PL192927B1 - Skrzynia rozdzielcza - Google Patents
Skrzynia rozdzielczaInfo
- Publication number
- PL192927B1 PL192927B1 PL332536A PL33253699A PL192927B1 PL 192927 B1 PL192927 B1 PL 192927B1 PL 332536 A PL332536 A PL 332536A PL 33253699 A PL33253699 A PL 33253699A PL 192927 B1 PL192927 B1 PL 192927B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- housing
- support frame
- transfer case
- case according
- latching
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02B—BOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02B1/00—Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
- H02B1/26—Casings; Parts thereof or accessories therefor
- H02B1/30—Cabinet-type casings; Parts thereof or accessories therefor
- H02B1/305—Cable entries
-
- H—ELECTRICITY
- H02—GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02B—BOARDS, SUBSTATIONS OR SWITCHING ARRANGEMENTS FOR THE SUPPLY OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
- H02B1/00—Frameworks, boards, panels, desks, casings; Details of substations or switching arrangements
- H02B1/26—Casings; Parts thereof or accessories therefor
- H02B1/30—Cabinet-type casings; Parts thereof or accessories therefor
- H02B1/32—Mounting of devices therein
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Power Engineering (AREA)
- Casings For Electric Apparatus (AREA)
- Distribution Board (AREA)
- Paper (AREA)
- Magnetic Resonance Imaging Apparatus (AREA)
- Switch Cases, Indication, And Locking (AREA)
- Catching Or Destruction (AREA)
- Wrapping Of Specific Fragile Articles (AREA)
- Auxiliary Devices For And Details Of Packaging Control (AREA)
- Apparatus Associated With Microorganisms And Enzymes (AREA)
- Cultivation Receptacles Or Flower-Pots, Or Pots For Seedlings (AREA)
Abstract
1. Skrzynia rozdzielcza, z obudowa i z za- mocowana w niej rozlacznie, rama nosna, na przyklad na elektryczne urzadzenia instalacyj- ne, która jest utrzymywana w obudowie zatrza- skowo, z wystepami zatrzaskowymi w obudo- wie, na których rama nosna jest zatrzaskiwana w obszarze swojego dolnego i górnego konca, znamienna tym, ze w obudowie, na stronie co najmniej jednego wystepu zatrzaskowego (12) odwróconej wzgledem sciany tylnej (6) obudo- wy i w odstepie od niego, znajduje sie, co najmniej jedno, gniazdo (20) do osadzenia konca (25) ramy nosnej (9). PL PL PL
Description
Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest skrzynia rozdzielcza z obudową i z zamocowaną w niej rozłącznie, ramą nośną, na przykład na elektryczne urządzenia instalacyjne, która jest utrzymywana w obudowie zatrzaskowo.
W należącym do stanu techniki opisie zgłoszenia patentowego WO 97/12431 opisany został element łączący do mocowania elementów nośnych w skrzyni rozdzielczej, z zamocowaną rozłącznie w obudowie ramą nośną na elektryczne urządzenia instalacyjne, w której rama nośna utrzymywana jest w obudowie zatrzaskowo, poprzez występy zatrzaskowe, w których rama nośna jest zatrzaskiwana w obszarze dolnego i górnego końca.
Przy konstruowaniu skrzyń rozdzielczych tego rodzaju, znanych ze stanu techniki, zadanie do rozwiązania polega na tym, aby wkładanie i wyjmowanie ramy nośnej, zrealizować tak prosto, jak to jest możliwe.
Zadanie to zostało rozwiązane zgodnie z wynalazkiem w skrzyni rozdzielczej z obudową i z zamocowaną w niej rozłącznie, ramą nośną, na przykład na elektryczne urządzenia instalacyjne, która jest utrzymywana w obudowie zatrzaskowo, z występami zatrzaskowymi w obudowie, na których rama nośna jest zatrzaskiwana w obszarze swojego dolnego i górnego końca przez to, że w obudowie, na stronie co najmniej jednego występu zatrzaskowego odwróconej względem ściany tylnej obudowy i w odstępie od niego, znajduje się, co najmniej jedno, gniazdo do osadzenia końca ramy nośnej.
Korzystnie, występ zatrzaskowy jest umieszczony na uchwycie znajdującym się w obudowie.
