PL192616B1 - Sposób eksploatacji bezprzewodowego systemu łączności i bezprzewodowy system łączności - Google Patents

Sposób eksploatacji bezprzewodowego systemu łączności i bezprzewodowy system łączności

Info

Publication number
PL192616B1
PL192616B1 PL335480A PL33548098A PL192616B1 PL 192616 B1 PL192616 B1 PL 192616B1 PL 335480 A PL335480 A PL 335480A PL 33548098 A PL33548098 A PL 33548098A PL 192616 B1 PL192616 B1 PL 192616B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
base station
communication system
mobile
data
identification module
Prior art date
Application number
PL335480A
Other languages
English (en)
Other versions
PL335480A1 (en
Inventor
Frieder Pernice
Patrik Ljungström
Walter Mohrs
Original Assignee
T Mobile Deutschland Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by T Mobile Deutschland Gmbh filed Critical T Mobile Deutschland Gmbh
Publication of PL335480A1 publication Critical patent/PL335480A1/xx
Publication of PL192616B1 publication Critical patent/PL192616B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W12/00Security arrangements; Authentication; Protecting privacy or anonymity
    • H04W12/06Authentication
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W12/00Security arrangements; Authentication; Protecting privacy or anonymity
    • H04W12/03Protecting confidentiality, e.g. by encryption
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04WWIRELESS COMMUNICATION NETWORKS
    • H04W84/00Network topologies
    • H04W84/02Hierarchically pre-organised networks, e.g. paging networks, cellular networks, WLAN [Wireless Local Area Network] or WLL [Wireless Local Loop]
    • H04W84/04Large scale networks; Deep hierarchical networks
    • H04W84/042Public Land Mobile systems, e.g. cellular systems
    • H04W84/045Public Land Mobile systems, e.g. cellular systems using private Base Stations, e.g. femto Base Stations, home Node B

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Security & Cryptography (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Mobile Radio Communication Systems (AREA)
  • Telephone Function (AREA)
  • Telephonic Communication Services (AREA)
  • Prepayment Telephone Systems (AREA)

Abstract

1. Sposób eksploatacji bezprzewodowego systemu lacznosci, z ruchomym urzadzeniem koncowym publiczne- go systemu lacznosci ruchomej, ze stacja bazowa polaczo- na z publiczna siecia stala, która w odniesieniu do interfejsu radiokomunikacyjnego jest zgodna z systemem lacznosci ruchomej, dla którego wprowadza sie przynajmniej jedna funkcje identyfikacji, znamienny tym, ze odczytuje sie/ zapisuje sie informacje z/do przynajmniej jednego modulu identyfikacyjnego przez stacje bazowa za pomoca urza- dzenia do odczytu/zapisu, przy czym obszary danych modulu identyfikacyjnego, wykorzystywanego w stacji bazowej, stosuje sie identyczne z danymi przechowywa- nymi na karcie z ukladem scalonym SIM ruchomego urza- dzenia koncowego, uprawnionego do dostepu, przetwarza sie odczytane dane za pomoca srodków w stacji bazowej, identyfikuje sie ruchome urzadzenie koncowe w odniesieniu do stacji bazowej na podstawie danych odczytanych z modulu identyfikacyjnego i przetworzonych, przy czym za pomoca stacji bazowej realizuje te same funkcje i zadania, co rejestr macierzysty lub centrala uprawniajaca systemu lacznosci ruchomej oraz przy pomyslnej identyfikacji, eks- ploatuje sie ruchome urzadzenie koncowe w publicznej sieci stalej. PL PL PL PL PL PL PL PL

