PL205468B1 - Urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego - Google Patents

Urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego

Info

Publication number
PL205468B1
PL205468B1 PL376682A PL37668202A PL205468B1 PL 205468 B1 PL205468 B1 PL 205468B1 PL 376682 A PL376682 A PL 376682A PL 37668202 A PL37668202 A PL 37668202A PL 205468 B1 PL205468 B1 PL 205468B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
rotor
pump
feed
housing
channel
Prior art date
Application number
PL376682A
Other languages
English (en)
Other versions
PL376682A1 (pl
Inventor
Majer Andrea Doglioni
Original Assignee
Rhea Vendors Spa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Rhea Vendors Spa filed Critical Rhea Vendors Spa
Priority to PL376682A priority Critical patent/PL205468B1/pl
Publication of PL376682A1 publication Critical patent/PL376682A1/pl
Publication of PL205468B1 publication Critical patent/PL205468B1/pl

Links

Landscapes

  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego. W szczególności przedmiotem wynalazku jest urządzenie do dostarczania i podgrzewania płynu, na przykład wody, w automatach sprzedających.
Wiadomo, że automaty sprzedające dostarczające gorącą czekoladę, mleko, herbatę, bulion i/lub dowolny inny rodzaj napoju, który musi być podawany w postaci gorącej, muszą być wyposażone w zbiornik, z którego system zawierający pompy, elementy grzewcze, zawory elektrycznie oraz urzą dzenia mieszające może pobrać, podgrzać i wymieszać produkt, który ma zostać podany klientowi.
Producenci automatów sprzedających zaproponowali różnego rodzaju systemy, które realizowałyby takie funkcje, a które zapewniają utrzymanie zarówno właściwej jak i stałej prędkości przepływu, utrzymanie właściwej temperatury produktu znajdującego się zbiorniku jak i prawidłowe podanie produktu klientowi.
Na przykład, niektórzy z producentów automatów sprzedających wprowadzili jeden lub zespół zbiorników, umieszczonych w górnej części automatu sprzedającego, mieszczących na przykład wodę lub inne produkty płynne.
Zbiorniki takie są wyposażone w elementy grzewcze zasilane elektrycznie, które mogą podgrzewać zawartość zbiorników do odpowiedniej temperatury.
W szczególności, umieszczenie zbiorników w górnej części automatu sprzedają cego pozwala na wykorzystanie energii potencjalnej zgromadzonej w wodzie, co pozwala na wyeliminowanie pomp zasysających wodę ze zbiornika.
W rzeczywistości, zbiorniki te stanowią punkt początkowy rur lub kanałów, poniżej których umieszczony jest tylko zawór sterowany elektrycznie wybierający urządzenie mieszające, które ma zostać uruchomione tak, aby uzyskać wybrany przez klienta produkt.
Tak więc, urządzenia mieszające przyjmują z jednej strony podgrzaną zawartość pochodzącą ze zbiorników, a z drugiej strony odprowadzają produkt (lub szereg produktów równocześnie), tak więc substancje te mogą zostać wymieszane i następnie zaserwowane klientowi.
W szczególnoś ci, woda podgrzana w elemencie grzewczym jest mieszana na przykł ad z czekoladą, mlekiem lub herbatą przy wykorzystaniu urządzeń mieszających, które znajdują się obok lub w pobliż u dyszy odprowadzającej produkt serwowany klientowi.
Taka technika, jednakże, nie jest korzystna ponieważ wymaga zastosowania długich rur lub kanałów łączących zbiornik i urządzenia mieszające, co skutkuje długim czasem oczekiwania, przed odprowadzeniem produktu przez dyszę odprowadzającą, a przede wszystkim z chwilą zakończenia operacji dostarczania, rura łącząca pozostaje pełna wody, co prowadzi do oczywistych konsekwencji.
Inni producenci automatów sprzedających wprowadzają jeden lub zespół zbiorników umieszczonych na przykład w dolnej części automatu sprzedającego, wyposażonego tylko w jedną pompę elektryczną wraz z wirnikiem umieszczonym poniżej poziomu wody znajdującej się w zbiorniku, wraz z elementami grzewczymi, które mogą odpowiednio podgrzewać dostarczany produkt.
Woda podgrzana i zassana poprzez wirnik pompy jest doprowadzana do kanału wlotowego, który następnie dzieli się przy zastosowaniu zaworu elektrycznego, na zespół kanałów doprowadzających umieszczonych równolegle względem siebie. Zawór elektryczny pozwala na alternatywne zamknięcie, to znaczy selektywne zamknięcie, jednego lub zespołu kanałów doprowadzających, ponieważ prowadzą one do różnych urządzeń mieszających.
Technika taka jest niewątpliwie korzystna ponieważ zbiornik wody może być umieszczony w dowolnym miejscu wewną trz automatu sprzedają cego, ponadto poniewa ż zbiornik moż e zostać umieszczony obok urządzeń mieszających, możliwe jest uniknięcie konieczności stosowania długich kanałów łączących, jak również możliwe uzyskanie sytuacji, w której woda nie pozostaje w kanałach po zakończeniu każdej operacji odprowadzania produktu.
