PL188841B1 - Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych - Google Patents
Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowychInfo
- Publication number
- PL188841B1 PL188841B1 PL99332711A PL33271199A PL188841B1 PL 188841 B1 PL188841 B1 PL 188841B1 PL 99332711 A PL99332711 A PL 99332711A PL 33271199 A PL33271199 A PL 33271199A PL 188841 B1 PL188841 B1 PL 188841B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- fuse
- igniter
- slide
- initiating
- self
- Prior art date
Links
Landscapes
- Aiming, Guidance, Guns With A Light Source, Armor, Camouflage, And Targets (AREA)
Abstract
Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych posiadający
w dolnej części korpusu samolikwidator, w którym
usytuowana jest spłonka zapalająca inicjująca działanie granatu
kumulacyjno-odłamkowego nakłuwana iglicą bezwładnikową
mechanizmu uderzeniowego oraz iglica samolikwidatora, na
którą nakłuwa się spłonka zapalająca inicjująca działanie
samolikwidatora, ponadto posiadający taśmę stabilizującohamującą
usytuowaną na zewnętrznej powierzchni korpusu za
palnika zamocowaną do górnych kołków ustalających, osadzonych
suwliwie w otworach korpusu zapalnika i rowkach bezpiecznika
suwakowego, blokujących w położeniu uzbrojonym
zapalnika bezpiecznik suwakowy, który oddziela iglicę bezwładnikową
od spłonki zapalającej, inicjującej działanie granatu
kumulacyjno-odłamkowego oraz spłonkę inicjującą działanie
sainolikwidatora od jego iglicy, przy czym na bezpiecznik
suwakowy wywierany jest boczny nacisk sprężyn usy knowanych
w otworach korpusu zapalnika, znamienny tym, że iglica
bezwładnikową (5) opiera się czołową płaszczyzną swej części
cylindrycznej o górną powierzchnię bezpiecznika suwakowego (12),
a ponadto spłonka zapalająca (2) inicjująca działanie samolikwidatora
(8) oraz jego iglica (21) usytuowane są w większej
odległości od otworu wylotowego wykonanego w korpusie (1)
zapalnika, przez który wyrzucany jest bezpiecznik suwakowy (12)
niż iglica bezwładnikową (5) 1 spłonka zapalająca (4), inicjująca
działanie granatu kumulacyjno-odłamkowego
Description
Przedmiotem wynalazku jest zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych, stosowanych w rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych pociskach kasetowych.
Znane zapalniki do granatów kumulacyjno-odłamkowych stosowane w pociskach kasetowych posiadają iglice mechanizmu uderzeniowego i samolikwidatora usytuowane w osi wzdłużnej zapalnika lub równolegle do niej, po obu stronach bezpiecznika suwakowego, który w położeniu nieuzbrojonym zapalnika blokowany jest przez kołki ustalające osadzone suwliwie w otworach korpusu zapalnika i rowkach bezpiecznika suwakowego wykonanych w jego bocznych ściankach. Bezpiecznik suwakowy oddziela iglicę bezwładnikową od spłonki zapalającej, inicjującej działanie granatu kumulacyjno-odłamkowego oraz spłonkę zapalającą samolikwidatora od jego iglicy. Spłonki zapalające usytuowane są współosiowo względem iglic. Bezpiecznik suwakowy uniemożliwia nakłucie spłonek przez iglice. Iglica bezwładnikowa utrzymywana jest przez sprężynę opierającą się swym dolnym końcem o wewnętrzne krawędzie korpusu zapalnika. W niektórych znanych rozwiązaniach grot iglicy bezwładnikowej osadzony jest swą częścią stożkową w otworach albo rowkach wykonanych w bezpieczniku suwakowym. Na bezpiecznik wywierany jest boczny nacisk sprężyn usytuowanych jednocześnie w gniazdach korpusu zapalnika i bezpiecznika suwakowego. Obudowa spłonki zapalającej, inicjującej działanie samolikwidatora wywiera z góry nacisk na górną powierzchnię bezpiecznika suwakowego poprzez sprężynę znajdującą się nad spłonką zapalającą inicjującą działanie samolikwidatora, w korpusie zapalnika, usytuowaną równolegle do jego osi wzdłużnej.
