PL186450B1 - Sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych oraz próbka sklejkowa do badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w sklejkach - Google Patents
Sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych oraz próbka sklejkowa do badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w sklejkachInfo
- Publication number
- PL186450B1 PL186450B1 PL98324561A PL32456198A PL186450B1 PL 186450 B1 PL186450 B1 PL 186450B1 PL 98324561 A PL98324561 A PL 98324561A PL 32456198 A PL32456198 A PL 32456198A PL 186450 B1 PL186450 B1 PL 186450B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- plywood
- sample
- joints
- tested
- test
- Prior art date
Links
Landscapes
- Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)
- Veneer Processing And Manufacture Of Plywood (AREA)
Abstract
1 Sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych, w którym stosuje się
próbki mające nacięcia do głębokości sięgającej co naj'mniej
jednej z badanych spoin, wykonane po jej przeciwległych
stronach. przy czym badaną próbkę, odpowiednio ustaloną
końcami w przyrządzie badawczym, poddaj'e się określonym
obciążeniom oddziaływującym na spoiny klejowe w części
próbki wyznaczonej nacięciami, znamienny tym. ze stosuje
się próbkę (5), której nacięcia (6) mają postać półkolistych
jednoosiowych wyfiezowań, a badane spoiny klejowe (7, 8)
mają kolisty przekrój, korzystnie o średnicy równej szerokości
próbki (5), przy czym badaną próbkę sklejkową (5)
w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny działania obciążenia
na spoiny klejowe (7, 8) mocuje się w dwóch uchwytach
(12) i (14) przyrządu badawczego, jednym charakteryzującym
się kilkoma stopniami swobody i drugim połączonym
z kołem obciążania, po czym badanie prowadzi się
obciążając próbkę sklejkową (5) narastającym momentem
skręcającym (Ms) aż do ścięcia połączenia klejowego, zaś
wynik badania oblicza się ze znanych zależności.
2 Próbka sklejkowa do badania wytrzymałości na ścinanie
połączeń klejowych w sklejkach, mająca nacięcia do
głębokości sięgającej co najmniej jednej ze spoin klejowych,
wykonane po jej przeciwległych stronach, znamienna tym.
że nacięcia (6) mają postać półkolistych jednoosiowych
wyfrezowań. a badane sporny klejowe (7), (8) mają kolisty
przekrój, korzystnie o średnicy równej szerokości próbki
sklejkowej (5)
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych oraz próbka sklejkowa do badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w sklejkach, przeznaczone do stosowania w szczególności w laboratoriach badawczych zakładów produkcji sklejek.
Znany dotychczas i stosowany w przemyśle drzewnym produkcji sklejek sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych opiera się na metodzie ustalonej normą EN-314-1.
W sposobie tym próbkę sklejkową zwaną próbką „dwuciętą” poddaje się działaniu sił rozciągających w znanej maszynie wytrzymałościowej do badań na rozciąganie.
Badania te bazują na określeniu wytrzymałości połączenia klejowego na ścinanie na znormalizowanych próbkach „dwuciętych” po określonych zabiegach przyspieszonego starzenia spoin klejowych.
Próbki „dwucięte” pobrane są z arkusza sklejki składającego się z kilku warstw skrzyżowanych i sklejonych fornirów. Pojedyncza próbka dwucięta ma długość 150 mm i szerokość 25 mm. Próbka ma dwa nacięcia, usytuowane po przeciwległych stronach, wykonane poprzecznie do głębokości sięgającej połowy grubości warstwy między badanymi spoinami klejowymi. Nacięcia usytuowane są względem siebie równolegle w odległości 25 mm, symetrycznie względem środka próbki.
Okazało się, że próbki dwucięte, składające się ze skrzyżowanych i sklejonych fornirów, nie mogą spełnić warunków równoległości sił ścinających do przebiegu włókien, jaki występuje przy sklejaniu drewna z drewnem. Fakt ten sprawia, że nie można uzyskać właściwego ścięcia spoiny klejowej, gdyż przy obciążeniu niszczącym występuje mniej lub bardziej cha186 450 otyczne wyrywanie i rozrywanie tkanki drzewnej warstwy poprzecznej znajdującej się między dwiema badanymi spoinami klejowymi.
