PL189017B1 - Prasa belująca plony żniwne - Google Patents

Prasa belująca plony żniwne

Info

Publication number
PL189017B1
PL189017B1 PL99332893A PL33289399A PL189017B1 PL 189017 B1 PL189017 B1 PL 189017B1 PL 99332893 A PL99332893 A PL 99332893A PL 33289399 A PL33289399 A PL 33289399A PL 189017 B1 PL189017 B1 PL 189017B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
roller
strip
tension
covering material
cutting
Prior art date
Application number
PL99332893A
Other languages
English (en)
Other versions
PL332893A1 (en
Inventor
Arsene Roth
Ralf Wegert
Peter Guthman
Original Assignee
Claas Usines France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Claas Usines France filed Critical Claas Usines France
Publication of PL332893A1 publication Critical patent/PL332893A1/xx
Publication of PL189017B1 publication Critical patent/PL189017B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01FPROCESSING OF HARVESTED PRODUCE; HAY OR STRAW PRESSES; DEVICES FOR STORING AGRICULTURAL OR HORTICULTURAL PRODUCE
    • A01F15/00Baling presses for straw, hay or the like
    • A01F15/07Rotobalers, i.e. machines for forming cylindrical bales by winding and pressing
    • A01F15/071Wrapping devices
    • A01F15/0715Wrapping the bale in the press chamber before opening said chamber

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Perforating, Stamping-Out Or Severing By Means Other Than Cutting (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)
  • Threshing Machine Elements (AREA)
  • Storage Of Harvested Produce (AREA)
  • Fertilizers (AREA)

