PL190533B1 - Sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego - Google Patents

Sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego

Info

Publication number
PL190533B1
PL190533B1 PL99333706A PL33370699A PL190533B1 PL 190533 B1 PL190533 B1 PL 190533B1 PL 99333706 A PL99333706 A PL 99333706A PL 33370699 A PL33370699 A PL 33370699A PL 190533 B1 PL190533 B1 PL 190533B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
powder
filaments
particles
stream
composite
Prior art date
Application number
PL99333706A
Other languages
English (en)
Other versions
PL333706A1 (en
Inventor
Czesława Nowicka
Witold Rakowski
Paweł Wcisło
Waldemar Zaborowski
Original Assignee
Inst Wlokiennictwa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Wlokiennictwa filed Critical Inst Wlokiennictwa
Priority to PL99333706A priority Critical patent/PL190533B1/pl
Publication of PL333706A1 publication Critical patent/PL333706A1/xx
Publication of PL190533B1 publication Critical patent/PL190533B1/pl

Links

Abstract

1. Sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego polegający na for­ " mowaniu runa w postaci warstwy splątanych włókien, bezpośrednio ze stopionego polimeru włóknotwórczego wytłaczanego przy użyciu sprężonego powietrza i wprowadzaniu w strumień tak otrzymanych włókienek środka adsorpcyjnego w postaci proszku, znamienny tym, że materiał adsorpcyjny w postaci proszku poddaje się obróbce wstępnej polegającej na aktywacji poprzez proces fluidyzacji, przy czym w procesie tym nadaje się cząstkom proszku ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku występującego na włókienkach przed wprowadzeniem w ich strumień tych cząsteczek, a następnie utworzoną zawiesinę naelektryzowanych cząstek proszku wprowadza się pod ciśnieniem 0,02-0,10 MPa wprost w strumień wytłaczanych sprężonym powietrzem włókienek, w miejscu oddalonym od dyszy, w którym włókienka są jeszcze plastyczne, a otrzymaną mieszaninę odbiera się na urządzeniu odbierającym w postaci bębna lub transportera taśmowego, przy czym w strukturę włókniny wprowadza się całkowitą ilość substancji proszkowej w granicach od 5 do 90% wagowych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego, znajdującego zastosowanie zwłaszcza jako materiał filtracyjny i sorpcyjny-.
Wytwarzanie włókninowych materiałów kompozytowych ma na celu nadanie im specyficznych cech, jakich nie posiadają poszczególne składniki tych materiałów. W ten sposób modyfikowane są właściwości fizykochemiczne, takie jak: wytrzymałość, elastyczność, wydłużenie, chłonność wilgoci, biodegradowalność, itp. Otrzymane materiały są wielofunkcyjne, a wyroby finalne znajdują wiele unikalnych aplikacji.
Powszechnie stosowane są metody otrzymywania włókninowych materiałów kompozytowych, takie jak: laminowanie warstw włókninowych, napylanie na włókninę włókien melt-blown, wprowadzanie modyfikatorów proszkowych do struktury włókniny.
W znanych sposobach wytwarzania materiałów kompozytowych wykorzystuje się włókniny otrzymywane techniką pneumotermiczną, charakteryzujące się niską wytrzymałością, ale za to bardzo dobrymi właściwościami filtracyjnymi z uwagi na supercienkie włókienka oraz włókniny wytwarzane techniką spun-bonded, które w przeciwieństwie do pierwszych mają dobre właściwości mechaniczne.
Znany sposób wytwarzania włókniny filtracyjnej polega na nasypywaniu kaskadowo na porowatą włókninę z włókien ciętych proszku adsorpcyjnego - tlenku glinu. Cząstki tlenku glinu ulegają w trakcie nasypywania rozproszeniu i umiejscawiają się pomiędzy splątanymi włókienkami włókniny. Otrzymany tym sposobem materiał kompozytowy charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem proszku adsorpcyjnego oraz słabym zakotwiczeniem cząstek tego proszku w strukturze materiału.
Znany jest z amerykańskich opisów patentowych nr 3 971 373 i 4 429 001 i polskiego opisu patentowego nr 185 351 sposób wytwarzania materiału kompozytowego w postaci war190 533 stwowej włókniny, przeznaczonej zwłaszcza do stosowania w filtracyjnych maskach ochronnych. Sposób według wynalazku polega na formowaniu znaną metodą pneumotermiczną runa w postaci warstwy splątanych włókien, bezpośrednio ze stopionego polimeru włóknotwórczego wytłaczanego ciśnieniowo. Proces charakteryzuje się tym, że do strumienia włókien wprowadza się środek adsorpcyjny w postaci proszku w miejscu oddalonym od dyszy, w którym otrzymane włókna nie są już lepkie, a więc całkowicie zestalone. Otrzymany materiał kompozytowy składa się z warstwy splątanych włókien utworzonych z polimeru termoplastycznego, wewnątrz której włókna te podtrzymują cząstki wprowadzonego proszku, np. węgla aktywnego czy tlenku glinu.