Korzystnie, uchwyt stanowi część wykładziny skrzyni rozdzielczej, wykonanej korzystnie z tworzywa sztucznego.
W obszarze górnych naroży obudowy znajdują się dwa występy zatrzaskowe.
Zgodnie z wynalazkiem, występ zatrzaskowy jest w postaci języczka zatrzaskowego i ma, na stronie odwróconej od ściany tylnej, powierzchnię ślizgową, a na stronie zwróconej ku ścianie tylnej skrzyni rozdzielczej, ma powierzchnię czołową.
Korzystnie, na ramie nośnej jest umieszczona nakładka, która wchodzi od tyłu za występ zatrzaskowy.
Korzystnie, rama nośna ma dwa dźwigary boczne, które mają skierowane równolegle względem ściany tylnej obudowy ramiona, w postaci nakładek.
Według wynalazku, obok występu zatrzaskowego jest umieszczony koziołek uchwytowy, który, w stanie wbudowanym ramy nośnej, wchodzi w wykrój na ramie nośnej, korzystnie na jednym z dźwigarów bocznych.
Korzystnie wreszcie, w obszarze pokrywy i dna skrzyni rozdzielczej są umieszczone dwa, jednakowo ukształtowane uchwyty.
Dzięki umieszczeniu występu zatrzaskowego na obudowie, a zwłaszcza dzięki jego szczególnemu usytuowaniu na uchwycie zamocowanym w obudowie, który korzystnie stanowi część przeważnie wykonanej z tworzywa sztucznego, wykładziny skrzyni rozdzielczej, możliwe jest bardzo proste wytwarzanie skrzyni rozdzielczej, oraz montaż i demontaż ramy nośnej w obudowie skrzyni rozdzielczej.
Dźwigary boczne ramy nośnej są, korzystnie, wykonane ze stabilnych szyn profilowych, które umożliwiają łatwe zatrzaskiwanie w występach zatrzaskowych na obudowie.
Umieszczenie, w obszarze pokrywy i w obszarze dna skrzyni rozdzielczej zasadniczo jednakowo ukształtowanych uchwytów powoduje, że rama nośna może zostać swym dolnym końcem osadzona w gniazdach, w pobliżu występów zatrzaskowych i następnie odchylona u góry w obudowę, aż dźwigary boczne swymi nakładkami, zarówno u góry jak i u dołu wejdą za, względnie zatrzasną się w występach zatrzaskowych.
W celu wyjęcia ramy nośnej, występy zatrzaskowe zostają wciśnięte albo u góry, albo u dołu, a następnie rama nośna zostaje wychylona z obudowy.
Wynalazek w przykładzie wykonania został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 pokazuje, zgodną z wynalazkiem skrzynię rozdzielczą, w widoku skośnym, przy czym drzwi i jedna ściana boczna skrzyni rozdzielczej, zostały pominięte, fig. 2 - uchwyt górny w widoku skośnym, fig. 3 - uchwyt dolny w widoku skośnym ze skośnie stojącym dźwigarem bocznym ramy nośnej, przy jego wprowadzaniu w skrzynię rozdzielczą i fig. 4 - szczegół obszaru występu zatrzaskowego w powiększonej skali.
Przedstawiona na fig. 1 skrzynia rozdzielcza składa się zasadniczo z obudowy z dnem 1i pokrywą 2, z dwóch ścian bocznych 3 (lewa ściana boczna jest na fig. 1 pominięta), i z drzwi, które również na fig. 1nie są przedstawione. Wymienione części są zazwyczaj wykonane z blachy.
PL 192 927 B1
W dnie 1i w pokrywie 2 są osadzone identyczne uchwyty 4 wykonane korzystnie jako części odlewane wtryskowo z tworzywa sztucznego. Mają one zasadniczo kształt litery „L”, przy czym na ramieniu skierowanym ku ścianie tylnej skrzyni rozdzielczej, na górnej krawędzi znajduje się rowek 5. W tym rowku 5, w trakcie montażu, zostaje osadzona ściana tylna 6 skrzyni rozdzielczej. I wreszcie, obydwa ramiona uchwytu 4 mają jeszcze w swym obszarze środkowym wybrania 7, 8, które służą do przeprowadzenia przewodów instalacji.
