PL187689B1 - Obrotowy silnik spalinowy - Google Patents
Obrotowy silnik spalinowyInfo
- Publication number
- PL187689B1 PL187689B1 PL96314564A PL31456496A PL187689B1 PL 187689 B1 PL187689 B1 PL 187689B1 PL 96314564 A PL96314564 A PL 96314564A PL 31456496 A PL31456496 A PL 31456496A PL 187689 B1 PL187689 B1 PL 187689B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- pistons
- output shaft
- piston
- rotation
- axis
- Prior art date
Links
Landscapes
- Transmission Devices (AREA)
Abstract
1· Obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane
posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są
ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi
obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego,
przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio
pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz
której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące
część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego
do tego wału wyjściowego, przy czym te tłoki są równocześnie
ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do
każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany
do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół
obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do
odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców
otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa
w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków,
co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania
obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego, przy czym tłoki
są ustawione w dwa zestawy, z których każdy ma przynajmniej
dwa tłoki, a tłoki każdego zestawu są rozmieszczone
dokoła osi obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego i są
wzajemnie połączone sztywnymi łącznikami tłoków, znamienny
tym, ze tłoki jednego zestawu są odwrócone w fazie
o 180° w stosunku do drugiego zestawu tłoków, a każdy
łącznik tłoków (67, 79) ma postać płyty montażowej tłoków,
zaopatrzonej w otwór przez który przechodzi wał wyjściowy (55),
przy czym płyta montażowa tłoków jest połączona z tym wałem
wyjściowym (55) i stanowi część zespołu wirnika (78)
Description
Przedmiotem wynalazku jest obrotowy silnik spalinowy.
Obecnie najbardziej popularnymi silnikami obrotowymi są silniki mające obrotowy blok z umieszczonymi promieniowo cylindrami z tłokami wewnątrz, przy czym ich zewnętrzne zakończenia są ruchome względem bieżni prowadzących, jak przedstawiono na przykład w niemieckim opisie patentowym nr 619955, jak również w opisach patentowych USA o numerach 4003351, 4023536 i 4974553. Rozwiązania te wymagają zastosowania odpowiednich mechanizmów pomocniczych, koniecznych do ich właściwej pracy, takich jak zespół realizujący periodyczne wprowadzanie paliwa i powietrza do komory spalania każdego cylindra i tłoka.
Ponadto znany jest silnik obrotowy z tłokami promieniowymi, na przykład z australijskiego zgłoszenia patentowego nr PN 6474.
Udoskonalenia dokonane w tej popularnej dzisiaj klasie silników doprowadziły do opracowania następnego rodzaju silnika obrotowego, w którym cylindry są rozmieszczone w równych odstępach wokół osi środkowej, a tłoki są równolegle do siebie i do tej osi. Przykłady tego rodzaju silników obrotowych z równoległymi cylindrami są przedstawione w opisach patentowych USA o numerach 4 287 858, 4 250 283 i 4 022 167.
Obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego. Tłoki te są równocześnie ruchome posuwistozwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego. Tłoki są ustawione w dwa zestawy, z których każdy ma przynajmniej dwa tłoki, a tłoki każdego zestawu są rozmieszczone dokoła osi obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego i są wzajemnie połączone sztywnymi łącznikami tłoków. Silnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że tłoki jednego zestawu są odwrócone w fazie o 180° w stosunku do drugiego zestawu tłoków, a każdy łącznik tłoków ma postać płyty montażowej tłoków, zaopatrzonej w otwór przez który przechodzi wał wyjściowy. Płyta montażowa tłoków jest połączona z tym wałem wyjściowym i stanowi część zespołu wirnika.
Wał wyjściowy jest zaopatrzony w podłużne żebra wielowypustowe, a otwór płyty montażowej zawiera wzdłużne rowki, przy czym podłużne żebra wielowypustowe są suwliwie wprowadzone we wzdłużne rowki.
Korzystnym jest, że każdy zestaw tłoków ma przynajmniej dwie pary tłoków, przy czym tłoki każdej pary są rozmieszczone po przeciwnych stronach osi obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego.
W odmiennym rozwiązaniu według wynalazku, obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego. Tłoki te są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego. Tłoki są ustawione w dwa zestawy, z których każdy ma przynajmniej dwa tłoki, a tłoki każdego zestawu są rozmieszczone dokoła osi obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego i są wzajemnie połączone
187 689 sztywnymi łącznikami tłoków. Silnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że do odpowiedniego tłoka jest zwrócona powierzchnia pierścieniowej bieżni krzywkowej, z którą stykają się krzywkowe rolki, a każdy krzywkowy popychacz zawiera rolkę, połączoną ze swoim tłokiem, obrotowo przy nieczynnym końcu otworu tego cylindra. Pierścieniowa bieżnia krzywkowa ma falistą, ciągłą powierzchnię czołową, współpracującą z częścią obwodu każdej rolki, najdalszą od jej tłoka. Krzywkowa bieżnia stanowi pierścień, zamontowany na wewnętrznej powierzchni pierwszej płyty końcowej obudowy, poza którą wystaje wał wyjściowy, stanowiący wał napędowy. Korzystnym jest, że bieżnię krzywkową stanowi pierwsza bieżnia krzywkowa na pierwszej płycie końcowej, a obudowa zawiera drugą bieżnię krzywkową na drugiej płycie końcowej, natomiast popychacz krzywkowy stanowi pierwszy popychacz krzywkowy, będący w kontakcie z pierwszą bieżnią krzywkową, zaś zespół wirnika ma drugi popychacz krzywkowy, będący w kontakcie z drugą bieżnią krzywkową Pierwszy i drugi popychacz krzywkowy zawierają rolki, których osie obrotu są usytuowane pod kątem prostym do osi obrotu wału wyjściowego.
