PL208125B1 - Instalacja do oczyszczania wody przez flotację - Google Patents

Instalacja do oczyszczania wody przez flotację

Info

Publication number
PL208125B1
PL208125B1 PL370266A PL37026602A PL208125B1 PL 208125 B1 PL208125 B1 PL 208125B1 PL 370266 A PL370266 A PL 370266A PL 37026602 A PL37026602 A PL 37026602A PL 208125 B1 PL208125 B1 PL 208125B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
zone
flotation
area
water
flocculation
Prior art date
Application number
PL370266A
Other languages
English (en)
Other versions
PL370266A1 (pl
Inventor
Patrick Vion
Original Assignee
Degremont
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Degremont filed Critical Degremont
Publication of PL370266A1 publication Critical patent/PL370266A1/pl
Publication of PL208125B1 publication Critical patent/PL208125B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/24Treatment of water, waste water, or sewage by flotation

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest instalacja do oczyszczania wody przez flotację.
Znane instalacje do oczyszczania wody przez flotację mają postać komory flotacyjnej, do której doprowadzana jest surowa woda, najpierw flokulowana, a następnie mieszana z wodą, która - wprowadzana pod zwiększonym ciśnieniem - podlega obniżaniu ciśnienia tak, że zawiesina zawarta w surowej wodzie jest unoszona przez mikropęcherzyki powstają ce w wyniku tego obniż enia i odprowadzana na powierzchnię cieczy zawartej w komorze, przy czym oczyszczona woda jest wyprowadzana przez dno wymienionej komory.
Znana z europejskiego opisu patentowego nr EP-A-0 659 690 instalacja w postaci komory flotacyjnej zawiera strefę flokulacji, strefę mieszania surowej flokulowanej wody w prądzie wstępującym, z wodą pod ciśnieniem dostarczaną przez system podnoszenia i obniżania ciśnienia, następnie strefę flotacji, do górnej części której odprowadzana jest zawiesina zawarta w surowej wodzie, unoszona na powierzchnie przez mikropęcherzyki, przy czym ta strefa flotacji jest wyposażona, w swej dolnej części, w perforowane urządzenie odpływowe (dno z lub bez zespołów zamykających, takich jak kolektory, itd.) takie, że cała powierzchnia strefy flotacji wykazuje jednolity i identyczny strumień odpływu dla klarowanej cieczy.
Właściwość tego typu urządzenia flotacyjnego leży w tworzeniu grubej warstwy mikropęcherzyków, dzięki którym flokulacja ma miejsce w dwu etapach, przede wszystkim w strefie flokulacji i następnie wewnątrz warstwy mikropęcherzyków dzięki dużej masie kontaktowej tych mikropęcherzyków zapewniających ponadto oddzielenie zawiesiny przez flotację.
Jedno z ograniczeń do stosowania takich instalacji leży w określeniu wymiarów takiej komory flotacyjnej.
Zgodnie z artykułem HJ. Kiuri, zatytułowanym „Rozwój technologii flotacji rozpuszczonym powietrzem od pierwszej generacji do najnowszej (trzeciej) (DAF - flotacja rozpuszczonym powietrzem w warunkach przepływu turbulentnego (DAF -Dissolved Air Flotation)” opublikowanym w „Woda - Nauka i Technologia”, Vol. 43, Nr. 8, strony 1 - 7, IWA Publishing 2001, podstawowa zasada dla określenia rozmiarów komór flotacyjnych polega na tym, że stosunek głębokości (lub wysokości H) strefy flotacji, usytuowanej powyżej systemu odpływu, dzielonej przez poziomą długość L między wlotem wody i przeciwległą ścianą (stosunek H/L) powinien być większy niż 1.
Dostosowanie się do tej zasady z reguły prowadzi do budowy instalacji, które są bardzo wysokie i bardzo kosztowne.
Inna trudność, którą napotykano podczas przemysłowego wdrażania tego typu instalacji dotyczyła tworzenia w komorze flotacyjnej warstwy mikropęcherzyków o dużej wysokości (wysokość warstwy mikropęcherzyków często powyżej 3 metry).
Ta wysokość powinna z jednej strony być większa niż minimalna wartość mogąca zapewnić dobre zakończenie flokulacji, optymalizację sprzężenia pomiędzy mikropęcherzykami i flokami (kłaczkami), a także umożliwić zjawiska koalescencji lub aglomeracji, które spowodują powiększenie mikropęcherzyków i dzięki temu przyrost szybkości ich wznoszenia się (30 do 60 m/h), a z drugiej strony, wysokość tej warstwy powinna być ograniczana, by zmniejszyć głębokość komory, a więc jej koszt i wysokie przesycenie gazem.