Kotwiczenie cząstek środka adsorpcyjnego w postaci proszku w włókninie, w trakcie jej wytwarzania, polegające tylko na opleceniu ich włókienkami całkowicie zestalonymi nie powoduje jednak, jak wykazuje praktyka, całkowitego unieruchomienia ich. W szczególności powstają problemy przy transporcie czy konfekcjonowaniu, np. cięciu, gdyż niezwiązane ze strukturą włókniny cząstki wprowadzonego proszku wykruszają cię, szczególnie przy krańcach materiału. W trakcie użytkowania takiego materiału następuje przemieszczenie niektórych cząstek, szczególnie tych o małych i bardzo małych rozmiarach w strukturze włókniny, narzuconej przede wszystkim przez duże cząsteczki środka adsorpcyjnego. Cząstki o małych rozmiarach, znajdujące się w przestrzeniach utworzonych przy większych cząstkach nie są w żaden sposób unieruchomione i swobodnie migrują w wyrobie, co powoduje szybsze, niż by to wynikało z parametrów charakteryzujących wyrób, pogorszenie jakości wyrobu.
Ponadto sposób wytwarzania przedstawiony w opisach patentowych nie jest uniwersalny - narzuca znaczne ograniczenia co do wielkości średnicy cząstek materiału adsorpcyjnego stosowanego w postaci proszku w odniesieniu do średnicy włókienek tworzących włókninę.
Celem wynalazku było opracowanie skutecznego sposobu unieruchomiania cząstek materiału adsorpcyjnego w strukturze włókniny przy jednoczesnym wyeliminowaniu ograniczeń wynikających z parametrów stosowanych komponentów.
Istota sposobu według wynalazku polega na tym, że podczas otrzymywania włókniny pneumotermicznej znaną technologią, wprowadza się materiał adsorpcyjny w postaci proszku, po poddaniu go obróbce wstępnej, wprost w strumień wytłaczanych ciśnieniowo ze stopionego polimeru włókienek o wielkości średnicy od 0,1 pm do 25 pm. Materiał adsorpcyjny w postaci proszku, np. węgiel aktywny, poddaje się obróbce wstępnej polegającej na aktywacji poprzez proces fluidyzacji, tj. tworzenia zawiesiny cząstek węgla aktywnego w strumieniu powietrza, przy czym w procesie tym nadaje się tym cząstkom ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku występującego na włókienkach, przed wprowadzeniem w ich strumień cząsteczek węgla aktywnego. W trakcie obróbki wstępnej można mieszać w dowolnym stosunku dwa lub kilka rodzajów substancji proszkowych, przy czym całkowita ilość substancji proszkowej wprowadzonej w strukturę włókniny zawiera się w granicach od 5 do 90% wagowych. Po obróbce wstępnej utworzoną zawiesinę cząstek materiału adsorpcyjnego doprowadza się pod ciśnieniem 0,02-0,10 MPa wprost w strumień wytłaczanych ciśnieniowe ze stopionego polimeru włókienek, w miejscu oddalonym od dyszy, w którym włókienka są jeszcze lepkie. Dobór miejsca wprowadzenia strumienia uzależniony jest także od wielkości cząstek stosowanego materiału adsorpcyjnego. Prawidłowy dobór prędkości tych cząstek, regulowanej poprzez odpowiedni dobór ciśnienia powietrza, umożliwia uniknięcia strat materiału adsorpcyjnego, ponieważ w przypadku, gdy prędkość cząstek będzie zbyt mała, nie zdołają one przebić strumienia włókienek i odbiją się od niego, natomiast, gdy prędkość cząstek będzie za duża, przebiją strumień włókienek i obsypią się za nim.
Lepkie włókienka oplatają wprowadzane cząstki materiału adsorpcyjnego i tak utworzoną mieszaninę odbiera się na urządzeniu odbierającym w postaci bębna, które wykonuje dwa ruchy: obrotowy i trawersujący lub transportera taśmowego. Włókninowy materiał kompozytowy może być wytwarzany w formie arkusza lub w formie taśmy.
Do wytwarzania włókninowych materiałów kompozytowych według wynalazku stosuje się polimery termoplastyczne, takie jak: poliolefiny, poliamidy, poliestry, poliwęglan, różnorodne kopolimery, itp. Szczególnie odpowiednim polimerem jest polipropylen ze względu na bardzo dobre właściwości przetwórcze.
190 533
