PL194520B1 - Kombajn górniczy ścianowy - Google Patents

Kombajn górniczy ścianowy

Info

Publication number
PL194520B1
PL194520B1 PL348957A PL34895701A PL194520B1 PL 194520 B1 PL194520 B1 PL 194520B1 PL 348957 A PL348957 A PL 348957A PL 34895701 A PL34895701 A PL 34895701A PL 194520 B1 PL194520 B1 PL 194520B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
combine
arm
unit
shearer
cutting head
Prior art date
Application number
PL348957A
Other languages
English (en)
Other versions
PL348957A1 (en
Inventor
Wasilij Czużow
Rudolf Płonka
Józef Knyć
Henryk Sok
Bogusław Styrski
Czesław Musioł
Original Assignee
Masz Famur Sa Fab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Masz Famur Sa Fab filed Critical Masz Famur Sa Fab
Priority to PL348957A priority Critical patent/PL194520B1/pl
Publication of PL348957A1 publication Critical patent/PL348957A1/xx
Publication of PL194520B1 publication Critical patent/PL194520B1/pl

Links

Landscapes

  • Combines (AREA)

Abstract

1. Kombajn górniczy ścianowy, wyposażony co najmniej w jedno ramię z osadzonym na nim organem urabiającym oraz w zespół napędowy, zespół sterowniczy, skrzynię aparatury elektrycznej, znamienny tym, że w jednolitym korpusie kombajnu, w którym wydzielone są dwie części (1) i (2), umieszczony jest w części (1) korpusu zespół sterujący, a w części (2) korpusu zespół napędu organu (3) urabiającego oraz tuleja (7) kołnierzowa, do której mocowane jest ramię (8) kombajnowe, a na górnej zewnętrznej powierzchni korpusu w jego części (1) osadzona jest skrzynia (5) aparatury elektrycznej oraz zespół odpylający.

