PL204078B1 - Sposób określania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem metalicznym a polimerem - Google Patents

Sposób określania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem metalicznym a polimerem

Info

Publication number
PL204078B1
PL204078B1 PL361615A PL36161503A PL204078B1 PL 204078 B1 PL204078 B1 PL 204078B1 PL 361615 A PL361615 A PL 361615A PL 36161503 A PL36161503 A PL 36161503A PL 204078 B1 PL204078 B1 PL 204078B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acoustic emission
metallic material
quality
signal
adhesive
Prior art date
Application number
PL361615A
Other languages
English (en)
Other versions
PL361615A1 (pl
Inventor
Karol Kaczmarek
Robert Sekuła
Original Assignee
Abb Spo & Lstrok Ka Z Ogranicz
Abb Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Abb Spo & Lstrok Ka Z Ogranicz, Abb Społka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością filed Critical Abb Spo & Lstrok Ka Z Ogranicz
Priority to PL361615A priority Critical patent/PL204078B1/pl
Priority to PCT/PL2003/000116 priority patent/WO2005015197A1/en
Priority to AU2003286980A priority patent/AU2003286980A1/en
Publication of PL361615A1 publication Critical patent/PL361615A1/pl
Publication of PL204078B1 publication Critical patent/PL204078B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N29/00Investigating or analysing materials by the use of ultrasonic, sonic or infrasonic waves; Visualisation of the interior of objects by transmitting ultrasonic or sonic waves through the object
    • G01N29/14Investigating or analysing materials by the use of ultrasonic, sonic or infrasonic waves; Visualisation of the interior of objects by transmitting ultrasonic or sonic waves through the object using acoustic emission techniques
    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01NINVESTIGATING OR ANALYSING MATERIALS BY DETERMINING THEIR CHEMICAL OR PHYSICAL PROPERTIES
    • G01N2291/00Indexing codes associated with group G01N29/00
    • G01N2291/04Wave modes and trajectories
    • G01N2291/048Transmission, i.e. analysed material between transmitter and receiver