Description

Opis wynalazku
Przedmiotem wynalazku jest sposób eksploatacji bezprzewodowego systemu łączności i bezprzewodowy system łączności, zgodny z publicznym systemem łączności ruchomej.
W znanych systemach łączności występuje wyraźne rozróżnienie między publicznymi systemami łączności ruchomej, jak na przykład system GSM, i prywatnymi, bezprzewodowymi systemami łączności, które pracują na przykład zgodnie z cyfrowym standardem DECT. Znane są różne systemy sprzętowe, które nadają się albo do radiokomunikacji ruchomej albo do pracy bezprzewodowej.
Miały miejsce próby konstruowania urządzeń końcowych, zwłaszcza ruchomych, które nadawałyby się do pracy w dwóch różnych systemach łączności ruchomej. Ze względu na niezgodność standardów prowadzi to do rozwiązań mało przyjaznych dla użytkownika.
Znane jest także dostosowanie stacji bazowej systemu łączności bezprzewodowej, aby była zgodna z publicznym systemem łączności ruchomej, to znaczy, aby mogła komunikować się ze zwykłymi urządzeniami ruchomymi publicznego systemu łączności ruchomej, jednak brakuje przy tym zapewnienia funkcji bezpieczeństwa. Stacja bazowa bezprzewodowego systemu łączności jest połączona z przewodową siecią stałą tak, że nie jest możliwe bezpośrednie oddziaływanie na stację bazową za pośrednictwem systemu łączności ruchomej.
Znany jest z opisu WO-A-95/24106 osobisty system łączności, oparty na stacji bazowej dołączonej do publicznej sieci stałej dla eksploatacji urządzeń końcowych systemu radiokomunikacji ruchomej. Bezpieczeństwo łączności zapewnia się przez sprawdzanie tożsamości, zwykłe dla systemu radiokomunikacji ruchomej, przy czym stacja bazowa jest połączona za pośrednictwem systemu radiokomunikacji ruchomej z urządzeniami zabezpieczającymi i wymienia poprzez nie informacje bezpieczeństwa dla rejestrowania się urządzenia ruchomego w stacji bazowej. Sposób ten jest oparty na wymianie sekwencji autoryzacji między urządzeniem końcowym łączności ruchomej a stacją bazową z jednej strony i między stacją bazową a urządzeniami sieci łączności ruchomej z drugiej strony.
Znany jest z opisu WO-A-95/02927 sposób sterowania urządzeniami nadawczo-odbiorczymi systemów radiokomunikacyjnych, w którym urządzenie nadawczo-odbiorcze jest wyposażone w czytnik karty inteligentnej, na której są zapamiętane informacje o częstotliwościach wykorzystywanych przez urządzenie nadawczo-odbiorcze i udostępnianych przez operatora systemu radiokomunikacyjnego.
Sposób według wynalazku charakteryzuje się tym, że odczytuje się/zapisuje się informację z/do przynajmniej jednego modułu identyfikacyjnego przez stację bazową za pomocą urządzenia do odczytu/zapisu, przy czym obszary danych modułu identyfikacyjnego, wykorzystywanego w stacji bazowej, stosuje się identyczne z danymi przechowywanymi na karcie z układem scalonym SIM ruchomego urządzenia końcowego, uprawnionego do dostępu, przetwarza się odczytane dane za pomocą środków w stacji bazowej, identyfikuje się ruchome urządzenie końcowe w odniesieniu do stacji bazowej na podstawie danych odczytanych z modułu identyfikacyjnego i przetworzonych, przy czym za pomocą stacji bazowej realizuje te same funkcje i zadania, co rejestr macierzysty lub centrala uprawniająca systemu łączności ruchomej oraz przy pomyślnej identyfikacji, eksploatuje się ruchome urządzenie końcowe w publicznej sieci stałej.
Korzystnie uprawnienia ruchomego urządzenia łączności do rejestrowania się w stacji bazowej bezprzewodowego systemu łączności blokuje się przez operatora sieci.
Korzystnie w module identyfikacyjnym, poza indywidualnymi danymi osobistymi do identyfikacji, przechowuje się, uniemożliwiając manipulację, dane dodatkowe typu dozwolonych częstotliwości, maksymalnych dopuszczalnych wartości mocy wyjściowej dla stacji bazowej i ruchomego urządzenia końcowego, dostępnych usług typu telefonii, transmisji danych, faksymile i wszelkich innych parametrów inicjalizacji, które reguluje się przez operatora sieci i przez które realizuje się ramowe nastawy stacji bazowej bezprzewodowego systemu łączności.