Abstract

1 . Prasa belujaca plony zniwne posiadajaca komore prasy ograniczona z boków scianami bocznymi i otoczona na obwodzie elementami nawijajacymi zaopatrzonymi w naped, jed- nostke odwijajaca i walce prowadzace ta- smowy material oslonowy do owijania zrolo- wanych beli, zaopatrzone w sterowany naciag materialu oslonowego oraz urzadzenie tnace i urzadzenie hamujace do regulacji naprezenia tasmy materialu oslonowego, przy czym walec naciagajacy urzadzenia naciagajacego jest sprzezony za pomoca nasadowego polacze- nia walu z ruchomym elementem blokuja- cym urzadzenia blokujacego, znamienna tym, ze nasadowe polaczenie walu (20) z ele- mentem wybranym z grupy obejmujacej ele- ment blokujacy (11) i walec naciagajacy (8) posiada przynajmniej jeden elastyczny element pochlaniajacy (24). Fi g . 6 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest prasa belująca do plonów żniwnych posiadająca komorę prasy ograniczoną z boków ścianami bocznymi i otoczoną na obwodzie elementami nawijającymi zaopatrzonymi w napęd, jednostkę odwijającą i walce prowadzące taśmowy materiał osłonowy do owijania zrolowanych beli, zaopatrzone w sterowany naciąg materiału osłonowego oraz urządzenie tnące i urządzenie hamujące do regulacji naprężenia taśmy materiału osłonowego, przy czym walec naciągający urządzenia naciągającego jest sprzężony za pomocą nasadowego połączenia wału z ruchomym elementem blokującym urządzenia blokującego, charakteryzująca się tym, ze nasadowe połączenie wału z elementem wybranym z grupy obejmującej element blokujący i walec naciągający posiada przynajmniej jeden elastyczny element pochłaniający.
W korzystnym wariancie realizacji prasa belująca według wynalazku charakteryzuje się tym, ze nasadowe połączenie wału składa się z odcinka rury połączonego na stałe z elementem blokującym, elementu wewnętrznego połączonego na stałe z wałem napędowym i umieszczonego wewnątrz odcinka rury, oraz co najmniej jednego elastycznego elementu pochłaniającego, umieszczonego w przestrzeni pomiędzy zewnętrznym odcinkiem rury i elementem wewnętrznym. Dzięki temu została osiągnięta konstrukcja o nieskomplikowanej i zwartej
189 017 budowie. Korzystnie prasa belująca według wynalazku charakteryzuje się tym, że odcinek rury posiada przekrój kwadratowy, a powierzchnia zewnętrzna elementu wewnętrznego jest ukształtowana kwadratowo, przy czym powierzchnie zewnętrzne elementu wewnętrznego są ustawione pod kątem 45 stopni do powierzchni wewnętrznych kwadratowego odcinka rury. W korzystnym wariancie prasa belująca według wynalazku charakteryzuje się tym, ze przekątne kwadratowego elementu wewnętrznego są krótsze od odległości pomiędzy równoległymi powierzchniami zewnętrznego odcinka rury.
W kolejnym korzystnym wariancie realizacji prasa belująca według wynalazku charakteryzuje się tym, że każdy z elementów pochłaniających jest pasmem z materiału odkształcalnego elastycznie.
W następnym korzystnym wariancie realizacji prasa belująca według wynalazku charakteryzuje się tym, ze urządzenie tnące jest zamocowane wychylnie względem osi urządzenia wychylającego, zlokalizowanej poniżej i przesuniętej względem osi obrotowej walca naciągającego.
Kwadratowy przekrój odcinka rury oraz kwadratowe ukształtowanie zewnętrznej powierzchni elementu wewnętrznego, przy którym powierzchnie zewnętrzne elementu wewnętrznego są ustawione pod kątem 45 stopni do powierzchni wewnętrznych kwadratowego odcinka rury umożliwia umieszczenie wystarczającej liczby elementów pochłaniających dla przenoszonego momentu obrotowego. Dzięki takiemu ukształtowaniu w przekroju tworzą się w przybliżeniu cztery trójkątne przestrzenie, wewnątrz których mogą zostać zamknięte elementy pochłaniające.
Elementy pochłaniające mogą zostać ukształtowane w taki sposób, że pozostają nieodkształcone lub odkształcają się nieznacznie w trakcie napędzania walca ewentualnie elementu blokującego powodującego przesuwanie materiału osłonowego. Gromadzenie siły zwrotnej jest zapoczątkowywane przez zatrzymanie elementu blokującego. Korzystnie przekątne kwadratowego elementu wewnętrznego są w przybliżeniu równe lub nieco krótsze od odległości między równoległymi powierzchniami zewnętrznego odcinka rury. Powstają dzięki temu w zasadzie zamknięte przestrzenie przeznaczone dla elementów pochłaniających. Krawędzie elementu wewnętrznego są korzystnie zaokrąglone. Elementy pochłaniające są korzystnie pasmami z elastycznie odkształcalnego materiału, przykładowo gumy lub tworzywa podobnego do gumy. Zapewnia to dodatkowo najpełniejsze wypełnienie przestrzeni. Ponadto uzyskuje się w ten sposób stosunkowo długą żywotność elementów pochłaniających.