W wyniku takiego badania uzyskuje się wynik odnoszący się do wytrzymałości połączeń klejowych i nieokreślonej wytrzymałości na rozrywanie poprzeczne tkanki drzewnej.
Obciążenie bowiem próbki dwuciętej siłami rozciągającymi w badaniu wytrzymałości na ścinanie powoduje wystąpienie naprężeń ścinających w obrębie spoin oraz naprężeń normalnych - obdzierających na końcach badanych połączeń klejowych, co jest efektem nieosiowości przebiegu sił w badanym złączu klejowym, wskutek czego powstają momenty gnące powodujące deformację próbki.
Okazało się, że opisany wpływ naprężeń normalnych powstających w próbce dwuciętej obciążanej siłami rozciągającymi na wynik pomiaru wytrzymałości na ścinanie jest bardzo duży. Badania wykazały, że wytrzymałość próbek „dwunakładkowych”, w których wyeliminowano naprężenia normalne, jest o 60% wyższa niż uzyskana na próbkach „zakładkowych” przy sklejaniu drewna litego.
Przedstawione fakty świadczą o niedoskonałości stosowanej metody badania wytrzymałości na ścinanie spoin klejowych w sklejce, a także o niedoskonałości stosowanych próbek dwuciętych.
W sposobie badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych według wynalazku, w którym stosuje się próbki sklejkowe mające nacięcia do głębokości sięgającej co najmniej jednej z badanych spoin połączenia klejowego, wykonane po jej obu stronach przeciwległych, przy czym badaną próbkę, odpowiednio ustaloną w przyrządzie badawczym, poddaje się określonym obciążeniom oddziaływującym na spoiny klejowe w części próbki wyznaczonej nacięciami, istota rozwiązania polega na tym, że stosuje się próbkę sklejkową. której nacięcia mają postać półkolistych jednoosiowych wyfrezowań, a badane spoiny klejowe mają kolisty przekrój, korzystnie o średnicy równej szerokości próbki sklejkowej, przy czym badaną próbkę sklejkową w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny działania obciążenia na spoiny klejowe mocuje się w dwóch uchwytach przyrządu badawczego, jednym charakteryzującym się kilkoma stopniami swobody i drugim połączonym z kołem obciążania. Po czym badanie prowadzi się obciążając próbkę sklejkową narastającym momentem skręcającym aż do ścięcia połączenia klejowego, zaś wynik badania oblicza się ze znanych zależności.
W próbce sklejkowej do badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w sklejkach, mającej nacięcia do głębokości sięgającej co najmniej jednej z badanych spoin, wykonane po jej przeciwległych stronach istota rozwiązania polega na tym, że nacięcia mają postać półkolistych jednoosiowych wyfrezować, a badane spoiny połączenia klejowego mają kolisty przekrój, korzystnie o średnicy równej szerokości próbki sklejkowej.
Rozwiązania według wynalazku zapewniają uzyskanie bardziej dokładnych wyników pomiarów, uniezależnionych od naprężeń normalnych. Współczynniki zmienności wyników pomiarów dokonanych w czaisie badań mają niższe wartości, co potwierdza wyższość t<^_j metody w stosunku do metody wg EN 314-1.
Przedmiot wynalazku został bliżej przedstawiony na przykładach realizacji objaśnionych rysunkiem, na którym na fig. 1 pokazano dotychczas stosowaną znormalizowaną próbkę „dwucięta”, na fig. 2 - próbkę według wynalazku, zaś na fig. 3 - uwidoczniono schematycznie pokazany przyrząd do realizacji badania sposobem według wynalazku z próbką w uchwytach.
Próbka sklejkowa 1, pokazana na fig. 1, stanowi dotychczas stosowaną próbkę „dwuciętą” o znormalizowanych wymiarach prostokątnych zarysu 150 mm x 25 mm. Próbka sklejkowa 1 ma poprzeczne nacięcia 2 do głębokości sięgającej połowy grubości warstwy 3 między badanymi spoinami klejowymi 4, wykonane po jej przeciwległych stronach, symetrycznie względem środka, w odległości 25 mm jedno od drugiego, równej szerokości badanej' próbki sklejkowej 1.