Korzystnie wprowadza się interfejs radiowy stacji bazowej bezprzewodowego systemu łączności, pracujący w widmie częstotliwości publicznego systemu łączności ruchomej.
Korzystnie w interfejsie radiowym wykonuje się szyfrowanie transmitowanych danych.
Korzystnie w stacji bazowej wprowadza się układ czasowy, który programuje się przez operatora sieci na określony czas i który przy każdym uprawnionym wykorzystywaniu stacji bazowej przez abonenta automatycznie ustawia się na nowo, przy czym w razie niewykorzystywania stacji bazowej, po upływie czasu określonego w układzie czasowym, wymawia się stacji bazowej uprawnienie do uruchamiania nadajnika na częstotliwościach systemu łączności ruchomej.
PL 192 616 B1
Korzystnie przy automatycznym wyłączeniu stacji bazowej wskutek zakończenia pracy układu czasowego wprowadza się opcję awaryjnego wznowienia pracy.
Korzystnie awaryjne wznowienie pracy stacji bazowej wprowadza się tylko w określonym okresie czasu.
Bezprzewodowy system łączności według wynalazku charakteryzuje się tym, że stacja bazowa zawiera urządzenie odczytu/zapisu informacji z/do przynajmniej jednego modułu identyfikacyjnego, przy czym obszary danych modułu identyfikacyjnego, wykorzystywanego w stacji bazowej, są identyczne z danymi przechowywanymi na karcie z układem scalonym SIM ruchomego urządzenia końcowego uprawnionego do dostępu i stacja bazowa zawiera środki do przetwarzania odczytanych danych i identyfikacji ruchomego urządzenia końcowego w odniesieniu do stacji bazowej na podstawie danych odczytanych z modułu identyfikacyjnego i przetworzonych, przy czym stacja bazowa ma te same funkcje i zadania, jak rejestr macierzysty lub centrala uprawniająca systemu łączności ruchomej.
Korzystnie moduł identyfikacyjny zawiera karty z układem scalonym SIM.
Zaletą wynalazku jest opracowanie bezprzewodowego systemu łączności z funkcjami zabezpieczającymi, który jest zgodny z publicznym systemem łączności ruchomej i umożliwia wykorzystanie należących do niego ruchomych urządzeń końcowych. Bezprzewodowy system łączności według wynalazku, niezależnie od możliwości wykorzystywania go jako prywatnego systemu łączności, umożliwia dostosowanie i eksploatację pod kontrolą danego operatora sieci łączności ruchomej.
Przedmiot wynalazku jest pokazany w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przykładową strukturę fizyczną systemu według wynalazku i fig. 2 - przykładową strukturę logiczną systemu według wynalazku.
Figura 1 przedstawia w uproszczeniu niektóre urządzenia publicznego systemu łączności ruchomej. System zawiera ruchome urządzenie końcowe 3, które znajduje się w obszarze obsługowym stacji bazowej 4 systemu łączności ruchomej i komunikuje się z nim w sposób szyfrowany przez interfejs radiowy. Stacja bazowa 4 systemu łączności ruchomej jest połączona z centralą 5, która ma dostęp do publicznej sieci stałej 9. Centrala 5 pozostaje w kontakcie z rejestrem macierzystym 6 HLR i centralą uprawniającą AUC radiokomunikacyjnej sieci ruchomej. Jeżeli ruchome urządzenie końcowe 3 chce zarejestrować się w sieci łączności ruchomej, to wewnątrz rejestru macierzystego HLR odbywa się identyfikacja ruchomego urządzenia końcowego.
Stacja bazowa 1 HBS bezprzewodowego systemu łączności jest połączona z publiczną stałą siecią przewodową 2 PSTN, LSDN. Z powodu niewielkiej mocy wyjściowej, obszar obsługowy stacji bazowej 1 jest stosunkowo mały. Z reguły stacja bazowa 1 znajduje się wewnątrz obszaru obsługowego jednej lub więcej stacji bazowych 4 publicznej sieci łączności ruchomej.