Dopóki element blokujący może obracać się swobodnie wraz z przyległym walcem, elastyczny element pochłaniający lub elastyczne elementy pochłaniające są odkształcane, jeśli w ogóle, jedynie poprzez przenoszony moment obrotowy. Jednak wraz z zatrzymaniem elementu blokującego wstrzymywane jest obracanie się przyległego walca, który może się jednak nadal obrócić o względnie mały kąt wbrew elementowi blokującemu. Jest to jedynie efektem pociągania taśmy materiału osłonowego przez rolowaną belę. Jednak wraz z obcięciem materiału osłonowego, siła ciągnąca działająca do tej pory na materiał osłonowy zostaje usunięta. Dzięki odkształceniu elementów pochłaniających podczas naciągania materiału osłonowego powstają siły zwrotne, które działają bezpośrednio po odcięciu, powodując powrotny obrót walca w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu materiału osłonowego. Zapobiega to pozostawaniu nawet niewielu nici na nożu tnącym urządzenia tnącego. W następującym po tym cyklu nawijania początek materiału osłonowego zostaje wysunięty naprzód wzdłuż przewidzianej drogi poprzez walec napędzający. Ponieważ podczas zatrzymywania elementu blokującego walec może jeszcze nieznacznie się obrócić, elementy pochłaniające działają tłumiąco. Niweluje to chwilowe, skrajne obciążenia.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładach wykonania podanych na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia prasę belującą według wynalazku w widoku bocznym, rysunek schematyczny, fig. 2 przedstawia jednostkę składającą się z walca naciągającego sprzęgniętego z urządzeniem blokującym, fig. 3 przedstawia połączenie nasadowe wału w prasie belującej przedstawionej na fig. 1 w widoku czołowym, fig. 4 przedstawia połączenie nasadowe wału przedstawionego na fig. 3 w rzucie pionowym, fig. 5 przedstawia podzespół prasy belującej przedstawionej na fig. 1 ukazujący sposób napędu walca naciągającego, zaś fig. 6
189 017 przedstawia urządzenie tnące prasy belującej przedstawione na fig. 1 w rozwiązaniu innym niż przedstawione na fig. 2.
Przedstawiona na fig. 1 prasa belująca jest wyposażona w odwijarkę 1 dla taśmy 2 materiału osłonowego posiadającego strukturę siatki, która znajduje się w przedniej części prasy belującej, powyżej podbieracza 3 przed komorą prasy 4. Powyżej odwijarki 1 w sposób umożliwiający jego swobodne obracanie umieszczono krążek prowadzący 5, który jest wyposażony w urządzenie hamujące 6. Taśma 2 jest prowadzona następnie poprzez kolejny walec prowadzący 7, za którym znajduje się walec naciągający 8, który współpracuje z krążkiem przeciwnym 9. Nieprzedstawiony napęd walca naciągającego 8 pociąga taśmę 2, doprowadzając ją do komory prasy 4, ewentualnie prasowanej beli. Ponieważ prędkość pobierania przez prasowaną belę jest zwiększana, napęd wyposażono w sprzęgło wyprzedzające. Urządzenie tnące jest przymocowane bezpośrednio do walca naciągającego 8. Wlot plonów żniwnych do komory prasy 4 tworzony jest przez walec taśmowy 10, który umocowany jest do podbieracza 3. Po rozpoczęciu procesu wiązania początek taśmy 2 jest wprowadzany przez włączony walec naciągający 8 oraz blachę prowadzącą do szczeliny wlotowej, która tworzona jest przez walec taśmowy 10 oraz odpowiednio ukształtowane blachy wlotu. Powstająca sprasowana bela jest następnie pokrywana trzema do czterech warstw materiału osłonowego. Ilość warstw jest kontrolowana przez licznik połączony z krążkiem przeciwnym 9, który generuje sygnał uruchamiający urządzenie tnące.
Urządzenie blokujące przedstawione na fig. 2 składa się w zasadzie z elementu blokującego w formie koła zapadkowego 11, zazębiającej się z nim dźwigni ustalającej 12, która jest wychylna względem osi 13 równoległej do osi obrotu walca naciągającego 8, ewentualnie koła zapadkowego 11, i która jest przyciskana sprężyną skrętową 14. Ponadto urządzenie hamujące 6 posiada także unieruchomioną ostoję 15, do której przymocowana jest wychylnie zapadka 16, której wolny koniec w położeniu zwolnionym koła zapadkowego 11 opiera się na ograniczniku 17. Ogranicznik 17 jest przymocowany do wychylnego urządzenia tnącego 18. Urządzenie tnące 18 w tej realizacji wynalazku posiada zdolność wychylania się względem osi walca naciągającego 8 ewentualnie koła zapadkowego 11.
