PL190518B1 - Agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki - Google Patents

Agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki

Info

Publication number
PL190518B1
PL190518B1 PL99331034A PL33103499A PL190518B1 PL 190518 B1 PL190518 B1 PL 190518B1 PL 99331034 A PL99331034 A PL 99331034A PL 33103499 A PL33103499 A PL 33103499A PL 190518 B1 PL190518 B1 PL 190518B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
links
horizontal
rolling
chain
rail
Prior art date
Application number
PL99331034A
Other languages
English (en)
Other versions
PL331034A1 (en
Inventor
Gert Braun
Original Assignee
Gert Braun
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gert Braun filed Critical Gert Braun
Publication of PL331034A1 publication Critical patent/PL331034A1/xx
Publication of PL190518B1 publication Critical patent/PL190518B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C35/00Details of, or accessories for, machines for slitting or completely freeing the mineral from the seam, not provided for in groups E21C25/00 - E21C33/00, E21C37/00 or E21C39/00
    • E21C35/08Guiding the machine
    • E21C35/12Guiding the machine along a conveyor for the cut material
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F13/00Transport specially adapted to underground conditions
    • E21F13/06Transport of mined material at or adjacent to the working face
    • E21F13/066Scraper chain conveyors

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Framework For Endless Conveyors (AREA)
  • Chain Conveyers (AREA)