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest kombajn górniczy ścianowy przeznaczony do urabiania kopalin wyposażony co najmniej w jedno ramię z osadzonym na nim organem urabiającym.
Znane są kombajny górnicze ścianowe składające się z sań kombajnowych, na których posadowione są i mocowane poszczególne zespoły funkcjonalne takie, jak: zespół napędowy, skrzynia aparatury elektrycznej oraz jednostki napędowe osadzone na przeciwległych końcach sań kombajnowych. Do jednostek napędowych mocowane są poprzez przeguby wychylne ramiona kombajnowe. Na wolnym końcu każdego z ramion kombajnowych osadzone są obrotowo organy urabiające. Organy urabiające napędzane są silnikiem elektrycznym, którego moment obrotowy przenoszony jest przez kilkustopniową przekładnię zębatą oraz przekładnię planetarną.
Jedno z ramion kombajnowych z osadzonym na nim organem urabiającym urabia górną przystropową część ściany, a drugie ramię z osadzonym na nim organem urabiającym wyrównuje spąg i ładuje urobek na przenośnik zgrzebłowy.
Na organach urabiających zainstalowana jest instalacja wodna, która realizuje natrysk wodny w obszarze ściany urabianej zmniejszając tym samym skutki zapylenia, jakie powstaje w czasie procesu urabiania.
Tego typu rozwiązania znane są między innymi z polskiego opisu patentowego wynalazku nr 171 754, którego przedmiotem jest zespół zasilająco-sterowniczy kombajnu górniczego. Zespół zasilająco-sterowniczy według wynalazku umieszczony jest w wspólnym korpusie przedzielonym na dwie części. W jednej części korpusu znajduje się zespół zasilający, a w drugiej natomiast pomieszczony jest zestaw aparatury elektrycznej stanowiącej wyposażenie skrzyni aparatury elektrycznej. W zasilającym zespole umieszczony jest prostopadle silnik elektryczny, który poprzez zespół przekładni napędza pompę główną, pompę pomocniczą układu sterowania oraz pompę układu regulacji położenia ramion kombajnu górniczego.
Pompa główna pomieszczona jest w wydzielonej w korpusie zasilającego zespołu, suchej komorze. W końcowej części kadłuba zespołu zasilającego znajduje się komora stanowiąca zbiornik oleju. Na pokrywie, która zamyka suchą komorę, mocowana jest elektrohydrauliczna skrzynia, natomiast w tylnej części skrzyni aparatury elektrycznej znajduje się zespół elektro-hydraulicznych rozdzielaczy.
Znana jest również z polskiego opisu patentowego wynalazku nr 51 273 konstrukcja jednobębnowego kombajnu górniczego krótko zabiorowego. Kombajn według wynalazku składa się z typowego ciągnika z przekładnią hydrauliczną umieszczonego i mocowanego na saniach kombajnowych, napędzanego silnikiem elektrycznym oraz z zespołu urabiającego, wychylnego w płaszczyźnie pionowej osi podłużnej kombajnu górniczego i mocowanego poprzez przegub do sań kombajnowych. Zespół urabiający złożony jest z silnika elektrycznego, przekładni wielostopniowej kół zębatych przenoszącej moment obrotowy silnika do głowicy urabiającej. Do sań kombajnowych mocowane jest również urządzenie realizujące ruch wychylny głowicy urabiającej. Urządzenie to jest złożone z siłowników hydraulicznych zasilanych z instalacji hydraulicznej ciągnika.
W polskim opisie patentowym wynalazku nr 165 550 przedstawiono sposób mocowania ramienia kombajnowego polegający na tym, że ramię pomocnicze osadzone jest w ramieniu głównym przegubowo za pośrednictwem tulei kołnierzowej, na której osadzony jest za pomocą połączenia wielowypustowego wieniec, na którego obwodzie zewnętrznym wykonane są występy.
Przedstawione konstrukcje kombajnów górniczych pomimo wielu zalet nie spełniają w pełni swojej roli przy eksploatacji pokładów górniczych pofałdowanych. W tym przypadku podstawowym mankamentem jest znaczna długość tych urządzeń. Urabianie pokładów pofałdowanych przy użyciu tego typu kombajnów górniczych realizowane jest z dużą przybiórką spągu i stropu a urobiony minerał zanieczyszczony jest dużą ilością skały płonnej.
Ponadto kombajny górnicze wyposażone są w wodny natrysk w okolicach organów urabiających celem ograniczenia skutków pylenia, jakie powstaje w czasie procesu urabiania. Ten sposób nie może być realizowany w przypadku urabiania pokładów soli potasowych z uwagi na ich rozpuszczalność w wodzie.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji kombajnu górniczego, którego eksploatacja zapewni bezpieczną pracę oraz uzyskiwanie w wyniku tej eksploatacji urobku o możliwie małym zanieczyszczeniu skałą płonną.
PL 194 520 B1
