PL207393B1 - Wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny - Google Patents

Wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny

Info

Publication number
PL207393B1
PL207393B1 PL378476A PL37847605A PL207393B1 PL 207393 B1 PL207393 B1 PL 207393B1 PL 378476 A PL378476 A PL 378476A PL 37847605 A PL37847605 A PL 37847605A PL 207393 B1 PL207393 B1 PL 207393B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
contact
switch
rotary
normally open
base
Prior art date
Application number
PL378476A
Other languages
English (en)
Other versions
PL378476A1 (pl
Inventor
Capella Joaquin Aubert
Original Assignee
Simon Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Simon Sa filed Critical Simon Sa
Publication of PL378476A1 publication Critical patent/PL378476A1/pl
Publication of PL207393B1 publication Critical patent/PL207393B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G3/00Installations of electric cables or lines or protective tubing therefor in or on buildings, equivalent structures or vehicles
    • H02G3/02Details
    • H02G3/08Distribution boxes; Connection or junction boxes
    • H02G3/16Distribution boxes; Connection or junction boxes structurally associated with support for line-connecting terminals within the box
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01HELECTRIC SWITCHES; RELAYS; SELECTORS; EMERGENCY PROTECTIVE DEVICES
    • H01H23/00Tumbler or rocker switches, i.e. switches characterised by being operated by rocking an operating member in the form of a rocker button
    • H01H23/02Details
    • H01H23/025Light-emitting indicators

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Push-Button Switches (AREA)
  • Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
  • Rotary Switch, Piano Key Switch, And Lever Switch (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny, zwłaszcza dla niskonapięciowych instalacji elektrycznych, wyposażony w korpus, w którego wnętrzu umieszczone są terminale elektryczne do przyłączenia przewodów elektrycznych! i styki przełączające złożone ze styku obrotowego i styku zwiernego, w znajdujący na korpusie wahacz, który współpracuje swą górną częścią z członem uruchamiającym naciskanym przez użytkownika, natomiast swą dolną częścią - ze sykiem obrotowym, powodując jego zwarcie ze stykiem zwiernym bądź rozwarcie, w zależności od położenia członu uruchamiającego, w zaczepy boczne mocujące korpus we wnęce ściany, w płytkę montażową połączoną z górną częścią korpusu, a także w ramkę zewnętrzną znajdującą się na płytce montażowej, oraz w człon uruchamiający osadzony obrotowo wewnątrz ramki zewnętrznej. W razie potrzeby, przełącznik wyposażony jest w zespół podświetlający.
W nowoczesnych technologiach, wykorzystywanych obecnie w niskonapięciowych instalacjach elektrycznych podlegających przepisom bezpieczeństwa, zwłaszcza do użytku domowego, oraz małych przedsiębiorstw i zakładów przemysłowych, zawarta jest czytelna tendencja do tworzenia przełączników o różnym zastosowaniu albo konfiguracji, przy minimalnej tylko zmianie ich części składowych. Takie zmiany dokonywane są przez wytwórcę, albo przez instalatora, oraz pozwalają na zmniejszenie pracochłonności, a także zmniejszenie ilości wytwarzanych i składowanych części składowych, a w konsekwencji i zmniejszenie kosztów przełącznika.
Z hiszpańskiego zgłoszenia patentowego nr P 200301391 znane są ulepszone niskonapięciowe zespoły elektryczne, które mogą być zamiennie użyte jako wyłączniki dwudrogowe, wyłączniki przyciskowe i wyłączniki pojedyncze.
Z hiszpań skiego zgł oszenia patentowego nr P 200201014 znany jest ulepszony mechanizm wahliwego członu uruchamiającego wyłącznika ściennego dla instalacji niskonapięciowych, który został opracowany dla szczególnego przypadku jego zastosowania.
Z hiszpańskiego opisu patentowego nr ES 2189646 B1, którego właścicielem jest zgłaszający niniejszego zgłoszenia, znany jest niskonapięciowy, pojedynczy bądź podwójny przełącznik elektryczny wyposażony w korpus, w którego wnętrzu umieszczone są terminale elektryczne do przyłączenia przewodów elektrycznych i styki przełączające złożone z kilku oddzielnych elementów w postaci współpracujących ze sobą wyprofilowanych blaszek przewodzących. Styk obrotowy składa się z trzech oddzielnych elementów: podłużnej podstawki, osadzonego na nim obrotowo właściwego styku obrotowego, oraz elementu sprężynującego osadzonego w podstawce, natomiast styk zwierny składa się z dwóch oddzielnych elementów: właściwego styku zwiernego w kształcie litery U, oraz osadzonego w nim elementu sprężynującego. Na korpusie osadzony jest wahacz wyposażony w sprężynę, który współpracuje swą górną częścią z członem uruchamiającym, naciskanym przez użytkownika, natomiast swą dolną częścią - ze sykiem obrotowym, powodując jego zwarcie ze stykiem zwiernym, bądź rozwarcie, w zależności od położenia członu uruchamiającego. Korpus wyposażony jest po dwóch stronach bocznych w zaczepy mocujące go we wnęce ściany. Z górną częścią korpusu połączona jest płytka montażowa, ramka pośrednia, ramka zewnętrzna, oraz człon uruchamiający osadzony obrotowo wewnątrz ramki zewnętrznej, który zakrywa od góry korpus. Człon uruchamiający wyposażony jest przeźroczyste bądź półprzeźroczyste okienko lub szczelinę na światło pochodzące lampki wewnątrz przełącznika.
