PL205339B1 - Urządzenie zamykające - Google Patents

Urządzenie zamykające

Info

Publication number
PL205339B1
PL205339B1 PL373681A PL37368102A PL205339B1 PL 205339 B1 PL205339 B1 PL 205339B1 PL 373681 A PL373681 A PL 373681A PL 37368102 A PL37368102 A PL 37368102A PL 205339 B1 PL205339 B1 PL 205339B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
securing plate
bolt
locking element
locking
lock
Prior art date
Application number
PL373681A
Other languages
English (en)
Other versions
PL373681A1 (pl
Inventor
Jan Stendal
Original Assignee
Stendals Elek Ska Ab
Stendals Elektriska Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Stendals Elek Ska Ab, Stendals Elektriska Ab filed Critical Stendals Elek Ska Ab
Publication of PL373681A1 publication Critical patent/PL373681A1/pl
Publication of PL205339B1 publication Critical patent/PL205339B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B47/00Operating or controlling locks or other fastening devices by electric or magnetic means
    • E05B47/0046Electric or magnetic means in the striker or on the frame; Operating or controlling the striker plate
    • E05B47/0047Striker rotating about an axis parallel to the wing edge

Landscapes

  • Patch Boards (AREA)
  • Lock And Its Accessories (AREA)
  • Extensible Doors And Revolving Doors (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Closing And Opening Devices For Wings, And Checks For Wings (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do drzwi mających zamek.
W przypadku znanego zamka, na przykład zamka według szwedzkiego zgłoszenia patentowego nr 9500582-3 albo 9700962-5, zamek zawiera obudowę zamka oraz obrotową krzywkę (płytkę zabezpieczającą) z wycięciem w kształcie litery „U” pod rygiel zasuwowy w położeniu niezaryglowanym. W tym przypadku płytka zabezpieczająca jest zamontowana przegubowo na trzpieniu i za każdym razem, ilekroć drzwi są otwierane lub zamykane, jest poruszana przez niezaryglowany rygiel zasuwowy do położenia odpowiednio zablokowania lub odblokowania.
Pożądana jest również możliwość użycia zamka razem z zamkiem mającym rygiel opadający albo razem z zamkiem ryglowym. Trudność polega na możliwości przemieszczenia płytki zabezpieczającej do położenia zablokowania z ryglem opadającym albo z ryglem zasuwowym o skośnej powierzchni, po tym jak płytka zabezpieczająca została obrócona w położenie odblokowania.
Zgodne z wynalazkiem urządzenie do drzwi mających zamek zawierający co najmniej jeden rygiel, przykładowo rygiel zasuwowy, który w położeniu niezaryglowanym spełnia rolę rygla opadającego, przy czym w skład urządzenia wchodzi płytka zabezpieczająca ruchoma pomiędzy położeniem odblokowania i zablokowania, która to płytka zabezpieczająca jest przeznaczona do chwytania rygla, charakteryzuje się tym, że płytka zabezpieczająca jest obciążona siłą działającą w kierunku położenia zablokowania, przy czym urządzenie zawiera element blokujący, który w stanie otwartym zamka i nieobciążonym siłą pochodzącą od rygla stanowi blokadę zmiany położenia dla płytki zabezpieczającej w jej położeniu odblokowania, a w stanie po obciążeniu siłą pochodzącą od rygla płytka zabezpieczająca znajduje się w położeniu zablokowania i zwolnionym przez element blokujący. Płytka zabezpieczająca za pomocą siły sprężyny jest zawsze popychana w kierunku położenia zablokowania, podczas gdy element blokujący współpracujący z płytką zabezpieczająca blokuje obrót płytki zabezpieczającej do położenia zablokowania po otwarciu drzwi, tzn. po odsunięciu rygla zasuwowego od płytki zabezpieczającej.
Zgodnie z korzystną postacią wykonania wynalazku, element blokujący jest ruchomy pomiędzy położeniem utrzymywania, w którym element blokujący utrzymuje płytkę zabezpieczającą w położeniu odblokowania, a położeniem zwalniania, w którym płytka zabezpieczająca jest zwolniona, przy czym element blokujący jest obciążony siłą działającą w kierunku położenia utrzymywania.
Zgodnie z inną korzystną postacią wykonania wynalazku, płytka zabezpieczająca jest obciążona siłą sprężyny działającą w kierunku położenia zablokowania.
Zgodnie z jeszcze inną korzystną postacią wykonania wynalazku, element blokujący stanowi blokadę dla płytki zabezpieczającej w jej położeniu zablokowania, w stanie zetknięcia się rygla zasuwowego w położeniu wystającym z elementem blokującym.
Płytka zabezpieczająca nie jest obracana do położenia zablokowania, dopóki rygiel opadający lub rygiel zasuwowy znajdujący się w stanie całkowitego lub połowicznego niezaryglowania nie natrafi na element blokujący, który odpowiednio zwalnia płytkę zabezpieczającą, po czym może nastąpić jej obrót do położenia zablokowania. Dzięki temu uzyskuje się pewny i wyraźny ruch zamykający. Płytka zabezpieczająca za pomocą siły sprężyny jest zawsze popychana w kierunku położenia zablokowania w tym samym czasie, gdy element blokujący współpracujący z płytką zabezpieczającą blokuje obrót płytki zabezpieczającej do położenia zablokowania po otwarciu drzwi, tzn. po odsunięciu rygla zasuwowego od płytki zabezpieczającej.
