PL205654B1 - Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia - Google Patents

Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia

Info

Publication number
PL205654B1
PL205654B1 PL369908A PL36990804A PL205654B1 PL 205654 B1 PL205654 B1 PL 205654B1 PL 369908 A PL369908 A PL 369908A PL 36990804 A PL36990804 A PL 36990804A PL 205654 B1 PL205654 B1 PL 205654B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
furniture
piece
frame
flat bar
articulated
Prior art date
Application number
PL369908A
Other languages
English (en)
Other versions
PL369908A1 (pl
Inventor
Bogdan Jarosław Rudziński
Original Assignee
Oku & Cacute Meblowych Stalmot
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Oku & Cacute Meblowych Stalmot filed Critical Oku & Cacute Meblowych Stalmot
Priority to PL369908A priority Critical patent/PL205654B1/pl
Publication of PL369908A1 publication Critical patent/PL369908A1/pl
Publication of PL205654B1 publication Critical patent/PL205654B1/pl

Links

Landscapes

  • Chairs For Special Purposes, Such As Reclining Chairs (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia z wykorzystaniem stałej powierzchni siedziska jako części powierzchni do leżenia.
Z polskiego zgł oszenia wynalazku za numerem P-367253 znany jest mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia z wykorzystaniem stałej powierzchni siedziska jako części powierzchni do leżenia, posiadający dwudzielną część wyściełaną, uzupełniającą powierzchnię siedziska w dodatkową powierzchnię do leżenia odpowiedniej długości, gdy mebel używany jest do leżenia i złożone na siebie dwudzielne części wyściełane i umieszczone pod siedziskiem kiedy mebel użytkowany jest do siedzenia, przy czym stalowe konstrukcje dwudzielnej części wyściełanej są porównywalnej wielkości, a wyś ciółk ę stanowi jednolity luź ny materac lub dwudzielny materac na trwał e zwią zany każ dy z pojedynczą konstrukcją dwudzielnej części uzupełniającej, przy czym grubości dwudzielnych materacy mogą być równe lub różne, a całość zaopatrzona jest w korpus z systemem jezdnym czterokołowym.
Do korpusu na trwałe zamocowany jest element nośny dwudzielnego stelaża posiadający koła a nad elementem nośnym zamocowana jest za pomocą korbowodu i wahacza tylna rama dwudzielnego stelaża, która w swojej tylnej części wsparta jest na mechanizmie pośredniej podpory, natomiast w przedniej górnej części elementu noś nego umiejscowiona jest przednia rama zwią zana przegubowo z tylną ramą , a z kolei z przodu do przedniej ramy zamocowana jest przegubowo skł adana zasadnicza podpora.
Pośrednia podpora wspomagana sprężyną, osadzona jest przegubowo do elementu nośnego, natomiast na trwałe z pośrednią podporą związany jest popychacz.
Do tylnej ramy zamocowana jest płytka współpracująca z mechanizmem pośredniej podpory. Przednia rama jest związana przegubowo z tylną ramą za pomocą spinającego płaskownika wraz z tulejką zamocowaną obrotowo i sterującego płaskownika posiadającego wybranie, a w dolnej części wybranie fasolowe i sprężynę dociskową.
Składana zasadnicza podpora ma element blokujący związany przegubowo z przednią ramą i zasadniczą podporą oraz stopkę zamocowaną na dole zasadniczej podpory.
Według wynalazku mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia z wykorzystaniem stałej powierzchni siedziska jako części powierzchni do leżenia, wyposażony w korpus, do którego na trwałe zamocowany jest element nośny dwudzielnego stelaża, posiadający tylne i przednie koła, a nad elementem nośnym zamocowana jest za pomocą korbowodu i wahacza poprzez kątowniki tylna rama dwudzielnego stelaża, natomiast w przedniej górnej części elementu nośnego umiejscowiona jest przednia rama, do której zamocowana jest przegubowo zasadnicza podpora, charakteryzuje się tym, że w przedniej górnej części elementu nośnego umiejscowiona jest na kątowniku przednia rama związana przegubowo za pomocą płaskownika przedniego i płaskownika tylnego z tylną ramą, a do tylnej części płaskownika przedniego przegubowo zamocowany jest płaskownik, którego drugi koniec zamocowany jest do płaskownika blokującego umocowanego przegubowo do kątownika przedniego. Płaskownik blokujący swym wybraniem zazębia się z kołkiem związanym na trwałe z wahaczem zapewniając sztywność i położenie ramy tylnej względem elementów nośnych.