Abstract

1. Agregat prowadzacy dla umieszczonej na lancuchowym przenosniku zgrzeblo- wym urabiarki, zwlaszcza wrebiarki za- wierajacy prowadnice szynowa z rowkiem wczepowym oraz osadzony w prowadnicy szynowej lancuch o ogniwach okraglych, skladajacy sie z ogniw poziomych i krót- kich ogniw pionowych, przy czym ogniwa poziome sa osadzone w prowadnicy szyno- wej z zadanym luzem ruchowym, zas na- pedzane gwiazdowe kolo lancuchowe wre- biarki wchodzi w ogniwa poziome i rowek wczepowy, znamienny tym, ze ogniwa pionowe maja postac ogniw tocznych (7) o kolowej srednicy wewnetrznej (Dw ) i kolowej srednicy zewnetrznej (Dz), zas ogniwa poziome (6) sa osadzone w pro- wadnicy szynowej (3) z nadmiernym pio- nowym luzem ruchowym (L-Dp). PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki.
Znany jest agregat prowadzący dla prowadzonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym wrębiarki, w którym łańcuch o ogniwach okrągłych ma identycznie ukształtowane ogniwa poziome i ogniwa pionowe. W innej znanej postaci wykonania ogniwa pionowe stanowią ogniwa krótkie, są one krótsze niż ogniwa poziome, aby zrealizować mniej sząpodziałkę wczepiania dla gwiazdowego koła łańcuchowego wrębiarki. W obu przypadkach niezadowalający jest fakt, że przy wchodzących w ogniwa poziome zębach gwiazdowego koła łańcuchowego, wynikające stąd, względne przemieszczenia pomiędzy bocznymi powierzchniami zębów gwiazdowego koła łańcuchowego i ogniwami pionowymi wymusza uwzględnienie tarcia ślizgowego. Tego typu tarcie ślizgowe pociąga za sobą znaczne zużycie, zwłaszcza dlatego, że stopień zanieczyszczenia prowadnicy szynowej prowadzi do ciągłych zmian kinematyki połączenia zębatego. Ponadto, przy uwzględnieniu minimalnego pionowego luzu ruchowego, ogniwa pionowe nie mają żadnej drogi obejścia zębów obrotowego gwiazdowego koła łańcuchowego, wchodzących pomiędzy ogniwa pionowe w ogniwa poziome, i po przekroczeniu punktu dociskowego odskakują od zębów. Prowadzi to do powstania naprężeń w postaci szarpnięć łańcucha o ogniwach okrągłych, a także do zwiększenia objawów zużycia, którym towarzyszy wzrost niebezpieczeństwa uszkodzenia i pęknięcia, zwłaszcza przy wzroście energii napędowej. W tym miejscu znajduje zastosowanie przedmiot wynalazku.
190 518
Celem wynalazku jest opracowanie opisanej wyżej postaci wykonania agregatu prowadzącego dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki, w którym to agregacie, nawet przy stosunkowo dużym zanieczyszczeniu prowadnicy szynowej, za pomocą prostych środków osiąga się niski stopień zużycia i małą zmianę położenia łańcucha o ogniwach okrągłych, zapewniając jednocześnie większą niezawodność działania i mniejszą energię napędową.
Agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki, zawierający prowadnicę szynową z rowkiem wczepowym oraz osadzony w prowadnicy szynowej łańcuch o ogniwach okrągłych, składający się z ogniw poziomych i krótkich ogniw pionowych, przy czym ogniwa poziome są osadzone w prowadnicy szynowej z zadanym luzem ruchowym, zaś napędzane gwiazdowe koło łańcuchowe wrębiarki wchodzi w ogniwa poziome i rowek wczepowy, według wynalazku charakteryzuje się tym, że ogniwa pionowe mają postać ogniw tocznych o kołowej średnicy wewnętrznej i kołowej średnicy zewnętrznej, zaś ogniwa poziome są osadzone w prowadnicy szynowej z nadmiernym pionowym luzem ruchowym.
Korzystnie średnica wewnętrzna ogniw tocznych jest nieznacznie większa niż podwojona średnica wczepowych ogniw poziomych.
Korzystnie ogniwa toczne mają płaską baryłko watą zewnętrzną powierzchnię obwodową
Korzystnie ogniwa toczne mają korespondującą z wewnętrznym lukiem wczepowych ogniw poziomych, wewnętrzną powierzchnię obwodową.
Korzystnie ogniwa poziome są prowadzone w prowadnicy szynowej z dużym pionowym luzem ruchowym.
Agregat prowadzący, w którym prowadnica szynowa ma szynę jezdną dla koła jezdnego, gwiazdowego koła łańcuchowego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że szyna jezdna i środkowy przekrój unoszących się na transportowanym materiale ogniw poziomych łańcucha o ogniwach okrągłych są usytuowane w zasadzie na jednakowej wysokości.
