PL205191B1 - Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych - Google Patents

Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych

Info

Publication number
PL205191B1
PL205191B1 PL373876A PL37387605A PL205191B1 PL 205191 B1 PL205191 B1 PL 205191B1 PL 373876 A PL373876 A PL 373876A PL 37387605 A PL37387605 A PL 37387605A PL 205191 B1 PL205191 B1 PL 205191B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
press member
hose
conveyor belt
equalizing unit
conveyor belts
Prior art date
Application number
PL373876A
Other languages
English (en)
Other versions
PL373876A1 (pl
Inventor
Franciszek Lipiński
Edward Pagacz
Edward Such
Original Assignee
Poltegor Insti Gornictwa Odkry
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Poltegor Insti Gornictwa Odkry filed Critical Poltegor Insti Gornictwa Odkry
Priority to PL373876A priority Critical patent/PL205191B1/pl
Publication of PL373876A1 publication Critical patent/PL373876A1/pl
Publication of PL205191B1 publication Critical patent/PL205191B1/pl

Links

Landscapes

  • Lining Or Joining Of Plastics Or The Like (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych metodą wulkanizacji przy podwyższonej temperaturze i ciśnieniu.
Potrzeba łączenia taśm przenośnikowych występuje w przenośnikach o długości taśmy większej niż długości fabrykacyjne oraz w przenośnikach krótkich, których konstrukcja uniemożliwia montaż złączonej taśmy. Złącza wykonuje się metodą klejenia na zimno, zwłaszcza w przenośnikach krótkich z przekładkami tkaninowymi lub na gorąco, poprzez wulkanizację gumy, zwłaszcza przenośników o wię kszej dł ugoś ci oraz taś m z linkami stalowymi.
Do łączenia taśm na gorąco metodą wulkanizacji pod zwiększonym ciśnieniem stosuje się prasy wulkanizacyjne, zazwyczaj o budowie członowej, montowane w miejscu wykonania złącza na przenośniku. Ze względu na potrzebę ułatwienia transportu prasy i ułatwienia jej montażu, często w miejscach trudno dostępnych, stosuje się prasy członowe, o możliwie małej masie poszczególnych elementów, pozwalające na ich ręczne przemieszczanie. Istotne jest przy tym zapewnienie odpowiedniego ciśnienie w złączu przez wywieranie stałego i równomiernego nacisku na powierzchni całego złącza, w zakresie 0,4 - 1 MPa, przez cały czas trwania procesu wulkanizacji oraz równomiernego rozkładu temperatury na powierzchni całego złącza.
Znane konstrukcje przenośnych członowych pras wulkanizacyjnych charakteryzują się tym, że do przenoszenia sił wynikających z nacisków na złącze stosuje się dźwigary, które układa się poprzecznie lub skośnie parami pod i nad taśmą, o długości nieco większej niż szerokość taśmy. Pomiędzy dźwigary umieszcza się elementy grzejne, pomiędzy nimi końce łączonych taśm. Dźwigary górne z dolnymi łączy się za pomocą śrub i wywiera nacisk na złącze taśmy. Jednakże lekkość dźwigarów powoduje, ze przy nominalnych obciążeniach następuje znaczne ich ugięcie, do 10 mm na stronę, w środkowej części dźwigara. Kompensacja ugięcia i równomierne rozłożenie nacisków realizowana jest powszechnie na drodze hydraulicznej przez osobne urządzenie umieszczane pomiędzy dźwigarami lub wbudowywane w jeden z dźwigarów, najczęściej dolny.
Ze stosowania znane jest rozwiązanie polegające na umieszczeniu w dolnym dźwigarze szeregowo kilku nurnikowych siłowników hydraulicznych, zasilanych z jednej pompy. Siła docisku jest wywoływana przez wtłoczenie odpowiedniej ilości cieczy, a równoległe połączenie siłowników wszystkich dźwigarów zapewnia równomierne rozłożenie sił w siłownikach wszystkich dźwigarów. Eliminuje to konieczność stosowania dodatkowych elementów kompensujących odkształcenia dźwigarów pod obciążeniem, gdyż ugięcie jest kompensowane różnym stopniem wysunięcia tłoczysk siłowników. Niedogodnością tego urządzenia jest awaryjność układu hydraulicznego i wrażliwość jego elementów na zanieczyszczenia. Duża liczba uszczelnień siłowników oraz złączy przewodów hydraulicznych, w warunkach znacznego zapylenia i zanieczyszczenia, zwł aszcza piaskiem, powoduje powstawanie nieszczelności i wycieki płynu, hydraulicznego, bardzo szkodliwego dla gumy.
