PL208282B1 - Gwóźdź śródszpikowy - Google Patents

Gwóźdź śródszpikowy

Info

Publication number
PL208282B1
PL208282B1 PL377404A PL37740403A PL208282B1 PL 208282 B1 PL208282 B1 PL 208282B1 PL 377404 A PL377404 A PL 377404A PL 37740403 A PL37740403 A PL 37740403A PL 208282 B1 PL208282 B1 PL 208282B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
axes
nail
holes
longitudinal axis
cylindrical holes
Prior art date
Application number
PL377404A
Other languages
English (en)
Other versions
PL377404A1 (pl
Inventor
André SCHLIENGER
Markus Buettler
Peter Senn
Original Assignee
Synthes Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Synthes Gmbh filed Critical Synthes Gmbh
Priority to PL377404A priority Critical patent/PL208282B1/pl
Publication of PL377404A1 publication Critical patent/PL377404A1/pl
Publication of PL208282B1 publication Critical patent/PL208282B1/pl

Links

Landscapes

  • Surgical Instruments (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest gwóźdź śródszpikowy z centralną osią wzdłużną, mający obwodową końcówkę, przeznaczoną do wprowadzenia do przestrzeni szpikowej, zaopatrzoną w zwrócony ku przestrzeni szpikowej odcinek o średnicy oraz bliższą końcówkę i kilka poprzecznych otworów o osiach, które odpowiadają wirtualnemu, cylindrycznemu otworowi o osi, pokrywają cych się z osią poprzecznego otworu. Cylindryczny otwór przenika przynajmniej przez jeden poprzeczny otwór, a osie cylindrów obydwu przenikających się cylindrycznych otworów przecinają się w punkcie przecięcia leżącym poza osią wzdłużną.
Znane są tego rodzaju gwoździe, mające dwa przecinające się poprzeczne otwory umieszczone na tej samej wysokości, przy czym gwóźdź może być stosowany zarówno dla prawej, jak i lewej kości rurowej.
Wadą tego rodzaju rozwiązania jest to, że obydwa lub także kilka otworów przecina się, a punkt przecięcia się ich osi leży na wzdłużnej osi gwoździa, co prowadzi do względnie dużego ubytku materiału z jego przekroju poprzecznego. Ubytek materiału prowadzi do mechanicznego osłabienia przekroju gwoździa w miejscu przecinania się otworów.
Z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych AP nr US 5 549 610 znany jest mię dzyszpikowy udowy trzpień z wydrążonym korpusem i pięcioma otworami, przy czym grupa trzech otworów ma osie znajdujące się w płaszczyźnie skierowanej pod kątem 180° względem płaszczyzny, w której znajdują się osie drugiej grupy dwóch otworów. Pięć otworów tworzy łącznie trzy przejścia, w tym dwa przejścia ukośne skierowane do góry, służące do napraw udowych i jedno przejście ukośne skierowane do dołu, służące do napraw rekonstrukcyjnych.
Z polskiego opisu patentowego nr PL 190 375 znany jest stabilizator ś ródszpikowy do leczenia złamań bliższej części kości udowej, składający się z gwoździa śródszpikowego w postaci wydłużonego stożka o przekroju kołowym, zaopatrzonego w dwa otwory o różnych średnicach wywiercone w nim w płaszczyźnie pionowej pod kątem rozwartym. Otwory te są w swej górnej wewnętrznej części nagwintowane, umożliwiając zamocowanie tulei prowadzących z gwintem zewnętrznym. Stabilizator jest zaopatrzony ponadto w swej dolnej części w przelotowy otwór cylindryczny na śrubę ustalającą i podłużne wycięcia służące do kompensacji osiowej położenia gwoździa śródszpikowego. Powyżej otworu dla tulei prowadzącej stabilizator jest wyposażony w dwa wywiercone otwory skierowane względem siebie pod kątem ostrym w płaszczyźnie poziomej, a równocześnie pod kątem rozwartym w płaszczyźnie pionowej. Otwory te są nagwintowane w pobliżu swych wejść w celu prowadzenia trzpieni stabilizujących gwóźdź śródszpikowy w kanale szpikowym względem obszaru kości zespalanej.
Zasadniczą niedogodnością znanych gwoździ śródszpikowych jest ich stosunkowo niewielka wytrzymałość mechaniczna, prowadząca często do złamań gwoździa w trakcie lub po jego osadzeniu w kości, zwłaszcza goleniowej.
Celem wynalazku jest opracowanie prostej konstrukcji gwoździa śródszpikowego, zapewniającej jego zwiększoną wytrzymałość mechaniczną w porównaniu z podobnymi gwoździami znanymi ze stanu techniki, bez konieczności zwiększania przekroju poprzecznego gwoździa.