W kolejnym odmiennym rozwiązaniu według wynalazku obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego. Tłoki te są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego. Silnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że do wału wyjściowego w zespole wirnika jest przymocowana płyta napędowa, do której są sztywno przyłączone kołki prowadzące, ułożone równolegle do osi obrotu wału wyjściowego. Każdy łącznik tłoków jest zaopatrzony w otwory prowadzące po przeciwległych stronach wału wyjściowego, a kołki prowadzące są suwliwie wprowadzone w odpowiednie otwory prowadzące. Każdy łącznik tłoków ma postać płyty montażowej tłoków, zaopatrzonej w przynajmniej trzy sekcje ramion, wystających promieniowo względem wału wyjściowego. Każda sekcja ramion zawiera tłok, sztywno zamontowany przy jej zewnętrznym końcu, zaś tłoki każdego zestawu są rozstawione w równych odstępach, przy czym tłoki jednego zestawu są umieszczone między sąsiadującymi tłokami drugiego zestawu.
W kolejnym odmiennym rozwiązaniu według wynalazku obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego. Tłoki te są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego. Silnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że zakończenie wału wyjściowego przy końcu zasysającym i wydechowym silnika zawiera wydrążenie, stanowiące wlot chłodziwa. Wał jest sztywno połączony z zespołem wirnika i ma kanały wlotowe, prowadzące od jego wydrążonego wnętrza do zewnętrznego obrzeża każdego cylindra dla jego chłodzenia, kanał wylotowy, szeregowy z pierścieniem wylotowym chłodziwa, zamocowanym do drugiej płyty końcowej i przewód wylotowy chłodziwa, podłączony do drugiej płyty końcowej.
187 689
W kolejnym odmiennym rozwiązaniu według wynalazku obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego. Tłoki te są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego. Silnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że wokół wlotowego otworu każdego cylindra jest utworzona wnęka, która to wnęka ma górną pierścieniową powierzchnię i dolną pierścieniową powierzchnię usytuowaną w odstępie od górnej pierścieniowej powierzchni wnęki oraz pośrednią pierścieniową powierzchnię wnęki, usytuowaną pomiędzy tymi pierścieniowymi powierzchniami, górną i dolną. Każdy cylinder jest zaopatrzony w zespół uszczelniający, umieszczony we wnęce ruchomo w kierunku drugiej płyty końcowej, a zespół uszczelniający zawiera okrężny pierścień uszczelniający, stanowiący granicę kanału przepływu, posiadający górne pierścieniowe uszczelniające powierzchnie, pierwszą i drugą, gdzie pierwsza górna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia znajduje się niżej niż druga górna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia i otwór kanału przepływu, a także odpowiadające im pierwsza i druga dolne pierścieniowe uszczelniające powierzchnie w odstępie od górnych pierścieniowych uszczelniających powierzchni, pierwszej i drugiej, gdzie pierwsza dolna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia znajduje się niżej niż druga dolna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia i jest oddalona od dolnej, pierścieniowej powierzchni wnęki oraz żaroodporny okrężny pierścień uszczelniający, umieszczony w kontakcie z i pomiędzy pośrednią pierścieniową powierzchnią wnęki, a drugą dolną pierścieniową uszczelniającą powierzchnią.
W kolejnym odmiennym rozwiązaniu według wynalazku obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego. Tłoki te są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego. Silnik według wynalazku charakteryzuje się tym, że wokół wlotowego otworu każdego cylindra jest utworzona wnęka, która to wnęka ma górną pierścieniową powierzchnię i dolną pierścieniową powierzchnię usytuowaną w odstępie od górnej pierścieniowej powierzchni oraz oporową pierścieniową powierzchnię wnęki usytuowaną pomiędzy tymi pierścieniowymi powierzchniami, górną i dolną. Każdy cylinder jest zaopatrzony w zespół uszczelniający, umieszczony we wnęce ruchomo w kierunku drugiej płyty końcowej, a zespół uszczelniający zawiera okrężny pierścień uszczelniający, stanowiący granicę kanału przepływu i posiadający górne pierścieniowe powierzchnie uszczelniające, pierwszą i drugą oraz powierzchnie zewnętrzną, gdzie pierwsza górna pierścieniowa powierzchnia uszczelniająca znajduje się niżej niż druga górna pierścieniowa powierzchnia uszczelniająca i otwór kanału przepływu. Powierzchnia zewnętrzna ma obwodowe wgłębienie, otwarte w stronę powierzchni oporowej, a we wgłębieniu jest umieszczony żaroodporny, elastyczny pierścień uszczelniający, stykający się z tą oporową powierzchnią.
187 689
Nowy zespół napędowy według wynalazku umożliwia uzyskiwanie maksymalnej sprawności przy zastosowaniu stosunkowo krótkich cylindrów i tłoków.
