PL196177B1 - Zbiornik reaktorowy - Google Patents

Zbiornik reaktorowy

Info

Publication number
PL196177B1
PL196177B1 PL342324A PL34232400A PL196177B1 PL 196177 B1 PL196177 B1 PL 196177B1 PL 342324 A PL342324 A PL 342324A PL 34232400 A PL34232400 A PL 34232400A PL 196177 B1 PL196177 B1 PL 196177B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
reactor vessel
bed
cylindrical
vessel according
settling chamber
Prior art date
Application number
PL342324A
Other languages
English (en)
Other versions
PL342324A1 (en
Inventor
Ryszard Błażejewski
Original Assignee
Spochacz Boleslaw
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Spochacz Boleslaw filed Critical Spochacz Boleslaw
Priority to PL342324A priority Critical patent/PL196177B1/pl
Publication of PL342324A1 publication Critical patent/PL342324A1/xx
Publication of PL196177B1 publication Critical patent/PL196177B1/pl

Links

Landscapes

  • Treatment Of Sludge (AREA)
  • Biological Treatment Of Waste Water (AREA)

Abstract

1. Zbiornik reaktorowy o kształcie cylindryczno-stożkowym, z dolną częścią w kształcie odwróconego stożka ściętego zamkniętego od dołu, przechodzący wyżej w cylinder kołowy, a następnie w zaobloną pokrywę, znamienny tym, że cylinder kołowy (1) posiada otwór wlotowy (2) i otwór wylotowy (3) usytuowane poniżej spodu złoża (8) zraszanego spoczywającego na siatce (21) i ruszcie (20) opartym na elemencie cylindryczno-stożkowym (10) i przegrodach pionowych (14a, 14b), przy tym część o kształcie odwróconego stożka ściętego (25) z przegrodami pionowymi (14a, 14b) tworzą komorę (15) osadnikową i komorę fermentacji (16) poniżej spodu zraszanego złoża (8), a w zaoblonej pokrywie (4) ponad wierzchem złoża (8) zraszanego zainstalowany jest kominek wywiewny (5), stanowiący przedłużenie rury (6) wbudowanej pionowo w zraszane złoże (8) ponad komorą (16) fermentacyjną oraz zainstalowany jest wentylator nawiewny (7)

