PL203772B1 - Izolator pętlicowy zawierający ukształtowany pętlicowo element izolacyjny - Google Patents

Izolator pętlicowy zawierający ukształtowany pętlicowo element izolacyjny

Info

Publication number
PL203772B1
PL203772B1 PL367055A PL36705504A PL203772B1 PL 203772 B1 PL203772 B1 PL 203772B1 PL 367055 A PL367055 A PL 367055A PL 36705504 A PL36705504 A PL 36705504A PL 203772 B1 PL203772 B1 PL 203772B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
loop
connection
insulating element
shaped
insulator
Prior art date
Application number
PL367055A
Other languages
English (en)
Other versions
PL367055A1 (pl
Inventor
Martin Hoffmann
Philippe Leray
Marten Rankers
Original Assignee
Siemens Ag
Siemens Aktiengesellschaft
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag, Siemens Aktiengesellschaft filed Critical Siemens Ag
Publication of PL367055A1 publication Critical patent/PL367055A1/pl
Publication of PL203772B1 publication Critical patent/PL203772B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01BCABLES; CONDUCTORS; INSULATORS; SELECTION OF MATERIALS FOR THEIR CONDUCTIVE, INSULATING OR DIELECTRIC PROPERTIES
    • H01B17/00Insulators or insulating bodies characterised by their form
    • H01B17/02Suspension insulators; Strain insulators
    • H01B17/12Special features of strain insulators