Silnik według wynalazku jest lekki, nieduży, i składa się z minimalnej ilości części, zwłaszcza części zużywalnych.
Silnik obrotowy według wynalazku wykorzystuje benzynę lub dowolne inne paliwo, przy czym ze względów ekonomicznych i dla zredukowania emisji gazów wydechowych w silniku według wynalazku spalaniu podlega całość paliwa.
Przedmiot wynalazku jest bliżej objaśniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie w przekroju główne części składowe pierwszej postaci wykonania silnika według wynalazku, fig. 2 - widok podobny do fig. 1, jednak dla zmodyfikowanego silnika mającego oddalone i przeciwległe bieżnie krzywkowe na każdym końcu, zamiast tylko na jednym końcu, fig. 3 - szczegóły rozwiązania, w którym zastosowano wielowypustowy wał centralny lub wyjściowy, fig. 4 - schemat przebiegu suwów, w połączeniu z obrotem, który zachodzi w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, patrząc w dół pokazanego bloku, fig. 5 - porównawcze przebiegi siły wywołującej moment obrotowy według stanu techniki i w rozwiązaniu z napędem krzywkowym według wynalazku, fig. 6 przekrój podobny do fig. 1, jednakże przedstawiający bardziej szczegółowo płyty montażowe tłoków, fig. 7, 8 i 9 przedstawiają kolejno tłok w widoku z boku, dolną płytę tłoka w widoku z boku i górną płytę tłoka w widoku z boku, fig. 10 przedstawia alternatywne rozwiązanie silnika według wynalazku, z częściowym wyrwaniem, dla zilustrowania zastosowania górnych i dolnych tłoków, fig. 11 przedstawia w przekroju zalecane rozwiązanie praktyczne silnika według wynalazku, fig. 12 przedstawia w widoku wzdłuż osi obrotu końcówkę zasysającą i końcówkę wydechową silnika, fig. 13 i 14 - wał wyjściowy silnika odpowiednio w widoku wzdłuż osi i w przekroju, fig. 15 przedstawia w widoku wzdłuż osi blok silnika, mającego tłoki po stronie przeciwnej (niepokazanej), fig. 16 - płyta montażowa cylindra w przekroju, fig. 17 - płyta z fig. 16 w widoku wzdłuż osi od spodu, fig. 18 i 19 - odpowiednio, płyta górnych tłoków w przekroju i w widoku wzdłuż osi, fig. 20 - płyta dolnych tłoków w przekroju, fig. 21 - widok osiowy odpowiadający fig. 20, fig. 22 i 23 - płyta końcowa przy napędzającym końcu silnika odpowiednio w widoku wzdłuż osi i w przekroju, fig. 24 - człon uszczelniający otworu, występujący na fig. 11, w widoku wzdłuż osi, fig. 25 - w powiększeniu w widoku, instalacja członu uszczelniającego, jak pokazana na fig. 11, fig. 26 podobna do fig. 25, przedstawia alternatywną postać rozwiązania uszczelnienia w widoku, fig. 27 i 28 przedstawiają w przekroju i odpowiednio w widoku wzdłuż osi końcową płytę zasysająco/wydechową silnika z fig. 1 do 25.
Na figurach 1 do 10 przedstawiono cechy silnika według wynalazku w sposób uproszczony dla ułatwienia ich zrozumienia, zaś opis dotyczący figur 11 do 26 obejmuje konstrukcje bardziej szczegółowe.
Jak pokazano na fig. 1, silnik zawiera obudowę 10 i ma cylindryczną osłonę 11, przyłączoną szczelnie pomiędzy okrągłymi płytami końcowymi, na które składa się pierwsza lub napędowa płyta końcowa 12 oraz druga lub zasysająco/wydechowa płyta końcowa 13. Płyta 13 ma otwory zasysające paliwo (niepokazane) i otwory wydechowe, jak również odpowiednie wyposażenie w postaci świecy zapłonowej lub świecy żarowej. Rozwiązanie to obejmuje stosowanie chłodziwa, doprowadzanego do całego układu centralnego wokół cylindrów 14, a następnie wychodzącego odśrodkowo przy obrzeżu obudowy 10. Na fig. 1 pokazano dwa cylindry 14 na bloku 15 cylindrów zespołu wirnika 16, obracającego się w obudowie 10 poprzez robocze połączenie zwałem wyjściowym 17 ułożyskowanym w łożyskach 18 drugiej płyty końcowej 13 i łożyskach 19 pierwszej płyty 5 końcowej 12.
W rozwiązaniu tym wał wyjściowy 17 ma budowę wielowypustową, umożliwiającą połączenie z zewnętrznymi rowkami wokół otworu w płycie montażowej 21, przez którą przechodzi wał 17, tak że płyta 21 może być poprzez niego napędzana, jak również może przesuwać się osiowo wzdłuż wału 17.
Na fig. 1 przedstawiono zasadę pracy układu, w którym tłoki 20 mogą poruszać się równolegle do osi wyjściowego walu 17, i po wywarciu naporu na tłoki 20 przez bieżnię krzywkową 23 w suwie sprężania, zapłon paliwa spowoduje ponowne napędzanie tłoków 20,
187 689 utrzymywanych w cylindrach 14 w dół, przy czym rolki 22 utrzymują cały czas kontakt z powierzchnią falistej bieżni krzywkowej 23, zaś pozostałe tłoki również są przenoszone w dół wraz z nimi dla ich suwu wlotowego. Następnie krzywkowa bieżnia 23 ponownie napiera na tłoki z powrotem do ich cylindrów, po dwa w suwie wydechu i po dwa w suwie sprężania, procedura ta jest powtarzana tak, że tłoki i cylindry są obracane we wstępnie określonym kierunku, obracając wał wyjściowy 17 przekazując napęd. Druga para tłoków (niepokazana), uzupełniająca czterocylindrowy układ z fig. 1 jest podobnie połączona z płytą montażową (niepokazana), co zapewnia odpowiedni ruch układu.