Próbka sklejkowa 5 według wynalazku, pokazana na fig. 1 w przykładowym wykonaniu ma wymiary prostokątne zarysu odpowiadające próbce dwuciętej 1, dla możliwości porównania wyników badań. Próbka sklejkowa 5 ma nacięcia 6 do głębokości sięgającej każde jednej odrębnej spoiny klejowej 7 i 8 odpowiednio, wykonane po jej przeciwległych stronach syme4
186 450 trycznie względem środka. Nacięcia 6 mają postać półkolistych jednoosiowych wyfrezowań, zaś w przykładzie wykonania badane spoiny klejowe 7, 8 mają kolisty przekrój, o średnicy równej szerokości próbki sklejkowej 5. W pobliżu końców próbka sklejkowa 5 ma symetryczne względem środka otwory 9, przelotowe, do jej mocowania w przyrządzie do obciążania próbki 5 momentem skręcającym Ms.
Pokazany schematycznie przyrząd do badania próbki sklejkowej 5 zawiera ułożyskowane koło obciążania 10, na którym jest zamocowane jednym końcem na jego obwodzie cięgno 11 z symbolicznie zawieszonym na jego drugim końcu obciążeniem narastającym 0 o sile Q. Koło obciążania 10 ma promień R stanowiący ramię działania obciążenia narastającego 0.
Na osi koła obciążania 10 osadzony jest jeden uchwyt 12 próbki sklejkowej 5 mocowanej w nim śrubą zaciskową 13. W takim samym uchwycie 14 zamocowany jest śrubą zaciskową 13 drugi koniec próbki sklejkowej 5. Uchwyt 14 jest zawieszony na cięgnach 15, 16, 17 i 18. Średnica d kolistego fragmentu badanych spoin klejowych 7, 8 odpowiada w przykładzie realizacji szerokości próbki sklejkowej 5.
Zgodnie z wynalazkiem próbkę sklejkową 5 poddaje się działaniu momentu skręcającego Ms.
Przedstawiony przyrząd zapewnia możliwość obciążania badanych próbek sklejkowych ściśle określonym momentem skręcającym Ms. Ograniczone są do minimum wszelkie możliwe tarcia poprzez zastosowanie dobrego łożyskowania.
Konstrukcja przyrządu eliminuje wszelkie siły poosiowe dzięki zastosowaniu elastycznych cięgien 15, 16, 17 i 18.
Zaproponowane mocowanie próbki sklejkowej w uchwytach 12 i 14 zapewnia przenoszenie momentu skręcającego całą powierzchnią uchwytu poprzez tarcie wywołane dociskiem.
Uchwyt 14 ma możliwość przenoszenia momentu skręcającego Ms oraz swobodę ruchu w płaszczyźnie prostopadłej do płaszczyzny jego działania na próbkę badaną.
Uchwyt 12 mocuje badaną próbkę na kole obciążania 10, co uniemożliwia występowanie wychyleń uchwytu 12. Zapobiega to wyginaniu się badanych próbek.
Dla uzyskania możliwości porównania wyników badań próbek sklejkowych prowadzono je dwiema metodami. Próbki dwucięte 1 badano metodą według normy EN 314-1, obciążając je siłami rozciągającymi. Próbki sklejkowe 5 badano w przedstawionym wyżej przyrządzie obciążając je narastającym momentem skręcającym Ms.
W płaszczyźnie każdej badanej spoiny klejowej 8 po przyłożeniu momentu skręcającego Ms występuje naprężanie ścinające τ, którego maksymalna wartość wynosi:
_ Ms ^max — ,,,
Ws gdzie: Ms - moment skręcający w N · m
Ws - wskaźnik wytrzymałości przekroju na skręcania w m3.
Dla przekroju kołowego spoiny klejowej 8 wskaźnik Ws wynosi Ws = Π · d3/16 « 0,2 d3 gdzie: d - średnica przekroju kołowego spoiny klejowej.
