PL189055B1 - Przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior - Google Patents

Przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior

Info

Publication number
PL189055B1
PL189055B1 PL98336409A PL33640998A PL189055B1 PL 189055 B1 PL189055 B1 PL 189055B1 PL 98336409 A PL98336409 A PL 98336409A PL 33640998 A PL33640998 A PL 33640998A PL 189055 B1 PL189055 B1 PL 189055B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
insemination
tube
reservoir
animal
semen
Prior art date
Application number
PL98336409A
Other languages
English (en)
Other versions
PL336409A1 (en
Inventor
Luc Liegois
Original Assignee
Genes Diffusion
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=9506519&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=PL189055(B1) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Genes Diffusion filed Critical Genes Diffusion
Publication of PL336409A1 publication Critical patent/PL336409A1/xx
Publication of PL189055B1 publication Critical patent/PL189055B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61DVETERINARY INSTRUMENTS, IMPLEMENTS, TOOLS, OR METHODS
    • A61D19/00Instruments or methods for reproduction or fertilisation
    • A61D19/02Instruments or methods for reproduction or fertilisation for artificial insemination
    • A61D19/027Devices for injecting semen into animals, e.g. syringes, guns, probes

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Reproductive Health (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Media Introduction/Drainage Providing Device (AREA)
  • Surgical Instruments (AREA)
  • Micro-Organisms Or Cultivation Processes Thereof (AREA)
  • Fertilizers (AREA)
  • Prostheses (AREA)
  • Feed For Specific Animals (AREA)
  • Orthopedics, Nursing, And Contraception (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