Płytka zabezpieczająca nie obraca się do położenia zablokowania, dopóki rygiel zasuwowy albo rygiel opadający nie natrafi na element blokujący, który odpowiednio zwalnia płytkę zabezpieczającą, po czym może nastąpić obrót do położenia zablokowania. Zapewnia to pewny i wyraźny ruch zamykający.
Korzystnie, element blokujący zawiera sprężynę do obciążania elementu blokującego w kierunku położenia utrzymywania, przy czym sprężyna oddziałuje na urządzenie wskazujące.
Ponadto korzystnie, płytka zabezpieczająca jest ukształtowana z częściowo kołowo zakrzywioną powierzchnią, która podczas oddziaływania umożliwia obrót płytki zabezpieczającej do położenia odblokowania.
Urządzenie według wynalazku zawiera korzystnie obudowę zamka z zawiniętą krawędzią i wycięciem w słupku do swobodnego przemieszczania się rygla blokującego należącego do zamka, dopóki rygiel nie znajdzie się w pewnym pożądanym położeniu.
PL 205 339 B1
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zamek w widoku z boku, fig. 2 do 9 - widok A-A z fig. 1 w różnych położeniach zamka, przy czym fig. 5, 8 i 9 pokazują zamek w położeniu zamkniętym, fig. 2, 6 i 7 - w położeniu otwartym, a fig. 3 i 4 - w poł o ż eniu poś rednim.
Na fig. 1 pokazano obudowę 12 zamka, zaopatrzoną w płytkę zabezpieczającą 1 i trzpień 6, zamontowane obrotowo na ściankach pośrednich 15 i 16. Trzpień 8 jest zaopatrzony w skrętową sprężynę 9 służącą do wywierania siły otwierającej na element blokujący 2. Trzpień 6 jest zaopatrzony w sprężynę skrętową 7 do wywierania siły zablokowania na płytkę zabezpieczającą 1. Płytka zabezpieczająca ma kołek blokujący 14. Z trzpieniem 8 jest połączony trzpień 10 do oddziaływania na urządzenie wskazujące 11. Do blokowania płytki zabezpieczającej 1 w położeniu zablokowania służy zaczep 4. Zaczep 4 jest poruszany za pomocą elektrycznego urządzenia napędzającego 3.
Na fig. 2 pokazano zamek z zawiniętą krawędzią 17 i słupkiem 18 (niepokazanym na fig. 1) z wycięciem 20. Zakrzywiona powierzchnia 21 na płytce zabezpieczającej jest ukształtowana tak, że gdy na płytkę zabezpieczającą działa rygiel zasuwowy 5, dąży ona w kierunku położenia odblokowania. Do mechanicznego zamka drzwiowego należy rygiel blokujący 13 dla kołka blokującego 14, zobacz też fig. 1. Na fig. 6 pokazano zamek z ryglem zasuwowym w położeniu niezaryglowanym. Fig. 5 przedstawia zamek w położeniu zamkniętym z zaczepem 4, który w położeniu zablokowania blokuje płytkę zabezpieczającą. Element blokujący 2 jest poruszany przez rygiel zasuwowy 5, przy czym sygnał wykrywający jest przesyłany do urządzenia wskazującego 11. Otwarcie może teraz nastąpić przy użyciu elektrycznego urządzenia napędzającego 3, które zwalnia zaczep 4.
Na fig. 4 pokazano położenie rygla zasuwowego 5 podczas odsuwania jego od płytki zabezpieczającej 1. Obrócenie płytki zabezpieczającej 1 następuje pod wpływem oddziaływania rygla zasuwowego 5 na zakrzywioną powierzchnię 21 płytki zabezpieczającej, kiedy to siła składowa pokonuje siłę zablokowania płytki zabezpieczającej wywoływaną sprężyną skrętową 7.
Na fig. 2 pokazano, jak po wysunięciu rygla zasuwowego 5 z płytki zabezpieczającej 1 element blokujący 2 przytrzymuje płytkę zabezpieczającą 1 w położeniu odblokowania na kołku blokującym 14. Przy zamykaniu drzwi rygiel zasuwowy 5 przemieszcza się w położenie pokazane na fig. 3, w którym powierzchnia krańcowa rygla zasuwowego 5 najpierw dociska płytkę zabezpieczającą 1, po czym ten element blokujący 2, zgodnie z fig. 4, zwalnia kołek blokujący 14 płytki zabezpieczającej i płytka zabezpieczająca 1 może, dzięki sile sprężyny powodowanej przez skrętną sprężynę 7, obrócić się do położenia zablokowania zgodnie z fig. 5. Rygiel zasuwowy 5 można również odryglować mechanicznie tak, że ustawi się on we wstępnym położeniu zablokowania zgodnie z fig. 6. Podczas przemieszczania się rygla zasuwowego w kierunku obudowy zamka, zawinięta krawędź 17 i wycięcie 20 powodują, że rygiel blokujący 13 rygla zasuwowego nie podlega żadnemu oddziaływaniu, dopóki powierzchnia krańcowa rygla zasuwowego nie znajdzie się nad płytką zabezpieczającą i nie będzie mogła osiągnąć swego położenia całkowitego odblokowania, zanim rygiel zasuwowy 5 nie znajdzie się we właściwym położeniu zaryglowanym zgodnie z fig. 5.
Rygiel zasuwowy można również zaryglować mechanicznie tak, że rygiel zasuwowy nigdy nie osiągnie swego całkowicie odryglowanego położenia. Element blokujący 2 - zobacz fig. 7 - jest w tym celu zaopatrzony w powierzchnię leżącą na tej samej wysokości co słupek 18, a w połowie odryglowany rygiel zasuwowy 5 działa jak rygiel zasuwowy i oddziałuje na element blokujący 2 w taki sposób, że płytka zabezpieczająca 1 zostaje zwolniona z kołka blokującego 14 i może nastąpić zablokowanie płytki zabezpieczającej.
Urządzenie według powyższego opisu można modyfikować na wiele różnych sposobów w ramach poniższych zastrzeżeń patentowych.

