PL203956B1 - Materiał absorbujący fale elektromagnetyczne - Google Patents

Materiał absorbujący fale elektromagnetyczne

Info

Publication number
PL203956B1
PL203956B1 PL362955A PL36295503A PL203956B1 PL 203956 B1 PL203956 B1 PL 203956B1 PL 362955 A PL362955 A PL 362955A PL 36295503 A PL36295503 A PL 36295503A PL 203956 B1 PL203956 B1 PL 203956B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
kaolinite
nanocomposite
electromagnetic waves
materials
dielectric constant
Prior art date
Application number
PL362955A
Other languages
English (en)
Other versions
PL362955A1 (pl
Inventor
Tadeusz Słonka
Józef Głowiński
Teresa Baczyńska
Adam Hałat
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL362955A priority Critical patent/PL203956B1/pl
Publication of PL362955A1 publication Critical patent/PL362955A1/pl
Publication of PL203956B1 publication Critical patent/PL203956B1/pl

Links

Landscapes

  • Shielding Devices Or Components To Electric Or Magnetic Fields (AREA)
  • Compositions Of Macromolecular Compounds (AREA)
  • Silicates, Zeolites, And Molecular Sieves (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest materiał absorbujący fale elektromagnetyczne w zakresie częstotliwości radiowych i mikrofalowych.
Materiały absorbujące fale elektromagnetyczne wykorzystywane są w różnych dziedzinach techniki. Anteny radiowe, telewizyjne, radarowe są wyposażane w elementy absorbujące promieniowanie elektromagnetyczne na obrzeżach promienników w celu wytłumienia promieniowania bocznego. Podobnie fragmenty większych struktur jak budowle lub ich fragmenty, często są pokrywane materiałami absorbującymi fale elektromagnetyczne aby zapobiec niepożądanym odbiciom lub sprzężeniom.
Znane są szerokopasmowe materiały absorbujące energię fal elektromagnetycznych w postaci kształtek modułowych, mające powierzchnię czołową odpowiednio uformowaną, np. w postaci ostrosłupów.
Z japońskiego opisu patentowego JP 6209180 znany jest materiał przydatny do osłaniania ścian wewnętrznych w budynkach, a z dokumentu WO 03031722 - materiał absorbujący fale elektromagnetyczne, przydatne w budownictwie drogowym. Znane materiały dobrze absorbujące mikrofale to różne odmiany węgla, półprzewodniki, takie jak węglik krzemu, ditlenek tytanu, ferryty, spinele, niektóre związki metali przejściowych jak azotki, a także przewodzące polimery jak polianilina. Znane i stosowane materiał y absorbują ce mikrofale stanowią kompozycje w/w materiał ów dobrze absorbują cych z materiałami wypełniającymi i ochronnymi w rodzaju gumy, polimerów i żywic. Materiały absorbujące w znacznym stopniu fale o niższych częstotliwościach tj. w zakresie kilo i megaherców otrzymuje się specjalnymi metodami. Technologia wytwarzania tego rodzaju materiałów jest złożona i w konsekwencji kosztowna. W opisach patentowych nr US 3 599 210 i nr US 5 661 484 jako materiały absorbujące fale elektromagnetyczne, w zakresie wysokich częstotliwości radiowych i mikrofal, proponuje się włókna węglowe cięte na długości odpowiadające połowie długości fali która ma być pochłaniana i zatopione w dielektrycznym lepiszczu. Kilka warstw włókien o żądanej długości nałożone na obiekt absorbuje w znacznym stopniu fale o określonych częstotliwościach uniemożliwiając lub przynajmniej utrudniając jego wykrycie przez radar przeciwnika. W opisie patentowym FR 2695760 proponuje się zastosowanie glinokrzemianów bardzo dokładnie wymieszanych z azotkiem glinu i nastę pnie wygrzewanych w temp, 800 - 1000°C. W opisie patentowym EP 0420513 gł ównym skł adnikiem absorbującym mikrofale jest węglik krzemu, ewentualnie z dodatkiem ditlenku tytanu i sadzy. Składniki te związane są w matrycy elastomerowej. Zgodnie z opisem patentowym JP 10013081 materiał absorbujący mikrofale uformowany jest z wielowarstwowej substancji o pewnej przewodności elektrycznej. Materiał ten otrzymuje się z mieszaniny sproszkowanego renu i niobu z cząstkami selenu, którą ogrzewa się w naczyniu próżniowym do temperatury 950°C przez trzy dni, a następnie przez siedem dni dodatkowo wyżarza.
W opisie patentowym JP 1141044 (EP 0312333) proponuje się kompozytowy materiał w którym warstwa pochłaniająca mikrofale jest obudowana warstwami przepuszczalnymi dla mikrofal.
W zdecydowanej większości znanych z literatury patentowej rozwiązań, materiały absorbują ce fale elektromagnetyczne stanowią rozmaitego rodzaju kompozycje znanych materiałów takich jak ferryty - mieszane tlenki metali o wzorze ogólnym MFe2O4, ferroelektryki - głównie tytaniany, proszki metali, materiały węglowe, takie jak: sadza, grafit, włókna węglowe z materiałami bezstratnymi lub nisko stratnymi umożliwiającymi otrzymanie wymaganej postaci materiału do określonego zastosowania.
Materiał według wynalazku jest nanokompozytem, stanowiącym regularny układ na przemian powtarzających się warstw zbudowanych z pakietów kaolinitowych, o grubości poniżej 1 nm, o niskiej stałej dielektrycznej oraz warstw polarnych cząsteczek organicznych o bardzo wysokiej stałej dielektrycznej, o grubości od 0,2 do 2 nm. Warstwy organiczne zbudowane są z takich cząsteczek organicznych, które są zdolne do wnikania w sieć kaolinitu, korzystnie z cząsteczek imidazolu. W materiale według wynalazku polarne cząsteczki są związane z siecią kaolinitu wiązaniami wodorowymi, skierowanymi do warstwy krzemotlenowej lub glinotlenowodorowej pakietu kaolinitowego lub do obu warstw.