Niemniej obecność zaworów elektrycznych w systemie doprowadzania przyczynia się do powstawania szeregu poważnych wad i niedogodności.
W rzeczywistości po kilkukrotnym użyciu, zawór elektryczny cechuje niedoskonała praca w trybie odcinania, co jest wynikiem gromadzenia się kamienia, ponadto zawory te są kosztowne i cechuje je ograniczony czas działania, ponadto oferują możliwość sterowania ograniczoną liczbą urządzeń mieszających co jest spowodowane niewielkim ciśnieniem, które może być przykładane do zaworów elektrycznych. Takie rozwiązanie sprawia, że klientom można zaserwować znacznie ograniczoną liczbę produktów, to oznacza, że klient ma ograniczoną swobodę wyboru produktów.
PL 205 468 B1
Niemniej w przypadku, gdy producent automatów sprzedających chciałby zwiększyć liczbę urządzeń mieszających, spotkałby się - tak jak to wspomniano wcześniej - z sytuacją uzyskania niewystarczającego ciśnienia, które może wywierać nacisk na zawór elektryczny, a w przypadku gdy po prostu zwiększy liczbę zaworów elektrycznych, spowoduje to zwiększenie kosztów produkcji, co sprawi, że takie urządzenie będzie mało konkurencyjne względem automatów sprzedających innych producentów.
Ponadto, elektrozawór posiada sztywno określony czas zadziałania będący sumą czasu uruchomienia, zatrzymania oraz czasu zabezpieczenia, co prowadzi do znacznego opóźnienia pomiędzy wygenerowaniem żądania przez klienta, a rzeczywistym dostarczeniem napoju, takie opóźnienie stanowi niedogodność dla klienta.
Rozpatrując stan techniki taki jak to opisano powyżej, niniejszy wynalazek ma na celu wprowadzenie urządzenia dostarczającego ciecz, przy braku problemów znanych ze stanu techniki.
Istotą wynalazku jest urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego napoje, zawierające element grzewczy podgrzewający ciecz, zasilaną elektrycznie grupę pompującą charakteryzujące się tym, że grupa pompująca zawiera komorę doprowadzającą, przynajmniej pierwszy kanał doprowadzający i drugi kanał doprowadzający i jest przynajmniej wyposażona w wirnik, przy czym pierwszy i drugi kanał doprowadzający są selektywnie aktywowane zgodnie z kierunkiem obrotów przynajmniej jednego wirnika grupy pompującej.
Ponadto urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że grupa pompująca zawiera przynajmniej pompę wyposażoną w przynajmniej jeden wirnik.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że przynajmniej jedna pompa jest pompą odśrodkową, a ponadto przynajmniej jeden wirnik jest zabudowany wewnątrz komory zdefiniowanej przez obudowę, przy czym pierwszy kanał doprowadzający jest zorientowany względem obudowy w kierunku nie prostopadł ym tak, ż e przyjmuje przepływ doprowadzany, gdy wirnik wiruje w pierwszym kierunku obrotowym, natomiast drugi kanał doprowadzający jest zorientowany względem obudowy w kierunku nie prostopadł ym tak, ż e przyjmuje przepł yw doprowadzany, gdy wirnik wiruje w kierunku przeciwnym względem pierwszego kierunku obrotowego.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że obudowa ma zasadniczo kształt skrzyni, a kanał pierwszy oraz kanał drugi są zorientowane w kierunkach stycznych do obudowy.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że przynajmniej jedna pompa zawiera silnik elektryczny połączony z przynajmniej jednym wirnikiem poprzez środki przeniesienia napędu.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że grupa pompująca zawiera dwie pompy zasilane tym samym silnikiem przy wykorzystaniu środków przeniesienia napędu, każda z grup zawiera wirnik, otwory doprowadzające oraz przynajmniej kanał doprowadzający, który może być aktywowany tylko przy określonym kierunku obrotowym wirnika, dwie pompy posiadają przeciwne kierunki obrotu aktywujące odpowiedni kanał doprowadzający.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że kierunek obrotowy przynajmniej jednego wirnika przynajmniej jednej pompy jest operacyjnie wybierany przez interfejs elektroniczny w zależności od sygnałów wysyłanych do interfejsu elektronicznego z klawiatury.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że przynajmniej pierwszy i drugi kanał doprowadzający znajdują się w połączeniu umożliwiającym przepływ cieczy przynajmniej z urządzeniem mieszającym.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że przynajmniej jedno urządzenie mieszające znajduje się także w połączeniu umożliwiającym przepływ cieczy z kanałem doprowadzającym zasilającym przynajmniej jedno urządzenie mieszające produktem rozpuszczalnym.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że silnik elektryczny jest sterowany poprzez interfejs elektroniczny.
Urządzenie według wynalazku charakteryzuje się tym, że środki przeniesienia napędu zawierają wał napędowy.