Maksimum naprężania ścinającego dla przekroju kołowego spoiny klejowej 8 występuje na jego obwodzie.
W badaniach porównawczych badano sosnowe próbki sklejkowe, siedmiowarstwowe, nie pokazane na rysunku.
Badaniom poddano próbki sklejane różnymi klejami. Spoiny klejowe połączeń klejowych badanych wykonano przy użyciu klejów:
- mocznikowo-fomialdehydowego UF
- melaminowo-mocznikowo-formaldehydowego MUF
- fenolowo-formaldehydowego PF.
Nadto próbki sklejkowe ze spoinami klejowymi z danego kleju podzielono na dwa rodzaje wg sposobu ekspozycji:
- wewnętrzną ekspozycję w pomieszczeniach,
- na zewnątrz - ekspozycję w warunkach atmosferycznych.
186 450
W załączonej poniżej tabeli zestawiono wyniki tych badań. W tabeli podano wartości wytrzymałości spoin klejowych na ścinanie Rt w MPa oraz współczynniki zmienności v w % uzyskiwanych wyników.
TABELA
Porównanie wyników badań wytrzymałości na ścinanie spoin klejowych w sklejce sosnowej 7-warstwowej przy użyciu metody badania według normy EN 314-1 oraz sposobem według wynalazku, wykonanych na próbkach o wymiarach znormalizowanych, dla różnych klejów.
TEST IF-20 | Sposób ekspozycji próbek | WYTRZYMAŁOŚĆ NA ŚCINANIE Rt MPa WSPÓŁCZYNNIK ZMIENNOŚCI V (%) | |||
WG EN 314-1 | WG WYNALAZKU | ||||
Rt | V | Rt | V | ||
UF Klej mocznikowo-formaldechydowy | wewnątrz | 1,57 | 17,0 | 2,82 | 9,5 |
zewnątrz | 2,00 | 15,5 | 2,58 | 7,9 | |
MUF melaminowo-mocznikowo- formaldehydowy | wewnątrz | 1,94 | 23,8 | 3,44 | 7,1 |
zewnątrz | 2,21 | 18,9 | 3,60 | 4,2 | |
PF fenolowo-formaldehydowy | wewnątrz | 1,82 | 22,2 | 2,86 | 6,8 |
zewnątrz | 1,70 | 13,6 | 2,60 | 9,3 |
Wyniki tych badań potwierdzają dokładność sposobu według wynalazku oraz zalety próbki według wynalazku. Wytrzymałość na ścinanie badanych spoin klejowych 7, 8 połączenia klejowego jest wyższa przy sposobie według wynalazku, niż przy metodzie opisanej w stanie techniki. Również współczynniki zmienności potwierdzają zalety sposobu i próbki sklejkowej według wynalazku.
Nacięcia 6 w innym wykonaniu próbki sklejkowej mogą sięgać jednej spoiny klejowej, która może być badana indywidualnie. W opisanym przykładzie nacięcia 6 sięgają odrębnych spoin klejowych 7 i 8.
186 450
186 450
186 450
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (2)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych, w którym stosuje się próbki mające nacięcia do głębokości sięgającej co najmniej jednej z badanych spoin, wykonane po jej przeciwległych stronach, przy czym badaną próbkę, odpowiednio ustaloną końcami w przyrządzie badawczym, poddaje się określonym obciążeniom oddziaływującym na spoiny klejowe w części próbki wyznaczonej nacięciami, znamienny tym, że stosuje się próbkę (5), której nacięcia (6) mają postać półkolistych jednoosiowych wyfrezowań, a badane spoiny klejowe (7, 8) mają kolisty przekrój, korzystnie o średnicy równej szerokości próbki (5), przy czym badana próbkę sklejkową (5) w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny działania obciążenia na spoiny klejowe (7, 8) mocuje się w dwóch uchwytach (12) i (14) przyrządu badawczego, jednym charakteryzującym się kilkoma stopniami swobody i drugim połączonym z kołem obciążania, po czym badanie prowadzi się obciążając próbkę sklejkową (5) narastającym momentem skręcającym (Ms) aż do ścięcia połączenia klejowego, zaś wynik badania oblicza się ze znanych zależności.