Landscapes

  • Insulators (AREA)
  • Insulating Bodies (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Liquid Crystal (AREA)
  • Electric Cable Installation (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest izolator pętlicowy, zawierający ukształtowany pętlicowo element izolacyjny, który jest połączony z wzajemnie przeciwległymi sercówkami bądź kauszami przyłączeniowymi.
Znany jest izolator pętlicowy, na przykład z publikacji Siemens AG o numerze katalogowym A52813-W3001-A0001-02-00 B1. Opisane tam izolatory pętlicowe SICAT 8WL3001/3002 stosuje się do izolowania przewodzącej napięcie sieci trakcyjnej kolei elektrycznej względem potencjału ziemi. Pętlicowy element izolacyjny jest wykonany z tworzywa sztucznego zbrojonego włóknem szklanym, mianowicie z zamkniętego pasma tworzywa sztucznego zbrojonego włóknem szklanym. Na przeciwległych końcach tego pętlicowego elementu izolacyjnego znajduje się osprzęt przyłączeniowy, zwany sercówką przyłączeniową. Te sercówki przyłączeniowe są często wykonane ze stopu miedź-aluminium. Przy wytwarzaniu nasycone żywicą epoksydową włókna szklane elementu izolacyjnego nawija się bezpośrednio na sercówki przyłączeniowe i tam utwardza.
Znane sercówki/kausze przyłączeniowe izolatorów pętlicowych oraz zamocowane w nich elementy przyłączeniowe, takie jak liny, druty lub sworznie, są wykonane między innymi z różnych metali o różnych napięciach elektrochemicznych. Wskutek zawartej w powietrzu wilgoci może zatem dojść do korozji elektrochemicznej. Poza tym nie można wykluczyć korozji naprężeniowej, jeżeli sercówki/kausze przyłączeniowe są wykonane z mosiądzu.
Znane sercówki/kausze przyłączeniowe mają zawsze kołowe otwory, w których zamocowane są elementy przyłączeniowe. W otworach znajdują się wkładki sercówek ze stopu miedź-aluminium, z miedzi, z mosiądzu i/lub z poliamidu. Pętlicowy element izolacyjny obejmuje sercówki/kausze przyłączeniowe.
W kołowym względnie cylindrycznym otworze sercówki/kauszy przyłączeniowej dobre przenoszenie sił pomiędzy izolatorem pętlicowym z jednej strony i prowadzonym w sercówce elementem przyłączeniowym (lina, drut lub sworzeń) z drugiej ma miejsce jedynie wówczas, gdy promienie sercówki przyłączeniowej i elementu przyłączeniowego są w dużej mierze zbliżone. Sytuacja taka nie występuje jednak zawsze. Dochodzi wówczas do wprowadzania siły w izolatorze pętlicowym tylko na jednej linii. Ma to miejsce zwłaszcza wówczas, gdy wprowadzone w otwór sercówki/kauszy liny, druty lub sworznie mają różne średnice. Ponadto montaż liny, sworznia lub drutu w cylindrycznym otworze nie jest zawsze szybki do przeprowadzenia. Poza tym montaż większej liczby lin lub drutów jest możliwy jedynie w ograniczonym zakresie.
Poza tym okazało się, że przenoszenie sił z sercówki/kauszy przyłączeniowej na ukształtowany pętlicowo element izolacyjny w przypadku cylindrycznych sercówek przyłączeniowych nie zawsze jest optymalne.
Izolator pętlicowy zawierający ukształtowany pętlicowo element izolacyjny, który jest połączony z wzajemnie przeciwległ ymi sercówkami przyłączeniowymi, wedł ug wynalazku charakteryzuje się tym, że każda sercówka przyłączeniowa posiada otwór ukształtowany z trzema narożami.
Korzystnie, powierzchnia ograniczająca otwór ukształtowany z trzema narożami jest zaokrąglona.
Korzystnie, element izolacyjny jest w obszarze sercówek przyłączeniowych wygięty parabolicznie oraz odpowiednio do tego ukształtowane są powierzchnie mocowania sercówek przyłączeniowych.
Korzystnie, powierzchnie mocowania sercówek przyłączeniowych, przeznaczone do mocowania elementu izolacyjnego, są w przekroju poprzecznym częścią zaokrąglonego prostokąta.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest zapewnienie dobrego rozkładu obciążeń i niewielkich nacisków powierzchniowych w izolatorze pętlicowym tak, aby osiągnąć wyższą odporność na obciążenia w porównaniu do znanych konstrukcji izolatorów pętlicowych, w szczególności poprzez zastosowanie rozwiązania, w którym każda sercówka przyłączeniowa ma otwór ukształtowany z trzema narożami.
Dzięki temu element przyłączeniowy (sworzeń, lina lub drut), przechodzący przez ten otwór sercówki przyłączeniowej, niezależnie od swojej średnicy przylega stale co najmniej na dwóch liniach do sercówki przyłączeniowej. Tym samym można osiągnąć lepiej rozłożone oddziaływanie siły i mniejszy nacisk powierzchniowy niż dotychczas.