1. Przyrzad do sztucznej inseminacji, zwlaszcza macior, wyposazony w kateter inseminacyjny oraz w polaczony z nim zbiornik nasienia, znamienny tym, ze jego kateter inseminacyjny (1), wprowadzany wraz z calym przyrzadem do narzadu plciowego zwierzecia, sklada sie z tulei (4) blokowanej w szyjce macicy zwierzecia, polaczonej ze zbiornikiem nasienia (2), umieszczonym w pochwie zwierzecia. F I G 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior.
Obecnie dokonuje się sztucznej inseminacji macior za pomocą przyrządów złożonych z elastycznej butelki, względnie torebki zawierającej rozcieńczone nasienie i połączonej elastycznym przewodem z kateterem inseminacyjnym, którego końcówkę umieszcza się w szyjce macicy zwierzęcia. Tego rodzaju urządzenia umożliwiają więc wprowadzenie nasienia do macicy zwierzęcia z butelki, względnie z torebki umieszczonej na zewnątrz ciała zwierzęcia.
Używając tego typu przyrządu hodowca musi jednak wykonać operację wstępną polegającą na ogrzewaniu naczynia, w którym jest przechowywane rozcieńczone nasienia do temperatury właściwej dla sztucznej inseminacji, a więc umożliwiającej zapłodnienie. Po podgrzaniu kateter inseminacyjny wprowadza się do narządu płciowego zwierzęcia, po czym łączy się go za pomocą elastycznego przewodu z butelką, względnie z torebką w której przechowywane jest nasienie. Nasienie przepływa wówczas do narządu płciowego zwierzęcia i umożliwia jego zapłodnienie.
189 055
Zasadniczą niedogodnością tego rodzaju przyrządów do inseminacji jest konieczność ogrzewania naczynia, w którym przechowywane jest nasienie do temperatury umożliwiającej zapłodnienie. Dopiero po ogrzaniu naczynie to może zostać połączone z kateterem inseminacyjnym. Jest to operacja stosunkowo czasochłonna, uniemożliwiająca hodowcy, w przypadku inseminacji większej ilości zwierząt szybkie przemieszczanie się od jednego zwierzęcia do następnego, aby przeprowadzić inseminację tego samego dnia, w którym następuje ruja, a więc aby zapewnić jej skuteczność.
Celem wynalazku jest opracowanie konstrukcji takiego przyrządu do sztucznej inseminacji zwierząt, który wyeliminuje wymienione wyżej niedogodności i umożliwi osiągnięcie znacznie zwiększonej wydajności inseminacji, oszczędzając równocześnie czas hodowcy.
Cel ten realizuje przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior według wynalazku, który charakteryzuje się tym, że jego kateter inseminacyjny, wprowadzany wraz z całym przyrządem do narządu płciowego zwierzęcia, składa się z tulei, blokowanej w szyjce macicy zwierzęcia, połączonej ze zbiornikiem nasienia, umieszczonym w pochwie zwierzęcia.
Zbiornik nasienia przyrządu według wynalazku, mający postać rurki, wewnątrz której jest umieszczona foliowa torebka zawierająca nasienie jest połączony z tuleją krateru inseminacyjnego za pomocą przewodu inseminacyjnego.
Przewód inseminacyjny kateteru inseminacyjnego jest zaopatrzony w korek, wykonany z masy plastycznej przekształcającej się w temperaturze nieznacznie niższej od wewnętrznej temperatury narządu płciowego zwierzęcia w rozpływający się żel.
Przewód inseminacyjny jest połączony ze zbiornikiem nasienia za pośrednictwem zatrzaskowego złącza złozonego z pierścienia, zaopatrzonego na swej powierzchni wewnętrznej w klinowy występ, współpracujący z odpowiednim klinowym występem na wewnętrznej powierzchni końcówki rurki zbiornika nasienia, przy czym ten pierścień jest zakończony tulejką zaopatrzoną w zewnętrzny klinowy pierścień, natomiast przewód inseminacyjny jest wyposażony w elastyczny, stożkowy kołnierz z wewnętrznym klinowym pierścieniem, współpracującym z klinowym pierścieniem tulei.
Rurka stanowiąca zbiornik nasienia ma korzystnie przekrój wieloboczny albo przekrój w postaci prostokąta, zwłaszcza kwadratu.
Zarówno rurka, jak i torebka foliowa zbiornika nasienia są na swym wspólnym końcu zamknięte za pomocą zaślepki, przebijanej przez zaostrzoną końcówkę przewodu inseminacyjnego.
W celu ułatwienia wypływu nasienia ze zbiornika nasienia, ścianki rurki stanowiącej zbiornik nasienia są wykonane ze sprężystego i elastycznego tworzywa albo też w zewnętrznym końcu rurki jest osadzony przesuwnie tłok do wyciskania nasienia.
Doświadczenia eksploatacyjne wykazały, że użytkowanie przyrządu do sztucznej inseminacji według wynalazku umożliwia znaczny wzrost wydajności inseminacji w porównaniu do stosowanych dotychczas podobnych przyrządów, przy czym ogrzewanie nasienia do wewnętrznej temperatury pochwy zwierzęcia, odpowiadającej dokładnie temperaturze inseminacji, znacząco zwiększa skuteczność inseminacji.
Okazało się również, że przyrząd według wynalazku może być z powodzeniem zastosowany również do sztucznej inseminacji innych zwierząt posiadających podobny narząd płciowy.
Przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior według wynalazku jest uwidoczniony w przykładowym rozwiązaniu konstrukcyjnym na rysunku, na którym: fig. 1 przedstawia przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior, w przekroju podłużnym, z rozsuniętymi częściami: fig 2 - przyrząd według fig, 1 w stanie złożonym, a fig. 3 - odmianę kateteru inseminacyjnego przyrządu w przekroju podłużnym.
Przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior według wynalazku, przedstawiony na fig. 1 i 2 składa się ze zbiornika nasienia 2 oraz z połączonego z nim za pomocą przewodu 3 kateteru inseminacyjnego 1, z którego po wprowadzeniu całego przyrządu do narządu płciowego zwierzęcia wypływa nasienie.