Europejskie zgłoszenie patentowe nr EP 1351266 A2 ujawnia przełącznik elektryczny wyposażony w korpus, w którego wnętrzu znajdują się terminale do przyłączenia przewodów elektrycznych, oraz styków przełączających, złożonych ze styku obrotowego znajdującego się w dolnej części korpusu, a także ze styku zwiernego znajdującego na ściance dolnej korpusu. Na korpusie osadzony jest wahacz wyposażony w sprężynę, który współpracuje swą górną częścią z członem uruchamiającym naciskanym przez użytkownika, natomiast swą dolną częścią - ze sykiem obrotowym, powodując jego zwarcie ze stykiem zwiernym, bądź rozwarcie, w zależności od położenia członu uruchamiającego. W komorze utworzonej w górnej części wahacza znajduje się zespół podświetlający, którego jeden styk elektryczny połączony za pośrednictwem sprężyny wahacza ze stykiem obrotowym, natomiast drugi styk - za pośrednictwem innej sprężyny ze stykiem zwiernym.
Z niemieckiego wzoru użytkowego nr DE 29817265 U1 znany jest przełącznik elektryczny wyposażony w dwa zespoły podświetlające znajdujące się w górnej części korpusu tuż pod członem uruchamiającym.
PL 207 393 B1
Istotę wynalazku stanowi wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny, wyposażony w korpus, w którego wnętrzu umieszczone są terminale elektryczne do przyłączenia przewodów elektrycznych i styki przełączające złożone ze styku obrotowego i styku zwiernego, w znajdujący na korpusie wahacz, który współpracuje swą górną częścią z członem uruchamiającym naciskanym przez użytkownika, natomiast swą dolną częścią - ze sykiem obrotowym, powodując jego zwarcie ze stykiem zwiernym bądź rozwarcie, w zależności od położenia członu uruchamiającego, w zaczepy boczne mocujące korpus we wnęce ściany, w płytkę montażową połączoną z górną częścią korpusu, a także w ramkę zewnętrzną znajdującą się na płytce montażowej, oraz w człon uruchamiający osadzony obrotowo wewnątrz ramki zewnętrznej, a ponadto, w razie potrzeby, w zespół podświetlający.
Wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny charakteryzuje się tym, że we wnękach korpusu przełącznika w różnych konfiguracjach, to jest w konfiguracji wyłącznika pojedynczego, wyłącznika podwójnego dwudrogowego, wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego, wyłącznika krzyżowego i wyłącznika przyciskowego, albo też wyłącznika pojedynczego podś wietlanego, wyłącznika podwójnego podświetlanego, oraz wyłącznika przyciskowego podświetlanego, osadzony jest zespół zestyków, który w każdym przypadku, jak w konfiguracji wyłącznika pojedynczego, wyposażony jest przynajmniej w jeden styk obrotowy połączony obrotowo ze skrzynkową podstawą oraz przynajmniej w jeden styk zwierny w postaci podobnej skrzynkowej podstawy usytuowanej pod końcówką stykową styku obrotowego, przy czym obydwie te podstawy zaopatrzone są w swych ściankach w otwory na łączone z przełącznikiem przewody elektryczne, oraz we wnętrzu w sprężyny płaskie dociskające łączone przewody. Między korpusem i członem uruchamiającym znajduje się przykrywka, na której opiera się wahacz. W konfiguracjach przełącznika podświetlanego, zespół podświetlający sadzony jest w dolnej części korpusu, oraz składa się z podstawki, w której znajdują się przewody elektryczne, a takż e z trzonu pionowego z ż arówką skierowanego do czł onu uruchamiają cego z przeziernikiem.
Korzystnie przykrywka korpusu wyposażona jest w klawisze boczne do szybkiego przyłączania przewodów elektrycznych.
W konfiguracjach wyłącznika podwójnego i wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego, górna część wahacza podzielona jest korzystnie w płaszczyźnie pionowej na dwie części, które współpracują z przyporzą dkowanymi im dwiema częściami zewnę trznego czł onu uruchamiają cego.
W korzystnym rozwiązaniu przełącznika, między płytką montażową i ramką zewnętrzną znajduje się pośrednia ramka mocująca wyposażona w cztery pionowe języczki z użebrowanymi krawędziami, które osadzone są w przyporządkowanych im wnękach korpusu.
Przełącznik wyposażony jest korzystnie w widoczne z zewnątrz boczne elementy pośrednie, które osadzone są w dwóch krawędziach bocznych ramki zewnętrznej w pobliżu jej otworu środkowego.
Konstrukcja korpusu przełącznika i jego przykrywki pozwala na łatwe przystosowanie i osadzenie różnych zespołów zestyków dla różnych konfiguracji użytkowych, bez konieczności wymiany innych elementów przełącznika, zwłaszcza korpusu. Taką konfiguracją użytkową może być na przykład wyłącznik pojedynczy (switch), wyłącznik podwójny (double switch), wyłącznik dwudrogowy (two-way switch), wyłącznik dwuobwodowy dwudrogowy (two-circuit two-way switch), wyłącznik krzyżowy (cross-over switch), wyłącznik przyciskowy (push-button switch), wyłącznik podświetlany (switch with light), wyłącznik podwójny podświetlany (double switch with light), oraz wyłącznik przyciskowy podświetlany (push-button with light), co daje łącznie dziewięć konfiguracji.
Zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika podwójnego wyposażony jest korzystnie w dwa równoległe zespoły zestyków, z których każdy składa się ze styku obrotowego połączonego obrotowo z podstawą oraz ze styku zwiernego usytuowanego przeciwlegle do podstawy ze stykiem obrotowym i pod jego koń cówką stykową które są identyczne jak zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika pojedynczego.
Zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika dwudrogowego składa się korzystnie ze styku obrotowego połączonego obrotowo z podstawą z pierwszego styku zwiernego usytuowanego przeciwlegle do podstawy ze stykiem obrotowym i pod jego końcówką stykową które są identyczne jak zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika pojedynczego, a także z drugiego styku zwiernego usytuowanego obok pierwszego styku zwiernego, oraz wyposażonego w ramię rozciągające się nad końcówką stykową styku obrotowego, która styka się, w zależności od nachylenia, z pierwszym bądź drugim stykiem zwiernym.
Zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego wyposażony jest korzystnie w dwa równoległe zespoły zestyków, z których każdy składa się ze styku obrotowego połączonego obrotowo i bocznie z podstawą oraz z dwóch styków zwiernych usytuowanych przeciwlegle
PL 207 393 B1 pod obydwiema końcówkami stykowymi każdego styku obrotowego, przy czym obydwa styki obrotowe stykają się niezależnie od siebie swymi końcówkami stykowymi, w zależności od nachylenia, z jednym ze styków zwiernych.
Zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika krzyżowego składa się korzystnie z dwóch styków obrotowych połączonych obrotowo z oddzielnymi i usytuowanymi obok siebie podstawami, z pierwszego styku zwiernego usytuowanego przeciwlegle do podstawy z pierwszym stykiem obrotowym i pod jego koń cówką stykową oraz wyposaż onego w pierwsze ramię rozcią gają ce się nad końcówkę stykową drugiego styku obrotowego, a także z drugiego styku zwiernego usytuowanego przeciwlegle do podstawy z drugim stykiem obrotowym i pod jego końcówką stykową oraz wyposażonego w drugie ramię rozciągające się nad końcówkę stykową pierwszego styku obrotowego. Pierwszy styk obrotowy styka się swą końcówką stykową w zależności od nachylenia, z pierwszym stykiem zwiernym bądź z drugim ramieniem drugiego styku zwiernego, natomiast drugi styk obrotowy styka się swą koń cówką stykową w zależności od nachylenia, z drugim stykiem zwiernym bądź z pierwszym ramieniem pierwszego styku zwiernego.
Zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika przyciskowego, który jest identyczny do zespołu zestyków w konfiguracji wyłącznika pojedynczego, składa się korzystnie ze styku obrotowego połączonego obrotowo z podstawą oraz ze styku zwiernego usytuowanego przeciwlegle do podstawy ze stykiem obrotowym i pod jego końcówką stykową. Ponadto, wyłącznik przyciskowy wyposażony jest w cylindryczną sprężynę powrotną której górny koniec osadzony jest wewną trz wahacza, natomiast dolny koniec opiera się na wewnętrznej stronie korpusu, przy czym sprężyna powrotna utrzymuje w rozwarciu styk obrotowy i styk zwierny do momentu nacisku czł onu uruchamiają cego i ś ciś nię cia sprężyny powrotnej za pośrednictwem wahacza do położenia, w którym końcówka stykowa styku obrotowego wchodzi w zestyk ze stykiem zwiernym.
Korzystnym rozwiązaniu przełącznika, zarówno każdy styk zwierny i jego ramię, jak i wchodząca z nim w zestyk końcówka stykowa każdego styku obrotowego, wyposażona jest w element kontaktowy.
Wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny według wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie rozwiązania konstrukcyjnego na załączonym rysunku, na którym fig. 1 przedstawia podświetlony wyłącznik pojedynczy, z rozsuniętymi częściami, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - podświetlony wyłącznik podwójny, z rozsuniętymi częściami, w widoku perspektywicznym, fig. 3 - zespół łączeniowy przełącznika w konfiguracji wyłącznika pojedynczego z pojedynczym zewnętrznym członem uruchamiającym, w widoku perspektywicznym, fig. 4 - zespół łączeniowy według fig. 3, w widoku z przodu, fig. 5 - zespół łączeniowy według fig. 3, w widoku z boku, fig. 6 - zespół łączeniowy według fig. 3, w widoku z góry, fig. 7 - zespół łączeniowy przełącznika w konfiguracji wyłącznika podwójnego z dwuczęściowym zewnętrznym członem uruchamiającym, w widoku perspektywicznym, fig. 8 - zespół łączeniowy według fig. 7, w widoku z przodu, fig. 9 - zespół łączeniowy według fig. 7, w widoku z boku, fig. 10 - zespół łączeniowy według fig. 7, w widoku z góry, fig. 11 - wyłącznik według fig. 3, z pojedynczym zewnętrznym członem uruchamiającym, z przeziernikiem, oraz z otaczającą go zewnętrzną ramką i dwoma elementami pośrednimi, w widoku z góry, fig. 12 - wyłącznik według fig. 11, w przekroju wzdłuż linii A-A, fig. 12bis - wyłącznik według fig. 11, w przekroju wzdłuż linii B-B, fig. 13 - wyłącznik według fig. 7, z dzielonym zewnętrznym członem uruchamiającym, oraz z zewnętrzną ramką i dwoma elementami pośrednimi, w widoku z góry, fig. 14 - wyłącznik według fig. 13, w przekroju wzdłuż linii A-A, fig. 15 - zespół łączeniowy z płytką montażową i pośrednią ramką mocującą w widoku z góry, fig. 16 fragment zespołu łączeniowego według fig. 15 z uwidocznionym obszarem, w którym pośrednia ramka mocująca łączy się z korpusem, ale są one jeszcze rozdzielone, w przekroju wzdłuż linii A-A i powiększeniu, fig. 17 - fragment zespołu