PL205804B1 - Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych - Google Patents

Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych

Info

Publication number
PL205804B1
PL205804B1 PL378594A PL37859405A PL205804B1 PL 205804 B1 PL205804 B1 PL 205804B1 PL 378594 A PL378594 A PL 378594A PL 37859405 A PL37859405 A PL 37859405A PL 205804 B1 PL205804 B1 PL 205804B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fuse
slide
sliding surface
safety device
grenade
Prior art date
Application number
PL378594A
Other languages
English (en)
Other versions
PL378594A1 (pl
Inventor
Tadeusz Kuśnierz
Bogdan Piątek
Bohdan Zarzycki
Original Assignee
Wojskowy Inst Techniczny Uzbro
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Wojskowy Inst Techniczny Uzbro filed Critical Wojskowy Inst Techniczny Uzbro
Priority to PL378594A priority Critical patent/PL205804B1/pl
Publication of PL378594A1 publication Critical patent/PL378594A1/pl
Publication of PL205804B1 publication Critical patent/PL205804B1/pl

Links

Landscapes

  • Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych, przeznaczony do ich statycznego badania w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji podczas transportu i przechowywania.
Nie są znane zapalniki przeznaczone do statycznego badania granatów kumulacyjno-odłamkowych w zakresie bezpieczeństwa ich eksploatacji podczas transportu i przechowywania. Znane są natomiast zapalniki do bojowych granatów kumulacyjno-odłamkowych, posiadające mechanizm zabezpieczająco-uzbrajający, zawierający bezpiecznik suwakowy z górną i dolną powierzchnią ślizgową, usytuowany w przelotowym kanale korpusu zapalnika, prostopadle do osi zapalnika, oddzielający spłonkę zapalającą, od spłonki pobudzającej granatu kumulacyjno-odłamkowego. Znane zapalniki do bojowych granatów kumulacyjno-odłamkowych stosowane są w rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych pociskach kasetowych. Zapalniki te posiadają iglice mechanizmu uderzeniowego i samolikwidatora, usytuowane w osi wzdł uż nej zapalnika lub równolegle do niej, po obu stronach bezpiecznika suwakowego, który w położeniu zabezpieczonym zapalnika, blokowany jest przez kołki ustalające osadzone suwliwie w otworach korpusu zapalnika i rowkach bezpiecznika suwakowego wykonanych w jego skrajnych, bocznych ściankach, usytuowanych przy końcach kanału przelotowego korpusu zapalnika. Bezpiecznik suwakowy oddziela iglicę bezwładnikową od spłonki zapalającej, inicjującej działanie spłonki pobudzającej granatu kumulacyjno-odłamkowego oraz oddziela spłonkę zapalającą samolikwidatora od jego iglicy. Spłonki zapalające usytuowane są współosiowo względem iglic. Bezpiecznik suwakowy uniemożliwia nakłucie spłonek przez iglice. Iglica bezwładnikową utrzymywana jest przez sprężynę opierającą się swym dolnym końcem o wewnętrzne krawędzie korpusu zapalnika. W niektórych znanych rozwiązaniach grot iglicy bezwładnikowej osadzony jest swą częścią stożkową w otworach lub rowkach wykonanych w bezpieczniku suwakowym albo iglica bezwładnikową opiera się czołową płaszczyzną swej części cylindrycznej o górną powierzchnię ślizgową bezpiecznika suwakowego. Na bezpiecznik suwakowy wywierany jest boczny nacisk sprężyn usytuowanych w gniazdach korpusu zapalnika i bezpiecznika suwakowego. Obudowa spłonki zapalającej samolikwidatora wywiera z góry nacisk na górną powierzchnię ślizgową bezpiecznika suwakowego poprzez sprężynę znajdującą się nad tą spłonką.