Nasienie zawarte w zbiorniku nasienia 2 jest rozcieńczone i stanowi mieszaninę plemników, płynu nasiennego i rozpuszczalnika.
189 055
Kateter inseminacyjny 1 składa się z grubościennej, krótkiej tulei 4 o średnicy dostosowanej do średnicy szyjki macicy zwierzęcia, w której jest umieszczana oraz z połączonego z nią przewodu inseminacyjnego 3, którego koniec jest osadzony w otworze tulei 4. Kateter inseminacyjny 1 umożliwia wprowadzenie nasienia do macicy w rejonie jej szyjki, zapewniając tym skuteczność inseminacji.
W celu zapewnienia szczelności kateteru w rejonie macicy, tuleja 4 kateteru 1 powinna być sprężysta i rozprężna, zaś jej powierzchnia zewnętrzna ma kształt cylindryczny, względnie stożkowy (fig. 3), ewentualnie spiralny i jest korzystnie zaopatrzona w pierścieniowe rowki (fig. 1 i 2), względnie w występy (fig. 3) zwiększające przyczepność do wewnętrznej powierzchni szyjki macicy.
W przykładowych rozwiązaniach konstrukcyjnych przedstawionych na rysunku kateter inseminacyjny 1, wyposażony w przewód 3 i zbiornik nasienia 2 stanowią dwa oddzielne elementy, zaś do ich szczelnego połączenia służy zatrzaskowe złącze 5. Złącze 5 składa się z pierścienia 6, wykonanego z elastycznego, sprężystego materiału i szczelnie zaciskanego na końcu 14 rurki 10 zbiornika nasienia 2. Powierzchnia wewnętrzna pierścienia 6 jest zaopatrzona w klinowy występ, zaś powierzchnia zewnętrzna końca 14 rurki 10 zbiornika nasienia 2 jest zaopatrzona w dostosowany do jego kształtu i wymiarów klinowy rowek 7, umożliwiający zatrzaskowe połączenie zbiornika nasienia 2 z kateterem 1.
W celu zatrzaskowego połączenia pierścienia 6 z przewodem 3 kateteru inseminacyjnego 1 jest on zaopatrzony na swym końcu, od strony pierścienia 6, w elastyczny, stożkowy kołnierz 8 z wewnętrznym klinowym pierścieniowym zaczepem, zaś pierścień 6 jest połączony z tuleją zaopatrzoną we współpracujący z nim zewnętrzny klinowy pierścień, przy czym średnica otworu tej tulei jest równa średnicy zewnętrznej końca przewodu inseminacyjnego 3.
Kateter inseminacyjny 1 jest ponadto wyposażony w zamykający przewód 3 korek 9, wykonany z masy plastycznej przekształcającej się w temperaturze nieznacznie niższej od temperatury narządu płciowego zwierzęcia (wynoszącej około 30°) w rozpuszczający się żel, wskutek czego nasienie może wypłynąć z kateteru inseminacyjnego 1 dopiero po uzyskaniu przez korek 9 temperatury żelowania, a tym samym przez zawarte w rurce 10 nasienie - temperatury inseminacji.
Zastosowanie korka 9 o takich właściwościach ułatwia pracę hodowcy trzody, który nie musi już obserwować wzrostu temperatury nasienia podczas jego ogrzewania, bowiem niezbędne do ogrzania nasienia ciepło jest wytwarzane przez organizm zwierzęcia, doprowadzając nasienie ściśle do temperatury inseminacji. W temperaturze niższej przepływ nasienia nie jest możliwy, bowiem jest ono zatrzymane przez korek 9.
Hodowca trzody nie musi również wspomagać wypływu nasienia, ponieważ wyłącznie ciepłota zwierzęcia powoduje rozpuszczenie korka 9 i jego samoczynny wypływ z kateteru inseminacyjnego 1.
Zbiornik nasienia 2 ma postać rurki 10, wykonanej z materiału sztywnego i korzystnie przezroczystego, w której jest umieszczona torebka 11 z folii zawierająca nasienie. Rurkę 10 połączoną z kateterem inseminacyjnym 1 umieszcza się również w pochwie zwierzęcia, przy czym długość rurki 10 powinna być równa w przybliżeniu długości pochwy zwierzęcia.
Ponieważ zbyt duża koncentracja plemników powoduje powstanie efektu toksycznego, nasienie nie może się osadzać w ograniczonej, niewielkiej przestrzeni. Doświadczalnie stwierdzono, że zapobiega temu wieloboczny albo prostokątny, względnie kwadratowy przekrój poprzeczny rurki 10.
Końcówka 14 rurki 10 od strony kateteru inseminacyjnego 1 jest wyposażona w zaślepkę 12, zamykającą równocześnie foliową torebkę 11. Zaślepkę tę przebija zaostrzony ukośny koniec 13 przewodu inseminacyjnego 3 w trakcie łączenia rurki 10 z kateterem inseminacyjnym 1 za pomocą zatrzaskowego złącza 5.
Nasienie przepływa do macicy zwierzęcia grawitacyjnie, jednakże przyrząd według wynalazku może być łatwo dodatkowo wyposażony w elementy ułatwiające wypływ nasienia ze zbiornika 2 w kierunku kateteru inseminacyjnego 1, na przykład w postaci sprężystych, elastycznych ścianek rurki 10 albo też w postaci tłoka osadzonego przesuwnie w wewnętrznym końcu 15 rurki 10.
189 055
Sposób użytkowania przyrządu do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior według wynalazku jest następujący.
Najpierw łączy się kateter inseminacyjny 1 ze zbiornikiem nasienia 2 przez wprowadzenie końca przewodu 3 do wnętrza pierścienia 6, aż do zatrzaśnięcia się złącza 5 i przecięcia zaślepki 12 przez zaostrzony ukośnie koniec 13 przewodu inseminacyjnego 3. Następnie wprowadza się cały przyrząd do narządu płciowego zwierzęcia tak głęboko, aby tuleja 4 kateteru inseminacyjnego 1 została osadzona w szyjce macicy.
W wyniku ciepłoty własnej zwierzęcia nasienie zawarte w zbiorniku nasienia 2 zostaje ogrzane, zaś po osiągnięciu temperatury wewnętrznej pochwy korek 9 przekształca się w żel i rozpływa się, umożliwiając wypływ ogrzanego do temperatury inseminacji nasienia. Hodowca musi jedynie po upływie odpowiedniego czasu inseminacji wyciągnąć przyrząd inseminacyjny z organu płciowego zwierzęcia.
Wynalazek został przedstawiony tylko w przykładzie rozwiązania konstrukcyjnego, jednakże ochronie podlegają również wszelkie jego odmiany i modyfikacje mieszczące się w ramach idei wynalazku i zastrzeżeń patentowych.
189 055
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (9)

