PL203754B1 - Gniazdo wtyczkowe - Google Patents

Gniazdo wtyczkowe

Info

Publication number
PL203754B1
PL203754B1 PL351828A PL35182802A PL203754B1 PL 203754 B1 PL203754 B1 PL 203754B1 PL 351828 A PL351828 A PL 351828A PL 35182802 A PL35182802 A PL 35182802A PL 203754 B1 PL203754 B1 PL 203754B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
socket
insulating
plug
protective
pin
Prior art date
Application number
PL351828A
Other languages
English (en)
Other versions
PL351828A1 (en
Inventor
Jan Meler
Lech Landowski
Krzysztof Malczyk
Original Assignee
Elda Eltra Elektrotechnika Spo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Elda Eltra Elektrotechnika Spo filed Critical Elda Eltra Elektrotechnika Spo
Priority to PL351828A priority Critical patent/PL203754B1/pl
Publication of PL351828A1 publication Critical patent/PL351828A1/xx
Publication of PL203754B1 publication Critical patent/PL203754B1/pl

Links

Landscapes

  • Connector Housings Or Holding Contact Members (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest gniazdo wtyczkowe, zwłaszcza natynkowe, dwubiegunowe ze stykami ochronnymi, przeznaczone do okrągłych wtyczek według normy EEC 83:1975, zwłaszcza do elektrycznych instalacji natynkowych przeznaczonych na napięcie 220 V.
Znane gniazda wtyczkowe dwubiegunowe, np.: z kołkiem ochronnym, przeznaczone do elektrycznych instalacji natynkowych charakteryzują się znaczną wysokością budowy, a mianowicie - powierzchnia obudowy gniazda od powierzchni ściany może wynosić nie mniej niż 3,5 cm - np. wg normy BN-88/3064-18. Norma ta wymaga, aby kołek ochronny wystawał ponad powierzchnię gniazda wtyczkowego, a poza tym dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania gniazdo wtyczkowe wyposażone jest w wystający, okrągły kołnierz, dopasowany do znormalizowanej, okrągłej wtyczki - co w efekcie powoduje, ż e dotychczas nie zbudowano gniazda wtyczkowego o wysokości budowy powyżej 3,5 cm. Powoduje to, że sprzęt do instalacji natynkowych nie jest sprzętem o niskiej budowie jakim jest na przykład sprzęt podtynkowy. Ze względu na powszechne stosowanie sprzętu natynkowego podczas remontów pomieszczeń, w których tynk jest już wykonany - sprzęt o niższej budowie jest jak najbardziej wskazany, gdyż obecnie produkowany nie sprawia estetycznego wrażenia. Poza tym instalacje elektryczne prowadzone w kanałach też wymagają osprzętu o niższej budowie.
Celem wynalazku jest budowa płaskiego gniazda wtyczkowego, które umożliwiłoby wykonanie instalacji elektrycznych stosunkowo płaskich i estetycznych.
Rozwiązanie według istoty wynalazku polega na tym, że gniazdo wtyczkowe ze stykami ochronnymi, przeznaczone do znormalizowanych, okrągłych wtyczek ma styk w postaci kołka ochronnego i osłaniający, izolacyjny, okrągły kołnierz, osadzony w gnieździe wtyczkowym przesuwnie w osi pionowej w obu kierunkach - poprzez wbudowany w gnieździe wtyczkowym mechanizm przesuwny, który działa pod wpływem wtykania wtyczki do gniazda wtyczkowego. Dalej rozwiązanie charakteryzuje się tym, że przesuwnie osadzone są wyłącznie kołek i styki gniazdowe, zaś mechanizm przesuwny stanowi płytka osadzona na izolacyjnej podstawie z uformowanymi na jej górnej powierzchni co najmniej trzema wystającymi, skośnymi prowadnicami, równoległymi do siebie, z których dwie usytuowane są w pewnym odstępie miedzy otworami gniazda wtyczkowego, a jedna skierowana do nich przeciwnie, usytuowana jest w osi kołka ochronnego. Położenie robocze przesuwnej płytki ustala sprężyna osadzona pomiędzy płytką, a ścianką oporową izolacyjnej podstawy. Innym rozwiązaniem jest też to, że dwie prowadnice w części górnej ukształtowane mają powierzchnie lekko ukośne, zamykające otwory wprowadzające w osłonie do kołków wtyczki w położeniu przed wetknięciem wtyczki, a na kołku ochronnym, wewnątrz gniazda wtyczkowego, osadzona jest spiralna sprężyna opierająca się z jednej strony o spodnią część górnej ś cianki, a z drugiej strony o listwę prą dową koł ka ochronnego, zaś przesuwnie osadzone są wyłącznie: kołek ochronny i izolacyjny kołnierz. Dalej rozwiązanie charakteryzuje się też tym, że przesuwnie osadzony jest wyłącznie okrągły, osłaniający kołnierz ze stykami ochronnymi typu Schuko, natomiast kołek ochronny połączony jest trwale z częścią dolną osłaniającego, okrągłego kołnierza, która stanowi odrębną część osłony izolacyjnej, a pomiędzy którą, a wystę pem części dolnej osadzona jest spiralna sprężyna, zaś przesuwny, izolacyjny kołnierz zawiera w części dolnej występ, pomiędzy którym, a częścią dolną osłony izolacyjnej osadzona jest spiralna sprężyna.