W znanych zapalnikach do granatów kumulacyjno-odł amkowych, taś ma stabilizują co-hamują ca usytuowana na zewnętrznej powierzchni korpusu zapalnika, zamocowana jest do górnych kołków ustalających.
W czasie lotu pocisku kasetowego, po rozcaleniu jego głowicy i opuszczeniu jej przez granaty kumulacyjno-odłamkowe, pod wpływem sił oporu powietrza, rozwinięta zostaje taśma stabilizującohamująca. Siły oporu powietrza działające na taśmę stabilizująco-hamującą, powodują wysunięcie kołków ustalających z rowków bezpiecznika suwakowego. Wówczas boczny nacisk sprężyn na bezpiecznik suwakowy powoduje jego wyrzucenie z korpusu zapalnika. Pod wpływem nacisku sprężyny, spłonka zapalająca samolikwidatora przemieszcza się w dół i nakłuwa się na iglicę, zapalając opóźniacz pirotechniczny samolikwidatora. Iglica bezwładnikowa nadal jest utrzymywana w górnym położeniu przez sprężynę. Jeżeli przed wypaleniem się opóźniacza pirotechnicznego samolikwidatora granat kumulacyjno-odłamkowy uderzy w cel, wówczas iglica bezwładnikowa pod wpływem sił bezwładności pokonuje opór sprężyny i nakłuwa spłonkę zapalającą, której impuls ogniowy w postaci płomienia i gazowych produktów spalania, przedostając się przez kanał ogniowy, łączący zapalnik z granatem, wykonany w korpusie samolikwidatora, inicjuje detonację spłonki pobudzającej granatu kumulacyjno-odłamkowego, a następnie jego wybuch. Jeżeli granat kumulacyjno-odłamkowy nie zadziała od uderzenia na przykład po upadku na miękkie podłoże, takie jak woda, piasek, to po wypaleniu się opóźniacza pirotechnicznego, impuls ogniowy zapala wzmacniacz płomienia samolikwidatora, który przesyłając impuls ogniowy przez kanał ogniowy wykonany w korpusie samolikwidatora, powoduje zadziałanie spłonki pobudzającej granatu i w rezultacie jego wybuch (samolikwidację).
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że mechanizm zabezpieczającouzbrajający zapalnika posiada dwie elektryczne spłonki zapalające zamontowane w dwóch kanałach równoległych względem osi zapalnika oraz dwie sprężyny dociskowe usytuowane prostopadle do bezpiecznika suwakowego posiadającego owalny otwór przelotowy oraz owalny rowek wykonany w górnej powierzchni ślizgowej, usytuowane współliniowo, wzdłuż osi wzdłużnej bezpiecznika suwakowego. Sprężyny dociskowe dociskają dwa wałeczki ślizgowo-dociskowe do górnej powierzchni ślizgowej bezpiecznika suwakowego. Ponadto mechanizm zabezpieczająco-uzbrajający zapalnika posiada wkręt osadzony w korpusie zapalnika oraz swym dolnym końcem wewnątrz owalnego rowka
PL 205 804 B1 górnej powierzchni ślizgowej bezpiecznika suwakowego. Bezpiecznik suwakowy wyposażony jest w popychacz połączony rozłącznie z jedną ze skrajnych, bocznych powierzchni bezpiecznika suwakowego, usytuowanych przy końcach kanału przelotowego korpusu zapalnika. Ponadto, poziome płaszczyzny górnej i dolnej powierzchni ślizgowej bezpiecznika suwakowego są gładkie.
Zastosowanie w rozwiązaniu konstrukcyjnym zapalnika według wynalazku dwóch elektrycznych spłonek zapalających, podnosi poziom niezawodności odpalania zapalnika podczas statycznych badań poligonowych w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji obejmującej transport i przechowywanie granatów kumulacyjno-odłamkowych z zamontowanymi zapalnikami, pojedynczych oraz zaelaborowanych w głowicy kasetowej pocisku, umożliwiając wykonanie tego rodzaju badania z bezpiecznej odległości, zza odpowiednich osłon.