Dzięki wykorzystaniu niniejszego wynalazku możliwe jest wprowadzenie urządzenia do dostarczania płynu, takiego jak na przykład woda, które może zasilać większą liczbę urządzeń mieszających, przy krótszym czasie zasilania w porównaniu do urządzeń znanych ze stanu techniki.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w korzystnym przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia perspektywiczny widok urządzenia zasilającego według niniejszego wynalazku, fig. 2 przedstawia w powiększeniu szczegóły urządzenia zasilającego według fig. 1, fig. 3 przedstawia w widoku perspektywicznym drugi przykład wykonania urządzenia zasilającego według
PL 205 468 B1 niniejszego wynalazku, fig. 4 przedstawia w widoku z dołu urządzenia wykorzystane w drugim przykładzie wykonania wynalazku, fig. 5 przedstawia w widoku z góry urządzenia wykorzystane w drugim przykładzie wykonania.
W odniesieniu do załączonych fig. 1 i 2 oznaczenie numeryczne 1 dotyczy urządzenia według niniejszego wynalazku wyposażonego w zbiornik 2 zawierający płynny produkt spożywczy, elementy grzewcze 3 oraz zespół grup pompujących 4 umieszczonych wewnątrz zbiornika 2.
Każda grupa pompująca zawiera odpowiednie pompy 4a, ..., 4c, pompy 4a, ..., 4c jak również elementy grzewcze 3 są bezpośrednio połączone z interfejsem elektronicznym. Interfejs elektroniczny 5 jest zasilany napięciem sieciowym, to znaczy 220-230V o częstotliwości 50Hz.
Aby umożliwić uruchomienie pomp elektrycznych 4a, ..., 4c wprowadzono panel sterujący 6, który jest połączony bezpośrednio do interfejsu elektronicznego 5, panel ten może być obsługiwany przez klienta.
Każda z pomp elektrycznych 4a, ·, 4c jest wyposażona w parę rur lub kanałów doprowadzających 8a-8b, 8c-8d oraz 8e-8f, ponadto każda z pomp elektrycznych 4a, .... 4c jest również połączona w sposób umożliwiający przepływ cieczy z wieloma urządzeniami mieszającymi 7a, ·, 71
W szczególności, każde z urządzeń mieszających 7a, 7f jest połączone w sposób umożliwiający przepływ cieczy z pompami elektrycznymi 4a, ..., 4c przy pomocy przynajmniej odpowiedniego kanału doprowadzającego 8a-8b, 8c-8d i 8e-8f.
Każda z pomp elektrycznych 4a, ..., 4c zawiera silnik elektryczny 9 połączony poprzez środki przeniesienia napędu 10 z wirnikiem lub kołem zaopatrzonym w łopatki 11, wirnik jest zabudowany w skrzynkowej obudowie 12, korzystnie o kształcie cylindrycznym lub w stojanie.
Każda obudowa 12 stanowi początek rur lub kanałów doprowadzających 8a-8b, 8c-8d lub 8e-8f, które mogą doprowadzać płynne produkty spożywcze umieszczone w zbiorniku 2 do odpowiednich urządzeń mieszających 7a, ·, 71
Korzystnie, kanały doprowadzające 8a-8b, 8c-8d i 8e-8f biegną pionowo prostopadle.
W szczególności, wał silnika elektrycznego 9 jest połączony w układzie napędu bezpośredniego ze środkami przekazania napędu 10.
W alternatywnym przykładzie wykonania, wprowadzona zostaje przekładnia redukująca, która różnicuje prędkości obrotowe wirnika w zależności od szybkości obrotowej silnika 9.
Elementy grzewcze 3 są umieszczone w pobliżu dna zbiornika 2 i mogą podgrzewać wodę lub inne płyny znajdujące się w zbiorniku 2 w zależności od rodzaju przygotowywanego napoju.
Każde z urządzeń mieszających 7a, ·, 7 jest wyposażone w swój własny kanał doprowadzający oprócz kanałów doprowadzających 8a-8b, 8c-8d i 8e-8f, kanał dostarczający 13a, ..., 13f.
Kanały doprowadzające 13a, 13f mogą dostarczać do odpowiednich urządzeń mieszających
7a, 7f produkty takie jak czekolada, mleko, herbata lub bulion, które to produkty są niezbędne do przygotowania napoju.
Mieszanie wody znajdującej się w zbiorniku 2 i produktów dostarczanych przez kanały doprowadzające 13a, 13f, odbywa się wewnątrz urządzeń mieszających 7a, ···, Ζί i jest realizowane z wykorzystaniem środków mieszadła lub wirnika 14.
Wirnik 14 ponadto jest zasilany elektrycznie bezpośrednio przez interfejs elektroniczny 5.
Po zakończeniu etapu mieszania, każde urządzenie mieszające 7a, ·, 7f dostarcza poprzez swój własny kanał doprowadzający 16a, ..., 16f produkt serwowany klientowi.
Tak jak to można zauważyć, także zbiornik 2 jest wyposażony w kanał doprowadzający 15, dzięki któremu zbiornik 2 może być zasilany w wodę lub dowolny inny ciekły produkt spożywczy, który ma zostać podgrzany w celu przygotowania serwowanego napoju.
Tak jak to opisano wcześniej, elementy grzewcze 3 umieszczone są w pobliżu dna zbiornika 2, są to opancerzone elementy grzewcze o różnej mocy, powleczone obojętnymi dla produktów spożywczych farbami antykorozyjnymi.
Element grzewczy 3 jest zasilany energią elektryczną przez interfejs elektroniczny 5, ponadto element ten jest wyposażony w zaciski zasilania 3a i 3b, tak że możliwe jest jego proste usunięcie z wnętrza zbiornika 2 w celu przeprowadzenia szybkich operacji serwisowych.
