PL203294B1 - Sposób osuszania budowli metodą iniekcji krystalicznej - Google Patents

Sposób osuszania budowli metodą iniekcji krystalicznej

Info

Publication number
PL203294B1
PL203294B1 PL364609A PL36460904A PL203294B1 PL 203294 B1 PL203294 B1 PL 203294B1 PL 364609 A PL364609 A PL 364609A PL 36460904 A PL36460904 A PL 36460904A PL 203294 B1 PL203294 B1 PL 203294B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
injection
sodium
activator
mixture
water
Prior art date
Application number
PL364609A
Other languages
English (en)
Other versions
PL364609A1 (pl
Inventor
Wojciech Nawrot
Maciej Nawrot
Jarosław Nawrot
Original Assignee
Jarosław Nawrot
Maciej Nawrot
Wojciech Nawrot
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jarosław Nawrot, Maciej Nawrot, Wojciech Nawrot filed Critical Jarosław Nawrot
Priority to PL364609A priority Critical patent/PL203294B1/pl
Publication of PL364609A1 publication Critical patent/PL364609A1/pl
Publication of PL203294B1 publication Critical patent/PL203294B1/pl

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)
  • Consolidation Of Soil By Introduction Of Solidifying Substances Into Soil (AREA)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób osuszania przegród budowlanych zawilgoconych na skutek kapilarnego podciągania wód gruntowych, polegający na iniekcji wywierconych otworów w murach mieszaniną wodnych roztworów specjalnie opracowanych aktywatorów krzemianowych i cementu portlandzkiego oraz dodatków przeciwdziałających niekorzystnym zjawiskom konwekcyjnym w cieczach kapilarnych, prowadzącym do zakłócania oczekiwanego procesu samoorganizacji kryształów wraz z buforami przeciw negatywnym oddział ywaniom dwutlenku wę gla z atmosfery na procesy samoorganizacji i niekontrolowanych procesów wysoleń w strefie przylicowej murów.
Składniki jonowe wymienionej mieszaniny iniekcyjnej dyfundują w zapełnionych wodą kapilarach materiałów budowlanych, wytwarzając w przegrodach budowlanych, zbudowanych z różnych materiałów o budowie kapilarno-porowatej, pionową izolację przeciwwilgociową na skutek specyficznej krystalizacji związków nierozpuszczalnych w wodzie, uszczelniających kapilary w strefie specjalnie wywierconych otworów iniekcyjnych, przy czym w celu stabilizacji procesów dyfuzyjnych do mieszanki iniekcyjnej dodaje się węglanów metali alkalicznych, co powoduje dodatkowo przeciwdziałanie niekorzystnym zjawiskom konwekcyjnym a przede wszystkim jest buforem ograniczającym negatywny wpływ dwutlenku z powietrza dyfundującego w głąb izolowanych murów.
Aktualnie do osuszania budowli z wilgoci podciąganej z gruntu stosuje się metodę iniekcji krystalicznej (według patentów 153294 i 160174. W wymienionych patentach uzyskuje się niezadowalająco duże promienie penetracji iniektu krystalicznego a zjawisko samoorganizacji kryształów ulega często zakłóceniom na skutek wielu złożonych przyczyn, takich jak duże i zróżnicowane zasolenia cieczy kapilarnych, występujące gradienty temperaturowe na drodze penetracji środka blokującego kapilarne podciąganie wody w murach.
Wymienione wady skutecznie eliminują patenty P.338937 i P.348622 natomiast nierozwiązane pozostają problemy negatywnego oddziaływania, na tworzącą się blokadę przeciwwilgociową dwutlenku węgla z powietrza. Wpływ ten objawia się znaczącymi wysoleniami na licu murów w strefie iniekcji i zakłóceniem szczelności blokady w strefie przylicowej murów i na granicach styczności dwóch sąsiadujących ze sobą kręgów penetracyjnych.
W tej sytuacji nieoczekiwanie korzystne efekty przyniosło zastosowanie dodatku do mieszaniny iniekcyjnej niewielkiej ilości węglanu sodu. Spowodowało to zwiększenie szczelności blokady przeciwwilgociowej oraz znacząco ograniczyło procesy wysoleń na powierzchni murów. Nie stwierdzono przy tym negatywnego wpływu dodatku węglanu sodu do mieszaniny iniekcyjnej na proces samoorganizacji, który jest podstawą tworzenia izolacji przeciwwilgociowej. Wytworzona izolacja z nierozpuszczalnych w wodzie kryształów krzemianów i polikrzemianów wapnia układających się we współosiowe obrazy koliste w przestrzeni, tworzy w przekroju pionowym koncentryczne pierścienie o coraz większym promieniu.
Wytworzona w ten sposób blokada ma nieograniczoną w czasie skuteczność i trwałość niezależną od wstępnej wilgotności i zasolenia, murów. Promień penetracji jest tym większy im większa jest wilgotność muru. Ta właściwość metody iniekcji krystalicznej odróżnia ją od wszystkich innych znanych metod osuszania murów.