- 2. Próbka sklejkowa do badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w sklejkach, mająca nacięcia do głębokości sięgającej co najmniej jednej ze spoin klejowych, wykonane po jej przeciwległych stronach, znamienna tym, że nacięcia (6) mają postać półkolistych jednoosiowych wyfrezowań, a badane spoiny klejowe (7), (8) mają kolisty przekrój, korzystnie o średnicy równej szerokości próbki sklejkowej (5).
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL98324561A PL186450B1 (pl) | 1998-01-29 | 1998-01-29 | Sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych oraz próbka sklejkowa do badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w sklejkach |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL98324561A PL186450B1 (pl) | 1998-01-29 | 1998-01-29 | Sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych oraz próbka sklejkowa do badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w sklejkach |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL324561A1 PL324561A1 (en) | 1999-08-02 |
PL186450B1 true PL186450B1 (pl) | 2004-01-30 |
Family
ID=20071441
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL98324561A PL186450B1 (pl) | 1998-01-29 | 1998-01-29 | Sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych oraz próbka sklejkowa do badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w sklejkach |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL186450B1 (pl) |
-
1998
- 1998-01-29 PL PL98324561A patent/PL186450B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL324561A1 (en) | 1999-08-02 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
Piggott | Why interface testing by single-fibre methods can be misleading | |
Bučar et al. | Impact and dynamic bending strength determination of Norway spruce by impact pendulum deceleration | |
Ikegami et al. | Benchmark tests on adhesive strengths in butt, single and double lap joints and double-cantilever beams | |
Yoshihara | Influence of loading conditions on the measurement of mode I critical stress intensity factor for wood and medium-density fiberboard by the single-edge-notched tension test | |
Nicoli et al. | Characterization of mixed-mode I/II fracture properties of adhesively bonded yellow-poplar by a dual actuator test frame instrument | |
PL186450B1 (pl) | Sposób badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w próbkach sklejkowych oraz próbka sklejkowa do badania wytrzymałości na ścinanie połączeń klejowych w sklejkach | |
Liu et al. | Improved Arcan shear test for wood | |
US7150200B1 (en) | Miniature axisymmetric streamline tensile (MAST) specimen | |
EA036595B1 (ru) | Метод и приспособление для испытаний на сдвиг многомерных соединений из композиций любых материалов, обладающих определяемым коэффициентом жесткости | |
Hughes et al. | Mechanical properties of adhesives | |
Bradtmueller et al. | Mechanical properties of laminated veneer lumber via five-point bending test | |
Munjal | Test methods for determining design allowables for fiber reinforced composites | |
Demirel et al. | Evaluation of creep characteristics of single-staple furniture joints made of different wood species | |
Foster | Damping and Poisson factor behaviour in timber considered as an orthotropic material, part 1; the loss factor | |
Sharpe | Some aspects of the permanence of adhesive joints | |
Ungureanu et al. | BEHAVIOUR OF COMPOSITE-TO-COMPOSITE INTERFACE FOR ADHESIVELY BONDED JOINTS EXPERIMENTAL SET-UP | |
Giare et al. | Fracture toughness of unidirectional graphite fibre reinforced/epoxy composite in mode II (forward shear), using a thin tubular specimen | |
JPS60196643A (ja) | 脆性材料の強度測定方法 | |
SU1529072A1 (ru) | Способ испытани клеевого соединени на трещиностойкость | |
Giare et al. | A method to determine the fracture toughness of unidirectional fibre reinforced composites in mode II (forward shear), using a thin tubular specimen | |
Brandner et al. | Determination of shear modulus by means of standardized four-point bending tests | |
RU2798326C1 (ru) | Образец из слоистых композиционных материалов для испытаний на растяжение в направлении толщины образца | |
Kreider | Mechanical testing of metal matrix composites | |
Levin | Interfacial strength of optical fibres | |
Demirel et al. | Procjena obilježja puzanja spojeva namještaja s klamericom izrađenih od različitih vrsta drva |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20070129 |