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Biochemistry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Immunology (AREA)
  • Pathology (AREA)
  • Investigating Or Analyzing Materials By The Use Of Ultrasonic Waves (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób określania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem metalicznym a polimerem, znajdujący zastosowanie zwłaszcza do oceny jakości urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, zawierających części metalowe zatopione w żywicy epoksydowej.
W wielu urządzeniach średniego oraz wysokiego napięcia, części metalowe zaizolowane są w żywicach epoksydowych, które wykazują się dobrymi własnościami dielektrycznymi. Połączenia adhezyjne powstałe na skutek zatopienia w żywicy epoksydowej metalowych przewodników, uchwytów, wtopek itp. poddane są działaniu sił normalnych i stycznych, które mogą prowadzić do zniszczenia całego urządzenia. Stąd też, zapewnienie wysokich własności adhezyjnych połączenia ma duże znaczenie eksploatacyjne, co powoduje potrzebę opracowania nieniszczącej metody oceny jakości połączenia adhezyjnego, pozwalającej na ocenę jakości takiego połączenia w warunkach produkcji masowej.
Z opisu patentowego USA 5 088 327 znany jest sposób okreś lania jakoś ci połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem o własnościach przewodzących fale akustyczne, przykładowo metalem, a materiałem o własnościach tłumiących te fale, takim jak elastomer. W sposobie tym wykorzystuje się emisję akustyczną przewodzoną wzdłuż ścieżki propagacji fali w materiale przewodzącym, zapoczątkowanej na powierzchni materiału przewodzącego i przechodzącej przez materiał przewodzący oraz odebranie odpowiedzi akustycznej, w formie echa emitowanego przez fale odbite od powierzchni połączenia adhezyjnego. W przedstawionym sposobie modyfikuje się odebrany sygnał odpowiedzi akustycznej poprzez cząstkowe wytłumienie porcji sygnału, która pochodzi od wyemitowanej fali odbitej tylko od powierzchni materiału przewodzącego, a następnie odszukuje się część sygnału zawierającą maksymalny pik rezonansowy zmodyfikowanego sygnału odpowiedzi akustycznej w celu identyfikacji zapisanego sygnału, przez podanie wielkości amplitudy i szerokość piku rezonansowego. Następnie określa się jednolitość połączenia adhezyjnego jako funkcję odwrotnie proporcjonalną do wielkości amplitudy i jako funkcję wprost proporcjonalną do szerokości impulsu piku rezonansowego. Sygnał akustyczny dostarcza się do połączenia adhezyjnego poprzez zespół przetwornika, który zawiera lusterko do ustalania ścieżki rozchodzenia się promieniowania ultradźwiękowego w badanym materiale, a który połączony jest ze spektrometrem. Analiza zapisanego sygnału akustycznego przeprowadzana jest w komputerowym układzie analizatora, sprzężonego ze spektrometrem i urządzeniem obrazującym wyniki tej analizy w postaci określenia jakości połączenia adhezyjnego.
W przedstawionym rozwiązaniu analizuje się przebiegi ultradźwiękowych ścież ek propagacji i odbicia w badanym połączeniu przy zał o ż eniu, ż e wzbudzone fale akustyczne nie przenikają przez połączenie adhezyjne w głąb materiału z elastomeru.
Znane są rozwiązania dotyczące badania powierzchni metalowej usytuowanej pod powłoką izolacyjną. Przykładowo z opisu patentowego USA 5 526 689 znany jest sposób oraz układ do nieniszczącego wykrywania obecności korozji pod powłoką izolacyjną rur metalowych. Sposób polega na sztucznym wygenerowaniu i wprowadzeniu do określonego miejsca w strukturze rury szerokopasmowej fali akustycznej, za pomocą szczelinowego symulatora emisji akustycznej. Wprowadzona fala dźwiękowa rozchodzi się w strukturze rury i w innym wyznaczonym miejscu wykrywa się jej obecność. Następnie wytwarza się sygnał napięciowy RMS /średnie napięcie skuteczne sygnału emisji ciągłej ang. root-mean-square/ odpowiadający wartości fali dźwiękowej w miejscu jej wykrycia po propagacji w rurze. Wykryty sygnał RMS porównuje się ze standardowym sygnałem napięciowym RMS, uzyskanym dla nieskorodowanej rury. Obecność korozji przejawia się dla przypadku, gdy amplituda sygnału mierzonego jest niższa od amplitudy sygnału standardowego.
W przedstawionym rozwiązaniu nie bada się jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy metalową rurą a jej zewnętrzną izolacją, a wykrywa się jedynie obecność lub brak korozji pod powłoką izolacyjną.