Materiał według wynalazku stanowi kompleks interkalacyjny kaolinitu z polarnymi cząsteczkami organicznymi, czyli dipolami elektrycznymi, których zdolność do rotacji, wibracji i translacji została ograniczona w wyniku związania ich z siecią kaolinitu wiązaniami wodorowymi.
Materiał według wynalazku jest nanokompozytem w skali cząsteczkowej, w którym warstwa silnie absorbująca i warstwa słabiej absorbująca tworzą unikalną kompozycję o wyjątkowych własnościach
PL 203 956 B1 dielektrycznych. Nowy typ materiału, charakteryzuje się całkowicie nowym mechanizmem dyssypacji energii w stałym materiale.
Materiał ma nieoczekiwane właściwości z tego względu, że o ile w zwykłych kompozytach typu materiał absorbujący - nieabsorbująca matryca, zawsze występuje znaczne zmniejszenie zdolności do absorpcji, spowodowane wprowadzeniem nieabsorbującego dodatku, to w nanokompozycie według wynalazku następuje nieoczekiwane wzmocnienie zdolności do absorpcji fal elektromagnetycznych. Znajduje to potwierdzenie we wzroście wartości takich parametrów jak przenikalność elektryczna ε' i ε'' oraz tangens kąta strat. Wartości te są dla nanokompozytu wielokrotnie wyższe od analogicznych wartości dla pojedynczych materiałów wchodzących w jego skład. Potwierdzeniem, że materiał według wynalazku jest nanokompozytem jest np. odległość międzypłaszczyznowa d001, która dla interkalatu kaolinit-imidazol wynosi 1,160 nm, podczas gdy w czystym kaolinicie odległość ta wynosi 0,715 nm. W nanokompozytach z innymi cząsteczkami, odległość ta może się wahać w granicach od 0,950 do 2,500 nm, zależnie od wielkości wprowadzonej cząsteczki organicznej.
Materiał według wynalazku można stosować samodzielnie w postaci proszku lub sprasowanej. Materiał nadaje się do stosowania, jako składnik kompozytów z żywicami i tworzywami sztucznymi oraz wypełniacz do gumy, co daje w efekcie elastyczny materiał absorbujący fale elektromagnetyczne. Ze względu na dostępność surowców i nieskomplikowaną technologię wytwarzania, materiał może być produkowany bez ograniczeń. Materiał nadaje się do stosowania w postaci sprasowanych płyt przyklejanych samodzielnie do ścian budowli, a także do powierzchni obiektów stacjonarnych i ruchomych takich, jak schrony, statki etc. Materiał według wynalazku może również być stosowany jako warstwa pochłaniająca fale elektromagnetyczne umieszczona w sztywnym materiale konstrukcyjnym.
Przedmiot wynalazku jest objaśniony w przykładzie wykonania oraz na wykresie przedstawiającym zależność względnej przenikalności elektrycznej nanokompozytu - krzywa NK, mieszaniny fizycznej - krzywa MF oraz czystego kaolinu - krzywa KA, od częstotliwości fali elektromagnetycznej w zakresie 10 kHz do częstotliwości 5 GHz.
P r z y k ł a d
Materiał absorbujący fale elektromagnetyczne w postaci interkalatu kaolinitu i imidazolu, otrzymano przez wyrugowanie formamidu z sieci kaolinitu, następnie wysuszono w temperaturze 105°C, zmielono i przesiano przez sito o wymiarach oczka 50 mikrometrów. Zgodnie z wynikami badań derywatograficznych materiał zawierał 80% kaolinu i 20% imidazolu. Materiał sprasowano w pastylkę o ś rednicy 1 cm i wykonano pomiary wzglę dnej przenikalnoś ci elektrycznej ε analizatorem impedancji firmy Hewlett Packard HP-4191A w zakresie częstotliwości 1-5 GHz. Próbkę porównawczą o identycznym składzie ale stanowiącą zwykłą mieszaninę fizyczną kaolinitu i imidazolu otrzymano przez nasycanie kaolinu stężonym roztworem imidazolu, suszenie, mielenie przesiewanie i pastylkowanie. Stała dielektryczna ε nanokompozytu jest w całym zakresie mierzonych częstotliwości większa od wartości ε mieszaniny fizycznej 4 - 10 razy. Tangens kąta strat nanokompozytu przy częstotliwości 2 MHz osią ga 2,4, a mieszaniny fizycznej wynosi 0,6 w temperaturze pokojowej. Przy częstotliwości 11 MHz tangens kąta strat mieszaniny wynosi 0,35, a interkalatu 1. W zakresie częstotliwości 10 - 1000 kHz pomiary stałej dielektrycznej ε wykazały, że nanokompozyt kaolinit - imidazol charakteryzuje się wyjątkowo wysokimi wartościami stałej dielektrycznej. I tak dla częstotliwości 10 kHz wartość ε znacznie przekracza 1000 tj. zbliżoną do handlowych polikrystalicznych ferrytów. Stała dielektryczna mieszaniny fizycznej wynosi około 100 co jest wartością zgodną z wynikami otrzymanymi dla czystych materiałów składowych tj. kaolinu i imidazolu. W celu sprawdzenia wyników pomiarów w praktyce, próbkę nanokompozytu otrzymaną jak poprzednio wysuszoną i zmieloną w moździerzu agatowym o masie 15 gram umieszczono w tyglu kwarcowym izolowanym cieplnie bezstratną matą „Sibral”. Próbka umieszczona w piecu mikrofalowym o mocy 1000 W osiąga temperaturę 300°C, podczas gdy próbka porównawcza nie będąca nanokompozytem zaledwie 150°C.

