PL188706B1 - Lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy i sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego - Google Patents

Lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy i sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego

Info

Publication number
PL188706B1
PL188706B1 PL98325435A PL32543598A PL188706B1 PL 188706 B1 PL188706 B1 PL 188706B1 PL 98325435 A PL98325435 A PL 98325435A PL 32543598 A PL32543598 A PL 32543598A PL 188706 B1 PL188706 B1 PL 188706B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
polyesterimide
optionally
resin
mixture
coo
Prior art date
Application number
PL98325435A
Other languages
English (en)
Other versions
PL325435A1 (en
Inventor
Elżbieta Wardzińska
Piotr Penczek
Barbara Łoś-Kuchta
Jadwiga Stanecka
Original Assignee
Inst Chemii Przemyslowej Im Pr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Chemii Przemyslowej Im Pr filed Critical Inst Chemii Przemyslowej Im Pr
Priority to PL98325435A priority Critical patent/PL188706B1/pl
Publication of PL325435A1 publication Critical patent/PL325435A1/xx
Publication of PL188706B1 publication Critical patent/PL188706B1/pl

Links

Landscapes

  • Paints Or Removers (AREA)
  • Organic Insulating Materials (AREA)

Abstract

1. Lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy w postaci roztworu żywicy poliestroimidowej w mieszaninie rozpuszczalników i ewentualnie rozcieńczalników organicznych, z dodatkiem katalizatorów utwardzania, żywicy fenolowej i ewentualnie innych dodatków, znamienny tym, że jako podstawowy rozpuszczalnik organiczny zawiera związek o wzorze ogólnym H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, w którym n wynosi 2, 3 lub 4, lub mieszaninę takich związków, przy czym zawartość tych związków w łącznej ilości rozpuszczalników i ewentualnie rozcieńczalników organicznych wynosi nie mniej niż 55% wagowych. 3. Sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego przez rozpuszczenie żywicy poliestroimidowej, katalizatora utwardzania, żywicy fenolowej i ewentualnie innych dodatków w mieszaninie rozpuszczalników i ewentualnie rozcieńczalników organicznych, znamienny tym, że żywicę poliestroimidową rozpuszcza się w rozpuszczalniku stanowiącym związek o ogólnym wzorze ECMKICĄCILU-COO-CH;, w którym n wynosi 2, 3 lub 4, lub ich mieszaninie, a następnie dodaje się ewentualnie rozcieńczalnik i inne rozpuszczalniki organiczne oraz żywicę fenolową, katalizator utwardzania i ewentualnie inne dodatki, przy czym rozpuszczanie żywicy poliestroimidowej w rozpuszczalniku o wzorze ogólnym H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, przeprowadza się w temperaturze poniżej 230°C.

