PL187224B1 - Sposób wytwarzania włókien z estrów chityny - Google Patents
Sposób wytwarzania włókien z estrów chitynyInfo
- Publication number
- PL187224B1 PL187224B1 PL97320514A PL32051497A PL187224B1 PL 187224 B1 PL187224 B1 PL 187224B1 PL 97320514 A PL97320514 A PL 97320514A PL 32051497 A PL32051497 A PL 32051497A PL 187224 B1 PL187224 B1 PL 187224B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- solution
- fibers
- bath
- water
- weight
- Prior art date
Links
Landscapes
- Artificial Filaments (AREA)
Abstract
Sposób wytwarzania włókien z estrów chityny, polegający na przygotowaniu roztworu przędzalniczego estru chityny w rozpuszczalniku organicznym w temperaturze pokojowej, odpowietrzeniu tego roztworu w warunkach atmosferycznych, formowaniu z tego roztworu włókien do kąpieli koagulacyjnej, rozciąganiu ich w wodnej kąpieli rozciągającej, a następnie wykończeniu ogólnie znanym sposobem, znamienny tym, że przygotowuje się roztwór przędzalniczy dibutyrylochityny w rozpuszczalniku organicznym takim, jak aceton, alkohole zawierające 1 - 4 atomów C w cząsteczce, dimetyloformamid, dimetyloace- tamid, dimetylosulfotlenek, zawierający dodatek plastyfikatora, korzystnie gliceryny lub poliglikolu etylenowego o masie cząsteczkowej 200 - 1000 daltonów, sporządzony z 5 - 30 części wagowych dibutyrylochityny, 70 - 95 części wagowych rozpuszczalnika i nie więcej niż 10 części wagowych plastyfikatora i po odpowietrzeniu roztworu, postępując dalej w sposób ciągły, z roztworu tego formuje się włókna do kąpieli koagulacyjnej w postaci wody lub wodnego roztworu rozpuszczalnika organicznego, korzystnie acetonu, alkoholu zawierającego 1 - 4 atomów C w cząsteczce, dimetyloformamidu, dimetyloacetamidu, di- metylosulfotlenku, o stężeniu nie wyższym niż 60%, o temperaturze 5 - 40°C, uformowane włókna poddaje działaniu wodnej kąpieli płuczącej o temperaturze 25 - 50°C, rozciąga 0,5 - 5-krotnie w kąpieli wodnej o temperaturze powyżej 80°C i w końcu poddaje wykończeniu typowemu dla włókien wiskozowych.
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania włókien z estrów chityny.
Znane są sposoby wytwarzania włókien z estrów chityny takich, jak acetylochityna i diacetylochityna. Wytwarzanie włókien z acetylochityny o stopniu estryfikacji 1,1 i 1,6 polega na tym, że sporządza się zawiesinę acetylochityny w 99%-owym kwasie mrówkowym w temperaturze pokojowej, którą następnie zamraża się i przechowuje w temperaturze -20°C w czasie 24 godzin, po czym powstały żel rozmraża się, dodaje do niego kwas dichlorooctowy oraz chlorek metylenu lub eter izopropylowy w celu zmniejszenia lepkości początkowej i nadania właściwości przędnych, filtruje i odpowietrza. Z powstałego w ten sposób roztworu formuje się włókno, przy użyciu 90-otworowej, platynowej dyszy, wpierw do I-ej kąpieli koagulacyjnej zawierającej eter diizopropylowy, a następnie do Ii-ej kąpieli zawierającej 50%-owy kwas octowy oraz etanol lub metanol. Skoagulowane włókno rozciąga się do stopnia rozciągu 132 - 138% w kąpieli wodnej o temperaturze 10°C i nawija na bęben, po czym nawinięte na bęben umieszcza się we wrzącej wodzie na czas 1 godziny w celu usunięcia kwasu mrówkowego i dichlorooctowego, myje w bieżącej wodzie w czasie 8 godzin i suszy na powietrzu.
Wytwarzanie włókien z diacetylochityny o stopniu estryfikacji równym 2 polega na rozpuszczeniu polimeru w 99%-owym kwasie mrówkowym, dodaniu do roztworu chlorku metylenu lub eteru izopropylowego, po czym z otrzymanego roztworu, po jego filtracji i odpowietrzeniu, formuje się włókno postępując analogicznie jak w przypadku użycia acetylochityny.