Przykładowo powierzchnie ograniczające otwór są zaokrąglone. Przynosi to dodatkowo tę korzyść, że elementy przyłączeniowe można łatwiej niż dotychczas wprowadzić w otwór. Różne elementy przyłączeniowe, jak sworznie, liny lub druty, nie wymagają też specjalnej konstrukcji izolatorów pętlicowych.
PL 203 772 B1
Kolejną zaletę wynalazku stanowi to, że element izolacyjny jest w obszarze sercówek przyłączeniowych wygięty parabolicznie oraz odpowiednio do tego ukształtowane są powierzchnie mocowania sercówek/kauszy przyłączeniowych.
Dzięki temu pętlicowy element izolacyjny jest mniej obciążany na swym przekroju, co z kolei pociąga za sobą zmniejszenie odkształcenia pętlicowego elementu izolacyjnego. W ten sposób osiąga się wyższą wytrzymałość izolatora pętlicowego, a co za tym idzie, jego większą niezawodność.
Następna zaleta rozwiązania według wynalazku polega na tym, że powierzchnie sercówek przyłączeniowych, przeznaczone do mocowania elementu izolacyjnego, stanowią w przekroju poprzecznym część zaokrąglonego prostokąta.
Również tutaj co najmniej wprowadzanie siły odbywa się zawsze wzdłuż dwóch linii, co poprawia stabilność połączenia.
Wszystkie opisane wyżej odmiany rozwiązań według wynalazku można stosować w każdej dowolnej kombinacji. Zawsze uzyskuje się bardziej stabilną, a co za tym idzie, bardziej niezawodną, konstrukcję izolatora pętlicowego.
Izolatory pętlicowe według wynalazku są korzystne w szczególności dlatego, że na całym izolatorze pętlicowym, zwłaszcza zaś w jego połączeniu z pozostałymi elementami, zachodzi dobry rozkład obciążeń, dzięki czemu zużycie izolatora jest mniejsze niż w znanych wcześniej rozwiązaniach.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym pojedyncza figura przedstawia izolator pętlicowy.
Izolator pętlicowy w zalecanym przykładzie wykonania według wynalazku zawiera ukształtowany pętlicowo element izolacyjny 1, połączony z leżącymi naprzeciw siebie kauszami/sercówkami przyłączeniowymi 2, 3. Sercówki przyłączeniowe 2, 3 są wykonane tylko z jednego, nie reagującego elektrochemicznie i wolnego od pęknięć naprężeniowych metalu lub z kombinacji takiego metalu z substancją niemetaliczną, na przykład tworzywem sztucznym lub ceramiką. W ten sposób nie może dojść do korozji elektrochemicznej lub do korozji naprężeniowej.
Każda z sercówek przyłączeniowych 2, 3 ma otwór 4, 5 ukształtowany z trzech narożami. Nie pokazane na rysunku sworznie lub druty o kołowym przekroju, zamocowane w otworach 4, 5, przylegają wówczas co najmniej na dwóch liniach do sercówki przyłączeniowej 2, 3, co zapewnia dobry rozkład obciążeń i niewielki nacisk powierzchniowy.
Powierzchnie ograniczające otwory 4, 5 są zaokrąglone, dzięki czemu sworzeń, drut lub linę, a także większą liczbę drutów, można łatwiej wprowadzić w jeden z otworów 4, 5.
Element izolacyjny 1 jest w obszarze sercówek przyłączeniowych 2, 3 wygięty parabolicznie, ponadto odpowiednio ukształtowane są również powierzchnie mocowania sercówek przyłączeniowych 2, 3. Dzięki temu także to połączenie wykazuje lepsze przenoszenie siły, a zatem wyższą wytrzymałość izolatora pętlicowego niż dotychczas.
Powierzchnie sercówek (kauszy) przyłączeniowych 2, 3 przeznaczone do mocowania elementu izolacyjnego 1 stanowią w przekroju poprzecznym część zaokrąglonego prostokąta, dzięki czemu również tutaj zapewniona jest większa wytrzymałość i niezawodność.
Sercówki przyłączeniowe 2, 3 pokrywają w swym obszarze całkowicie element izolacyjny 1, chroniąc go tym samym przed oddziaływaniami mechanicznymi.
Aby zapobiec tworzeniu się na elemencie izolacyjnym 1 warstwy zanieczyszczeń lub wody, która może prowadzić do jego uszkodzeń, element izolacyjny 1 ma hydrofobową powłokę z odpowiedniego materia łu.
Pętlicowy element izolacyjny 1 ma kołowy przekrój i jest zaopatrzony w krawędzie ociekowe 6 w postaci płytkowych pierścieni. W ten sposób zapobiega się tworzeniu ciągłej warstewki wody na elemencie izolacyjnym 1.
Wykaz zastosowanych odnośników:
pętlicowy element izolacyjny
2, 3 sercówki przyłączeniowe
4, 5 otwór krawędź ociekowa