Konstrukcja mebla do siedzenia przekształcanego w mebel do leżenia według wynalazku, w którym element przegubowy łączą cy ramę tylną i przednią zbudowany zasadniczo z dwóch odpowiednio ukształtowanych płaskowników umocowanych przegubowo poprzez kątowniki do ram przedniej i tylnej, w stanie rozłożonym są zdecydowanie blokowane przed dalszym przemieszczaniem się na obrysach zewnętrznych oraz kołku blokującym. Dodatkowo umocowany przegubowo do jednego z płaskowników, płaskownik współpracujący z płaskownikiem blokującym w stanie rozłożonym zajmuje ekstremalne tylne położenie powodując przemieszczenie płaskownika blokującego i zazębienie jego wybraniem z kółkiem na stałe umiejscowionym na wahaczu. Powoduje to korzystne ustalenie na trwałe poziomu położenia ramy tylnej względem korpusu.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest odtworzony na rysunku przedstawiającym mebel w widoku z boku w stanie rozłożonym.
Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia ma korpus 1, do którego za pomocą zaczepu 2 umiejscowionego na wewnętrznej ścianie korpusu 1 i koła tylnego 3 zamocowany jest element nośny 4 dwudzielnego stelaża posiadający dwa przednie koła 5 służące wraz z kołami tylnymi 3 do wsuwania i wysuwania elementu nośnego 4 dwudzielnego stelaża wraz z zawartością do i spod mebla właściwego.
PL 205 654 B1
Nad elementem nośnym 4 zamocowana jest, poprzez kątownik przedni 6 i kątownik tylny 7za pomocą korbowodu 8 i wahacza 9 tylna rama 10 dwudzielnego stelaża, przy czym każdorazowo połączenia te realizowane są obrotowo nitami 11.
W przedniej górnej części elementu nośnego, umiejscowiona jest na kątowniku 12 przednia rama 13 związana przegubowo za pomocą płaskownika przedniego 14 i płaskownika tylnego 15 z tylną ramą 10. Do tylnej części płaskownika przedniego 14 przegubowo zamocowany jest płaskownik 16, którego drugi koniec zamocowany jest do płaskownika blokującego 17 umocowanego przegubowo do kątownika przedniego 7. Płaskownik blokujący 17 swym wybraniem 18 zazębia się kołkiem 19 związanym na trwałe z wahaczem 9, zapewniając sztywność i położenie ramy tylnej 10 względem elementów nośnych 4.
Element nośny 4 na kołach tylnych 3 i kołach przednich 5, po wysunięciu spod korpusu mebla w celu przekształcenia mebla z mebla do siedzenia w mebel do leżenia, swoją tylną częścią zachodzi znacznie pod korpus 1 mebla, a tylna rama 10, z nałożoną na siebie przednią ramą 13, wydobywana jest w położenie do przekształcenia mebla w mebel do leżenia ruchem po krzywej.
W trakcie przemieszczania przedniej ramy 13 względem tylnej ramy 10 dwudzielnego stelaża, stanowiącego podłoże pod materac, przy przekształcaniu mebla, z mebla do leżenia w mebel do siedzenia, płaskownik blokujący 17 swym wybraniem 18 nachodzi na czop 19 powodując ustalenie położenia ramy tylnej 10 równolegle do podłoża.
Z przodu do przedniej ramy 13 zamocowana jest przegubowo na nitach 20 składana zasadnicza podpora 21 i utrzymywana w położeniu otwartym w sposób stały za pomocą elementu blokującego 22, związanego przegubowo z przednią ramą 13 i zasadniczą podporą 21 za pomocą nitów 23.
Zasadnicza podpora 21 w położeniu mebla do leżenia jest blokowana przed przemieszczaniem się w trakcie przekształcania mebla w mebel do siedzenia, odblokowywana celem złożenia jej do pozycji horyzontalnej przy pomocy elementu blokującego 22 grawitacyjnie.
Na rozłożonej dwudzielnej tylnej ramie 10 i przedniej ramie 13 dwudzielnego stelaża znajduje się dwudzielny materac 24.
W trakcie przekształcania mebla do siedzenia w mebel do leżenia ruch wahacza 9 wspomagany jest sprężyną 25, zamocowaną przegubowo do wahacza 9 w jego dolnej części z jednej strony i do płaskownika 26 z drugiej strony, przy czym płaskownik 26 przegubowo zamocowany do elementu nośnego 4 zajmuje w trakcie ruchu wahacza 9 i sprężyny 25 położenie zmienne, zapewniające lepszy kierunek wektora siły napięcia sprężyny 25 dodatkowo wspomagając pracę układu.
W trakcie rozkładania mebla do postaci do leżenia, w pierwszym momencie przednią ramę 13 przechyla się o 180° na siebie od tylnej ramy 10 dwudzielnego stelaża. W końcowej fazie ruchu płaskownik blokujący 17 zaczyna zazębiać się wybraniem 18 płaskownika z kołkiem 19, na trwałe związanym z wahaczem 9, tylna górna część płaskownika tylnego 15 zajmuje położenie oporowe w stosunku do środkowej dolnej części płaskownika przedniego 14 w punkcie 27, natomiast dolna część płaskownika tylnego 15 opiera się na kołku oporowym 28 powodując całkowite zablokowanie położenia ramy tylnej 10 względem ramy przedniej 13 i całego układu względem elementu nośnego 4 przed przemieszczeniem się, zachowując horyzontalne położenie.