łączeniowego według fig. 15, po złączeniu pośredniej ramki mocującej z korpusem, fig. 18 - zestyk przełącznika w konfiguracji wyłącznika pojedynczego, w widoku perspektywicznym, fig. 19 - schemat elektryczny zestyku według fig. 18, fig. 20 - schemat wyłącznika pojedynczego z rozsuniętymi częściami, fig. 21 - schemat wyłącznika pojedynczego z podświetleniem, z rozsuniętymi częściami, fig. 22 - zespół zestyków wyłącznika podwójnego, w widoku perspektywicznym, fig. 23 - schemat elektryczny zespołu zestyków według fig. 22, fig. 24 - zespół zestyków według fig. 22, w widoku z góry, fig. 25 - zespół zestyków według fig. 24, w widoku z boku, fig. 26 -schemat wyłącznika podwójnego, z rozsuniętymi częściami, fig. 27 - schemat wyłącznika podwójnego podobnego do fig. 26, ale podświetlonego, z rozsuniętymi częściami, fig. 28 - zespół zestyków wyłącznika dwudrogowego, w widoku perspektywicznym, fig. 29 - zespół zestyków według fig. 28, w widoku perspektywicznym z innej strony, fig. 30 - schemat elektryczny zespołu zestyków według fig. 29, fig. 31 PL 207 393 B1 schemat wyłącznika dwudrogowego, z rozsuniętymi częściami, fig. 32 - zespół zestyków wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego, w widoku perspektywicznym, fig. 33 - schemat elektryczny zespołu zestyków według fig. 32, fig. 34 - zespół zestyków według fig. 32, w widoku z góry, fig. 35 - zespół zestyków według fig. 32, w widoku z boku, fig. 36 - schemat wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego, z rozsuniętymi częściami, fig. 37 - zespół zestyków wyłącznika krzyżowego, w widoku perspektywicznym, fig. 38 - zespół zestyków według fig. 37, w widoku perspektywicznym z innej strony, fig. 39 - schemat elektryczny zespołu zestyków według fig. 37 i 38, fig. 40 - schemat wyłącznika krzyżowego, z rozsunię tymi częściami, fig. 41 - schemat wyłącznika pojedynczego przyciskowego, z rozsuni ę tymi częściami, fig. 42 - schemat wyłącznika według fig. 41, ale podświetlonego, z rozsuniętymi częściami, fig. 43 - zespół podświetlający, w widoku perspektywicznym, fig. 44 - zespół podświetlający według fig. 43, w widoku z góry z częściowym przekrojem, a fig. 45 - zespół podświetlający według fig. 43, w przekroju linii A-A na fig. 44.
Wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny według wynalazku wyposażony jest w pojedynczy korpus 1, którego wnętrze pozwala na szybkie umieszczenie różnych kombinacji zespołów zestyków C do użycia przełącznika w różnych konfiguracjach do praktycznego zastosowania w instalacjach elektrycznych, na przykład jako wyłącznika pojedynczego, wyłącznika dwudrogowego, wyłącznika podwójnego, wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego, wyłącznika krzyżowego, oraz wyłącznika przyciskowego, jak również w konfiguracjach wyłącznika pojedynczego podświetlanego, wyłącznika podwójnego podświetlanego i wyłącznika przyciskowego podświetlanego, przez zastosowanie, oraz właściwe umieszczenie i przyłączenie zespołu podświetlającego 2.
Przełącznik może być przystosowywany do jednaj albo innej konfiguracji jedynie przez zamianę zespołów zestyków. Natomiast w konfiguracjach z podświetleniem dokonuje się zmiany tylko członu uruchamiającego 3 na człon uruchamiający zaopatrzony w przeziernik 3a, który zapewnia widoczność zespołu podświetlającego 2.
Korpus 1 przełącznika wyposażony jest w przykrywkę 4 z wahaczem 5, przekazującym na zestyki nacisk wywierany przez użytkownika na zewnętrzny człon uruchamiający 3.
Korpus 1 przełącznika wyposażony jest w boczne zaczepy 6 mocujące ten korpus 1 wraz z innymi umieszczonymi w nim elementami we wnęce ściany. Zaczepy 6 uruchamiane są śrubami 7, oraz zaopatrzone w półkoliste zaciski boczne 8, wykonane zwłaszcza ze sprężystego materiału, które przytrzymują zaczepy 6 przy korpusie 1 w czasie jego składowania i transportu.
W omawianym rozwiązaniu konstrukcyjnym przykrywka 4 korpusu 1 zaopatrzona jest w zespół klawiszy 9 usytuowanych z obydwu jej stron bocznych, uruchamianych przez użytkownika albo instalatora w celu szybkiego przyłączenia do przełącznika przewodów elektrycznych.
Na powierzchni górnej przykrywki 4 umieszczony jest przylegający do niej wahacz 5, który styka się z powierzchnią wewnętrzną zewnętrznego członu uruchamiającego 3.
W konfiguracjach dla wyłącznika podwójnego i wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego, górna część wahacza 5 podzielona jest na symetryczne względem pionowej płaszczyzny symetrii dwie części 10 i 11. W obydwu tych konstrukcjach, przełącznik wyposażony jest w zewnętrzny człon uruchamiający podzielony na dwie identyczne części 12 i 12a, symetryczne względem tej samej płaszczyzny symetrii. Naciska on na jedną albo drugą część 10 i 11 wahacza 5, bądź na obydwie części w tym samym czasie.
Korpus 1 z osadzoną przykrywką 4 i innymi elementami łączony jest z płytką montażową 13, oraz zakrywany zewnętrznym członem uruchamiającym 3, który dopasowany jest dokładnie do ramki zewnętrznej 14 i osadzony w niej obrotowo, natomiast pod ramką zewnętrzną 14 umieszczona jest pośrednia ramka mocująca 15.