W obu przedstawionych rozwiązaniach nie uwzględnia się propagacji sygnału dźwiękowego w warstwie materiał u niemetalicznego.
W urządzeniach elektroenergetycznych, a zwłaszcza różnego rodzaju przekładnikach warstwa niemetaliczna, żywica epoksydowa stanowiąca zewnętrzną powłokę dla metalowych elementów w niej zatopionych jest materiałem wykazującym zdolność przewodzenia sygnałów dźwiękowych.
Nie jest znany sposób nieniszczącego badania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy elementami metalowymi a polimerami, w którym część zasadnicza elementu metalowego zatopiona jest w polimerowej zewnętrznej powłoce, wykorzystujący techniki emisji akustycznej, oparte na jednoczesnym badaniu transmisji sygnału emisji akustycznej, przebiegającej przez materiał metalowy i polimer.
PL 204 078 B1
Istotą sposobu według wynalazku, polegającego na przepuszczeniu przez badany obszar sygnału emisji akustycznej, jest to, że badanie przeprowadza się w dwóch etapach i tak w etapie pierwszym wykonuje się co najmniej trzy wzorce próbek o empirycznie wyznaczonych cechach, które to cechy określają jakość połączenia adhezyjnego, przy czym dla każdego wzorca do wewnętrznej struktury elementu metalowego zatopionego w materiale niemetalicznym, dostarcza się za pomocą zewnętrznego źródła emisji akustycznej, określony sygnał wejściowy emisji akustycznej w postaci fali akustycznej o parametrach uzależnionych od wymiarów i materiału wzorca, a na zewnętrznej powierzchni materiału niemetalicznego, mierzy się sygnał wyjściowy emisji akustycznej, po jego propagacji w strukturze elementu metalowego, połączeniu adhezyjnym i materiale niemetalicznym, po czym wyniki pomiarów klasyfikuje się według przyjętych empirycznie kryteriów określających jakość połączenia dla każdego wzorca, a następnie w etapie drugim ustawia się sygnał wejściowy emisji akustycznej określony w etapie pierwszym, który następnie dostarcza się do badanego połączenia adhezyjnego i mierzy się sygnał wyjściowy emisji akustycznej, po jego propagacji w strukturze elementu metalowego, połączeniu adhezyjnym i materiale niemetalicznym przy użyciu co najmniej jednego czujnika emisji akustycznej ściśle przylegającego do powierzchni materiału niemetalicznego, po czym zmierzony sygnał lub sygnały wyjściowe porównuje się ze wzorcowymi wartościami sygnałów emisji akustycznej, które uzyskuje się w etapie pierwszym dla połączeń adhezyjnych o znanych własnościach i na podstawie podobieństwa pomiędzy tymi wynikami określa się jakość połączenia adhezyjnego.
Korzystnie zadany sygnał wejściowy emisji akustycznej wprowadza się do części metalowej za pomocą falowodu połączonego z przetwornikiem emisji akustycznej, sprzężonym ze źródłem wytwarzania sygnału akustycznego.
Zaletą sposobu według wynalazku jest dostarczenie prostej metody oceny jakości wyrobu lub półwyrobu i możliwość jej wykorzystania w masowej i zautomatyzowanej produkcji.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym na fig. 1 przedstawia schematyczny układ do realizacji sposobu według wynalazku, fig. 2 - przykładowy przebieg sygnału wymuszającego dla badanej próbki, fig. 3 - przykładowy przebieg sygnału zarejestrowanego dla badanej próbki, a fig. 4, 5, 6 - wzorcowe przebiegi sygnałów zarejestrowanych dla próbek o określonych własnościach.
Układ do realizacji wynalazku zawiera próbkę 1, stanowiącą element metalowy 2 połączony adhezyjnie z materiałem niemetalicznym 3, ukształtowanym w postaci walca. Materiał niemetaliczny 3 może mieć również inny w zasadzie dowolny kształt, przykładowo prostopadłościanu lub sześcianu. Do elementu metalowego 2 przyłączony jest poprzez falowód 4 przetwornik emisji akustycznej 5, który sprzężony jest ze źródłem emisji akustycznej 6. Do jednej z czołowych powierzchni walca wykonanego z materiału niemetalicznego 3, przyłączony jest drugi przetwornik emisji akustycznej 7, spełniający rolę czujnika sygnału akustycznego. Czujnik ten ściśle przylega do czołowej powierzchni walca i połączony jest z komputerowym urządzeniem kontrolno-pomiarowym 8. Do zewnętrznej powierzchni próbki 1 może być przyłączonych więcej czujników akustycznych, co nie jest uwidocznione na rysunku. Urządzenie 8 zawiera między innymi blok porównywania 9, w którym porównuje się rejestrowane