Elementy grzewcze są wykonane z siluminu lub innych stopów aluminium, materiałów ceramicznych, niklowo-chromowej stali nierdzewnej lub też innych niemagnetycznych stali nierdzewnych, które to materiały najefektywniej jak to tylko możliwe przekształcają energię elektryczną w ciepło.
W szczególności, elementy grzewcze 3 powinny spełniać szczególne wymagania dotyczące na przykład zabezpieczeń elektrycznych, bezpieczeństwa pracy, a przede wszystkim powinny posiadać wystarczającą pojemność cieplną.
PL 205 468 B1
Z punktu widzenia zabezpieczeń elektrycznych, obecnie stosowane zbiorniki o optymalnej konstrukcji wymagają użycia trzech głównych elementów tworzących element grzewczy 3 (to znaczy, materiału osłonowego, przewodu grzewczego i powłoki tlenkowej przewodu grzewczego) nie stwarzają żadnych problemów, z punktu widzenia zasad zachowania bezpieczeństwa pracy, nawet w przypadku bardzo prostego elementu grzewczego 3, prawdopodobieństwo jego awarii jest małe, co zapewnia odpowiedni czas pracy elementu grzewczego w warunkach pracy znamionowej.
Biorąc pod uwagę pojemność cieplną, należy uwzględnić różne aspekty, nie tylko pojemność zbiornika 2, ale również materiał, z którego zbiornik 2 został wykonany, tak więc rzeczywista moc elementu grzewczego będzie zawierać się w przedziale od 1 do 2 kW.
Element grzewczy 3 może być również połączony bezpośrednio z urządzeniem, które może przerwać przepływ prądu, gdy zawartość zbiornika 2 osiągnie określoną i żądaną temperaturę.
Urządzeniem takim może być przełącznik termostatyczny (nie przedstawiony na figurach), na przykład przełącznik bimetaliczny, który wykorzystując zjawisko rozszerzalności cieplnej metali odpowiednio do temperatury może otwierać lub zamykać obwód, co pozwala na zdefiniowanie temperatury, dla której ten „elementarny” przerzutnik powinien otwierać i zamykać obwód elektryczny.
Aby sprawdzić, czy obwód został rzeczywiście zamknięty, przełącznik termostatyczny jest połączony z lampką (nie przedstawiona na figurach), która włącza się, gdy wyłącznik jest włączony i wyłącza się, gdy przełącznik jest wyłączony.
Przełącznik termostatyczny powinien być zanurzony w wodzie znajdującej się w zbiorniku 2, ponadto powinien być połączony ze źródłem zasilania oraz elementami grzewczymi 3 grzejnika.
Niemniej przełącznik termostatyczny przełącznik bimetaliczny może zostać również wbudowany w element grzewczy 3, a więc może tworzyć termo-grzejnik lub grzejnik z przełącznikiem termostatycznym.
Innym typem przełącznika termostatycznego, który jest pewniejszy w działaniu niż przełącznik bimetaliczny jest przełącznik elektroniczny, który wykorzystuje wrażliwość na temperaturę niektórych półprzewodników zanurzonych w wodzie lub zamontowanych na zewnątrz zbiornika 2 i połączonych z interfejsem elektronicznym 5 przy pomocy krótkiego kabla.
Temperatura jest regulowana przy pomocy potencjometru, którego główną cechą jest możliwość stopniowej regulacji mocy elementu grzewczego 3.
W rzeczywistości, ten typ przełącznika termostatycznego nie rozłącza całkowicie obwodu elektrycznego, co ma miejsce w przypadku termostatycznych przełączników bimetalicznych, ale odpowiednio do potrzeb reguluje moc elementu grzewczego 3. Gdy temperatura wody znajduje się tylko nieznacznie poniżej żądanej wartości, element grzewczy 3 pracuje z mocą minimalną, ale gdy ta różnica przekroczy przykładowo ustaloną wartość 1°C, element grzewczy zaczyna pracować z pełną mocą.
Procedurą sterującą pracą tego przykładu wykonania zarządza mikrokontroler (nie przedstawiony na figurach) wchodzący w skład interfejsu elektronicznego 5.
Przechodząc do fig. 2 można zauważyć, że wirnik 11 jest wirnikiem wyposażonym w łopatki, niemniej możliwe jest zastosowanie innych przykładów wykonania, na przykład wykorzystujących śrubę, turbinę lub dysk.
Na podstawie fig. 2 można zauważyć, że kanały doprowadzające 8a i 8b są umieszczone stycznie względem stojana komory 12, takie rozwiązanie zapewni zasysanie cieczy w czasie obrotu wirnika 11 tylko do jednego kanału doprowadzającego 8a lub 8b.
Oczywiście, kąt pod jakim umieszczone są kanały doprowadzające 8a, 8b może się różnić od tego przedstawionego na fig. 2, niemniej powinien być taki, aby zachować cechy, dzięki którym w czasie obrotu wirnika 11 wybierany jest tylko jeden kanał doprowadzający.