Na fig. 2 pokazano rozwiązanie zmodyfikowane pod względem już opisanych części składowych, z tym wyjątkiem, że płytę końcową 13 z fig. 1 zastępuje wyposażona w krzywkę płyta końcowa 24, a bieżnia krzywkowa 25 łączy się z rolkami 26 na bloku 27 zawierającym cylindry, który tym samym różni się od bloku 15 z fig. 1. Oczywiście w rozwiązaniu tym blok 27 z cylindrami jest również przesuwny na wielowypustowej sekcji wału wyjściowego dla umożliwienia oddziaływania krzywkowego na obydwa zestawy rolek 22 i 26.
Korzyści wynikające z układu według wynalazku mającego równolegle cylindry 14 polega na tym, że nie wymaga on wykorzystywania żadnej siły odśrodkowej dla realizowania ruchu powrotnego tłoków, bez potrzeby stosowania sprężyn i bez potrzeby stosowania podwójnych bieżni, potrzebnych do napierania na rolki do wewnątrz i na zewnątrz, tak jak w stanie techniki. Dwa tłoki poruszają się zgodnie z suwem pracy, a pozostałe dwa z suwem zasysającym, ponieważ siła napędowa oddziaływująca na powierzchnie krzywkowe powoduje wytwarzanie siły obrotowej tak, że dwa tłoki po zapłonie powracają do suwu wydechowego.
Jakkolwiek dla uzyskania powyższych rezultatów możliwe jest wprowadzenie rozmaitych rozwiązań wariantowych, to jednak zasadniczą cechą jest to, że tłoki każdego zestawu mogą być wykonane integralnie z ich płytą montażową i bez części ruchomych. Dwukrotny zapłon przypadający na każdy obrót równa się ośmiu zapłonom na obrót przy przełożeniu stanowiącym trzykrotność występującego w silnikach 350-CI-V8. Daje to porównywalny moment 2-1, realizowany przy jednej czwartej prędkości obrotowej. Oznacza to, że w rozwiązaniu według wynalazku otrzymano dwukrotność momentu obrotowego silnika 350V-8, zaś zużycie paliwa określono na poziomie jednej trzeciej zużycia paliwa porównywalnej jednostki napędowej.
Można zauważyć, że nie jest potrzebne żadne ciśnienie oleju, i nie ma potrzeby stosowania pompy chłodzącej, ponieważ jednostka taka może indukować chłodziwo odśrodkowo. Ocenia się, że zalecane postacie wykonania silnika będą obejmowały stosowanie ośmiu cylindrów jako dwa zestawy po cztery cylindry każdy, otrzymywane rezultaty są znakomite nawet w przypadku małej jednostki, jak pokazano schematycznie na fig. 10, gdzie płyta tłokowa pokazana jako „dolna” płyta 28 posiada cztery promieniowe ramiona 29, każde z zamontowanym tłokiem 30, zaś „górna” płyta 31 jest wycięta tak, że pokazano tylko dwa tłoki 32, z dwiema szczelinami 33 pomiędzy sąsiednimi dolnymi tłokami na jednej stronie. Środkowy wał 34 na fig. 10 powinien być typu wielowypustowego dla umożliwienia wzdłużnego przesuwu płyt 28 i 31.
Podstawowe cechy tłoków 20 przedstawiono na fig. 6 do 9, gdzie pokazano szczegóły górnych płyt tłokowych 35 i dolnych płyt 36, przy czym każdy tłok 20 ma cylindryczną końcówkę roboczą 37 wyposażoną w pierścienie tłokowe (niepokazane), zaś końcówka nieczynna posiada kołek rolkowy 38 na osi umieszczony pod kątem prostym do osi wału wyjściowego, jak również rolkę 22.
Korzystnie jest, gdy cylindry mogą mieć minimalną długość, określoną jedynie przez wystarczającą długość suwu tłoka i pierścienia uszczelniającego oraz wymagania odnośnie przestrzeni dławiącej.
Zalecane rozwiązanie praktyczne pokazane na fig. 11 do 26 zostało zaprojektowane tak, aby uzyskać wszystkie wspomniane powyżej korzyści. Jak pokazano na fig. 11 - 26, obudowa 50 posiada okrągłą zasysająco/wydechową płytę końcową 51, przytwierdzoną do cylindrycznego korpusu osłonowego 52, który jest połączony wkrętami 53 z napędową płytą końcową 54. Zastosowano środkowy obrotowy wał wyjściowy 55 mający rurowe zakończenie z wydrążeniem 56, przystosowane do pobierania chłodziwa, przy czym wał wyjściowy 55 posiada po10
187 689 średnią, kołnierzową płytę mocującą 57 i pełną część 58 o zredukowanej średnicy, znajdującą się na jego drugim lub napędowym zakończeniu, której skrajny koniec 59 ma dodatkowo zredukowaną średnicę i jest nagwintowany dla zablokowania nakrętką.
