PL199076B1 - Miernik natężenia pola elektromagnetycznego - Google Patents

Miernik natężenia pola elektromagnetycznego

Info

Publication number
PL199076B1
PL199076B1 PL354495A PL35449502A PL199076B1 PL 199076 B1 PL199076 B1 PL 199076B1 PL 354495 A PL354495 A PL 354495A PL 35449502 A PL35449502 A PL 35449502A PL 199076 B1 PL199076 B1 PL 199076B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
processor
transmission line
meter
output
meter according
Prior art date
Application number
PL354495A
Other languages
English (en)
Other versions
PL354495A1 (pl
Inventor
Jerzy Sadowski
Hubert Trzaska
Original Assignee
Politechnika Wroclawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Wroclawska filed Critical Politechnika Wroclawska
Priority to PL354495A priority Critical patent/PL199076B1/pl
Publication of PL354495A1 publication Critical patent/PL354495A1/pl
Publication of PL199076B1 publication Critical patent/PL199076B1/pl

Links

Landscapes

  • Radiation Pyrometers (AREA)
  • Arrangements For Transmission Of Measured Signals (AREA)

Abstract

Miernik ma sondę pomiarową wyposażoną w pamięć, podłączoną do monitora wyposażonego w linię transmisyjną (8) podłączoną do pamięci (16) sondy (1). Sonda (1) linią ekranowaną (2) jest połączona poprzez dzielnik symetryczny (3), wzmacniacz (5) i multiplekser (6) z przetwornikiem analogowo-cyfrowym (7) i dalej poprzez linię transmisyjną (8) z procesorem (9), do którego to procesora (9) poprzez linię transmisyjną (8) są podłączone dzielnik (3), wzmacniacz (5), multiplekser (6) miernik temperatury (13), zegar (14) oraz pamięć wewnętrzna (15) jak również wyświetlacz (17), klawiatura (18) i sygnalizator (19), natomiast wyjście procesora (9) poprzez linię transmisyjną (8) jest połączone z łączem cyfrowym (10).