sygnały akustyczne z wzorcowymi sygnałami zapamiętanymi w pamięci urządzenia 8, blok analizy zarejestrowanych sygnałów mierzonych 10 oraz blok kontrolny 11. Do bloku analizy sygnałów mierzonych 10 przyłączone jest urządzenie wizualizacyjne 12, a do bloku kontrolnego 11 urządzenie sterujące 13, za pomocą którego steruje się wielkością źródła emisji akustycznej, wymuszanego w próbce 1. Realizacja wynalazku polega na tym, że dla każdego wyrobu, dla którego chcemy określić jakość połączenia adhezyjnego wykonuje się co najmniej trzy rodzaje wyrobów wzorcowych, dla których empirycznie określa się parametry, na podstawie których klasyfikuje się rodzaj połączenia adhezyjnego. Wyniki pomiarowe uzyskane dla dowolnego wyrobu są przyrównywane do wyników sklasyfikowanych dla wyrobów wzorcowych. W ten sposób, zwłaszcza przy masowej produkcji wyrobów zawierających części metaliczne zatopione w materiale niemetalicznym, łatwo i skutecznie określa się wyroby wadliwe.
Przykład praktycznego wykonania wynalazku.
Badaniu poddano połączenie adhezyjne próbki 1 wykonanej z mosiężnego elementu (wtopki) zatopionej w żywicy araldytowej.
Przygotowano jako wzorce trzy rodzaje połączenia adhezyjnego o kształcie i strukturze próbki 1; bez wady (idealna adhezja na całej powierzchni), z częściową wadą oraz z brakiem połączenia na całej powierzchni.
Oddzielnie dla każdego wzorca za pomocą źródła emisji akustycznej 6 wygenerowano sygnał wymuszający emisji akustycznej EA1 o przebiegu przedstawionym na fig. 2, w układzie amplituda sygnału
PL 204 078 B1 (podana w milivoltach) oraz czas trwania sygnału (podany w milisekundach). Wymuszony sygnał po jego rozprzestrzenieniu się w falowodzie 4 i dotarciu do zatopionej w żywicy części metalowej 2, przechodząc przez połączenie adhezyjne ulega tłumieniu, a kształt fali ulega deformacji. Wytłumiony sygnał następnie odebrano za pomocą czujnika 7, umieszczonego na ukształtowanej powierzchni z żywicy 3.
Po przeprowadzeniu badań otrzymano trzy wzorcowe charakterystyki akustyczne, dotyczące jakości połączenia adhezyjnego. Wzorcowe charakterystyki przedstawione są następująco:
- fig. 4 - nie zawiera wad połączenia adhezyjnego,
- fig. 5 - zawiera częściową wadę,
- fig. 6 - brak połączenia adhezyjnego na całej powierzchni.
Następnie wykonano identyczne jak dla wzorców badanie próbki 1.
Przebieg tego sygnału, przedstawiony na fig. 3, zarejestrowano za pomocą urządzenia komputerowego 8.
Przebieg charakterystyki akustycznej otrzymany dla badanej próbki 1, przedstawiony na fig. 3 porównano z przebiegami uzyskanymi dla wzorcowych próbek. W wyniku takiego porównania okazało się, że badana próbka 1 została zakwalifikowana jako - brak połączenia adhezyjnego na całej powierzchni. Przy porównywaniu wykorzystano następujące parametry sygnału emisji akustycznej: amplituda, energia, czas narastania, czas trwania, ilość zliczeń itd.. Zarejestrowane sygnały przypisuje się do danego wzorca i określa jakość połączenia.
Wyniki badania przedstawiono również w tabelach.
Tabela 1 przedstawia przedziały wartości amplitud charakterystyk akustycznych dla trzech wzorcowych charakterystyk akustycznych wad połączenia adhezyjnego:
T a b e l a 1
Wzorzec bez wady (idealna adhezja na całej powierzchni), Wzorzec z częściową wadą Wzorzec z wadą: braki połączenia na całej powierzchni
powyżej 90 dB(A) 80 - 90 dB(A) poniżej 80 dB(A)
Tabela 2 przedstawia wybrane parametry sygnałów emisji akustycznej EA2 dla trzech wzorcowych charakterystyk akustycznych wad połączenia adhezyjnego.
T a b e l a 2
Parametry sygnału EA Wzorzec z wadą: (brak połączenia na całej powierzchni) Wzorzec z częściową wadą Wzorzec bez wady (idealna adhezja na całej powierzchni)
Amplituda, A [dB(A)] 71,7 dB(A) 83,0 dB(A) 91,3 dB(A)
Energia, E [mV*t] 270 000 1 200 000 3 100 000
Czas narastania, tn [με] 26,8 37,4 42,2
Czas trwania, tt, [μβ] 362 452,2 520,2
Ilość zliczeń, N [-] 46 63 67
Tabela 3 przedstawia wybrane parametry sygnału emisji akustycznej EA3 dla badanej próbki 1.
T a b e l a 3
Parametr sygnału EA Wartość parametru
Amplituda, A [dB(A)] 72,9
Energia, E [mV*t] 450 000
Czas narastania, tn ^s] 27
Czas trwania, tt, [μ8] 357,2
Ilość zliczeń, N [-] 52
Badaną próbkę 1 przyporządkowano do wzorca połączenia adhezyjnego z brakiem połączenia na całej powierzchni, przedstawioną w kolumnie pierwszej tabeli 2.