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest zbiornik reaktorowy dla oczyszczalni ścieków, zwłaszcza do oczyszczania ścieków sanitarnych pochodzących z pojedynczych domów jednorodzinnych, kilku domów jednorodzinnych czy pojedynczego domu wielorodzinnego.
Znana biologiczna oczyszczalnia ścieków, Ru 59931, składa się ze zbiornika zewnętrznego w kształcie odwróconego stożka ściętego, spłaszczonego z dwóch stron, wewnątrz którego, na wspólnej osi usytuowany jest stożkowo-walcowy zbiornik wewnętrzny, otwarty w dolnej części. Zbiornik wewnętrzny dzieli przestrzeń tak, iż wewnątrz tworzy komorę napowietrzania, zaś na zewnątrzpierścieniową, dwukrotnie przewężoną komorę klarowania, usytuowaną pomiędzy ściankami zbiorników. W środku komory napowietrzania umieszczona jest rura zasysająca, której dolna krawędź usytuowana jest nieco powyżej dna zbiornika zewnętrznego. Do rury zasysającej wprowadzony jest przewód sprężonego powietrza zakończony dyfuzorem w kształcie dysku. W górnej części zbiornika wewnętrznego znajduje się przewód doprowadzający surowe ścieki, natomiast w górnej części zbiornika zewnętrznego wydzielona jest komora przelewowa, z przewodem odpływowym. Zbiornik zewnętrzny zamknięty jest od góry pokrywą z kominem.
W zbiorniku reaktorowym według wynalazku, cylinder kołowy posiada otwór wlotowy i otwór wylotowy usytuowane poniżej spodu złoża zraszanego spoczywającego na siatce i ruszcie opartym na elemencie cylindryczno-stożkowym i przegrodach pionowych, przy tym część o kształcie odwróconego stożka ściętego z przegrodami pionowymi tworzą komorę osadnikową i komorę fermentacji poniżej spodu zraszanego złoża, a w zaoblonej pokrywie ponad wierzchem złoża zraszanego zainstalowany jest kominek wywiewny, stanowiący przedłużenie rury wbudowanej pionowo w zraszane złoże ponad komorą fermentacyjną oraz zainstalowany jest wentylator nawiewny. Rura wbudowana pionowo w zraszane złoże jest perforowana na całej wysokości od spodu złoża zraszanego do kominka wywiewnego. Następnie złoże zraszane, zaopatrzone jest w poziomo ułożony ruszt przewietrzający z rur perforowanych podłączonych kolektorem do wentylatora nawiewnego. Element cylindrycznostożkowy, na którym spoczywa ruszt z siatką jest otwarty od dołu i od góry, a część cylindryczna elementu cylindryczno-stożkowego znajduje się powyżej części stożkowej i przy tym w części stożkowej znajdują się dwie szczeliny promieniowe wycięte w miejscach przecięcia dwóch najbliższych półpłaszczyzn płaszczyzn pionowych prostopadłych do siebie i przechodzących przez linię środkową zbiornika reaktorowego. W szczeliny w elemencie cylindryczno-stożkowym wchodzą dwie pionowe przegrody. Dodatkowo element cylindryczno-stożkowy wraz ze ścianą cylindra kołowego tworzą koryto, którego dno ponad komorą osadnikową jest w części pełne, a w części siatkowe i przy tym koryto to w obrębie ponad komorą osadnikową jest wypełniane znanym materiałem filtracyjnym. Koryto w części ponad komorą fermentacyjną jest połączone z komorą osadnikową kolanem rurowym, w które zaopatrzona jest jedna z przegród pionowych. Wyprowadzona z dna komory osadnikowej rura pionowa, z podcięciem od strony komory osadnikowej i służąca do pomieszczenia instalacji pompowej, wystaje ponad powierzchnię zraszanego złoża.
Zbiornik reaktorowy według wynalazku posiada szereg zalet. Może on być stosowany jako samodzielna oczyszczalnia ścieków sanitarnych lub jako część oczyszczalni poprzedzona urządzeniami do mechanicznego oczyszczania ścieków. Konstrukcja zbiornika reaktorowego predysponuje go do oczyszczania ścieków o zmiennych natężeniach dopływu ze zmiennymi ładunkami zanieczyszczeń. W szczególności konstrukcja taka, przy obsypaniu ziemią, zapewnia ustabilizowaną temperaturę ścieków sprzyjającą fermentacji osadu, a przez to i jego minimalizację oraz nie dopuszcza do obmarzania jego elementów przy ujemnych temperaturach powietrza. Rozbudowa konstrukcji w pionie minimalizuje potrzebną powierzchnię terenu do jego posadowienia Brak potrzeby bezpośredniego kontaktu obsługi ze ściekami podnosi jego bezpieczność. Całość zbiornika reaktorowego może być skompletowana w warsztacie, a przy tym znaczna część sprefabrykowana z laminatu poliestrowo-szklanego i dostarczona w częściach do miejsca zainstalowania, a następnie zmontowana w miejscu zainstalowania i podłączona do sieci kanalizacyjnej w sposób prosty nie wymagający wykwalifikowanych pracowników czy specjalistycznych narzędzi.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zbiornik reaktorowy w przekroju pionowym B-B i w przekroju poziomym A-A, fig. 2 przedstawia widok elementu cylindryczno-stożkowego, natomiast fig. 3 przedstawia rzuty przegród pionowych.