Cel założony został osiągnięty w wyniku dokonania rozwiązania według wynalazku, zgodnie z którym kombajn górniczy ścianowy wyposażony co najmniej w jedno ramię z organem urabiającym posiada jednolity korpus, w którym można wyróżnić dwie części. W jednej części korpusu usytuowany jest zespół sterujący, natomiast w drugiej części umieszczono zespół napędu organu urabiającego oraz tuleję kołnierzową, do której mocowane jest ramię kombajnowe. Na górnej zewnętrznej płaszczyźnie korpusu osadzona jest skrzynia aparatury elektrycznej oraz zespół odpylający.
Tuleja kołnierzowa ułożyskowana jest łożyskiem ślizgowym oraz łożyskiem tocznym. Wewnątrz tulei kołnierzowej zabudowany jest wał i tuleja sprzęgająca, którymi przekazywany jest napęd na organ urabiający. Wewnątrz wału jest otwór, w którym zabudowany jest pręt służący do wysprzęgania. Zespół odpylający składa się z dyfuzora połączonego z wentylatorem osiowym wyposażonym w silnik elektryczny.
Rozwiązanie według wynalazku w pełni spełniło oczekiwane założenia. W wyniku usytuowania skrzyni aparatury elektrycznej na zewnętrznej górnej płaszczyźnie korpusu kombajnu o długość tej skrzyni skrócono długość kombajnu, który poprzez to stał się urządzeniem bardziej uniwersalnym w eksploatacji. Na górnej powierzchni korpusu zamocowano również zespół odpylający, który metodą odsysania usuwa pył węglowy z powietrza w strefie pracy organu urabiającego, co czyni ten kombajn bardziej bezpiecznym ze względu na warunki pracy. W wyniku tego kombajn może być stosowany w eksploatacji pokładów węglowych jak i innych minerałów, a zwłaszcza soli potasowych. Zastosowano także nowy sposób mocowania ramienia kombajnowego do korpusu poprzez mocowanie do tulei kołnierzowej osadzonej w jednej z części korpusu. Uniknięto przez to stosowania tradycyjnych przegubów, przez co kombajn stał się urządzeniem lżejszym. Na uwagę zasługuje fakt, iż poszczególne zespoły, części i urządzenia kombajnu prawie w całości wypełniają przestrzeń, którą kombajn zajmuje, przez co czynią go bardzo zwartym i stabilnym.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia kombajn górniczy w widoku perspektywicznym od strony zawału, fig. 2 przedstawia kombajn górniczy w widoku perspektywicznym od strony ociosu, a fig. 3 przedstawia zespół napędu organu urabiającego w przekroju w płaszczyźnie poziomej.
Kombajn górniczy wyposażony jest w jednolity korpus, w którym można wydzielić dwie części 1 i 2. W części 1 korpusu umieszczony jest zespół sterujący, a w części 2 korpusu umieszczony jest zespół napędu organu 3 urabiającego. W końcowym fragmencie części 1 korpusu mocowany jest zespół 4 napędu posuwu kombajnu górniczego. Bezpośrednio na górnej powierzchni części 1 korpusu osadzona jest i mocowana do korpusu skrzynia 5 aparatury elektrycznej, natomiast na górnej powierzchni obudowy zespołu 4 napędu posuwu mocowany jest uchwyt 6 układaka kabla zasilającego. W części 2 korpusu zabudowany jest zespół napędu organu 3 urabiającego oraz tuleja 7 kołnierzowa, której kołnierz wystaje na zewnątrz korpusu od strony ociosu. Do kołnierza tulei 7 mocowane jest ramię 8 kombajnowe wyposażone w organ 3 urabiający oraz ładowarkę 9 urobku. Ruch wychylny ramienia 8 kombajnowego realizowany jest poprzez siłownik (10) hydrauliczny. Siłownik 10 mocowany jest z jednej strony do ramienia 8 kombajnowego poprzez ucho 11, a z drugiej strony do korpusu kombajnowego poprzez ucho 12.
Na górnej powierzchni zewnętrznej korpusu kombajnu w jego części 1 osadzony jest i do niego mocowany zespół odpylający, który składa się z płaskiego dyfuzora 13 o przekroju prostokątnym oraz wentylatora 14 osiowego z zabudowanym wewnątrz silnikiem 15 elektrycznym. Wlot dyfuzora 13 usytuowany jest w pobliżu osi obrotu ramienia 8 kombajnowego. Wentylator 14 osiowy mocowany jest do korpusu poprzez wspornik 16. Na górnej płaszczyźnie korpusu w jego części 2 osadzony jest pulpit 17 sterowniczy. Organ 3 urabiający napędzany jest silnikiem 18 elektrycznym, umieszczonym w części 2 korpusu, poprzez przekładnię 19 walcową, wał 20 i tuleję sprzęgającą 21 oraz układ przekładni zębatych zabudowany w ramieniu 8 kombajnowym.
Wał 20 i tuleja sprzęgająca 21 zabudowane są wewnątrz tulei 7 kołnierzowej, która jest jednostronnie podparta i łożyskowana w dwóch punktach: łożyskiem 22 ślizgowym i łożyskiem 23 tocznym. Tuleja sprzęgająca 21 przesuwana jest za pomocą pręta 24 zabudowanego wewnątrz wału 20 i połączonego z nią obrotowo poprzez łożysko 25.
Kombajn górniczy osadzony jest na przenośniku zgrzebłowym poprzez dwie płozy 26 odociosowe i płozę 27 odzawałową.