Koniec 59 wału wyjściowego 55 jest przytrzymywany i blokowany w rurze zaciskowej 60 za pomocą nakrętki, która to rura 60 obraca się w łożysku 61 w otworze 62 napędowej płyty końcowej 54, z uszczelką olejową 63, przy czym wewnętrzny koniec rury zaciskowej 60 stanowi całość z płytą napędową 64, obraca się w przestrzeni wewnątrz falistej pierścieniowej bieżni krzywkowej 65, przytwierdzonej śrubami 47 do wewnętrznej powierzchni płyty końcowej 54. Wewnętrznie od płyty napędowej 64 wystają prostoliniowe kołki prowadzące 49, zachodzące ślizgowo w prostoliniowe otwory prowadzące 48 w otworach 66 łącznika dolnych tłoków 67, tak że jest ona powstrzymywana przed obrotem wraz z płytą napędową 64 przy jednoczesnej możliwości przesuwu osiowego względem niej. Z płyty napędowej 64 wystają również do wewnątrz pręty 68 prowadzące sprężyny, mające na górnych zakończeniach sprężyny ściskane 46, odpychające łącznik tłoków 67 od bloku 77 silnika wspomagając rozruch silnika.
Pierścieniowa bieżnia krzywkowa 65 jest falista pomiędzy sekcjami wysokimi i niskimi, które mają tę samą wysokość po przeciwległych stronach, przy których tłoki 70 są zamontowane sztywno w równych odległościach od części bieżni krzywkowych, z którymi łączą się ich krzywkowe rolki 71. Każda krzywkowa rolka jest zamontowana obrotowo na krzywkowym kołku 72, mającym oś usytuowaną pod kątem prostym do osi wyjściowego wału wyjściowego 55. Robocze końce tłoków 70 są wyposażone w pierścienie tłokowe 73 łączące się w otworach 74 odpowiednich cylindrów 75 utworzonych przez wyjmowalne cylindryczne tuleje 76, przytwierdzone w częściach 69 osłony bloku 77 silnika, który stanowi część ogólnego zespołu wirnika 78, obracalnego wraz z wałem napędowym lub wałem wyjściowym 55. Zastosowano również płytę 79 górnych tłoków ruchomą posuwisto-zwrotnie wzdłuż wału wyjściowego 55 w przestrzeni zwróconej w kierunku strony wlotowej płyty stanowiącej łącznik dolnych tłoków 67, jak pokazano na fig. 11. Układy tłoków są takie same dla obydwu płyt stanowiących łączniki tłoków 67 i 79, z których każdy ma cztery tłoki 70, rozstawione w równych odległościach na zakończeniach promieniowych ramion 80. Tłoki jednego zestawu działają naprzemiennie z tłokami drugiego zestawu w ciągłym pierścieniu cylindrów 75. Każdy tłok ma kopułę 81, uszczelniającą jego roboczy koniec i przystosowaną do podlegania w trakcie pracy oddziaływaniu gazów zapłonowych.
Wydechowo/zasysająca płyta końcowa 51 („płyta górna”) stanowi obsadę montażową dla części zewnętrznych pokazanych na fig. 12, ułożonych w okrąg cylindrycznych wylotowych otworów 82 (fig. 11 i inne), i zawiera przeciwległe świece zapłonowe 83 mające jak pokazano przyłączenia do cewek, przeciwległe wtryskiwacze paliwa 84, przeciwległe otwory i przewody wydechowe 85, przewód zasilający 86 podłączony do wlotu 87 chłodziwa wyjściowego wału 55, i wylot chłodziwa oraz przewód 88, a ponadto zastosowano wypiętrzenie 89 pod zapłon elektroniczny i przewód podciśnieniowy 90 dla wtryskiwacza paliwa poprzez zawór PCV (wymuszona wentylacja skrzyni korbowej).
Na fig. 28 pokazano otwory zasysające i wydechowe 91 i 92 zasysającej płyty końcowej 51, zaś na fig. 27 twarde czołowe uszczelnienie 93 tych otworów, jak również wgłębioną część 94 pod kolektor 45 chłodziwa, utrzymywanego w sąsiedztwie obrotowego bloku 77 silnika, mającego otwory dla pobierania zużytego chłodziwa poprzez kanały wylotowe 95 łączące się z komorami 96, co umożliwia krążenie chłodziwa wokół cylindrycznych tulei 76. Chłodziwo jest dostarczane do komór 96 poprzez promieniowe kanały wlotowe 97 przechodzące przez blok 77 silnika od tylnej części z wydrążeniem 56 wyjściowego wału 55. Aby uchronić cylindryczne otwory zasysające 82 przed dopływem chłodziwa zastosowano dwie uszczelki olejowe 98 i 99.
Zasysająca płyta końcowa 51 posiada gwintowany środkowy otwór 100, do którego jest wkręcona tuleja regulacyjna 101, ustawiająca prześwit bloku, która to tuleja zawiera łożysko oporowe 102 dla wału wyjściowego 55, który ma mocujący kołnierz 57 przytwierdzony kołkami 103 do bloku 77 silnika. Do tulei regulacyjnej 101 jest przykręcony górny kołpak 104 zamykając uszczelkę olejową 105 i nakrętkę blokującą 106, otaczające wał wyjściowy.