Tak więc, wysokość 1,5 m może skutkować przesyceniem +15%, podczas gdy wysokości 4 m może niekorzystnie doprowadzić do przesycenia +40%, kiedy komora flotacyjna jest sytuowana powyżej strefy oczyszczania przez filtrację, na przykład poprzez złoże piasku albo przez membrany.
Czynnikami mogącymi powiększać wysokość warstwy mikropęcherzyków są w szczególności:
- zasilanie hydrauliczne sł abej jakoś ci (niejednorodne) - wywoł uje wzrost ciś nienia z powodu zwiększenia wysokości warstwy mikropęcherzyków dla uzyskania większej stabilności, i
- zwię kszona d ł ugość komory flotacyjnej - powoduje zwię kszenie wysokoś ci (H/L > 1 stosownie do wcześniejszego stanu techniki).
Celem obecnego wynalazku jest rozwiązanie problemów uzyskiwania pożądanie dużej głębokości warstwy mikropęcherzyków oraz stabilności tej warstwy, w instalacjach do oczyszczania wody.
Istota instalacji według wynalazku, zasadniczo składającej się z podzielonej na strefy przepływowej komory flotacyjnej oraz układu do regulacji ciśnienia, polega na tym, że instalację do odprowadzania sklarowanej wody, usytuowaną w dolnej części strefy flotacji, stanowi perforowane dno górnej części tej strefy lub rur z otworami oporowymi przepływu, który jest maksymalny na końcówce wyjściowej (strona wypływająca) i malejący w kierunku końcówki wejściowej (strona zasilająca), przy
PL 208 125 B1 czym stosunek wysokości (H) górnej części strefy flotacji (6) do jej długości (L) zawiera się pomiędzy 0,3 a 1,0, zaś stosunek powierzchni (Sa) sekcji wody powyżej wylotu strefy mieszania (5) do powierzchni (Sp) strefy flotacji zawiera się pomiędzy 0,05 a 0,5, korzystnie pomiędzy 0,1 a 0,35.
Korzystnym jest gdy instalacja jest wyposażona w system przelewów spływowych, usytuowanych pomiędzy strefą koagulacji a strefą flokulacji, przeznaczony do jednorodnego rozdzielania koagulowanej surowej wody w strefie koagulacji na całą szerokości strefy flokulacji.
Korzystnym jest także jest wyposażona w system flokulacji statycznej.
Dalej korzystnym jest gdy instalacja jest wyposażona w obrotowe przegrody poziome, usytuowane w strefie flokulacji.
Również korzystnym jest gdy instalacja jest wyposażona w system mechanicznych, osadzonych na pionowym trzpieniu obrotowym mieszadeł z kalibrowanymi kryzami, usytuowany przy wlocie strefy mieszania.
Ponadto korzystnym jest gdy system przelewów spływowych ma postać ciągłych, ząbkowanych wypływów z perforowanymi rurami, które są w miarę możliwości rozgałęzione.
Wynalazek zostanie przybliżony na podstawie przykładowego wykonania pokazanego na rysunku, który przedstawia schematycznie, w rzucie bocznym, instalację z komorą flotacyjną.
Komora flotacyjna jest podzielona na następujące, szeregowo usytuowane strefy: strefa koagulacji 1, w której surowa woda jest mieszana z koagulantem, przy czym koagulant, w pewnych przypadkach, może być wtryskiwany w górę tej strefy; strefa flokulacji 3, oddzielona od strefy koagulacji 1 przez system przelewu spływowego 2, strefa mieszania 5, w której surowa woda, wprowadzana przez otwór zasilania 4, jest mieszana, w prądzie wstępującym, z mikropęcherzykami wytwarzanymi przez układ do regulacji ciśnienia 8, oraz strefa flotacji 6.
Strefa flotacji 6 jest oddzielona od strefy mieszania 5 poprzez skośny przelew spływowy 11, Gromadzące się w tej strefie mikropęcherzyki tworzą grubą warstwę w prądzie wstępującym, a zawiesina w surowej wodzie, unoszona przez mikropęcherzyki, gromadzi się przy jej powierzchni 7 tak, by mogła być odprowadzona do wylotu 10, zaś sklarowana woda zostaje usunięta w dolnej części strefy flotacji 6, po odprowadzeniu przez perforowane dno 9, albo podobne systemy umożliwiające działanie przy dużej szybkości flotacji.
Przy wlocie do strefy flokulacji 3, surowa woda jest rozdzielana jednorodnie na całej szerokości strefy, przez system przelewu spływowego 2 wykonany na przykład, w formie ciągłych, opcjonalnie rozgałęzionych perforowano-rurowych karbowanych przelewów spływowych.
Ten system jednorodnego rozdziału surowej wody przelewami spływowymi 2 umożliwia, opcjonalnie, wprowadzanie i mieszanie surowej wody, z koagulującym środkiem, który wspomaga flokulację, zaś flokulacja jako taka jest zapewniona przez system statyczny flokulacji albo przez poziome obrotowe przegrody.