Jak uwidoczniono na fig. 2, po zwolnieniu urządzenia tnącego 18 nóz tnący 19 jest przeciągany przez taśmę 2 przecinając ją Miejsce to jest oznaczone na fig. 2 symbolem 19', ewentualnie 18'. Ogranicznik 17 wychyla się wtedy do położenia 17', dzięki czemu zapadka 16 przemieszcza się w położenie 16'. Dźwignia ustalająca 12 uderza wtedy w koło zapadkowe 11, pozostając w pozycj oznaczonee jako 12'. W takim połoźeeniu blokowany jest obrót walca naciągającego 8. Blokada ta jest uruchamiana, zanim nóż tnący 19 dotknie taśmę 2. Taśma 2 jest naciągana przez walec naciągający 8 poprzez obracającą się prasowaną belę, dzięki czemu naprężenie taśmy 2 ulega gwałtownemu zwiększeniu. Taśma 2 powraca do stanu spoczynkowego, wkrótce po tym jak dźwignia ustalająca 12 uderza w koło zapadkowe 11, a następnie nóż tnący 19 przecina taśmę 2.
Na fig. 3 i 4 przedstawiono korzystny wariant realizacji połączenia nasadowego wału 20 w prasie belującej według niniejszego wynalazku. Na wale 21 napędowym, który jest napędzany przez przedstawiony na fig. 5 napęd wyposażony w sprzęgło wyprzedzające, osadzono nieruchomo element wewnętrzny 22. Element wewnętrzny 22 posiada kwadratową powierzchnię zewnętrzną, przy czym jego krawędzie zostały stępione. W prezentowanym przykładzie realizacji koło zapadkowe 11 posiada kwadratowy otwór, w którym osadzony jest odcinek rury 23 o przekroju kwadratowym. Obydwie przekątne elementu wewnętrznego 22 swoją długością odpowiadają w przybliżeniu odległości między dwiema równoległymi powierzchniami odcinka rury 23.
Powierzchnie zewnętrzne elementu wewnętrznego 22 tworzą kąt 45 stopni z powierzchniami wewnętrznymi odcinka rury 23. Dzięki temu pomiędzy powierzchniami zewnętrznymi elementu wewnętrznego 22 i powierzchniami wewnętrznymi odcinka rury 23 powstają w przybliżeniu trójkątne przestrzenie, w których zamknięte są podłużne elementy pochłaniające 24 wykonane z tworzywa elastycznego.
W prezentowanym przykładzie wykonania, połączenie nasadowe wału 20 wyposażone w elementy pochłaniające 24 jest przymocowane do walca naciągającego 8. Równie dobrze
189 017 mogłoby być ono także przymocowane w sposób umożliwiający prawidłowe działanie do innego walca systemu walców.. Przewidziano również sprzężenie z kołem zapadkowym 11, przy czym elementy sprzęgające musiałyby być elastyczne.
Z fig. 3 i 4 wynika, że po uderzeniu dźwigni ustalającej 12 w koło zapadkowe 11 walec naciągający 8 zostanie obrócony o stosunkowo niewielki kąt w kierunku ruchu taśmy 2. Dzięki temu elastyczne elementy pochłaniające 24 odkształcają się kumulując siłę zwrotną. Wraz z obcięciem taśmy 2 przez wychylne urządzenie tnące 18, walec naciągający 8 obróci się z powrotem w kierunku przeciwnym do ruchu taśmy 2 w wyniku uwolnienia siły zwrotnej. Dzięki temu początkowy, odcięty koniec taśmy 2 zostaje oderwany od noża tnącego 19. Ewentualne przyleganie pojedynczych włókien materiału osłonowego do noża tnącego 19 zostaje w ten sposób wyeliminowane. Poza tym zostaje znacząco zmniejszone obciążenie uderzeniowe części funkcjonalnie związanych z kołem zapadkowym 11.
Na fig. 5 przedstawiono, że w tym wariancie realizacji wynalazku urządzenie tnące 18 jest przymocowane wychylnie względem wału 21. Ponadto pokazano, że do wału walca taśmowego 10 jest przymocowane koło pasowe 25. Napęd walca naciągającego 8 jest przenoszony przez pas napędowy 26, który został poprowadzony przez cztery krążki prowadzące 27.
Na fig. 6 przedstawiono, w jaki sposób zrolowane prasowane bele 28 są owijane dodatkowo materiałem osłonowym. Gdy po przygotowaniu prasowanej beli 28 włączony zostanie nie przedstawiony napęd walca naciągającego 8, początek taśmy 2 opada pionowo na dół i dostaje się do szczeliny między dwoma bębnami 29 ograniczającymi wejście do komory prasy 4. Ponieważ prasowana bela 28 obraca się, koniec taśmy 2 zostaje wprowadzony pomiędzy prasowaną belę 28 i bęben 29, co powoduje pobranie materiału osłonowego. Aby materiał osłonowy został ściśle owinięty, taśma 2 jest utrzymywana w naprężeniu przez urządzenie hamujące 6. Wraz z uruchomieniem urządzenia wychylającego 30 urządzenia tnącego 18, następuje gwałtowne przecięcie taśmy 2. Najpierw jednak dźwignia ustalająca zostaje wprowadzona do koła zapadkowego 11. Dzięki temu uzyskiwane jest maksymalne zwiększenie naprężenia taśmy 2.