Zastrzeżenia patentowe
1. Przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior, wyposażony w kateter inseminacyjny oraz w połączony z nim zbiornik nasienia, znamienny tym, że jego kateter inseminacyjny (1), wprowadzany wraz z całym przyrządem do narządu płciowego zwierzęcia, składa się z tulei (4) blokowanej w szyjce macicy zwierzęcia, połączonej ze zbiornikiem nasienia (2), umieszczonym w pochwie zwierzęcia.
2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że zbiornik nasienia (2) mający postać rurki (10), w której jest umieszczona foliowa torebka (11) zawierająca nasienie jest połączony z tuleją (4) krateru inseminacyjnego (1) za pomocą przewodu inseminacyjnego (3).
3. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że przewód inseminacyjny (3) kateteru inseminacyjnego (1) jest zaopatrzony w korek (9), wykonany z masy plastycznej przekształcającej się w temperaturze nieznacznie niższej od wewnętrznej temperatury narządu płciowego zwierzęcia w rozpływający się zel.
4. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że przewód inseminacyjny (3) jest połączony ze zbiornikiem nasienia (2) za pośrednictwem zatrzaskowego złącza (5) złozonego z pierścienia (6), zaopatrzonego na swej powierzchni wewnętrznej w klinowy występ, współpracujący z odpowiednim klinowym występem na wewnętrznej powierzchni końcówki (14) rurki (10) zbiornika nasienia (2), przy czym ten pierścień (6) jest zakończony tulejką zaopatrzoną w zewnętrzny klinowy pierścień, natomiast przewód inseminacyjny (3) jest wyposażony w elastyczny, stożkowy kołnierz z wewnętrznym klinowym pierścieniem, współpracującym z klinowym pierścieniem tulei.
5. Przyrząd według zastrz. 2, znamienny tym, że rurka (10), stanowiąca zbiornik nasienia (3) ma przekrój wieloboczny.
6. Przyrząd według zastrz. 2, znamienny tym, że rurka (10), stanowiąca zbiornik nasienia (3) ma przekrój w postaci prostokąta, zwłaszcza kwadratu.
7. Przyrząd według zastrz. 2, znamienny tym, że zarówno rurka (10), jak i torebka foliowa (U) zbiornika nasienia (2) są na swym wspólnym końcu (14) zamknięte za pomocą zaślepki (12), przebijanej przez zaostrzoną końcówkę (13) przewodu inseminacyjnego (3).
8. Przyrząd według zastrz. 2, znamienny tym, że ścianki rurki (10) stanowiącej zbiornik nasienia (2) są wykonane ze sprężystego i elastycznego tworzywa.
9. Przyrząd według zastrz. 2, znamienny tym, że w zewnętrznym końcu (15) rurki (10) stanowiącej zbiornik nasienia (2) jest osadzony przesuwnie tłok do wyciskania nasienia.
PL98336409A 1997-04-25 1998-04-23 Przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior PL189055B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR9705425A FR2762506B1 (fr) 1997-04-25 1997-04-25 Dispositif d'insemination artificielle pour animaux d'elevage tels que, notamment, truies
PCT/FR1998/000817 WO1998048731A1 (fr) 1997-04-25 1998-04-23 Dispositif d'insemination artificielle pour animaux d'elevage tels que, notamment, truies