W znanych zapalnikach do granatów kumulacyjno-odłamkowych taśma stabilizującohamująca usytuowana na zewnętrznej powierzchni korpusu zapalnika, zamocowana jest do górnych końców kołków ustalających. Po rozcaleniu głowicy pocisku kasetowego i rozwinięciu taśmy stabilizująco-hamującej zapalnika, pod wpływem sił oporu powietrza działających na nią, kołki ustalające wysuwają się z rowków bezpiecznika suwakowego. Wówczas boczny nacisk sprężyn na bezpiecznik suwakowy powoduje jego wyrzucenie z korpusu zapalnika. Spłonka zapalająca inicjująca działanie samolikwidatora, pod wpływem sprężyny przemiesz188 841 cza się ku dołowi i nakłuwa się na iglicę samolikwidatora zapalając jego opóźniacz pirotechniczny. Iglica bezwładnikowa utrzymywana jest nadal w górnym położeniu przez sprężynę. Jeżeli przed wypaleniem się opóźniacza pirotechnicznego samolikwidatora granat uderzy w cel, wówczas iglica bezwładnikowa pod wpływem sił bezwładności pokonuje opór sprężyny i nakłuwa spłonkę zapalającą, która inicjuje działanie granatu kumulacyjno-odłamkowego. Jeżeli granat kumulacyjno-odłamkowy nie zadziała od uderzenia np. po upadku na miękkie podłoże, takie jak woda, piasek, wówczas po spaleniu się opóźniacza pirotechnicznego impuls ogniowy zapala wzmacniacz płomienia samolikwidatora, który powoduje zadziałanie granatu kumulacyj no-odłamkowego.
Znane konstrukcje zapalników do granatów kumulacyjno-odłamkowych, ze względu na bliższe położenie osiowe iglicy bezwładnikowej w stosunku do położenia iglicy samolikwidatora względem otworu korpusu zapalnika, przez który wyrzucany jest bezpiecznik suwakowy, umożliwiają wcześniejsze odblokowanie iglicy bezwładnikowej niż odblokowanie spłonki zapalającej leżącej naprzeciw iglicy samolikwidatora. W takim przypadku istnieje niebezpieczeństwo niepełnego wysunięcia bezpiecznika suwakowego z korpusu zapalnika spowodowanego zablokowaniem ruchu bezpiecznika przez obsadę spłonki zapalającej, inicjującej działanie samolikwidatora, a przez to nie zadziałanie samolikwidatora. Jeżeli nie nastąpi zadziałanie granatu kumulacyjno-odłamkowego od uderzenia, wówczas staje się on niewybuchem bez możliwości samolikwidacji.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że iglica bezwładnikowa mechanizmu uderzeniowego zapalnika opiera się czołową płaszczyzną swej części cylindrycznej o górną powierzchnię bezpiecznika suwakowego, a ponadto spłonka zapalająca, inicjująca działanie samolikwidatora oraz jego iglica usytuowane są w większej odległości od otworu wylotowego wykonanego w korpusie zapalnika, przez który wyrzucany jest bezpiecznik suwakowy niż iglica bezwładnikowa i spłonka inicjująca działanie granatu kumulacyjnoodłamkowego.
Oparcie iglicy bezwładnikowej powierzchnią czołową swej części cylindrycznej o górną powierzchnię bezpiecznika suwakowego zmniejsza siły tarcia podczas przemieszczania się bezpiecznika suwakowego między bezpiecznikiem a iglicą bezwładnikową.
Dzięki usytuowaniu iglicy samolikwidatora i spłonki zapalającej, inicjującej jego działanie w dalszej odległości od otworu w korpusie zapalnika, przez który wyrzucany jest bezpiecznik suwakowy względem osi iglicy bezwładnikowej i spłonki zapalającej, inicjującej działanie granatu kumulacyjno-odłamkowego, zapewniono bardziej niezawodną inicjację działania samolikwidatora. W ten sposób zapewniona jest podczas każdego rozcalenia pocisku kasetowego samolikwidacja granatu kumulacyjno-odłamkowego.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony na przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia w przekroju osiowym zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych w stanie zabezpieczonym przed uzbrojeniem.
Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych posiada samolikwidator 8, mechanizm uderzeniowy, mechanizm stabilizująco-hamujący oraz mechanizm zabezpieczający zapalnik przed uzbrojeniem. Samolikwidator 8 zamocowany jest do korpusu 1 zapalnika za pomocą pierścienia 10. Na zewnątrz korpusu 1 znajduje się mechanizm stabilizująco-hamujący wyposażony w taśmę stabilizuj ąco-hamującą 18 połączoną z korpusem 1 za pomocą dwóch kołków ustalających 17 wchodzących w otwory wykonane w korpusie 1 zapalnika i osadzonych w rowkach wykonanych w bocznych ściankach bezpiecznika suwakowego 12. W korpusie samolikwidatora 8 osadzona jest spłonka zapalająca 4, inicjująca działanie granatu kumulacyjno-odłamkowego, po nakłuciu iglicą bezwładnikową 5 mechanizmu uderzeniowego. Od góry na bezpiecznik suwakowy 12 poprzez sprężynę 7 wywiera nacisk obsada 2 posiadająca dwa gniazda - górne i dolne i umieszczona suwliwie w korpusie 1 zapalnika. W górnym gnieździe obsady 2 umieszczona jest sprężyna 7, a w dolnym gnieździe obsady 2 osadzona spłonka zapalająca 3 inicjująca działanie samolikwidatora 8 po jej nakłuciu przez iglicę 21 samolikwidatora 8. W położeniu nieuzbrojonym zapalnika, bezpiecznik suwakowy 12 oddziela iglicę bezwładnikową 5 od spłonki zapalającej 4, inicjującej działanie granatu kumulacyj no-odłamkowego oraz spłonkę zapalającą 2 inicjującą działanie samolikwidatora 8 od jego iglicy 21. Iglica bezwładnikowa 5 opiera się czołową płaszczyzną swej części cylindrycznej
188 841 o górną powierzchnię bezpiecznika suwakowego 12, który porusza się po płycie ślizgowej 11 usytuowanej nad samolikwidatorem 8. Grot iglicy bezwładnikowej 5 usytuowany jest we wzdłużnym wycięciu bezpiecznika suwakowego 12.