Na figurze 2 ruchome urządzenie końcowe 3 identyfikuje się w trybie radiokomunikacji ruchomej za pośrednictwem sieci radiokomunikacji ruchomej, w szczególności za pomocą specyficznego klucza identyfikacyjnego Ki, który jest przechowywany z jednej strony na karcie 8SIM ruchomego urządzenia końcowego 3, a z drugiej strony w rejestrze macierzystym 6HLR lub centrali uprawniającej AUC systemu łączności ruchomej.
Według wynalazku stacja bazowa 1 bezprzewodowego systemu łączności jest wyposażona w moduł identyfikacyjny 7, na przykład również w kartę SIM i odpowiednie oprogramowanie, aby przy połączeniu z danymi przechowywanymi w module identyfikacyjnym 7 realizować te same funkcje i zadania, które realizuje rejestr macierzysty 6 bądź centrala uprawniająca AUC systemu łączności ruchomej. Zatem ruchome urządzenie końcowe 3, jeżeli znajduje się w obszarze obsługowym bezprzewodowego systemu łączności i ma uprawnienie dostępu, może w przyporządkowanej stacji bazowej dokonać identyfikacji, rejestracji i realizować szyfrowaną łączność. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy znaczne obszary danych modułu identyfikacyjnego 7, wykorzystywanego w stacji bazowej 1, są identyczne z danymi przechowywanymi na karcie SIM z układem scalonym ruchomego urządzenia końcowego 3 uprawnionego do dostępu.
Stacja bazowa 1 systemu bezprzewodowego jest już zgodna z systemem łączności ruchomej, to znaczy w trybie oczekiwania stacja bazowa 1 systemu bezprzewodowego nadaje okresowo specyficzne hasło rozpoznawcze dla zasygnalizowania swojej obecności i gotowości. Ruchome urządzenie końcowe 3 przesłuchuje pasmo częstotliwościowe, zwracając uwagę na to specyficzne hasło rozpoznawcze stacji bazowej 1. Gdy ruchome urządzenie końcowe 3 wchodzi w obszar obsługowy stacji bazowej i bez zakłóceń odbiera hasło rozpoznawcze, wtedy to ruchome urządzenie końcowe 3 próbuje w znany sposób zarejestrować się w stacji bazowej 1. Ponadto, jak w systemie GSM, między stacją bazową 1a ruchomym urządzeniem końcowym 3 odbywa się wymiana informacji autoryzacji i inicjali4
PL 192 616 B1 zacji. W przypadku pomyślnego przebiegu autoryzacji, ruchome urządzenie końcowe 3 komunikuje się przez stałą sieć przewodową 2, bez pośrednictwa sieci łączności ruchomej.
Możliwe jest rozwiązanie, w którym wiele uprawnionych ruchomych urządzeń końcowych 3 komunikuje się w sposób szyfrowany ze sobą przez stację bazową 1, bez współdziałania publicznej sieci stałej 2, 9 lub sieci łączności ruchomej.
Wyrażenie stacja bazowa odnosi się w opisie, o ile nie zaznaczono inaczej, do stacji bazowej bezprzewodowego systemu łączności.
Poniżej opisano jeden z przykładów wykonania wynalazku, dla przypadku systemu łączności ruchomej GSM.
Przez wykonanie jednego lub wielu czytników kart z układami scalonymi i zwykłe karty SIM w stacji bazowej bezprzewodowego systemu łączności, uzyskuje się eksploatowanie stacji bazowej pod kontrolą danego operatora sieci GSM i uzyskuje się przez abonenta pracującego w trybie bezprzewodowym GSM zabezpieczenie, na przykład identyfikacji i szyfrowania danych rozmowy, jak przy pracy w systemie GSM. Karta z układem scalonym, konieczna do korzystania ze stacji bazowej, jest wydawana przez operatora sieci, jak to normalnie odbywa się w przypadku urządzeń końcowych GSM.
Zastosowana w stacji bazowej karta z układem scalonym przejmuje, razem z oprogramowaniem w stacji bazowej, funkcje rejestru macierzystego 6HLR lub centrali uprawniającej AUC, to znaczy, że końcowe urządzenie ruchome identyfikuje się obecnie w odniesieniu do stacji bazowej systemu bezprzewodowego, a nie, jak zwykle, w odniesieniu do sieci radiokomunikacyjnej. Przy tym w oparciu o oprogramowanie w stacji bazowej jest generowana pewna liczba losowa, która zostaje przekształcona za pomocą klucza Ki identycznego, przechowywanego na każdej z obu kart z układem scalonym, na karcie stacji bazowej i na karcie ruchomego urządzenia końcowego, przy użyciu specyficznego dla systemu GSM algorytmu A3, na odpowiedź SRES czyli wynik identyfikacji. Przy zgodności obu wyników sprawdzenia tożsamości - stacji bazowej i ruchomego urządzenia końcowego - identyfikację uznaje się za pomyślną. Ta procedura identyfikacji jest taka sama, jak procedura w systemie GSM. Na podstawie liczby losowej odbywa się wyprowadzenie, za pomocą klucza Ki i algorytmu A8, klucza Kc do szyfrowania łączności w interfejsie radiowym przy pracy bezprzewodowej, jak w przypadku systemu GSM.