Inne znane rozwiązanie polega na odpowiednio wypukłym ukształtowaniu płaszczyzny dźwigara od strony styku z taśmą, takim aby po obciążeniu końców członu siłownikami, dźwigar utworzył płaską powierzchnię. Jest to wprawdzie nieskomplikowane w użytkowaniu, ale równomierne rozłożenie nacisków uzyskuje się tylko przy ściśle określonym obciążeniu członu.
Ze stosowania znane są człony pras do łączenia taśm przenośnikowych, w których efekt wyrównania nacisku wzdłuż dźwigara jest uzyskiwany za pomocą liniowego elementu hydraulicznopneumatycznego biegnącego wzdłuż dźwigara, który ulega spłaszczeniu, wyrównując wielkość nacisków na wulkanizowaną taśmę, kompensując ugięcie dźwigarów prasy pod obciążeniem. Urządzenie to charakteryzuje się liniowym stykiem dźwigara z płytą grzejną.
Wynalazek dotyczy członu prasy do łączenia taśm przenośnikowych, składającego się z dźwigara dolnego i dźwigara górnego, wyposażonych w elementy łączące usytuowane na ich końcach, mający zespół wyrównawczy zawierający element hydrauliczno-pneumatyczny.
Istota wynalazku polega na tym, że zespół wyrównawczy składa się z co najmniej dwóch zaślepionych obustronnie węży hydrauliczno-pneumatycznych usytuowanych równolegle względem siebie, wypełnionych dobraną ilością cieczy, z których każdy usytuowany jest na kompensującej wkładce złożonej z pakietu blach o malejącej ku środkowi długości. Każdy wąż ulokowany jest w obudowie złożonej z dwóch ceowników, dolnego i górnego, ramionami zwróconych ku sobie. Obudowy węży połączone są ze sobą za pomocą co najmniej dwóch zespołów mocujących, z których każdy składa się z dolnych i górnych łączników, łączących ze sobą parami za pomocą śrub dolne i górne ceowniki sąsiednich obudów.
PL 205 191 B1
Korzystne jest, gdy górny łącznik i dolny łącznik mają gniazda i łożyskowe otwory, w których umieszczona jest złączna śruba z nakrętką, łącząca te łączniki ze sobą i zarazem zespół wyrównawczy w jedną całość.
Korzystne jest, gdy każdy wąż otoczony jest obustronnie osłonowymi blaszkami wsuniętymi pomiędzy ramionami ceowników a kompensującymi wkładkami i dodatkowymi wkładkami.
Korzystne jest, gdy od strony grzejnej płyty wąż przylega do wkładki izolacji cieplnej.
Korzystne jest, gdy dolne łączniki są wyposażone centrujące sworznie, skierowane ku dolnemu dźwigarowi.
Korzystne jest, gdy w okucie jednego z węży wkręcony jest manometr.
Człon prasy według wynalazku, wyposażony w zespół wyrównawczy, złożony z przynajmniej dwóch równoległych hydrauliczo-pneumatycznych węży, zapewnia przy zastosowaniu ciśnienia w ich wnętrzu, w granicach 0,4 - 1 MPa oraz dzięki zastosowaniu wkładek kompensujących, stały i równomierny nacisk na powierzchni całego złącza, przez cały czas procesu wulkanizacji. Uzyskuje się stabilne podparcie dźwigara dolnego, zabezpieczające przed jego przechylaniem się, co poprawia równomierność rozłożenia nacisków na łączoną taśmę. Konstrukcja obudowy każdego z węży, dzięki zastosowaniu blaszek osłonowych, zabezpiecza wykonywane złącze przed zapyleniem i zatłuszczeniem. Wyposażenie jednego z węży w manometr umożliwia kontrolę wielkości siły docisku dźwigarów członu do wulkanizowanych taśm. Sworzeń centrujący zapewnia symetryczne ustawienie zespołu wyrównawczego względem dźwigara, zaś podkładki przylegające z obu stron do powierzchni węża pozwalają na ograniczenie odkształcenia węza w przekroju poprzecznym oraz ochraniają wewnętrzną przestrzeń przed zanieczyszczeniem, natomiast wkładka kompensująca ma za zadanie skompensowanie linii odkształcenia dźwigara będącego pod obciążeniem.