Połączenie systemu rozdziału poprzez przelewy spływowe 2 i flokulatory statyczne lub obrotowe, o poziomym trzpieniu, zapewnia jednorodne zasilanie strefy flotacji 3 na jej całej szerokości.
Flokulacja może być też prowadzona poprzez system mechanicznego mieszadła (mieszadeł) na poziomym trzpieniu obrotowym połączony z kalibrowanymi kryzami (otworami dławiącymi) usytuowanymi przy otworze zasilania 4 do strefy mieszania 5.
To ostatnie urządzenie powoduje, że możliwe jest zrównoważenie dopływów i skompensowanie hydraulicznych zakłóceń i obrotowych ruchów wymuszanych przez mieszadła na pionowym obrotowym trzpieniu.
W strefie mieszania 5, flokulowana surowa woda jest mieszana z mikropęcherzykami, generowanymi w wodzie o podwyższonym ciśnieniu, wytwarzanej przez układ do regulacji ciśnienia 8, w prądzie wznoszącym odchodzącym od dna strefy, zaś obniżanie ciśnienia i tworzenie mikropęcherzyków jest realizowane przez wiele systemów wtryskiwania wody o zwiększonym ciśnieniu, rozdzielanej na całej szerokości strefy, przy czym prąd wznoszący przechodzi następnie w prąd opadający aż do systemu odpływu.
Ponieważ opadający przepływ ma szybkość niższą niż przepływ wznoszący, więc zawiesina unoszona przez mikropęcherzyki jest w większej części uwalniana podczas zmiany kierunku przepływu, gromadząc się przy powierzchni 7 na powierzchni strefy flotacji 6.
Wysokość warstwy mikropęcherzyków jest utrzymywana na poziomie co najmniej od 1,0 m do 1,5 m, tak by otrzymywać korzystne skutki działania warstwy mikropęcherzyków, która pełni rolę filtra i koalescera mikropęcherzyków (warstwa pełni rolę akceleratora szybkości wznoszenia koalescentnych mikropęcherzyków).
PL 208 125 B1
Dlatego wysokość strefy flotacji 6 powinna być większa niż 1,5 m lub 2 m, zaś stosunek wysokości (H) górnej części strefy flotacji 6, usytuowanej powyżej wylotu 10, do długości (L) tej strefy zawiera się - zgodnie z wynalazkiem - pomiędzy 0,3 i 1,0 (0,3 < H/L < 1).
Ta właściwość, która nie odpowiada zaleceniom fachowców z tej dziedziny techniki - KJ. Kiuru, w powołanym powyżej artykule (strona 1), dopuszcza ograniczenie głębokości instalacji, przy czym powierzchnia tej ostatniej pozostaje stała i odpowiada w ogólności szybkości oczyszczania, wyrażonej względem powierzchni (Sp), tj. powierzchni strefy flotacji 6 i odpowiadającej jej długości (L), zawartej pomiędzy 15 i 60 m3/m21, które to ograniczenie ma znaczący wpływ na koszty budowy instalacji.
To zmniejszenie głębokości instalacji pozwala również uniknąć przesyceń rozpuszczonego powietrza i skutków tego w dolnej części ciągu oczyszczania, w szczególności na filtrach z piaskiem i/lub na filtrach membranowych.
Stosownie do innej właściwości tej instalacji, stosunek powierzchni (Sa) sekcji wody, która jest usytuowana pionowo powyżej wylotu strefy mieszania 5, tzn. powierzchni pionowej sekcji zawartej pomiędzy górną krawędzią nachylonego przelewu spływowego 11 i płaszczyzną wody strefy flotacji 6, do powierzchni (Sp) strefy flotacji 6 - powierzchnia tej strefy odpowiadająca długości (L) - powinien być zawarty pomiędzy 0,05 i 0,5 (0,05 < Sa/Sp < 0,5), korzystnie pomiędzy 0,1 i 0,35 (0,1 < Sa/Sg < 0,35).
Ta właściwość pozwala na zdefiniowanie zakresu szybkości dla sekcji wody sytuowanej pionowo powyżej wylotu strefy mieszania 5 takich, by nie były przekraczane:
- górna granica szybkości, poza którą, z jednej strony, generalnie tworzy się ruch obrotowy, który dezintegruje warstwę mikropęcherzyków w strefie flotacji 6 i unosi je w oczyszczanych ściekach, a z drugiej strony poważnie zerodowana jest warstwa osadu, usytuowana przy powierzchni strefy flotacji 6;
- zauważono, że przyrost szybkości zwiększania ciśnienia, a tym samym także przyrost ilości wytworzonych mikropęcherzyków, mogący ustabilizować warstwę mikropęcherzyków, skutkuje w rezultacie przyrostem wartości wysokości, która jest względnie duża, a w rezultacie niezgodna z geometrią, instalacji zdefiniowaną przez wynalazek;
- poniżej dolnej granicy szybkości warunki turbulencji dopływu w strefie flotacji 6 nie są wystarczające, aby zapewniać tworzenie i stabilność warstwy mikropęcherzyków, co prowadzi do szybkiej degradacji jakości oczyszczanej wody.