Poza zwykłymi danymi osobistymi w module SIM mogą być przechowywane, w sposób uniemożliwiający manipulację, dodatkowe dane, jak na przykład dozwolone częstotliwości, maksymalne dopuszczalne wartości mocy wyjściowej dla stacji bazowej i ruchomego urządzenia końcowego, dopuszczalne usługi typu telefonii, transmisji danych, faksymile itp. i wszelkie inne parametry inicjalizacji, które są regulowane przez operatora sieci i które wykorzystuje stacja bazowa. Odpowiada to, przynajmniej w przypadku usług, znanemu zarządzaniu uprawnieniami w rejestrze macierzystym HLR ruchomej sieci radiokomunikacyjnej GSM.
Przez zarządzanie kluczami osiąga się to, że za pomocą tej samej stacji bazowej porozumiewa się większa liczba abonentów, na przykład członków rodziny. Każdy abonent, który korzysta ze stacji bazowej, posiada drugą własną kartę SIM, którą wprowadza w stacji bazowej. Stacja bazowa wymaga wtedy kilku urządzeń do odczytu kart. Inna możliwość polega na tym, że na karcie SIM stacji bazowej są zapamiętane dane i klucze kilku abonentów. Możliwe jest także stosowanie w stacji bazowej klucza grupowego do identyfikacji kilku indywidualnych abonentów.
Zastosowana w stacji bazowej karta z układem scalonym w obszarze jądra pamięci zawiera informacje identyczne, jak karta z układem scalonym ruchomego urządzenia końcowego GSM, przeznaczone do wykorzystania przez stację bazową. Ruchome urządzenie końcowe dokonuje identyfikacji i zarejestrowania się w stacji bazowej tylko wtedy, gdy zgadzają się dane osobiste użytkownika, zwłaszcza funkcje zabezpieczenia na obu kartach.
Przy wypowiedzeniu regularnych świadczeń abonenckich systemu GSM, na karcie SIM ruchomego urządzenia końcowego następuje skasowanie uprawnienia do komunikowania się ze stacją bazową. Wtedy nie jest już możliwe dalsze użytkowanie stacji bazowej na którejkolwiek ze zwalnianych specyficznych częstotliwości operatora sieci, ponieważ ruchome urządzenie końcowe nie może już dokonać identyfikacji w stacji bazowej.
W jednym przykładzie wykonania stacja bazowa zawiera układ czasowy, który jest zaprogramowany przez operatora sieci na określony czas i jest automatycznie ustawiany na nowo przy wykorzystywaniu stacji bazowej przez abonenta. Przy niewykorzystywaniu stacji bazowej, na przykład po wygaśnięciu umowy abonenckiej, stacja bazowa po upływie zaprogramowanego okresu czasu traci uprawnienie do pracy nadajnika na częstotliwościach systemu łączności ruchomej. Jeżeli stacja baPL 192 616 B1 zowa ma być niewykorzystywana w ciągu dłuższego okresu czasu, to jest możliwe zablokowanie działania układu czasowego przez wyłączenie stacji bazowej. Jeżeli abonent, na przykład przed pójściem na długi urlop, zapomniał wyłączyć stację bazową i dokonał jej automatycznej dezaktywacji, to istnieje możliwość awaryjnego wznowienia działania w określonym czasie.
Dla realizacji stacji bazowej zgodnej z systemem GSM wyposaża się ją w czytnik kart dla kart SIM systemu GSM. Poza tym stacja bazowa jest w stanie nadawać i odbierać na standardowych częstotliwościach GSM. Sterowanie funkcjami stacji bazowej odbywa się za pomocą oprogramowania, jak na przykład wykorzystywane w końcowych urządzeniach GSM, które przeprowadza zwykłą identyfikację GSM i steruje pozostałymi funkcjami. Samo ruchome urządzenie końcowe wymaga tylko ograniczonej modyfikacji oprogramowania.