W agregacie prowadzącym według wynalazku zęby napędzanego gwiazdowego koła łańcuchowego, wchodzące pomiędzy ogniwa pionowe względnie ogniwa toczne, wytwarzają taki moment obrotowy, że ogniwa toczne, przy uwzględnieniu liniowego styku pomiędzy ogniwami tocznymi i wczepowymi ogniwami poziomymi, mogą się obracać i niejako ślizgać po wewnętrznych łukach ogniw poziomych, podczas gdy boczne powierzchnie zębów gwiazdowego koła łańcuchowego znajdują się w trakcie procesu toczenia, zapewniając optymalne warunki kinematyczne. Dlatego też w postaci wykonania wynalazku wykonywany jest ruch toczny, w którym opór toczenia, a co za tym idzie, tarcie toczne, są o wiele niższe niż tarcie ślizgowe zębów w typowych postaciach wykonania. Pociąga to za sobą znaczne zmniejszenie zużycia oraz zmniejszenie energii napędowej. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której uwzględni się fakt, że ogniwa toczne mogą się toczyć po wczepowych zębach obracającego się, gwiazdowego koła łańcuchowego, dzięki czemu nie ma już tu niebezpieczeństwa odskakiwania łańcucha po przekroczeniu punktu dociskowego, a zatem nie występuje zwiększona groźba uszkodzenia. Kinematykę układu poprawia również to, że luz ruchowy ogniw poziomych, które mogą się przemieszczać względem siebie, jest niejako wymuszony. Ponadto dzięki toczeniu się ogniw tocznych przy wczepionych zębach koła łańcuchowego, w obszarze wchodzenia ogniw poziomych pomiędzy sąsiednie ogniwa toczne osiągany jest efekt samoczyszczenia, w związku z czym zanieczyszczenia w postaci miału węglowego i kamieni nie mogąjuż powodować zakleszczeń. Ogółem osiągnięto znaczny wzrost niezawodności działania i sprawności procesu toczenia.
Ponieważ średnica wewnętrzna ogniw tocznych jest nieznacznie większa niż podwojona średnica wczepowych ogniw poziomych względnie ich łuków, w związku z czym kontrolowany luz ruchowy pomiędzy wchodzącymi w ogniwa toczne łukami sąsiednich ogniw poziomych jest zapewniony dopiero przy silnym zanieczyszczeniu. W tym sensie ogniwa toczne umożliwiają wyrównanie odchyłek wczepowych łuków ogniw poziomych, a co za tym idzie, samych ogniw poziomych, mianowicie w trakcie procesu toczenia, co pozwala wyeliminować zakleszczanie ogniw łańcucha. Korzystnie ogniwa toczne mają płaską, baryłko watą zewnętrzną powierzchnię obwodową dopasowaną do bocznych powierzchni wczepowych zębów gwiazdowego koła łańcuchowego. Ponadto korespondująca z wewnętrznym lukiem wczepo4
190 518 wych ogniw poziomych, wewnętrzna powierzchnia obwodowa ogniw tocznych ułatwia toczenie względem ogniw poziomych lub ich luków. W ramach wynalazku ogniwa poziome są osadzone w prowadnicy szynowej z dużym pionowym luzem ruchowym, co umożliwia pionowe przemieszczanie sąsiednich ogniw poziomych w ogniwach pionowych lub tocznych, a jednocześnie eliminuje jakiekolwiek zakleszczenia, spowodowane przez wczepowe zęby gwiazdowego koła łańcuchowego.
Prowadnica szynowa agregatu prowadzącego według wynalazku jest w typowy sposób zaopatrzona w szynę jezdną dla koła jezdnego względnie koła oporowego gwiazdowego koła łańcuchowego. W związku z tym według wynalazku szyna jezdna i środkowy przekrój unoszących się na transportowanym materiale ogniw poziomych łańcucha o ogniwach okrągłych są usytuowane w zasadzie na jednakowej wysokości, dzięki czemu koło jezdne i gwiazdowe koło łańcuchowe względnie jego koło zębate obracają się z jednakową prędkością obwodową, a jednocześnie zapewnione jest, wolne od zakleszczeń, wczepienie zębów gwiazdowego koła łańcuchowego w łańcuch o ogniwach okrągłych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia agregat prowadzący z zaznaczoną wrębiarką, w widoku perspektywicznym, fig. 2 - agregat z fig. 1 w przekroju pionowym A-A, fig. 3 - fragment agregatu z fig. 1 w obszarze dwóch ogniw poziomych i jednego, łączącego ogniwa poziomego, ogniwa pionowego, fig. 4 - fragment agregatu z fig. 3 z przeciętym z jednej strony ogniwem pionowym, w częściowym widoku z góry, zaś fig. 5 - fragment agregatu z fig. 3 podczas procesu przetaczania.