Sposób według wynalazku polega na odpowiednim przygotowaniu mieszaniny iniekcyjnej składającej się z cementu portlandzkiego, aktywatora w postaci metakrzemianu sodowego i/lub potasowego i/lub polikrzemianu sodowego i/lub potasowego oraz wody i fosforanu sodowego łącznie z węglanem sodowym, przy czym stosunek wagowy składników wynosi odpowiednio: cement portlandzki : aktywator : woda : fosforan sodowy : węglan sodu jak - 7:1:4:0,2:0,2.
Wykonanie izolacji poziomej polega najpierw na wywierceniu w osuszanym murze w jednej linii, równolegle do poziomu podłogi otworów do iniekcji. Otwory te o średnicy 20 mm oraz pod kątem
- 30 stopni, wierci się w murze co 10 - 16 cm i na głębokość grubości murów pomniejszonej o 5 cm.
Tak przygotowane otwory przed wprowadzeniem środka iniekcyjnego nawilża się dodatkowo wodą w ilości co najmniej równoważnej objętości otworów, lecz nie większej niż 0,5 I dla grubości murów równej grubości dwóch cegieł.
Ilość wprowadzanego metodą grawitacyjną środka według wynalazku równoważna jest objętościowo pojemności wywierconego otworu. Po zakończeniu iniekcji otwory dodatkowo dopełnia się tym samym środkiem i wyrównuje do powierzchni muru przy użyciu szpachelki.
Korzystnie jest też dodawać do mieszanki dopełniającej i wyrównującej otwory z licem muru zwierciny powstałej przy wykonywaniu otworów iniekcyjnych. Uzyskuje się przez to zrównanie koloryPL 203 294 B1 styczne zaślepionych otworów z otoczeniem muru wokół otworów oraz uzyskuje się częściowe uśrednienie morfologii materiałowej wypełnionych otworów i otaczającego muru.
Blokadę przeciwwilgociową typu krystalicznego uzyskuje się w czasie od 7 do 10 dni w zależności od szybkości dyfuzji a ta zależy od temperatury cieczy kapilarnych w murze i od jej lepkości. Uszczelniające działanie środka według wynalazku polega na tym, że jony krzemianowe rozpuszczone w wodzie wraz z jonami wapniowymi pochodzącymi ze specyficznej dysocjacji portlantydu - minerału znajdującego się w cemencie portlandzkim, powodują wytrącanie w kapilarach nierozpuszczalnego w wodzie krzemianu i polikrzemianu wapnia. Charakterystyczną cechą wytrąconych kryształów jest to, że ich wytrącenie na początku kapilary przy otworze iniekcyjnym nie blokuje dyfuzję składników reakcji strąceniowych w głębsze partie kapilar. Zjawisko to nieoczekiwanie korzystne z technicznego punktu widzenia uzupełnione jest zabezpieczającą funkcją węglanu sodowego przed zakłóceniem procesu samoorganizacji kryształów pochodzącym z oddziaływaniem dwutlenku węgla z atmosfery powietrznej.
Jak wykazały badania laboratoryjne podczas iniekcji sposobem według wynalazku, produkty krystalizacji układają się wokół otworu iniekcyjnego w postaci współosiowych pierścieni odległych od siebie początkowo kilka milimetrów a następnie odległości te systematycznie wzrastają do około jednego centymetra w odległości 10 cm od środka otworu iniekcyjnego. Mechanizm tej reakcji przebiega najpierw na krystalizacji z utworzeniem bardzo drobnych kryształów w całym obszarze dyfuzji a następnie na samorzutnym procesie tak zwanej samoorganizacji kryształów z utworzeniem domen krystalicznych i obszarów nie zawierających kryształów.
Stwierdzono jednocześnie, że ani fosforan wapnia jak i również węglan wapnia powstający w wyniku reakcji jonów fosforanowych i węglanowych z jonami wapnia nie podlegają prawidłom zjawiska samoorganizacji kryształów, lecz zaskakująco korzystnie wpływają na sam proces samouporządkowania kryształów krzemianu i polikrzemianu wapnia, powodując przy tym dodatkowe uszczelnienie obszaru penetracji miedzy współosiowymi pierścieniami kryształów.
P r z y k ł a d 1
Miesza się ze sobą 8 kg cementu portlandzkiego z 1 kg metakrzemianu sodowego i/lub potasowego i 0,1 kg fosforanu sodu i 0,1 kg węglanu sodu a następnie do tak przygotowanej mieszanki dodaje się 4 litry wody, aby po zmieszaniu wszystkich składników uzyskać konsystencję samopoziomującą w naczyniu. Tak przygotowany środek wprowadza się grawitacyjnie najkorzystniej w ciągu 15 minut a najpóźniej do 30 minut, do wcześniej wywierconych otworów w murze zawilgoconym na skutek kapilarnego podciągania wody z gruntu. Do jednego otworu wlewa się objętościowo tyle środka według wynalazku, ile wynosi pojemność tego otworu. Otwory przed iniekcją nawilża się dodatkowo wodą w ilości do 0,5 litra na jeden otwór. Po napełnieniu otworów iniekcyjnych na danym odcinku lub otwory dodatkowo zaślepia się tym samym środkiem lecz o gęstszej konsystencji. Do środka dodatkowo zaślepiającego otwory dodaje się zwierciny z danego muru w celu kolorystycznego zrównania z otoczeniem otworu iniekcyjnego.