Claims (10)

1. Sposób eksploatacji bezprzewodowego systemu łączności, z ruchomym urządzeniem końcowym publicznego systemu łączności ruchomej, ze stacją bazową połączoną z publiczną siecią stałą, która w odniesieniu do interfejsu radiokomunikacyjnego jest zgodna z systemem łączności ruchomej, dla którego wprowadza się przynajmniej jedną funkcję identyfikacji, znamienny tym, że odczytuje się/ zapisuje się informację z/do przynajmniej jednego modułu identyfikacyjnego przez stację bazową za pomocą urządzenia do odczytu/zapisu, przy czym obszary danych modułu identyfikacyjnego, wykorzystywanego w stacji bazowej, stosuje się identyczne z danymi przechowywanymi na karcie z układem scalonym SIM ruchomego urządzenia końcowego, uprawnionego do dostępu, przetwarza się odczytane dane za pomocą środków w stacji bazowej, identyfikuje się ruchome urządzenie końcowe w odniesieniu do stacji bazowej na podstawie danych odczytanych z modułu identyfikacyjnego i przetworzonych, przy czym za pomocą stacji bazowej realizuje te same funkcje i zadania, co rejestr macierzysty lub centrala uprawniająca systemu łączności ruchomej oraz przy pomyślnej identyfikacji, eksploatuje się ruchome urządzenie końcowe w publicznej sieci stałej.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że uprawnienia ruchomego urządzenia łączności do rejestrowania się w stacji bazowej bezprzewodowego systemu łączności blokuje się przez operatora sieci.
3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że w module identyfikacyjnym, poza indywidualnymi danymi osobistymi do identyfikacji, przechowuje się, uniemożliwiając manipulację, dane dodatkowe typu dozwolonych częstotliwości, maksymalnych dopuszczalnych wartości mocy wyjściowej dla stacji bazowej i ruchomego urządzenia końcowego, dostępnych usług typu telefonii, transmisji danych, faksymile i wszelkich innych parametrów inicjalizacji, które reguluje się przez operatora sieci i przez które realizuje się ramowe nastawy stacji bazowej bezprzewodowego systemu łączności.
4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że wprowadza się interfejs radiowy stacji bazowej bezprzewodowego systemu łączności, pracujący w widmie częstotliwości publicznego systemu łączności ruchomej.
5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że w interfejsie radiowym wykonuje się szyfrowanie transmitowanych danych.
6. Sposób według zastrz. 5, znamienny tym, że w stacji bazowej wprowadza się układ czasowy, który programuje się przez operatora sieci na określony czas i który przy każdym uprawnionym wykorzystywaniu stacji bazowej przez abonenta automatycznie ustawia się na nowo, przy czym w razie niewykorzystywania stacji bazowej, po upływie czasu określonego w układzie czasowym, wymawia się stacji bazowej uprawnienie do uruchamiania nadajnika na częstotliwościach systemu łączności ruchomej.
7. Sposób według zastrz. 6, znamienny tym, że przy automatycznym wyłączeniu stacji bazowej wskutek zakończenia pracy układu czasowego wprowadza się opcję awaryjnego wznowienia pracy.
8. Sposób według zastrz. 7, znamienny tym, że awaryjne wznowienie pracy stacji bazowej wprowadza się tylko w określonym okresie czasu.
9. Bezprzewodowy system łączności do eksploatacji ruchomego urządzenia końcowego publicznego systemu łączności ruchomej, ze stacją bazową połączoną z publiczną siecią stałą, która w odniesieniu do interfejsu radiokomunikacyjnego jest zgodna z systemem łączności ruchomej, dysponującym przynajmniej jedną funkcją identyfikacji, znamienny tym, że stacja bazowa (3) zawiera urządzenie odczytu/zapisu informacji z/do przynajmniej jednego modułu identyfikacyjnego (7), przy
PL 192 616 B1 czym obszary danych modułu identyfikacyjnego (7), wykorzystywanego w stacji bazowej (3), są identyczne z danymi przechowywanymi na karcie z układem scalonym SIM ruchomego urządzenia końcowego (3) uprawnionego do dostępu i stacja bazowa (1) zawiera środki do przetwarzania odczytanych danych i identyfikacji ruchomego urządzenia końcowego (3) w odniesieniu do stacji bazowej na podstawie danych odczytanych z modułu identyfikacyjnego (7) i przetworzonych, przy czym stacja bazowa (1) ma te same funkcje i zadania, jak rejestr macierzysty lub centrala uprawniająca (AUC) systemu łączności ruchomej.
10. Bezprzewodowy system według zastrz. 9, znamienny tym, że moduł identyfikacyjny (7) zawiera karty z układem scalonym SIM.
PL335480A 1997-02-28 1998-02-26 Sposób eksploatacji bezprzewodowego systemu łączności i bezprzewodowy system łączności PL192616B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19708189A DE19708189C2 (de) 1997-02-28 1997-02-28 Zu einem öffentlichen Mobilkommunikationssystem kompatibles nicht öffentliches Schnurlos-Kommunikationssystem
PCT/DE1998/000569 WO1998038826A2 (de) 1997-02-28 1998-02-26 Zu einem öffentlichen mobilkommunikationssystem kompatibles schnurlos-kommunikationssystem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL335480A1 PL335480A1 (en) 2000-04-25
PL192616B1 true PL192616B1 (pl) 2006-11-30