Przykład wykonania wynalazku przedstawiony na fig. 6 różni się od innych wariantów realizacji tym, że urządzenie tnące 18 jest wychylne względem osi, która znajduje się poniżej wału 21 i jest względem niego przesunięta. Poza tym dźwignia ustalająca 12 jest wygięta i wyposażona w urządzenie uruchamiające. Koniec odciętej taśmy 2 przedstawiono linią przerywaną i oznaczono jako 2'. Na fig. 6 przedstawiono wyraźnie, że po odcięciu taśmy 2 koniec 2' pozostaje w pewnej odległości od noża tnącego 19, co uzyskuje się dzięki obrotowi zwrotnemu walca naciągającego 8. Ponadto na fig. 6 przedstawiono, że krążek przeciwny 9 jest dociskany za pomocą sprężyny do walca naciągającego 8.
Wynalazek nie ogranicza się jedynie do przedstawionych przykładów realizacji. Istotne jest to, ze dzięki elastycznym elementom pochłaniającym 24 przy zatrzymaniu koła zapadkowego 11 walca naciągającego 8 lub innego koła zapadkowego odpowiedniego walca, walec ten jest w stanie obrócić się nieznacznie, oraz to, że jest on obracany z powrotem przez powstającą siłę zwrotną po przecięciu taśmy 2, przy czym początkowy, swobodny koniec taśmy jest odrywany od noża tnącego 19.
189 017
189 017
189 017
FgJL
189 017
189 017
189 017
Jg±
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (6)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Prasa belująca plony żniwne posiadająca komorę prasy ograniczoną z boków ścianami bocznymi i otoczoną na obwodzie elementami nawijającymi zaopatrzonymi w napęd, jednostkę odwijającą i walce prowadzące taśmowy materiał osłonowy do owijania zrolowanych beli, zaopatrzone w sterowany naciąg materiału osłonowego oraz urządzenie tnące i urządzenie hamujące do regulacji naprężenia taśmy materiału osłonowego, przy czym walec naciągający urządzenia naciągającego jest sprzężony za pomocą nasadowego połączenia wału z ruchomym elementem blokującym urządzenia blokującego, znamienna tym, że nasadowe połączenie wału (20) z elementem wybranym z grupy obejmującej element blokujący (11) i walec naciągający (8) posiada przynajmniej jeden elastyczny element pochłaniający (24).
  2. 2. Prasa belująca według zastrz. 1, znamienna tym, że nasadowe połączenie wału (20) składa się z odcinka rury (23) połączonego na stałe z elementem blokującym (11), elementu wewnętrznego (22) połączonego na stałe z wałem (21) napędowym i umieszczonego wewnątrz odcinka rury (23), oraz co najmniej jednego elastycznego elementu pochłaniającego (24), umieszczonego w przestrzeni pomiędzy zewnętrznym odcinkiem rury (23) i elementem wewnętrznym (22).
  3. 3. Prasa belująca według zastrz. 2, znamienna tym, że odcinek rury (23) posiada przekrój kwadratowy, a powierzchnia zewnętrzna elementu wewnętrznego (22) jest ukształtowana kwadratowo, przy czym powierzchnie zewnętrzne elementu wewnętrznego (22) są ustawione pod kątem 45 stopni do powierzchni wewnętrznych kwadratowego odcinka rury (23).
  4. 4. Prasa belująca według zastrz. 3, znamienna tym, że przekątne kwadratowego elementu wewnętrznego (22) są krótsze od odległości pomiędzy równoległymi powierzchniami zewnętrznego odcinka rury (23).
  5. 5. Prasa belująca według zastrz. 1 albo 2, znamienna tym, że każdy z elementów pochłaniających (24) jest pasmem z materiału odkształcalnego elastycznie.
  6. 6. Prasa belująca według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie tnące (18) jest zamocowane wychylnie względem osi urządzenia wychylającego (30), zlokalizowanej poniżej i przesuniętej względem osi obrotowej walca naciągającego (8).
    Niniejszy wynalazek dotyczy prasy belującej plony żniwne.
    Znane są prasy składające się z komory prasy ograniczonej ścianami bocznymi oraz jednostki odwijającej otoczonej taśmami prasującymi lub podobnymi napędzanymi elementami rolującymi, posiadającej walce prowadzące taśmowy materiał osłonowy do owijania zrolowanych beli z naciągiem materiału osłonowego sterowanym w trakcie procesu owijania, oraz z urządzenia tnącego i urządzenia hamującego regulującego naprężenie taśmy materiału osłonowego. Korzystnie walec naciągający urządzenia naciągającego jest sprzęgnięty za pomocą nasadowego połączenia wału z krótkotrwale zatrzymującym się elementem blokującym urządzenia blokującego.