Claims (1)

  1. Sposób osuszania budowli zawilgoconych na skutek kapilarnego podciągania wody z gruntu metodą iniekcji krystalicznej polegający na tym, że do specjalnie wywierconych otworów w murze wykonanych w odstępach od 10 cm do 16 cm w jednym poziomie i pod jednakowym kątem 15 - 30 stopni, wprowadza się grawitacyjnie mieszaninę wodnych roztworów cementu portlandzkiego i aktywatora w postaci metakrzemianu sodowego i/lub potasowego i/lub polikrzemianu sodowego i/lub potasowego oraz fosforanu sodowego, znamienny tym, że do mieszaniny iniekcyjnej dodaje się węglanu sodowego, przy czym stosunek wagowy: cement portlandzki : woda : aktywator krzemianowy : fosforan sodowy : węglan sodowy : wynosi jak: 7:4:1:0,2:0,2, przy czym mieszaninę cementu portlandzkiego i aktywatora krzemianowego można wprowadzić w zmiennych proporcjach od 1:1 do 10:0,2, uzależnionych od materiału z którego zbudowana jest przegroda budowlana i jej zasolenia a pozostałe składniki: fosforan sodowy i węglan sodowy mogą łącznie stanowić do 20% całkowitej masy aktywatora krzemianowego, przy wewnętrznej proporcji tych składników jak 1:1.
PL364609A 2004-01-27 2004-01-27 Sposób osuszania budowli metodą iniekcji krystalicznej PL203294B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL364609A PL203294B1 (pl) 2004-01-27 2004-01-27 Sposób osuszania budowli metodą iniekcji krystalicznej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL364609A PL203294B1 (pl) 2004-01-27 2004-01-27 Sposób osuszania budowli metodą iniekcji krystalicznej

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL364609A1 PL364609A1 (pl) 2005-08-08
PL203294B1 true PL203294B1 (pl) 2009-09-30

Family

ID=36241552

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL364609A PL203294B1 (pl) 2004-01-27 2004-01-27 Sposób osuszania budowli metodą iniekcji krystalicznej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL203294B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL364609A1 (pl) 2005-08-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA1053892A (en) Drilling mud-cement compositions for well cementing operations
US20180327313A1 (en) Inorganic fire protection and insulation foam and use thereof
EP0582367A1 (en) Retarded acid soluble well cement compositions
CA1179984A (en) Capsules containing cementitious compositions
BRPI0721955A2 (pt) Composição aditiva para material de construção com base em minerais
RU2542063C1 (ru) Тампонажный состав для изоляции зон интенсивного поглощения
PL170902B1 (pl) Srodek do wytwarzania zaprawy piankowej i sposób wytwarzania zaprawy piankowej PL
EP2085449A1 (en) Cement composition comprising mixture of organic and inorganic fibres for curing severe losses especially in the reservoir section
PL203294B1 (pl) Sposób osuszania budowli metodą iniekcji krystalicznej
CN104926178B (zh) 一种石蜡防护混凝土预制构件的制备方法
CN105152571B (zh) 一种空心楼盖a级防火填充体用助剂及制备方法
EP1327033B1 (en) A method for the removal of dampness from buildings by the cristalline injection technique
CN106316463A (zh) 一种防火保温砌块
SK37898A3 (en) Construction foam for use as a joint filler
PL197851B1 (pl) Sposób osuszania budowli zawilgoconych na skutek kapilarnego podciągania wody z gruntu metod ą iniekcji krystaliczno - mikrofalowej
JPH038648B2 (pl)
Chin et al. Design and testing to reduce efflorescence potential in new brick masonry walls
PL153294B1 (pl) Sposób osuszania budowli metodą iniekcji krystalicznej
SU1009455A1 (ru) Состав дл тушени и профилактики эндогенных пожаров в выработанном пространстве
RU2337123C1 (ru) Тампонажный состав для изоляции зон поглощения технологических жидкостей при бурении скважин
CN219431154U (zh) 一种保温效果好的加气混凝土砌块
Szostak et al. Analysis of construction salt decomposition within walls of ceramic brick in the midtown tenement houses
SU791644A1 (ru) Ингибитор водорастворимых солевых отложений в газовых скважинах
RU2078906C1 (ru) Тампонажный раствор
PL160174B1 (en) Method of drying dampened walls opened walls of building by crystalline injections