Należy zauważyć, że aspekty determinujące efektywność mieszania indukowanego przez wirnik 11 to moc silnika elektrycznego 9 i kształt wirnika 11, parametry te powinny zostać wybrane tak, aby osiągnąć zakładaną efektywność mieszania.
Wirnik 11 oraz obudowa 12 przenoszą na ciecz ruch składowej stycznej zorientowanej w pierwszym lub drugim kierunku zgodnie z ruchem obrotowym wirnika. Pierwszy kanał 8a jest aktywny tylko, gdy kierunek ruchu obrotowego wirnika 11, na przykład jest kierunkiem zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, podczas gdy drugi kanał 8b jest aktywowany tylko wtedy kierunek ruchu obrotowego wirnika 11 jest kierunkiem przeciwnym, na przykład kierunkiem przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara.
Innymi słowy, pierwszy kanał doprowadzający 8a jest zorientowany względem obudowy 12 w kierunku nieprostopadłym tak, że przyjmuje przepływ doprowadzany, gdy wirnik 11a obraca się
PL 205 468 B1 w pierwszym kierunku, a drugi kanał doprowadzający 8a jest zorientowany względem obudowy 12 w kierunku nieprostopadłym tak, że przyjmuje przepływ doprowadzany, gdy wirnik 11a obraca się w kierunku przeciwnym do pierwszego kierunku obrotu.
Odnosząc się do fig. 2 należy zauważyć, w jaki sposób kontury 16 i 17 skrzyniowej obudowy 12, na przykład pompy elektrycznej 4a umożliwiają aktywację kanału doprowadzającego 8a, gdy wirnik 7 obraca się w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, podczas gdy kanał doprowadzający 8b nie jest aktywny i vice versa.
Kanały doprowadzające 8a-8b, 8c-8d oraz 8e-8f są na przykład wykonane z materiału takiego jak neopren, i posiadają średnicę wewnętrzną rzędu dziesiątek milimetrów pozwalającą na przepływ substancji znajdujących się w zbiorniku 2 bez zmiany ich własności organoleptycznych dla zakresu temperatur od zera °C do setek °C.
Prezentowany przykład wykonania wykorzystuje pompy odśrodkowe, których wirniki 11 są wyposażone w proste łopatki, to znaczy wirnik 11 jest wyposażony w cztery, sześć lub osiem łopatek połączonych ze środkami przenoszenia napędu 10 tak, że możliwe jest pobieranie zawartości zbiornika 2.
W przykładzie środki przeniesienia napędu 10 zawierają prosty wał obracany synchronicznie z wykorzystaniem silnika elektrycznego 9.
Główną cechą odśrodkowych pomp elektrycznych 4 jest to, że generują niskie ciśnienie, a więc uzyskiwana szybkość przepływu sięga dziesiątek decylitrów na minutę, przy głowicach odprowadzających oddalonych od pięćdziesięciu do stu centymetrów, ponadto pompy te są bardzo efektywne i całkowicie bezgłośne.
Silniki elektryczne 9 są zasilane napięciem stałym 24V, napięcie sieciowe 220-230V o częstotliwości 50Hz jest transformowane z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń (nie przedstawione na rysunku) wchodzących w skład interfejsu elektronicznego 5.
Silnik elektryczny 9 jest więc silnikiem elektrycznym prądu stałego (DC) wyposażonym w przełącznik bezzwłoczny, który może odwrócić kierunek pracy silnika elektrycznego 9, przełącznik ten jest także umieszczony w interfejsie elektronicznym 5.
Należy zauważyć, że interfejs elektroniczny 5 wykorzystując mikroprocesor reguluje również szybkość obrotową wirnika 11.
Ponadto interfejs elektroniczny 5 może zostać wyposażony w obwód sprzężenia zwrotnego (nie przedstawiony na rysunku), który może utrzymywać szybkość wirnika 7 na stałym poziomie, gdy lepkość substancji umieszczonej w zbiorniku 2 zmienia się, oraz w obwód referencyjny (nie przedstawiony na figurach), który pozwala na stabilizację szybkości w przypadku oscylacji napięcia sieciowego.
W szczególności szybkością regulowaną powinna być szybkość mieszania tak, aby uniknąć rozpylania, spienienia lub pojawiania się innych niekorzystnych zjawisk powodujących zmniejszenie obciążenia, a więc mniejszą efektywność procesu mieszania.
Przechodząc do fig. 3-4, które pokazują drugi przykład wykonania niniejszego wynalazku, należy zauważyć, że elementy opisane wcześniej zachowały swoje oznaczenia numeryczne, niemniej należy zwrócić uwagę na fakt, że grupa pompująca 101 zawiera zespół pomp 4a i 4b.
W szczególności, pompy 4a i 4b są umieszczone wspólnie jako pojedynczy element, ponieważ są one połączone z pojedynczym silnikiem elektrycznym 9, który przenosi ruch do odpowiednich wirników 11a i 11b poprzez środki przeniesienia napędu 10.
Każdy z wirników 11a i 11b jest umieszczony w skrzynkowej obudowie 103, korzystnie posiadającej kształt równoległych rur, a pełniącej rolę stojanu.
Każda obudowa 103 zawiera otwór 102 umożliwiający doprowadzenie cieczy znajdującej się w zbiorniku 2 z chwilą uruchomienia wirników 11a i 11b.