System odpływu sklarowanej wody korzystnie składa się z dna 9 mającego perforacje albo rur zawierających otwory, jak to opisano w europejskim opisie patentowym EP 0 659 690, tworzące opór do dopływu przez to dno, który jest maksymalny nad końcowym skrajem strefy flotacji 6 (strona odpływu) i zmniejsza się w kierunku początkowego skraju tej strefy (strona zasilania).
Ta właściwość umożliwia nastawę warunków turbulencji dopływu wewnątrz strefy flotacji 6, która wspiera wytwarzanie stabilnej i wystarczająco grubej warstwy mikropęcherzyków, zapewniając wysoką szybkość oczyszczania.
To charakterystyczne zwymiarowanie pozwala, w sposób zaskakujący dla przeciętnego fachowca ze stanu techniki, uzyskiwać szybkości oczyszczania, które mogą sięgać od 15 do 60 m3//m21, jako uzyskane z „płaskimi” urządzeniami (stosunek WL między 0,3 i 1,0).
Spośród pewnej liczby zalet, będących następstwem rozwiązania według wynalazku, można wymienić między innymi następujące:
- możliwość tworzenia instalacji z wysoką zdolnością oczyszczania i o ograniczonej wysokości: tak, na przykład, wynalazek umożliwia wyprodukowanie instalacji, która ma 7 m długości przy wysokości 3 m - zamiast wysokości 7 m lub nawet większej, jak zalecano we wcześniejszym stanie techniki;
- z możliwości ograniczania wysokości instalacji wynika: z jednej strony - zmniejszenie kosztów konstrukcji, a z drugiej strony - ograniczenie przesyceń rozpuszczonym gazem szkodliwych dla systemów filtracji, usytuowanych w dolnej części strefy flotacji.
W przykładzie wspominanym powyżej, dostosowanie wysokości ograniczonej do 3 m znacznie redukuje przesycenie klarowanej wody, które odtąd może być tylko o 30% większe niż dawka nasycenia, podczas gdy mogłoby osiągać 70% przy wysokości 7 m, stosownie do wcześniejszego stanu techniki.
Poniżej podane są dwa przykłady wykonania, których celem jest wykazanie korzyści płynących z wyboru zgodnie z istotą wynalazku wartości stosunku powierzchni (Sa) (powierzchni sekcji wody usytuowanej pionowo powyżej wylotu strefy mieszania 5) do powierzchni (Sp) strefy flotacji 6 to znaczy powierzchni systemu odpływu zawartej pomiędzy 0,05 i 0,5.
PL 208 125 B1
Te przykłady były wykonywane na jednostce pilotażowej zawierającej koagulator, flokulator typu statycznego i strefę flotacji z długością dna (L) równą 2,50 m i wysokością (H) powyżej dna (system odpływu 9) równą 3,6 m.
Nieoznaczona na rysunku wysokość sekcji wody powyżej powierzchni szczytowej strefy mieszania (Ha) była zmienna w przedziale pomiędzy 0,07 m i 1,50 m.
Szybkość oczyszczania wynosiła 35 m3/m2h. Jednostka pilotażowa zawierała też układ regulacji ciśnienia 8, z regulacją do 5 x103Pa i poniżej, pozwalający wtryskiwać dostarczoną wodę ze zwiększonym ciśnieniem z wielkością przepływu pomiędzy 10 i 20% oczyszczanego produktu.
Dla symulacji hydraulicznych zaburzeń, otwór zasilania 4 strefy flotacji 6 częściowo mógł być blokowany i, podczas prób, 50% przejścia było nieaktywne.
Próby były wykonywane na wodzie rzecznej, ze względnie niską zawartością zawiesiny. Szybkość dopływu zasilania była regulowana tak by utrzymywać szybkość przy dnie w przedziale od 9 do 40 m3/m2h.
Celem tych prób było zbadanie hydraulicznych warunków wymaganych dla tworzenia i stabilności warstwy mikropęcherzyków przy minimalnej wysokości tej warstwy, tak ażeby utrzymać jej stabilność.
Badane były dwa główne parametry, wysokość sekcji wody powyżej górnego punktu strefy mieszania i możliwość jednorodnego rozdziału w górnej części tej strefy. Optymalny procent lub zawartość procentowa wody pod zwiększonym ciśnieniem (stopień podniesienia ciśnienia „Y”) w przybliżeniu wynosiła 10% i - by uzyskać stabilizację - została podniesiona do 15 i 20%.
Kryteriami jakości były: tworzenie warstwy mikropęcherzyków, jej wysokość, a w rezultacie - jakość wody po przejściu flotacji, która jest wyrażana tutaj przez mętność nefelometryczną w jednostkach NTU. Jeżeli mętność jest mniejsza niż 2 NTU, to jakość wody jest rozważana jako dopuszczalna a jeżeli mętność ta jest mniejsza niż 1 NTU, to jakość wody może być określona jako bardzo dobra. Wyniki otrzymywane były wyszczególniane w postaci dwóch tabel podanych poniżej.