Iglica bezwładnikowa 5 jest usytuowana w korpusie 1 zapalnika, równolegle do jego osi, opierając się na sprężynie 6. Przed wypadnięciem iglicy bezwładnikowej 6 i obsady 2 z korpusu 1 zabezpiecza płytka 14 przykręcona do korpusu 1 zapalnika czterema wkrętami 15. Na boczne ścianki bezpiecznika suwakowego 12 i wewnętrzne ścianki korpusu 1 wywierany jest nacisk dwóch sprężyn usytuowanych równolegle w dwóch gniazdach korpusu 1 i dwóch gniazdach bezpiecznika suwakowego 12. W korpus samolikwidatora 8 zaelaborowany jest opóźniacz pirotechniczny 9 w postaci zaprasowanej kolistej ścieżki prochowej o czasie palenia wynoszącym około dwudziestu sekund, zakończonej wzmacniaczem płomienia. Podczas transportu zapalnik zabezpieczony jest przed uzbrojeniem za pomocą obejmy-kaptura 13 otaczającego mechanizm stabilizująco-hamujący i korpus 1 zapalnika od góry i po bokach. Zdjęcie obejmy-kaptura 13 jest możliwe dopiero po wyciągnięciu zawleczki 19 z taśmą 22 ułatwiającą wyciągnięcie zawleczki 19. Podczas elaboracji głowicy pocisku kasetowego granatami kumulacyjno-odłamkowymi, taśma stabilizująco-hamująca 18 zapalnika zabezpieczona jest przed rozwinięciem przez osłonę 16.
Zapalnik wkręcany jest w gniazdo znajdujące się w granacie kumulacyjno-odłamkowym. Podczas elaboracji głowicy kasetowej pocisku kasetowego granatami kumulacyjnoodłamkowymi, obejma-kaptur 13 jest zdejmowana z zapalnika za pomocą zawleczki 19 i taśmy 22. Uzbrojenie zapalnika granatu kumulacyjno-odłamkowego w głowicy kasetowej jest niemożliwe, ponieważ zapalnik znajduje się we wkładce kumulacyjnej granatu znajdującego się bezpośrednio nad nim, która uniemożliwia wysunięcie bezpiecznika suwakowego 12 poza korpus 1 zapalnika, nawet po wysunięciu się kołków ustalających 17 z rowków bezpiecznika suwakowego 12.
Po rozcaleniu głowicy kasetowej pocisku i opuszczeniu jej przez granaty kumulacyjnoodłamkowe, pod wpływem sił oporu powietrza, taśma stabilizuj ąco-hamująca 18 zostaje rozwinięta. Siły oporu powietrza działające na taśmę stabilizuj ąco-hamująca 18 powodują wysunięcie kołków ustalających 17 z rowków bezpiecznika suwakowego 12. Wówczas bezpiecznik suwakowy 12 przemieszcza się po płycie ślizgowej 11 pod wpływem rozprężających się sprężyn o bocznym nacisku. Po odblokowaniu obsady 2, sprężyna 7 wymusza jej ruch, w wyniku czego spłonka zapalająca 3 nakłuwa się na iglicę 21 samolikwidatora 8. Impuls ogniowy spłonki zapalającej 3 inicjuje działanie samolikwidatora 8 poprzez zapalenie jego opóźniacza pirotechnicznego 9. Po wyrzuceniu bezpiecznika suwakowego 12 poza korpus 1 zapalnika, iglica bezwładnikowa 5 utrzymywana jest nadal w górnym położeniu przez sprężynę 6 nad spłonką zapalającą 4. Jeżeli granat kumulacyjno-odłamkowy uderzy w cel, wówczas iglica bezwładnikowa 5 pod wpływem sił bezwładności, pokonując opór sprężyny 6 nakłuwa spłonkę zapalającą 4, której impuls ogniowy przedostając się przez kanał ogniowy 20 wykonany w korpusie samolikwidatora 8 inicjuje detonację spłonki pobudzającej granatu kumulacyjnoodłamkowego, a następnie jego wybuch. Jeżeli nie nastąpi wybuch granatu ku-mulacyjnoodłamkowego od uderzenia, wówczas po wypaleniu się opóźniacza pirotechnicznego 9 zapala się wzmacniacz płomienia, który przesyłając impuls ogniowy przez kanał ogniowy 20 inicjuje zadziałanie granatu kumulacyjno-odłamkowego.