Pośrednia ramka mocująca 15 wyposażona jest w cztery, usytuowane na jej czterech wierzchołkach pionowe języczki 16 (uwidoczniono szczegółowo na fig. 16 i 17) pełniące funkcję podpórek, które mają na swej powierzchni wewnętrznej użebrowane krawędzie 16a. Pionowe języczki 16 osadzane są w odpowiednich wnękach 17 korpusu 1.
Przełącznik według wynalazku wyposażony jest również w dwa elementy pośrednie 18, usytuowane na dwóch przeciwległych krawędziach bocznych środkowego otworu ramki zewnętrznej 14. Te elementy pośrednie 18, wpasowane w odpowiednie wnęki, są doskonale widoczne z zewnątrz przełącznika, po ich zainstalowaniu i osadzeniu w przeznaczonych dla niech miejscach. Elementy pośrednie 18 mogą być kolorowe, pełniąc przy tym funkcję obramowania. Mogą również one służyć jako barwna informacja o odpowiedniej konfiguracji i zastosowaniu przełącznika, zgodnie z ustanowionym kodem barwnym.
PL 207 393 B1
Przełączniki w różnych konfiguracjach, zwłaszcza w konfiguracjach wyłącznika pojedynczego, wyłącznika podwójnego i wyłącznika przyciskowego, mogą być wykonane jako podświetlone za pomocą odpowiedniego zespołu podświetlającego 2, którego podstawa 19 osadzona jest w środku dolnej części korpusu 1 przełącznika w taki sposób, że trzon pionowy 20 zespołu podświetlającego 2 jest usytuowany pionowo i trzon pionowy 20 ma w swym górnym końcu żarówkę 2a. Przewody elektryczne 21 zespołu podświetlającego 2 umieszczone są w jego podstawie 19.
W opisie grup zestyków dla przełącznika według wynalazku, fig. 19, 23, 30, 33 i 39 przedstawiają schematy elektryczne zespołów zestyków, natomiast fig. 20, 21, 26, 27, 31, 36, 40, 41 i 42 - schematy przełączników i ich części składowe w różnych ich konfiguracjach.
Na schematach przełączników niektóre ich części składowe przedstawione są w widoku z góry, a pozostałe - w widoku z przodu, z uwidocznioną lokalizacją tych odsuniętych na rysunku części składowych.
Przełącznik według wynalazku w praktycznej konfiguracji wyłącznika pojedynczego (fig. 18-21) wyposażony jest w umieszczony w korpusie 1 styk obrotowy 22, obracający się względem podstawy 23, oraz styk zwierny 24, z którym styka się zakończenie styku 22 podczas uruchamiania odpowiedniej funkcji przełącznika. Na powierzchni dolnej końcówki stykowej styku obrotowego 22 i na powierzchni górnej styku zwiernego 24 znajdują się elementy kontaktowe 25. Obecność tych elementów kontaktowych 25 gwarantuje prawidłowy zestyk (fig. 19, 20 i 23).
W konfiguracji wyłącznika podwójnego (fig. 22-27), przełącznik wyposażony jest w dwa identyczne, usytuowane równolegle obok siebie zespoły styków, które są takie same jak styk obrotowy 22 z podstawą 23 i styk zwierny 24 wyłącznika pojedynczego.
W konfiguracji wyłącznika dwudrogowego (fig. 28-31), przełącznik wyposażony jest w styk obrotowy 26 identyczny jak styk w wyłączniku pojedynczym, ale wyposażony na swej końcówce stykowej w dwa elementy kontaktowe 25 znajdujące się po obydwu jego stronach (fig. 30). Styk obrotowy 26 osadzony jest w podstawie 23, oraz otoczony dwoma stykami: pierwszym stykiem zwiernym 24 usytuowanym naprzeciw podstawy 23 ze stykiem obrotowym 26, a także drugim stykiem zwiernym 27, z kwadratowym górnym ramieniem 28 z elementem kontaktowym 25 na powierzchni dolnej swej końcówki stykowej, z którym styka się element kontaktowy 25 styku obrotowego 26.
W konfiguracji wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego (fig. 32-36), przełącznik wyposażony jest w dwa, usytuowane równolegle styki obrotowe 26a i 26b wyposażone w elementy kontaktowe 25 na powierzchni dolnej swych końcówek stykowych. Te styki obrotowe 26a i 26b obracają się względem swych podstaw 26c i 26d usytuowanych po obydwu stronach przełącznika. Dwa styki zwierne 29 i 29a, usytuowane obok siebie pod końcówkami stykowymi styków obrotowych 26a i 26b. wyposażone są w elementy kontaktowe 25, oraz uzupełnione są dwoma dodatkowymi stykami zwiernymi 30 i 30a usytuowanymi z drugiej strony przełącznika pod przeciwległymi końcówkami stykowymi styków obrotowych 26a i 26b. Wszystkie styki są tak rozmieszczone, że obracające się styki obrotowe 26a i 26b stykają się ze stykami zwiernymi 29 i 29a albo 30 i 30a niezależnie od siebie, ale zależnie od kierunku ich obrotu. Styki zwierne 29 i 29a, oraz 30 i 30a są identyczne jak styk zwierny 24 w konfiguracji wyłącznika pojedynczego.
W konfiguracji wyłącznika krzyżowego (fig. 37 - 40), przełącznik wyposażony jest w dwa zespoły obracających się styków. Pierwszy styk obrotowy 26 jest identyczny jak obracający się styk w konfiguracji wyłącznika dwudrogowego, przy czym odpowiedni styk zwierny 31 wyposażony jest w kwadratowe ramię z elementem kontaktowym 25 na swym górnym zakończeniu, usytuowanym nad drugim stykiem zwiernym 33 wyposażonym w górne ramię 34, które jest uniesione i kwadratowe na swym poziomym zakończeniu 34a z elementem kontaktowym 25, oraz jest usytuowane nad pierwszym stykiem zwiernym 31 w taki sposób, że obydwa styki obrotowe 26 i 26a stykają się ze stykiem usytuowanym pod nimi albo nad nimi, zależnie od kierunku ich obrotu.