Claims (2)

1. Materiał absorbujący fale elektromagnetyczne, znamienny tym, że jest nanokompozytem, stanowiącym regularny układ na przemian powtarzających się warstw zbudowanych z pakietów kaolinitowych, o grubości poniżej 1 nm, o niskiej stałej dielektrycznej oraz warstw polarnych cząsteczek organicznych, zdolnych do wnikania do sieci kaolinitu o wielokrotnie wyższej stałej dielektrycznej,
PL 203 956 B1 o gruboś ci w granicach od 0,2 do 2 nm, przy czym polarne czą steczki są związane z siecią kaolinitu wiązaniami wodorowymi.
2. Materiał, według zastrz. 1, znamienny tym, że w charakterze polarnych cząsteczek organicznych zawiera imidazol.
PL362955A 2003-10-20 2003-10-20 Materiał absorbujący fale elektromagnetyczne PL203956B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL362955A PL203956B1 (pl) 2003-10-20 2003-10-20 Materiał absorbujący fale elektromagnetyczne

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL362955A PL203956B1 (pl) 2003-10-20 2003-10-20 Materiał absorbujący fale elektromagnetyczne

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL362955A1 PL362955A1 (pl) 2005-05-02
PL203956B1 true PL203956B1 (pl) 2009-11-30