Description

Przedmiotem wynalazku jest lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy, stanowiący roztwór żywicy poliestroimidowej i innych składników w mieszaninie mało toksycznych rozpuszczalników organicznych nie zawierających krezolu oraz sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego. Lakier przeznaczony jest zwłaszcza do powlekania miedzianych przewodów nawojowych.
Głównym składnikiem znanych lakierów poliestroimidowych do powlekania przewodów nawojowych są żywice poliestroimidowe, które są produktami polikondensacj i i imidyzacji mieszaniny tereftalanu dimetylowego, glikoli, izocyjanuranu tris(2-hydroksyetylowego), bezwodnika trimelitowego i p,p'-diaminodifenylometanu. Poza tym lakiery poliestroimidowe zawierają katalizatory sieciowania, żywice fenolowe i inne dodatki. W znanych rozwiązaniach, dotyczących takich lakierów, wymienia się jako rozpuszczalniki związki fenolowe, zwłaszcza mieszaniny izomerów krezolu, a jako rozcieńczalniki - węglowodory aromatyczne, jak solwentnafta (opisy patentowe USA nr 3 390 11 i 3 425 866 oraz opis patentu polskiego nr 125 456).
Stosowanie krezoli jako rozpuszczalników jest niekorzystne ze względu na toksyczność i przykry zapach. Znany jest lakier poliestroimidowy, nie zawierający krezoli; głównym składnikiem mieszaniny rozpuszczalników i rozcieńczalników jest cykloheksanon (opis
188 706 patentowy polski nr 132 617). Wadą tego znanego rozwiązania jest przykry zapach cykloheksanonu. Poza tym stwierdzono, że powłoki otrzymane przy emaliowaniu drutów miedzianych takim lakierem wykazują szorstkość.
Celem wynalazku było opracowanie bezkrezolowych lakierów poliestroimidowych, które nie zawierałyby rozpuszczalników i rozcieńczalników toksycznych i 'o przykrym zapachu, a ponadto tworzyłyby podczas emaliowania drutów miedzianych powłokę o dużej gładkości.
Okazało się, że lakiery poliestroimidowe, spełniające powyższe wymagania, uzyskuje się przez rozpuszczenie żywicy poliestroimidowej, katalizatorów utwardzania żywicy fenolowej i ewentualnie innych dodatków w rozpuszczalnikach organicznych zawierających jako podstawowy składnik związek o wzorze ogólnym H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, w którym n wynosi 2, 3 lub 4, lub mieszaninę takich związków, przy czym zawartość tych rozpuszczalników w łącznej ilości rozpuszczalników i rozcieńczalników organicznych wynosi nie mniej niż 55% wagowych, a zawartość solwentnafty jako rozcieńczalnika wynosi korzystnie nie więcej niż 30% wagowych łącznej ilości rozpuszczalników i rozcieńczalników.
Jako związki o wzorze ogólnym H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, stosuje się bursztynian, glutaran lub adypinian dimetylowy. Związki te wytwarza się przez estryfikację metanolem mieszaniny kwasu bursztynowego, glutarowego i adypinowego powstającej jako produkt uboczny przy produkcji kwasu adypinowego. Indywidualne składniki tej mieszaniny estrów metylowych, na przykład glutaran dimetylowy, wydziela się przez destylację frakcjonowaną.
Sposób według wynalazku polega na tym, że rozpuszcza się żywicę poliestroimidową w związkach o wzorze ogólnym H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, w którym n ma podane powyżej znaczenia, lub w ich mieszaninie, a następnie dodaje się rozcieńczalnik i ewentualnie inne rozpuszczalniki, takie jak cykloheksanon i węglan propylenu oraz żywicę fenolową, katalizator utwardzania i ewentualnie inne dodatki, np. polihydantoinę .
Inna korzystna odmiana sposobu według wynalazku polega na tym, że do stopionej żywicy poliestroimidowej po syntezie w reaktorze dodaje się w temperaturze 160-210°C na 100 części wagowych żywicy poliestroimidowej 20-40 części wagowych związku o wzorze ogólnym H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, w którym n ma podane powyżej znaczenia, lub mieszaniny takich związków, po czym chłodzi się roztwór do temperatury poniżej 50°C i dodaje podczas chłodzenia lub po ochłodzeniu pozostałą ilość związków o wzorze ogólnym H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, rozcieńczalnik, ewentualnie inny rozpuszczalnik, oraz żywicę fenolową, katalizator utwardzania i ewentualnie inne dodatki.
Dodatkowa zaleta sposobu według wynalazku polega na tym, że przy tej samej zawartości substancji błonotwórczych uzyskuje się lakier o mniejszej lepkości w porównaniu ze znanymi sposobami. Umożliwia to wytwarzanie lakierów poliestroimidowych o zwiększonej zawartości substancji błonotwórczych i zmniejszonej zawartości rozpuszczalników przy zachowaniu typowej lepkości roboczej.
Przykład I. 750 kg żywicy poliestroimidowej rozpuszcza się w 548 kg glutaranu dimetylowego, po czym dodaje się 180 kg solwentnafty, 200 kg węglanu etylenu, 30 kg żywicy fenolowej i 45 kg ortotytanianu tetrabutylowego. Uzyskuje się lakier poliestroimidowy o zawartości substancji błonotwórczych 45% wagowych, zawartości lotnych rozpuszczalników i rozcieńczalników 55% wagowych i lepkości 126s (kubek Forda nr 4) w temperaturze 23°C. Po naniesieniu na drut miedziany i utwardzeniu uzyskuje się emaliowany przewód nawojowy o wysokiej gładkości powierzchni
Przykład II. 750 kg żywicy poliestroimidowej stopionej w temperaturze 200°C po syntezie w reaktorze chłodzi się mieszając do temperatury 180°C, po czym dodaje się 260 kg mieszaniny bursztynianu, glutaranu i adypinianu dimetylowego, zawierającej te estry metylowe w stosunku wagowym 10:60:30. Uzyskany roztwór chłodzi się stopniowo do temperatury 45°C, dodając jednocześnie 240 kg tej samej mieszaniny estrów metylowych. Następnie dodaje się 200 kg solwentnafty, 75 kg dekaliny, 50 kg żywicy fenolowej i 45 kg polimerycznego tytanianu butylowego. Uzyskuje się lakier poliestroimidowy o zawartości substancji błonotwórczych 48,5% wagowych, zawartości lotnych rozpuszczalników i rozcieńczalników 51,5% wagowych i lepkości 150s (kubek Forda nr 4) w temperaturze 23°C. Po naniesieniu na drut miedziany i utwardzeniu uzyskuje się emaliowany przewód nawojowy o wysokiej gładkości powierzchni.
188 706
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy w postaci roztworu żywicy poliestroimidowej w mieszaninie rozpuszczalników i ewentualnie rozcieńczalników organicznych, z dodatkiem katalizatorów utwardzania, żywicy fenolowej i ewentualnie innych dodatków, znamienny tym, że jako podstawowy rozpuszczalnik organiczny zawiera związek o wzorze ogólnym H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, w którym n wynosi 2, 3 lub 4, lub mieszaninę takich związków, przy czym zawartość tych związków w łącznej ilości rozpuszczalników i ewentualnie rozcieńczalników organicznych wynosi nie mniej niż 55% wagowych.
  2. 2. Lakier według zastrz. 1, znamienny tym, że zawiera jako rozcieńczalnik solwentnaftę w ilości nie większej niż 30% wagowych w łącznej ilości rozpuszczalników i rozcieńczalników organicznych.
  3. 3. Sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego przez rozpuszczenie żywicy poliestroimidowej, katalizatora utwardzania, żywicy fenolowej i ewentualnie innych dodatków w mieszaninie rozpuszczalników i ewentualnie rozcieńczalników organicznych, znamienny tym, że żywicę poliestroimidową rozpuszcza się w rozpuszczalniku stanowiącym związek o ogólnym wzorze H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, w którym n wynosi 2, 3 lub 4, lub ich mieszaninie, a następnie dodaje się ewentualnie rozcieńczalnik i inne rozpuszczalniki organiczne oraz żywicę fenolową, katalizator utwardzania i ewentualnie inne dodatki, przy czym rozpuszczanie żywicy poliestroimidowej w rozpuszczalniku o wzorze ogólnym H3C-OÓC-(CH2)n-COO-CH3, przeprowadza się w temperaturze poniżej 230°C.
  4. 4. Sposób według zastrz. 3, znamienny tym, że do stopionej żywicy poliestroimidowej dodaje się w temperaturze 160-210°C na 100 części wagowych żywicy poliestroiraidowej 20-40 części wagowych związku o wzorze ogólnym H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, w którym n wynosi 2, 3 lub 4, lub mieszaniny takich związków, po czym uzyskany roztwór chłodzi się do temperatury poniżej 50°C i dodaje się podczas chłodzenia lub po ochłodzeniu pozostałą ilość związków o ogólnym wzorze H3C-OOC-(CH2)n-COO-CH3, ewentualnie rozcieńczalnik i inny rozpuszczalnik oraz żywicę fenolową, katalizator utwardzania i ewentualnie inne dodatki.
PL98325435A 1998-03-19 1998-03-19 Lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy i sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego PL188706B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98325435A PL188706B1 (pl) 1998-03-19 1998-03-19 Lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy i sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL98325435A PL188706B1 (pl) 1998-03-19 1998-03-19 Lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy i sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL325435A1 PL325435A1 (en) 1999-09-27
PL188706B1 true PL188706B1 (pl) 2005-03-31