Korzystne skutki wynikające z istotnych cech wynalazku to uzyskanie gniazda wtyczkowego, które cechuje się szczególnie niską budową o wysokości całkowitej około 2,5 cm, co umożliwia układanie instalacji elektrycznych natynkowych estetycznych i dobrze współpracujących z kanałami elektroinstalacyjnymi oraz tworzenie połączeń z siecią poprzez szybką technikę połączeń nacinająco-zakleszczających się na żyłach instalacji elektrycznej. Tę niską- płaską budowę uzyskano na skutek zastosowania stosunkowo prostego mechanizmu, który przy wtykaniu wtyczki do gniazda wtyczkowego powoduje wysunięcie np.: kołka ochronnego lub osłaniającego ku górze łącząc się ze stykiem ochronnym wtyczki i zapewniając tym samym spełnienie wymagań normy elektrycznej dla sprzętu elektroinstalacyjnego. Norma ta wymaga aby najpierw nastąpiło połączenie elektryczne toru ochronnego, a następnie styków roboczych. Poza tym mechanizm przesuwny w gnieździe wtyczkowym jest tak zbudowany, że pełni też funkcję zabezpieczającą styki gniazdowe będące pod napięciem przed przypadkowym dotknięciem. To uzyskano dzięki takiemu ukształtowaniu skośnych prowadnic, że po wyjęciu wtyczki z gniazda wtyczkowego - lekko ukośne powierzchnie przesłaniają otwory w gnieździe wtyczkowym.
PL 203 754 B1
Przykład użytecznego rozwiązania gniazda wtyczkowego według istotnych cech wynalazku pokazany jest na rysunku, na którym fig. 1 - pokazuje schematycznie wnętrze kompletnego gniazda wtyczkowe w widoku z góry w przekroju wzdłużnym do podłożą a w odmianie wykonania - z przesuwnie osadzonym kołkiem ochronnym i stykami gniazdowymi; fig. 2 - przekrój poprzeczny A-A z fig. 1 z dodatkowo uwidocznioną okrą g łą wtyczką ; fig. 3 - przekrój porzeczny B-B z fig. 1, też z dodatkowo uwidocznioną okrągłą wtyczką fig. 4 - schematycznie, w rzucie perspektywicznym, mechanizm przesuwny kołka ochronnego i styków gniazdowych; fig. 5 - schematycznie, w przekroju poprzecznym gniazdo wtyczkowe w drugiej odmianie wykonania, w której przesuwnie osadzone są wyłącznie kołek ochronny i izolacyjny, osłaniający kołnierz oraz fig. 6 - gniazdo wtyczkowe w przekroju poprzecznym z przesuwnie osadzonym okrą g ł ym, osł aniają cym koł nierzem ze stykami typu Schuko.
Przedstawione na fig. 1 do fig. 4 gniazdo wtyczkowe natynkowe G w pierwszej odmianie wykonania składa się z izolacyjnej podstawy 1 wyposażonej w styki gniazdowe 2, która od góry zabudowana jest izolacyjną osłoną 3 zawierającą ukształtowany, znormalizowany, okrągły kołnierz 4. W rozwiązaniu tym styk ochronny 5 ma postać kołka ochronnego 6, który osadzony jest przesuwnie we wnętrzu 7 gniazda wtyczkowego G, w osi pionowej, w obu kierunkach, t.j. w górę i w dół. Przesuwne osadzenie możliwe jest dzięki wbudowanemu we wnętrzu 7 mechanizmowi przesuwnemu 8, który stanowi przesuwna płytka 9, osadzona na izolacyjnej podstawie 1. Przesuwna płytka 9 ma na górnej powierzchni 10 uformowane trzy wystające, skośne prowadnice 11, 111 i 112 równoległe do siebie. Dwie z nich 11 i 111 usytuowane są w odstępie a między otworami 12 gniazda wtyczkowego G. Położenie robocze przesuwnej płytki 9 z prowadnicami 11, 111 i 112 ustala sprężyna 13 osadzona pomiędzy przesuwną płytką 9, a ścianką oporową 14 izolacyjnej podstawy 1.
Dwie prowadnice 11 i 111, w części górnej mają ukształtowane lekko ukośne powierzchnie 15, które osłaniają prowadzące do kołków wtyczki W otwory 12 w osłonie izolacyjnej 3 w położeniu przed wetknięciem wyczki W, co uwidacznia fig. 2 i fig. 3.
Ruch przesuwny kołka ochronnego 6 ku górze wymuszony jest poprzez działanie mechanizmu przesuwnego 8 i spiralną sprężynę 16, która osadzona jest na kołku ochronnym 6 i opiera się z jednej strony o spodnią część górnej ścianki 17, a z drugiej strony - o listwę prądową 18 w części dolnej kołka ochronnego.
W drugim przykładzie wykonania wynalazku, pokazanym na fig. 5, przesuwnie osadzony jest kołek ochronny 61 i okrągły, izolacyjny kołnierz 41, który stanowi odrębną część izolacyjnej osłony 3.. W tym rozwiązaniu kołek ochronny 61 połączony jest trwale z częścią dolną 19 osłaniającego, izolacyjnego kołnierza 41, zaś pomiędzy izolacyjną osłoną 31, a występem 20 tej części dolnej 19 osadzona jest spiralna sprężyna 21.
W trzecim przykładzie wykonania wynalazku, pokazanym na fig. 6, jest osadzony przesuwnie okrągły kołnierz 42, który stanowi odrębną część izolacyjnej osłony 32. W rozwiązaniu tym izolacyjny kołnierz 42 połączony jest ze stykami ochronnymi typu Schuko 22, a pomiędzy występem 201 części dolnej 191, a częścią dolną osłony izolacyjnej 32 osadzona jest spiralna sprężyna 21.
We wszystkich trzech przykładach realizacji istoty wynalazku niską budowę gniazda wtyczkowego uzyskuje się dzięki przesuwnemu osadzeniu styku ochronnego 5 lub dzięki zastosowaniu okrągłego, znormalizowanego kołnierza 4 - co ma miejsce podczas wtykania wtyczki W do gniazda wtyczkowego G.