Family

ID=7821857

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL335480A PL192616B1 (pl) 1997-02-28 1998-02-26 Sposób eksploatacji bezprzewodowego systemu łączności i bezprzewodowy system łączności

Country Status (12)

Country Link
US (1) US7248886B1 (pl)
EP (1) EP0963674B1 (pl)
CN (1) CN1106133C (pl)
AT (1) ATE264599T1 (pl)
AU (1) AU6820298A (pl)
CA (1) CA2282331C (pl)
CZ (1) CZ295213B6 (pl)
DE (2) DE19708189C2 (pl)
ES (1) ES2219881T3 (pl)
HU (1) HU224273B1 (pl)
PL (1) PL192616B1 (pl)
WO (1) WO1998038826A2 (pl)

Families Citing this family (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2771585B1 (fr) * 1997-11-24 2000-01-28 Nortel Matra Cellular Station de base privee pour radiotelephone mobile
KR100347322B1 (ko) * 2000-04-27 2002-08-07 주식회사 하이닉스반도체 Imt-2000 비동기/동기 시스템에서의 제어국 및 기지국id 할당방법
AU6725601A (en) * 2000-07-11 2002-01-21 Kaba Schliesssysteme Ag Method for the initialisation of mobile data supports
DE10117930B4 (de) * 2001-04-10 2015-03-05 Deutsche Telekom Ag Verfahren zur Verschlüsselung von zu übertragenden Daten und Schaltungsanordnung zur Durchführung des Verfahrens
NZ533176A (en) * 2001-12-25 2005-10-28 Ntt Docomo Inc Device and method for restricting content access and storage
JP4348173B2 (ja) * 2003-12-17 2009-10-21 株式会社エヌ・ティ・ティ・ドコモ 通信端末
DE202005021930U1 (de) 2005-08-01 2011-08-08 Corning Cable Systems Llc Faseroptische Auskoppelkabel und vorverbundene Baugruppen mit Toning-Teilen
WO2008043270A1 (fr) * 2006-09-29 2008-04-17 Lenovo (Beijing) Limited Système de réveil à distance, module wwan et terminal
GB2446738C (en) * 2007-02-02 2014-10-01 Ubiquisys Ltd Basestation measurement modes
JP5068126B2 (ja) * 2007-09-25 2012-11-07 株式会社日立国際電気 無線通信装置
US8249553B2 (en) * 2008-03-04 2012-08-21 Alcatel Lucent System and method for securing a base station using SIM cards
US9363745B2 (en) 2008-03-26 2016-06-07 Srinivasan Balasubramanian Device managed access point lists in wireless communications

Family Cites Families (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4309848C2 (de) * 1993-03-26 1997-06-12 Siemens Ag Kommunikationssystem zum Anschluß an eine Basisstation eines mehrzellularen, drahtlosen Fernsprechsystems
JP2531354B2 (ja) * 1993-06-29 1996-09-04 日本電気株式会社 認証方式
WO1995002927A1 (en) * 1993-07-16 1995-01-26 Ericsson Inc. Method and apparatus for controlling transceiver operations in a radio communications system
US5812955A (en) * 1993-11-04 1998-09-22 Ericsson Inc. Base station which relays cellular verification signals via a telephone wire network to verify a cellular radio telephone
WO1995031080A1 (en) * 1994-05-06 1995-11-16 Motorola, Inc. A method for establishing a communication link
US5748621A (en) * 1995-03-10 1998-05-05 Kabushiki Kaisha Toshiba Digital mobile communication system
EP0740482A1 (en) * 1995-04-28 1996-10-30 Hewlett-Packard Company Telephone management system for answering a transfering calls in a system including a mobile cellular phone
FI101031B (fi) * 1995-05-12 1998-03-31 Nokia Telecommunications Oy Tilaajalaitteen käyttöoikeuden tarkistus
JP3807554B2 (ja) * 1995-05-31 2006-08-09 テレフオンアクチーボラゲツト エル エム エリクソン(パブル) 通信システムにおけるローカル制御エンハンスメント
FI104140B (fi) * 1996-12-05 1999-11-15 Nokia Telecommunications Oy Matkaviestimen käyttö langattomana puhelimena
FI104223B (fi) * 1996-12-17 1999-11-30 Nokia Mobile Phones Ltd Menetelmä SIM-kortin ohjauskomentojen välittämiseksi ulkopuoliselta laitteelta SM-kortille
FI102499B1 (fi) * 1997-03-10 1998-12-15 Nokia Telecommunications Oy Kopioitujen SIM-korttien etsintä
US6185436B1 (en) * 1997-03-27 2001-02-06 Siemens Information And Communication Networks, Inc. Wireless communication system
US6167271A (en) * 1997-05-05 2000-12-26 Northern Telecom Limited Interface between cellular and wired networks with enhanced subscriber mobility
FR2768893B1 (fr) * 1997-09-23 1999-12-17 Alsthom Cge Alcatel Procede d'initialisation de liaison entre un terminal mobile et une station de base domestique
US6128509A (en) * 1997-11-07 2000-10-03 Nokia Mobile Phone Limited Intelligent service interface and messaging protocol for coupling a mobile station to peripheral devices
US6332076B1 (en) * 1999-06-28 2001-12-18 Ericsson Inc. Method and system for identifying and analyzing downlink interference sources in a telecommunications network