Family

ID=20071782

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL98325435A PL188706B1 (pl) 1998-03-19 1998-03-19 Lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy i sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL188706B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL325435A1 (en) 1999-09-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4127553A (en) Electrical insulating resin composition comprising a polyester resin or ester-imide resin
US4206261A (en) Water-soluble polyester imide resin wire coating process
US3931418A (en) Process for the production of insulating coatings on electrical conductors
JP4405809B2 (ja) クレゾールフリーまたは低クレゾール電線用エナメル
PL188706B1 (pl) Lakier elektroizolacyjny poliestroimidowy i sposób wytwarzania lakieru elektroizolacyjnego poliestroimidowego
US4609702A (en) Ether modified polyesterimide resins
US4267231A (en) Polyester imide wire enamels
FR2475052A1 (fr) Resines refractaires de polyamide-imide-esterimide, procede pour les preparer et leur utilisation dans les vernis isolants electriques
US3567673A (en) Biphenyl modified polyesterimide wire enamel
US3707403A (en) Electrical conductors coated with polyesterimides from dicyano diamide-hydrazine reaction products
US3839264A (en) Varnishes of polyesterimides based on pentaerythritol
Biondi Poly (esterimide) wire enamels: coatings with the right combination of thermal and mechanical properties for many applications
US4612246A (en) Lubricated polyester enameled electrical conductors
US3632837A (en) Diphenol containing polyesters derived from tris(2-hydroxyalkyl)isocyanurates
US3389015A (en) Dicyclopentadiene polymer modified polyester wire enamel and varnish
KR101248199B1 (ko) 열경화형 피막의 형성 방법
US4329397A (en) Electrical conductors coated with polyester imide wire enamels
JP3376490B2 (ja) 電気絶縁用樹脂組成物および電気絶縁処理されたトランスの製造法
US4269752A (en) Polyester imide wire enamels
JP2003138167A (ja) エナメル線用絶縁塗料
JPH0327577B2 (pl)
PL115356B1 (en) Process for manufacturing insulating coatings of high heat resistance on electrical conductors
JP2006016487A (ja) 電気絶縁用樹脂組成物及びエナメル線、並びに耐熱性樹脂組成物及び塗料
JPH04202568A (ja) コイル含浸ワニス
JPS6241606B2 (pl)