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Gniazdo wtyczkowe dwubiegunowe, natynkowe, ze stykami ochronnymi, przeznaczone do znormalizowanych, okrągłych wtyczek, składające się z izolacyjnej podstawy wyposażonej w styki gniazdowe, zabudowanej od góry izolacyjną osłoną zawierającą ukształtowany, osłaniający, izolacyjny, okrągły kołnierz, znamienne tym, że styk (5) w postaci kołka ochronnego (6) i osłaniający, izolacyjny, okrągły kołnierz (4), osadzony w gnieździe wtyczkowym (G) przesuwnie w osi pionowej w obu kierunkach - poprzez wbudowany w gnieździe wtyczkowym (G) mechanizm przesuwny (8), który działa pod wpływem wtykania wtyczki (W) do gniazda wtyczkowego (G).
  2. 2. Gniazdo wtyczkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że przesuwnie osadzone są wyłącznie kołek ochronny (6) i styki gniazdowe (2).
  3. 3. Gniazdo wtyczkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że mechanizm przesuwny (8) stanowi przesuwna płytka (9) osadzona na izolacyjnej podstawie (17) z uformowanymi na jej górnej
    PL 203 754 B1 powierzchni ścianki (17) co najmniej trzema wystającymi, skośnymi prowadnicami (11, 11 i 112) równoległymi do siebie, z których dwie (11 i 111) usytuowane są w odstępie (a) miedzy otworami (12) gniazda wtyczkowego (G), a jedna skierowana do nich przeciwnie, usytuowana jest w osi kołka ochronnego (6), przy czym położenie robocze przesuwnej płytki (9) ustala sprężyna (13) osadzona pomiędzy przesuwną płytką (9), a ścianką oporową (14) izolacyjnej podstawy (1).
  4. 4. Gniazdo wtyczkowe według zastrz. 3, znamienne tym, że dwie prowadnice (11 i 111) części górnej ukształtowane mają lekko ukośne powierzchnie (15), zamykające otwory wprowadzające w izolacyjnej osłonie (3) do kołków wtyczki (W) w położeniu przed wetknięciem wtyczki (W).
  5. 5. Gniazdo wtyczkowe według zastrz. 2, znamienne tym, że na kołku ochronnym (6), wewnątrz gniazda wtyczkowego (G), osadzona jest spiralna sprężyna (16) opierająca się z jednej strony o spodnią część górnej powierzchni ścianki (17) izolacyjnej osłony (3), a z drugiej strony o listwę prądową (18) kołka ochronnego (6).
  6. 6. Gniazdo wtyczkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że przesuwnie osadzone są wyłącznie: kołek ochronny (6) i izolacyjny kołnierz (4).
  7. 7. Gniazdo wtyczkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że przesuwnie osadzony jest wyłącznie okrągły, osłaniający kołnierz (42) ze stykami ochronnymi typu Schuko (22).
  8. 8. Gniazdo wtyczkowe według zastrz. 1, znamienne tym, że kołek ochronny (6) połączony jest trwale z częścią dolną (19) osłaniającego, okrągłego kołnierza (41), która stanowi odrębną część osłony izolacyjnej (31), a pomiędzy którą a występem (20) części dolnej (19) osadzona jest spiralna sprężyna (21).
  9. 9. Gniazdo wtyczkowe według zastrz. 1 albo 7, znamienne tym że przesuwny, izolacyjny kołnierz (4) zawiera w części dolnej występ (20), pomiędzy którym, a częścią dolną osłony izolacyjnej (3) osadzona jest spiralna sprężyna (21).
PL351828A 2002-01-23 2002-01-23 Gniazdo wtyczkowe PL203754B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL351828A PL203754B1 (pl) 2002-01-23 2002-01-23 Gniazdo wtyczkowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL351828A PL203754B1 (pl) 2002-01-23 2002-01-23 Gniazdo wtyczkowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL351828A1 PL351828A1 (en) 2003-07-28
PL203754B1 true PL203754B1 (pl) 2009-11-30