Wyżej wymienione sposoby wytwarzania włókien z estrów chityny są znane z czasopisma Polymer Journal, t. 12, s. 695 - 700, 1980 oraz z japońskiego opisu patentowego nr 78,126,090.
W znanych sposobach wytwarzania włókien z estrów chityny do sporządzenia roztworu przędzalniczego używa się żrących, toksycznych i palnych substancji takich, jak kwas mrówkowy, dichlorooctowy, eter izopropylowy, chlorek metylenu. Sporządzenie roztworu przędzalniczego jest procesem długotrwałym, a przy użyciu acetylochityny zachodzi w wyniku długotrwałego procesu zamrażania i rozmrażania spęcznionego w kwasie mrówkowym poli187 224 meru. W procesie koagulacji stosuje się drogie i palne substancje takie, jak eter diizopropylowy, kwas octowy, etanol lub metanol, a rozciągnięte włókna muszą być poddane godzinnej obróbce wrzącą wodą oraz wielogodzinnemu myciu wodą bieżącą. Skomplikowana procedura i wysoki koszt wytwarzania włókien z estrów chityny powodują, iż włókna te nie znalazły dotychczas szerszego zastosowania.
Sposób wytwarzania włókien z estrów chityny, według wynalazku, polega na tym, że sporządza się, w temperaturze pokojowej, roztwór przędzalniczy dibutyrylochityny w rozpuszczalniku organicznym takim, jak aceton, alkohole zawierające 1 - 4 atomów C, dimetyloformamid, dimetyloacetamid, dimetylosulfotlenek, zawierający dodatek plastyfikatora, korzystnie gliceryny lub poliglikolu etylenowego o masie cząsteczkowej 200 - 1000 daltonów, stosując 5 - 30 części wagowych dibutyrylochityny, 70 - 95 części wagowych rozpuszczalnika i nie więcej niż 10 części wagowych plastyfikatora. Sporządzony roztwór odpowietrza się w warunkach atmosferycznych i, postępując dalej w sposób ciągły, z roztworu tego formuje się włókna do kąpieli koagulacyjnej w postaci wody lub wodnego roztworu rozpuszczalnika organicznego, korzystnie acetonu, alkoholu zawierającego 1-4 atomów C, dimetyloformamidu, dimetyloacetamidu, dimetylosulfotlenku o stężeniu nie wyższym niż 60%, o temperaturze 5 - 40°C, uformowane włókna poddaje działaniu wodnej kąpieli płuczącej o temperaturze 25 50°C, rozciąga 0,5 - 5-krotnie w kąpieli wodnej o temperaturze powyżej 80°C i poddaje wykończeniu typowemu dla włókien wiskozowych.
Sposobem według wynalazku wytwarza się włókna dibutyrylochitynowe o dobrych właściwościach mechanicznych przy użyciu aparatury powszechnie stosowanej do wytwarzania włókien wiskozowych oraz rozpuszczalników dopuszczonych do stosowania w procesach formowania włókien syntetycznych i chemicznych. Roztwory przędzalnicze wytwarzane sposobem według wynalazku mają dobrą charakterystykę, są stabilne i zachowują niezmienne właściwości przędne w ciągu 15 dni przechowywania w warunkach atmosferycznych. Proces formowania włókien jest procesem ciągłym. Ewentualne odpady powstające w procesie wytwarzania włókien można z powodzeniem wykorzystać do formowania włókien o identycznych właściwościach wytrzymałościowych. Nadto okazało się, że włókna dibutyrylochitynowe otrzymane sposobem według wynalazku charakteryzują się zdolnością do biodegradacji pod wpływem enzymów czy też płynów ustrojowych, w związku z czym można je stosować jako nici chirurgiczne bądź do wytwarzania materiałów włókienniczych na opatrunki lub części składowe opatrunków o właściwościach bioaktywnych.
Sposób według wynalazku ilustrują poniższe przykłady, przy czym części podane w przykładach oznaczają części wagowe.
Przykład I.