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje człon prasy w widoku z boku, fig. 2 przedstawia zespół wyrównawczy członu w widoku aksonometrycznym, fig. 3 pokazuje ten zespół w widoku od strony przylegającego dźwigara, fig. 4 w przekroju podłużnym, zaś fig. 5 przedstawia go w przekroju poprzecznym przez poziome łączniki, fig. 6 także w przekroju poprzecznym, ale przez pionowe łączniki, a fig. 7 przez sworzeń centrujący, fig. 8 przedstawia w przekroju osiowym ustalenie węży względem ceownika górnego obudowy, natomiast fig. 9 pokazuje w widoku aksonometrycznym zestaw członów prasy, na tle wulkanizowanych końców taśm przenośnikowych.
Przykładowe rozwiązanie zgodne z wynalazkiem przedstawia się następująco. Człon prasy składa się z dolnego dźwigara 1, nad którym znajduje się wyrównawczy zespół 2 i górnego dźwigara 3. Pomiędzy wyrównawczym zespołem 2 i górnym dźwigarem 3 jest przestrzeń przeznaczona na dolną grzejną płytę 4 i górną grzejną płytę 5, między którymi usytuowane są końce łączonej taśmy 6. Na obu końcach dźwigarów 1, 3 znajdują się dociskowe śruby 7, przeznaczone do wywoływania, poprzez ich dokręcenie z dobranym momentem, odpowiedniego nacisku, na łączoną przenośnikową taśmę 6. Wyrównawczy zespół 2 składa się z dwóch hydrauliczno-pneumatycznych węży 8, wypełnionych dobraną ilością glikolu, usytuowanych równolegle względem siebie i poprzecznie do łączonej taśmy 6. Wyrównawczy zespół 2 rozkłada naciski równomiernie na powierzchnię taśmy 6, na całej długości prasy. Każdy wąż 8 umieszczony jest w odrębnej obudowie, utworzonej z dolnego ceownika 9 i górnego ceownika 10, zwróconych ku sobie ramionami. W dolnym ceowniku 9 obudowy węża 8 umieszczona jest wkładka 11 kompensująca odkształcenie sprężyste dźwigarów 1, 3, złożona z pakietu blach o odpowiednio malejącej długości. Między kompensującą wkładką 11 a wężem 8 umieszczone są dodatkowe wkładki 12, wyrównujące naciski na wąż 8 i zabezpieczające go przed uszkodzeniem przez krawędzie blach tej kompensującej wkładki 11. W górnym ceowniku 10 obudowy węża 8 również umieszczone są dodatkowe wkładki 12, korygujące położenie węża 8 względem obudowy. W ceowniku obudowy stykającym się z grzejną płytą 4 umieszczona jest wkładka 13 izolacji termicznej, chroniąca wąż przed oddziaływaniem termicznym grzejnej płyty 4. Obudowy sąsiednich węży 8 wyrównawczego zespołu 2 połączone są ze sobą za pomocą dwóch mocujących zespołów 14, rozmieszczonych symetrycznie między sobą, w dobranym oddaleniu. Każdy mocujący zespół 14 składa się z górnego łącznika 15 i dolnego łącznika 16, przy czym do górnego łącznika 15 mocowany jest górny ceownik 10 za pomocą śruby 17, a do dolnego łącznika 16 dolny ceownik 9, także za pomocą śruby 17. Górny łącznik 15 i dolny łącznik 16 mają gniazda 18 i łożyskowe otwory 19, w których umieszczona jest złączna śruba 20 z nakrętką 21, łącząca górny łącznik 15 z dolnym łącznikiem 16 i zarazem łącząc wyrównawczy zespół 2 w całość, w sposób umożliwiający zbliżanie się do siebie ceowników 9 i 10, w zakresie sprężystego odkształcania się dźwigarów 1 i 3, podczas dokręcania
PL 205 191 B1 dociskowych śrub 7. Dolne łączniki 16 są wyposażone w centrujące sworznie 22 skierowane do dolnego dźwigara 1, które wchodzą w jego otwory i tam są blokowane, łącząc wyrównawczy zespół 2 z tym dźwigarem 1 w całość. Każdy wąż 8 otoczony jest osłonowymi blaszkami 25, wsuniętymi pomiędzy ramiona ceowników 9 i 10 a wkładki 11 i 12. Przy końcach do ramion górnych ceowników 10 są przykręcone wkrętami 27 kostki 23 z otworem, w który wprowadzana jest zakuwka węża 8 i ustalana dociskowymi wkrętami 24. W okucie jednego z węży 8 wkręcony jest manometr 26, służący do kontroli wielkości nacisków członu na prasę.