187 689
Sposób w jaki uszczelnienie jest utrzymywane przy cylindrycznych otworach zasysających 82 podczas obrotu bloku silnika, wynika jasno z rysunku, przy czym części pokazane na fig. 11 są przedstawione w powiększeniu na fig. 24 i 25, zaś każdy otwór zasysający 82 prowadzi do cylindra 75 posiadającego pierścień uszczelniający 107 wyposażony w spłaszczenia 108, co pozwala zapobiec wzajemnemu obrotowi wgłębienia dociskowego o dolnej powierzchni uszczelniającej 109 i górnej powierzchni uszczelniającej 110, przesuwającej się po ustalonej powierzchni 111 górnej płyty końcowej 51. Krawędź wlotowego otworu 82 jest wgłębiona tak, że osadzony pierścień uszczelniający 112 VITON typu O-ring jest ściśnięty przez wewnętrzny kołnierz pierścienia uszczelniającego 107 w taki sposób, że powierzchnia uszczelniająca 109 wgłębienia dociskowego jest wyrównana poprzez jednakową dolną powierzchnię uszczelniającą 113. Uszczelnienie to jest tak zaprojektowane, że zapewnia minimalny docisk do powierzchni uszczelniającej niezależnie od rzędu wielkości występującego ciśnienia gazu, co umożliwia długi czas użytkowania z minimalnym tarciem i przy minimalnym wydzielaniu ciepła.
Na fig. 26 pokazano alternatywny układ uszczelniający, w którym zastosowano elastyczny pierścień 114 utrzymywany we wgłębieniu 115, zamocowany ruchomo na zewnątrz, w stronę kątowej krawędzi w sąsiedztwie otworu, przy czym ten pierścień oporowy oddziaływuje jako uszczelka, co pozwala uniknąć przecieku gazów, mając nadane pożądane nachylenie lub kąt dla zapewnienia oddziaływania bezzwrotnego. Inne cechy pierścienia uszczelniającego 116 w tym rozwiązaniu są podobne do cech opisanych w odniesieniu do pierścienia 107 z fig. 24 i 25.
Stwierdzono, że rozwiązania stosujące nakrętkę blokującą przyłączoną do górnego kołpaka 104 są bardzo skuteczne dla realizacji zadanej nastawy prześwitów uszczelniających, jednakże jak wspomniano uprzednio, zastosowanie prowadnic sprężyn przy prętach 68 i sprężyn 46 nie ma istotnego znaczenia dla pracy silnika, a jest przydatne jedynie do wspomagania fazy rozruchu, ponieważ popychają one płytę tłokową w kierunku bieżni krzywkowej stwarzając warunki dogodne dla pierwszego zapłonu. Sprężyny te można zamienić w razie potrzeby na elementy hydrauliczne lub pneumatyczne.
Silnik według wynalazku może również pracować jako silnik 2-suwowy z odpowiednimi otworami, połączony lub nie połączony z zespołem turbodoładowania. Silnik taki może również pracować jako 4-suwowy, 2-suwowy silnik Diesla lub silnik Diesla z turbodoładowaniem itd. Silnik według wynalazku nie ma żadnych części wymagających podparcia względem ciśnienia oleju, ponieważ nie jest potrzebne żadne ciśnienie, zatem silnik może rozprowadzać olej do swoich części ruchomych w wyniku oddziaływania własnych ciśnień naprzemiennych, bez wspomagania jakąkolwiek pompą lub częściami ruchomymi.
187 689
187 689
FIG.11
187 689
FIG.3
STAN TECHNIKI FIG.5
187 689
FIG. 6
Ύ-7 -7 7·/ A S
3(3 36 38
FIG.7 ,37
37.
.38
AUT° FIG.8 fil
FIG.10 aEuF20 FIG.9
-32187 689
FIG.12
187 689
.59
187 689
FIG.15
Ο.
.82
Ο.
σ ο
187 689
FIG.16
FIG.17
187 689
187 689
FIG.20
Λ ν//>///Λ=ϊ
73,
V///'Z2A
X —70 /
70·
BWW/zJ V//K77/T/Ź
FIG.21
o
80
8181187 689
FIG.22
FIG.23
187 689
FIG.24
107
FIG.25
51 111 110 / ( / | 82 I | 109 107 110 111 |
Z i ‘ | — -t J | |
μ-107 | ||
\l3 | ||
112 | 112 | |
75 |
187 689
FIG.26
187 689
FIG. 28
187 689
FIG.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 4,00 zł.
Claims (12)
- Zastrzeżenia patentowe1. Obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego, przy czym te tłoki są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego, przy czym tłoki są ustawione w dwa zestawy, z których każdy ma przynajmniej dwa tłoki, a tłoki każdego zestawu są rozmieszczone dokoła osi obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego i są wzajemnie połączone sztywnymi łącznikami tłoków, znamienny tym, że tłoki jednego zestawu są odwrócone w fazie o 180° w stosunku do drugiego zestawu tłoków, a każdy łącznik tłoków (67, 79) ma postać płyty montażowej tłoków, zaopatrzonej w otwór przez który przechodzi wał wyjściowy (55), przy czym płyta montażowa tłoków jest połączona z tym wałem wyjściowym (55) i stanowi część zespołu wirnika (78).