Uchwyty 4 służą ponadto do ustalenia ramy nośnej 9, która w położeniu zabudowanym, ma dwa boczne dźwigary 10 o przekroju poprzecznym w formie litery „U” lub „L”, połączone ze sobą przykręconymi szynami nośnymi 11.
Ażeby osadzenie i wyjmowanie ramy nośnej 9 ze skrzyni rozdzielczej rozwiązać możliwie prosto, są w uchwytach 4 wykonane występy zatrzaskowe 12 w formie języczków zatrzaskowych, które są umieszczone sprężyście na bocznych żebrach usztywniających 13 uchwytów 4. Występy zatrzaskowe 12 mają wznoszące się skośnie, powierzchnie ślizgowe 14 i powierzchnię czołową 15, oraz z boków obszary przelotowe 16, które umożliwiają swobodne sprężynowanie w kierunku strzałki podwójnej 17.
Obok występów zatrzaskowych 12 jest każdorazowo umieszczony koziołek uchwytowy 18 z podcięciem 19. Po stronie odwróconej od ściany tylnej występów zatrzaskowych 12, w pewnym odstępie od nich, są jeszcze gniazda 20 w formie wzniesienia 21 ze zderzakiem bocznym 22, które służą do zgrubnego nadania pozycji dźwigarom bocznym przy osadzaniu ramy nośnej.
Do zatrzaśnięcia ramy nośnej 9 na uchwytach 4, dźwigary boczne 10 mają ramiona, względnie nakładki 23, które w pozycji zabudowania są położone równolegle do ściany tylnej 6 skrzyni rozdzielczej. Za pomocą tych nakładek 23 występy zatrzaskowe 12 chwytają dźwigary boczne 10 w pozycji zabudowania, w której są zamocowane pomiędzy powierzchnią czołową 15 występów zatrzaskowych 12 i powierzchnią przyłożenia 27 na żebrach usztywniających 13, tak, że rama nośna 9 nie może się przechylić, ani do przodu, ani do tyłu. Ażeby ramę nośną 9 ustalić również w kierunku bocznym, nakładki 23 mają wykroje 24, do których koziołki uchwytowe 18 przylegają swymi podcięciami tylnymi 19. Wykroje 24 są przy tym tak głębokie, że koziołki uchwytowe 18 nie utrudniają odchylania się dźwigarów bocznych 10, ale równocześnie zapobiegają bocznemu przesuwaniu się tych dźwigarów 10.
Przy montażu ramy nośnej 9, w zgodnej z wynalazkiem skrzyni rozdzielczej, postępuje się w ten sposób, że rama nośna 9, zostaje najpierw, jak to pokazano wycinkowo na fig. 3, swymi dźwigarami bocznymi, a ściśle biorąc, ich dolnymi przednimi krawędziami 25 wstawiona ukośnie w gnieździe 20 na dolnych uchwytach 4, przy czym rama nośna uzyskuje zgrubnie swoją pozycję. Następnie rama nośna 9 zostaje wychylona w kierunku strzałki 26 (fig. 3), przy czym nakładki 23 wchodzą od tyłu za dolne występy zatrzaskowe 12, a koziołki uchwytowe 18 zaczynają przylegać do wykrojów 24.
Równocześnie nakładki 23 ślizgają się swymi górnymi końcami po powierzchniach ślizgowych 14 występów zatrzaskowych 12 wzdłuż górnego uchwytu 4i wciskają je ku górze, względnie w żeberka usztywniające 13, aż nakładki 23 wejdą od tyłu za górne występy zatrzaskowe 12, a te zatrzasną się z powrotem. Przy tym, równocześnie, górne koziołki uchwytowe 18 wchodzą w odpowiednie wykroje 24, tak, że rama nośna 9 zostaje uchwycona trwale, w każdym kierunku, za pomocą górnych i dolnych występów zatrzaskowych 12 i koziołków uchwytowych 18.