Zastosowanie i usytuowanie wkręta w korpusie zapalnika oraz w owalnym rowku bezpiecznika suwakowego a także ukształtowanie oraz wzajemne położenie owalnego otworu i rowka bezpiecznika suwakowego, ich rozstaw dopasowany do położenia (rozstawu) elektrycznych spłonek zapalających również przyczynia się do poniesienia poziomu niezawodności zainicjowania działania zapalnika, a takż e umoż liwia zaję cie przez bezpiecznik suwakowy dwóch skrajnych poł o ż e ń w kanale przelotowym korpusu zapalnika, odpowiadających położeniu zabezpieczonemu albo nie zabezpieczonemu (uzbrojonemu) bezpiecznika suwakowego i w konsekwencji odpowiadających stanowi zabezpieczonemu albo uzbrojonemu zapalnika, również w opcji układu wybuchowego utworzonego wraz z granatem kumulacyjno-odłamkowym. W położeniu uzbrojonym bezpiecznika suwakowego, jego przelotowy, owalny otwór znajduje się na przeciw elektrycznie inicjowanych do działania spłonek zapalających, umożliwiając przekazanie impulsu ogniowego spłonek do spłonki pobudzającej granatu. W położeniu zabezpieczonym bezpiecznika suwakowego, jego owalny rowek znajduje się na przeciw elektrycznie inicjowanych spłonek zapalających. Pod owalnym rowkiem znajduje się dolna powierzchnia ślizgowa bezpiecznika suwakowego, tworząc przegrodę, a tym samym, uniemożliwiając przekazanie impulsu ogniowego od spłonek zapalających do spłonki pobudzającej granatu. Ustawianie bezpiecznika suwakowego w powyższe skrajne położenia jest wykonywane za pomocą popychacza.
Zastosowanie gładkich, poziomych płaszczyzn bezpiecznika suwakowego oraz górnej płaszczyzny płyty ślizgowej, a także wykorzystanie układu dociskowego zbudowanego ze sprężyn dociskowych, wałeczków dociskowo-ślizgowych wywierających bezpośrednio nacisk na bezpiecznik suwakowy i pośrednio poprzez bezpiecznik suwakowy - na płytę ślizgową zapalnika, w położeniu zabezpieczonym bezpiecznika suwakowego, zapewnia uszczelnienie przegrody między spłonkami zapalającymi zapalnika a spłonką pobudzającą granatu, w wyniku ścisłego przylegania dolnej powierzchni ślizgowej bezpiecznika suwakowego do górnej powierzchni płyty ślizgowej, stanowiąc tym samym pełną blokadę impulsu ogniowego pochodzącego od spłonek zapalających w razie ich niekontrolowanego zadziałania.
Przedmiot wynalazku przedstawiony jest na przykładzie wykonania, na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w stanie zabezpieczonym zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych w przekroju osiowym, w płaszczyźnie A-A, zaś fig. 2 przedstawia w stanie zabezpieczonym zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych w przekroju osiowym, w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny A-A.
Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych, przeznaczony do statycznego badania w zakresie bezpieczeństwa ich eksploatacji obejmującej transport i przechowywanie, zbudowany jest z korpusu 1 z osadzonym w nim dwiema elektrycznymi spłonkami zapalającymi 2, mechanizmu zabezpieczająco-uzbrajającego składającego się z bezpiecznika suwakowego 3 osadzonego suwliwie w przelotowym kanale korpusu 1 zapalnika, sprężyn dociskowych 4 i 5 usytuowanych prostopadle do bezpiecznika suwakowego 3 posiadającego owalny otwór przelotowy 6 oraz owalny rowek 7 wykonany w górnej powierzchni ślizgowej 8, usytuowane współliniowo wzdłuż osi wzdłużnej bezpiecznika suwakowego 3. Mechanizm zabezpieczająco-uzbrajający posiada również popychacz 9 w postaci trzpienia połączonego rozłącznie z jedną ze skrajnych, bocznych powierzchni bezpiecznika suwakowego 