Pierwsza tabela (str. 10) ilustruje wyniki opowiadające przykładowi 1; uzyskane wyniki odzwierciedlają oddziaływanie szybkości sekcji wody powyżej wylotu strefy mieszania 5 tzn. wylotu odpowiadającego sekcji wody mającej wysokość (Ha) i powierzchnię (Sa), na stabilność warstwy pęcherzyków i mętność oczyszczanej wody.
Druga tabela (str. 11) ilustruje wyniki otrzymywane podczas wykonania przykładu 2 i obrazuje wpływ jednorodności rozdziału w górnej części strefy mieszania 5, dla wartości stosunku Sa/Sp równej 0,15.
Pierwsza seria prób:
Wpływ szybkości przy wylocie strefy mieszania
Wartość Stosunku Sa/Sp Wysokość Ha W [m] Y (stopień podniesienia ciśnienia) w [%] Warstwa mikropęcherzyków Mętność oczyszczonej wody w [NTU]
1 2 3 4 5
0,028 0,07 10% Brak granicy faz Bardzo znacząca rotacja Odpływ pęcherzyków 11
0,028 0,07 20% Jak wyżej 7
0,04 0,1 10% Jak wyżej 9
0,04 0,1 15% Słabo znacząca rotacja Początek tworzenia warstwy Wysokość w przybliżeniu 3,3 m 1,8
0,08 0,20 10% Względnie nieostra granica faz Rotacja jeszcze dość znacząca Warstwa słabo tworzona Nieprecyzyjna wysokość 4,0
0,08 0,20 15% Tworzenie warstwy Pęcherzyków Wysokość; około 2,3 m 1,1
PL 208 125 B1 cd. tabeli
1 2 3 4 5
0,15 0,38 10% Wyraźna granica faz Warstwa jednorodna Wysokość: 1,5 m 0,7
0,15 0,38 15% Wyraźna granica faz Warstwa jednorodna Wysokość: 1,5 m 0,6
0,30 0,75 10% Jak wyżej Wysokość: 1,60 m 0,8
0,60 1,5 10% albo 15% albo 20% Bez warstw pęcherzyków Odpływ mikropęcherzyków 9
Wyniki tych prób pozwoliły wysunąć następujące wnioski:
- zbyt wysoka szybkość w sekcji wody o wysokoś ci (Ha), za niska warto ść stosunku Sa/Sp, tendencja do wymuszania silnej rotacji warstwy mikropęcherzyków, co przeszkadza jej stabilizacji i tym samym jej formowaniu; Jednakże, możliwe jest, przez wzrost stopnia zwiększenia ciśnienia, przeciwdziałanie temu mechanizmowi i uzyskiwanie warstwy mikropęcherzyków. Tak więc, przy stopniu 15%, możliwe było ustabilizowanie warstwy mikropęcherzyków (czwarta i szósta pozycja tabeli powyżej), ale ze znacznym przyrostem wysokości tej warstwy, kolejno 3,3 m i 2,3 m zamiast 1,5 m).
- zbyt niska szybkość sekcji wody, wysoka wartość stosunku Sa/Sp (dziesią ta pozycja tabeli) nie powoduje minimalnej rotacji, warunki turbulencji przepływu nie były osiągalne i warstwa mikropęcherzyków nie mogła się uformować. Nadmiar powietrza jest w tym przypadku nieefektywny;
- poprawne wartoś ci stosunków Sa/Sp, zawarte w granicach zakresu pomiędzy 0,05 i 0,5, pozwoliły uzyskać warstwy mikropęcherzyków o ograniczonej wysokości (wartość stosunku H/L < 1).
Poza tym zakresem, warstwa mikropęcherzyków nie była formowana, lub wysokość warstwy mikropęcherzyków była znacząca. W czwartej pozycji tabeli wysokość warstwy wynosi 3,3 m (wartość stosunku H/L = 1,32).
W drugiej serii prób, których wyniki podane został y w tabeli zamieszczonej poniż ej, wartość stosunku Sa/Sp była utrzymywana na poziomie 0,15.
Wykonane zostały dwie próby, jedna z zasilaniem jednorodnym, zapewnionym przez przelew spływowy przy wlocie flokulatora i flokulacja statyczną, druga przez ograniczenie 50% otworu zasilania 4 do komory flotacji 6 (słabe zasilanie komory flotacji).
Druga seria prób:
Wpływ jednorodności rozdziału w górnej części strefy mieszania
Stosunek Sa/Sp Wysokość Ha w [m] Dopływ Y Warstwa pęcherzyków Mętność oczyszczonej wody w [NTU]
0,15 0,38 Jednorodny na szerokości urządzenia flotacji 10% H = 1,5 m 0,7
0,15 0,38 Dopływ na 50% szerokości urządzenia flotacji 10% Granica faz Nieostra Unoszenie pęcherzyków 2,0
0,15 0,38 Jak wyżej 15% Warstwa pęcherzyków H = 3,1 m 0,9
Wyniki uzyskane tych próbach pozwoliły wysunąć następujące wnioski:
- zasilanie, które nie jest jednorodne na całej szerokości strefy komory flotacji nie zawsze umożliwia uformowanie warstwy mikropęcherzyków;
PL 208 125 B1
- w obecnym przypadku, był o konieczne zwię kszenie stopnia podniesienia ciś nienia. Wysokość warstwy mikropęcherzyków była wtedy znacząca i wyniosła 3,1 m, a wartość stosunku H / L dla komory flotacji była większa niż 1, i
- jednorodne zasilanie jest konieczne dla uformowania warstwy mikropęcherzyków, która ma małą wysokość.
Jest rzeczą oczywistą, że obecny wynalazek nie jest ograniczony do przykładów wykonania opisanych i przedstawionych powyżej, lecz że obejmuje wszystkie możliwe warianty realizacji jego istoty.