Claims (2)

1. Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia z wykorzystaniem stałej powierzchni siedziska jako części powierzchni do leżenia, składający się z korpusu, do którego na trwałe zamocowany jest element nośny dwudzielnego stelaża, posiadający tylne i przednie koła, a nad elementem nośnym zamocowana jest za pomocą korbowodu i wahacza poprzez kątowniki tylna rama dwudzielnego stelaża, natomiast w przedniej górnej części elementu nośnego umiejscowiona jest przednia rama, do której zamocowana jest przegubowo zasadnicza podpora, znamienny tym, że w przedniej górnej części elementu nośnego umiejscowiona jest na kątowniku (12) przednia rama (13) związana przegubowo za pomocą płaskownika przedniego (14) i płaskownika tylnego (15) z tylną ramą (10), a do tylnej części płaskownika przedniego (14) przegubowo zamocowany jest płaskownik (16), którego drugi koniec zamocowany jest do płaskownika blokującego (17) umocowanego przegubowo do kątownika przedniego (7).
2. Mebel według zastrzeżenia 1, znamienny tym, że płaskownik blokujący (17) swym wybraniem (18) zazębia się z kołkiem (19) związanym na trwałe z wahaczem (9).
PL369908A 2004-09-06 2004-09-06 Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia PL205654B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL369908A PL205654B1 (pl) 2004-09-06 2004-09-06 Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL369908A PL205654B1 (pl) 2004-09-06 2004-09-06 Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL369908A1 PL369908A1 (pl) 2006-03-20
PL205654B1 true PL205654B1 (pl) 2010-05-31

Family

ID=38317437

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL369908A PL205654B1 (pl) 2004-09-06 2004-09-06 Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL205654B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL369908A1 (pl) 2006-03-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP4223495B2 (ja) 乗物シートおよびそのようなシートを備えた乗物
US6264271B1 (en) Adjustably reclinable folding chair
US4736985A (en) Convertible rear seat
US8398098B2 (en) Stroller connectable with a car seat
US8251442B2 (en) Two-way foldable chair
US20160100688A1 (en) Outdoor recliner with pillow carrier
US20110018312A1 (en) Unifoldable reclining chair
US6932425B1 (en) Foldable bench
AU2007204965A1 (en) Wall proximity reclining chair with in-line linkage mechanism
KR101732755B1 (ko) 좌석 조립체
KR101928452B1 (ko) 레그레스트 연장을 구비한 가구부재
US20160262546A1 (en) Convertible chair
PL205654B1 (pl) Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia
EP0252905A1 (en) Mechanism for a sofa sleeper
CN106170425A (zh) 可折叠的儿童车支架或玩具娃娃车支架
JP4596625B2 (ja) 椅子
CN104188407A (zh) 一种可折叠椅架
CN215913918U (zh) 沙发的双电机伸展装置
CN219049200U (zh) 助步车
CN219250725U (zh) 一种助步车
CN216876884U (zh) 起坐辅助椅子
CN219940110U (zh) 一种全折叠摇椅架及全折叠摇椅
PL205652B1 (pl) Mebel do siedzenia przekształcany w mebel do leżenia
CN217066981U (zh) 一种多功能老人助行器
JP6013771B2 (ja) 車椅子