3, usytuowanych przy końcach kanału przelotowego korpusu 1 zapalnika oraz wkręt 10 osadzony jednocześnie w korpusie 1 zapalnika, zaś swym dolnym końcem - wewnątrz owalnego rowka 7 górnej powierzchni ślizgowej 8 bezpiecznika suwakowego 3. Wkręt 10 współpracując z powierzchnią rowka 7 bezpiecznika suwakowego 3 ustala dwa skrajne jego położenia w przelotowym kanale korpusu 1 zapalnika, określające zabezpieczony albo uzbrojony stan zapalnika. Sprężyny dociskowe 4 i 5 dociskają dwa wałeczki ślizgowo-dociskowe 11 i 12 do gładkiej, górnej powierzchni ślizgowej 8 bezpiecznika suwakowego 3. W stanie zabezpieczonym zapalnika, któremu odpowiada zabezpieczone położenie bezpiecznika suwakowego 3, jego owalny rowek 7 górnej powierzchni ślizgowej 8 znajduje się na
PL 205 804 B1 przeciw elektrycznych spłonek zapalających 2 i jednocześnie jego dolna powierzchnia ślizgowa 13 nasuwa się na płytę ślizgowa 14, uniemożliwiając przekazanie impulsu ogniowego od elektrycznych spłonek zapalających 2 do spłonki pobudzającej granatu. W stanie zabezpieczonym zapalnika, elektryczne przewody odpalające 15 elektrycznych spłonek zapalających 2 są zwarte. W stanie uzbrojonym zapalnika, któremu odpowiada niezabezpieczone położenie bezpiecznika suwakowego 3 jego owalny otwór przelotowy 6 znajduje się na przeciw elektrycznych spłonek zapalających 2, umożliwiając przekazanie impulsu ogniowego od elektrycznych spłonek zapalających 2 bezpośrednio do spłonki pobudzającej granatu. W stanie uzbrojonym zapalnika, elektryczne przewody odpalające 15 elektrycznych spłonek zapalających 2 są rozwarte. Popychacz 9 wystający poza korpus 1 zapalnika, uniemożliwia przesuwanie bezpiecznika suwakowego 3 względem korpusu 1 zapalnika oraz pojemnika głowicy pocisku kasetowego, ponieważ popychacz 9 tworzy sztywne połączenie między bezpiecznikiem suwakowym 3 a ścianką pojemnika badanego pocisku kasetowego, zaelaborowanego granatami kumulacyjno-odłamkowymi.
Zapalnik do badania granatów kumulacyjno-odłamkowych wkręcany jest dolną częścią 16 w gniazdo granatu. Zapalnik wraz z granatem jest umieszczany w jednym ze stosów utworzonych przez granaty, znajdujące się w pojemniku głowicy kasetowej pocisku. Zapalnik znajduje się w stanie zabezpieczonym, który również obowiązuje podczas transportu i przechowywania zapalników zamontowanych w granatach kumulacyjno-odłamkowych. Na poligonowym stanowisku do statycznych badań granatów, po ustawieniu badanego pocisku kasetowego na stanowisku badawczym, odłączany jest od zapalnika popychacz 9. Wówczas bezpiecznik suwakowy 3 przesuwany jest za pomocą popychacza 9 w położenie niezabezpieczone, odpowiadające uzbrojonemu stanowi zapalnika. Elektryczne przewody odpalające 15 elektrycznych spłonek zapalających 2 są rozwierane, a następnie podłączane do elektrycznego układu odpalającego. Po zajęciu bezpiecznego miejsca przez zespół przeprowadzający badanie, podawane jest napięcie z układu odpalającego do obwodu elektrycznych spłonek zapalających 2, w wyniku czego następuje ich zapalenie. Impuls ogniowy od spłonek zapalających 2 przedostaje się przez owalny otwór 6 bezpiecznika suwakowego 3 bezpośrednio do spłonki pobudzającej granatu kumulacyjno-odłamkowego, powodując jego wybuch. W przypadku nie zadziałania granatu kumulacyjno-odłamkowego (braku jego wybuchu) istnieje możliwość przesunięcia bezpiecznika suwakowego 3 ponownie w położenie zabezpieczone za pomocą popychacza 9, po jego połączeniu z bezpiecznikiem suwakowym 3.