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest miernik natężenia pola elektromagnetycznego przeznaczony zwłaszcza do pomiarów pola związanych z bezpieczeństwem pracy przy źródłach wytwarzających pola elektromagnetyczne, ochroną populacji generalnej przed niepożądanym działaniem pola elektromagnetycznego oraz w innych badaniach dotyczących kompatybilności elektromagnetycznej.
Znany z polskiego opisu patentowego P-322668 miernik natężenia pola elektromagnetycznego składa się z sondy pomiarowej oraz monitora w postaci miliwoltomierza. Sonda pomiarowa wyposażona jest w pamięć stałą, połączoną drugim przewodem z procesorem miliwoltomierza prądu stałego. Wyjścia miliwoltomierza prądu stałego połączone są ze wskaźnikiem cyfrowym oraz z dodatkowym wskaźnikiem analogowym, którego wejście połączone jest przez dodatkowy przetwornik cyfrowo-analogowy z przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Procesor jest wyposażony w dodatkowe wyjście cyfrowe.
Istota miernika polega na tym, że monitor pomiarowy jest wyposażony w linię transmisyjną podłączoną do pamięci sondy, zaś sonda linią ekranowaną jest połączona poprzez dzielnik symetryczny, wzmacniacz i multiplekser z przetwornikiem analogowo-cyfrowym i dalej poprzez linię transmisyjną z procesorem. Do procesora poprzez linię transmisyjną są podłączone dzielnik, wzmacniacz, multiplekser, miernik temperatury, zegar oraz pamięć wewnętrzna, jak również wyświetlacz, klawiatura i sygnalizator. Wyjście procesora jest podłączone poprzez linię transmisyjną z łączem cyfrowym albo poprzez linię transmisyjną i układ optyczny z gniazdem wyjściowym.
Korzystnie jest gdy łącze cyfrowe i/lub gniazdo wyjściowe są podłączone do komputera.
Korzystnym jest, gdy wyświetlacz analogowy stanowi wyświetlacz graficzny LCD, łącze cyfrowe stanowi gniazdo RS 232 czy też dzielnik jest sterowanym cyfrowo dzielnikiem symetrycznym.
Miernik według wynalazku stwarza bardzo duże możliwości, zwłaszcza w zakresie gromadzenia danych, zdalnego sterowania, odczytu mierzonej wartości oraz archiwizowania wyników pomiarów. Wyposażony jest również w sygnalizator informujący o przekroczeniu określonej wartości oraz miernik temperatury, której uwzględnianie jest szczególnie istotne w pomiarach. Bezpośrednia komunikacja miernika z zewnętrznym komputerem realizuje się za pomocą łącza cyfrowego korzystnie gniazda RS 232, zwłaszcza przy przepisywaniu danych z pamięci wewnętrznej do komputera czy przy kalibrowaniu sondy pomiarowej. W pomiarach sterowanych zdalnie wykorzystuje się łącze światłowodowe, wykonane jako nadawczo-odbiorczy układ optyczny z gniazdem wyjściowym, które pracuje stabilnie i bez zaburzeń spowodowanych mierzonym polem elektromagnetycznym.
Dodatkową zaletą nowego miernika jest możliwość współpracy ze znanymi sondami, przy czym w pamięci wewnętrznej sondy, poza jej charakterystyką dynamiczną umieszcza się także dane, umożliwiające jej identyfikację, wyświetlenie jej parametrów technicznych, charakterystyki oraz, co szczególnie ważne ze względu na przeznaczenie miernika, datę upływu ważności terminu legalizacji miernika.
Przedmiot wynalazku w przykładzie realizacji jest odtworzony na rysunku, który przedstawia schemat blokowy miernika.
Miernik natężenia pola elektromagnetycznego, w którym sonda pomiarowa 1 za pomocą linii ekranowanej 2 jest dołączona do automatycznego dzielnika symetrycznego 3 znajdującego się w obudowie monitora 4. Dzielnik 3 jest dołączony do wejś cia wzmacniacza 5. Wyjś cie wzmacniacza 5 jest połączone poprzez multiplekser 6 z przetwornikiem analogowo-cyfrowym 7. Do procesora 9 poprzez linię transmisyjną 8 są podłączone dzielnik 3, wzmacniacz 5, multiplekser 6, przetwornik analogowo-cyfrowy 7, miernik temperatury 13, zegar 14 oraz pamięć wewnętrzna 15, jak również wyświetlacz 17, klawiatura 18 i sygnalizator 19.