Jako substancje proszkowe stosuje się różnego typu sorbenty, np. węgiel aktywny, tlenek glinu, chitozan itp. lub substancje o innych funkcjach, np. zmniejszające palność wyrobów, czy hydrofobowość. Do wprowadzania mogą być użyte materiały sypkie o dowolnie małej wielkości ziarna czy mieszanki ziaren o zróżnicowanych wielkościach, przy czym praktycznie stosuje się cząstki o wielkości ziarna od 10 pm do 600 pm, a zwłaszcza korzystne są cząstki o wielkości ziarna 100-200 pm. Włókninowe materiały kompozytowe według wynalazku mogą posiadać masę powierzchniową w granicach od 20 do 1500 g/m2. W niektórych zastosowaniach, dla uzyskania grubszego materiału można składać dwie lub więcej pojedynczych warstw włókniny kompozytowej. Nieoczekiwanie okazało się, że zastosowanie obróbki wstępnej materiału adsorpcyjnego w postaci proszku oraz zmiana sposobu powiązania cząstek proszku z włókienkami powoduje trwałe ich związanie, przy jednoczesnym polepszeniu właściwości filtracyjnych i sorpcyjnych wyrobu finalnego - włókninowego materiału kompozytowego. Ponadto w długim okresie użytkowania materiał zachowuje nadaną mu strukturę oraz wynikające z niej właściwości. Włókninowe materiały kompozytowe wytwarzane metodą według wynalazku nie wymagają stosowania dodatkowych środków wiążących. Mogą być one stosowane w procesach sorpcji zarówno z fazy gazowej, jak i ciekłej.
Przykład I
Wykonano serię włóknin kompozytowych sposobem według wynalazku, wprowadzając węgiel aktywny A-1 w strukturę włóknin pneumotermicznych w trakcie ich wytwarzania. Średnica włókienek w wytworzonej włókninie kompozytowej wynosi: w próbach 1-3 - 5,34 pm, w próbach 4-6 - 5,40 pm i w próbach 7-9 - 8,06 pm. Polimer - polipropylen wytłacza się z dyszy, znajdującej się w głowicy, nagrzanej do temperatury 334°C z prędkością: dla próbek włókniny kompozytowej 1-6 - 48 g/h/otwór, a dla próbek 7-9 - 58 g/h/otwór. Przez dysze powietrzne wytłacza się sprężone powietrze nagrzane do temperatury 250°C. Węgiel aktywny o średnicy cząstek w przedziale 0-300 pm poddaje się procesowi obróbki wstępnej - fluidyzacji, tj. tworzenia zawiesiny cząstek węgla aktywnego w strumieniu powietrza, przy czym w procesie tym nadaje się tym cząstkom dodatni ładunek elektrostatyczny - przeciwny do ładunku występującego na włókienkach, przed wprowadzeniem w ich strumień cząsteczek węgla aktywnego. Następnie, po obróbce wstępnej, węgiel aktywny wprowadza się jednostajnie, przy pomocy urządzenia dozującego, pod ciśnieniem 0,02-0,10 MPa, wprost w strumień wytłaczanych ciśnieniowo ze stopionego polipropylenu włókienek, w miejscu oddalonym od dyszy, w którym włókienka są jeszcze lepkie i tak utworzoną mieszaninę odbiera się na urządzeniu odbierającym w postaci bębna. Wszystkie wartości początkowych oporów przepływu powietrza są podane przy przepływie powietrza 7,35 cm/s. Charakterystykę otrzymanych włóknin kompozytowych podano w tabeli 1.
Tabela 1
Nr próby Masa powierzchniowa Zawartość węgla Opory przepływu włókniny powietrza włókniny
bazowej [g/m2] kompozyt, [g/m2] [g/m2] [% wag] bazowej [Pa] kompozyt. [Pa]
1 51 63 12 19,0 14,5 14,2
2 51 139 88 63,3 14,5 18,5
3 51 228 177 77,6 14,5 22,8
4 98 163 65 39,9 23,9 25,9
5 98 299 201 67,2 23,9 26,7
6 98 308 210 68,2 23,9 30,1
7 131 257 126 49,0 32,1 33,4
8 98 327 196 59,0 32,1 35,4
9 98 382 251 65,7 32,1 35,4
190 533
Przykładu
Wykonano inną serię włóknin kompozytowych zgodnie z sposobem według wynalazku, tak jak to przedstawiono w przykładzie I, stosując węgiel aktywny DTO o średnicy cząstek w przedziale 200-400 pm. Średnica włókienek w wytworzonej włókninie kompozytowej wynosi: w próbach 1-3 - 5,34 pm, w próbach 4-6 - 5,40 pm i w próbach 7-9 - 8,06 pm. Polipropylen, dla uzyskania próbek włóknin kompozytowych 1-9 wytłacza się z dyszy znajdującej się w głowicy, nagrzanej do temperatury 334°C z prędkością: dla próbek 1-6-48 g/h/otwór, a dla próbek 7-9 - 58 g/h/otwór. Wszystkie wartości początkowych oporów przepływu powietrza są podane przy przepływie powietrza 7,35 cm/s. Charakterystykę otrzymanych włóknin kompozytowych podano w tabeli 2.
Tabela 2
Nr próby Masa powierzchniowa Zawartość węgla Opory przepływu włókniny powietrza włókniny
bazowej [g/m2] kompozyt, [g/m2] [g/m2] [% wag] bazowej [Pa] kompozyt. [Pa]
1 51 93 42 45,2 14,5 14,3
2 51 97 46 47,4 14,5 12,8
3 51 253 202 79,8 14,5 11,8
4 98 257 159 61,9 23,9 30,3
5 98 393 259 75,1 23,9 26,3