Claims (6)

1. Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych, składający się z dźwigara dolnego i dźwigara górnego, wyposażonych w elementy łączące usytuowane na ich końcach, mający zespół wyrównawczy zawierający element hydrauliczno-pneumatyczny, znamienny tym, że zespół wyrównawczy składa się z co najmniej dwóch zaślepionych obustronnie hydrauliczno-pneumatycznych węży (8) usytuowanych równolegle względem siebie, wypełnionych dobraną ilością cieczy, z których każdy usytuowany jest na kompensującej wkładce (11) złożonej z pakietu blach o malejącej ku środkowi długości, zaś każdy wąż (8) ulokowany jest w obudowie złożonej z dwóch ceowników, dolnego ceownika (9) i górnego ceownika (10), ramionami zwróconych ku sobie, przy czym obudowy węży (8) połączone są ze sobą za pomocą co najmniej dwóch mocujących zespołów (4), z których każdy składa się z górnego łącznika (15) i dolnego łącznika (16), łączących ze sobą parami za pomocą śrub (17) dolne i górne ceowniki (9, 10) sąsiednich obudów.
2. Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych według zastrz. 1, znamienny tym, że górny łącznik (15) i dolny łącznik (16) mają gniazda (18) i łożyskowe otwory (19), w których umieszczona jest złączna śruba (20) z nakrętką (21), łącząca te łączniki (15 i 16) ze sobą i zarazem wyrównawczy zespół (2) w jedną całość.
3. Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy wąż (8) otoczony jest obustronnie osłonowymi blaszkami (25), wsuniętymi pomiędzy ramionami ceowników (9, 10) a kompensującymi wkładkami (11) i dodatkowymi wkładkami (12).
4. Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych według zastrz. 1, znamienny tym, że od strony grzejnej płyty (4) wąż (8) przylega dodo wkładki (13) izolacji cieplnej.
5. Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych według zastrz. 1, znamienny tym, że dolne łączniki (16) są wyposażone w centrujące sworznie (22) skierowane ku dolnemu dźwigarowi (1).
6. Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych według zastrz. 1, znamienny tym, że w okucie jednego z węży (8) wkręcony jest manometr (26).
PL373876A 2005-03-23 2005-03-23 Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych PL205191B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL373876A PL205191B1 (pl) 2005-03-23 2005-03-23 Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL373876A PL205191B1 (pl) 2005-03-23 2005-03-23 Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL373876A1 PL373876A1 (pl) 2006-10-02
PL205191B1 true PL205191B1 (pl) 2010-03-31

Family

ID=39592470

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL373876A PL205191B1 (pl) 2005-03-23 2005-03-23 Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL205191B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL373876A1 (pl) 2006-10-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6453657B1 (en) Hydraulic device for assembly and disassembly of conveyor chains using interference-fit connecting pins and method of using the same
US7066210B2 (en) Compression pipe repairing and reinforcing methods
US3973621A (en) Heat exchanger
CA1232890A (en) Expansible support
US4421290A (en) Support leg for mobile conveyors
PL205191B1 (pl) Człon prasy do łączenia taśm przenośnikowych
CN112984053A (zh) 基于高级部件的传送带接合器
CN113669527B (zh) 一种管道错位连接装置及方法
AU775303B2 (en) Portable load indicating device for a rail vehicle
US6526879B1 (en) Press
CN113970485A (zh) 一种适用于多种悬臂长度构件的大型疲劳试验台架及方法
US20090217854A1 (en) Hinge for floating dock assembly
CN104142227B (zh) 一种用于飞机维修的支撑装置和方法
FI74656C (fi) Anordning foer att reparera transportband av gummi eller plast och foer att goera dem aendloesa.
EP2425962B1 (de) Heizelement für eine Vulkanisierpresse mit nanoporöser Isolierschicht und Verfahren unter deren Verwendung
Abid et al. The stamina of non-gasketed, flanged pipe connections
CS236854B2 (cs) Zařízení k opravě dopravních pásů z pryže nebo plastické hmoty a jejich spojování v nekonečný pás dopravníku
RU2315207C1 (ru) Корпус сжатия на опорной раме
CN219933184U (zh) 一种管道支撑件及采用该结构的管中管结构
CN211772962U (zh) 伸缩式钢箱涵接头结构
CN218081043U (zh) 一种盾构螺旋输送机筒修复装置
CN221743810U (zh) 一种简便的槽车氮气连接装置
CN104568590B (zh) 一种轻质梁自平衡长期静力加载装置
DE202010012086U1 (de) Vulkanisierpresse mit Heizelement mit Polyimidschicht
CN216182894U (zh) 一种胶带硫化机作业平台

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080323