Równocześnie do procesora 9 dołączone jest łącze 10 jako gniazdo wyjściowe RS 232 oraz nadawczo-odbiorczy układ optyczny 11, z gniazdem wyjściowym 12.
Działanie miernika według wynalazku polega na tym, że pole elektromagnetyczne indukuje w antenie sondy 1 siłę elektromotoryczną, która po detekcji jest przekazywana za pomocą linii transparentowej o dużej impedancji do wyjścia sondy pomiarowej 1. Niezależnie od typu i konfiguracji sondy pomiarowej 1, istota jej pracy polega na zamianie pola elektromagnetycznego wielkiej częstotliwości na prąd stały. Napięcie wyjściowe sondy pomiarowej 1 poprzez linię ekranowaną 2 jest doprowadzane do wejścia monitora 4. Na wejściu monitora 4 znajduje się automatyczny dzielnik symetryczny 3, sterowany przez linię transmisyjną 8 z procesora 9. Zastosowanie automatycznego dzielnika symetrycznego 3 umożliwiło prowadzenie zautomatyzowanych pomiarów oraz okresową auto-kalibrację monitora, która polega na okresowym zwarciu wejścia i wyzerowaniu napięcia wyjściowego monitora 4.
PL 199 076 B1
Automatyczny dzielnik symetryczny 3 dołączony jest do wejścia analogowego wzmacniacza 5. Wyjście wzmacniacza 5 poprzez multiplekser 6, jest podłączone do przetwornika analogowo-cyfrowego 7. Równocześnie na podstawie danych z miernika temperatury 13, procesor 9, przez linię transmisyjną 8 steruje wzmocnieniem wzmacniacza 5, co pozwala na poszerzenie zakresu roboczych temperatur przyrządu. Możliwość taka jest niezmiernie istotna, bowiem miernik jest przyrządem przeznaczonym zwłaszcza do pomiarów terenowych, niezależnie od warunków klimatycznych. Przy przetwarzaniu reprezentacji cyfrowej sygnału w procesorze 9 są wykorzystywane parametry charakterystyki i dane identyfikacyjne stosowanej sondy pomiarowej 1, które są przechowane w jej pamięci 16, jednocześnie procesor 9 wykorzystywany jest przy kalibracji sondy 1. Sygnał wyjściowy po przetworzeniu w procesorze 9, jest doprowadzany do wyświetlacza 17, który jest wyświetlaczem graficznym LCD z analogowym oraz cyfrowym polem odczytowym. Wyświetlacz 17 pełni rolę wskaźnika danych pomiarowych, równocześnie za pomocą wydzielonej linijki pozwala na lokalizację lokalnych ekstremów mierzonego pola elektromagnetycznego. Zmierzona wartość natężenia pola i wartość równoważna dawki napromieniowania jest archiwizowana w pamięci wewnętrznej 15. Poza wynikiem pomiaru notuje się zintegrowaną dozę, datę i godzinę wykonanego pomiaru, temperaturę, oraz dane identyfikacyjne sondy pomiarowej 1. Za pomocą gniazda RS 232 10 jest możliwe połączenie procesora 9 z zewnętrznym komputerem. Połączenie to jest wykorzystywane przy przepisywaniu danych z pamięci monitora 4 do zewnętrznego komputera, przy kalibrowaniu sondy 1 i wprowadzaniu danych do jej pamięci 16 lub przy prowadzeniu zdalnych pomiarów. Ze względu na zaburzenia mierzonego pola przez metaliczne łącze RS 232 10 do prowadzenia zdalnych pomiarów monitor 4 wyposażono w nadawczo-odbiorczy układ optyczny 11 ze światłowodowym gniazdem wyjściowym 12. Światłowód, jako „przeźroczysty” dla mierzonego pola nie powoduje jego zaburzeń w trakcie pomiarów i pozwala na zdalne sterowanie miernikiem oraz zdalny odczyt mierzonych wielkości. Praca miernika jest sterowana poprzez linię transmisyjną 8 z klawiatury 18. Do sygnalizacji przekroczenia ustalonej wartości mierzonej wielkości służy akustyczny i optyczny sygnalizator 19.