Cel ten został zrealizowany w gwoździu śródszpikowym według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że osie obydwu przenikających się cylindrycznych otworów leżą w płaszczyźnie prostopadłej do wzdłużnej osi.
Osie cylindrów obydwu przenikających się cylindrycznych otworów przecinają się korzystnie w punkcie P leżącym w odległości d > 0 od wzdłużnej osi.
Osie obydwu przenikających się cylindrycznych otworów przecinają się wzajemnie pod kątem β, przy czym 30°< β < 90°, a korzystnie 50°< β < 80°.
Odległość d między punktem przecięcia osi obydwu przenikających się cylindrycznych otworów a wzdłużną osią wynosi d zawarte w granicach 0,0001 D < d < 0,6 D, a korzystnie 0,2 D < d < 0,5 D.
Obydwa przenikające się cylindryczne otwory mają korzystnie z jednej strony gwoździa dwa oddzielne wejścia, a z drugiej strony jedno wspólne wyjście.
Średnica DB otworów spełnia warunek DB > 0,5 D, a korzystnie DB > 0,6 D.
Gwóźdź według wynalazku jest korzystnie wyposażony we wzdłużny otwór, współosiowy względem wzdłużnej średnicy.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia gwóźdź z dwoma krzyżującymi się otworami, w widoku z przodu i z tyłu; fig. 2 - gwóźdź śródszpikowy ze schematycznie przedstawionymi cylindrycznymi otworami
PL 208 282 B1 w widoku z przodu; fig. 3 - przekrój gwoździa według fig. 2 w obszarze krzyżujących się cylindrycznych otworów, a fig. 4 - schematyczny perspektywiczny widok dwóch przenikających się cylindrycznych otworów ze zwichrowanymi osiami.
Przedstawiony na fig. 1 gwóźdź śródszpikowy 1 z wzdłużną osią 4 ma końcówkę 2 przeznaczoną do wprowadzenia do przestrzeni szpikowej kości rurowej oraz bliższy koniec 3. Ponadto jest on zaopatrzony w dwa poprzeczne otwory 5 o osiach 6. Otwory te określają wirtualne cylindryczne otwory 8 o osiach 9. Gwóźdź 1 ma w zasadzie stałą średnicę D oraz wzdłużny otwór 10 współosiowy ze wzdłużną osią 4.
Na fig. 3 pokazano, że cylindryczne otwory 8 są umieszczone z obu stron poprzecznych otworów 5, przy czym osie 9 tych cylindrycznych otworów przecinają się w punkcie P leżącym w odległości d = 0,4 D od wzdłużnej osi 4. Odległość d winna mieć wartość zawartą w granicach 0,0001 D < d < 0,6 D, a korzystnie w przedziale 0,2 D < d < 0,5 D, gdzie D oznacza średnicę gwoździa.
Przenikające się cylindryczne otwory 8 mają dwa oddzielne wejścia w gwoździu śródszpikowym, lecz tylko jedno wyjście z gwoździa.
W przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym gwoździa śródszpikowego przedstawionym na fig. 3 osie 9 obu przenikających się cylindrycznych otworów 8 leżą w płaszczyźnie prostopadłej do wzdłużnej osi 4 pokrywającej się z płaszczyzną rysunku na fig. 3. Jednakże w innych rozwiązaniach konstrukcyjnych osie 9 mogą także leżeć w płaszczyźnie przecinającej wzdłużną oś 4 pod kątem α (fig. 2). Wartość kąta α jest zawarta w granicach 60° < α < 90°. Zaletą rozwiązania, w którym płaszczyzna zawierająca osie 9 obu przenikających się cylindrycznych otworów 8 jest nachylona do wzdłużnej osi 4, jest możliwość przedłużenia tej części śruby, która jest wprowadzana do cylindrycznego otworu, zwiększając tym stabilność gwoździa.
W przedstawionym przykładzie osie 9 obu przenikających się cylindrycznych otworów 8 przenikają się pod kątem β wynoszącym 60°. Jednakże wartość kąta β może być zawarta w granicach 30° < β < 90°, a korzystnie 50° < β < 80°. Możliwość doboru kąta pozwala na optymalizację grubości ścianki gwoździa śródszpikowego.
Średnica DB przecinających się cylindrycznych otworów 8 spełnia warunek 0,5 D < DB, a korzystnie 0,6 D < DB.
W przykładzie przedstawionym na fig. 4 osie 9 obu przecinających się cylindrycznych otworów 8 są względem siebie zwichrowane i przesunięte w kierunku prostopadłym do wzdłużnej osi 4 o odcinek 11 o długości x, która jest mniejsza od połowy sumy obu średnic przenikających się cylindrycznych otworów 8. Równocześnie osie 9 obydwu przenikających się cylindrycznych otworów 8 są przesunięte w płaszczyźnie równoległej do wzdłużnej osi 4 o odległość y, przy czym wartość tej odległości wynosi 0,4 D < y < 0,5 D.