Claims (6)

1. Instalacja do oczyszczania wody przez flotację, zasadniczo składająca się z przepływowej komory flotacyjnej oraz układu do regulacji ciśnienia, przy czym w komorze flotacyjnej są wydzielone i szeregowo usytuowane strefy koagulacji, flokulacji oraz flotacji z instalacją do odprowadzania sklarowanej wody, znamienna tym, że
- instalację do odprowadzania sklarowanej wody, usytuowaną w dolnej części strefy flotacji (6), stanowi perforowane (9) dno górnej części tej strefy lub rur z otworami oporowymi przepływu, który jest maksymalny na końcówce wyjściowej (strona wypływająca) i malejący w kierunku końcówki wejściowej (strona zasilająca);
- stosunek wysokości (H) górnej części strefy flotacji (6) do jej długości (L) zawiera się pomiędzy 0,3 a 1,0, zaś stosunek powierzchni (Sa) sekcji wody powyżej wylotu strefy mieszania (5) do powierzchni (Sp) strefy flotacji zawiera się pomiędzy 0,05 a 0,5, korzystnie pomiędzy 0,1 a 0,35.
2. Instalacja według zastrz. 1, znamienna tym, że jest wyposażona w system przelewów spływowych (2), usytuowanych pomiędzy strefą koagulacji (1) a strefą flokulacji (3), przeznaczony do jednorodnego rozdzielania koagulowanej surowej wody w strefie koagulacji (1) na całą szerokości strefy flokulacji (3).
3. Instalacja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że jest wyposażona w system flokulacji statycznej.
4. Instalacja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że jest wyposażona w obrotowe przegrody poziome, usytuowane w strefie flokulacji (3).
5. Instalacja według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że jest wyposażona w system mechanicznych, osadzonych na pionowym trzpieniu obrotowym mieszadeł z kalibrowanymi kryzami, usytuowany przy otworze zasilania (4) strefy mieszania (5).
6. Instalacja według zastrz. 2, znamienna tym, że system przelewów spływowych (2), zabezpieczający homogeniczną dystrybucję nieuzdatnionej wody nas całej szerokości strefy flokulacji (3), ma postać ciągłych, ząbkowanych wypływów z perforowanymi rurami, które są w miarę możliwości rozgałęzione.
PL370266A 2002-01-30 2002-12-11 Instalacja do oczyszczania wody przez flotację PL208125B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR0201114A FR2835247B1 (fr) 2002-01-30 2002-01-30 Installation de traitement d'eaux par flottation