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL336409A1 PL336409A1 (en) 2000-06-19
PL189055B1 true PL189055B1 (pl) 2005-06-30

Family

ID=9506519

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98336409A PL189055B1 (pl) 1997-04-25 1998-04-23 Przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior

Country Status (15)

Country Link
US (1) US6551236B1 (pl)
EP (1) EP0977522B1 (pl)
AT (1) ATE233071T1 (pl)
AU (1) AU7534898A (pl)
BR (1) BR9808536A (pl)
CA (1) CA2286710C (pl)
CZ (1) CZ294441B6 (pl)
DE (2) DE69811653T2 (pl)
DK (1) DK0977522T3 (pl)
ES (1) ES2149740T3 (pl)
FR (1) FR2762506B1 (pl)
HU (1) HU224899B1 (pl)
PL (1) PL189055B1 (pl)
PT (1) PT977522E (pl)
WO (1) WO1998048731A1 (pl)

Families Citing this family (15)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE29813921U1 (de) * 1998-08-04 1998-10-08 Kisfeld, Alfons, 48691 Vreden Vorrichtung zur Besamung von Tieren, insbesondere Sauen
DE50212294D1 (de) * 2002-07-09 2008-07-03 Minitueb Abfuell & Labortechnik Gmbh & Co Kg Besamungskatheter und Spermatube für die künstliche Besamung von Nutztieren
US20040059186A1 (en) 2002-09-19 2004-03-25 Amnon Weichselbaum Insemination device
WO2007125548A1 (en) 2006-04-27 2007-11-08 Iside S.R.L. An insemination device for breeding animals, in particular sows.
FR2908038A1 (fr) * 2006-11-08 2008-05-09 Genes Diffusion Sa Sonde d'insemination artificielle pour animaux d'elevage
GB0711312D0 (en) * 2007-06-11 2007-07-25 Dalriada Products Ltd A method for improving farrowing performance
US9433484B2 (en) * 2007-07-27 2016-09-06 Brad K. Stroud Artificial breeding techniques for bovines including semen diluents and AI apparatus
US8202210B2 (en) * 2007-07-27 2012-06-19 Stroud Brad K Artificial breeding techniques for bovines including semen diluents and AI apparatus
US10610343B2 (en) 2013-07-03 2020-04-07 Brad K. Stroud Method, apparatus and kit for artificial insemination of bovine
USRE48283E1 (en) 2010-08-10 2020-10-27 Brad Stroud Method and apparatus to reduce the number of sperm used in artificial insemination of cattle
US11622844B2 (en) 2010-08-10 2023-04-11 Maximate, Llc Method, apparatus and kit for artificial insemination of bovine
US10231755B2 (en) 2014-05-07 2019-03-19 Maureen Brown Apparatus including a cylindrical body and a nub
US11350967B2 (en) 2014-05-07 2022-06-07 Mosie Llc Apparatus including a cylindrical body and a nub
CZ2014411A3 (cs) 2014-06-13 2016-01-13 Labmediaservis S.R.O. Zařízení pro vstup do dělohy
WO2018101934A1 (en) * 2016-11-30 2018-06-07 Innovative Medicine, Llc Device and method for artificial insemination