W konfiguracji wyłącznika przyciskowego (fig. 41 i 42) z zespołem podświetlającym 2 (fig. 42), przełącznik wyposażony jest w styk obrotowy 35 obracający się względem swej podstawy 36, oraz wyposażony w element kontaktowy 25 na dolnej stronie przeciwnej końcówki stykowej, który podczas obniżania się wchodzi w zestyk z elementem kontaktowym 25 styku zwiernego 37 znajdującego przeciwlegle od podstawy 36 ze stykiem obrotowym 35 pod jego końcówką stykową. Styk obrotowy 35 jest identyczny jak styk obrotowy 22, natomiast jego podstawa 36 jest identyczna jak podstawa 23, a styk zwierny 37 jest identyczny jak styk zwierny 24 w odniesieniu do konfiguracji wyłącznika pojedynczego.
Wyłącznika przyciskowy wyposażony jest w sprężynę powrotną 38, która opiera się jednym swym końcem wewnątrz korpusu 1, a drugim osadzona jest we wnętrzu wahacza 5. W tym położeniu
PL 207 393 B1 sprężyna powrotna 38 oddziela styk obrotowy 35 od styku zwiernego 37 do momentu, kiedy nacisk ręki na zewnętrzny człon uruchamiający 3 spowoduje, że odpowiednia strona wahacza 5 uniesie się i ściśnie sprężynę powrotną 38, powodując zestyk styku obrotowego 35 ze stykiem zwiernym 37.
Różne podstawy styków, omówione w niniejszym opisie konfiguracji wyłączników i różnych konfiguracji zespołu łączeniowego, jak również podstawy różnych styków zwiernych, zaopatrzone są w swej ściance w otwory 39 tworzące odpowiednie przestrzenie dla łączonych z przełącznikiem przewodów elektrycznych, oraz w sprężyny płaskie 40 pozwalające na uzyskanie pożądanego zestyku.
Dodatkowo do przedstawionych powyżej przykładowych rozwiązań wynalazku, możliwe są również odmiany i modyfikacje rozwiązania wielofunkcyjnego przełącznika elektrycznego z uwzględnieniem kształtu, wymiarów, wyglądu i wykończenia poszczególnych części, jak również rodzaju zastosowanych materiałów.
2a
3a
9
10, 11 12, 12a
16a
28, 32, 34 34a
C
26, 26a, 26b, 35 26c, 26d, 36
27, 29, 29a, 30, 30a, 31, 33, 37
Wykaz oznaczeń
Korpus przełącznika
Zespół podświetlający przełącznika
Żarówka zespołu podświetlającego 2
Człon uruchamiający przełącznika
Przeziernik członu uruchamiającego 3
Przykrywka przełącznika
Wahacz przełącznika
Zaczepy przełącznika
Śruba zaczepu 6
Zacisk boczny zaczepu 6
Klawisze boczne przykrywki 4
Część wahacza 5
Część członu uruchamiającego 3
Płytka montażowa przełącznika
Ramka zewnętrzna przełącznika
Pośrednia ramka mocująca przełącznika
Pionowe języczki ramki mocującej 15
Użebrowana krawędź języczka 16a
Wnęki korpusu 1
Boczne elementy pośrednie przełącznika Podstawka zespołu podświetlającego 2 Trzon pionowy zespołu podświetlającego 2 Przewody elektryczne zespołu podświetlającego 2 Styk obrotowy przełącznika Podstawa stuku obrotowego Styk zwierny przełącznika
Element kontaktowy styku obrotowego i zwiernego Ramię styku zwiernego Poziome zakończenie ramienia 34 Sprężyna powrotna przełącznika Otwór podstawy styku obrotowego i zwiernego Sprężyna płaska styku obrotowego i zwiernego Zespół zestyków

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny, wyposażony w korpus, w którego wnętrzu umieszczone są terminale elektryczne do przyłączenia przewodów elektrycznych i styki przełączające złożone ze styku obrotowego i styku zwiernego, w znajdujący na korpusie wahacz, który współpracuje swą górną częścią z członem uruchamiającym naciskanym przez użytkownika, natomiast swą dolną częścią - ze sykiem obrotowym, powodując jego zwarcie ze stykiem zwiernym bądź rozwarcie, w zależności od położenia członu uruchamiającego, w zaczepy boczne mocujące korpus we wnęce ściany,
    PL 207 393 B1 w płytkę montażową połączoną z górną częścią korpusu, a także w ramkę zewnętrzną znajdującą się na płytce montażowej, oraz w człon uruchamiający osadzony obrotowo wewnątrz ramki zewnętrznej, a ponadto, w razie potrzeby, w zespół podświetlający, znamienny tym, że we wnękach korpusu (1) przełącznika w różnych konfiguracjach, to jest w konfiguracji wyłącznika pojedynczego, wyłącznika podwójnego dwudrogowego, wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego, wyłącznika krzyżowego i wyłącznika przyciskowego, albo też wyłącznika pojedynczego podświetlanego, wyłącznika podwójnego podświetlanego, oraz wyłącznika przyciskowego podświetlanego, osadzony jest zespół zestyków (C), który w każdym przypadku, jak w konfiguracji wyłącznika pojedynczego, wyposażony jest przynajmniej w jeden styk obrotowy (22, 26, 26a, 26b, 35) połączony obrotowo ze skrzynkową podstawą (23, 26c, 26d, 36), oraz przynajmniej w jeden styk zwierny (24, 27, 29, 29a, 30, 30a, 31, 33, 37) w postaci podobnej skrzynkowej podstawy usytuowanej pod końcówką stykową styku obrotowego (22, 26, 26a, 26b, 35), przy czym obydwie te podstawy zaopatrzone są w swych ściankach w otwory (39) na łączone z przełącznikiem przewody elektryczne, oraz we wnętrzu w sprężyny płaskie (40) dociskające łączone przewody, a ponadto, między korpusem (1) i członem uruchamiającym (3) znajduje się przykrywka (4), na której opiera się wahacz (5), przy czym w konfiguracjach przełącznika podświetlanego, zespół podświetlający (2) osadzony jest w dolnej części korpusu (1), oraz składa się z podstawki (19), w której znajdują się przewody elektryczne (21), a także z trzonu pionowego (20) z żarówką (2a), skierowanego do członu uruchamiającego (3) z przeziernikiem (3a).