W celu wyjęcia ramy nośnej 9 jest niezbędne jedynie, aby wcisnąć górne występy zatrzaskowe 12, na przykład palcami, lub śrubokrętem tak daleko, aby rama nośna mogła już zostać ponownie wychylona. Jest rzeczą oczywistą, że ramę nośną, dzięki jednakowemu ukształtowaniu górnego i dolnego uchwytu 4, można również osadzić u góry, a u dołu nachylić, względnie odchylić. W gruncie rzeczy, gniazda 20 nie są oczywiście konieczne, ponieważ występy zatrzaskowe 12, w połączeniu z koziołkami uchwytowymi 18, również zapewniają zadowalające osadzenie, względnie utrzymywanie ramy nośnej 9.
Reasumując, korzystny przykład wykonania zgodnej z wynalazkiem skrzyni rozdzielczej można opisać następująco:
W celu uchwycenia ramy nośnej 9 z dźwigarami bocznymi 10 w obudowie skrzyni rozdzielczej na elektryczne urządzenia instalacyjne, obudowa jest wyposażona w dwa uchwyty 4 i na każdym znich są umieszczone po dwa występy zatrzaskowe 12. Występy zatrzaskowe 12 są ukształtowane jako sprężynujące języczki zatrzaskowe, za które wchodzą od tyłu nakładki 23 dźwigarów bocznych 10. Za pomocą sprężynujących języczków występów zatrzaskowych 12 na uchwytach 4, możliwe jest szybkie i proste montowanie względnie demontowanie ramy nośnej 9 w obudowie skrzyni rozdzielczej, bez pomocy narzędzi.
Claims (10)
- Zastrzeżenia patentowe1. Skrzynia rozdzielcza, z obudową i z zamocowaną w niej rozłącznie, ramą nośną, na przykład na elektryczne urządzenia instalacyjne, która jest utrzymywana w obudowie zatrzaskowo, z występami zatrzaskowymi w obudowie, na których rama nośna jest zatrzaskiwana w obszarze swojego dolnego i górnego końca, znamienna tym, że w obudowie, na stronie co najmniej jednego występu zatrzaskowego (12) odwróconej względem ściany tylnej (6) obudowy i w odstępie od niego, znajduje się, co najmniej jedno, gniazdo (20) do osadzenia końca (25) ramy nośnej (9).
- 2. Skrzynia rozdzielcza według zastrz. 1, znamienna tym, że występ zatrzaskowy (12) jest umieszczony na uchwycie (4) znajdującym się w obudowie.
- 3. Skrzynia rozdzielcza według zastrz. 2, znamienna tym, że uchwyt (4) stanowi część wykładziny skrzyni rozdzielczej, wykonanej korzystnie z tworzywa sztucznego.
- 4. Skrzynia rozdzielcza według zastrz. 1, znamienna tym, że w obszarze górnych naroży obudowy znajdują się dwa występy zatrzaskowe (12).
- 5. Skrzynia rozdzielcza według zastrz. 4, znamienna tym, że występ zatrzaskowy (12) jest w postaci języczka zatrzaskowego i ma, na stronie odwróconej od ściany tylnej (6), powierzchnię ślizgową (14), a na stronie zwróconej ku ścianie tylnej (6) skrzyni rozdzielczej, ma powierzchnię czołową (15).
- 6. Skrzynia rozdzielcza według zastrz. 5, znamienna tym, że na ramie nośnej (9) jest umieszczona nakładka (23), która wchodzi od tyłu w występ zatrzaskowy (12).
- 7. Skrzynia rozdzielcza według zastrz. 6, znamienna tym, że rama nośna (9) ma dwa dźwigary boczne (10).
- 8. Skrzynia rozdzielcza według zastrz. 7, znamienna tym, że dźwigary boczne (10) mają skierowane równolegle względem ściany tylnej obudowy ramiona, w postaci nakładek (23).
- 9. Skrzynia rozdzielcza według zastrz. 1, znamienna tym, że obok występu zatrzaskowego (12) jest umieszczony koziołek uchwytowy (18), który, w stanie wbudowanym ramy nośnej (9), wchodzi w wykrój (24) na ramie nośnej (9), korzystnie na jednym z dźwigarów bocznych (10).
- 10. Skrzynia rozdzielcza według zastrz. 1, znamienna tym, że w obszarze pokrywy (2) i dna (1) skrzyni rozdzielczej są umieszczone dwa, jednakowo ukształtowane uchwyty (4).