- 2. Obrotowy silnik spalinowy według zastrz. 1, znamienny tym, że wał wyjściowy (55) jest zaopatrzony w podłużne żebra wielowypustowe, a otwór płyty montażowej zawiera wzdłużne rowki, przy czym podłużne żebra wielowypustowe są suwliwie wprowadzone we wzdłużne rowki.
- 3. Obrotowy silnik spalinowy według zastrz. 1, znamienny tym, że każdy zestaw tłoków (70) ma przynajmniej dwie pary tłoków, przy czym tłoki każdej pary są rozmieszczone po przeciwnych stronach osi obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego (55).
- 4. Obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego, przy czym te tłoki są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego, przy czym tłoki są ustawione w dwa zestawy, z których każdy ma przynajmniej dwa tłoki, a tłoki każdego zestawu są rozmieszczone dokoła osi obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego i są wzajemnie połączone sztywnymi łącznikami tłoków, znamienny tym, że do odpowiedniego tłoka jest zwrócona powierzchnia pierścieniowej bieżni krzywkowej (65), z którą stykają się krzywkowe rolki (71), a każdy krzywkowy popychacz zawiera rolkę (71), połączoną ze swoim tłokiem (70), obrotowo przy nieczynnym końcu otworu (74) tego cylindra, przy czym pierścieniowa bieżnia krzywkowa (65) ma falistą, ciągłą powierzchnię czołową, współpracującą z częścią obwodu każdej rolki, najdalszą od jej tłoka.187 689
- 5. Obrotowy silnik spalinowy według zastrz. 4, znamienny tym, że krzywkowa bieżnia stanowi pierścień, zamontowany na wewnętrznej powierzchni pierwszej płyty końcowej (54) obudowy, poza którą wystaje wał wyjściowy (55), stanowiący wał napędowy.
- 6. Obrotowy silnik spalinowy według zastrz. 4, znamienny tym, że bieżnię krzywkową stanowi pierwsza bieżnia krzywkowa na pierwszej płycie końcowej, a obudowa (50) zawiera drugą bieżnię krzywkową (65) na drugiej płycie końcowej (51), natomiast popychacz krzywkowy stanowi pierwszy popychacz krzywkowy, będący w kontakcie z pierwszą bieżnią krzywkową, zaś zespół wirnika ma drugi popychacz krzywkowy, będący w kontakcie z drugą bieżnią krzywkową.
- 7. Obrotowy silnik spalinowy według zastrz. 6, znamienny tym, że pierwszy i drugi popychacz krzywkowy zawierają rolki, których osie obrotu są usytuowane pod kątem prostym do osi obrotu wału wyjściowego.
- 8. Obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego, przy czym te tłoki są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego, znamienny tym, że do wału wyjściowego (55) w zespole wirnika jest zamocowana płyta napędowa (64), do której są sztywno przyłączone kołki prowadzące (49), ułożone równolegle do osi obrotu wału wyjściowego, przy czym każdy łącznik tłoków jest zaopatrzony w otwory prowadzące (48) po przeciwległych stronach wału wyjściowego, a kołki prowadzące są suwliwie wprowadzone w odpowiednie otwory prowadzące.
- 9. Obrotowy silnik spalinowy według zastrz. 8, znamienny tym, że każdy łącznik tłoków ma postać płyty montażowej tłoków, zaopatrzonej w przynajmniej trzy sekcje ramion (80), wystających promieniowo względem wału wyjściowego (55), przy czym każda sekcja ramion zawiera tłok (70), sztywno zamontowany przy jej zewnętrznym końcu, zaś tłoki każdego zestawu są rozstawione w równych odstępach, przy czym tłoki jednego zestawu są umieszczone między sąsiadującymi tłokami drugiego zestawu.
- 10. Obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego, przy czym te tłoki są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego, znamienny tym, że zakończenie wału wyjściowego (55) przy końcu zasysającym i wydechowym silnika zawiera wydrążenie (56), stanowiące wlot chłodziwa, przy czym wał jest sztywno połączony z zespołem wirnika i ma kanały wlotowe (97), prowadzące od jego wydrążonego wnętrza do zewnętrznego obrzeża każdego cylindra dla jego chłodzenia, kanał wylotowy (95), szeregowy z pierścieniem wylotowym chłodziwa, zamocowanym do drugiej płyty końcowej i przewód (88) wylotowy chłodziwa, podłączony do drugiej płyty końcowej.
- 11. Obrotowy silnik spalinowy, mający tłoki zamontowane posuwisto-zwrotnie w odpowiednich cylindrach, które są ustawione w równych odległościach wokół podłużnej osi187 689 obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjściowego, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego, przy czym te tłoki są równocześnie ruchome posuwisto-zwrotnie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie paliwa w tych otworach wywołuje posuwisto-zwrotny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego, znamienny tym, że wokół wlotowego otworu (82) każdego cylindra jest utworzona wnęka, która to wnęka ma górną pierścieniową powierzchnię i dolną pierścieniową powierzchnię usytuowaną w odstępie od górnej pierścieniowej powierzchni wnęki oraz pośrednią pierścieniową powierzchnię wnęki, usytuowaną pomiędzy tymi pierścieniowymi powierzchniami, górną i dolną, przy czym każdy cylinder jest zaopatrzony w zespół uszczelniający, umieszczony we wnęce ruchomo w kierunku drugiej płyty końcowej, a zespół uszczelniający zawiera okrężny pierścień uszczelniający (107), stanowiący granicę kanału przepływu, posiadający górne pierścieniowe uszczelniające powierzchnie, pierwszą i drugą (109, 110), gdzie pierwsza górna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia (109) znajduje się niżej niż druga górna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia (110) i otwór kanału przepływu, a także odpowiadające im pierwszą (113) i drugą dolne pierścieniowe uszczelniające powierzchnie w odstępie od górnych pierścieniowych uszczelniających powierzchni, pierwszej i drugiej, gdzie pierwsza dolna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia znajduje się niżej niż druga dolna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia i jest oddalona od dolnej, pierścieniowej powierzchni wnęki, oraz żaroodporny okrężny pierścień uszczelniający (112), umieszczony w kontakcie z i pomiędzy pośrednią pierścieniową powierzchnią wnęki, a drugą dolną pierścieniową uszczelniającą powierzchnią.