    W prasach rolujących prezentowanego rodzaju rolka służąca do odwijania materiału osłaniającego z rolki pozostaje nieruchoma podczas formowania rolowanych beli. Po przygotowaniu rolowanej beli, za pomocą urządzenia sterującego uruchamiany jest napęd walca naciągającego. Koniec materiału osłonowego jest następnie transportowany do rolowanej beli. W momencie przejęcia materiału osłonowego będącego taśmą zwiększana jest prędkość materiału osłonowego. W tym celu napęd walca naciągającego jest połączony ze sprzęgłem wyprzedzającym, tj. sprzęgłem jednokierunkowym wyłączającym część napędzaną po osiągnięciu danej prędkości obrotowej. Urządzenie tnące taśmę materiału osłonowego jest sterowane
    189 017 wraz z procesem nawijania materiału osłonowego. Jest to uzyskiwane przykładowo poprzez zastosowanie licznika, który po określonej liczbie obrotów rolowanej beli następujących po pobraniu materiału osłonowego wyzwala sygnał, który uruchamia urządzenie tnące. Dla zachowania precyzji cięcia materiału osłonowego, który z powodu swojej siatkowej struktury jest trudny do przecięcia i pełnego rozdzielenia, zalecane jest, aby w trakcie przecinania naprężenie taśmy było stosunkowo wysokie. Podczas dostarczania materiału osłonowego nie powinno być stosowane żadne hamowanie, co oznacza, że naprężenie taśmy jest znikome lub praktycznie żadne, ponieważ wynika ono jedynie z momentów obrotowych walców. Podczas pobierania materiału osłonowego przez rolowaną belę jest juz .potrzebne pewne naprężenie taśmy niezbędne do owijania, które to w trakcie przecinania musi być jeszcze znacząco zwiększone. Urządzenia hamujące mogą być zbudowane różnie. Hamowanie może być regulowane w zalezności od momentu obrotowego wymaganego dla napędu walca naciągającego. Znane są tez rozwiązania, w których hamowanie działa bezpośrednio na rolkę z materiałem osłonowym. W innych rozwiązaniach hamowanie taśmy materiału osłonowego jest uzależnione, dzięki odpowiednio zaprojektowanemu spowalniaczowi, od prędkości przesuwu materiału osłonowego.
    Aby znacząco zwiększyć naprężenie taśmy podczas przecinania materiału osłonowego stosuje się sprzęgnięte zwykle z walcem naciągającym elementy blokujące urządzenia blokującego. Takim elementem blokującym może być przykładowo koło zapadkowe, obracające się wraz z walcem. Dzięki temu walec ten jest krótkotrwale unieruchamiany, co powoduje pociągnięcie materiału osłonowego przez unieruchomiony walec, dzięki czemu naprężenie taśmy ulega skrajnemu zwiększeniu.
    Chociaż gwarantuje to dokładne obcięcie taśmowego materiału osłonowego, nie jest pożądane, aby początek obciętego materiału osłonowego przylegał do noża urządzenia przecinającego. Jest to w praktyce tylko kilka nitek. Prowadzi to jednak do tego, ze podczas kolejnego nawijania swobodnie zwisający początek materiału osłonowego nie może zostać odpowiednio przeniesiony na prasowaną belę. Dochodzi przez to do zakłóceń w pracy, ponieważ transportowany przy pomocy walca naciągającego materiał osłonowy odkłada się w sposób niekontrolowany na drodze transportu określanej przez walce lub taśmy.
    Kolejną wadą jest to, ze przy zatrzymywaniu elementów blokujących części stykające się z tym elementem są obciążane krótkotrwale, jednak w pewnym momencie skrajnie silnie.
    Celem wynalazku było zaprezentowanie takiej prasy belującej, w której po obcięciu materiał osłonowy zwisałby swobodnie.
    Zadanie to zostało rozwiązane w taki sposób, że nasadowe połączenie wału z elementem blokującym lub przyległym walcem posiada przynajmniej jeden elastyczny element pochłaniający, który zapewnia, ze podczas krótkotrwałego zatrzymania elementu blokującego przynajmniej walec daje się obrócić o względnie mały kąt w kierunku zgodnym z ruchem materiału osłonowego.
PL99332893A 1998-05-19 1999-04-30 Prasa belująca plony żniwne PL189017B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19822359A DE19822359C1 (de) 1998-05-19 1998-05-19 Rundballenpresse für landwirtschaftliches Erntegut