Family

ID=35396009

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL362955A PL203956B1 (pl) 2003-10-20 2003-10-20 Materiał absorbujący fale elektromagnetyczne

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL203956B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2015063681A1 (en) 2013-10-28 2015-05-07 Uniwersytet Wroclawski Coating for absorbing energy, especially the energy of electromagnetic and mechanical waves, and its use
WO2016092399A1 (en) 2014-12-10 2016-06-16 Selena Labs Sp Z O O A composition for impregnating materials to shield against the effects of alternating electromagnetic fields, its application in coating/impregnating fibrous and/or porous matrices and materials containing the same

Cited By (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2015063681A1 (en) 2013-10-28 2015-05-07 Uniwersytet Wroclawski Coating for absorbing energy, especially the energy of electromagnetic and mechanical waves, and its use
WO2016092399A1 (en) 2014-12-10 2016-06-16 Selena Labs Sp Z O O A composition for impregnating materials to shield against the effects of alternating electromagnetic fields, its application in coating/impregnating fibrous and/or porous matrices and materials containing the same
US10538677B2 (en) 2014-12-10 2020-01-21 Selena Labs Sp. Z O.O. Composition for impregnating materials to shield against the effects of alternating electromagnetic fields, its application in coating/impregnating fibrous and/or porous matrices and materials containing the same

Also Published As

Publication number Publication date
PL362955A1 (pl) 2005-05-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Zhang et al. Broadband and tunable high‐performance microwave absorption of an ultralight and highly compressible graphene foam
Gupta et al. Carbon materials and their composites for electromagnetic interference shielding effectiveness in X-band
Naidu et al. Microwave processed NiMgZn ferrites for electromagnetic intereference shielding applications
KR920007431B1 (ko) 전파 흡수재
Qing et al. Ti 3+ self-doped dark TiO 2 nanoparticles with tunable and unique dielectric properties for electromagnetic applications
EP1589065A1 (en) Method for producing dielectric ceramic powder and method for producing composite dielectric material
Wang et al. Temperature dependence of the electromagnetic and microwave absorption properties of polyimide/Ti 3 SiC 2 composites in the X band
EP1541537A1 (en) Dielectric ceramic powder, method for producing the same, and composite dielectric material
Kim et al. Electromagnetic wave absorbing properties of SrFe12-2xCoxTixO19 hexaferrite–CNT–epoxy composites
Ratheesh et al. Polymer–Ceramic Composites for Microwave Applications
Dishovsky Rubber based composites with active behavior to microwaves
Xue et al. Effects of polymorphic form and particle size of SiO2 fillers on the properties of SiO2–PEEK composites
Şahin Microwave electromagnetic shielding effectiveness of znnb2o6-chopped strands composites for radar and wideband (6.5–18 GHz) applications
Dijith et al. Thermophysical and microwave shielding properties of La 0.5 Sr 0.5 CoO 3− δ and its composite with epoxy
Wan et al. Optimized impedance matching and enhanced attenuation by heteroatoms doping of yolk-shell CoFe2O4@ HCN as highly efficient microwave absorbers
PL203956B1 (pl) Materiał absorbujący fale elektromagnetyczne
Dani et al. The electromagnetic interference shielding effectiveness and dielectric response of PVDF-nTiO2Nanocomposites thin films
Bhattacharya et al. Decisive properties of graphite-filled cement composites for device application
Choi et al. Enhanced microwave absorption properties of Zn-substituted SrW-type hexaferrite composites in the Ku-band
Shakhil et al. Preparation, characterization and dielectric properties of Ca2ZrSi4O12 ceramic and filled silicone rubber composites for microwave circuit applications
Gultom et al. Preparation and characterization of microwave-absorption of Sarulla North Sumatra Zeolite and ferric oxide-filled polyurethane nanocomposites
Viswanath et al. Preparation and characterization of Ba4Co2Fe36O60 filled PP composites
Thanasekaran et al. Enhanced electromagnetic interference shielding effectiveness in multiphase nanocomposites based on poly (vinylidene fluoride‐co‐hexafluoropropylene), nano‐Fe2O3, graphene nanoplatelets, and nanodiamonds
Ting Effect of manganese dioxide dispersion on the absorbing properties of manganese dioxide (MnO2)‐epoxy composites
Dutta et al. Lithium Orthosilicate-Linear Low-Density Polyethylene Nano-Composite as Substrate for High Frequency Devices: Dielectric Characterization

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20061020