Claims (2)

1. Sposób określania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem metalicznym a polimerem, polegający na przepuszczeniu przez badany obszar sygnału emisji akustycznej, znamienny tym, że badanie przeprowadza się w dwóch etapach i tak w etapie pierwszym wykonuje się co najmniej trzy wzorce próbek o empirycznie wyznaczonych cechach, które to cechy określają jakość połączenia adhezyjnego, przy czym dla każdego wzorca do wewnętrznej struktury elementu metalowego zatopionego w materiale niemetalicznym, dostarcza się za pomocą zewnętrznego źródła emisji akustycznej (EA), zadany sygnał wejściowy emisji akustycznej (EA1) w postaci fali akustycznej o parametrach uzależnionych od wymiarów i materiału wzorca, a na zewnętrznej powierzchni materiału niemetalicznego, mierzy się sygnał wyjściowy emisji akustycznej (EA2), po jego propagacji w strukturze elementu metalowego, połączeniu adhezyjnym i materiale niemetalicznym, po czym wyniki pomiarów klasyfikuje się według przyjętych empirycznie kryteriów określających jakość połączenia dla każdego wzorca, a następnie w etapie drugim ustawia się sygnał wejściowy emisji akustycznej określony w etapie pierwszym, który nastę pnie dostarcza się do badanego połączenia adhezyjnego i mierzy się sygnał wyjściowy emisji akustycznej (EA3), po jego propagacji w strukturze elementu metalowego, połączeniu adhezyjnym i materiale niemetalicznym przy użyciu co najmniej jednego czujnika emisji akustycznej ściśle przylegającego do powierzchni materiału niemetalicznego, po czym zmierzony sygnał lub sygnały wyjściowe porównuje się ze wzorcowymi wartościami sygnałów emisji akustycznej, które uzyskuje się w etapie pierwszym dla połączeń adhezyjnych o znanych własnościach i na podstawie podobieństwa pomiędzy tymi wynikami określa się jakość badanego połączenia adhezyjnego.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że zadany sygnał wejściowy emisji akustycznej (EA1) wprowadza się do części metalowej połączenia adhezyjnego za pomocą falowodu połączonego z przetwornikiem emisji akustycznej, sprzężonym ze ź ródł em wytwarzania sygnał u akustycznego.
PL361615A 2003-08-11 2003-08-11 Sposób określania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem metalicznym a polimerem PL204078B1 (pl)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL361615A PL204078B1 (pl) 2003-08-11 2003-08-11 Sposób określania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem metalicznym a polimerem
PCT/PL2003/000116 WO2005015197A1 (en) 2003-08-11 2003-11-05 A method for determining the quality of an adhesive connection between a metallic material and a polymer
AU2003286980A AU2003286980A1 (en) 2003-08-11 2003-11-05 A method for determining the quality of an adhesive connection between a metallic material and a polymer