Claims (4)

1. Izolator pętlicowy zawierający ukształtowany pętlicowo element izolacyjny, który jest połączony z wzajemnie przeciwległymi sercówkami przyłączeniowymi, znamienny tym, że każda sercówka przyłączeniowa (2, 3) posiada otwór (4, 5) ukształtowany z trzema narożami.
2. Izolator pętlicowy według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia ograniczająca otwór (4, 5) ukształtowany z trzema narożami jest zaokrąglona.
3. Izolator pętlicowy według zastrz. 1, znamienny tym, że element izolacyjny (1) jest w obszarze sercówek przyłączeniowych (2, 3) wygięty parabolicznie oraz odpowiednio do tego ukształtowane są powierzchnie mocowania sercówek przyłączeniowych (2, 3).
4. Izolator pętlicowy według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnie mocowania sercówek przyłączeniowych (2, 3), przeznaczone do mocowania elementu izolacyjnego (1), są w przekroju poprzecznym częścią zaokrąglonego prostokąta.
PL367055A 2003-04-10 2004-04-07 Izolator pętlicowy zawierający ukształtowany pętlicowo element izolacyjny PL203772B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE10316554A DE10316554B3 (de) 2003-04-10 2003-04-10 Schlingenisolator

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL367055A1 PL367055A1 (pl) 2004-10-18
PL203772B1 true PL203772B1 (pl) 2009-11-30

Family

ID=32864434

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL367055A PL203772B1 (pl) 2003-04-10 2004-04-07 Izolator pętlicowy zawierający ukształtowany pętlicowo element izolacyjny

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP1467383B1 (pl)
AT (1) ATE496379T1 (pl)
DE (2) DE10316554B3 (pl)
PL (1) PL203772B1 (pl)

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE1083372B (de) * 1957-12-13 1960-06-15 Columbia Products Company Verfahren zur Herstellung eines stabfoermigen Zugisolators
FR1282731A (fr) * 1960-12-16 1962-01-27 Neyrpic Ets Dispositif isolateur pour lignes aériennes à haute tension
EP0645047B1 (en) * 1992-06-09 1997-04-09 Raychem Limited Method of making insulators
US5448019A (en) * 1993-08-06 1995-09-05 Hubbell Incorporated Weight optimized end fitting
DE20219940U1 (de) * 2002-12-24 2003-03-06 Fahrleitungsbau GmbH, 45329 Essen Abspannisolator

Also Published As

Publication number Publication date
EP1467383B1 (de) 2011-01-19
EP1467383A3 (de) 2005-01-12
DE10316554B3 (de) 2005-02-17
ATE496379T1 (de) 2011-02-15
PL367055A1 (pl) 2004-10-18
EP1467383A2 (de) 2004-10-13
DE502004012119D1 (de) 2011-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR102005669B1 (ko) 금속/카본 나노튜브 복합 와이어
CN100477388C (zh) 触点组件及使用该触点组件的插入物和电连接器
US6867372B2 (en) Power cable for mobile and terminal for the power cable
JP4550218B2 (ja) 光ファイバ複合架空地線
US7901246B2 (en) Cable connection structure
US9437938B2 (en) Connecting structure of pressure attaching terminal to electric wire and connecting method of pressure attaching terminal to electric wire
EP1444703B1 (de) Flexible elektrische leitung
US6528729B1 (en) Flexible conductor of high strength and light weight
US7290748B2 (en) Breakaway support for overhead lines
EP0443085B1 (de) Elektrisches Freileiterseil mit integrierten Lichtwellenleitern
PL203772B1 (pl) Izolator pętlicowy zawierający ukształtowany pętlicowo element izolacyjny
CN106415738A (zh) 用于裸露架空电线的导体,尤其是用于高电负载下的低膨胀和中高热限制
KR100377249B1 (ko) 배선용 인장 클램프
US294148A (en) Fbank l
JP2003123542A (ja) 架空絶縁電線
EP1467380B1 (de) Schlingenisolator
JP3191913B2 (ja) 架空電線
KR20160147402A (ko) 절연성능을 갖는 완금
US290753A (en) Pateick b
EP2016595A1 (en) Integrated outdoor termination for a high voltage cable
KR100478943B1 (ko) 전주용 내부식성 지선
DE9011112U1 (de) Elektrische Kabelanordnung
KR200162901Y1 (ko) 조류 둥지 방지를 위한 전주용완금
CN115912227A (zh) 一种可开断直线塔及其施工方法
JPS6230435Y2 (pl)

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20140407