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3712303A (en) * 1970-07-01 1973-01-23 J Hannig Sperm transfer method
US3811423A (en) * 1971-01-22 1974-05-21 Agrophysics Inc Device for insertion into the reproductive tract and method of using same
FR2286659A1 (fr) * 1974-10-04 1976-04-30 Cassou Robert Pistolet perfectionne pour l'insemination artificielle et autres injections
US5536243A (en) * 1994-12-13 1996-07-16 Jeyendran; Rajasingam S. Time-release insemination device
DE29505177U1 (de) * 1995-03-27 1995-05-18 Kisfeld, Alfons, 48691 Vreden Vorrichtung zur künstlichen Befruchtung von Tieren, insbesondere Sauen
US5674178A (en) * 1996-06-12 1997-10-07 Root; Robert W. Artificial insemination tool
US5899848A (en) * 1997-07-14 1999-05-04 Haubrich; Mark A. Device and process for artificial insemination of animals

Also Published As

Publication number Publication date
FR2762506B1 (fr) 1999-11-05
HU224899B1 (en) 2006-04-28
DE69811653T2 (de) 2003-12-11
CZ294441B6 (cs) 2005-01-12
ATE233071T1 (de) 2003-03-15
ES2149740T3 (es) 2003-11-01
AU7534898A (en) 1998-11-24
BR9808536A (pt) 2000-05-23
DE977522T1 (de) 2000-11-09
HUP0002412A2 (hu) 2000-12-28
EP0977522A1 (fr) 2000-02-09
DE69811653D1 (de) 2003-04-03
FR2762506A1 (fr) 1998-10-30
PT977522E (pt) 2003-07-31
PL336409A1 (en) 2000-06-19
CA2286710A1 (fr) 1998-11-05
CA2286710C (fr) 2004-01-20
US6551236B1 (en) 2003-04-22
ES2149740T1 (es) 2000-11-16
EP0977522B1 (fr) 2003-02-26
DK0977522T3 (da) 2003-05-26
HUP0002412A3 (en) 2001-02-28
CZ373099A3 (cs) 2000-03-15
WO1998048731A1 (fr) 1998-11-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL189055B1 (pl) Przyrząd do sztucznej inseminacji, zwłaszcza macior
CA2365080C (en) Device and method for introducing and/or collecting fluids in the inside of an animal uterus
US5674178A (en) Artificial insemination tool
NO165325B (no) Apparat til kunstig inseminering.
JP2001017026A (ja) 家畜の人工授精用精子または受精卵移植用卵子の注入器及びその操作方法
WO2001049205A1 (es) Dispositivo de inseminacion artificial en ganado porcino
EP0065970A1 (en) Apparatus for artificial insemination
US7041064B2 (en) Animal device for collecting an animal's seminal fluid
PL201364B1 (pl) Woreczek do porcjowania nasienia zwierzęcego i do leczenia macicy
CA2490727C (en) Apparatus for creating a pathway in an animal and methods therefor
CN102458300B (zh) 用于人工授精、特别是为猪人工授精的探针
KR102425086B1 (ko) 염소 및 소형가축의 정액 채취 장치
KR100322995B1 (ko) 개 인공수정 장치
CN207693724U (zh) 一种猪用自动授精装置
CN214128738U (zh) 一种助孕器
KR200189616Y1 (ko) 돼지 정액 자궁체내 주입장치
ES2600378B1 (es) Dispositivo de inseminación intracervical profunda en ganado porcino.
ES2148618T3 (es) Dispositivo para la inseminacion artificial de cerdos.
SU1724205A1 (ru) Устройство дл введени биоматериала в половые органы самок животных
PL96565B1 (pl) Przyrzad nasieniobiorczy sluzacy do kojarzenia zwierzat na drodze sztucznego unasienienia
CN2032453U (zh) 家鸭人工授精装置
KR20030069423A (ko) 돼지의 자궁내 인공수정 및 수정란 이식기구
PL157385B1 (pl) Urzadzenie do wstrzykiwania plynów do jamy macicy u ludzi i wybranych gatunków zwierzat PL
BR202016019402Y1 (pt) Aplicador de dispositivo intravaginal para animais domésticos
PL188094B1 (pl) Dozownik do dopochwowego aplikowania substancji zagęszczonych