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL361615A PL204078B1 (pl) 2003-08-11 2003-08-11 Sposób określania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem metalicznym a polimerem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL361615A1 PL361615A1 (pl) 2005-02-21
PL204078B1 true PL204078B1 (pl) 2009-12-31

Family

ID=34132454

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL361615A PL204078B1 (pl) 2003-08-11 2003-08-11 Sposób określania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem metalicznym a polimerem

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU2003286980A1 (pl)
PL (1) PL204078B1 (pl)
WO (1) WO2005015197A1 (pl)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2310844A4 (en) * 2008-07-14 2017-02-22 Exxonmobil Upstream Research Company Systems and methods for determining geologic properties using acoustic analysis
DE102009060106A1 (de) * 2009-12-17 2011-06-22 Salzgitter Mannesmann Line Pipe GmbH, 57074 Verfahren zur Prüfung von Verbindungen metallischer Werkstücke mit Kunststoffmassen auf Hohlräume mittels Ultraschall

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SU1467458A1 (ru) * 1987-03-03 1989-03-23 Физико-технический институт им.А.Ф.Иоффе Способ определени адгезии полимера к металлу
US5088327A (en) * 1990-05-17 1992-02-18 The United States Of America As Represented By The Secretary Of The Navy Phase cancellation enhancement of ultrasonic evaluation of metal-to-elastomer bonding
US5408881A (en) * 1993-09-15 1995-04-25 National Research Council Of Canada High resolution ultrasonic interferometry for quantitative mondestructive characterization of interfacial adhesion in multilayer composites
DE10159820A1 (de) * 2001-12-06 2003-06-18 Basf Ag Verfahren und Vorrichtung zur Detektion von strukturellen Defekten in einem Festkörper

Also Published As

Publication number Publication date
AU2003286980A1 (en) 2005-02-25
PL361615A1 (pl) 2005-02-21
WO2005015197A1 (en) 2005-02-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6810743B2 (en) Non-destructive evaluation of wire insulation and coatings
US5425272A (en) Relative resonant frequency shifts to detect cracks
Vary Acousto-ultrasonics: An update
JPWO2002040959A1 (ja) パルス電磁力による音響診断・測定装置、及びそれらの診断・測定方法
CN109737899A (zh) 一种金属材料裂纹型缺陷深度测量装置和方法
JP2008521240A (ja) 圧電材料または伝導性材料を用いて敏感度が向上した接合構造物の接合部安全性検査方法
Bang et al. Defect detection in pipelines via guided wave-based time–frequency-domain reflectometry
GB2425179A (en) Assessing the quality of rivets by evaluating the complex valued electrical impedance of a piezoelectric ultrasonic transducer
Kharrat et al. Non-destructive evaluation of anchorage zones by ultrasonics techniques
KR100204367B1 (ko) 비파괴 평가 정보를 인지하기 위한 가청 기술
CN110849962A (zh) 利用电磁超声原理评估金属裂痕纹走向与深度的装置及方法
CN108593775A (zh) 一种用于导体套管间接触状态评价的非线性超声导波检测方法
PL204078B1 (pl) Sposób określania jakości połączenia adhezyjnego pomiędzy materiałem metalicznym a polimerem
CN207232373U (zh) 一种基于纵波法的局部放电超声检测传感器校准系统
CN113189199B (zh) 耐热钢部件性能劣化的非线性超声波检测分级评定方法
Ekberg et al. Recent results in HV measurement techniques
US5229973A (en) Method of selecting ultrasonic transducers for use in ultrasonic inspection apparatus
Sahl et al. Experimental verification of phased array annular probe in ultrasonic immersion setting: Papers of the ECNDT 2023
Mudge Practical enhancements achievable in long range ultrasonic testing by exploiting the properties of guided waves
RU2087908C1 (ru) Способ поверки ультразвуковых эхо-импульсных приборов и устройство для его осуществления
Suchkov The main advantage of electromagnetic-acoustic testing technique
WO2003012425A1 (en) Non-destructive evaluation of wire insulation and coatings
Billson et al. Ultrasonic testing of adhesively bonded layers using shear waves: Ultrasonics International 91, Le Touquet (France), 1–4 Jul. 1991. pp. 447–450. Butterworth Heinemann (1991)
Anastasi et al. Aging wire insulation assessment by phase spectrum examination of ultrasonic guided waves
Prasad et al. Quantitative assessment of damage in composites by implementing acousto-ultrasonics technique

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060811