17,9 części dibutyrylochityny, o lepkości istotnej [η] = 1,15 dL/g, oznaczonej w acetonie w temperaturze 25°C i stopniu estryfikacji równym 2, wyznaczonym na podstawie analizy elementarnej, umieszczono w mieszalniku wyposażonym w mieszadło elektryczne typu Trieber, zawierającym 76,6 części dimetyloformamidu oraz 5,5 części gliceryny. Zawartość mieszalnika mieszano w ciągu 1 godziny w temperaturze pokojowej, w wyniku czego otrzymano roztwór pozbawiony żeli i nie wymagający filtrowania, który poddano następnie odpowietrzeniu w warunkach atmosferycznych w temperaturze otoczenia w czasie jednej nocy. Wytworzony w ten sposób roztwór przędzalniczy charakteryzował się w temperaturze 20°C lepkością kulkową 222 s (348 Pa). Z roztworu tego formowano następnie włókna na przędzarce typu wiskozowego stosując zbiornik termostatowany płaszczem wodnym, filtr talerzowy, pompkę zębatą o wydajności 0,3 cm3/obrót oraz głowicę z 60-otworową filierą tantalową o średnicy otworów 80 pm. Roztwór przędny o temperaturze 25°C formowano do wodnej kąpieli koagulacyjnej o temperaturze 15°C. Świeżo uformowane włókna wyciągano z kąpieli koagulacyjnej, przez trójwał, z szybkością 10 m/min, płukano w wannie z wodą bieżącą, rozciągano 3,25-krotnie w kąpieli wodnej o temperaturze 98°C, ponownie płukano w wannie z wodą bieżącą, odbierano na urządzeniu motakowym z szybkością 17 m/min i w końcu suszono na powietrzu. Wytworzone włókna o wyglądzie i barwie jedwabiu naturalnego charakteryzowały się masą liniową 3,50 dtex, wytrzymałością właściwą 16,5 cN/tex, średnim wydłużeniem 7,4% oraz współczynnikiem zmienności siły zerwania równym 10,2%.
187 224
Przykład II.
Z 15,86 części dibutyrylochityny o stopniu estryfikacji równym 2, wyznaczonym na podstawie analizy elementarnej i lepkości istotnej [η] = 1,41 dL/g, oznaczonej w acetonie w temperaturze 25°C, 84,14 części dimetyloformamidu oraz 5,5 części gliceryny sporządzono, postępując jak w przykładzie I, roztwór przędzalniczy pozbawiony żeli, nie wymagający filtrowania, o lepkości kulkowej 315 s w temperaturze 20°C. Z roztworu tego, po odpowietrzeniu go w ciągu nocy w warunkach atmosferycznych, formowano włókna przy użyciu przędzarki jak w przykładzie I, stosując pompkę zębatą o wydajności 0,6 cm3/obrót oraz filierę złoto-platynową. Włókna formowano do kąpieli koagulacyjnej w postaci 10%-owego wodnego roztworu dimetyloformamidu o temperaturze 9°C, następnie płukano w wannie z bieżącą wodą, odbierano z szybkością 22 m/min, rozciągano w kąpieli wodnej o temperaturze 95 °C do stopnia rozciągu 300% i w końcu suszono na powietrzu. Wytworzone włókno o wyglądzie jedwabiu naturalnego charakteryzowało się masą liniową 2,33 dtex, wytrzymałością właściwą 19,2 cN/tex, średnim wydłużeniem 5,9% oraz współczynnikiem zmienności siły zerwania 14%.
Ocenę zdolności wytworzonych włókien do biodegracji przeprowadzono umieszczając je w roztworach buforu fosforanowo-cytrynowego o pH = 7,23 i temperaturze 37°C, zawierających lizozym (enzym powszechnie obecny w organizmie ludzkim) o aktywności 100000 U/mg w ilości 100 - 400 pg/ml roztworu, na czas 28 dni i oceniając po tym czasie utratę ciężaru włókien, lepkość istotną dibutyrylochityny, właściwości mechaniczne włókien pozostałych po biodegradacji oraz zawartość oligocukrów czyli produktów biodegradacji w eluatach. Wytworzone włókna, po 28 dniach działania na nie lizozymem, charakteryzowały się około 5 - 7%-ową utratą ciężaru, około 2-krotnym obniżeniem wytrzymałości właściwej, zaś w eluatach stwierdzono obecność 3,5 - 4,8% oligocukrów.