Ponadto, każda obudowa 102 jest punktem początkowym, od którego wychodzą rury lub kanały doprowadzające 8a-8b, które prowadzą płynny produkt spożywczy znajdujący się w zbiorniku 2 do odpowiednich urządzeń mieszających 7a, ..., 7f.
Korzystnie, kanały doprowadzające 8a-8b, 8c-8d i 8e-8f są umieszczone pionowo i stycznie. W szczególności, wał silnika elektrycznego 9 jest połączony w sposób bezpośredni ze środkami przeniesienia napędu 10, które są bezpośrednio połączone z wałem wirnika silnika 9.
Poniżej opisana zostanie zasada pracy urządzenia 1, które zostało opisane powyżej, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu nowości.
Z chwilą gdy klient uruchomi przycisk klawiatury 6, tak aby uzyskać napój oferowany przez automat sprzedający poprzez jedno ze swoich urządzeń mieszających 7a, ..., 7f, interfejs sterujący 5 uruchamia element grzewczy 3 tak, aby ten podgrzał produkt znajdujący się w zbiorniku 2 do żądanej
PL 205 468 B1 temperatury tak szybko jak to tylko możliwe, następnie wybiera właściwą pompę 4a lub 4b, lub 4c, która ma zostać uruchomiona, a przede wszystkim określony musi zostać kierunek, w którym ma obracać się wybrana pompa, to znaczy kierunek zgodny z kierunkiem ruchu wskazówek zegara lub przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara.
Przyjmując że wirnik 11a pompy elektrycznej 4a obraca się w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, uruchomiony zostaje kanał doprowadzający 8a, którym zawartość zbiornika 2 jest doprowadzana do urządzenia mieszającego 7a połączonego z tym kanałem.
Moment obrotowy wirnika 11a pompy elektrycznej 4a zanurzonej w cieczy zbiornika 2 generuje wiry, które poruszają się od środka obrotu w kierunku ścian skrzynkowej obudowy 12, dzięki kształtowi której zawirowania kierują ciecz do kanału doprowadzającego 8a.
Z chwilą dostarczenia pierwszego wybranego napoju, w przypadku gdy klient naciska kolejny inny względem poprzedniego przycisk, niemniej odpowiadający temu samemu silnikowi elektrycznemu 9, interfejs elektroniczny 5 odwraca kierunek obrotów wirnika 11 a pompy elektrycznej 4a, to znaczy w tym przypadku na kierunek przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, aktywując kanał doprowadzający 8b, który w przeciwnym przypadku był nieaktywny, oraz urządzenie 7b połączone z tym kanałem.
Korzystnie, dzięki możliwości odwracania kierunku ruchu obrotowego silnika elektrycznego 9, uruchamiany jest tylko jeden kanał doprowadzający 8a-8b, 8c-8d, 8e-8f pomp 4a, ..., 4c, dzięki czemu korzystnie jeden wirnik zasila dwa różne urządzenia mieszające.
Dzięki obecności nawrotnej pompy wraz z kanałami doprowadzającymi, które mogą być w sposób selektywny wybierane możliwe jest zarządzanie szeregiem różnych urządzeń mieszających, a więc zaoferowanie większej różnorodności gorących produktów klientowi.
W odniesieniu do fig. 3 do 5, poniżej opisane zostaną różne przykłady wykonania urządzenia dostarczającego płyn według niniejszego wynalazku, te przykłady wykonania różnią się od opisanego powyżej tylko wykorzystaną grupą pompującą 101.
Grupa pompująca 101 zawiera silnik elektryczny 9, który poprzez środki przeniesienia napędu 10 może napędzać zespół pomp odśrodkowych, w tym przykładzie zespół dwóch pomp oznaczonych numerami 400a i 400b.
W korzystnym przykładzie wykonania, wspomniane wcześniej środki przeniesienia napędu zawierają wał obrotowy 10, który jest połączony bezpośrednio lub poprzez środki przekładni redukcyjnej, z silnikiem elektrycznym 9 i na którym to wale zamontowane są wirniki 110a i 110b pomp odpowiednio 400ai400b.
Każda z odśrodkowych pomp 400a i 400b posiada swój własny wirnik 100a i 110b, zabudowany w swojej własnej skrzynkowej obudowie 103a i 103b, korzystnie w kształcie równoległych rur, pełniących funkcję stojanu pompy.
Na podstawie figur w sposób jasny wynika, że pompy odśrodkowe 400a i 400b są umieszczone współosiowo względem siebie, ponieważ obie są napędzane tym samym wałem napędowym 10, ponadto są one umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie.
Obie obudowy 103a i 103b posiadają otwartą część czołową pozwalającą na wprowadzenie odpowiedniego wirnika. Mając to na uwadze należy wskazać, że mimo, że część czołowa obudowy oznaczonej numerem 103a, jest przysłonięta pokrywą 105, druga obudowa, to znaczy ta oznaczona numerem 103b na rysunku, nie wymaga stosowania żadnej pokrywy ponieważ jej część czołowa jest przysłaniania korpusem drugiej obudowy, na której ta się opiera.
Każda obudowa 103a i 103b posiada swój własny kanał doprowadzający 102a i 102b, który umożliwia doprowadzenie cieczy znajdującej się w zbiorniku 2 do pompy.