Na figurach przedstawiony jest agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym 1, wrębiarki 2, który w ramach swej zasadniczej konstrukcji zawiera prowadnicę szynową 3 z rowkiem wczepowym 4 i osadzony w prowadnicy szynowej 3 łańcuch 5 o ogniwach okrągłych z ogniwami poziomymi 6 i mającymi postać ogniw krótkich, ogniwami pionowymi 7. Ogniwa poziome 6 i ogniwa pionowe 7 są umieszczone z zadanym luzem ruchowym w prowadnicy szynowej 3. Napędzane gwiazdowe koło łańcuchowe 8 wrębiarki 2 wchodzi w ogniwa poziome 6, a następnie w rowek wczepowy 4, znajdujący się poniżej łańcucha 5 o ogniwach okrągłych. Ogniwa pionowe mają postać ogniw tocznych o kołowej średnicy wewnętrznej Dw i kołowej średnicy zewnętrznej Dz. Średnica wewnętrzna Di ogniw tocznych 7 jest w celu wyrównania odchyłek nieznacznie większa niż podwojona średnica Dp wczepowych ogniw poziomych 6 lub ich łuków. Ogniwa toczne 7 mają płaską, baryłkowatą zewnętrzną powierzchnię obwodową 9 i korespondującą z wewnętrznym łukiem 10 wczepowych ogniw poziomych 6, wewnętrzną powierzchnie obwodową 11. Ponadto dla ogniw poziomych 6 przewidziany jest stosunkowo duży, pionowy luz ruchowy L-Dp w prowadnicy szynowej 3, w związku z czym ogniwa poziome 6 mogą, dzięki toczącym się przy wczepionych zębach 12 gwiazdowego koła łańcuchowego 8, przemieszczać się o określony odcinek w kierunku pionowym. Ten pionowy luz ruchowy może być dwu- do trzykrotnie większy od typowego luzu ruchowego i wynosić od 8 do 10 mm.
Prowadnica szynowa 3 ma szynę jezdną 13 dla koła jezdnego 14 gwiazdowego koła łańcuchowego 8. Szyna jezdna 13 i środkowy przekrój unoszących się na transportowanym materiale 15 ogniw poziomych 6 łańcucha 5 o ogniwach okrągłych są usytuowane w zasadzie na jednakowej wysokości, aby zęby 12 gwiazdowego koła łańcuchowego 8 poruszały się praktycznie z tą samą prędkością obwodową, co koło jezdne 14. Poza tym uwidoczniona jest, połączona z rynną łańcuchowego przenośnika zgrzebłowego 1, boczna blacha 16 ze stalowym elementem kształtowym 17 do zewnętrznego ograniczenia pionowego luzu ruchowego ogniw poziomych 6.
190 518
190 518
ΊΟ
190 518
Fig.5
190 518
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki zawierający prowadnicę szynową z rowkiem wczepowym oraz osadzony w prowadnicy szynowej łańcuch o ogniwach okrągłych, składający się z ogniw poziomych i krótkich ogniw pionowych, przy czym ogniwa poziome są osadzone w prowadnicy szynowej z zadanym luzem ruchowym, zaś napędzane gwiazdowe koło łańcuchowe wrębiarki wchodzi w ogniwa poziome i rowek wczepowy, znamienny tym, że ogniwa pionowe mają postać ogniw tocznych (7) o kołowej średnicy wewnętrznej (Dw) i kołowej średnicy zewnętrznej (Dz), zaś ogniwa poziome (6) są osadzone w prowadnicy szynowej (3) z nadmiernym pionowym luzem ruchowym (L-Dp).
  2. 2. Agregat według zastrz. 1, znamienny tym, że średnica wewnętrzna (Dw) ogniw tocznych (1) jest nieznacznie większa niż podwojona średnica (Dp) wczepowych ogniw poziomych (6).
  3. 3. Agregat według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ogniwa toczne (7) mają płaską baryłkowatą, zewnętrzną powierzchnię obwodową (9).
  4. 4. Agregat według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ogniwa toczne (7) mają, korespondującą z wewnętrznym łukiem (10) wczepowych ogniw poziomych (6), wewnętrzną powierzchnię obwodową (11).
  5. 5. Agregat według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że ogniwa poziome (6) są prowadzone w prowadnicy szynowej (3) z dużym pionowym luzem ruchowym (L).
  6. 6. Agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki, w którym prowadnica szynowa ma szynę jezdną dla koła jezdnego gwiazdowego koła łańcuchowego, znamienny tym, że szyna jezdna (13) i środkowy przekrój unoszących się na transportowanym materiale ogniw poziomych (6) łańcucha (5) o ogniwach okrągłych są usytuowane w zasadzie na jednakowej wysokości.
PL99331034A 1998-02-12 1999-01-25 Agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki PL190518B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE1998105666 DE19805666A1 (de) 1998-02-12 1998-02-12 Führungsaggregat für eine auf einem Kettenkratzförderer angeordnete Gewinnungsmaschine, insbesondere Schrämmaschine