Claims (9)

1. Urządzenie do drzwi mających zamek zawierający co najmniej jeden rygiel, przykładowo rygiel zasuwowy, który w położeniu niezaryglowanym spełnia rolę rygla opadającego, przy czym w skład urządzenia wchodzi płytka zabezpieczająca ruchoma pomiędzy położeniem odblokowania i zablokowania, która to płytka zabezpieczająca jest przeznaczona do chwytania rygla, znamienne tym, że płytka zabezpieczająca (1) jest obciążona siłą działającą w kierunku położenia zablokowania, przy czym urządzenie zawiera element blokujący (2), który w stanie otwartym zamka i nieobciążonym siłą pochodzącą od rygla stanowi blokadę zmiany położenia dla płytki zabezpieczającej w jej położeniu
PL 205 339 B1 odblokowania, a w stanie po obciążeniu siłą pochodzącą od rygla płytka zabezpieczająca znajduje się w położeniu zablokowania i zwolnionym przez element blokujący 2.
2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że element blokujący (2) jest ruchomy pomiędzy położeniem utrzymywania, w którym element blokujący (2) utrzymuje płytkę zabezpieczającą (1) w położeniu odblokowania, a położeniem zwalniania, w którym płytka zabezpieczająca (1) jest zwolniona, przy czym element blokujący (2) jest obciążony siłą działającą w kierunku położenia utrzymywania.
3. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że płytka zabezpieczająca (1) jest obciążona siłą sprężyny (7) działającą w kierunku położenia zablokowania.
4. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, znamienne tym, że element blokujący (2) stanowi blokadę dla płytki zabezpieczającej (1) w jej położeniu zablokowania, w stanie zetknięcia się rygla zasuwowego (5) w położeniu wystającym z elementem blokującym (2).
5. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że element blokujący (2) stanowi blokadę dla płytki zabezpieczającej (1) w jej położeniu zablokowania, w stanie zetknięcia się rygla zasuwowego (5) w położeniu wystającym z elementem blokującym (2).
6. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że element blokujący (2) zawiera sprężynę (9) do obciążania elementu blokującego (2) w kierunku położenia utrzymywania, przy czym sprężyna (9) oddziałuje na urządzenie wskazujące (11).
7. Urządzenie według zastrz. 1 albo 2, albo 5, znamienne tym, że płytka zabezpieczająca (1) jest ukształtowana z częściowo kołowo zakrzywioną powierzchnią (21), która podczas oddziaływania umożliwia obrót płytki zabezpieczającej (1) do położenia odblokowania.
8. Urządzenie według zastrz. 3, znamienne tym, że płytka zabezpieczająca (1) jest ukształtowana z częściowo kołowo zakrzywioną powierzchnią (21), która podczas oddziaływania umożliwia obrót płytki zabezpieczającej (1) do położenia odblokowania.
9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że zawiera obudowę (12) zamka z zawiniętą krawędzią (17) i wycięciem (20) w słupku (18) do swobodnego przemieszczania się rygla blokującego (13) należącego do zamka, dopóki rygiel nie znajdzie się w pewnym pożądanym położeniu.
PL373681A 2001-11-01 2002-10-30 Urządzenie zamykające PL205339B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE0103621A SE523980C2 (sv) 2001-11-01 2001-11-01 Anordning vid dörrar med fallås eller regellås