Ponadto każda obudowa 103a i 103b posiada swój własny kanał doprowadzający 800a i 800b, który doprowadza płynną substancję ze zbiornika 2 do odpowiednich urządzeń mieszających 7a, ·, 7f (nie przedstawionych na fig. 3 do 5).
Korzystnie, kanały doprowadzające 800a i 800b biegną wewnątrz grupy pompującej w kierunku pionowym, równolegle do wału napędowego 10, ponadto są wyposażone w środki odpowiedniej komory doprowadzającej 104a i 104b umieszczonej w odpowiedniej obudowie 103a i 103b.
Oczywiście komory doprowadzające 104a i 104b jak również otwory 102a i 102b są przesunięte względem siebie, tak aby wzajemnie na siebie nie zachodziły, co można zauważyć na fig. 4 i 5.
W szczególności, odnosząc się do fig. 4 i 5, należy zauważyć, że kanał doprowadzający 800b rozpoczyna się w komorze odprowadzającej 104b obudowy 103b, podczas gdy kanał doprowadzający 800a
PL 205 468 B1 rozpoczyna się w obudowie 103a w komorze 104a. Kanał doprowadzający 800a biegnie przez obudowę 103a aż do urządzenia mieszającego 7a.
Należy zauważyć, że w prezentowanym przykładzie wykonania łopatki wirnika 110a i 110b są ukształtowane tak, że umożliwiają wytworzenie wirów tylko, gdy wirniki obracają się w tym samym kierunku.
Korzystnie, wspomniane powyżej wirniki są zabudowane w swoich własnych obudowach jeden poniżej drugiego. W rezultacie, obrót w określonym kierunku (na przykład w kierunku zgodnym z kierunkiem ruchu wskazówek zegara) wału napędowego 10 spowoduje obrót obu wirników 110a i 110b, ale tylko jeden z tych wirników (wirnik 110a) będzie generował wiry wewnątrz obudowy odprowadzające ciecz do odpowiedniego kanału doprowadzającego (kanału doprowadzającego 800a). W ten sam sposób, przy odwróceniu kierunku obrotu wału napędowego 10 (tak aby ten obracał się w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara) tylko drugi z wirników (wirnik 110b) będzie generował wewnątrz swojej obudowy wiry odprowadzające ciecz do odpowiedniego kanału doprowadzającego (kanału doprowadzającego 800b).
Podsumowując, konstrukcja grupy pompującej 101 pozwala na selektywne dostarczenie cieczy do wybranego kanału doprowadzającego, odpowiednio do kierunku ruchu obrotowego nadanego przez wał napędowy 10 odpowiedniego silnika 9, to znaczy kierunku obrotowego obu wirników 110a i 11b. W rzeczywistości, oba wirniki 110 i 11b są zmuszone do obracania się w tym samym kierunku, ale tak jak to powiedziano wcześniej, powoduje to, że wirnik generuje wewnątrz swojej własnej obudowy wir umożliwiający odprowadzenie cieczy do odpowiedniego kanału doprowadzającego, podczas gdy drugi z wirników nie jest w stanie wytworzyć wewnątrz kanału doprowadzającego takiej wysokości wypływu aby skierować ciecz do odpowiedniego kanału doprowadzającego.
Korzystnie każda komora doprowadzająca 104a i 104b jest zorientowana względem odpowiedniej obudowy 103a i 103b w sposób nie prostopadły, korzystnie styczny w kierunku wspomagającym odbiór przepływu doprowadzającego pochodzącego od wirów wygenerowanych przez odpowiedni wirnik 110a i 11b wewnątrz obudowy.
Ponadto, takie rozwiązanie pozwala uniknąć problemów związanych z osadzaniem się kamienia kotłowego na uszczelnieniach, ponieważ średnica kanałów doprowadzających jest większa niż w znanych systemach, unika się osadzania a więc i tworzenia się kamienia kotłowego.
Korzystnie, urządzenie takie jak opisane można wykonać przy niższych kosztach.
Oczywiście w razie takiej potrzeby specjalista z dziedziny może wprowadzić szereg zmian lub opracować szereg odmian urządzenia opisanego powyżej, niemniej wszystkie te modyfikacje są objęte zakresem ochrony zdefiniowanym przez załączone zastrzeżenia patentowe.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego napoje, zawierające element grzewczy podgrzewający ciecz, zasilaną elektrycznie grupę pompującą, znamienne tym, że grupa pompująca (4, 101) zawiera komorę doprowadzającą (4', 102a, 102b), przynajmniej pierwszy kanał doprowadzający i drugi kanał doprowadzający (8a-8b, 8c-8d, 8e-8f, 800a, 800b) i jest przynajmniej wyposażona w wirnik (11a, ..., 11c, 110a, 110b), przy czym pierwszy i drugi kanał doprowadzający (8a-8b, 8c-8d, 8e-8f) są selektywnie aktywowane zgodnie z kierunkiem obrotów przynajmniej jednego wirnika (11a, ..., 11c) grupy pompującej (4, 101).