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL332893A1 PL332893A1 (en) 1999-11-22
PL189017B1 true PL189017B1 (pl) 2005-06-30

Family

ID=7868236

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL99332893A PL189017B1 (pl) 1998-05-19 1999-04-30 Prasa belująca plony żniwne

Country Status (5)

Country Link
US (1) US6233913B1 (pl)
EP (1) EP0958734B1 (pl)
AT (1) ATE221721T1 (pl)
DE (2) DE19822359C1 (pl)
PL (1) PL189017B1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10026066A1 (de) * 2000-05-25 2001-11-29 Deere & Co Vorrichtung zum Umhüllen eines Rundballens
DE10226797B4 (de) 2002-06-15 2014-05-08 Deere & Company Rundballenpresse
DE10309657A1 (de) * 2003-03-06 2004-09-30 Deere & Company, Moline Vorrichtung zum Umhüllen eines Ballens mit einer Hüllbahn und Ballenpresse
DE102004033088A1 (de) * 2004-07-08 2006-02-09 Deere & Company, Moline Vorrichtung zum Sichern eines losen Garnendes auf einem Rundballen
DE102005055375B4 (de) * 2005-11-17 2007-12-20 Usines Claas France S.A.S., St. Rémy-Woippy Rundballenpresse
US7395756B2 (en) * 2006-06-15 2008-07-08 Vermeer Manufacturing Company Round baler with a split belt tensioner
US8656686B2 (en) * 2010-01-22 2014-02-25 Cnh America Llc Up-cut net knife for agricultural baler
CN106572636B (zh) * 2014-09-02 2020-08-04 株式会社久保田 收割机
NL2014142B1 (en) * 2015-01-16 2017-01-09 Forage Innovations Bv Apparatus and method for forming and quickly wrapping a bale in a bale forming chamber.
US11596105B2 (en) 2019-10-30 2023-03-07 Cnh Industrial America Llc Drive system for an agricultural baler
US11589514B2 (en) 2019-10-30 2023-02-28 Cnh Industrial America Llc Pickup drive system for an agricultural baler