6 98 405 307 75,8 23,9 27,5
7 131 287 156 54,4 32,1 39,3
8 131 741 610 82,3 32,1 33,0
9 131 811 680 83,9 32,1 35,1
Na podstawie powyższych przykładów można stwierdzić, że początkowe opory przepływu powietrza włóknin kompozytowych są zbliżone do początkowych oporów przepływu powietrza włóknin bazowych, tzn. nie zawierających w swojej strukturze materiałów absorpcyjnych.
Przykład III
Wykonano inną serię włóknin kompozytowych sposobem według wynalazku, tak jak to przedstawiono w przykładzie I, stosując proszkowy chitozan o różnej wielkości ziarna (średnia średnica): A-10 pm, B-385 pm i C-600 pm. Średnica włókienek w wytworzonej włókninie kompozytowej wynosi 6 pm. Polipropylen wytłacza się z dyszy znajdującej się w głowicy, nagrzanej do temperatury 336°C z prędkością 50 g/h/otwOr. Charakterystykę otrzymanych włóknin kompozytowych podano w tabeli 3.
Tabela 3
Nr próby Masa powierzchniowa włókniny Zawartość chitozanu Opory przepływu powietrza włókniny Rodzaj chitozanu
bazowa [g/m2] kompozyt. [g/m2] [g/m2] [% wag] bazowej [Pa] kompozyt. [Pa]
1 97 140 43 30,7 26,2 32,2 A
2 97 160 63 39,4 26,2 27,5 B
3 97 104 7 6,7 26,2 22,4 C
4 97 112 15 13,4 26,2 19,9 C
190 533
Przykład IV
Wykonano inną serię włóknin kompozytowych sposobem według wynalazku, tak jak to przedstawiono w przykładzie I, stosując różne mieszanki proszkowe. Średnica włókienek, z których zbudowane były włókniny wynosiła 6 pm. Polipropylen wytłacza się z dyszy znajdującej się w głowicy, nagrzanej do temperatury 336°C z prędkością 50 g/h/otwór. W przykładach użyto mieszanki następujących substancji proszkowych: chitozanu C (600 pm) - CH, węgla aktywnego A-1 (0-300 pm) - C i karboksymetylocelulozy (10 pm) - CMC. Charakterystykę otrzymanych włóknin kompozytowych podano w tabeli 4.
Tabela 4
Nr próby Masa powierzchniowa włókniny Zawartość mieszanki Opory przepływu powietrza włókniny Rodzaj mieszanki
bazowa [g/m2] kompozyt. [g/m2] [g/m2] [% wag] bazowej [Pa] kompozyt. [Pa]
1 97 245 148 60,4 26,2 21,6 C:CH 1:2
2 97 202 105 52,0 26,2 25,2 C:CH 1:3
3 97 104 7 6,7 26,2 23,2 C:CH:CMC 1:1:1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego polegający na formowaniu runa w postaci warstwy splątanych włókien, bezpośrednio ze stopionego polimeru włóknotwórczego wytłaczanego przy użyciu sprężonego powietrza i wprowadzaniu w strumień tak otrzymanych włókienek środka adsorpcyjnego w postaci proszku, znamienny tym, że materiał adsorpcyjny w postaci proszku poddaje się obróbce wstępnej polegającej na aktywacji poprzez proces fluidyzacji, przy czym w procesie tym nadaje się cząstkom proszku ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku występującego na włókienkach przed wprowadzeniem w ich strumień tych cząsteczek, a następnie utworzoną zawiesinę naelektryzowanych cząstek proszku wprowadza się pod ciśnieniem 0,02-0,10 MPa wprost w strumień wytłaczanych sprężonym powietrzem włókienek, w miejscu oddalonym od dyszy, w którym włókienka są jeszcze plastyczne, a otrzymaną mieszaninę odbiera się na urządzeniu odbierającym w postaci bębna lub transportera taśmowego, przy czym w strukturę włókniny wprowadza się całkowitą ilość substancji proszkowej w granicach od 5 do 90% wagowych.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako polimer włóknotwórczy stosuje się poliolefiny, poliamidy, poliestry, polimetakrylan metylu, polistyren, poliwęglan, kopolimery.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w trakcie obróbki wstępnej miesza się w dowolnym stosunku dwa lub kilka rodzajów substancji proszkowych.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wytwarza się z polimeru włóknotwórczego włókienka o średnicy od 0,1 pm do 25 pm.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że stosuje się środek adsorpcyjny w postaci proszku, którego cząstki mają wielkość ziarna od minimalnej możliwej do wytworzenia do 600 pm.
PL99333706A 1999-06-10 1999-06-10 Sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego PL190533B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL99333706A PL190533B1 (pl) 1999-06-10 1999-06-10 Sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL99333706A PL190533B1 (pl) 1999-06-10 1999-06-10 Sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL333706A1 PL333706A1 (en) 2000-12-18
PL190533B1 true PL190533B1 (pl) 2005-12-30