- 12. Obrotowy silnik spalmowy,mający tłoki zamontowane posuwisto-zwsotnie w odpowiednich cylindrach, które są uotaniooe w równych odległościach wokół podłużnej osi obrotu, która to oś stanowi oś obrotu wału wyjścianega, przechodzącego obrotowo i szczelnie przez otwory odpowiednio pierwszej i drugiej płyty końcowej obudowy, wewnątrz której są umieszczone ruchomo tłoki i cylindry, stanowiące część obrotowego zespołu wirnika, przytwierdzonego do tego wału wyjściowego, przy czym te tłoki są równocześnie ruchome poouwisto-zwratoie w cylindrach, zaś do każdego tłoka jest dołączony krzywkowy popychacz, przystosowany do współdziałania z falistą bieżnią krzywkową wokół obudowy, zespół do doprowadzania spalanego paliwa i do odprowadzania gazów wydechowych z roboczych końców otworów cylindrów, przez co cykliczne spalanie poIiwo w tych otworach wywołuje poouwlsea-zwratny ruch tłoków, co powoduje napór na bieżnię krzywkową dla spowodowania obrotu zespołu wirnika i wału wyjściowego, znamienny tym, że wokół wlotowego otworu (82) każdego cylindra jest utworzona wnęka, która to wnęka ma górną pierścieniową powierzchnię i dolną pierścieniową powierzchnię usytuowaną w odstępie od górnej pierścieniowej powierzchni oraz oporową pierścieniową powierzchnię wnęki uoyeuon'oaą pomiędzy tymi pierścienionymi powierzchniami, górną i dolną, przy czym każdy cylinder jest zaopatrzony w zespół uszczelniający, umieszczony we wnęce ruchomo w kierunku drugiej płyty końcowej, a zespół uszczelniający zawiera okrężny pierścień uszczelniający (107), stanowiący granicę kanału przepływu i posiadający górne pierścienlane uszczelniające powierzchnie, pierwszą i drugą (109, 110), oraz powierzchnię zewnętrzną, gdzie pierwsza górna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia (109) znajduje się niżej niż druga górna pierścieniowa uszczelniająca powierzchnia (110) i otwór kanału przepływu, przy czym powierzchnia zewnętrzna ma obwodowe wgłębienie (115), otwarte w stronę oporowej powierzchni, a we wgłębieniu jest umieszczony żaroodporny, elastyczny pierścień (114) uszczelniający, stykający się z tą oporową powierzchnią.187 689
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96314564A PL187689B1 (pl) | 1996-05-31 | 1996-05-31 | Obrotowy silnik spalinowy |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96314564A PL187689B1 (pl) | 1996-05-31 | 1996-05-31 | Obrotowy silnik spalinowy |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL314564A1 PL314564A1 (en) | 1997-12-08 |
PL187689B1 true PL187689B1 (pl) | 2004-09-30 |
Family
ID=20067678
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96314564A PL187689B1 (pl) | 1996-05-31 | 1996-05-31 | Obrotowy silnik spalinowy |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL187689B1 (pl) |
-
1996
- 1996-05-31 PL PL96314564A patent/PL187689B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL314564A1 (en) | 1997-12-08 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
EP1952001B1 (en) | Internal combustion engine | |
EP0799371B1 (en) | Axial piston rotary engine | |
JP4428482B2 (ja) | アキシアルピストンロータリエンジンの改良 | |
US20130228150A1 (en) | Rotary, Internal Combustion Engine | |
US20160115862A1 (en) | Rotary Engine with Rotating Fuel and Exhaust Distributor | |
US3587538A (en) | Barrel type engine | |
PL187689B1 (pl) | Obrotowy silnik spalinowy | |
US6186098B1 (en) | Coaxial oscillating axisymmetric engine | |
WO2018016973A1 (en) | Reciprocating engines and compressors | |
US20160061038A1 (en) | Rotary device including a counterbalanced seal assembly | |
AU689349C (en) | Axial piston rotary engine | |
AU689349B2 (en) | Axial piston rotary engine | |
US20160061039A1 (en) | Rotary device including a counterbalanced seal assembly | |
US20080035133A1 (en) | Single connecting rod engine | |
RU2091596C1 (ru) | Роторно-поршневой двигатель внутреннего сгорания | |
BG62501B1 (bg) | Ротационен двигател с аксиални бутала | |
CZ151596A3 (en) | Rotary engine with axial pistons | |
IL118298A (en) | Axial piston rotary engine |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20090531 |