188 841
188 841
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentoweZapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych posiadający w dolnej części korpusu samolikWidator, w którym usytuowana jest spłonka zapalająca inicjująca działanie granatu kumulacyjno-odłamkowego nakłuwana iglicą bezwładnikową mechanizmu uderzeniowego oraz iglica samolikwidatora, na którą nakłuwa się spłonka zapalająca inicjująca działanie samolikwidatora, ponadto posiadający taśmę stabilizująco-hamującą usytuowaną na zewnętrznej powierzchni korpusu zapalnika zamocowaną do górnych kołków ustalających, osadzonych suwliwie w otworach korpusu zapalnika i rowkach bezpiecznika suwakowego, blokujących w położeniu uzbrojonym zapalnika bezpiecznik suwakowy, który oddziela iglicę bezwładnikową od spłonki zapalającej, inicjującej działanie granatu kumulacyjno-odłamkowego oraz spłonkę inicjującą działanie samolikwidatora od jego iglicy, przy czym na bezpiecznik suwakowy wywierany jest boczny nacisk sprężyn usytuowanych w otworach korpusu zapalnika, znamienny tym, że iglica bezwładnikowa (5) opiera się czołową płaszczyzną swej części cylindrycznej o górną powierzchnię bezpiecznika suwakowego (12), a ponadto spłonka zapalająca (2) inicjująca działanie samolikwidatora (8) oraz jego iglica (21) usytuowane są w większej odległości od otworu wylotowego wykonanego w korpusie (1) zapalnika, przez który wyrzucany jest bezpiecznik suwakowy (12) niż iglica bezwładnikowa (5) i spłonka zapalająca (4), inicjująca działanie granatu kumulacyjno-odłamkowego.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL99332711A PL188841B1 (pl) | 1999-04-21 | 1999-04-21 | Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL99332711A PL188841B1 (pl) | 1999-04-21 | 1999-04-21 | Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL332711A1 PL332711A1 (en) | 2000-10-23 |
PL188841B1 true PL188841B1 (pl) | 2005-05-31 |
Family
ID=20074199
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL99332711A PL188841B1 (pl) | 1999-04-21 | 1999-04-21 | Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL188841B1 (pl) |
-
1999
- 1999-04-21 PL PL99332711A patent/PL188841B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL332711A1 (en) | 2000-10-23 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP0284923B1 (en) | Fuse for sub-munition warhead | |
KR101078153B1 (ko) | 유탄의 자폭장치 | |
KR101543615B1 (ko) | 수류탄 메커니즘 | |
US9562755B2 (en) | Safe and arm mechanisms and methods for explosive devices | |
US4730559A (en) | Safetied demolition charge fuze | |
EP1155279B1 (en) | Self destructing impact fuse | |
US8453573B1 (en) | Primer adapter for hand grenade fuze | |
CA2674650C (en) | Self destruction impact fuse | |
KR101768823B1 (ko) | 슬라이더 조립체 강제 장전장치가 구비된 분산탄용 자탄 | |
KR101930865B1 (ko) | 소구경용 회전안정식 안전장전장치 | |
US4697524A (en) | After-firing safety | |
KR101519387B1 (ko) | 유탄의 독립형 자폭장치, 슬라이더의 장전위치 고정부 및 이를 포함하는 유탄 | |
US7168367B2 (en) | Submunition fuze | |
PL188841B1 (pl) | Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych | |
EP1068484B1 (en) | Safety system for a projectile fuse | |
RU2285893C1 (ru) | Донный взрыватель | |
PL205854B1 (pl) | Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych | |
US6257145B1 (en) | Pyrotechnical impact detonator | |
PL205804B1 (pl) | Zapalnik do granatów kumulacyjno-odłamkowych | |
PL195835B1 (pl) | Zapalnik | |
ZA200904818B (en) | Fuze for a projectile | |
CA1227966A (en) | Percussion fuse | |
PL172615B1 (pl) | Zapalnik denny, zwłaszcza do karabinowych granatów nasadkowych | |
BG976U1 (bg) | Предпазно-детониращ механизъм | |
PL182494B1 (pl) | Zapalnik, zwłaszcza do granatów odłamkowych i kumulacyjno-odłamkowych |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20130421 |