PL 196 177 B1
W zbiorniku reaktorowym według wynalazku, cylinder kołowy 1 posiada otwór wlotowy 2 i otwór wylotowy 3 usytuowane poniżej spodu złoża 8 zraszanego spoczywającego na siatce 21 i ruszcie 20 opartym na elemencie cylindryczno-stożkowym 10 i przegrodach pionowych 14a, 14b, przy tym część o kształcie odwróconego stożka ściętego 25 z przegrodami pionowymi 14a i 14b tworzą komorę osadnikową 15 i komorę fermentacji 16 poniżej spodu zraszanego złoża 8, a w zaoblonej pokrywie 4 ponad wierzchem złoża 8 zraszanego zainstalowany jest kominek wywiewny 5, stanowiący przedłużenie rury 6 wbudowanej pionowo w zraszane złoże 8 ponad komorą fermentacyjną 16 oraz zainstalowany jest wentylator nawiewny 7. Rura 6 wbudowana pionowo w zraszane złoże 8 jest perforowana na całej wysokości od spodu złoża zraszanego 8 do kominka wywiewnego 5. Następnie złoże zraszane 8, zaopatrzone jest w poziomo ułożony ruszt przewietrzający 9 z rur perforowanych podłączonych kolektorem 26 do wentylatora nawiewnego 7. Element cylindryczno-stożkowy 10, na którym spoczywa ruszt 20 z siatką 21 jest otwarty od dołu i od góry, a część cylindryczna 11 tego elementu cylindryczno-stożkowego 10 znajduje się powyżej części stożkowej 12i przy tym w części stożkowej 12 znajdują się dwie szczeliny 13 promieniowe wycięte w miejscach przecięcia dwóch najbliższych półpłaszczyzn płaszczyzn pionowych prostopadłych do siebie i przechodzących przez linię środkową l-l zbiornika reaktorowego. W szczeliny 13 w elemencie cylindryczno-stożkowym 10 wchodzą dwie pionowe przegrody 14a, 14b. Dodatkowo element cylindryczno-stożkowy 10 wraz ze ścianą cylindra 1 kołowego tworzą koryto 17, którego dno 18 ponad komorą osadnikową 15 jest w części pełne 18a, a w części siatkowe 18b i przy tym koryto 17 to w obrębie ponad komorą osadnikową 15 jest wypełniane znanym materiałem filtracyjnym. Koryto 17 w części ponad komorą fermentacyjną 16 jest połączone z komorą osadnikową 15 kolanem 19 rurowym, w które zaopatrzona jest przegroda pionowa 14a. Wyprowadzona z dna komory osadnikowej 15 rura pionowa 22 z podcięciem 23 od strony komory osadnikowej 15 służąca do pomieszczenia instalacji pompowej 24 wystaje ponad powierzchnię zraszanego złoża 8. Dno 27 zbiornika reaktorowego stanowi podparcie dla pionowych przegród 14a i 14b. Szczeliny 28 i 29 służą do zespolenia pionowych przegród 14a i 14b w jedną całość, natomiast poprzez szczeliny 30 i 31 następuje połączenie pionowych przegród 14a i 14b z elementem cylindryczno-stożkowym 10 co w efekcie daje sztywną konstrukcję podparcia rusztu 20. Kolano 19 wchodzi do koryta 17 poprzez otwór 32 w elemencie cylindryczno-stożkowym 10.
W przykładzie wykonania przedstawionym na rysunku fig. 1 ścieki surowe dopływają otworem wlotowym 2 do komory fermentacyjnej 16, gdzie podlegają uśrednieniu, a zanieczyszczenia grube sedymentacji i w dalszej kolejności rozkładowi beztlenowemu. Uśrednione ścieki surowe z komory fermentacji 16 przepływają kolanem rurowym do komory osadnikowej 15 skąd są cyklicznie pobierane instalacją pompową 24 i podawane na powierzchnię złoża zraszanego 8. Część ścieków filtruje poprzez złoże zraszane 8 do komory fermentacji 16, część do komory osadnikowej 15 a część do koryta 17 i do otworu wylotowego 3. Okresowo, przy zdjętej pokrywie 4 poprzez rurę 6 usuwany jest osad nadmierny. Okresowo też przedmuchiwany jest ruszt przewietrzający 9 za pomocą wentylatora nawiewnego 7. Do przewietrzania całego zbiornika reaktorowego służy rura perforowana 6 i kominek wywiewny 5 usytuowane ponad komorą fermentacyjną 16.
Przepływ mediów wewnątrz zbiornika reaktorowego jest wymuszany za pomocą instalacji pompowej 24 i wentylatora nawiewnego 7.