Also Published As

Publication number Publication date
US7248886B1 (en) 2007-07-24
CA2282331C (en) 2005-05-10
WO1998038826A2 (de) 1998-09-03
HU224273B1 (hu) 2005-07-28
CZ295213B6 (cs) 2005-06-15
WO1998038826A3 (de) 1999-03-04
HUP0000677A3 (en) 2002-02-28
AU6820298A (en) 1998-09-18
DE19708189C2 (de) 2000-02-17
DE19708189A1 (de) 1998-09-03
EP0963674A2 (de) 1999-12-15
ATE264599T1 (de) 2004-04-15
CN1249116A (zh) 2000-03-29
ES2219881T3 (es) 2004-12-01
PL335480A1 (en) 2000-04-25
HUP0000677A2 (hu) 2000-06-28
CA2282331A1 (en) 1998-09-03
CZ307499A3 (cs) 2000-01-12
CN1106133C (zh) 2003-04-16
DE59811200D1 (de) 2004-05-19
EP0963674B1 (de) 2004-04-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6799155B1 (en) Replacement of externally mounted user interface modules with software emulation of user interface module functions in embedded processor applications
FI101584B (fi) Matkaviestintilaajan tunnusluvun tarkistaminen
RU2258324C2 (ru) Способ активации функций pki на интеллектуальной карте
KR100779585B1 (ko) 휴대 단말기 및 기능 제한 방법
JP4611504B2 (ja) コンピュータ・アプリケーションへのアクセスを許可するための方法
US7023994B1 (en) Method and device for customer personalization of GSM chips
US6360092B1 (en) Remote unblocking of access to a telecommunication service
PL192616B1 (pl) Sposób eksploatacji bezprzewodowego systemu łączności i bezprzewodowy system łączności
EP0436518B1 (en) Radiotelephone controller configured for coresident secure and nonsecure modes
US6684067B2 (en) Method of initializing a link between a mobile terminal and a domestic base station
US6542731B1 (en) Mobile telephone having antitheft operation and methods thereof
US20020081179A1 (en) Smart card of a terminal, a terminal using a smart card, and an improved method for identifying a user by means of a smart card
CZ294620B6 (cs) Způsob a zařízení pro autentifikaci účastníků mobilní telefonní sítě
JP2009055454A (ja) 基地局装置
JP2005513316A (ja) アクセス制御システム
JP4430055B2 (ja) 移動通信端末及び端末制御方法
KR100293944B1 (ko) 이동통신시스템에서휴대폰의사용자인증방법
WO1997029601A1 (fr) Systeme de prevention de la reproduction du numero d'un abonne de telephone mobile
KR100641167B1 (ko) 이동통신단말기의 초기화 방법
JP2006107244A (ja) 接触および非接触通信機能を有するid識別機能つきメモリカードおよび装置
CA2011842C (en) Telephone device and method of controlling same
JP2001111703A (ja) 移動無線通信端末装置および移動無線通信端末装置の遠隔制御方法
JP2005269116A (ja) 非接触icカード機能を搭載した携帯端末機