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT25598U AT2917U1 (de) | 1998-04-17 | 1998-04-17 | Verteilerkasten |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL332536A1 PL332536A1 (en) | 1999-10-25 |
PL192927B1 true PL192927B1 (pl) | 2006-12-29 |
Family
ID=3485687
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL332536A PL192927B1 (pl) | 1998-04-17 | 1999-04-15 | Skrzynia rozdzielcza |
Country Status (6)
Country | Link |
---|---|
AT (1) | AT2917U1 (pl) |
DE (1) | DE29905535U1 (pl) |
FI (1) | FI4094U1 (pl) |
NO (1) | NO316669B1 (pl) |
PL (1) | PL192927B1 (pl) |
SE (1) | SE517636C2 (pl) |
Families Citing this family (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
CN102623907B (zh) * | 2012-04-01 | 2014-08-27 | 青岛乾程电子科技有限公司 | 一种箱式室内配电控制装置 |
CN112821230B (zh) * | 2021-01-22 | 2022-12-02 | 边锦美 | 一种5g通讯基站用电力柜 |
-
1998
- 1998-04-17 AT AT25598U patent/AT2917U1/de not_active IP Right Cessation
-
1999
- 1999-03-25 DE DE29905535U patent/DE29905535U1/de not_active Expired - Lifetime
- 1999-03-25 SE SE9901098A patent/SE517636C2/sv not_active IP Right Cessation
- 1999-04-14 FI FI990171U patent/FI4094U1/fi not_active IP Right Cessation
- 1999-04-15 PL PL332536A patent/PL192927B1/pl unknown
- 1999-04-16 NO NO19991824A patent/NO316669B1/no not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
AT2917U1 (de) | 1999-06-25 |
NO991824L (no) | 1999-10-18 |
SE517636C2 (sv) | 2002-06-25 |
FI4094U1 (fi) | 1999-08-31 |
DE29905535U1 (de) | 1999-06-17 |
NO991824D0 (no) | 1999-04-16 |
SE9901098D0 (sv) | 1999-03-25 |
PL332536A1 (en) | 1999-10-25 |
FIU990171U0 (fi) | 1999-04-14 |
SE9901098L (sv) | 1999-10-18 |
NO316669B1 (no) | 2004-03-29 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR100890794B1 (ko) | 장치 또는 커넥터 어댑터 | |
CA2140060C (en) | Snap-on wallplate system | |
US9060427B2 (en) | Electronic device housing | |
KR101249099B1 (ko) | 전기 장치를 벽면에 설치하기 위한 전기 장치 및 지지프레임 | |
EP3828097B1 (en) | Stacked storage container latch | |
PL192927B1 (pl) | Skrzynia rozdzielcza | |
KR20080036821A (ko) | 냉장고용 수납박스 장착구조 | |
CA2619705A1 (en) | Electrical switching device | |
US6672889B2 (en) | Bus bar holder | |
CN109891694B (zh) | 包括用于附接轨道的锁定装置的电气设备 | |
CN112186676B (zh) | 具有盲装特征的配电箱组件 | |
US5318462A (en) | Compact rail mountable fuse holder | |
US20010022264A1 (en) | Start motor assembly | |
NL1005886C2 (nl) | Elektrisch installatie-apparaat in het bijzonder voor opbouwmontage. | |
JP3605362B2 (ja) | 構造群支持体 | |
DK157277B (da) | Eldaase til montering i kabelskinne | |
AU2019398165A1 (en) | Plug connector part for contacting in multiple spatial directions | |
EP0940897B1 (en) | A safety adaptor for connecting an electrical device to distribution bars | |
JP6639541B2 (ja) | 配線器具用プレート | |
CN114765353B (zh) | 配电箱和配电箱组件 | |
JP7454745B2 (ja) | 筐体を搭載するための装置 | |
EP3032664B1 (en) | Label holder for a distribution box, cover with a label holder and distribution box | |
EP0935323B1 (en) | An adaptor with a protected contact for connecting electrical devices to distribution bars | |
JP2014082081A (ja) | バスバーユニット及びバスバーの取付け構造 | |
JP6914590B2 (ja) | 分電盤 |