  2. 2. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że przykrywka (4) korpusu (1) wyposażona jest w klawisze boczne (9) do szybkiego przyłączania przewodów elektrycznych.
  3. 3. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że w konfiguracjach wyłącznika podwójnego i wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego, górna część wahacza (5) podzielona jest w płaszczyźnie pionowej na dwie części (10) i (11), które współpracują z przyporządkowanymi im dwiema częściami (12) i (12a) zewnętrznego członu uruchamiającego (3).
  4. 4. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że między płytką montażową (13) i ramką zewnętrzną (14) znajduje się pośrednia ramka mocująca (15) wyposażona w cztery pionowe języczki (16) z użebrowanymi krawędziami (16a), które osadzone są w przyporządkowanych im wnękach (17) korpusu (1).
  5. 5. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że wyposażony jest w widoczne z zewnątrz boczne elementy pośrednie (18), które osadzone są w dwóch krawędziach bocznych ramki zewnętrznej (14) w pobliżu jej otworu środkowego.
  6. 6. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika podwójnego wyposażony jest w dwa równoległe zespoły zestyków, z których każdy składa się ze styku obrotowego (22) połączonego obrotowo z podstawą (23), oraz ze styku zwiernego (24) usytuowanego przeciwlegle do podstawy (23) ze stykiem obrotowym (22) i pod jego końcówką stykową które są identyczne jak zespół zestyków (C) w konfiguracji wyłącznika pojedynczego.
  7. 7. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika dwudrogowego składa się ze styku obrotowego (26) połączonego obrotowo z podstawą (23), z pierwszego styku zwiernego (24) usytuowanego przeciwlegle do podstawy (23) ze stykiem obrotowym (26) i pod jego końcówką stykową które są identyczne jak zespół zestyków (C) w konfiguracji wyłącznika pojedynczego, a także z drugiego styku zwiernego (27) usytuowanego obok pierwszego styku zwiernego (24), oraz wyposażonego w ramię (28) rozciągające się nad końcówką stykową styku obrotowego (26), która styka się, w zależności od nachylenia, z pierwszym bądź drugim stykiem zwiernym (24, 27).
  8. 8. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika dwuobwodowego dwudrogowego wyposażony jest w dwa równoległe zespoły zestyków, z których każdy składa się ze styku obrotowego (26a), (26b) połączonego obrotowo i bocznie z podstawą (26c), (26d), oraz z dwóch styków zwiernych (29, 30) i (29a, 30a) usytuowanych przeciwlegle pod obydwiema końcówkami stykowymi każdego styku obrotowego (26a), (26b), przy czym obydwa styki obrotowe (26a) i (26b) stykają się niezależnie od siebie swymi końcówkami stykowymi, w zależności od nachylenia, z jednym ze styków zwiernych (29, 29a) albo (30, 30a).
  9. 9. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika krzyżowego składa się z dwóch styków obrotowych (26) i (26a) połączonych obrotowo z oddzielnymi i usytuowanymi obok siebie podstawami (23), z pierwszego styku zwiernego (31) usytuowanego przeciwlegle do podstawy (23) z pierwszym stykiem obrotowym (26) i pod jego końcówką stykową oraz wyposażonego w pierwsze ramię (32) rozciągające się nad końcówkę stykową drugiego styku obroPL 207 393 B1 towego (26a), a także z drugiego styku zwiernego (33) usytuowanego przeciwległe do podstawy (23) z drugim stykiem obrotowym (26a) i pod jego końcówką stykową oraz wyposażonego w drugie ramię (34) rozciągające się nad końcówkę stykową pierwszego styku obrotowego (26), przy czym pierwszy styk obrotowy (26) styka się swą końcówką stykową w zależności od nachylenia, z pierwszym stykiem zwiernym (31) bądź z drugim ramieniem (34) drugiego styku zwiernego (33), natomiast drugi styk obrotowy (26a) styka się swą końcówką stykową w zależności od nachylenia, z drugim stykiem zwiernym (33) bądź z pierwszym ramieniem (32) pierwszego styku zwiernego (31).
  10. 10. Przełącznik według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół zestyków w konfiguracji wyłącznika przyciskowego, który jest identyczny do zespołu zestyków (C) w konfiguracji wyłącznika pojedynczego, składa się ze styku obrotowego (35) połączonego obrotowo z podstawą (36), oraz ze styku zwiernego (37) usytuowanego przeciwlegle do podstawy (36) ze stykiem obrotowym (35) i pod jego końcówką stykową a ponadto, wyłącznik przyciskowy wyposażony jest w cylindryczną sprężynę powrotną (38), której górny koniec osadzony jest wewnątrz wahacza (5), natomiast dolny koniec opiera się na wewnętrznej stronie korpusu (1), przy czym sprężyna powrotna (38) utrzymuje w rozwarciu styk obrotowy (35) i styk zwierny (37) do momentu nacisku członu uruchamiającego (3) i ściśnięcia sprężyny powrotnej (38) za pośrednictwem wahacza (5) do położenia, w którym końcówka stykowa styku obrotowego (35) wchodzi w zestyk ze stykiem zwiernym (37).