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentoweSposób wytwarzania włókien z estrów chityny, polegający na przygotowaniu roztworu przędzalniczego estru chityny w rozpuszczalniku organicznym w temperaturze pokojowej, odpowietrzeniu tego roztworu w warunkach atmosferycznych, formowaniu z tego roztworu włókien do kąpieli koagulacyjnej, rozciąganiu ich w wodnej kąpieli rozciągającej, a następnie wykończeniu ogólnie znanym sposobem, znamienny tym, że przygotowuje się roztwór przędzalniczy dibutyrylochityny w rozpuszczalniku organicznym takim, jak aceton, alkohole zawierające 1-4 atomów C w cząsteczce, dimetyloformamid, dimetyloacetamid, dimetylosulfotlenek, zawierający dodatek plastyfikatora, korzystnie gliceryny lub poliglikolu etylenowego o masie cząsteczkowej 200 - 1000 daltonów, sporządzony z 5 - 30 części wagowych dibutyrylochityny, 70 - 95 części wagowych rozpuszczalnika i nie więcej niż 10 części wagowych plastyfikatora i po odpowietrzeniu roztworu, postępując dalej w sposób ciągły, z roztworu tego formuje się włókna do kąpieli koagulacyjnej w postaci wody lub wodnego roztworu rozpuszczalnika organicznego, korzystnie acetonu, alkoholu zawierającego 1-4 atomów C w cząsteczce, dimetyloformamidu, dimetyloacetamidu, dimetylosulfotlenku, o stężeniu nie wyższym niż 60%, o temperaturze 5 - 40°C, uformowane włókna poddaje działaniu wodnej kąpieli płuczącej o temperaturze 25 - 50°C, rozciąga 0,5 - 5-krotnie w kąpieli wodnej o temperaturze powyżej 80°C i w końcu poddaje wykończeniu typowemu dla włókien wiskozowych.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL97320514A PL187224B1 (pl) | 1997-06-10 | 1997-06-10 | Sposób wytwarzania włókien z estrów chityny |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL97320514A PL187224B1 (pl) | 1997-06-10 | 1997-06-10 | Sposób wytwarzania włókien z estrów chityny |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL320514A1 PL320514A1 (en) | 1998-12-21 |
PL187224B1 true PL187224B1 (pl) | 2004-06-30 |
Family
ID=20070060
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL97320514A PL187224B1 (pl) | 1997-06-10 | 1997-06-10 | Sposób wytwarzania włókien z estrów chityny |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL187224B1 (pl) |
-
1997
- 1997-06-10 PL PL97320514A patent/PL187224B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL320514A1 (en) | 1998-12-21 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Rathke et al. | Review of chitin and chitosan as fiber and film formers | |
Ravi Kumar | Chitin and chitosan fibres: a review | |
Tokura et al. | Studies on chitin. III. Preparation of chitin fibers | |
East et al. | Wet spinning of chitosan and the acetylation of chitosan fibers | |
CA1141114A (en) | Regenerated cellulose hollow fiber and process for manufacturing same | |
US4861527A (en) | High strength chitosan fibers and fabrics thereof | |
US4543409A (en) | Water-insoluble fibers of cellulose acetate, cellulose propionate and cellulose butyrate with an extremely high absorptive capacity for water and physiological liquids | |
PL169047B1 (pl) | Sposób wytwarzania ksztaltek celulozowych PL PL PL | |
CN112480469B (zh) | 海洋生物多糖基复合海绵及其制备方法和用途 | |
JPS6145655B2 (pl) | ||
CN107118361B (zh) | 一种丝素蛋白/羧甲基壳聚糖复合凝胶及其制备方法 | |
Notin et al. | Pseudo-dry-spinning of chitosan | |
US9238880B2 (en) | Chitosan yarn having a crystal structure corresponding to the anhydrous allomorph and a tensile strength, after immersion in demineralized water for fifteen hours, of at least 150 MPA | |
US4392916A (en) | Paper-making process with regenerated chitin fibers | |
JPS62206020A (ja) | 吸収性繊維およびその製造 | |
Austin | Chitin solutions and purification of chitin | |
CN1172036C (zh) | 一种组织工程支架用纤维及其制备方法 | |
JPS6146565B2 (pl) | ||
CN115304795A (zh) | 一种温度和pH双重响应的可注射自愈水凝胶及其制备方法和应用 | |
EP1167391B1 (en) | Cellulose triacetate and process for producing the same | |
JPS6250498B2 (pl) | ||
CN110028685A (zh) | 一种丝素/壳聚糖/多孔氧化石墨烯复合三维支架的制备方法 | |
Tokura et al. | Lysozyme-accessible fibers from chitin and its derivatives | |
PL187224B1 (pl) | Sposób wytwarzania włókien z estrów chityny | |
KR100451112B1 (ko) | 키토산 섬유와 화학적으로 변형된 키토산 섬유 및 그의 제조방법 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20060610 |