Claims (4)

1. Kombajn górniczy ścianowy, wyposażony co najmniej w jedno ramię z osadzonym na nim organem urabiającym oraz w zespół napędowy, zespół sterowniczy, skrzynię aparatury elektrycznej, znamienny tym, że w jednolitym korpusie kombajnu, w którym wydzielone są dwie części (1) i (2), umieszczony jest w części (1) korpusu zespół sterujący, a w części (2) korpusu zespół napędu organu (3) urabiającego oraz tuleja (7) kołnierzowa, do której mocowane jest ramię (8) kombajnowe, a na górnej zewnętrznej powierzchni korpusu w jego części (1) osadzona jest skrzynia (5) aparatury elektrycznej oraz zespół odpylający.
2. Kombajn według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół odpylający składa się z dyfuzora (13) i wentylatora (14) osiowego z zabudowanym wewnątrz silnikiem (15) elektrycznym, przy czym wlot dyfuzora (13) usytuowany jest w pobliżu osi obrotu ramienia (8) kombajnowego, a wylot dyfuzora (13) połączony jest z wentylatorem (14) osiowym.
3. Kombajn według zas^z. 1, znamienny tym, że tuleea (7) koonierzowaj^c^nc^^t^^^r^r^i<^ podparta ułożyskowana jest łożyskiem (22) ślizgowym oraz łożyskiem (23) tocznym, a wewnątrz tulei (7) kołnierzowej zabudowane są wał (20) i tuleja sprzęgająca (21), za pomocą których przekazywany jest napęd na organ (3) urabiający.
4. Kombajn według zastrz. 3, znamienny tym, że wewnątrz wału (20) zabudowany jest pręt (24) połączony obrotowo z tuleją wysprzęgającą (21) za pomocą łożyska (25).
PL348957A 2001-07-27 2001-07-27 Kombajn górniczy ścianowy PL194520B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL348957A PL194520B1 (pl) 2001-07-27 2001-07-27 Kombajn górniczy ścianowy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL348957A PL194520B1 (pl) 2001-07-27 2001-07-27 Kombajn górniczy ścianowy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL348957A1 PL348957A1 (en) 2003-02-10
PL194520B1 true PL194520B1 (pl) 2007-06-29

Family

ID=20079244

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL348957A PL194520B1 (pl) 2001-07-27 2001-07-27 Kombajn górniczy ścianowy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL194520B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL348957A1 (en) 2003-02-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN110318672B (zh) 一种用于煤矿的多功能岩巷钻装锚一体机
CN101709647B (zh) 小型多功能掘进机
US3598445A (en) Tunnel-boring machine
CA3033879C (en) Mining machine with articulating boom and independent material handling system
US8235470B2 (en) Cutter head containing its motors and gearcase
AU2010201917A1 (en) Cooling a Ranging Arm Gear Case on a Longwall Shearer
WO2007075149A1 (en) Tunnel driving machine with horseshoe-shaped transverse profile
GB2186611A (en) Pipe-driving apparatus
US4441761A (en) Mining machine
CN210317296U (zh) 高效安全型开槽机械手
PL194520B1 (pl) Kombajn górniczy ścianowy
CN201581894U (zh) 小型悬臂式掘进机
US5921632A (en) Method and apparatus for extending the cutter drum of a boring machine
US3892443A (en) Continuous cutting and gathering apparatus for a continuous mining machine
US4270803A (en) Cutter drum drive assembly for canted end sections
CN113931635B (zh) 五臂破碎转载多功能机器人
US3876252A (en) Mining machine with apparatus for conveying pressurized fluid between movable frames
GB2075577A (en) Cutting arrangements for mineral mining or tunnelling machines
AU736874B2 (en) Mining machine
CN220200727U (zh) 一种离合式履带式清煤机
SU1108200A1 (ru) Самоходна бурова установка
CN113898352B (zh) 四臂智能锚运破一体化机器人
EP0057711B1 (en) Mineral winning machine and system
CN205858344U (zh) 采煤机
RU2196231C2 (ru) Очистной комбайн, узкозахватный агрегат и способ обработки забоя

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090727