Claims (7)

1. Gwóźdź śródszpikowy (1) z centralną osią wzdłużną (4) mający obwodową końcówkę (2), przeznaczoną do wprowadzenia do przestrzeni szpikowej, zaopatrzoną w zwrócony ku przestrzeni szpikowej odcinek o średnicy (D) oraz bliższą końcówkę (3) i kilka poprzecznych otworów (5) o osiach (6), które odpowiadają wirtualnemu, cylindrycznemu otworowi (8) o osi (9), pokrywających się z osią (6) poprzecznego otworu (5), przy czym cylindryczny otwór (8) przenika przynajmniej przez jeden poprzeczny otwór (5), a osie cylindrów (9) obydwu przenikających się cylindrycznych otworów (8) przecinają się w punkcie przecięcia (P) leżącym poza osią wzdłużną (4), znamienny tym, że osie (9) obydwu przenikających się cylindrycznych otworów (8) leżą w płaszczyźnie prostopadłej do wzdłużnej osi (4).
2. Gwóźdź według zastrz. 1, znamienny tym, że osie cylindrów (9) obydwu przenikających się cylindrycznych otworów (8) przecinają się w punkcie (P) leżącym w odległości d > 0 od wzdłużnej osi (4).
3. Gwóźdź według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że osie (9) obydwu przenikających się cylindrycznych otworów (8) przecinają się wzajemnie pod kątem β, przy czym 30°< β < 90°, a korzystnie 50°< β < 80°.
4. Gwóźdź według zastrz. 2, znamienny tym, że odległość d między punktem przecięcia osi (9) obydwu przenikających się cylindrycznych otworów (8) a wzdłużną osią (4) wynosi d zawarte w granicach 0,0001 D < d < 0,6 D, a korzystnie 0,2 D < d < 0,5 D.
PL 208 282 B1
5. Gwóźdź według zastrz. 1, znamienny tym, że obydwa przenikające się cylindryczne otwory (8) mają z jednej strony gwoździa dwa oddzielne wejścia, a z drugiej strony jedno wspólne wyjście.
6. Gwóźdź według zastrz. 1, znamienny tym, że średnica DB otworów (5) spełnia warunek DB > 0,5 D, a korzystnie DB > 0,6 D.
7. Gwóźdź według zastrz. 1, znamienny tym, że jest wyposażony we wzdłużny otwór (10). współosiowy względem wzdłużnej średnicy (4).
PL377404A 2003-03-21 2003-03-21 Gwóźdź śródszpikowy PL208282B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377404A PL208282B1 (pl) 2003-03-21 2003-03-21 Gwóźdź śródszpikowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL377404A PL208282B1 (pl) 2003-03-21 2003-03-21 Gwóźdź śródszpikowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL377404A1 PL377404A1 (pl) 2006-02-06
PL208282B1 true PL208282B1 (pl) 2011-04-29

Family

ID=37945314

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL377404A PL208282B1 (pl) 2003-03-21 2003-03-21 Gwóźdź śródszpikowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL208282B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL377404A1 (pl) 2006-02-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2396385C (en) Intramedullary nail
CN100534400C (zh) 用于治疗近端股骨骨折的髓内钉和装置
CA2928274C (en) A device for bone support with improved rotational stability
ES2348003T3 (es) Clavo quirúrgico.
CA2571469C (en) Intramedullary nail
JP4323434B2 (ja) 髄内釘
US5035697A (en) Orthopedic medullary nail
CA2571508C (en) Surgical nail
EP0355411A1 (en) Intramedullary rod for femur stabilization
US20020058949A1 (en) Device for identifying the position of intramedullary nail securement screw holes
US9439695B2 (en) Osteosynthesis system for the multidirectional, angular-stable treatment of fractures of tubular bones comprising an intramedullary nail and bone screws
KR101136221B1 (ko) 경골(脛骨)용 골수핀
CN102088922A (zh) 用于插入骨折的长骨中的髓内钉
US20100087820A1 (en) Intramedullary osteosynthesis device
US20090299375A1 (en) Catheter nail targeting guide
JP4436320B2 (ja) 外科用釘
US20140296853A1 (en) Osteosynthesis system for the multidirectional, angular-stable treatment of fractures of tubular bones comprising an intramedullary nail and bone screws
CA2571494C (en) Surgical nail
ES2228085T3 (es) Tornillo para hueso.
PL208282B1 (pl) Gwóźdź śródszpikowy
EP0465436A1 (en) Replacement hip prosthesis stem adapted to be locked at several locking positions
CN111035481A (zh) 修复假体及具有其的胫骨结构
RU2020125115A (ru) Направитель стержней для остеосинтеза переломов коротких трубчатых костей человека
DE202004018748U1 (de) Modularer proximaler Femurnagel
CA2026893C (en) Orthopedic medullary nail