレーンのフロアクライミング方法
GB2401380A (en) Base for a communications tower
KR20230155459A (ko) 조립식 구조물의 준비에 사용되는 모듈, 모듈의 제조방법 및 이송 프레임