Claims (10)

1. Zbiornik reaktorowy o kształcie cylindryczno-stożkowym, z dolną częścią w kształcie odwróconego stożka ściętego zamkniętego od dołu, przechodzący wyżej w cylinder kołowy, a następnie w zaobloną pokrywę, znamienny tym, że cylinder kołowy (1) posiada otwór wlotowy (2) i otwór wylotowy (3) usytuowane poniżej spodu złoża (8) zraszanego spoczywającego na siatce (21) i ruszcie (20) opartym na elemencie cylindryczno-stożkowym (10) i przegrodach pionowych (14a, 14b), przy tym część o kształcie odwróconego stożka ściętego (25) z przegrodami pionowymi (14a, 14b) tworzą komorę (15) osadnikową i komorę fermentacji (16) poniżej spodu zraszanego złoża (8), a w zaoblonej pokrywie (4) ponad wierzchem złoża (8) zraszanego zainstalowany jest kominek wywiewny (5), stanowiący przedłużenie rury (6) wbudowanej pionowo w zraszane złoże (8) ponad komorą (16) fermentacyjną oraz zainstalowany jest wentylator nawiewny (7).
2. Zbiornik reaktorowy według zastrz. 1, znamienny tym, że rura pionowa (6) jest perforowana na całej wysokości od spodu złoża zraszanego (8) do kominka wywiewnego (5).
PL 196 177 B1
3. Zbiornik reaktorowy według zastrz. 1, znamienny tym, że złoże zraszane (8), zaopatrzone jest w poziomo ułożony ruszt przewietrzający (9) z rur perforowanych podłączonych kolektorem (26) do wentylatora nawiewnego (7).
4. Zbiornik reaktorowy według zastrz. 1, znamienny tym, że element cylindryczno-stożkowy (10) jest otwarty od dołu i od góry.
5. Zbiornik reaktorowy według zastrz. 4, znamienny tym, że część cylindryczna (11) elementu cylindryczno-stożkowego (10) znajduje się powyżej części stożkowej (12), przy czym w części stożkowej (12) znajdują się dwie szczeliny (13) promieniowe wycięte w miejscach przecięcia dwóch najbliższych półpłaszczyzn płaszczyzn pionowych prostopadłych do siebie i przechodzących przez linię środkową (l-l) zbiornika reaktorowego.
6. Zbiornik reaktorowy według zastrz. 5, znamienny tym, że dwie pionowe przegrody (14a i 14b), wchodzą w szczeliny (13).
7. Zbiornik reaktorowy według zastrz. 1, znamienny tym, że ściana cylindra kołowego (1) wraz z elementem cylindryczno-stożkowym (10) tworzy koryto (17), którego dno (18) ponad komorą osadnikową (15) jest w części (18a) pełne, a w części (18b) siatkowe.
8. Zbiornik reaktorowy według zastrz. 7, znamienny tym, że koryto (17) w obrębie ponad komorą osadnikową (15) jest wypełniane znanym materiałem filtracyjnym.
9. Zbiornik reaktorowy według zastrz. 8, znamienny tym, że przegroda (14a) zaopatrzona jest w kolano rurowe (19), łączące koryto (17) z komorą osadnikową (15).
10. Zbiornik reaktorowy według zastrz. 1, znamienny tym, że wyprowadzona z komory osadnikowej (15) rura pionowa (22), służąca do pomieszczenia instalacji pompowej (24) wystaje ponad powierzchnię zraszanego złoża (8), a u dołu zaopatrzona jest w podcięcie (23) od strony komory osadnikowej (15).
PL342324A 2000-08-31 2000-08-31 Zbiornik reaktorowy PL196177B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL342324A PL196177B1 (pl) 2000-08-31 2000-08-31 Zbiornik reaktorowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL342324A PL196177B1 (pl) 2000-08-31 2000-08-31 Zbiornik reaktorowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL342324A1 PL342324A1 (en) 2002-03-11
PL196177B1 true PL196177B1 (pl) 2007-12-31

Family

ID=20077318

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL342324A PL196177B1 (pl) 2000-08-31 2000-08-31 Zbiornik reaktorowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL196177B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL342324A1 (en) 2002-03-11

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7524415B2 (en) Effluent purifying plant with centralized structure
US20060180532A1 (en) Water treatment apparatus
CN106348447B (zh) 混合液、污泥可自动回流的小型一体化污水处理装置
JP2004523345A (ja) 水フィルタ
US3975276A (en) Modular aerator and separator assembly for sewage treatment facility
RU163702U1 (ru) Флотатор для очистки сточных вод
PL223807B1 (pl) Adiabatyczna, mechaniczno-biologiczna oczyszczalnia ścieków
AU2001258968B2 (en) Separation apparatus with conveyor and separating hopper
WO1992003386A1 (en) Multi-step biological sewage treatment plant
PL196177B1 (pl) Zbiornik reaktorowy
US5271832A (en) Activation plant with funnel-shaped secondary sedimentation
WO2005100266A1 (en) Micro bubble low turbulence sewage treatment method and apparatus
WO1992012930A1 (en) A sewage well or a small sewage purification plant
US6827850B2 (en) Diffusion bar aerobic treatment plant
CN212731160U (zh) 一种脉动式加药混合絮凝沉淀装置
RU198559U1 (ru) Барботажный аппарат очистки газов
RU5414U1 (ru) Установка для очистки хозяйственно-бытовых стоков
CN2431036Y (zh) 生物质气净化装置
RU2220915C2 (ru) Установка для биохимической очистки сточных вод
US20030205209A1 (en) Heating apparatus using useless heat for reducing oil
CN111888804A (zh) 一种脉动式加药混合絮凝沉淀装置
SU1028797A1 (ru) Многоступенчатый канализационный перепад
SU1650212A1 (ru) Установка дл очистки газа
RU82210U1 (ru) Отстойник для установки биологической очистки сточных вод
KR0167135B1 (ko) 양어장 물 여과 장치