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL370266A1 PL370266A1 (pl) 2005-05-16
PL208125B1 true PL208125B1 (pl) 2011-03-31

Family

ID=27619758

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL370266A PL208125B1 (pl) 2002-01-30 2002-12-11 Instalacja do oczyszczania wody przez flotację

Country Status (19)

Country Link
US (1) US7169301B2 (pl)
EP (1) EP1470079B1 (pl)
KR (1) KR100938770B1 (pl)
CN (1) CN1315736C (pl)
AT (1) ATE350341T1 (pl)
AU (1) AU2002364827B2 (pl)
BR (1) BR0215534B1 (pl)
CA (1) CA2474347C (pl)
DE (2) DE02801115T1 (pl)
DK (1) DK1470079T3 (pl)
ES (1) ES2233220T3 (pl)
FR (1) FR2835247B1 (pl)
HK (1) HK1073832A1 (pl)
NZ (1) NZ534294A (pl)
PL (1) PL208125B1 (pl)
PT (1) PT1470079E (pl)
RU (1) RU2303000C2 (pl)
TR (1) TR200403255T3 (pl)
WO (1) WO2003064326A1 (pl)

Families Citing this family (20)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2860735B1 (fr) 2003-10-10 2006-12-22 Degremont Buse de detente d'eau pressurisee pour generer des microbules dans une installation de flottation
FI121733B (fi) * 2005-06-09 2011-03-31 Wiser Oy Vedenpuhdistuslaitteisto
FR2916196B1 (fr) * 2007-05-18 2009-07-24 Otv Sa Installation de traitement d'eau par flottation, et procede de traitement d'eau correspondant
CA2607713C (en) * 2007-11-14 2009-05-26 Dagua Inc. Water treatment apparatus
JP4885169B2 (ja) * 2008-06-26 2012-02-29 オルガノ株式会社 浮上分離装置
JP5393065B2 (ja) * 2008-06-26 2014-01-22 オルガノ株式会社 浮上分離装置
JP4825850B2 (ja) * 2008-07-22 2011-11-30 オルガノ株式会社 浮上分離装置、整流装置及び整流装置用分割セル
US8518266B2 (en) * 2009-11-16 2013-08-27 Rg Delaware, Inc. Dissolved air flotation clarifier
FR2975012B1 (fr) * 2011-05-12 2013-05-24 Degremont Dispositif de flottation rapide d'eaux chargees en matieres en suspension, et procede de mise en oeuvre
FR2985253B1 (fr) 2012-01-04 2014-01-10 Degremont Appareil de coagulation/floculation pour le traitement d'un flux hydraulique, et procede de mise en oeuvre
US9884295B2 (en) 2012-10-08 2018-02-06 Doosan Heavy Industries & Construction Co., Ltd. Membrane bioreactor system using reciprocating membrane
JP5497873B2 (ja) * 2012-11-21 2014-05-21 オルガノ株式会社 浮上分離装置
FI126360B (en) * 2012-11-23 2016-10-31 Ferroplan Oy Water treatment method and apparatus
US9422168B2 (en) 2013-04-24 2016-08-23 Doosan Heavy Industries & Construction Co., Ltd. Dissolved air flotation device for liquid clarification
CN104511374B (zh) * 2014-12-10 2019-02-19 中国矿业大学 一种适用于细粒矿物矿化的管流段装置
US10053379B1 (en) * 2017-02-16 2018-08-21 Proterrgo Inc. Device for wastewater purification
CN107473466B (zh) * 2017-08-10 2020-07-21 中国铝业股份有限公司 一种选矿废水的处理方法
KR101844734B1 (ko) * 2018-01-17 2018-05-18 한순련 부상분리식 하폐수처리장치
CN115140856A (zh) * 2021-03-30 2022-10-04 无锡小天鹅电器有限公司 一种水处理装置及衣物处理系统
CN114751560A (zh) * 2022-05-16 2022-07-15 张妍妍 一种气浮水处理装置及其处理方法