Family

ID=20074555

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99333706A PL190533B1 (pl) 1999-06-10 1999-06-10 Sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL190533B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL333706A1 (en) 2000-12-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2612872B2 (ja) 微細繊維微細ウエブ
AU2011301355B2 (en) Highly functional spunbonded fabric made from particle-containing fibres and method for producing same
US10400354B2 (en) Process of making dimensionally-stable melt blown nonwoven fibrous structures
US4755178A (en) Sorbent sheet material
JP5819832B2 (ja) ナノ繊維ウェブを形成するためのノズル、装置、システム及び方法、並びにこの方法によって作製される物品
JP5654356B2 (ja) 複合不織布ウェブ並びにこれの製造及び使用方法
EP2726659B1 (en) Non-woven electret fibrous webs and methods of making same
CA2111906C (en) Sorbent articles
EP2235245B1 (en) Composite non-woven fibrous webs having continuous particulate phase and methods of making and using the same
US4429001A (en) Sheet product containing sorbent particulate material
KR960014810B1 (ko) 세척용 패드
JPS60231802A (ja) 吸収性シ−ト製品
CN110945165A (zh) 包含结晶聚烯烃和烃增粘剂树脂的纤维及其制备方法
US20180313010A1 (en) Highly functional spunbonded fabric made from particle-containing fibres and method for producing same
PL190533B1 (pl) Sposób wytwarzania włókninowego materiału kompozytowego
JPH08209514A (ja) 繊維成形体およびその製造法
EP3662103A2 (en) Semi-continuous filaments including a crystalline polyolefin and a hydrocarbon tackifier resin, and process for making same
SU1142007A3 (ru) Способ изготовлени нетканого материала

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080610