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że grupa pompująca (4) zawiera przynajmniej pompę (4a, 4b, 4c) wyposażoną w przynajmniej jeden wirnik (11a, 11b, 11c).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że przynajmniej jedna pompa (4a, ..., 4c) jest pompą odśrodkową, a ponadto przynajmniej jeden wirnik (11a, ..., 11 c) jest zabudowany wewnątrz komory (12, 103) zdefiniowanej przez obudowę, przy czym pierwszy kanał doprowadzający (8a, 8c, 8e) jest zorientowany względem obudowy (12) w kierunku nie prostopadłym tak, że przyjmuje przepływ doprowadzany, gdy wirnik (11, 11b, 11c) wiruje w pierwszym kierunku obrotowym, natomiast drugi kanał doprowadzający (8b, 8d, 8f) jest zorientowany względem obudowy (12) w kierunku nie prostopadłym tak, że przyjmuje przepływ doprowadzany, gdy wirnik (11a, 11b, 11c) wiruje w kierunku przeciwnym względem pierwszego kierunku obrotowego.
    PL 205 468 B1
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że obudowa (12, 103) ma zasadniczo kształt skrzyni, a kanał pierwszy (8a, 8c, 8e) oraz kanał drugi (8b, 8d, 8f) są zorientowane w kierunkach stycznych do obudowy (12).
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że przynajmniej jedna pompa (4a, ..., 4c) zawiera silnik elektryczny (9) połączony z przynajmniej jednym wirnikiem (1 la, 11c) poprzez środki przeniesienia napędu (10).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że grupa pompująca zawiera dwie pompy (400a, 400b) zasilane tym samym silnikiem przy wykorzystaniu środków przeniesienia napędu (10), każda z grup zawiera wirnik (11a, 11b), otwory doprowadzające (102a, 102b) oraz przynajmniej kanał doprowadzający, który może być aktywowany tylko przy określonym kierunku obrotowym wirnika (110a, 110b), dwie pompy (400a, 400b) posiadają przeciwne kierunki obrotu aktywujące odpowiedni kanał doprowadzający.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 3 albo 6, znamienne tym, że kierunek obrotowy przynajmniej jednego wirnika (11a, 11c, 110a, 110b) przynajmniej jednej pompy (4a, ..., 4c, 40a, 40b) jest operacyjnie wybierany przez interfejs elektroniczny (5) w zależności od sygnałów wysyłanych do interfejsu elektronicznego (5) z klawiatury (6).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 3 albo 6, znamienne tym, że przynajmniej pierwszy i drugi kanał doprowadzający (8a-8b, 8c-8d, 8e-8f, 800a, 800b) znajdują się w połączeniu umożliwiającym przepływ cieczy przynajmniej z urządzeniem mieszającym (7a, ..., 7f).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że przynajmniej jedno urządzenie mieszające (7a, ..., 7f) znajduje się także w połączeniu umożliwiającym przepływ cieczy z kanałem doprowadzającym (13a, 13f) zasilającym przynajmniej jedno urządzenie mieszające (7a, 7f) produktem rozpuszczalnym.
  10. 10. Urządzenie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że silnik elektryczny (9) jest sterowany poprzez interfejs elektroniczny (5).
  11. 11. Urządzenie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że środki przeniesienia napędu (10) zawierają wał napędowy.
PL376682A 2002-11-15 2002-11-15 Urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego PL205468B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376682A PL205468B1 (pl) 2002-11-15 2002-11-15 Urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL376682A PL205468B1 (pl) 2002-11-15 2002-11-15 Urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL376682A1 PL376682A1 (pl) 2006-01-09
PL205468B1 true PL205468B1 (pl) 2010-04-30

Family

ID=37715094

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL376682A PL205468B1 (pl) 2002-11-15 2002-11-15 Urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL205468B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL376682A1 (pl) 2006-01-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
IL168367A (en) Liquid supplying apparatus for vending machine
US8087542B2 (en) System for whipping a fluid slurry and method therefor
CN103702595B (zh) 具有流体收集组件的离心式冲煮机
US3266670A (en) Liquid drink dispensing machine
PL203310B1 (pl) Urządzenie i sposób do ogrzewania płynu
US9609978B2 (en) Jug for the preparation of beverages and beverage producing system
US20150117138A1 (en) Stirrer for stabilizing liquid binding unfinished products intended to form ceramic items
WO2012129543A2 (en) Hot/cold beverage dispenser and method
KR940703632A (ko) 접시 세척기(dishwasher)
WO2003005868A2 (en) System for whipping a fluid slurry and method therefore
PL205468B1 (pl) Urządzenie dostarczające płyn do automatu sprzedającego
RU2298394C2 (ru) Устройство для подачи жидкостей для торгового автомата
JP5596018B2 (ja) 渦巻ポンプの空洞およびモーター支持部を備えた貯水器
EP3473144A1 (en) Foaming apparatus
US20030196554A1 (en) Dual mode hot beverage dispenser
CN211537373U (zh) 一种液态混合装置
CN109908792A (zh) 一种电动搅拌装置
KR200160954Y1 (ko) 음료자동판매기의 음료공급장치
KR100348532B1 (ko) 혼합장치가 구비된 냉온수기
ZA200503491B (en) Liquid supplying apparatus for vending machine.
JPH10238702A (ja) 蒸気発生器、それを用いた蒸気風呂および蒸気発生方法