Claims (9)

1. Miernik natężenia pola elektromagnetycznego wyposażony w procesor, przetwornik analogowo-cyfrowy oraz sondę pomiarową wyposażoną w pamięć sondy, podłączoną do monitora, znamienny tym, że monitor pomiarowy (4) jest wyposażony w linię transmisyjną (8) podłączoną do pamięci (16) sondy (1), zaś sonda (1) linią ekranowaną (2) jest połączona poprzez dzielnik symetryczny (3), wzmacniacz (5) i multiplekser (6) z przetwornikiem analogowo-cyfrowym (7) i dalej poprzez linię transmisyjną (8) z procesorem (9), do którego to procesora (9) poprzez linię transmisyjną (8) są podłączone dzielnik (3), wzmacniacz (5), multiplekser (6) miernik temperatury (13), zegar (14) oraz pamięć wewnętrzna (15), jak również wyświetlacz (17), klawiatura (18) i sygnalizator (19), natomiast wyjście procesora (9) poprzez linię transmisyjną (8) jest połączone z łączem cyfrowym (10).
2. Miernik według zastrz. 1, znamienny tym, że wyjście procesora (9) podłączone jest poprzez linię transmisyjną (8) i nadawczo-odbiorczy układ optyczny (11) z gniazdem wyjściowym (12).
3. Miernik według zastrz. 1, znamienny tym, że łącze cyfrowe (10) jest podłączone do komputera.
4. Miernik według zastrz. 2, znamienny tym, że gniazdo wyjściowe (12) jest podłączone do komputera.
5. Miernik według zastrz. 1, znamienny tym, że procesor (9) ma dwa wyjścia, przy czym jedno wyjście jest podłączone poprzez linię transmisyjną (8) i nadawczo-odbiorczy układ optyczny (11) z gniazdem wyjściowym (12), zaś drugie wyjście połączone jest z łączem cyfrowym (10).
6. Miernik według zastrz. 1, znamienny tym, że wyświetlacz (17) jest wyświetlaczem graficznym LCD z analogowym oraz cyfrowym polem odczytowym.
7. Miernik według zastrz. 1, znamienny tym, że łącze cyfrowe (10) stanowi gniazdo RS 232.
8. Miernik według zastrz. 1, znamienny tym, że dzielnik (3) jest sterowanym cyfrowo dzielnikiem symetrycznym.
9. Miernik według zastrz. 1, znamienny tym, że procesor (9), do którego podłączony jest czujnik temperatury (13) za pomocą linii transmisyjnej (8) kontroluje wzmocnienie wzmacniacza (5).
PL354495A 2002-06-14 2002-06-14 Miernik natężenia pola elektromagnetycznego PL199076B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL354495A PL199076B1 (pl) 2002-06-14 2002-06-14 Miernik natężenia pola elektromagnetycznego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL354495A PL199076B1 (pl) 2002-06-14 2002-06-14 Miernik natężenia pola elektromagnetycznego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL354495A1 PL354495A1 (pl) 2003-12-15
PL199076B1 true PL199076B1 (pl) 2008-08-29

Family

ID=30768559

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL354495A PL199076B1 (pl) 2002-06-14 2002-06-14 Miernik natężenia pola elektromagnetycznego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL199076B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL354495A1 (pl) 2003-12-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US11187729B2 (en) Current sensor chip with magnetic field sensor
EP2843423A1 (en) Isolated probe with digital multimeter or digital voltmeter
CN113405643A (zh) 精密称量器和用于确定精密称量器的测量不确定度的方法
US20130172696A1 (en) Medical hand-held measuring device with exchangeable probe
SG135937A1 (en) Probe based information storage for probes used for opens detection in in- circuit testing
EP0922955A2 (en) Ion concentration and pH measurement
WO2003077531A3 (en) Normalization of inductive vehicle detector outputs
JPH07508101A (ja) アンテナ状態の管理方法および装置
PL199076B1 (pl) Miernik natężenia pola elektromagnetycznego
US3283242A (en) Impedance meter having signal leveling apparatus
DE59913338D1 (de) Einrichtung zur messung der spezifischen absorptionsrate
US20060201022A1 (en) In-kiln moisture measurement calibration system
RU2164028C2 (ru) Способ измерения напряженности электромагнитного поля
CN109709410A (zh) 一种基于usb的噪声源及其使用方法
CN213021810U (zh) 一种基于两线制电压式液位测量装置
KR20020074593A (ko) 환경 평가용 디지털 전자파 측정기
Breuel et al. Experiences with novel secondary conductivity sensors within the German calibration service (DKD)
RU116239U1 (ru) Мобильное радиоустройство с измерителем нитратов
RU179753U1 (ru) Прибор для локального измерения ферромагнитной фазы в аустенитных сталях
RU2153184C1 (ru) Устройство для исследования вод в скважинах
Kobeleva et al. A device for free-carrier recombination lifetime measurements
CN113749598A (zh) 一种磁场探测装置及其系统
SU1687777A1 (ru) Устройство дл измерени параметров трещиноватости горных пород
Graham Stopwatch calibrations, Part III: The time base method
GIERATHS et al. Feasibility study for a SAR test monitor(Final Report, Dec. 1983)