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL331034A1 PL331034A1 (en) 1999-08-16
PL190518B1 true PL190518B1 (pl) 2005-12-30

Family

ID=7857460

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99331034A PL190518B1 (pl) 1998-02-12 1999-01-25 Agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki

Country Status (3)

Country Link
DE (1) DE19805666A1 (pl)
GB (1) GB2334274B (pl)
PL (1) PL190518B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102733805A (zh) * 2012-07-12 2012-10-17 三一重型装备有限公司 一种采煤机

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN103193062A (zh) * 2013-04-15 2013-07-10 高九华 4齿3节距结构刮板输送机

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2938408C2 (de) * 1979-09-22 1982-07-29 Halbach & Braun, 5600 Wuppertal Führung für eine die Förderrinne eines Förderers, insbes. Kettenkratzförderers, portalartig überbrückende Schrämmaschine o.dgl. Gewinnungsmaschine
DE4019413C1 (pl) * 1990-06-18 1991-12-05 Kloeckner-Becorit Gmbh, 4620 Castrop-Rauxel, De
DE4423925C2 (de) * 1994-07-07 2001-11-15 Dbt Gmbh Triebstock- und Führungsanordnung für eine Bergbaugewinnungsmaschine, insbesondere eine Walzenschrämmaschine

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN102733805A (zh) * 2012-07-12 2012-10-17 三一重型装备有限公司 一种采煤机
CN102733805B (zh) * 2012-07-12 2015-03-18 三一重型装备有限公司 一种采煤机

Also Published As

Publication number Publication date
GB9901877D0 (en) 1999-03-17
PL331034A1 (en) 1999-08-16
GB2334274A (en) 1999-08-18
DE19805666A1 (de) 1999-08-19
GB2334274B (en) 2002-02-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU2004203050B8 (en) Device for detecting the tension of scraper chains
US7562761B2 (en) Slat driven positive displacement sorter
DE3705898C2 (de) Förderer
US8038558B2 (en) Chain drive or return arrangement and chain assembly and sprocket employed therein
US5096048A (en) Conveyor
US4867300A (en) Round link chain for chain scraper conveyors
EP2456953B1 (en) Rack and pinion arrangement for a mining extraction machine
US4006937A (en) Carriage especially for use in mines
EP0206610B1 (en) Captivated block and strap link chain
RU2418215C1 (ru) Цепное колесо для цепных приводов
PL190518B1 (pl) Agregat prowadzący dla umieszczonej na łańcuchowym przenośniku zgrzebłowym urabiarki, zwłaszcza wrębiarki
GB2186856A (en) Chain scraper conveyor
GB2094866A (en) Haulage system for a mining machine
AU2010304728B2 (en) Feed system for an underground winning machine, rack bar and drive sprocket therefor
US4819989A (en) Propulsion systems for mineral mining machines
GB2202027A (en) Chain conveyor for mining operations
US4266484A (en) Rack-rail assembly for a mining machine
US4993779A (en) Element to form a rack for a mining machine haulage system
AU592977B2 (en) Conveyor
US20080035450A1 (en) Slat driven positive displacement sorter
CZ44799A3 (cs) Vodicí agregát pro dobývací stroj uspořádaný na řetězovém hřeblovém dopravníku
Sobota Comparison of conventional sprocket drum and sprocket drum with modified design
CA1230303A (en) Conveyor
RU2020118C1 (ru) Цепной конвейер для транспортировки сыпучего материала при проведении подземных работ
JP2022181662A (ja) チェン

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20060125