Claims (2)

1. Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych, przeznaczony do ich statycznego badania w zakresie bezpieczeństwa eksploatacji podczas transportu i przechowywania, posiadający mechanizm zabezpieczająco-uzbrajający, zawierający bezpiecznik suwakowy z górną i dolną powierzchnią ślizgową, usytuowany w przelotowym kanale korpusu zapalnika, prostopadle do osi zapalnika, oddzielający spłonkę zapalającą, od spłonki pobudzającej granatu kumulacyjno-odłamkowego, znamienny tym, że mechanizm zabezpieczająco-uzbrajający zapalnika posiada dwie elektryczne spłonki zapalające (2) zamontowane w dwóch kanałach równoległych względem osi zapalnika oraz dwie sprężyny dociskowe (4, 5) usytuowane prostopadle do bezpiecznika suwakowego (3) posiadającego owalny otwór przelotowy (6) oraz owalny rowek (7) wykonany w górnej powierzchni ślizgowej (8), usytuowane współliniowo wzdłuż osi wzdłużnej bezpiecznika suwakowego (3), przy czym sprężyny dociskowe (4, 5) dociskają dwa wałeczki ślizgowo-dociskowe (11, 12) do górnej powierzchni ślizgowej (8) bezpiecznika suwakowego (3), a ponadto mechanizm zabezpieczająco-uzbrajający zapalnika posiada wkręt (10) osadzony w korpusie (1) zapalnika oraz swym dolnym końcem wewnątrz owalnego rowka (7) górnej powierzchni ślizgowej (8) bezpiecznika suwakowego (3), przy czym bezpiecznik suwakowy (3) wyposażony jest w popychacz (9) połączony rozłącznie z jedną ze skrajnych, bocznych powierzchni bezpiecznika suwakowego (3), usytuowanych przy końcach kanału przelotowego korpusu (1) zapalnika.
2. Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że poziome płaszczyzny górnej powierzchni ślizgowej (8) i dolnej powierzchni ślizgowej (13) bezpiecznika suwakowego (3) są gładkie.
PL378594A 2005-12-29 2005-12-29 Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych PL205804B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL378594A PL205804B1 (pl) 2005-12-29 2005-12-29 Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL378594A PL205804B1 (pl) 2005-12-29 2005-12-29 Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL378594A1 PL378594A1 (pl) 2007-07-09
PL205804B1 true PL205804B1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=43015135

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL378594A PL205804B1 (pl) 2005-12-29 2005-12-29 Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL205804B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL378594A1 (pl) 2007-07-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101078153B1 (ko) 유탄의 자폭장치
KR101543615B1 (ko) 수류탄 메커니즘
US9562755B2 (en) Safe and arm mechanisms and methods for explosive devices
KR20110010915A (ko) 볼타입 저충격 분리장치
US8453573B1 (en) Primer adapter for hand grenade fuze
CN213421970U (zh) 一种触地发火装置
US2454281A (en) Antipersonnel artillery mine
US3712217A (en) Dispenser launched air arming bomb fuze
ES2965407T3 (es) Espoleta electromecánica de percusión para munición aérea multipropósito
US4030418A (en) Gravity deployed mine with combined upper clearing charge firing and delayed main charge initiation
US20170343330A1 (en) Detonator System for Hand Grenades
US1418606A (en) Aerial torpedo or drop bomb
PL205804B1 (pl) Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych
US3107618A (en) De-arming device
US4421033A (en) Exercise projectile
US1518247A (en) Tracer fuse
US2420662A (en) Fuze
NO125747B (pl)
US1556027A (en) Rear-firing mechanism for high-capacity drop bombs
PL205854B1 (pl) Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych
PL188841B1 (pl) Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych
US8037827B2 (en) Fuze for a projectile
US1374706A (en) Projectile and bomb combined
RU2343398C2 (ru) Заградительный боеприпас
CN114370796A (zh) 瞎火后爆炸物处理安全的小口径旋转弹弹头机械触发引信

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20081229