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NL185448C (nl) * 1980-03-07 1990-04-17 Esmil Bv Inrichting voor het floteren van uitgevlokt slib in een vloeistof.
FI83864C (fi) * 1987-03-25 1991-09-10 Oiva Suutarinen Foerfarande foer renande av en vaetska fraon fasta och upploesta foeroreningar med ett flotationsklarning-flockningsfoerfarande.
FI86293C (fi) * 1989-04-28 1992-08-10 Oiva Suutarinen Foerfarande foer rening av en vaetska fraon fasta och upploesta foeroreningar medelst ett flotationsfiltreringsfoerfarande.
FR2679223B1 (fr) * 1991-07-19 1993-10-15 Degremont Procede et dispositif de traitement des eaux.
CN2151142Y (zh) * 1993-02-19 1993-12-29 宜兴市华宜环保设备技术工程公司设计研究所 浅池气浮式水质处理器
FI97128C (fi) * 1993-12-20 1996-10-25 Oiva Suutarinen Vedenpuhdistuslaitos
US5766484A (en) * 1996-06-03 1998-06-16 Envirex Inc. Dissolved gas floatation device

Also Published As

Publication number Publication date
FR2835247A1 (fr) 2003-08-01
CA2474347A1 (fr) 2003-08-07
PT1470079E (pt) 2007-02-28
US7169301B2 (en) 2007-01-30
CN1617836A (zh) 2005-05-18
KR20040083100A (ko) 2004-09-30
US20050115881A1 (en) 2005-06-02
RU2303000C2 (ru) 2007-07-20
FR2835247B1 (fr) 2005-01-28
DE60217409T2 (de) 2007-10-04
RU2004126245A (ru) 2005-04-20
DE02801115T1 (de) 2005-05-04
DE60217409D1 (de) 2007-02-15
HK1073832A1 (en) 2005-10-21
ES2233220T3 (es) 2007-06-01
AU2002364827B2 (en) 2009-02-26
TR200403255T3 (tr) 2005-03-21
CA2474347C (fr) 2012-04-10
EP1470079B1 (fr) 2007-01-03
EP1470079A1 (fr) 2004-10-27
DK1470079T3 (da) 2007-03-05
NZ534294A (en) 2006-06-30
ES2233220T1 (es) 2005-06-16
BR0215534A (pt) 2004-12-21
BR0215534B1 (pt) 2011-07-26
PL370266A1 (pl) 2005-05-16
CN1315736C (zh) 2007-05-16
WO2003064326A1 (fr) 2003-08-07
KR100938770B1 (ko) 2010-01-26
ATE350341T1 (de) 2007-01-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL208125B1 (pl) Instalacja do oczyszczania wody przez flotację
KR100988474B1 (ko) 상수 및 하폐수 처리용 플록형성지
CN105621792B (zh) 城市河道排污口污水处理方法及处理设备
AU2008290085B2 (en) Method of flocculating sedimentation treatment
EP3090806A1 (en) Injection type dissolved air flotation water treatment apparatus
US4865734A (en) Buoyant coarse media flocculator
CA2061416C (en) Method and apparatus for clarifying liquid using a pulsating sludge bed and part of concentrated sludge
US4705634A (en) Process and apparatus for the biological purification of wastewater
NZ534986A (en) Clarification of water by downflow flocculation, lamellar settling, and subsequent micro-bubble floatation
CN208869405U (zh) 气浮滤池及包括其的水处理系统
KR101826085B1 (ko) 무반류 연속세정 상향류 여과기
CN106830439A (zh) 一种船用高浊度原水净化器
US9751780B2 (en) Coagulation/flocculation apparatus for the treatment of a hydraulic flow, and implementation process
EP0965374A1 (en) Coagulation precipitator
CN201890787U (zh) 双层压力式一体化除油器
CN113754118A (zh) 一种可调节斜板絮凝沉淀系统及其污水处理方法
KR101045878B1 (ko) 상하수 고도 처리를 위한 고효율 하이브리드 침전지
JPH0215275B2 (pl)
CN108203148A (zh) 一种絮凝沉淀系统及污水处理系统
Monk et al. Designing water treatment facilities
CN209635959U (zh) 一种斜管絮凝沉淀池
KR20190129235A (ko) 정수장 침전지 유출수 탁도를 0.5 ntu 이하로 감소시키는 정수처리 장치
CN216890187U (zh) 一种集成式絮凝气浮净水设备
CN207943958U (zh) 一体式高效溶气浮选装置
JPH10202010A (ja) 水処理装置