  11. 11. Przełącznik według zastrz. 1 albo 6, albo 7, albo 8, albo 9, albo 10, znamienny tym, że zarówno każdy styk zwierny (24, 29, 29a, 30, 30a, 31, 33, 37) i jego ramię (28, 32, 34), jak i wchodząca z nim w zestyk końcówka stykowa każdego styku obrotowego (22, 26, 26a, 26b, 35), wyposażona jest w element kontaktowy (25).
PL378476A 2004-12-23 2005-12-19 Wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny PL207393B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
ES200403073A ES2258913B1 (es) 2004-12-23 2004-12-23 Mecanismo electrico multifuncional empotrable.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL378476A1 PL378476A1 (pl) 2006-06-26
PL207393B1 true PL207393B1 (pl) 2010-12-31

Family

ID=36585774

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL378476A PL207393B1 (pl) 2004-12-23 2005-12-19 Wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny

Country Status (8)

Country Link
CN (1) CN1808656B (pl)
ES (1) ES2258913B1 (pl)
FR (1) FR2880181A1 (pl)
MA (1) MA27966A1 (pl)
PL (1) PL207393B1 (pl)
PT (1) PT103401B (pl)
RU (1) RU2407092C2 (pl)
TR (1) TR200505192A2 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE102006055838A1 (de) * 2005-12-02 2007-06-06 Simon S.A. Flächenbündiger Multifunktions-Elektromechanismus
ES2354088B1 (es) * 2008-04-08 2011-07-29 Simon, S.A. Perfeccionamientos introducidos en los mecanismos electrónicos plurifuncionales, para mando y control en instalaciones de baja tensión.
DE102010024245B4 (de) * 2010-06-18 2012-08-02 Abb Ag Taster für die Haus- und Gebäudesystemtechnik
CN104851670A (zh) * 2015-04-27 2015-08-19 苏州贝腾特电子科技有限公司 用于开关柜的远程控制开关
RU169664U1 (ru) * 2016-09-26 2017-03-28 Открытое акционерное общество "Завод Волна" Контакт электрический
ES2709679B2 (es) * 2017-10-16 2019-09-09 Simon S A U Conjunto para la fijacion de unidades reemplazables a una pared
DE102018132291A1 (de) * 2018-12-14 2020-06-18 Schneider Electric Industries Sas Elektrisches Installationsgerät
PL71781Y1 (pl) * 2019-01-29 2021-01-25 Ravnet Service Spolka Z Ograniczona Odpowiedzialnoscia Przycisk komunikacyjny

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ES282945Y (es) * 1984-11-27 1985-11-01 Simon, S.A. Dispositivo de mando para instalacion electrica
ES2189646B1 (es) * 2001-06-12 2004-07-16 Simon Sa Perfeccionamientos introducidos en los dispositivos empotrados para mando de instalaciones electricas, accionados por tecla basculante.
ES2204280B1 (es) * 2002-05-03 2005-03-16 Simon, S.A. Perfeccionamientos introducidos en los mecanismos de tecla basculante empotrados, para accionamiento de instalaciones electricas de baja tension.
ES1058329Y (es) * 2004-08-27 2005-03-16 Simon Sa Abrazaderas para la fijacion de las garras de anclaje de mecanismos electricos empotrables.

Also Published As

Publication number Publication date
RU2407092C2 (ru) 2010-12-20
ES2258913B1 (es) 2007-06-01
CN1808656B (zh) 2012-03-21
PT103401B (pt) 2006-11-30
CN1808656A (zh) 2006-07-26
FR2880181A1 (fr) 2006-06-30
RU2005140172A (ru) 2007-06-27
ES2258913A1 (es) 2006-09-01
TR200505192A2 (tr) 2006-08-21
PL378476A1 (pl) 2006-06-26
PT103401A (pt) 2006-06-30
MA27966A1 (fr) 2006-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL207393B1 (pl) Wielofunkcyjny przełącznik elektryczny ścienny
US5660270A (en) Electrical switch having an internal lighting circuit
US7985937B2 (en) Dimmer switch
KR101229151B1 (ko) 푸시 버튼 스위치
US4667073A (en) Electrical switch with self contained indicating means
PL208866B1 (pl) Zespół elementów konstrukcyjnych do montażu przełączników niskonapięciowych
US20190221386A1 (en) Actuator alternating indicator light
US20210287839A1 (en) Transformer With Transparent Terminal Block
US4758724A (en) Panel mounted toggle switch
PT103834B (pt) Tecla basculante com janela de led
US4126145A (en) Lighted compact
US4191871A (en) Push-button assembly
PL197249B1 (pl) Przycisk mechanizmu elektrycznego
KR101852503B1 (ko) 일괄점소등버튼을 구비한 스위치
KR100693508B1 (ko) 1버튼 7웨이 방식의 선루프 스위치
US4454400A (en) Switch construction
CN1848336B (zh) 发光开关
NL8500788A (nl) Elektrische installatieschakelaar of toetsschakelaar.
US3727020A (en) Electrical switch unit
JP3020252B2 (ja) ピアノハンドル式スイッチ
US8115128B2 (en) Multifunction wall switch
GB2108324A (en) Miniature electrical switch
CN213584458U (zh) 按键开关和插座
JP2528185Y2 (ja) スイッチ
CA1065392A (en) Encapsulated neon lamp module

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20131219