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL373681A1 PL373681A1 (pl) 2005-09-05
PL205339B1 true PL205339B1 (pl) 2010-04-30

Family

ID=20285827

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL373681A PL205339B1 (pl) 2001-11-01 2002-10-30 Urządzenie zamykające

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP1440216B1 (pl)
AU (1) AU2002343310A1 (pl)
NO (1) NO336738B1 (pl)
PL (1) PL205339B1 (pl)
SE (1) SE523980C2 (pl)
WO (1) WO2003060262A1 (pl)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4595220A (en) * 1984-02-27 1986-06-17 Hanchett Entry Systems, Inc. Dead bolt sensing and strike closing mechanism
SE464648B (sv) * 1989-03-21 1991-05-27 Stendals El Ab Elektriskt slutbleck foer doerrlaas
SE508796C2 (sv) * 1997-03-17 1998-11-09 Stendals El Ab Låsanordning

Also Published As

Publication number Publication date
SE0103621D0 (sv) 2001-11-01
EP1440216B1 (en) 2005-12-28
SE523980C2 (sv) 2004-06-08
EP1440216A1 (en) 2004-07-28
NO20032932L (no) 2003-07-24
SE0103621L (sv) 2003-05-02
NO336738B1 (no) 2015-10-26
WO2003060262A1 (en) 2003-07-24
PL373681A1 (pl) 2005-09-05
AU2002343310A1 (en) 2003-07-30
NO20032932D0 (no) 2003-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7591157B2 (en) Security lock arrangement
US10480217B2 (en) Universal lock with sliding blocking mechanism
US4017107A (en) Electric door strike
EP1126105A2 (en) Lock mechanism
RU2362860C1 (ru) Блочный механизм запирающей защелки
GB2049784A (en) Strike Assembly
US20020101083A1 (en) Mortise lock with automatic dead bolt
WO2008135964A1 (en) Mortise lock with dead bolt release
JPH11148258A (ja) 自己ロック・ダイヤル組合せロック及びロック・システム
PL181353B1 (pl) Urzadzenie ryglujace dla dwuskrzydlowych zamkniec budynków PL
PL205339B1 (pl) Urządzenie zamykające
EA004355B1 (ru) Дверной замок с крюкообразной задвижкой
GB2307270A (en) A lock mechanism
EP3262257B1 (en) Universal lock with sliding blocking mechanism
EP0134317A1 (en) Locks
WO2007061510A2 (en) Locking mechanism
EP3907355A1 (en) Improved hook lock
US20210131152A1 (en) Latchbolt mechanism and latchbolt accommodating mechanism
AU2012214107B2 (en) Latch for gates and doors
EP2171190A1 (en) Bolt housing comprising a bolt, as well as a method of installing it
CA2299597C (en) Mortise latch and exit device with concealed vertical rods
AU784503B2 (en) A lock having a self latching strike
PL186778B1 (pl) Zamek drzwiowy z ryglem hakowym
SE546028C2 (en) Door lock arrangement comprising a locking piece for engagement with a casing thereof
AU772488B2 (en) A lock for a sliding door or window

Legal Events

Date Code Title Description
RECP Rectifications of patent specification