Family

ID=29775776

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL351828A PL203754B1 (pl) 2002-01-23 2002-01-23 Gniazdo wtyczkowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL203754B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL351828A1 (en) 2003-07-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7052299B2 (en) Low voltage electricity distribution circuit
JP5305207B2 (ja) 接続アダプタと接続端子及び接続アダプタとこれに対する接続素子とから成るセット
KR200445226Y1 (ko) 수중 인체 전격 방지를 위한 안전 콘센트
US10312622B2 (en) Movable socket assembly
JP3277334B2 (ja) 相選択電気プラグ−ソケツト装置
KR20030049119A (ko) 콘센트와 플러그 구조체
US20180090870A1 (en) Tamper Resistant plug-able socket adapter
WO1998011634A1 (en) An electrical track and adapter assembly
US5905622A (en) Transient voltage surge suppressor with internal barriers
CN113809574A (zh) 封闭元件
US20090242366A1 (en) Side Entry Circuit Breaker
PL203754B1 (pl) Gniazdo wtyczkowe
EP0033411B1 (en) An alternating current socket-outlet for electric equipment
PL202360B1 (pl) Szyna zbiorcza uziomowa i wtyk ochronny dla łączówki złącznej lub rozłącznej w technologii telekomunikacyjnej i przesyłania danych
KR200485071Y1 (ko) 조립식 멀티 콘센트 박스
CN103414045A (zh) 单孔多极式安全插头插座
GB2381669A (en) Folding plug
US10468806B2 (en) Electrical power outlet strip
GB2139001A (en) Electrical socket outlet
PT90658B (pt) Tomada para instalacao de telecomunicacoes
US10847919B2 (en) Electrical outlet safety device
CN212366354U (zh) 安全插座
CN212908252U (zh) 一种模组式桌面插座
CN109980471B (zh) 汇流条组件
CN206931744U (zh) 一种防触电插头及插座

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050123