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE76673C (de) * H. LANZ, Commercien-Rath, in Mannheim, Lindenhofstr. 55 Ausrückbare und umkehrbare Federkupplung
IT528148A (pl) * 1951-10-23
US2873927A (en) * 1953-11-12 1959-02-17 Mcdonald Joanne Louise Paper dispenser
US2930664A (en) * 1957-03-18 1960-03-29 American Linen Supply Company Towel dispensing apparatus and method
US4366665A (en) * 1981-04-24 1983-01-04 Sperry Corporation Plastic film dispenser for round baler
DE8527482U1 (de) * 1985-09-26 1987-01-29 Claas Ohg, 4834 Harsewinkel Großballenpresse
DE8627212U1 (de) * 1986-10-06 1986-12-04 Claas Ohg, 4834 Harsewinkel Großballenpresse
DE3634571C2 (de) * 1986-10-10 1993-12-02 Claas Ohg Großballenpresse für landwirtschaftliches Erntegut
US4779526A (en) * 1987-02-02 1988-10-25 Deere & Company Machine for forming cylindrical bales of crop
US4768431A (en) * 1987-05-01 1988-09-06 Ford New Holland, Inc. Net dispenser drive for round balers
US5216873A (en) * 1991-10-07 1993-06-08 Hay & Forage Industries Wrapper cutoff mechanism for round balers
US5433059A (en) * 1993-04-27 1995-07-18 Agco Corporation Round bale wrapping
DE19517385C2 (de) * 1995-05-11 2000-02-17 Claas Ohg Rundballenpresse für landwirtschaftliches Erntegut

Also Published As

Publication number Publication date
DE19822359C1 (de) 1999-09-09
EP0958734B1 (de) 2002-08-07
DE59902248D1 (de) 2002-09-12
US6233913B1 (en) 2001-05-22
PL332893A1 (en) 1999-11-22
ATE221721T1 (de) 2002-08-15
EP0958734A1 (de) 1999-11-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5289672A (en) Net supply apparatus for round balers
EP0503046B1 (en) Net wrap feeding system for a round baler
US5231828A (en) Wrapping mechanism for round balers
EP0225398B1 (en) Agricultural baling machines
US5687548A (en) Dispenser control system for round bale wrapping apparatus
PL189017B1 (pl) Prasa belująca plony żniwne
US20060242931A1 (en) Bale wrapping apparatus
US7918069B2 (en) Baler with wrapping arrangement for enveloping a bale with an enveloping material
EP1882409B1 (en) Clamping device for a round baler
RU2658696C2 (ru) Устройство для обработки тюков для сельскохозяйственных машин
US20120073455A1 (en) Method for operating a brake system and a round baler with a brake system
EP1648217B1 (en) Covering sheet feeder device for covering the outer surface of an agricultural bale
EP3536145B1 (en) Material wrap system with automatic drive tension compensation
EP1776860B1 (en) Apparatus for applying a covering layer to an agricultural bale
US5230193A (en) Net spreading apparatus for round baler
EP2266386B2 (en) Covering sheet feeder device for covering the outer surface of an agricultural bale
EP3270682B1 (en) Bale forming and wrapping apparatus with a guided web moving member
EP3459340B1 (de) Zuführeinrichtung zur zuführung von wickelmaterial in eine presskammer einer rundballenpresse
US7210281B2 (en) Assembly for securing a loose yarn end on a cylindrical bale
KR20200038405A (ko) 롤 베일러
US2705915A (en) Bale density controller
EP3672394B1 (en) A method for operating a round baler and a round baler
RU2442310C1 (ru) Валковая жатка с укладкой скошенной массы на ленту
SU1230535A1 (ru) Рулонный пресс-подборщик дл стебельчатых материалов
SU1709950A1 (ru) Устройство дл подачи оболочки в прессовальную камеру рулонного пресс-подборщика